Zaterdag Feuilleton. Kromme Wegen. 50e Jaargang. 1912. l i September binnenland. VAN DÊM HAK OPÏEH TAK VLISSINGSCH Prijs per drie maanden J 1.30. Franco per post 1.5Q. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken vege! meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. V«rsohi$tit dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ^bonnements-^duertenfiën op zeer uoordeeiige voorwaarden v De Koninklijke familie naar Dobbin. Naar de „Tel." uit goede bron verneemt zal de Koninklijke Familie de volgende maand nog eenigen lijd Ie Dobbin doorbrengen. Plan 1913. De centrale commissie voor „Plan 1913" vergaderde op 7 September, onder voorzitterschap van jhr. C. F. van de Poli. De vergadering werd gehouden aan boord van een der schepen van de Batavier-lijn, daartoe welwillend door de directie ter beschikking gesteld, met de bedoeling deze bijeenkomst tevens te benutten voor een tochtje over de Maas, en door de Zeeuwsche stroomen. Onder de ingezonden stukken werd met bijzondere erkentelijkheid kennis genomen van de gunstige beschikking van Z. K. H. den Prins der Nederlan den op het verzoek der commissie om het beschermheerschap te aan vaarden. Eveneens werd met ingeno menheid het besluit begroet van den minister van landbouw, nijverheid en handel, om het hoofd der afdeeling handel, mr, J. C. A. Everwijn, te benoemen tot regeerir.gscomnsissaris bij deze commissie. Mr. Everwijn werd daarop in zijne nieuwe qualiteit welkom geheeten. Sedert de vorige opgave betreffende de plaatselijke plannen, zijn weder nieuwe bijzonderheden bekend gewor den, voornamelijk betreffende de plan nen Ie Baarn, Breda, Hilversum, Hoorn en Middelburg. Op voorstel van de sub-commissie voor de huisvesting zal den Bond voor Vreemdelingenverkeer en den Holelhoudersbond worden verzocht een onderzoek in te stellen naar het aantal kamers, dat de hotels in de tentoonstellingssteden beschikbaar kunnen stellen, en zulke maatregelen worden genomen om de vreemdelin gen betrouwbare inlichtingen betref fende kamers en prijzen te versirekken. Uit de mededeelingen van de sub commissie voor de buitentandsche reclame blijkt, dat in den loop dezer maand de groote reclameplaten naar stations, hotels en clubs verzonden zullen worden en dat bij de versprei ding der bekende ka'endertjes groote medewerking, zoowel van lichamen als particulieren werd ondervonden. Een tweede uitgave is ter perse. Dank zij de relatiën der leden van de centrale commissie met personen en lichamen in het buitenland, kan een zeer uitgebreide bekendmaking van het „Plan 1913" verwacht wor den, en juist in die kringen, op wier belangstelling men het meest prijs stelt. 81.) In dit oogenbük bespeurde zij duidelijk de trekken van Walewski in het gelaat der dame, en ploiseling overviel haar de gedachte, dal zij walewski's moeder vóór zich had. Genadige vrouw 1 zeide zij haastig. Ik verzoek u, blijf nog een oogenblik. De vreemdelinge bleef staan en Wikte Esther vragend aan. Deze was intusschen weder in twijfel, of deze dame wel werkelijk de moeder van Walewski was. Zij vreesde nu, zich vergist te hebben, toen zij gelijkenis beende te zien. Ik wilde sléchts vragen, sprak 2|i stotterend, of u misschien komt onderzoeken of vragen naar ^°®s iemand van uwe naaste be- vekkingen misschien. Esther zweeg. De vreemde dame De volgende bijeenkomst werd bepaald op Zaterdag 19 October, te Utrecht. De drijvende vergaderzaal lag tij dens de besprekingen voor anker in het Mastgat, tegenover Zfjpe, alwaar ook de nacht werd doorgebracht. Den volgenden dag werd, zooals wij reeds meldden, een bezoek ge bracht aan Middelburg. 's Maandagsmorgens werd door het Kanaal naar Veere gevaren en geschut in het Veersche Gaf, van waar over zee naar Rotterdam werd taruggestoomd. Als een bijzonderheid zij hierbij gemeld, dat de „Batavier IV" het eerste zeeschip is, dat sedert 200 jaren weder bij Veere zee koos. Ondanks het feit, dat het weder van tijd tot tijd minder gunstig was, werd op den tocht veel genoten, dank zij het voortreffelijk schip, den be kwamen kapitein en de uitnemende zorg van de gastvrouwde directie van de Batavierlijn. Men was hel er algemeen over eens, dat dergelijke tochten door ons land ook in 1913 voor vreemdelingen bijzonder aantrekkelijk zuilen zijn, want zelfs bij regenweer krijgt men een diepen indruk van de grootsche rivier- en zeegezichten en de schil derachtige dorpen en steden van Zuid-Holland en Zeeland. De herhalingsoefeningen. Naar de „Avondpost" meent te weten, overweegt het legerbestuur ernslig, om, in verband met de weersgesteldheid, de miliciens der lichtingen 1905 en 1906 vóór den vastgestelden datum in het genot van groot verlof te stellen. Door het slechte weer van de laatste weken kunnen bijna geen oefeningen met succes worden ge houden, en zijn alle terreinen en landwegen nagenoeg onbegaanbaar, terwijl door overbevolking in de ka zernes de ruimte voor oefeningen ontbreekt. De hoofddeksels voor het leger. Thans zijn de hoofddeksels voor het leger vastgesteld. Voor officieren en minderen wordt weder de chako ingevoerd, van ach teren voorzien van een afhangende klep, en in groot-tenue versierd voor de officieren mei een piufm van ha- neveeren en voor onderofficieren en minderen van een afhanger.de pluim van paardehaar, zooals vroeger door het personeel der artillerie werd ge dragen. In klein-tenue dragen de officieren en onderofficieren een pet, overeen komend met het Duüsche model-pet de officierspet van voren voorzien van een lauwerkrans, de onderoffi cierspet van voren voorzien van het regimentscijfer, korporaals en min stond plotseling vóór haar en had hare handen gegrepen. Heb medelijden, zeide zij met bevende stem, heb medelijden met een reeds sinds maanden door den vreeselijksten angst gepijnigd hart. Gij schijnt te weten zeg mij alles, en op fluisterden loon voeg de zij er bijIk ben de gravin Walewski Gij zult uw zoon nog heden avond zien 1 sprak Esther en ook haar stem beefde thans. God zegene u duizendmaal voor deze woorden 1 riep de dame hartstochtelijk opgewonden en sloot Esther in haar armen. Diep geroerd verborg Esther haar gelaat aan den boezem der vrouw, die haar vol deelneming en dank baarheid omarmd hield. Hier rustte zij dan toch aan een moederhart, waarnaar zij zoo eindeloos had ver langd. HOOFDSTUK XVII. Rothmann's eerste zorg was natuur lijk een voldoende macht bijeen te brengen, teneinde de vaische mun tersbende zoo noodig met geweld te kunnen overvallen. Van politiedie deren dragen in kleintenue een muls van langwerpig model. De torpedojagers „Jakbals" en „Bulhond" die onderweg zijn naar Indië, hebben, naar de „O. H. Ct." uit een particulieren brief meedeelt, op het eerste gedeelte van hun reis voortdurend stormweer gehad, met een woeste zee, zoodat men blij was le Vigo fe kunnen binnenloopen. Ghristelijke-Nationaie Werkmansbond. De zeventiende jaarvergadering van den Christelijk Nationalen Werk mansbond is gisteren te Utrecht aan gevangen. Vertegenwoordigd waren 75 van de 143 afdeelingen. De voorzitter, de heer P. j. Na- huyzen uit Uirecht, wees in zijn ope ningsrede op den vooruitgang van den Bond zoowel in aantal afdeelingen als in ledental. Zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nasaau beschouwde spr. ais een eere-saiuut aan den Christ. Nat. Werkmansbond, waai voor men H. M. dankbaar mocht zijn. Uit de vervolgens uitgebrachte verslagen bleek, dat da Bond 143 afdeelingen telt met 13,000 leden. In de namiddag-vergadering hield dr. Th. de Visser een inleiding over het wetsontwerp op de ouderdoms- en invaliditeits-verzekering. Vooraf sprak hij eenige hartelijke woorden van gelukwensch, ook namens de vergadering, aan dan Bondsvoorzitter, den heer Nabuysen, voor diens be noeming tot ridder in de Oranje Nasaau Orde. Diens woorden in herinnering bren gende, dat de benoemde zelf de hem verleende onderscheiding beschouwt ais een eeresaluut aan den Bond, wees dr. De Visser er op, dat de be noeming toont, dat de Christelijk- Nationale Werkmansbond waardee ring heeft gevonden in de hoogs'e kringen des lands. Dr. De Visser gaf allereerst een heldere uiteenzetting van het wets ontwerp, waarna hij eenige beschou wingen daaraan wijdde. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer E. Reudink te Mid delburg. De komkommertijd raakt zoo zoet jesaan voorbij, scholen en werkplaat sen zijn bijna alle weer geopend, en ieder is of gaat weer met frisschen moed aan den arbeid, met een aan gename herinnering aan da heerlijke zomersche dagen, waarvan hij in zijn vacantie mocht genieten. Watblief, bittere spot, zegt ge Ach ja, maar vergeef me ik heb zelf ook naren wilde de beambte zich daartoe niet bedienen. De politiedienaren in Opper Sile- zië waren in dien tijd meestal nog allen oude, zwakke lieden, niet zel= den van reeds boven den zeventig jarigen leeftijd bovendien durfde hij hen ook slechts weinig vertrouwen, daar het niet zeker was, dat sommi gen van hen niet met de vaische munters gemeene zaak maakten. Tot het rr quireeren der grens gen darmen ontbrak de tijd, daar deze te ver uiteen geposteerd waren en ook dikwijls op onderzoek uit waren, zoodat men nooit zeker was hen op hun post aan te treffen. Er bleef dns niets over dan de militaire macht te huip ie roepen, maar dit moest zon der eenig opzien geschieden, en het naaste garnizoen was te Gieichwitz, waar het tweede Pruisische Uianen regiment lag. Cavaikrie is voor een dergelijk doel juist niet hei meest geschikt, maar er was geen keus en daarom dat> ook reed Rothmann met een gehuurdert wagen naar Gieich witz om in alle geheim de müüaire macht te requireeren. Onder leiding van een officier zouden veertig Uianen genoten. We zullen al de geleden regen eliende maarniet weer ophalen, maar jammer is het toch, dat we ons niet eerder hebben kunnen verzekeren tegen den regen. Dat kunnen wij nu wel. Een Engeische maatschappij deelt mede, dat zjj, geïnspireerd door deze hopelcoze regenperiode, een verzeke- ringsvorm heeft uitgewerkt, waarbij men zich verzekeren kan tegen de kansen van regendagen. De minimum premie is slechis f 4.50 voor een week, terwijl zij tot slechts 9 gulden stijgt voor vier wekendaarvoor ontvangt de verzekerde een bedrag van f 2.50 per regendag. Voor lieden, die September voor hun vacantie uitkozen, is hier een gelegenheid, die zij zich niet zullen mogen laten ontgaan. Men brengt zijn vacantiedagen door aan zee, op het land, in de bergen. En hef blijft maar regenen, regenen Tenminste heefr men dan het be vredigende gevoel, dat men zijn va cantiedagen uitgaven niet in het water heeft gesmeten, want elke regendag in huis, achter de natte ruiten gesle ten, brengt zijn geld op. In dezen regenmoesson zou men er een geldbelegging van kunnen maken 1 Evenwel, mogen wij de profetie van dr. Lockyer, directeur van het Observatorium South-Kensington, en beroemd sterrenkundige en lucht- kenner, gelooven, dan is verzekering voor het verdere dezer maand gansch overbodig, daar we nog groote warmte zijn te wachten. Zijn voorspelling berust op het volgende „De wetenschap der luchtkennis ligt nog in de wieg maar het oogen blik is niet ver meer, dat wij het weer zullen kunnen voorspellen, niet aileen 24 uren vooruit, maar maanden en maanden. (Dat konden vroeger de beroemde Enkhuizer Almanak en Snoek's Almanak ook alAlleen, 't kwam dikwijls niet uit.) Men heeft vastgesteld, dat de damp kring die onze aarde omgeeft, een standvastige massa is. Daar volgt uit, dat, als op éen punt drukking plaats heeft, er op een andere verhooging komt. (Kijk maar eens naar een wip plank.) Zoo weet men dat ais het slecht weer in IJsland is, dan is het mooi weer op de Azcren en omge keerd. Als nu de geschillen in den dampkring over de heele wereld De hoorlijk worden gerangschikt, dan zal het'mogelijk zijn een soort van grens vast te stellen, die als demarcatielijn kan dienen voor de twee groote streken, waar de verschillende wis selingen van hoog en laag in even wicht komen. Er is daarenboven een bron van observatie, die de voorspelling van het weer gemakkelijk maaktde zon. in den namiddag zoo stii mogelijk en zonder opzien Gieichwitz verlaten en des avonds ten zeven ure op een door Rothmann bepaalde plaats in net bosch voor Rudow te zijner be schikking zijn. Voorts had hij zijn plan zóo ge heel uitgewerkt, dat het indien gten ongelukkig toeval tusschenbeide kwam onmogelijk kon mislukken. Hij kende thans den ingang nauw keurig. Hij moest zijn bij een klein huisje, dal vroeger tot kantoor en bergplaats van werktuigen had ge diend, en thans door een paar oudjes bewoond werd. Hoe meer Rothmann er over dacht, hoe zekerder het ver moeden werd, dat dit huisje met het bergwerk, waarin de vaische munters hun werkplaats hadden, in onderaard- sche vêsbinding stond. De Uianen zouden des avonds ds geheele omgeving onbemerkt afzet ten éene afdeeiing zou ter beschik king van Roibmanr, blijven, die zich met behulp van den niets vermoe denden Rukowski den toegang tot het bergwerk zou trachten te ver schaffen. Een nog jonge theorie wil, niet zonder reden, een vaste betrekking zien tusschen het weer en de zonne vlekken. Nu heeft dr. Lockyer zijn kaarten met drukkingen depressies en verhoogingen geraadpleegd en voor zegt nu in September een warme periode, een heerlijke zonneschijn met ai zijn blijde gevolgen. Wij hopen van hartej dat dr. Lo ckyer gelijk krijgt. Niet het minst voor boer en tuinman. Die menschen, vooral de eerste, lijden geduchte schade. Voor duizenden, voor mii- lioenen is er, ook in ons land, verre gend. Uitstekend froffen het daaren tegen de handelaars in regenscher men en regenjassen. Dat die men schen in een goede stemming konden zijn en aldus het best gedisponeerd waren om een passende reclame uit te vinden, laat zich begrijpen. Een staaltje daarvan meldt de „'sH. Ct.", welke schrijft Hoe zelfs de aanhoudende regen en stortbuien dezen mislukten zomer bijdragen tot samenstelling eener re clame, bewijst de ansicht, welke wij gistermorgen mochten ontvangen van een firma, die te Nijmegen thans ge durende den tentoonsteliingsSijd ge- exposeerd heeft en aldaar hare in zending met goud bekroond zag. Bedoelde kaart luidde, in schrift: „Waa-de Neef, Gisteren van de tentoonstelling droog thuisgekomen, niettegenstaande de vreeselpe stortbui. Mijn „Bur- berry"-jas heeft hierbij uitstekende diensten bewezen. Als je ooit een regenjas mocht noodig hebben, dan kan ik je achterstaande firma ten zeerste aanbevelen. Na groeten, Henri." Het aardige dezer reclame is, dat men zoolang in de waan is een kaart van een neef ontvangen ie hebben, totdat men de kaart omkeert, die ver meldt den naam van den afzender en tevens een foto geeft van den stand der firma op de Nijmeegsche ten toonstelling. Voorwaar, een vernuftige reclame. Zoo we zeidenin tuin en op akker is er heel wat door den regen bedorven. Maar daarover had het schoolhoofd in een der Betuwsche dorpjes niet te klagen. O .".inks den regen groeide in zijn h> f de kool als kool. Prachtige x m- plaren had hij, een heele pa':, ook, want hij en zijn eega en rxk zijn kroost houden allen bijzonder veel van zuurkool. Maar ach, zij zuilen er niet veel, of juister: he Icmaal niet van profiteeren. Hoe dat komt? Ik zal 't u vertellen, kort en bondig. Hij had prachtige kooien, zei ik, maar bij heeft ze niet meerze zijn hem ontstolen I Kan het wree- der Kunt ge niet ten volle gevoe- In het het huisje van Wolf te Ru dow, was er maar éen, die zich ge durende den nacht in een goeden en rustigen slaap had verheugd, en wel Rukowski, wiens hoofd door den al cohol beneveld was. Werkner sliep slechts zittend en daa nog maar wei nige minuten achtereen, daar hij Rukowski in het oog wiide houden, en ook Koppenhagen, dien gevaar lijken misdadiger, niet vertrouwde. Uit angst voor den laatste sliepen zelfs Wolf en zjjna vrouw niet. De beide echtgenooten brachten bange uren door. Zij hoopten van ganscher harte, dat de plannen van Rothmann mochten slagenzij ver blijdden zich in hei oogenblik, waarin de misdadigers in handen der ge rechtigheid vallen zouden, en toch beangstigde hen dit oogenbük ook, warn met die misdadigers moest ook immers Wolf aan de handen der rechters worden overgeleverd. Hij was medeplichtig, en ofschoon men ook het geiukken van Rothmann's plan geheel san hem te danken had, toch had hij zich strafbaar gemaakt en moest van rechtswege veroordeeld worden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1