Dinsdag 10 September Feuilleton. Kromme Wejen. 1912. 50e Jaargang, Gemeentebestuur. BINNENLAND. No. 214 VLiSSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels/0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de Herhalingscursussen voor jongens en voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Vlis- aingen brengen ter kennis van belanghebbenden, ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in dat tot het in ontvangst nemen van aangiften van leerlingen, voor die cur- jusBen zitting zal worden gehouden Voor jongens: door het hoofd van den herhalingscur- aua voor jongens den heer J. E. VAN DER SL1KKE op School F, (Joost de Moorstraat) op Dinsdag 10, Woensdag 11, Donderdag 12 en Vrijdag 15 September 1912, van 12 tot 2 uur n.m. en op Dinsdag 10 eu Donderdag 12 September 1912 van 6I/.-71/, uur n.m. Voor meisjes: door het hoofd van den herhalingscursus voor meisjes mejuffrouw M. 0, SOHÜUE- KAMP te haren huize (St. Jacobstraat 21) op Woensdag 11, Donderdag 12 en Vrijdag 13 September 1912, van 7 tot 8 uur n.m. en Zaterdag 14 September 1912 van 3 tot 5 en vau 7 tot 8 n.m, dat ingeschreven kunnen worden zij die het gewoon lager onderwijs genoten eu dat de oursusseu zullen aanvangen den 1 October a.s, Het onderwijs zal worden gegeven a. aan den cursus voor jonger s op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds vin 6 tol S1/. uurin de volgende vak- ta: lezen, schrijven, Nederlandsch reke- bennis der natuur, aardrijkskunde, mderlandsche geschiedenis en Engelsch, t, aan den cursus voor meisjes op Woens dag eu Zaterdag namiddags van 2 tot 5 sur inde volgende vakken Nederlandsch, rekenen, kennis der natuur, nuttige hand werken en koken. N.B. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn worden verzocht dit bij aangifte mede te brengen Vlissingen, 7 September 1912. Burg. en Weth. voornoemd, 0. A. KALBFLEISOH (L B.) De Secretaris, WITTEVEEN. Hofbericht. Met zekerheid kan het „Hbl." ma- dedeelen, dat de koninklijke familie a.s. Zaterdag 14 Sept. per konink lijken trein van Het Loo naar Soest- dijk vertrekt en Maandag van daar naar Den Haag. Na de opening der Stalen Generaal wordt weder naar Soestdijk gereisd, waar de Kon. fa milie tot in het laatst dezer maand blijft vertoeven, om daarna naar Hel Loo teiug te keeren. Bezoek van H. M. de Koningin aan het kamp bij Harderwijk. Zaterdag ochtend heeft H. M. de 0— 77.) Hij rustte niet eer zij hem stame lend en blozend had bekend, dat zij jem btminde en hij dankte haar voor cwe woorden.met gloeiende kussen. De wereld, ja alles om haar heen scheen verdwenen te zijn, het was ~un alsof zij op engelenwieken boven °e aarde en al hare zorgen kalm 'oondreven. Eerst de terugkomst der ™or Esther uitgezonden vrouw herin nerde er de minnenden aan, dat zij 'den op de vlucht waren en aan S'oote gevaren blootgesteld, ba aVfouw was natuurlijk zeer ver- heto da' 8edurenHe hare afwezig- w nog een gast was aangekomen, aar zij werd gerustgesteld, toen zij ion"3™' c'a' deze man He gemaal der verw Ö-ame was' °fschoon Esther's ujarring en haar kleuren deze ver- !1"g schenen te logenstraffen. Maar Koningin een bezoek gebracht aan het kamp nabij Harderwijk, waar het le en 2e bataljon van bet 9e regi ment infanterie uit Leeuwarden in combinatie met het le Harderwijk ge legen bataljon sedert het begin der voüge week oefeningen houden. Om trent dit bezoek deelt het „Hbld." het volgende mede Om haifnegen werd het bezoek verwacht en precies op den vastge stelde tijd hield de Koninklijke auto met de Hooge Bezoekster stil voor de cantine van het kamp. H. M., die er zeer welvarend uitzag en gekleed was in een zwart man- telccsfuum met groenen hoed en wit ten autosluier. Wrd begeleid door den generaal baron Van Tuyl van Serooskarken, den ordenansoffieier baron Van Voorst tot Voorst en de hofdame freule Van de Poll. De majoor Enklaar, commandant van het kamp, werd aan Hare Majesteit voor gesteld, alsook de locc-burgemeester, de wethouder Vitrlnga, die den vori- gen dag berlchl had ontvangen van de komst van H. M., met verzoek, daarbij wei tegenwoordig te willen zijn. Volgens den wenscb van H. M. was er geen ruchtbaarheid gegeven aan dit bezoek, zoodat er zeer weinig publiek aanwezig wcs. Het manoeu vreterrein, de heide ten noorden eu zuiden van den Cenfraalspoorwrg, was afgezet door rijkspolitie en mare chaussees, voor deze gelegenheid g<Tf quireerd. Terstond begaf H. M. zich fe voet langs de cantine naar het terrein ten zuiden van da spoorbaan, waar het le bataljon dadelijk een aanvang maakte met de manoeuvre. De troep was in twerën verdeeld. De vijand had een stelling te verdedigen nabij het seinhuisje dicht bij Huishorst. H. M. volgde met groote belang- sle ling, begeleid door den comman dant, op den voet de aanvallende partij. Na den slotaanval begaf H. M. zich naar de noordelijke helde over het spoor, waar het 2e bataljon onder commando van den majoor Van 't Sant ageerde. Er had een aanval plaats op een stelling, die hardnek kig verdedigd werd, doch tenslotte stormenderhand werd genomen. Ook hier volgde H. M. met zeer groole belangstelling de manoeuvres, waarna zij gedurende ongeveer een kwartier het vuren met twee mitrailleurs ga desloeg. Tenslotte gaf H. M. dtn comman dant Haar groote ingenomentijd en tevredenheid te kennen over de plaats gehad hebbende manoeuvres. Langï het Pompstation van de waterleiding en de cantine wandelde zij terug naar de auto, waarna gereden werd, voor afgegaan door een auto, waarin de locoLburgemeester en de commissaris van politie hadden plaats genomen, de vrouw was niet gewoon lang na te denken over zaken, die niet direct haar zelf betroffen. Zi] berichtte, dat de wagen niet binnen een uur kon voorkomen, daar de paarden nog moesten gevoederd wordendaarna pakte zij het vleesch uit dat z$ had meegebracht, en Es ther begon dit dadelijk te bereiden, daar Walewski verklaarde, dat hij zeer hongerig was. Tot het eten gereed was, en ook bij den gemeenschappelijken maaltijd onderhielden de minnenden zich roet elkander in de Fransche taal, nu en dan met de vrouw eenige woorden In het Poolsch sprekend, om onge merkt naar de richting van den weg naar Neustadt en die der andere naastbijgelegen plaatsen te informee- ren. Zij moésten zich natuurlijk veel dwang opleggen, toen zij met elkaar hunne lotgevallen sinds hun laatste samenzijn bespraken, maar de tijd drong en zij moesten zich haasten om te overleggen wat thans geschie den moest. Het resultaat van hunne bespreking was het volgende Esther zou naar Neustadt rijden, om haar vader te ftbonnertiênfs-Aduerfetifiën op zesr uoordeelig® uooru/aarden naar de schietbanen, ten zuiden van den grindweg gelegen. Daar stapte de Hooge Bezoekster weer uit om nog even een schietoefening, die door een gedeelte van het 33 bafaljan ge houden werd, bij te wonen. Om elf uur nam de Koningin af scheid van den commandant Enklaar en den loco-burgemeester, wien zij een compliment maakte over hei prachtige manoeuvreterrein van de gemeente. Hierop verliet H. M. de gemeente, om zich te begeven naar Ermelo, waar het 3s bataljon onder commando van den majoor Hofdijk opgesteld was. Ook daar volgde H. M. belangstellend de oefening en be tuigde over een en ander haar groote tevredenheid. Om halftwaaif verliet de Hooge Bezoekster Ermelo om over Putten naar Het Loo terug te keeren. Bij den aanvang van het bezoek was het weder zeer ongunstig er slond een krach: ige noordwesten wind, die gepaard ging met een flinke regenbui. Beschermd door een regen- raaotal stoo-de H. M tz\ eerter hieraan niet. Later kwam het zonnetje door en gaf een heerlijk aanz'en san de prachtige, bloeiende heide. Verkiezingskansen. Het Uiie-weekblad „De Vader lander" schrijft dat men bij het vor men van een meening over de siem- buskansen van rechts en links bij d= algemeene verkiezingen éen ding niet moet vergeten, en welde meerder heid van rechts schijnt wel heel grool, maar is in ztk:ren zin heel klein, en we! in dien zin, dat lo van de 11 districten, door rechts in 1909 ge wonnen, met een bijzonder kleine meerderheid zijn gewonnen. Enkhui zen met 220, Amsterdam 11 met 201, Amsterdam VII met 248, Amsterdam VIII mat 181, Enschede met 248, Gorcum met 303, Haarlem met 56, Rotterdam IV met 559, Rotterdam V met 458, (sindsdien teruggewonnen), en U rtchï II met 653 stemmen. (De cijfers voor Rotterdam IV en U .recht II zijn zoo hoog door onthouding bij de herstemming van de sociaal democraten Toch is het stemmencqter waarmee in die 10 districten door rechts werd gezegevierd, te zamen niet hooger dan 3018 stemmen, terwql in diezelfde dis'ricien te zamen de thuisblijvers niet minder dan 13,602 bedragen. Staatsspoor. Zooals bekend, is voor het perso neel der Staatsspoorwegen eene nieu we pensioenregeling ingevoerd, waar toe tusschen de betr. maatschappij en den Staat eene overeenkomst werd aangegaan, waarbij de Staat het pensioen waarborgt. Na 40 dienstjaren zal het personeel thans %j3 van het waarschuwen. Walewski zou haar eerst daarheen volgen nadat het don ker geworden was, ten einde zijne aankomst geen opzien zou verwekken en hem niet verraden, daar hem nog altijd eene uitlevering naar Rusland bedreigde. Het zou ook veiliger voor hem geweest zijn, indien hij het hem door Esther aangeboden geld aange nomen, en zich verder van de gren zen verwijderd bad, maat Walewski wist, dat Esther nog moeielijke uren, zelfs tegenover haar vader, te wach ten stonden, en hij wilde haar niet zonder hulp en bijstand iaten. Esther zou, ten teeken dat hij des avonds veilig het huis kon binnen komen, een 'licht in het venster van het dakkamertje ze"?.»', en indien Wa lewski maar eer.rr a' in Peiser's huis kwam, dan kon men wel nader be slissen. De bestelde wagen verscheen en Esther moest van Wal .wski scheiden. Blozend verteld zij de vrouw, dat haar echtgenoot nog de terugkomst van den wagen bij haar wilde af wachten, en besteeg dan het voer tuig Nog éen blik, een blik vol in nige liefde, werd met den achter gemiddeld over de laatste 5 jaren genoten salaris als pensioen ont vangen. Door den directeur-generaal is thans bepaald, dat personeel dat op of oor 31 Dec. 1910 in vas'en dienst was, ais tot heden 3 pet. van het loon voor het pensioenfonds zal storten. Vco» het personeel dat op of na 1 Januari 1911 in dienst kwam, zal die storting 4 pet. van het loon bedragen. Voor eventueel te nemen maatre gelen tot verbetering van weduwen- pensioenen, behoudt de Mij. zich het recht voor om ook van het oudere personeel een hoogere storting te vragen. Ned, Vereeniging van Gemeente-belangen. in een te Groningen gehouden vergadering van bovengenoemde ver eeniging werd door den heer jhr. mr. de Jong van Beek en Donk, hoofd commies bij het departemenl van justitie, een inleiding gehouden over de bevoegdheden en de organisatie der politie. Spr. zeide, dat geen dwang mag worden geoefend dan krachlens eei voorafgaande wetsbepaling, anders kan er ontstaan een heiliooze verwik keüng tusschen de Volksvertegen woordiging, die bepaalde daden uit drukkelijk geoorloofd wil verklaren, en den minister van justitie of bur gemeester, die als hoofd der politie krachtens ongeschreven politierecht toch die daden zouden kunnen ver bieden. Bep»rkt men de politiebe- voegöheid niet tot de uitvoering van wtt of verordening, dar. zet men den weg open voor het subjectieve oordeel van de lagere beambten wat het belang der orde en veiligheid en de zorg voor de bescherming van per soon en goederen eischt, dat geschie den zal. Het publiek zal aan willekeur worden blootgesteld, en de ambtenaar aan berisping. Het is te hopen, dat bij de grondwetsherziening door aan neming van het voorstel der commissie tol wijziging van art. 56 der Grondwet, de beperkte bevoegdbeidsleer duide lijk in de Grondwet za! worden neergelegd. Voorts zal het recht van aanhouding van personen' door de politie moeten worden gerege ld door de wet. Wat de organisatie betref', verdedigt de commissie van rapport een split sing in groote en kleine gemeenten, ook op het terrein der politie. Het denkbeeld van den heer Van Oort, worde in zoover verwezenlijkt, dat in alle gemeenten beneden 10.000 inwo ners uitsluitend Rijkspolitie zal be staan. In de grootere gemeenten zal de gemeentepolitie desgewenscht kunnen gehandhaafd blijven, in de kleine gemeenten eischt de veelal onge- blijvende gewisseld, dan zette zich de wagen in beweging en reed Esther weg. Het was namiddag geworden, toen zij naar Neustadt afreed, vanwaar zij meer dan drie dagen was verwijderd geweest, en haar hart klopte bij de gedachte, voor haar vader te moeten verschijnen, en tot hem te zeggen Ik weet, dat gij een misdadiger zijt, vlucht I Het kleine paardje voor hei man denwagentje, waarin door middel van een bos stroo, en een daarover uit gespreide deken een zitplaats was in gericht, draafde lustig in de richting naar Neustadt. Esther vroeg den boer, hoe lang het wei kon duren, voor zij de stad bereikten, en deze antwoord de, dat zij daar nog juist even voor den avond konden binnenrijden. Deze tijd kwam Esther juist als de gun stigste voor. Zij zou dan haren vader kunnen waarschuwen, en deze, zooals zij meende, kon gemakkelijk onder beschutting van den nacht de vlucht nemen. Maar het noodlot wilde wederom niet, dat zij deze reis zoo ongestoord zou volbrengen. schikte hoedanigheid van den ge meenteveldwachter echter vervanging van dezen door Rijkspolitie. Een opleidingsschool voor alle politiedienaren, zoowel van gemeente als het Rijk, een goede salarisrege ling en pensioengerechtigheid zijn voor's noodzakelijk om politiediena ren te verkrijgers, d'e én weiskennis zuilen bezitten én de noodzakelijke beschaafdheid en tact. De commissie is ove fulgd, dat de toestand onhoud baar is. Marine en Leger. De w.d. minister van marine zai Woensdag a.s. de oef nlr.gen der vloot op een gedeelte der Noord-Hol- landsche kust bijwonen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht, zijn Hr. Ms. torpedobootjigers .Jakhals" en „Bulhond*, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse F. H. baron van Dedem, 7 dezer van Vlgo vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Oost indië. In het Noord -Oostelijke gedeelte van Noordbrabant zal gedurende deze week (9—14 Sept.) een intendance- oefeningsreis worden gehouden onder leiding van den luitenant-generaal C. Snijders, chef van den gen. staf. Hieraan zal deelnemen een aantal hoofdoff eieren en kapiteins van den gen. staf en van de intendance. Zaterdagmorgen is te Vlaardingen op de scheepsbouwwerf van den heer j. Verwey met goed gevolg te water gelaten een reddingboot, gebouwd voor rekening van de Zuid-Hoiland- sche Reddingmastschappij. Het vaar tuig wordt voorzien van een Krom hout-motor van 75 paardekracht en komt in mod? 1 veel overeen met de stoomreddingbojten, welke gestation- neerd zijn te Hoek van Holland. De boot Is bestemd om dienst te doen op het station der Zuld-Holland- scha Reddingmaatschappij alhier. Mosselhandel. Werd de mosselteelt en mossel- handel bij den storm van 30 Septem ber 1911 ien zeerste benadeeld, deels doordat op sommige visschersplaalsen de scheepjes onbruikbaar waren ge worden, maar deels ook doordat op vele perceeien de leverbare mossels zoo vast geslagen waren, dat in den eersten tijd ze niet konc'en opgevangen worden, ook thans komen van ver schillende zijden berichten dat de storm op het einde van Augustus weer op de mosseiperceelen deerlijk heeft huisgehouden, veel mosselen op hoopen zijn geslagen en daardoor verstik! worden onder het zand. Waar op het oogenblik een zeer goede vraag is naar mosselen van uitstekende qualiteit, en de mosselen van Na ongeveer een half uur geredqn te hebben, voor het grootste gedeelte op slechte wegen en door het woud, begon het kleine paard kreupel te loopen, en toen de boer eindelijk hoofdschuddend afsteeg, om te zien, wat het dier scheelde, bleek het, dat dit een ijzer verloren had. Het jam meren van den boer over dit ongeval duurde tamelijk lang en hij scheen niet weinig lust te hebben terug te keeren, waartegen Esther zich maar moeielijk kon verzetten. Zij bevond zich alleen op eenen eenzamen straat» weg midden in het woud. Zelfs haar smeeken scheen weinig te helpen, tot zij aanbood de vracht te verdubbelen en dadelijk uit te betalen, waarop deze beloofde, haar ten minste naar het naaste dorp te brengen en daar een smid op te zoeken, die het paard opnieuw kon beslaan. Van nu af ging het stapvoets verder, tot men een eenzaam gelegen herberg bij eene kruising van den weg bereikte, de zelfde waarin Rothmann eenige dagen vroeger met Koppenhagen was ge weest, en waarin hij voor de eerste maal den naam Peiser hoorde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1