Woensdag ff September €Cém4i&z<f Feuilleton. Kromme Wegen. No.215 50e Jaargang. 1912. RINNENLAND. VLISSINGSCH Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTlEN van 1—4 regels /0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uifgezondsrd op Zon- en Feestdagen. TELEFOON» ÜMMEB 10. ftbonnemenis-flduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden Dr. A. Kuyper. Het schrijven van dr. A. Kuyper aan den voorzitter van de Centrale anli-ievolutiona're Kiesvereeniglng in het district Ommen, waarin hij mede deeling doei van zijn ontslag nemen als lid van de Tweede Kamer, luidt als volgt Ingevolge mijn laatste schrijven zou ik in de eerste weken van Sep - leraber in het district zijn opgetreden, om het zoo gewenschte contact met mijn district levendig ie houden. Thans echter moet ik u tot mijn leed wezen mededeelen, dat een schrijven aan den minister van binnenlandscbe zaken, waarbij ik mijn ontslag nam als Kamerlid, dat op heden door mij Is verzonden, deze toezegging vanzelf doet vervallen. Inzage van de twee medische ad viezen, waarvar. ik afschrift hierbij voeg, zal het u duidelijk maken, waarom ik nu reeds tot dezen stap moest overgaan. Toen ik in April jl. te Utrecht mijn jubileum als „Stan- daard'-redacteur vierde, was mijn gehoor, dank zij de goede hulp mij door dr. Ekker verleend, in die mate weer bijgekomen, dat ik den moed herkreeg, om althans tot de eerstvol gende stembus in dienst te blijven, en misschien zelfs mij nog voor de komende behandeling van de Grond wetsherziening beschikbaar te stellen. Sinds echter week die ingetreden beterschap bijna geheel, ea uit dien kooide mag ik niet langer een post blijven bezetten, dien ik niet meer raar behooren waarnemen kan. Vooral ia beide artsen mij verzekerd hebben, dat de inspanning, die het luisteren mei een gebrekkig oor kost, dit gehoor gaandeweg kan verslechteren, voel ik mij physiek onbekwaam om mijn mandaat ook maar eenigermate naar elsch te blijven waarnemenen dit Ie meer bij het terugdenken aan het lot dat mijn vader trof, die op mijn leeftijd tenslotte stokdoof werd, en zich van allen omgang en verkeer zag uitgesloten. Van achteren bezien, ge voel ik zelfs, dat ik beter had gedaan, In 1009 het mandaat niet aan te nemen, daar Ik, van allen afdeelings- en commissorialen arbeid door mijn gehoor uitgesloten, slechts op zeer gebrekkige wijze aan den arbeid der Kamer kon deelnemen, en bij de openbare beraadslaging, zoodra de debatten een eenigszins acuut karakter aannamen, mij geheel buiten staat gevoelde ze te volgen of er aan deel te nemen. Ik bied aan de kiezers van Ommen hiervoor mijn verontschuldi ging aan, en gevoel juist daarom te meer behoefte, om bij het scheiden In de kiesvereenigingen èn de kiezers la hartelijker dank te zeggen voor het vertrouwen, tot tweemalen toe in mij o- 78.) Deze herberg scheen op den voer man eene buitengewone aantrekkings kracht uit te oefenen, want hij zeide eenvoudigweg, dat hij daar moest ten en' °m zi'n Paatd te 'aten uitrus- Hij reed met zijn wagen regelrecht P de deur toe en Esther durfde niet het voertuig verlaten, maar bleef n haar mantel gehuld op den wagen ten. Na eenigen tijd keerde de ?r™an terug en deelde haar mede, het naaste dorp, waarin een smid 0 0n!?e> niet veraf was, dat hij daar- 2iin paard zou uitspannen en bij sntid brengen, voor nieuw ijzer, ij 1 gaf Esther den raad, niet op Wagen te blijven ziften, maar in iu!Stsrgkamer te 8aan>waar ^ich 2» .ltlans niemand bevond, en waar Qus ongehinderd kon blijven, tot Het komende parlementaire zittingjaar. In de „N. Vent. Ct." sch'ijft het Kamerlid dr. Nolens Dit laatste zittingjaar van de ten einde loopende legislatieve periode zal voor de Tweede Kamer een zeer druk jaar zijn. En al is de Kamer ook voortdurend bezig geweest, toch is men geneigd te vragen of de belangrijkste werkzaamheden zich niet wat a! te zeer in dit jaar ophoo- pen, en of niet het een of ander onafgedaan za! blijven liggen. Ook in de wetgeving wordt meestal hoo- ger gemikt dan getroffen. Bij te zorg vuldige voorbereiding loopt men ook daar wel e?ns gevaar den noodigen spoed uit het oog fe verliezen. En wat regeeringsprograms en troonre den betreft, zeer dikwijls blijkt, dat niet ten onrechte bij deze ean het gezegde van de vork en het te vele hooi gedacht wordt. Legt men de opgave van den stand der werkzaam heden van de Tweede Kamer op 15 Juli 1912 voor zich dan moet bij teder de vraag rqzenhoe komt de Kamer daar door? Men vind! in die opgave zeer belangrijke ontwerpen waaromtrent het verslag is uitgebracht en die derhalve rijp zijn voor openbare behandeling. Van andere is het voor- ioopig verslag vastgesteld en werd het antwoord ingewacht, zoo bijv. op het recht van' vereeniging en vergade ring, de afsluiting der Zuiderzee, wij zigingen der Hinderwet, onrechtmati ge daad, debietrecht op tabak, inkom stenbelasting. Van de zeer belangrijke ontwerpenadministratieve recht spraak, gemeentewet, invaliditeitsver zekering, naamlooze vennootschap, enz., die in handen eener commissie van voorbereiding werden gesteld, kan het verslag spoedig verwacht worden. En niet minder gewichtige voorstellen moeten nog in de afdee- lingen worden onderzocht. Van hoeveel gewicht vele dier ontwerpen ook zijn voorbehandeling komen in de eerste plaats in aanmer king die ontwerpen, die nauw met elkaar verbonden zijn, nl. de ver zekeringswetten, het tarief en de re- geiing der administratieve rechtspraak. Daarmede zal de Kamer de handen reeds meer dan vol hebben. Daarbij, komt dat de laatste drie maanden van dit jaar grootendeels door de begrooting in beslag worden genomen en dat de aigemeene beschouwingen waarschijnlijk niet minder tijd zuilen vorderen dan dit in vorige jaren het geval was. Ook indien er aan opzet telijk rekken gedacht behoeft te wor den en men zelfs een aigemeene nei ging tot zelfbeperking der discussies en andere obsttuctie niet zou willen ondersteilen, zal met den beschikba ren tijd gewoekerd moeten worden. hij terugkwam. Hoe onaangenaam dit oponthoud riook voor Esther was, moest zij er «toch in bewilligen, wilde zij althans vóot donker haar huis nog bereiken. De boer spande zijn paard uit en bracht het stapvoets weg, terwijl Esther wel besluiten moest de gelag kamer op te zoeken, waar de her bergier haar vluchtig groette en haar den raad gaf, bij de kachel plaats te nemen en zich gedurende het wachten te warmen. Esther vroeg hem, hoever zij nog van Neustadt verwijderd was, en vernam dat de afstand nog twee mijlen bedroeg. Zij gaf ook haar vrees te kennen, dat zij nauwelijks meer voor het aanbreken van den nacht thuis kon zijn, maar de herbergier troostte haar daarmede, dat zij nu verder een straatweg kreeg. Esther zat meer dan een half uur lang in gedachten ver zonken bij de kachel, luisterde naar ieder geluid builen, wijl zij ieder oogenbiik hoopte den hoefslag van het door den boer teruggebrachte paard te hooren. Er verliep echter zeker een uur en noch van den boer noch van het paard was Iets te zien. En zullen de leden, vooral de recht- sche l6den, voortdurend op hun post moeten zijn. En zal er ordelijk ge werkt moeten worden. Bevordering H. N. A. Swart. H M. de Koningin heeft den ge- neraal-majoor van hei O. I. legfr, H. N. A. Swart, c'vfel-militair gouverneur van A jeh en onderhorigheden, be- vorde d tot luitenant-generaal. Benoemingen enz. Bij Kon. besluit is lo. met ingang van 10 Sept. aan den kolonel C. D. de Roon, commandant van het 4e reg. inf., op zijne aanvrage Ier zake van langdurigen dienst onder toe kenning van pensioen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend 2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld op f 2475 per jaar3o. genoemden hoofdofficier mede met ingang van den onder lo. genoemden datum de rang van generaal-majoor verleend. Verder is met ingang van lOSept, onder eervolle ontheffing uit zijne tegenwoordige betrekking, in zijnen rang en ouderdom van rang overge-' plaatst bij het wapen der infanterie en benoemd tot commandant van het 4e reg. inf. de kolonel W. H. van Terwisga, van den generalen staf, belast met de waarneming yan de functie van sous-ch<>f van dien staf. Onderwijspolitiek In Ned.-lndiö. Door het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers wordt het volgende medegedeeld Als protest tegen de houding der regeering, die bezig is op groote schaal het openbaar onderwijs in Indië te benadeelen tan voordeele der bijzonders school, besloot het hoofdbestuur van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers, In zijn ver gadering van Zondag jl. aan de leden een voorstel te doen tot steun uit de Weerstandskas, tot een bedrag van f 1COO, aan den heer Viersen, die we gens zijn propaganda voor het open baar onderwijs werd overgeplaatst, ten einde hem in staat te stellen zonder financieel nadeel zijn ontslag te nemen en weer naar Menado terug te kunnen keeren. Aan dien steun woidt de voorwaarde verbonden dat het geheele bedrag daartoe noodig, bijeenkomt. Nationale Bond voor vreemde lingen verkeer. Zondagmorgen werd fe Lochem de 16e jaarvergadering geopend door den voorzitter D. Fockema uit Arn hem. Aan het jaarverslag is het volgen de ontleend De duisternis brak aan.de herber gier die zich tot nu toe in zijne eigen kamer had opgehouden, kwam binnen, stak de lamp aan, die aan de zol dering van bet groote vertrek hing en verschafte Esther op haar verlan gen iets te eten, daar zfl weder honger had gekregen. Hij stelde haar gerust over het lang wegblijven van den voerman door te zeggen, dat de smid ook tevens veearts was en dikwijls ver van huis werd geroepen, waardoor dan zflne klanten soms lang moesten wachten. Toen het eindelijk volslagen donker was, hoorde Esther plotseling een hoefslag en het ratelen van een wagen. Haastig trad zij aan het venster om te zien, of er misschien kans zou zijn haar reis voort te zetten. Zij zag een wagen met éen paard bespannen voorrijden, op welken alleen de voerman zat. Deze steeg af en be trad spoedig daarna de gelagkamer, waarin hij vorschend rondzag. Het was niemand anders dan Kopisch, de biauwrok, die zonder bericht of bevel van Koppenhagen blijvende, thans reeds voor de tweede maal den weg Het aantal aangesloten vereeni- gingen steeg van 89 in 1911 tot 96 In 1912. Htt ledental bedraagt 16,000. De vereenigingen zijn aldus over het land verdeeld Groningen 4 Friesland 7, D enthe 4, Overijsel 10. Gelderland 19, Utrecht 6 N mrd Holland 20, Zuid- Holland 12 Zeeland 6. Noord-Bra bant 4 en Limburg 4. Het aantal donateurs is 18, die f 340 per jaar bijdragen. Het Rijk gaf aan het door den Bond in 1908 te 's Gra'-enhage gestichte Centraal Bureau voor Vreem delingenverkeer een subsidie van f 1000. Voornamelijk ijverde de Bond in het afgeloopen jaar voor verbetering van internationale verkeerswegen. De Bond steide ook een onderzoek in naar beweerde of werkelijke fancy- prijzen van hotels en kon meeren- deels constateeren, dat de berichten ten dezen onwaar of sterk overdre ven zijn. Voorstel Arnhem, om bij de spoor weg maatschappijen aan te dringen op wederinvoering der bijzondere vacantiekaarten. Het bestuur herinnerde er aan, dat reeds meermalen lot de spoorweg maatschappijen dit verzoek is ge richt dat de vertegenwoordigers der maatschappijen de bondsvergaderin gen geregeld bijwonen, zoodat moet worden aangenomen dat de maat schappijen den wensch van den Bond kennen. Hier is bovendien sprake van een plaatselijk belang, waarvoor de plaatselijke vereenigin gen kunnen opkomen. Arnhem gaf dit laatste toa, maar meende toch, dat het algemeen belang daarvan niet Is te scheiden. Er zijn streken waar men beduidend nadeel ondervindt van de intrekking dezer kaarten en de Bond dient zijn invloed aan te wenden tot wederinvoering. Lochem constateerde, dat schade is ontstaan, al is deze dan ook moeilijk dadelijk onder cijfers te brengen. Het voorstel Arnhem werd daarna aangenomen. Voorstel Groningen om bij de spoorwegmaatschappijen aan te drin gen op invoering van 7- en 14 daag- sche abonnementen, geldig op alle lijnen. Het bestuur wilde de wenschelljk- heid doen uitspreken in een motie er. deze ter kennis brengen van de maatschappijen. De Nederlandsche Reisvereeniging deed bij schrijven opmerken, dat het beter was te ijveren voor5-daagsche abonnementen, zooals die in België bestaan, ook met het oog op handelsreizigers, die 5 dagen van de 6 werkdagen op reis zijn en Zaterdags ten kantore komen. Groningen stelde nog het belang dezer abonnementen in het licht. op en neer reed, dien hij gewoonlijk placht te rijden, In de hoop hem hier of daar te ontmce'en. Hij bekeek Esther met een onder zoekenden blik en toen de herbergier binnen kwam, wenkte hij dezen ge heimzinnig ter z^de, om spoedig daarna met hem de kamer te ver laten, alsof zjj buiten een geheim gesprek met elkander te houden had den. Esther gevoelde zich door deze gebeurtenissen zeer bevreesd. Reeds bij het afscheid van Walewski had zij er voor gevreesd, hier of daar een deelgenoot van de bende van Kop penhagen aan te treffen en niet fen onrechte vermoedde zij, dat zich in dit geval moeielijkheden voor haar zouden voordoen. Ook kwam de zoo even binnengekomen biauwrok haar bekend voorzij meende hem weieens bij haar vader gezien te hebben, en daar zij wist, dat van de zijde van Koppenhagen en zijne aanhangers eene vijandschap tegen dezen bestond, durfde zij zich niet bekend maken, niet alleen, maar vreesde zelfs her kend te worden. In welk een vreeselijken toestand bracht haar toch de misdaad haars 4^ Ter tafel was een teekening van een plaat, aan een halsketting op de borst te dragen. De plaat zal f 3.25 kosten en vermeldt .Guide officiel 1913". Aan het bestuursvoorstel werd goed keuring gehecht. Voorstel Delft om bij Prov. Staten en gemeentebesturen aan te dringen op verordeningen die het stads- en landschapsechoon beschermen. Het voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Aanduiding van plaatsnamen ln de maand Maart van dit jaar werd door het Dagelljksch Bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wieirljdersbond tot de raden van alle Nederlandsche gemeenten eene circulaire gericht, waarin gewezen werd op de wenschelijkheid om in het belang van het steeds toenemend verkeer met rijwielen, motorrijwielen en automobielen aan openbare gebou wen en onder de waarschuwingsbor den, bedoeld in art.. 8 der Motor- en Rljwielwet, borden aan te brengen met den naam der gemeente. Dit verzoek schijnt naar een circulaire van Gedep. Staten aan de colleges van B. en W. (Prov. blad 134) opmerkt, in onze provincie voor alsnog weinig uitwerking te hebben gehad, zoodat het bestuur zich thans tot Gedep. Staten heeft gewend. Het komt aan dat college voor, dat het aangegeven denkbeeld inderdaad aan beveling verdient, ook ais krachtig middel ter bevordering van eene goede naleving van gemeentelijke voorschriften omtrent het bovenbe doeld verkeer, waartoe Immers in de eerste plaats noodig Is te weten, In welke gemeente men zich bevindt. H. i. zal daarom vooral aan de grenzen der gemeenten de vermelding van den plaatsnaam nuttig kunnen zijn. Zij brengen derhalve, voor zooveel noodig, het verzoek opnieuw onder de aandacht en zullen gaarne vóór 1 November a.s. vernemen, welk ge- vaders, waaraan zij volkomen on schuldig was, en waardoor zij toch zooveel ie lijden had. En welk lijden stond haar nog te wachten, zelfs indien hit haar vader gelukt was te vluchten. Immers kleefde de schande van zijn misdaad ook aan haar en hoevele, vele droeve, zorgvolle uren zou zij nog moeten doorbrengen, zelfs indien het haar gelukte thuis te komen. Na verloop van eenigen tijd hoords zij weder paardengetrappel. Er bevond zich echter in de kamer geen venster, waardoor zij naar buiten had kunnen zien, om zich te overtuigen, of ein delek de boer met zijn paard van den smid terugkwam en zij nu einde lijk hare reis zou kunnen voortzetten. Na korten tijd hoorde zij het rollen van een wegrijdenden wagen en spoe dig daarna kwam de herbergier de kamer binnen, om haar met slecht verheelde verbazing mede te deelen, dat de voerman gezegd had naar huis terug te keeren, zonder zijne verplichting, haai verder te brengen, na te komen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1