A September 1912. Woensdag binnenland. feuilleton. Kromme Wegen, 50e Jaargang. Plan 1913. r 3 O. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij aüe Boek handelaren, Postdirecteuren oi rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dsgsiijks^ uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TKLEFOOKNÜMMEE 50. Hbofisieniêiifs-fidoerfenfien op zeer uoordeeüge voorwaarden Vorstelijk bezoek bij H. M. de Koningin-Moeder. De hertogin van Albany kwam gisteravond om 7 uur aan de halte Soestdijk voor een verblijf van enkele dagen ten paleize. H. M. de Koningin- Moeder haalde bare zuster aan het tia'testationaf, alwaar de burgemeester van Soes t r begroeting aanwezig was. Jubileum dr. A. Kuyper. Het zal 20 September a.s. vijftig jaar geleden zijn, dat dr. A. Kuyper aan de Groningsche Hoogeschool promoveerde tot doctor in de theologie op proefschrift „joannis Calvini et Joannis a Lasco de Ecclesia Sinten- tiarum inter se Compos'tio". Hij was toen 25 jaar en had kort te voren rijn antwoord op een door de Gro ningsche faculteit uitgeschreven prijs vraag over „Het kerkelijk vraagstuk in de dagen van Calvijn en A. Lasco" reeds met goud zien bekronen. Onge veer een jaar na zijn promotie ni. op 7 Aug. 1863, deed dr. Kuyper zijn Intrede als predikant te Beesd. Van- Naar verlrok hij in 1867 naar Utrecht, 1 om in 1870 predikant te worden in Amsterdam, wat hij tot 1874 bleef, i in welk jaar hij voor 't eerst tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. In 1880 trad hij op als hoogleeraar aan de door hem gestichte Vrije Universiteit. Zijn verdere loopbaan is genoeg zaam bekend. Op 29 October a.s. wordt dr. Kuyper 75 jaar oud. („Tel.") Hoog bezoek. Men schrijft ons uit Bergen-op- ZoomMorgen is de dag voor het bezoek van Z. K. Hoogheid den Prins. I. K. H. arriveert ten 10 56 en wordt het station ontvangen door den Voorzitter, den Eere-Voorzitter en het eeheele Comité der Tentoonstelling. Onmiddellijk begeeft Z. K. H zich raar het Rpshengstvc-uiendepót. Hierna wordt naar het huis van den Voorzitisr gereden, alwaar de lunch plaats vindt en petit comité. Om 1 uur heeft hef bezoek aan da tentoonstelling plaats, alwaar de overige leden der atdeelingcn en exposanten de gelegenheid zullen hebben, zoo zulks wordt verlangd, voorgesteld te worden. 2.20 vertrek van de tentoonstelling naar het station om per trein van 2.30 naar to Loo terug te keeren. Zeeuwsche boertjes in Friesland. Men meldt aan „de Z-euw" Toen Woensdag da Koningin te Leeuwarden de tentoonstelling be zocht, bevonden zich op het terrein ook twee Axelsch'e boeren G. F. w P. ge P. in hun nationaal costuum. o- 73.) bezweer u, dat geen mensch ™cdeti geweest is, antwoordden de c'öe posten tegelijk en zij hadden oveel met zichzelve te doen, om ,Hn.ne verlegenheid te verbergen.dat feit TL £sheei niet op Walewski dj"- girog hen voorbij, volgde zon \°ot hetr' gaande, en geraakte JkK-r de deur in de open lucht. Hü scbemerde het morgenlicht, thansauV? zwÜ&ende geleiders een ?e. laa|ste van de rij, langs Hi», "tachtigen weg tot in het woud. "el„ H°rg hjj Ah achter den beschuiHn,? hesten boom' die hem veoitojr aanbood, liet de mannen voeten lien vlood dan 200 sne' zifne dichts!» mdragen konden naar het l^eeite van het bosch. tuit u Ten minste voorloo pt dreigendsle gevaar ge Zij wilden de Koningin zien en zoch ten een plaatsje te veroveren, waar zij voorbij moest komen. H.M. kwam voorbij en bemerkte hen, en sprak hen aan. „Gij zijt Zeeuwen, niet waar?" vraagde zij. De een zeide „Ja wel, Uwe Majesleil" De ander, die soldaat geweest was, zette zich dadeiijk in postuur, groette op mili taire wijze en zei ook „Ja mevrouw." De Koningin ging daarop yetder, zeg gende „Dag Zeeland 1" De twee boeren, die er al ora ge dacht hadden, om hun boerencostuum af te leggen, zijn nu besloten om daaraan vooreerst geen gevolg te geven. Militaire geneeskundige dienst. Donderdag 5 Sept. a. s. zuilen op de Heide nabij de Ginke! groote oefe ningen gehouden worden door het personeel van den militairen genees kundigen dienst. De oefening zal best3aa in het nabootsen van een gevecht waarbij dooden en gewonden op het slagveld achterbiijven en die dan door het personeel moeten worden opgezocht, behandeld en vervoerd worden naar de op hei terrein opgedekte verband plaats-afdeeiing. Da oefening staat onder leiding van den dirigeerenden off. van gezondneid dr v. d. Heuvel,aan wien verschillende off. van gezondheid zijn toegevoegd, alsmede plm. 180 onderofficieren en manschappen van den Hospitaaldienst. De arbeidstijd bij post en telegraphie. fl°° De directeur-generaal der posterij en en telegraphie heeft algemeens maatregelen vastgesteld, wat betreft de werktijden van het lagere en middelbare personeel. Volgens deze regeling zal de duur van den dienst in den'regel gedurende 6 werkdagen niet meer dan 45 uur bedragen voor telephonisteri en hulptelephonislen 48 uur voor commiezen, commiezen- titulair, telegrafisten, klerken, hulp telegrafisten, buitengewoon geëmplo yeerden en kantoorbedienden53 uur voor sdsistenten, hoofdfcestellers, corducfrurs, schrijvers en jongelin gen 58 uur voor kantoorknechts en bestellers. De tijd in weiken tusschen 11 uur 's avonds en 5 uur 's mor gens dienst verricht moei worden, v/ordt voor da berekening van hei aantal diensturen met l'/s uur ver menigvuldigd. Het aantal uren loop- d ensf, per dag te verrichten, bedraagt ten hoogste 8de tijd bestemd voor nachtrust tusschen 2 opeenvolgende dienstdag n bedraagt in den regel niet minder dan 10 uur; eenmaal in de 6 werkdagen wordt, van ongeveer 5 uur 's avonds af, dienstvrijheid genoten, op welken dag de vóór dien tijd werke'ijk verrichte dienst niet meer bedraagt dan 8 uurdes red Het werd allengs lichter in het woudde eerste zonnestralen vielen weldra door het loof der boomen, en Walewski wierp zich op de knieën, om God voor zijne redding te dan ken. Wat moest hij echter nu beginnen, waarheer. zou hij zich wenden Als hij het bosch verliet, zonder kennis van den omtrek, in deze klee ding en zonder geld, moest hij zich wel verdacht maken. Wanneer men hem aanhield, hem gevangen nam, kwam ook aan den dag, wie hij was en werd hij naar Rusland uitgeleverd. In het bosch echter kon hij niet blijven, want hem plaagde de woe dendste honger. Bovendien kon hij hier niets tot redding der geliefde doen, aan wie hij thans weder zoo levendig dacht. Uit de verte weer klonk een verwijderd gedru'sch, een dof rollendaar moest zeker een straatweg zijn over welke wagens reden. Op het geluid afgaande vond hij inderdaad den straatweg, na een loop van ongeveer een kwartieruurs. Nog éénmaal overlegde hij bij Zondags om de 14 dage.u wordt ge- heele dienstvrijheid genoien. Op den dlenstzondzg bedraagt de te verlich ten dienst ten hoogste 7 uur. Voor treindiensten is bovendien vastgesteld, dal de rijtijd niet meer bedrage dan 7% uur per etmaal en dat de duur van verblijf buiten de standplaats niet meer bedrage dan gemiddeld 10 uur per etmaal Beton en bazalt, Door den stormvloed van 26 en 27 Augustus j.i, is de betonglooiïng, volgens syteem „de Muralt" tusschen de dijkpalen 47 en 50 aSn het dis- tiict Borrendamme bij P«kgat, zeer belangrijk beschadigd. De giooiïng, in 1911 gemaakt voor f2,999.de M3. of ir, totaal f5231,75, lang ongeveer 140 M. en breed ruim 12 M., is over ongeveer twee derde gedeelte uitgeslagen, verzwakt of gescheurd, zoodal de*e giooiïng voor '1 grootste gedeelte waardeloos is geworden. De giooiïng "an zetbazalt daarnaast gelegd is geheel onbeschadigd. Ook de betonglooiïng tusschen de dijkpalen 1 en 2 aan hei dis'tict Koudekerke en de Schelphoek, waar aan reeds groote herstellingen plaats hadden, is verder belangrijk gescheu'd. Uitbreiding van Amsterdam. Te Amsterdam is een conferentie gehouden tusschen Ged. Staten van Noord-Holland, den burgemeester van Amsterdam en den direeieur van publieke weikeïi, ter bésps'efcïng van de quaestie der Amsterdamscbe grensuitbreiding. Mede in verband met de door de regeering ontworpen plannen ter ver betering van de spoorwegverbindingen rondom de hoofdstad werd eenfgen tijd geleden van de zijde van het Amsterdamsch gemeentebestuur de Amsterdamsche grensverlegging op nieuw bij Ged. Staten aanhangig gemaakt en gewezen op de dringende noodzakelijkheid om in de toekomst de gemeenten Watergraafsmeer en Sloien geheel, en Zaandam, Oostz.aan, Buiksloot en Nieuwendam voor een grooter of kleiner gedeelte te anne- xeeren. Naar aanleiding daarvan en ter voorbereiding tevens der gehouden conferentie zijn door den Commissa ris der Koningin in Noord-Holiand reeds onderscheidene malen bespre kingen met de burgemeesters der juist genoemde gemeenten gevoerd. Ter conferentie bleek dat bij Ged. Staten in beginsel geen bezwaar tegen deze annexatieplannen bestaat. Volkomen wordt door Ged. Staten ingezien, dat de bestaande toestand voor Amsterdam onhoudbaar is en niet bestendigd mag blijven, waarom zij zich dan ook bereid verklaarden zichzelven, dat een verder verbergen toch niets helpen kon en sloeg daar om de richting ter rechterzijde in, altijd aan den zoom van het bosch blijvend. Na weder ongeveer een kwartier geloopen te hebben, zag hij een alleenstaand huisje voor zich, dat aan den ingang van een dorp scheen te staan. Zou het geraden zijn, dit huis bin nen te gaan, om voedsel te verzoeken en naar den weg te vragen Walewski streed een zwaren strijd met zichzelven, maar ten slotte nam hij het besluit op het huisje af te gaan. De huisdeur was open en in hef portaal niemand te zien. Hij klopte aan de deur rechts van het portaal en wachtte op den roep om binnen te treden. HOOFDSTUK XV. Toen Rothmann de inhechtenisne ming van Koppenhagen vernam, was hij eerst mgt dezen stap, die echter niet meer te herstel'en was, slechts weinig ingenomen. Naar zijne mee ning en in verband met de genomen beschikkingen, was de slag te vroeg gevallen, hoewel hij moest toegeven, dat Werkner in zijne omstandigheden mede te werken om de plannen van het college van B. en W. van Amster dam zoo spoedig mogelijk te verwe zenlijken. De maand Augustus. In Engeland en ook wel in andere streken van Europa zal de maand Augustus een droevige schemering nalaten. Zij heeft meer regen gebracht dan na 1878 een Augustus, de zon heeft er minder in geschenen dan in eenige andere Augustus, behalve in 1896; zij is de koudste maand Au gustus geweest, waarvan men aan- teekening heeft gehouden. Zoover men weet is er geen maand Augustus ge weest, waarin de thermometer geen enkelen dag de 70 gr. F. heeft ge daald. Gisterenmiddag werd in een der lokalen van de sociëteit „Si |oris" te Middelburg" een vergadering ge houden van de Commissie, welke op initiatief van de Vereenig ng lot be vordering van hel Vreemdelingenver keer aldaar is gevormd, om in 1913 te Middelburg een tentoonstelling te organiseeren. 30 leden waren tegen woordig. De heer H. P. den Bouwmeester, voorzitter van Vreemdelingenverkeer, herinnerde in zijn openingswoord er aan, dat het denkbeeld voor tentoon stellingen door het geheele land is opgeworpen door den secretaris der Neder!. Maatschappij voor Nijverheid. De regeering heeft sympathie be tuigdeen som van f 110.000 is bij de wet toegestaan, voornamelijk om reclame te maken in het buitenland. Het ligt voor de hand, dat Vreemde lingenverkeer zich de zaak heeft aangetrokken. Het meende echter, deze niet alleen tot stand te kunnen brengen en heeft daarom madewer king gevraagd, welke In ruime mate is fsegezegd; daarvoor werd dank betuigd. De secretaris van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer, d§ heer H. J. G. Hart man, zette daarna uiteen, hoe men zich de tentoonstelling voorstelde. Uit den aard der zaak was voor Zeeland de keus gevallen op de schilderachtige Zeeuwsche kleeder drachten, welke op de vreemdelin gen zoo groote aantrekking uitoefc nen. Men wenscht die uit den te- genwoordigen en u:t den verleden tijd. Daarniast worden verlangd meubelenkasten, klokken, porce- lein, voorwerpen van huiselijk ge bruik. Een en ander kan worden vereenigd in Zeeuwsche intérieurs, zoo mogelijk te plaatsen in huisjes met merkwaardige Zeeuwsche ge vels. Om levendigheid aan de ten toonstelling bij te zetten, wenscht moeielijk anders had kunnen handelen. Maar hij vreesde, dat de bende van de gevangenneming van hun hoofd man bericht zau bekomen en dan was natuurlijk het plan mislukt. Intusschen hoopte Rothmann, dat Koppenhagen wel tot eene bekentenis zou te bewegen zijn en daarom begaf hij zich dadelijk door Werkner be geleid, tot den gr boeide, dien de ge beurtenissen der laatste uren licha melijk sterk schenen aangegrepen te hebben, doch geestelijke al zijne on verschilligheid en driestigheid had terugbekomen. Toen hij Rothmann herkende, vloog over zijn gelaat een trek van inge houden woede, maar hij wachtte zich wel zijn toestand door beschimpingen of bedreigingen te verergeren. Hij zweeg daarom, tot Rothmann hem aansprak en zeide: Gij zijt in onze macht en hebt zeker wel geen hoop om te ontkomen, toen antwoordde hij En gij zult u over het geweld, dat gij tegen mij hebt gepleegd, te verantwoorden hebben. Met welk recht ben ik hier geboeid en vastge houden Wat beteekent deze ge welddadige overval Waartoe bemoeit men te doen uitoefenen Zeeuwsche volkskunst: houtsnijden, kantwerken, borduren, kiompenmaken enz. Voorls wenscht men weer te geven Zeeuwsche gebruikenringrijden, gaaischieten, optochten met versierde Walchersche en Bevelandsche huif wagens, Cadzandsche speelwagens, Axelsche sjeezen enz. Verder wenscht men te doen optreden zangvereni gingen en muziekgezelschappen in gewestelijk costuum. Zoo mogelijk zal de tentoonstelling ook dienstbaar gemaakt worden aan de industrie; er werd gewezen op de oesterteelt in ierseke en dc bloembollenteelt in Schouwen, welke hier mooie reclame kunnen maken. De Commissaris der Koningin in Zeeland, nu. H. J. Dljckmeesier, be tuigde zijn ingenomenheid, dat Vreem delingenverkeer deze zaak had aan gevat; hij vertrouwde, dat door de medewerking van aMen Zeeland in 1913 een goed figuur zoude maken. Uit de hierna volgende bespre kingen kan het volgende worden medegedeeld. De uiteenzetting van den secretaris zal worden gedrukt, en In voldoende getale aan alle leden worden uitge reikt ter verspreiding. Als tijd weri aangewezen vermoe delijk van half Juli trt half of einde Augustuste bepalen in overleg met de Centrale Commissie voor Plan 1913. Als onderwerp werd nog genoemd een tentoonstelling van fruit. Aan gemeenten en provincie zal worden gevraagd om steun in den vorm van een subsidie of crediet. Een waarborgfonds zal worden bij eengebracht. Getracht zal worden, in de ver men zich met mijne persoonlijke aangelegenheden Ben ik een misda diger Rothmann werd over deze brutali teit zoo boos, dat hij antwoordde ja, ge zijt een der ellendigste schur ken, die op Gods aardbodem rond- loopen. Maar uw rol is uitgespeeld en weldra zult ge over al uw schan delijke daden rekenschap moeten af leggen, althans voor den aardschen rechter. Koppenhagen antwoordde met een ironisch lachen. Zoudt gij mij den rechter willen overleveren vroeg hij driest, die grap is goedEn wat moet ik dan alzoo uitgevoerd hebben? Het zal u. wel bewezen worden, antwoordde Rothmann, dat ge het hoofd van een valschemuntersben- de zijl. Altijd mooier, was Koppenha- gen's antwoord, als ge mij dat bewij zen kondt. dan zoudt ge gelijk heb ban, maar eerst zou Ik de getuigen wei eens willen zien, die mij van zoo iels beschuldigen. Heeft men mtj ooit valsch geld zien uitgeven (Wo.dt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1