iÉiii 7 September .212. Gemeentebestuur. 50e Jaargang, 1912. Zaterdag Feiiflleton. Kromme Wegen. "iTB MITm13T" ]So VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.3©, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd-'recteuren oi rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt 58. mh ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Vsrschijsif dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vfissingen brengt ter kennis van zeevarenden, dal op 10 en zoo noodig op 11 September a.s. eene Schietoefening zal worden gehouden van het fort Hoek Van Holland dat omtrent de regeling der schiet oefening inlichtingen zpn te bekomen Ier Gemeente-Secretarie op eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren. Vlissingen, 6 September 1912. Da Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE BINNENLAND* De Eerste Kamer. Het rapport der grondwelscommis sie geeft „De Maasbode" aanleiding eenige beschouwingen te wijden aan de Eerste Kamer. Het biad schrijf! o. a.Geen andere beieekenis kan de Eerste Kamer zoo min ais de Tweede hebben dan als een waarborg, een middel te meer tot juiste rechtsvorming. Van dat standpunt doet een tweede instantie, een nader onderzoek zich voordeelig aanzien. Een nieuwe vraag is maar, ofde weg er is om een tweede instantie in het leven te roepen, die iets meer is dan een eenvoudig herhaald onder- loek. Men wil zich toch wapenen, tegen beperktheid en eenzijdigheid in de zienswijze der Tweed's Kamer; men wil de voorwaarden voor juiste rechts vorming, voor zoover die in de Tweede Kamer niet aanwezig zijn zooveel mogelijk aanbrengen. Voor een groot deel wordt dus de aard der Eerste Kamer bepaald door bei wezen der Tweede, omdat zij nu eenmaal ande'S zijn moet dan deze. In uiterlijke omstandigheden, in de wijze van samenstelling dec Kamer, en in de eischen voor verkiesbaarheid, kan men dat andere zoeken. In ieder geval zal men voor deze waarborgen voor een goede rechtsvorming niet in enthousiasme raken. De volle geest drift houden we voor de goede be ginselen van staatsbeleid zelf, die den eenig afdoenden waarborg schenken. De wijze van verkiezing wensch! men bijvoorbeeld algemeen te laten zooals zij is. De verkiezing moet dus Wijven in handen van de Provinciale Staten, en ieder lid zal voor negen jaar zijn benoemd, terwijl om de drie jaar een derde der leden aftreedt. Aanstonds zijn de gevolgen van deze kiesmethode duidelijk. De. get apte verkiezing en we! door een college tja' geen uitsluitend kiescollege is, brengt een tamelijk groeten afstand O— 75.) Net plan is zeer goed. Rothmann en Werkner hadden wel aribljjdschap willen opspringen, daar 'w Hun vermoeden had bevestigd. werkt?' W°r<i' ÖUS mor2enavonc' 8e" Ja, antwoordde Rukowski, als tenminste geen tegenbericht krijg. d~. is niet noodig, antwoordde "nnanner moet integendeel lan- Krm ®ewerkt worden dan vroeger. -I p??flagen zal u dat ook zeggen, morgen terugkomt. laat begint morgen het werk? a,r ',.f8en acht uur, sprak Rukowsk', allen bijeen. ge noe ergens iets be- zoo öoen vroeg Rothmann kow^liVersc!lil'ig mogelijk aan Ru- ^u' dan zou het ons aangenaam tusschen het kiezerscorps en de Eerste Kamer. Daardoor reeds, maar ook door de langzame vernieuwing is onze Senaat gevrijwaard tegen den waan van den dag. Heiaas is er geen middel om haar te beschermen tegen den waan van jaren, den waan van de eeuw. Luit-kol. H. Spruijt. Te Breda is in den ouderdom van 56 jaar overleden de luitenant-kolonel H. Spruijt, commandant van het 41e landweerdisirici, officier in de orde van Oranje Nassau. De overledene was ook eenige jaren garnizoens commandant ie dezer stede. Volksbond tegen Drankmisbruik. Gisteren werd te Apeldoorn de 39a aigemeetre vergadering geopend door den voorzitter, den heer mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wtssenkerke, uit Wassenaar, in tegenwoordigheid van den eere-voorzitter, mr. H. Goe man Borgesius. De voorzitter behandelde in hoofd zaak den arbeid der beide commis sies, ingesteld na de vorige jaarver gadering. De commissie voor het onderzoek van de mogelijkheid van invoering van „local option* ten onzent is nog niet met hare taak gereed. Zij be hoeft geruimen tijd daarvoor, omdat aan haar arbeid wr tmschappelijke eischen te stellen zijn. Daarbij zal allereerst moeten onderzocht worden, of de „local option" wel past in onze vvetgevlng en binnen de tegenwoor dige Grondwet mogelijk is. Wordt dit wel oorbaar geacht, maar aileen tegen schadevergoeding, dan zou de staat of ds gemeente zich gesteld zien voor den plicht tot uiikeering van thans rsiet te ramen, maar in elk geval zeer aanzienlijke bedragen, waarvoor eerst de middelen zouden moeten worden aangewezen. Bij eventueele D.ankwetsherziening zal de keuze vooral gaan tusschen de „local option* en een verbeterd Gothenburgrr-steisel, waarhij dan ook overwogen dienen ie worden de wij zigingen als bijvoorbeeld door de ve'gunninghouders voorgesteld. Het rapport der andere commissie over de uitkomsten der in 1910 ge houden nationale buisvüjiientoon- stelling, is ingediend en zal in deze vergadering behandeld worden. Spre ker vond daarin aanleiding om de afdeelingen en de leden op ie wek ken tot het doen van pogingen tot hers'el van de geleden schade. In verband met de te voeren pro paganda,'bet behoud van bestaande en de oprichting van nieuwe instel lingen van den bond, drong spreker er op aan, den bond te maken tot een in ledental toenemende, kapi taalkrachtige en daardoor tot den zijn, dat ge h'er bieeft, daar we mis schien nog een en ander met u te bespreken hebben. Ge zult u hier niet vervelen en ik zal u bij Koppen hagen aanbevelen, want ge zijt wer kelijk een verstandige vent, en ge kunt gelooven, dat mijn raad bij Koppenhagen iets beteekent. Mijnheer heeft slechts te beve len sprak Rukowski onderdanig, ter wijl hij weder den rokzocm van Rothmann kuste. Deze had Wolf van t; voren iets ingefluisterd en deze verscheen thans met een maaltijd en eenige flasschen wijn, die hij spoedig uit de dorpsherberg gehaald had. Het is nu Hen uur, zeida Roth mann. Gij kunt bij dezen heer hier boven den nacht doorbrengen, terwijl ik beneden nog enkeie brieven moet schrijven. Opdat de tijd u niet te lang zal vallen, heb ik voor een klein souper ialen zorgen. Werkner knipte msi de oogen, om aan te duiden, dat bij beg eep, wat Rothmann bedoelde, en weldra zat hij met Rukowski in het kleine bo venkamertje, Rukowski, naar bet scheen, in de beste stemming we gens het geschenk in geld en het TELEFOONNUMMER 10. RboiHemenfs-AdusrfanfiSn °P z«öi* ©oordeelige ©oorwaarden arbeid weltorgaruste organisatie, werkend ten bate van zoovele onge- iukkigen, tot behoeding van dui zenden voor de drankellende, tot heil van het Nederlandsche volk. Visscherijwet. De Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën zijn, op verzoek van den minister van justitie, door den minister van binnen- landsche zaken uitgenoodigd de bur gemeesters in de verschillende ge meenten er mee in kennis te willen stellen, dat het den minister gewenscht voorkomt, dat voor het toezicht en naleving der Visscherijwet volgens gegeven voorschriften samenwerking plaats heeft tusschen de yisscherij- insneciie en de gemeente-poiitie. Die samenwerking besfond sedert de invoering der nieuwe visscherijwet alleen tusschen de visscherij-inspec- iie en de rijkspolitie. Waar thans is gebleken, dat de voorschriften betref fende die samenwerking aan de verwachting voldoen, acht de minis ter den tijd gekomen om deze uit te breiden tot de gemeente-poiitie en de marechaussé?. Het legerbestuur heer'! bepaald, dat voortaan de aanneming als vrij williger voor het reservekader slechts mag geschieden voor 22 Msart van het jaar, waarin het 19 a levensjaar is of za! worden volbracht, tenzij blijkt, dat de adspiranl-vrijwilliger niet bij de militie is of niet meer daarbij kan worden ingelijfd en den leeftijd van 24 jaar niet'heeft over schreden. Vooraan za' in iedere provincie éen kapt. der infanterie beiast zijn met de leiding van de militaire cur sussen van het reservekader. In ver band hiermede zijn drie kapiteins, resp. van het 2\ 4i en lOrreg. inf. van deze functie ontheven. Winkelsluiting. Burg. en Weth. van Dordrecht adviseeren den raai afwijzend te beschikken op het adres der afderllng Dordrecht van den Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden, die daarin verzochten een verordening in 't leven te roepen, waarbij het vei boden zou zijn winkels en maga zijnen vcior dan verkoop van waren geopend te hebben of bedienden daarin te laten vertoeven vóór des morgens 7 uur en na des avonds 8 uur. B. en W. brengen in herinnering dat deze materie behandeld is in de raadsvergadering van 26 Febr. 1907 en dat toen een motie vai den heer Roest om B. en W. uit te nooiigen een ontwerp verordening over de winkelsluiting in te dienen, verwor pen is met 14 tegen 3 stemmen. uitzicht bij Koppenhagen geprezen te worden, en Werkner hem voortdurend inschenkend. Wolf en Rothmann stonden in de keuken bijeen, en de laatste kon zijne blijdschap bijna niet inhouden. God zij geloof i en geprezen, nu hebben wij de gansche bende! riep hij uit. Toen Rukowski mij bij het bezichtigen van den plattegrond op Sieinbrüch wees en de wegen naar Rudow en Myslowitz noemde, vielen mij als het ware de schellen van de oogen. Toen herkende ik de plaats nauwkeurig, die ik trouwens dikwijls genceg voorbijgegaan ben. Morgen avond hebben w(j de geheele bende in de val, en krijgen wij ze, zelfs al zou Rukowski wdgtm ons den weg te wijzen. Nu, WAf, b:zorg mij da delijk een wagen, di snij aan den uitgang van het dorp wachten moet. Ik moet dadel tik weg, om de noodige beschikkingen voor morgenavond te treffan. A's gij terugkomt, zal ik u mijne instructies géven, waarnaar gij en Werkner morgen te handelen hebt, want wij zullen elkaar voor dien tijd wel niet weerzien Bovendien rijst bij het college de vraag of men wel bereiken zai met zoo'n verordening wat men wenscht, verbod tot het verrichten van arbeid buiten de locaiiieilen wordt niet ver kregen, terwijl patroons zonder per soneel mede zouden vallen onder de verordening. Voorschriften te dezen aanzien behooren, meenen B. en W. rot de taak van den rijkswetgever. Ten slotte wijzen B. en W. op de eigenaardige positie der gemeente als haven en aanlegplaats van doorvarende schepen, die een voorschrift van winkelsluiting niet wenschelijk maakt. Louis Bouwmeester. Lou-s Bouwmeester heeft gisteren ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag van vele zijden ook uit zijn geboorteplaats Mlddelharnls gelukwenschen en bloemen ontvangen. Bouwmeester vertrekt einde dezer maand naar Londen, waar hij in sa menwerking met Engelsche artisien in het Colosseum opvoeringen zal geven van „De Greep". Daarna vertrekt hij naar Amerika, waar hij eveneens vertooningen van dit drama za! geven. Zijn touriét aldaar, omvat zoowel Noord-als Zuid Amerika. De Vrouw. Het tijdschrift „de Vrouw", veer- Hendaagsch blad, gewijd aan de onderlinge opvoeding der vrouw, is zijn twintigsten jaargang ingetreden. In een artikel, getiteld „bij den twin- tigsien jaargang" wordt o. ahei vol gende gezegd „De Vrouw" za! blijven sirij Sen voor ontwikkeling en emancipatie van de vrouw in de meest vrouwelijke betcekenis van het woord, vsor het moederschap, in zijn schoonste en innigste opvflting, voor maatschappe lijke rechtvaardigheid. En daar vrouw en kind bij elkander hooren, hoopt „de Vrouw" het blad te blijven wat het W3S en is. een tijd schrift waar de opvoedkunde uit de e-varing besproken wordt, hoe en waar die ervaring ook opgedaan wordt. Wat een kostelijke maand Augustus hebben we toch gehad, die ons ruim schoots vergoed heeft, wat wij ver leden jaar aan regenwater te kort zijn gekomen. Hoe hebben we 't be zit kunnen roemen van de paraplu oftewel parapluis, en met welk een erkentelijkheid zouden we de nage dachtenis gevierd hebben van den uitvinder van dat nuttige ding, indien we slechts eerder geweten hadden, dat die brave man, die het mensch- dom tot in de verre toekomst aan HOOFDSTUK XVI. Esther kwam na haar vlucht ui! het huis van Wolf reedis na korten tijd in het woud. Zij snelde echter ook hier nog voort, zoosnel hare voeten haa' dragen wilden, om mogelijke ver volgers te ontgaan. Hier en daar met haar mantel in de onderste takken verward gerakend, door struiken en afhangende twijgen, dikwijls pijnlijk getroffjn, dacht zij er evenwel niet aan een gebaanden weg op le zoeken, daar zij zich op dezen veiliger waan de. Zij vreesde nu tegelijktijdlg zoo wel de vervolging der politie als eene ontmoeting met de valsche mun ters, want in beide gevallen had men haar wellicht opgehouden, en haar eenig streven was juist vooruit te komen, om zoo mogelijk nog te red den wat gered worden kon. In de eerste plaats wilde zij haar vader waarschuwen, en ais hei niet te iaat was, tot de vlucht bewegen, voorts echter dach' zij ook aan de redding van Walewski. Zij hoopt; hem thans eerder te kunnen bevrij den dan vroeger, ais het althans Ba ruch nog niet gelukt was. In dit ge val wilde zij zich haar vader to zich verplicht heeft, juist 200 jaar geleden he;t levensFcht zag. Is het niet merkwaardig, dat juist in de gepasseerde zoo bij uitstek natie regenperiode er een parapluie- jubiieum was? Den 12en Augustus 1712 werd n.l. de man geboren, die, de parapluis gelanceerd heeft. Zijn naam was jonas Hmwsy en zijn eerste proefnemingen deed hij in de straten van Londen. Het instrument van Hanway woog ongevetr 10 pond en bestond uit oliegoed de overeenkomst lusschen de Hanway-paraplui en het moderne regenscherm is dus niet groot. Aan vankelijk moesten de parapiuie-men- scben heel wet verduren men noemde ze zwakkelingen en sukkels, maar de Hanway groep 'stoorde er zich niet aan. Gedurende Hanway's leven werd de parapluie nog ii;t populêi--. Eerst na zijn dood (in 1786) begon hét aantal parapluies te stijgen. Van een anderen uitvinder, zooais we hem zouden kunnen noemen, vinden we gewag gemaakt. Ook hij vond geen bijval en mo:st zelfs voor zijn „snood bestaan"zijn leven missen. Hei comi'é voor het bouwen van een Russische luchtvloot, waarvoor reeds een openbare inschrijving werd geopend, gaf een boekje uit over vliegkunst. In de voorrede van dit boekje wordt de geschiedenis verteld van de vliegkunst in Rusland. Zoo wordt namelijk naar een oude oor konde, gesproken over een viiegproef die te Moskou geschieddde tijdens de regeering van Iwan den Verschrikken Hjke in de XVle eeuw. Een boer, Nikiter genaamd, slaaf van Bojaar Lepoutoff, hal een toestel uitgevon den waarmede hij vloog in het dorp Alexandrowsk, in tegenwoordig heid van den Tsaar en een groote menigte. Hef vliegen gelukte, doch de Tsaar vond dat de „mensch geen vogel is, vermits hij geen vleugels heeft" en hij verklaarde dat „zich houten vleugels aanbinden strijdig met de natuur en uit den booze was." Bijgevolg besloot hij„bevelen wij den uitvinder te onthoofden en zijn lijk aan de varkens voor fa werpen. De vleugels gemaakt met de hulp van Satan, moesten verbrand worden." Onze re'endaagsche aviaïeurs heb ben toch meer geluk, althans voor zoover de waardeering betreft, welke zij mogen ondervinden. Meer geiuk had ook een jonge dame onlangs met een, nu wel niet geniaal, maar voor haar in de uit komst toch zeker kostelijk idee. Miss Dorrii Etsly verveelde zich doodelljk op het groote landgoed van haar vader. Zij had wel graag wat meer aanraking gehad met de buitenwereld en zon op een middel om daartoe te komer. De tot hel landgoed behoorende farm leverde bondgenoot maken, wien zij toch reeds tot zijne eigen waarschuwing moest mededeelen, dat zij met hel grootste gedeelte zijner geheimen be kend was. Weliswaar had Koppen hagen haar gezegd, dat haar vader ontvlucht was, en was dit waarheid dan was dit voor haren vader te beter en bevond hij zich in veilig heid, maar kon er op de bevrijding van Walewski met minder zekerheid gerekend worden. Maar Esther wilde naar Neusiadt zoo spoedig mogelijk en zij wist niet eens in welke richting de stad lag. Zij zag, na ongeveer een uur te heb ben rondgedoold, in, dat het doelloos zou zijn in het bosch te blijven loo- pen, dat zij moest trachten een wa gen te krijgen, wilde zij Neusiadt ten spoedigste bereiken. Eerst overtuigde zij er zich van, dat zij het geid be houden had, dat zij bij zich stak, toen Rukowski haar zoo plotseling kwam afhaien, en deze overtuiging wakkerde haren moed eenigszins aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1