r. xnvL I 12 September TE MARKT. ENBURG. nfabriek onderdag Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme Wejen. No.216 50e Jaargang. 1912. delimit per ons. id van kwaliteit a scherp I *deel iel - iterschijsif dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, itidel Van week tot week. BINNENLAND» ,verk- ,DE k van j voor 5CHE door 1 door n het J ater ouwburgzaal Zondag. avond. irten verkrijg- 1NG. ma VZ. ogramma's. tweede rang (.30. ir ing 8 uur. cent extra. DIRECTIE. eid waarbij dt Miller Lam- estaat. bid, randolie. aevelend, af 2 uur in spreken. i a 5» V 11 t' V P JS" VLISSINCSCHE COURANT Prijs pér drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de Herhalingscursussen voor jongens en voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Vlis- brengen ter kennis van belanghebbenden, ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenscben toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in dat tot bet in ontvangst nemen van aangiften van leerlingen, voor die cur sussen zitting zal worden gehouden Voor jongens: door het hoofd van den herhalingscur sus voor jongens den heer J. E. VAN DER SL1KKE op School F, (Joost de Moorstraat) op Dinsdag 10, Woensdag 11, Ponderdag 12 en Vrijdag 15 September 1912, van 12 tot 2 uur n.m. en op Dinsdag 10 en Donderdag 12 September 1912 van 6'/,—7Vs uur n.m. Voor meisjes: door het hoofd van den herhalingscursus voor meisjes mejuffrouw M. 0. SCHDUR- KAMP te haren huize (St. Jacohstraat 21) op Woensdag 11, Donderdag 12 en Vrijdag 13 September 1912, van 7 tot 8 uur n.m. en Zaterdag 14 September 1912 van 3 tot 5 en van 7 tot 8 n.m. dat ingeschreven kunnen worden zij die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aanvangen den 1 Octoher a.s. Het onderwijs zal worden gegevena. »an den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6 tot 8'/2 uurin de volgende vak ken lezen, schrijven, Nederlandsch reke nen, kennis der natuur, aardrijkskunde, mderlandsche geschiedenis en Engelsch, i. aan den cursus voor meisjes op Woens dag en Zaterdag namiddags van 2 tot 5 uur in de volgende vakken Nederlandsch, rekenen, kennis der natuur, nuttige hand werken en koken. N.B. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn worden verzocht dit bij aangifte mede te brengen Vlissingen, 7 September 1912. Burg. en Weth. voornoemd, 0. A. KALBFLEISOH (LB.) De Secretaris, WITTEVEEN. De entente met Frankrijk heeft de Russen niet verhinderd en naar onze meening ook niet mogen verhinderen, om den honderdjarigen verjaardag te gedenken van den vreeselljken slag bij Borodino, meestal slag aan de Moskwa genaamd, in 1812, den bloedigsten sedert de uitvinding van het buskruit. Deze slag werd door de Russen niet gewonnen en hun verlies op dien dag zal vermoedelijk 35000 man aan dooden en gewonden heb ben bedragen. Toch zal het wel deze slag geweest zijn, die den verderen loop van den veldtocht bepaalde, 79) Hij was weg gereden, daar zijn Paard niet verder mocht worden ver foeid dit had de smid hem dringend aangeraden. Natuurlijk vertelde de herbergier met hoe de blauwrok hem had me egedeeld, dat de in de gelagkamer p 'blijfhoudende dame de dochter van reiser was, die waarschijnlijk aan het oezicht van Peiser was ontsnapt, en aal het daarom dringend noodzakelijk ™as baar op eene of andere wijze ^angen te houden. De herbergier dat ,daaroP aan den voerman verteld, de reizigsterjeeds met een andere jj egenheid naar Neustadt wasgere- hem' 6n ga' hem zelfs een f00*' 031 ie ra!jJJaar zo° spoedig mogelijk kwijt Esther was te verstandig, dat zjj zou b<-grppon hebben, dat dit t want een groot deel van Napoleon's kracht was gebroken en het spoedig daarna bereikfe Moskou bepaalde zijn verschrlkkelijken terugtocht. Wij kinderen van lateren tijd, kun nen er ons slechts in verheugen, dat dergelijke wereldschokkende gebeur tenissen meer en meer toi het ver leden gaan behooren en dat door het beginsel van den vrede in onzen tijd meerdere en grootere overwinningen worden behaal i, dan oudtijds behaald werden door het beginsei van ge wapend recht, dat in het wezen der zaak zoo vaak onrecht is. Men kent het voorstel van den Oos- tenrijkschen minister van buitenland- sche zaken, graaf Berchtold, om de zaken van den Balkan eens te be spreken zonder daa-overeen cfficië.J congres te houden. Op het kasteel Buchlau heeft thans een bijeenkomst te dier zake plaats gehad tusschen B rchtold en von Bethmann Holweg. Duitschiand is anders in deze zaak niet de voornaamste belanghebbende en naar het gevoelei van d:i rijk werbetrekkelijk w.iriig gevraagd, maar men west dat het debedo ling van Oostenrijken Duitschiand is, om in alLs samen ie gaan en daarbij laat men natuurlijk den derden bond genoot, een soort van bijloop, r, thuis, want de belangen van Italië, al smaakt het vermoedelijk naar den door zijn onzinnige poli.iek verstoorden vrede, welke politiek nooit naar de wen- schert der bondgenooten is geweest, zijn niet precies die van Duitschiand en Oostenrijk. Vandaar dan ook dat de beide groote mogendheden thans wjerscHjn'ijk het oogt nbük gekomen achten om e do n blijken van hun gevoeien, dat Egt met dien zotten oorlog, die tenslotte den geheelen driebond belachelijk dreigt te maken, nu eens uit moet wezen. Als de vrede inderdaad gesloten mocht worden, dan zou Turkije onverdeeld aandacht kunnen schenken aan den binnen- landschen toestand en Jat moge nu een streep door de rekening wezen voor Albaneezen, Macedouiërs, Mon tenegrijnen, Serviërs, Bulgaren,;Q ie- ken en de hemel weet hoeveel andere nationaliteiten nog, het is toch verre weg het beste wat er gebeuren kan. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat Rusland, Frankrijk en Engeland buiten de zaak zuilen worden gelaten. Ais Italië vrede sluit met Turkije zal eerstgenoemde, die ook bij de -groote ooms telt, ook wel mee mogen doen, maar het is niet te vrrwachlen dat de resultaten daardoor anders zullen worden dan de midden-Europeesche mogendheden het zich voorstellen. Wat nu de vredesonderhandelingen zeiven betreft, deze behouden nog steeds het karakter van geheimzin- zigheid, dat ze van het begin af ge- zonderling vertrek aan een tegen haar genomen maatregel moest geweten worden, maar zij wachtte wel dit te doen blijken, juist daarom richtte zij z'ch tot den blauwrok en vroeg dezen: Zoudt gij niet geneigd zijn, mij tegen een goede belooning naar Neustadt te rijden, indien ik u zeg, dat ik iederen prijs betalen wil, in dien gij mij naar thuis brengt? De blauwrok deed juist, alsof het hem zeer speet, niet aan Esther's verzoek te kunnen voldoen, maar hij zeide, dat het voertuig niet van hem was, maar van een anderen persoon, dien hij hier moest opwachten. Toen Esther zich nu met een her haald verzoek, haar eene gelegenheid tot rijden te verschaffen, tot den her bergier wendde, haalde deze mede lijdend de schouders openzeide.dat baar wel niels zou overblijven dan hier den volgenden morgen af te wachten, daar er vroeger geen rijtuig in het naastbij gelegen dorp zou te bekomen zijn. Ze kon geheel gerust zijn, voegde hij er bij, want zijne vrouw zou haar wei in bescherming nemen en een goed bed voor den nacht, zoomede een goeden m m'tijd übonnsments-ftdusrtentien op zeer uoordeelige ucorwaarden had hebben, en zoolang dit het geval is, hechten wij er niet die groote waarde aan, die man er zoo gaarne aan zou willen toekennen. Nog vóór de plaatsing van ons vorig wekelijksche overzicht, hadden wij bericht ontvangen, en wel tot tweemaal toe, dat de gevangen Fran- schen in Marokko waren losgelaten of althans weer in de macht van een ander waren gesteld. Wij vertrouwden dit bericht niet en, zooals later bleek, terecht. De tegen-Sultan, El Hiba, moet door kapitein Mangio herhaal delijk aangevallen zijn, die daarbij niet ongelukkig streed, zoodat het volk van El Hiba begon weg te loo- pen. De twee groote hoofden te Ma- rakesj zijn het daarom eens geworden om zich tegen den pretendent te keeren en een hunner heeft zelfs hulp geboden ais de Franschen de stad mochten naderen. Toen heeft Mangin last gekregen om naar de zuidelijks hoofdstad op ie rukken en dep pretendent aan te vallen, die tot dusver met de Franschen evenm'n a's met den gewezen Sultan iets wilde te maken hebben en die man nu wil trachten klein te krijgen. Mangins- kamp was te Soeh el Acba en reeds dagen ie voren haf hij door zijn ex cursies het terrein eenigszins gezui verd. Hij beschikt over ongeveer vijf tig duizend man en krijgt nu steun van alle hoofden in den omtrek, zoolang tot er weer eens tegenspoed komt, want dat is echt Moorsch. Hoe dit zij, Rolovel Manzin heeft zijn tocht van 65 kilometers gelukkig volbrach*. Bijzonderheden daarom trent waren ons bij het schrijven van dit o-erzicht nog niet bekendmaar in ieder geval schijnt nrn hard gevochten te hebben en zijn de g-vangenen bevrijd.;8 El Hiba zelf heeft men niet kunnen snappen en men b'ljft dus met hem opgescheept, hoewel, volgens den gewonen loop van zaken, zijn aanhang nu wel weer sterk verminderen zal. Eenige dagen geleden ontvingen we eindelijk weer eens eenige berich ten uit China, maar ze waren niet van de allerbeste soort. Het is bij de revolutie gebleven, die een republiek in de plaats van een keizerrijk heeft gesteld maar van wezenlijke besiuurs- veranderingen, die daarvan op groote schaal het gevolg hadden moeten zijn en die ook in het voornemen lagen, is absoluut niets gekomen en dat heeft, vrij natuurlijk, de zaken eer erger dan beier gemaak», zoodat er hier en daar anarchie heerscht. Desniettegenstaande schijnt men in de half buitenlandsehe zaken nog levendig belang te stellen en neemt het aan de Britsche regeering zeer kwalijk, dat deze zich verzet heeft bezorgen. Door dit voorstel begreep Esther thans volkomen, dat het er beide mannen om te doen was haar te houden en haar vertrek tot iederen prijs te verhinderen. Zij was echter niet geneigd zich aan hunne macht te onderwerpen en verklaarde beslist, dat zij desnoods te voet verder zou gaan. De herbergier scheen hierdoor in verlegenheid te geraken, maar de blauwrok was minder diplomatisch. Hij versperde Esther den weg en zeideDat zult gij niet doen I Waarom wilt gij mij dit beletten? Welk belang hebt gij er bij, of ik hier blijf of wegga? Voert gij iels kwaads tegen mij in het schild? De blauwrok lachte gedwongen en antwoordde Nu, ik wil niet, dat gij u bij nacht op een weg begeeft, die veel te moeieiljk voor u is, en op welken gij zoo licht verdwalen kunl. Ik ken uw vader en hij zou het mij hoogst kwalijk nemen, indien ik het toeliet, dat gij in nacht en duisternis zoudt vertrekken. Blijf maar bij deTen herbergier, die ook een vriend van uw vaH-r is, margin zal ik u zelf tegen de zending van Chineesche troepen naar Thibet. Men is in Peking, voorzeker niet ten onrechte, bevreesd dat deze provincie zal komen onder directen Engelschen invloed of over gaan in Engelsch bezit, naar de wijze van Mandsjoerlje en Mongoliëstre ken die China feitelijk kwijt is. Van Engelsche zijde evenwel wordt be weerd dat China gedaan heeft wat Engeland gewild heeft dat het doen zou en ook het eenige waarbij En geland belang heeft, namelijk het Thibetaansche zelfbestuur erkend, door het tractaat goed te keuren, hetwelk door Qroot-Brittanje indertijd met Thibet gesloten werd. Hoe die vork nu eigenlijk in den steel zit, nu ja, daar kan men een beetje naar raden en beide partijen zullen wel beweren dat ze gelijk hebben, waarbij wei zal blijken dat hij gelijk heeft die het sterkst is. Het is onzen lezers bekend, dat wij nimmer buitengewoon hooge waarde hechten aan de samenkomsten van staatshoofden en er zelfs nimmer in het breede melding van maken. De reis van keizer Wilhelm naar Zwitser land staat er bij ons niet anders voorhetgeen niet wegneemt, dat wij gaarne hulde brengen aan de woor den, door den keizer bij die gelegen heid in het openbaar gesproken, de beste die wij in langen tijd van hem gehoord hebben. Keizer Wilhelm is altijd aangenaam om te hooren, wan neer hij hartelijk is en dat was hier in hooge mate het geval. Natuurlqk was hij gekomen voor de manoeuvres van het vrijheidlievende bergvolk, dat eens de Oostenrijkers bij Sempach versloeg, dat zich bevrijdde van zqn tirannen en de verschrikkelijke biolo gie van Karei den Stoute weerstond. Hoe fier spreekt het hoofd van dit kleine, maar geduchte en toch zoo vredelievend gezinde volk tegen den machtigsien der Europeesche monarchen De keizer van Duitschiand zal in dat historisch oogenblik een kleine waarheid diep gevoeld hebben.Er is meer gelijk dan eigen Aan verkeerd adres. Dr. A. Kuyper heeft, aldus de Chr. „Amsterdammer", in zijn brief aan de kiesvereeniging te Ommen meege deeld, dat hij van zijn ontslagneming als Kamerlid bericht gezonden heeft aan den minister van binnenlandsche zaken. Als dat juist is, is de brief aan verkeerd adres bezorgd. De kies wet zegt in art. 143 dat de brief aan de Tweede Kamer moet worden ge zonden, en deze brengt het ontslag ter kennis van den minister. naar Neustadt brengen. De blauwrok had nu eenmaal meer gezegd, dan hij zeggen wilde. Uit zijne woorden begreep Esther, dat hij en de herbergier haat kenden en dat men haar onder alle omstandigheden wilde tegenhouden. Zij werd daardoor slechts te opgewonden en zeide be paald Ik moet weg, al zou het mijn leven kosten Zij trachtte den blauwrok voorbij te snellen, deze greep haar bij haar manlel, hield haar vast en wenkte den herbergier, om eveneens geweld te gebruiken. In dit oogenblik weerklonk het rol len van een wagen. Men hoorde een roep, waardoor de paarden tot staan gebracht werden, en dadelijk liet de blauwrok Esther los, welke naar de deur sprong, juist toen deze open gerukt werd en Göpfert, de bekende van Rothman, die voor eenige dagen hier de ontmoeting met hem gehad had, binnentrad. Zooals wij weten, was hij uit Neu stadt en daarom niet weinig verwon derd, de dochter van den hem be kender, Pelser, de schomr Esther, Gevolg van dat veikeerd adres kan zijn, dat dr. Kuyper dus nog eenigen tijd Kamerlid blijft. lets dergelijks is destijds ook ge beurd met mr. Z. van den Bergh. Die meldde, toen hij wethc uder geworden was, zijn ontslag ais Kamerlid aan den voorzitter van de kiesvereeniging in den Helder. Gevolg daarvan is geweest, dat hij een jaar te lang Ka merlid geweest is. Défilé voor H. to. de Koningin Moeder. Gisterenochtend kwamen per trein te Baarn aan 4 bataljons van het 10e regiment infanterie uit Haarlem, Hoorn en Den Helder. Onder commando van kolonel jhr. T. van Spengler marcheerde de troep naar Soestdijk, alwaar te 11 uur onder het spelen der stafmuziek werd gedefileerd voor H. M. de Koningin-Moeder. H. M. bevond zich tijdens het voorbijtrekken der troepen haar Haar zuster, de hertogin van Albany en eenige dames en heeren der hofnouding op het bordes van het paleis. Kolonel Van Spengler werd bij H. M. oniboden, met wien zij zich tijdens het défilé onderhield. Na afloop mar cheerde de troep naar de legerplaats bij Zeist. De minister van oorlog en „Ons Belang". Uit zeer goede bron verneemt „de Avp.,' dat da minister van oorlog aan het hoofdbestuur der onderofficiers vereeniging „Ons Belang" heeft doen toekomen het ontwerp oorlogsbegroo- ting 1913, voor wat betreft de posi tieverbetering van de onderofficieren, met verzoek een onomwonden oor deel te ontvangen, omtrent deze voorgenomen positieverbetering. Aan dit verzoek is door het hoofd bestuur voldaan. In een zeer breedvoerig schrijven, dat aan duidelijkheid niets te wen- schen laat, heeft het hoofdbestuur den minister zijn leedwezen betuigd over de resultaten van het ingestelde on derzoek naai de vereischt wordende positieverbetering van het onderoffi ciers korps. Vooral de voorgestelde wijze van werving kan niet anders, dan teleur stellende resultaten opleveren, terwijl de voorgestelde jaarwedden niet de verbetering brengt, welke door „Ons Belang" noodzakelijk wordt geacht. Het hoofdbestuur verzoekt alsnog die verbeteringen aan te brengen, welke door „Ons Belang* meermalen zijn voorgesteld. De veiligheid op zee. Er zijn onderhandelingen aange knoopt tusschen Nederland en Ver- eenigde Staten van Amerika om te in zoo zonderlingen toestand aan te treffen. Maar ook Esther herkende hem dadelijk, zij greep hem anstig bij den arm en riep hem toeLaat ons wegrijden als de wagen voor de deur de uwe is I Ik bezweer u bij alles in de wereld, breng mij weg van deze verschrikkelijke plaat3. De bakker, die van éen zijner zaak- reizen terugkwam, en evenals ge woonlijk, zich even in de herberg wilde ophouden, willigde verwonderd het verzoek van Esther in en ging naar zijn wagen terug. Ook de her bergier en de blauwrok volgden hem, tamelijk teleurgesteld over de streep, die het toeval door hunne rekening trOK. Misschien zouden zij nog wei willen beproefd hebben Esther met geweid tegen te houden, maar op den bok van den wagen zat niet alleen de koetsier maar nog iemand dien zij niet kenden. Het ging hier dus, drie tegen twee man, bovendien vreesden zij het opzien, dat het zou verwekt hebben, indien de herber gier en de blauwrok beproefd hadden Esther met geweld tegen te houden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1