Vrijdag 30 Augustus Feuilleton. Kromme Wegen. 50e Jaargang. 1912. Gemeentebestuur. BINNENLAND. VAH DEN HAK BP DEH TAK. No.205. NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIEN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Vsrschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbotinemesits-ftdwertenfiën op zeer uoordeelige stooruiaardert BEKENDMAKING. Sluitingsuur der tapperijen enz. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op 31 Augustus a. s. het slui tingsuur der tapperijen enz. is be paald op 2 uur des nachts. Vlissingen, 29 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. LOTING VOOR DE MILITIE. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de loting voor de lichting 1913 zal plaats hebben op Donderdag den 5 September a. s. des voormiddags ten 10 uren te Vlissin gen in het raadhuis en dat aan die loling zullen deelnemen alle voor de genoemde lichting ingeschreven per sonen, met uitzondering van hen lo. die voor den aanvang der loting voor deze gemeente blijken te zijn over leden 2o. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden 3o. die voor 1 Sep'ember van dit jaar bij onherroepelijk geworden uil- spraak van den Militieraad of van Gedeputeerde Staten of bij Koninklij ke beslissing voor goed of lijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 4o, die voor 1 September van dit jaar onherroepelijk, hetzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst zijn Vlissingen, den 28 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden dat op 4 en zoo noodig ook op 5 September a.s. van de kustbatterij te Hellevoetsluis schietoefeningen zullen tvorden gehouden. Dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn le beko men ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur. Vlissingen, 29 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het Heidebloempje. Naar bericht wordt zijn op het boo de laatste dagen alle handen druk aan het werk om heide-bou- quetjes voor Aruba, Bonaire en Cu rasao te vervaa-digen, die op Konin ginnedag tegelijk met die der pad vinders en meisjesgezellen door het geheele land verkocht zullen worden. 0- lntusschen belette de tafel haar achteruit te gaan en zoo kreeg zij den volgenden slag van den als een wild J'cr op haar toeschietenden Koppen- op den linkerkant van het zoodat zij ineen kromp en hoofd t,IJ I1ICCU jfrtv/uiy Vi* zich slechts nog met moeite slaande «>n houden. Voor de derde maal hief Koppenhagen de geboeide handen op, om met de ijzeren banden op de jwuw tos te slaan, toen zijn noodlot hem bereikte. zijn eersten sprong naar vrouw Wolf Un met v„ *as, losse strik van zijn li: een h af8ev'ogen. Esther had m de '^"woordigheid van geest, die vtonwó S soms aan zwakke en in hebMM eent'deze strlk ge8rePen nt,"han<! oogenblik, waarin Kop- Kan vrcuw Wolf den derden "de toebrengen, wierp zij hem De Koningin bindt, vol toewijding, zelf aanhoudend mede terwijl al het werk onder persoonlijk toezicht van H. M. plaats heeft. In de vestibule van het Paleis zijn twee lange tafels opgeslagen, waar de bloeiende hei- debossen liggen opgetast, terwijl een vijfentwint g'al hofdames en leden van het vrouwelijk personeel bezig zijn de bouquetjes te schikken, waaraan ook de kleine prinses spelend nu en dan haar jonge krachlen oefent. Met geestdrift en ijver wordt deze arbeid verricht. De Koningin en de Prins hebben gisteren hun aangekondigd bezoek aan de tentoonstelling te Leeuwarden gebracht. Er werd een rijtoer door de stad gemaakt, waarbij de menigte de Koninkiyke familie overal hartelijk toejuichte. Een défilé had er plaats op het tentoonstellingsterrein van Friesche rijders en rijderessen in cos- iuums en op hooge sjeesen. De Ko ningin betuigde meermalen hare in genomenheid met hetgeen geëxpo seerd werd. Om 4 uur verirok het Koninklijk paar weder naar het station. Pensioen voor Gemeenteambtenaren. In de gisteren te Zwolle gehouden vergadering van den Ned. bond van gemeente-ambtenaren werd besloten telegrammen aan de Koningin en de ministers van financiën en binnen landsche zaken te zenden, waarin wordt aangedrongen op spoedige be handeling eener wettelijke regeling van pensioneering. Vischverkoop door de gemeente. Er is reeds meermalen op gewezen, dat aankoop van visch, een zoo be geerlijk voedingsmiddel, door de ge meente in het groot en voor lagen prijs, er toe zou leiden, dat ook min derbedeelden goedkoop zich daaivan zouden kunnen voorzien. Thans vernemen wij, dat de Raad der gemeente Winschoten heeft be sloten, bij wijze van proef, tot den aankoop en verkoop voor rekening der gemeente van versche zeevisch over te gaan. Kent gij de pyjama, lezer Niet Dan zal ik u vertellen, wat het is. De pyjama is het moderne nachtge waad van den man, waarvoor het nachthemd zal moeten plaats maken. Het nachthemd zoo lezen wij in het „Hhl." „Onder de Streep" maakt van den man een potsierlijk karikatuur De held van den dag is in deze kleedij een parodie op zich zelf. Het aantrekken van dit kleedingstuk is op zichzelf reeds een karikaturis- tische studie waard. Het is het dezen strik over het hoofd. Nu was er slechts éen ruk noodig om Kop penhagen, die juist zijne geboeide handen tot een nieuwen slag ophief en daarvoor zijn lichaam sterk ach teruit gebogen hield, het evenwicht te doen verliezen en te doen neer vallen. Met dezelfde beslotenheid wierp Esther den strik over een haak in den wand, die bestemd was om er kleedingstukken aan te hangen. Kop penhagen beproefde van schrik te schreeuwen, maar de strik trok dicht en benam hem den adem. Hij sloeg met de geboeide handen om zich heen, maar met alle kracht trok Es ther hem dichter en dichter bij den haak en sloeg er het touw eenige malen omheen tot Koppenhagen half verwurgd bewusteloos op den grond bleef liggen. Ook vrouw Wolf scheen verdoofd en trachtte zich te vergeefs aan de iafel staande te houden. Dit oogenblik besloot Esther zich ten nutte te maken, en zonder om te zien, vloog zjj door de keukendeur de gang in en op de huisdeur toe. De ze was echter gesloten. Zonder zich te bezinnen, ijlde zij onafwendbare oogenblik in het dage- lijksch leven van den man, wanneer hij zich den witten wijden hobbezak aantrekt, de slurvende leege armen naar links en rechts stuipend, het hoofd vergeefs zoekend naar de halsopening, om na een aantal mis lukte pogingen eindelijk kiekeboe te spelen. Zoo is er eiken avond voor het slapen gaan de tragi-komische strijd tusschen den man en zijn nachthemd. Die strijd met ons witte nachthemd ligt als een zwarte schaduw over de ochtenden ea avonden van ons leven. Da milde zon zal daarover eerst gaan schijnen, wanneer wij alleen in pyjama zijn gestoken, ten aiie tijde gekleed en gereed, gelijk een nachte lijk gentleman betaamt. Gestoken in zijn elegante pyjama, van fantastische kleuren, met evenveel tressen en passementeriën als een kolonel van de Gele Rijders opgesierd, kan de aldus in nachtwade gekleede man zich gerust vertoonen bijna in gezelschap. In weerwil van het négligé gevoelt men zich in pyjama beter en co;rector gekleed dan in een bijvoorbeeld overhaast bij het ve-laten van het bed aangeschoten broek en jas, waaraan ves> en boord en das blijven ontbreken. Dus zal de man van de wereid in zijn pyjama toch nog meer gekleed zijn dan de verwaarloosde man in een slecht zittend dagtoilet. De strijd tegen het nachthemd is dus iets nieuws in de groote wereld, en voor menschen, die nn is ernstigers le doen hebben, kan dit weer een gewichtig punt van arbeid zijn. Als iets zeer gewichtigs in diezelfde wereld wordt ook beschouwd, dat huwelijksgeschenken in geld in de mode komen. Dat was tot vóór kort in Engeland niet „fashionable" men vond bet stuitend en onbehoorlijk. Maar koningin Alexandra heeft zelf, in navolging der Amerikanen, het voorbeeld gegeven, en na deze eerste stap ging deze handelwijze spoedig over op de multi-miilionnairs. Natuur lijk prikkelt de mode de eerzucht om met een zoo hoog mogelijk bedrag op het papier te pronken, en dit geeft soms aanleiding tot vermakelijke tooneeien. Een welgestelde, maar niet bepaald rijke heer, die gaarne voor zeer royaal doorging, had bij hei huwelijk van zijn dochter onder de geschenken op een zeer in het oog loopende plaats, een cheque van ruim f 100.000 gelegd, die natuurlijk aller aandacht trok, en algemeen bewonderd werd. Het was echter de bedoeling van den ouden heer om, na op deze wijze indruk op zqn gasten gemaakt te hebben, de cheque weder terug te nemen en in zijn brandkast weg (e sluiten of te verscheuren. terug, Koppenhagen en vrouw Wolf voorbij naar de kamer, waarin haar mantel lag. Deze greep zij, rukte het venster open, dat zich dicht bij den grond bevond en sprong er uit. De eenzame ligging van hel huis en de lichte neve! van den herfst morgen verhinderden, dat iemand haar zag. Op goed geluk af sloeg zij een weg in, die haar van het dorp verwijderde en weldra was zij in den nevel verdwenen. Toen Werkner en Wolf terugkeer den, vonden zij vrouw Wolf bewus teloos op den grond liggen en Kop penhagen reutelend en bijna gestikt. Aan beiden werd zoo spoedig moge lijk hulp verleend, en nauwelijks was vrouw Wolf weder bij kennis geko men, toen aan de deur werd geklopt en Rothmann versche' n. HOOFDSTUK XVI. Wij hebben Walewski verlaten op het oogenblik, dat hij met hoog opge heven ijzeren stang op het openen der deur wachtte, ten einde zijn ieven zoo duur mogelijk te verkoopen. Als eeuwigheden duurden hem deze seconden, die over dood en leven beslissen moesten! Maar wie zal zijn schrik en ont steltenis beschrijven, toen zijn schoon zoon op het oogenblik van het ver trek de cheque heel bedaard in zijn zak stak, onder de leuke opmerking, dat zij daar veel veiliger bewaard was dan op de open tafel. Den vol genden morgen bezocht de vader het jongt paar in hun nieuwe woning, en verlangde de cheque terug, met de bemerking„dat hij de cheque er maar tot effectmakerij neergelegd hal". „Dat geloof ik gaarne antwoordde de schoonzoon op innetnenden toon en zij heeft een zoo prachtig effect gemaakt, dat de kassier mij de som op staanden voet volledig uitbe taald heeft, toen ik haar ging verzil veren". De oude heer kwam dus leelyk te pas, zooais zoovelen te pas komen, die graag grooter willen schijnen dan zij zijn. Eenvoud, kenmerk van het war1, waar ziet men u nog tegenwoordig? Welk een weelde, buitensporige weelde heersebte er in de mode, die de menschheid in alle opzichten daartoe veroordeelt, en waa-in de Nieuwe Wereld voorgaat. Echter, er zijn juist hier teekenen waar te ne men, die wijzen op een mogelijken ommekeer, op een omwenteling. In de Vereenigde Staten wordt thans een kruistocht gevoerd om terug te keeren tot eenvoud. Miss G. Trenholm, die de uitzetten voor de fashionable wereld te New- York maakt, heeft een oproep gericht tot haar zustertn om te komen tot een meer eenvoudige kieeding. Het grootste vraagstuk, dat de Vereenigde Staten heeft op te lossen, is volgens haar, niet de politieke corruptie, maar de buitensporigheid, ondoelmatigheid het gebrek san eenvoud en de zelf zucht van de vrouwen en jonge meisjes. Zij zegt, dat de geheele vrouwen wereld wordt vergiftigd door de mode waatln de rijke vrouwen verschijnen en die door de arme meisjes wordt nagemaak'. Te Des Moines, verkondigde de roomsch katholieke bisschop mgr. Dowling, dat de K°rk niet in siaai was eenigen invioed te oefenen om den stijl van de vrouwenkieedirg te veranderen, die hij ontzettend en aanstoo'elijk noemde. De „Young People's Civic Lea gue" te Chicago, gaf een manifest uit, waarin alle mannen en vrouwen werden aangespoord, aan ie dringen o? meer decente k'e:d?ng voor meis jes en vrouwen. Ook de fabrikanten doen mede aan dezen kruistocht tegen de tegenwoor dige mode, welke hen volgens hun zeggen, ruïneert. Wij wenschen dezen kruistocht succes, maar voorloopig zullen wij Maar nog werd zijn lot niet beslist. Het geratel met den sleutel aan de deur duurde voort, maar deze week niet, daar Walewski er van binnen den grendel voor geschoven had. Hij dacht natuurlijk, dat de buiten staan den thans geweld zouden aanwenden, en de deur zouden inslaan, maar merkwaardiger wijze schenen zij daaraan niet te denken. Hij hoorde, hoe de personen zich fluisterend met eikander onderhielden in het Poolscb dialect der grenzen, dat tamelijk onverstaanbaar voor hem was, daarna hoorde hij schreden, alsof zij zich verwijderden en spoe dig daarna zag hij ook het licht, dat tot nu toe door de reten geschenen had, verdwijnen. Hij liet zijn ijzeren staaf zakken, wijl de gespannen armspieren den dienst begonnen te weigeren, en bleef zonder beweging staan, om in adem- iooze spanning naar ieder gedruisch van buiten te luisteren. Hij verwachtte, dat de mannen zouden terugkomen, maar de stilte daarbuiten werd door niets onderbroken. Een kwartier, een ha'f uur verdween, doch alles bleef stil. Walewski begon le geiooven, dat er nog niet veel van zien. Dat wij overigens ook op het gebied der mode in de eeuw der verlichting leven, bewijst het idee, dat op het congres van modemaaksters te Chi cago is opgekomen. Zij wiilen de vrouwen verlichten, echter niet in den zin, dien gij, oudmofischen lezer aan dit woord toekent. Dat zal zco toegaanelke verlichte vrouw z 1 in haar corset of daar benedrn een electrisch batte;ijtje dra gen, waarvan bijna onzichtbare ge- ïeiddraden ui loopenin 'i krul-, vlecht en inlegwerk van haar kapsel, zoodat daarin tal van kleine, kleine, kleine lichtjes schitteren. Het zal allerliefst slaan, dunkt mij. S;el u het toover- achtige cff.ct voor in de straten als onze vrouwen en meisjes 's avonds met tientallen lichtjes in het haar rondioopen. Wij raken dan meieen van de grooie hoeden at, want natuur lijk, zijn onze dames niet van plan haar licht onder een korenmaat of aerdappelenbak te plaatsen. Deze nieuwe mode heef! nog vóór, dat zij een besparing kan geven op de huishoudelijke uitgaven. Want als moeder en dochter verlicht zijn, is er na'uuriijk geen reden om nog het 1 cht te laten branden in de huiska mer. Moeder de vrouw, zai haar kous bre'en in den schijn va i haar eigen licht, Mierje en Pietje haar werk doen met eigen lampjes en Pa zijn krant lezen in de straling van vrouw en dochters. Mits dan het contact niet verb oken worde en de lievelingen hare hoofden een bee'je stii houden. Wij noemden daar terloops de hoeden. Hoor eens even, wat een Engelsch tijdschrift gelieft te zeggen over de taal van den hoed„De hoed is het toppunt van smaak, de kroon van het verstand, hes Leken, waaraan men zien kan, wat een man of een vrouw beteekent." Ais. dat waar is, wat moet men dan tegenwoordig wei denken van het geen de hoedenmakerskunst van on ze mannen en vrouwen maakt Welk idee krijgt men van de exen- trieke hoofdbedeksels en hunne dragers of draagsters? Den eenvou- digsten opmerker moet het duidelijk worden, dat we hoe langer hoe meer naderen tot de verwildering, daar de hoeden vooral van het zwakke geslacht (ja, haast uitsluitend) be ginnen te gelijken op den vedertooi van een Roodhuid in wapendos op 't oorlogspad, of op het achterwiel eener ouderwetsche diligence. Wij zouden gaarne willen, dat onze dames eens ernstig luisterden naar den schrijver in Floralia, die nogmaals te velde trekt tegen de mode, om dameshoeden met vogels en veeren te versieren. Hij schrijft o.m. De speculatie op de ijdelheid der het bezoek der beide mannen niet hem had gegolden, dat zij wellicht een geheel ander doel hadden, dan hem te grijpen of naar hem te zoeken. Maar in ieder geval bleek zijn ver- blijf in de hut uiterst gevaarlijk te zijn en hij besloot dan ook haar oogenblikkeiijk ie verlaten. Hij schoof den grendel weg en trad naar buiten. Licht aansteken durfde hij niet, daar dit hem kon verraden, maar hij sloop voorzichtig naat den haard om het vuur aan te blazen. Welke plaats zou hij thans kiezen, om zich te verbergen Waar was de plaats, die het minste gevaar bood? Plotseling schoot het dak der hut hem in de gedachte, dat over de lengte langs den wand was bevestigd. Hier tusschen de glooiïng van wand en dak was een kleine verdieping, waarin hij zich verbergen kon en hier besloot hij dus zijne verblijfplaats te nemen. Nog éénmaal ging hij de hut bin nen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1