s- Dinsdag 3 September 208 50e Jaaraan 1912. binnenland. Feuilleton. Kromme Wejen. AU. briak ons. kwaliteit "sO. flossing. )e te lee- Kortlng [betaald. Vrouwe- Segeer- V 11 >1 11 .10 »8.— 8.57 8.20 9.10 8.54 11.02 10.5 VHSSINGSCHE COURANT Prïis per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren oi rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiËN van S—4 regels ƒ0.4©. Voor eiken regel meer 1© cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. VerscHffni dageiiikSj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Kortingln's verjaardag. la een artikel over H. M. de Ko ningin herinnert het „Handelsblad" aan"hei volgende: h tal van plaatsen van ons vader land heeft de Koningin belangstelling getoond voor ailes wat de verschil lende streken kenmerkt. Wij zagen Hare Majesteit tusschsn de blosman en voortreffelijk gekweekte planten van Aalsmeer, die eenige plaats te midden der wateren van Holand gij de tuinders van Weslland, wier wetenschappelijk geleid bedrijf ons land tot eer is, bezocht zij de hectaren en hectaren van vruchten onder hun «lazen hemel Feestelijk werd de Koningin van Nederland verwelkomd en begroet te Arnhem Aan de buitengewoon belangrijke tentoonstel ling le Leeuwarden en die te Zulphen wijdde H. M. baar belangstelling De Veenkoloniën en hun echt Neder- landsche sfeer van werkzaamheid en nuttig bedrijf leerde zij kennen te Veendam, en de Zee, 's lands bond genoot en krachtwekker, werd niet vergeten, want de bayen van Amster dam, dat is IJ muiden, we;d bezocht. Aan de troepen wrrd ménig onver wacht bezoek gebracht In het voorjaar kwam H. M. te Amsterdam te midden van haar volk en verheugde zij zich in den bloei onzer stad en na dit bezoek kwam H M. ir. Juni nog eens in Amsterdam, vergezeld door de Koningin-moeder en Prins Hendrik om schitterende Gysbrechi-vöor- sleiiing bij te wonen, welke inleidde 'i nationale muziekfeest van de Mij. van Toonkunst. Aan ons Amsterdam mers, die trotsch zijn op den genialen Alpii. Diepenbrock, den toonzetter van het voorspel en de reijen, op Willem Mengelberg, op Willem Royaards en zijn vrouw en de kunstenaressen en kunstenaars, die het muziekfeest zoo grooter. luister gaven, was de belang stelling door di Koninginnen getoond in deze schoon e openbaring van wat Nederland vermag, bijzonder aange- nsam. Op het Loo werden soms ge- noodigd wetenschappelijke reizigers, en geleerden om te verhalen van hun ervaring en zoo heeft de Koningin in la! van opzichten getoond dat zij het ben van haar volk medeleeft. Op den verjaardag van Koningin Wilheimina heeft de residentie altijd een bijzonder vroolijk aanzien. Ook y Zaterdag nu van rijks-, provinciale en gemeentelijke gebouwen, van de vreemde gezantschapsgebouwen en I uit de woningen van duizenden, de vlaggen wapperennu de groote magazijnen feest-etaiages hebben in gericht, de trams met bevligde beu gels door de straten rijden de be- voiking met oranje getooid ce stad 1.52 3ot l»ter a. an b- jen, na»1 n aonder msotie tijd, —o 72.) De meiden in huis wisten niets en oe ongelukkige half gekke bloedver- dweneVan ^e'ser 's sP°or'oos ver" Wanneer zijt ge er geweest Ulsternamiddag. acht».- a komi verciach'voor- Zou rpn L a!gcmeen verdwijnen soms N ander gevaar schuiten zou~Kn ge!oof 'k niet, want dan of ana enll0gen ons wei °P ®ens ben vur6 Jnan'er gewaarschuwd heb- de laan bl3sn hem weliswaar in ™aar CLd??en Gok r»et gezien' en als Wfkl heeft hzra opgezocht, wei „J K.evaar bestond, hadden wij jreos bericht. Waarom"? n,trouw ik de zaak niet. dochto Ser we8 en heeft hiï - Ni, fbeegenomen 1 ovfr de dochter kan ik u doorkruist, en de schooljeugd met vlaggen wapperend, en de nationale liederen zingend, optrekt naar de „Kleine Kermis" die ook ditmaal weer op de Prinsegracht is opge steld. De aanblik van de stad was bo vendien dit jaar nog levendige', nu padvinders en meisjesgezellen op hei initiatief van de jarige Vorstin aller wegen de heidebloempjes ten ver koop aanboden ten bale van de ge teisterde bevolking op Aruba, Bo naire en Cur. 5 :0, en jonge meisjes rond git gen met bakjes gevuld met Orarjsblosmen, waarvan de verkoop ten goede komt aan de Christelijke Militaire Tehuizen. Het programma van den feestdag van Zaterdag wijkt weinig af van dat van vorige jaren, behalve dan dat de jongste storm een spaak in het wiel kwam steken door de verlich ting in het Haagsche Bosch omoge- lijk te maken. In de Groote Kerk werd om 10 uur een „dankuur" gehouden, waar ds. Gerreisen, hofprediker, voorgan ger was. De parade ia het Malieveld werd door duizenden bijgewoond, tot in het veld zelf stonden dichte rijen van toeschouwers, onder wie de bur gemeester, de ministers van binnen- landscke zaken en van koloniën, de gezant van België en meer leden van vreemde legatiën. Bij de bereden niet ingedeelde officieren was de Zweedsche kolonel van den generale!'; sfaf, G. N ijs trom, die Vrijdag de oefeningen bij het reg. gren. en jagers bijwoonde en zijn opwachting maakte bij minister Colijn. Tijdens het défilé stond hij, daartoe uitgenoodigd, naast luitenant- generaal De Meester, die de troepen inspecteerde. Oak de vereenigingen van oud strijders en oud-onderofficieren, wa ren met haar banieren opgesteld, eveneens de cadetten en adelbossten. Er werd tweemaal gedefileerd. De avond van den Koninginnedag leed, zooals vanzelf spreekt, aan merkelijk onder het ontbreken van het gewone en geliefde hoofdnum mer van hel program de illuminatie van het Bosch. Desie meer b dreurd, nu het weer bij u tzondering in dezen- rijd zeer gunstig was voor illumina tie. Toch zou geen vreemdeling die Den Haag binnenkwam een cogen- blik in twijfel zijn geweest of er f est werd gevierd. Het was zeer vol in de straten, en dat er bij lange na niet zoo groote menigte op de been was ais anders, werd bijna niet op gemerkt, omdat immers het Haagsche Bosch thans niets van die menigte opslokte. Men liet thans meer eer weervaren aan de gebruikelijke il luminaties van de officieele gebou- in ieder geval inlichting geven, maar ge moes zwijgen Natuurlijk, waf is er dan ge beurd Rukowski heeft het mü verteld. Koppenhagen heeft het meisje doen oplichten en wegvoeren. Waarom heef! hij da! gedaan Dat weei ik niet. Misschien be valt ze hem. Het was altijd een Knappe meid. Neen, dat geloof ik niet, dat zou Koppenhagen niet durven, en Peiser niet toelaten. Wat geeft Koppenhagen daar om Ge kent hem en ik geloof, dat zelfs Peiser bang voor hem is. Maar roer uw blaasbalg wat harder, het vuur wil maar niet doorbranden. Men kan zich de gevoelens van Walewski begrijpen, terwijl hij dit gesprek aanhoorde. Esther in gevaar, in de macht van een schurk en hij weerloos, voor het oogenbük zelf in gevaar verkeerend, door zijne bekend heid met een verschrikkelijk geheim een smarielqken dood te moeten sterven 1 Maar hij dacht niet aan zichzelven 1 Hij dacht slechts aan de geliefde en zijn besluit slond vast, TELEFOONMÜMMEE 10. wen, en- van de enkele groole ho tels, welke de gewoonte hebben zich daarbij aan te sluiten. De verjaardag van H. M. de Ko ningin werd te Apeldoorn gevierd met een aubade te tien uur aan de Koninklijke Familie op Het Loo door ds muziekvereeniging „Harmonie". Bloemstukken werden aangeboden door de gemeente en de Oranjever- eeniging. In de foHcitatieregisters werd druk geteekend. Te haltelf kwamen de Koningin en de Prinses aangereden in het Oranjspark en be gaven z'ch te voet langs de rijen van vijfduizend schoolkinderen die zich daar opstelden voor den tocht naar hei feestterrein. Vooraf waren op Het Loo voor den ingang van de cour van het Paleis Swee vazen op hard3teenen voetstuk door den Prins onthuld, als geschenk van dezen aan de Koningin. 's Middags halfvier bezochten de Koningin, de Koningin-moeder en de Prins het feestterrein aan den De- venterweg. Des avonds werden de feestelijkheden besloten met concer ten, een bal-champetre en tei vuur werk. Marine en Leger. Volgen', de „N. R. Cc" is de vice- admiraa! A. H. Hoekwater bestemd, om bij de oprichting van een depar tement Vin landsverdediging op te treden als commissaris-generaal voor de marine. Het is den minister van oorlog gebleken dat vele mt-fciecs, na Eet inwerking treden der nieuwe Militie- wet, zich na vertrek niet groot verlof bij den burgemeester hunner woon plaats aanmelden, niettegenstaande zij reeds In het verlofgangers-register staan ingeschreven. Dit is in strijd met de wet. Den commandeerenden officieren wordt verzocht hunne onderhoorigen erop te wijzen, dat aanmelding bij den burgemeester alleen moet geschieden bij vertrek met groot verlof ra „vol brachte eerste oefening". Bij vertrek met groot verlof voor de tweede en volgende malen, is aanmelding bij den burgemeester, onnoodig. Den 7 S-ptember vertrekt met het stoomschip „Wilis* naar Oast-lndië een detachement koloniale militairen, sterk 1 sergeant en 20 soldaten, onder bevel van den voor den dienst in ind bestemden sergeant-majoor der inf. H. de Njva is.jthans van de kolo niale reserve. Gedurende de maand Augustus zijn bij de koloniale reserve te Nijmegen 72 personen in militairen dienst ge treden. Glericale Misère. Onder dit opschrift ontving „de Ebormem®ni$»ftd©srt®rtfi8n op zoer sioorde^Sigs oooriuaardon van hel eerste het beste oogenbük gebruik te maken, om der. begaan- baren grond te bereiken en desnoods ten koste van zijn eigen leven Esther op te zoeken en te bevrijden. In dit oogenbük voelde hij alleen zijn moed stijgen, voelde hij uit zijn hart alle vrees, alle bedenken ver dwijnen. Er kwamen in den loop van het volgende uur nog een tiental ver schillende personen en uit hunne ge sprekken vernam Walewski, dat er geen groot aantal der desigenooten ontbrak, verder dat aan den tweeden volgenden avond, als er van Peiser en Koppenhagen geene berichten ge komen waren, eene vergadering zou worden gehouden. D_ ma begaf men zich aan tien aib. d. De stempelma- chines deden h\ar dof dreunen hoo- ren en helder klonken de gestempel de geldstukken, die uit de machine sprengen. Blijkbaar waren eenigen der arbeiders b^zig eene nieuwe ma chine te monteerer. Zij zetten althans gedeelten ineen, die in de werkplaats aanwezig waren of door hen waren medegebracht. E' werd intusschen niet lang ge- Tijd" van een correspondent uit Noord-Brabant het volgende schrijven: ln een gemeente, voor 98 pet. uit katholieken bestaande, behaalt de volbloed liberaal bij een gemeente raadsverkiezing de overwinning op een katholiek van de-daad. Princenhage, een gemeente van 11000 zielen mtf plm. 250 protes- tanter, vaardigt een soort socialist naar 't raadhuis af. Breda, met 25000 katholieken, zit met de handen in het haar om twee geschikte katholieke candidaien vot den gemeenteraad te vinden. 't District Waalwijk stuurt mr. Loeff een petüie op z'n dak om tegen de Tariefwei te stemmen, onderteekend door schrik niet meer dan de helft der kiezers. In 't district Ooslerhout is een agitatie gaande tegen mr. Van den Berg van Heemstede. De Volksbond van Breda moet van de baan, een Gildenbond moet er komen. De R. K. Onderwijzersbonden wil len van geen kindertoeslag weten en verklaren zich tegen een actie voor gelijkstelling van openbaar en bijzon onderwijs. In Vlijmen is een neutrale (volgens De Voorhoede een anarchistische) mandenmakersvereeniging opgericht. In den Boerenbond bestaan separa tistische neigingen. Naar „Tuberculose" mededeelt, is voor 1912 uit 's Rijkskas f 135.000 aan Rijkssubsidie voor tuberculose bestrijding disponibel gesteld, als volgt verdeeld Aan 41 plaatselijke vereenigingen f53590; 90 daarmede gelijkgestelde vereenigingen f 13855; 8 sanatoria f 44650 5 provinciale vereenigingen en commissies f 4500de Ned. Cen trale Vereeniging f 18405. Inkomens te Rotterdam. Blijkens den staat der aanslagen in de inkomstenbelasting bedroeg het totaal zuiver inkomen der bevolking van Rotterdam over 1911 f95.546 700, waarvan 62 943 aanslagen zijn uitge geven. Het hoogste zuiver Inkomen met een aanslag is f801.000, dan volgt er 1 van f 752,000, 1 van f 377.000, lvan 246.000,1 van f 179.000, 1 van 171 000, enz. Hondenwagens voor den Postdienst. Naar gemeld wordt zullen bij wijze van proetnemïng voor het overbren gen ten piattelande van middelmatig zware vrachten, hondenwagens in gebruik worden genomen door den dienst der posterijen. De postboden, aan wie de uitvoering van diensten p r hondenwagen is opgedragen, zijn gehouden aan de bepalingen van een ierzake vastgestelde instructie, waar- werkt. Na ongeveer drie uren sprak een der arbeiders, die het commando scheen te hebben Maakt u tot verlrekken gereed. Overmorgenavond werken wij verder Dadelijk hierop werden de lampen op twee na uitgebluscht, zoodat nu ia de ruimte weinig meer dan sche mering heerschte. Een der werklieden begaf zich toen met een iarap naar de deur, door zijne gezellen gevolgd, terwijl nog enkelen achterbleven, die iets aan den smeltketel schenen te verrichten te hebben. Dit was het oogenbük, waarin Wa lewski handelen moest. Nu of nooit kon zijne redding bewerkstelligd wor den. Onhoorbaar gleed hij van het dak en sloop, het schijnsel van het haardvuur vermijdend, naar de deur. Hij handelde in eene opwinding, die hem alle gevaar deed vergeten. Bij de deur heerschie zoo goed als volslagen duisternis; met vasten tred verliet Walewski de ruimte als voor laatste man van een geheele rij val- sche munters, die even als de gan zen achter elkander liepen. Hij be vond zich tiians in een smalle gang en merkte op, dat deze regelmatig, van hun een exemplaar zal worden ter hand gesteld. De brievengaarders onder wier bevelen de postboden zijn gesteld, zijn met het toezicht op die diensten belast. Winst der gasfabriek. Door den heer mr. K. Zwaardemaker Is bij den raad te Bussum een voor stel ingediend, om de winst der gemeente-gasfabriek te bestemmen als volgt 20 pet. voor de vorming van een extra reservefonds; lOpcte voor ult- keering aan het personeel der gasfa briek in de verhouding en de verdien sten en 70 pc», voor restitutie aan de verbruikers van licht- en kookgas in ves houding van het door hen gedurende het jaar betaalde bedrag. „Artis." Het nieuwe reptielenhuis in „Artis" heeft de verwachting, die men er van koesterde niet beschaamd. Hoe bio- logisch-juist de inrichting van dit mooie gebouw met zijn trooische moeras-flora en schilderachtige oever- bassins werd aangelegd, blijkt thans uit het feit, dat de krokodillen er eieren gelegd hebben op de bij groote reptielen in de natuur gebruikelijke wijze. Op den oever, voor het publiek onzichtbaar, heeft een der dieren des nachts een nestkui! gegraven onder de worteis van het suikerriet, en in dezen kuil een plaats waar de aarde vochtig-warm blijft een aantal met een lederachtige schaal omkieedè' eieren begraven. Een kleine zand hoop aan de oppervlakte, toont de plaats waar de eieren begraven liggen. Een der groote Indische kro kodillen de vermoedelijke moeder ligt veel in de nabijheid van het nest en snelt woedend toe, als men er zich dichtbij wagen wil. Het geval dat tot r.u toe in geen enkelen Zoölo- gischen tuin werd waargenomen, belooft zeer interessant te worden. Men zal nu wellicht kunnen con- stateeren of het waar is, dat de moeder-krokodil des nachts bij het nest waakt en wacht op het geluid, dat de jongen in de eischaal maken, wanneer zij volgroeid zijn, waarna de moeder terstond den ncstkuil opgraven zou, om de jongen te bevrijden. In „Artis" verheugt men zich thans zeer met dit succes in het mooie en doel matig gebleken Reptielenhuis behaald. Een belangrijk nieuws heeft „Anis" in zijn jong Zuid-Afrikaar.sch giraffen- wijfje -- geschenk van de vereeniging „Het Artis-fonds" waarbij men het volgend voorjaar een passend mannetje, eveneens uit dezelfde streek afkomstig, met toestemming van het Agriculture Departement te Rhodesia hoopt in te voeren. De jonge giraffe, ongeveer ruim één jaar oud, heeft ofschoon soms mei hoeken en wen dingen bergop liep. Plotseling maakte de rij halt en begon de eerste een ladder te be klimmen, de lamp met zich nemend. Toen de beurt aan hem kwam, klom ook Walewski naar boven, terecht vermoedend, dat thans de beslissing naderde. Hij bevond zich op eens door een valdeur stijgend, in een flauw verlichte kamer, in welke hij dadelijk de beide mannen gewaar werd, die beneden den muntvoorraad bestolen hadden. Zij schenen iederen naderbij komende zorgvuldig te mon steren, zooals dit hun plicht was, en zij moesten Walewski wel ontdekken, hoe diep hij ook den rand van zijn hoed over de oogen getrokken had. Maar eene gelukkige omstandigheid werd zijne redding 1 Zijn voorman vroeg aan een der wachters Is er niemand in den tusschentijd beneden geweest? Het kwam mij voor, dat binnen de hut niet alles in orde wa3? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1