No.204. 50e Jaargang. 1912. Ponderdag 29 Augustus Feuilleton. Kromme Wegen. Van week tot week. BINNENLAND* Vlissingen in 1911. SINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIENvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fthonnemenfs-Aduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden Inzake de Balkan-quaestie en al de daarmede sinds lang en nog op dit oogenblik samenhangende vraag stukken, zooals de ltaliaaosch-Turk- sche oorlog, schijnen wij op dit oogenblik in een crisis te verkeeren. Men ziet algemeen in, dat er iets beslissends gebeuren moet, doch nie mand weet wat en het zou er wel eens mee kunnen gaan als met de weersgesteldheid ten onzent. Na maanden langen regen en wind, die zouden doen vermoeden dat een be tere toestand in het midden van den zomer niet langer kan uitblijven, komt in den nacht van 26 dezer een orkaan de kroon op alles zetten De Albaneezen zijn op dit oogen blik schaakmat gezet en zullen wel niet te vertrouwen wezen, maar in ieder geval, wanneer zulk een ge duchte beweging bij een altijd strijd baar volk, waarvan ieder man, ja zelfs eik kind geboren soldaat is (de tucht uitgezonderd) verloopt, dan begint men niet den anderen dag op nieuw; daarvoor is de inspanning te groot geweest en de Turken hebben er sterke korpier, waarvoor zelfs klein Azië ten deele van troepen ont bloot is. In Montenegro, dat blijkbaar ge bruik wil maken om ruzie te zoeken over de hangende quaestiën inzake de grensregeling enz., maakt men reusachtige oorlogstoebereidselen, in zooverre men in zulk een klein land iels reusachtig kan noemen. Turkije trekt ook vele troepen samen in zijn provincie Macedonië, om Bulgarije in bedwang te houden, dat ook al van de gelegenheid gebruik wil maken, grieven genoeg heeft en ook we' aan leiding weet te vinden tot vijande lijkheden. Dat alles is niet zoo moei lijk, als men het inderdaad wil. Tot overmaat zou Oostenrijk er over den ken om Novibazar, in der tijd bij de inlijving van Bosnië en Herzegowina aan Turkije teruggegeven, opdat Tur kije zoii blijven liggen tusschen zyn twee vijanden Montenegro en Servië, nu maar weet te bezetten. Enfin, dat zou ten minste geen kwaad kunnen en de pogingen om gemeene zaak te maken vrij wat bemoeilijken. Het ergste is intusschen dat men elkander niet langer ontzie*. Monte- negrijnsche onderdanen komen op Turksch gebied rooven en branden, in Turkije wonende Serviërs moeten door Turken zijn aangevallen en deerlijk mishandeld, en dadelijk gaat men in heUtatr.veiwante Bulgarije op de achterste beenen staan. De mogendheden doen, zooais ge- egd is, alles om een uitbarsting te voorkomen: Oostenrijk vooraan en ook Frankrijk, Engeland en Rusland, die niet zonder elkander zulien han- 68) - Goed, zeide Werkner dan, zul- kn wij direct naar de herberg gaan. bij kunt daar zeggen, dat die schoft ?ns zendt en ais bewijs de sleutels zien; dan kunnen wij althans «fvoorloopige huiszoeking houden, wellicht ontdekken wij daar meer als mijnheer ons vertellen wil. ni) legde daarop Koppenhagen h«ri.iL met het Sezicht naar den muur, ,,,hem met den mantel en zeide lllk Wii zullen eogenblikke- kleeripaan' 'k moe' mij alleen ver kil!"' Ik verzoek u mijne eigen verhn 'en te lla®en' die 'n den kelder erborgen zijn. verklemi'615 W had Werkner van Jill mo, I,? verwisseld en verscheen lerde I, in Ie keuken. Hij fluis "«Wis mTy Wolf toe> dat ZÜ zorS" g oesl opletten, dat Esther het delen, terwijl op Duitschland minder gelet wordt en het belanghebbende Italië door allen met den nek wordt aangezien. Overigens houden de vredesgeruch- ten aan met die hardnekkigheid welke zelfs den ongeloovigste overtuigen. De zaak verkeert echter op dit oogen- biik in een stadium hetwelk het ge raden maakt om voorioopig een af wachtende houding aan te nemen. Het blijkt meer en meer dat de Franschen te Marakesj in Marokko zich hebben laten verschalken en niet in tijds hebben gezorgd voor een voldoende bezetting van die plaats, welke door den pretendent-Sultan wordt bedreigd. Toen het Fransche consulaat de stad wilde verlaten, werd het dan ook tegengehouden en bevindt zich thans buiten de stad, waar het elk oogenblik kan worden aangevallen en zich dus in vrij hachelijke omstandigheden bevindt, 't Is inderdaad een allerzonderlingste toestand, dat de Fransche regeering met den preterdent-Suilan over de vrijlating van het consulaat bespre kingen wil houden. Loopen die be sprekingen op niet3 uit, dan zulien in vliegende haast troepen worden afgezonden, die er, dunkt ons, nu reeds wezen moesten, want als zij er zijn kan het wel eens te laten wazen. Vreemd toch, dat koloniseerende mogendheden, met al hunne ervaring, nooit .ophouden om fouten temaken, De terugkomst u;t Rusland van den Franschen minister Poincaié is een heei feest geweest. Dat ligt eenigs- zins in den F/anschen aard en na tuurlijk moest de verkeerde indruk worden weggenomen, veroorzaakt door de samenkomst der twee keizers, want, een keizer Is een keizer en êen minister is altijd maar een minister. Enfn, da mmister is met goede in drukken teruggekomen en waar zoo- wel Frankrijk ais Rusland groote belangen in het O sten heeft, mag men aannemen dat daaromtrent be sprekingen hebben plaats gehad, die tot een voldoend resultaat hebben geleid. Dat Engelands vriendschap aan de entente der twee volken groote waarde geeft, is ronduit erkend en wij voor ons hechten aan het samen gaan van deze drie mogendheden meer waarde dan aan een driebond, waarin zulk een onmogelijke bondgenoot als Italië is opgenomen. ln China blijkt het toch niet al te best te gaan in de binnenlandsche politiek. De republiek heeft misschien wel voldaan aan het verlangen van sommige eerzuchtigen, maar stellig geen einde gemaakt aan willekeur en geknoei. Joean Sjl Kai wordt beschul- huis niet verliet. Ofschoon zij waar schijnlijk niels anders dan een on- schildig offer van Koppenhagen was, kon zij soms diens gevangenneming verraden, en dit moest tot eiken prijs voorkomen worden. Either had gewacht, fot zich de marnen verwijderd hadden, toen wendde zij zich tot vrouw Wolf - Ik dank u voor uw medelijden, zeide zij. Gij weet niet, hoe gij mij beimedigd hebt. Maar nu heb ik nog éen verzoekZeg mij waar ik ben. Viouw Wolf dacht een oogenblik na, ioch zeide toen Gij zijt hier in Rud)w. - En de naastbijgelegen stad vroig Esther, welke zich op dat oogen blik niet kon oriënteeren. - Gij zijt evanver van Myslowitz als van Neustad. Ilotseling wierp Esther zich voor vrcuw Wolf op de knieën Barmhar tigheid i kreet zij, laat mjj vertrekken. Ik zweer u, dat ik geen woord van alfes wat hier geschied is over mijn liipen zal doen komen. Ik zweer u, dit noch gij, noch zfl, die bij u zijn, het g ringste nadeel van mij zullen onder* vnden. ik zweer, dat gij uwe goed- digd van vrij wat erger willekeurig heden dan de Mantsjoes begingen. Er schijnt tegen de regeering geïn trigeerd te zijr. door twee generaals, die in den opstand nog a! op den voorgrond traden en toen Joean voor hen gewaarschuwd werd, liet deze een vervolging instellen, door het hoofd der politie te Peking, die de beide opperoff eieren eenvoudig liet ter dood brengen. Heerlijk recht in het Hemelsche rijk! Men eischt natuur lijk een onderzoek en een bestraffing, maar joean laat dergelijke dingen langs zijn koude kleeren afloopen. De vefgevende vergadering wilde den president en zijne ministers in staat van beschuldiging stellen, maar men stelt zoo weinig belang in de publie ke zaak, dat óe vergadering, waarin over deze zaak zou worden gehandeld, niet eens voltallig genoeg was om tot iets te besluiten. Met een klein deel tegenstemmers werd de president toen voor de vergadering gedraagd, waarin hij naar alle waarschijnlijkheid niet eens persoonlijk zal verschijnen, De ontevredenheid over de regeling, dodr de Arnerikaansche regeering gemaakt inzake het gebruik van het Panama-kanaal, zal naar men verneemt, tot een zoogenaamde^ tarie - venoorlog voeren. Men geloof dat de beide maatschappijen, Suly en Pana ma, hunne rechten hoe langer hoe meer zullen verminderen, aldus als concurrenten tegen elkander opfreden. Van Fransche zijde wordt,dit onlkend. De Suez-maaschappij moe? hierin een bepaalde gedragslijn volgen en was reeds tot verlaging besloten toen men van de regeling der doorvaart in Panama nog nieis wist. Men meent daarom dat hier misverstand in het spel is en de beide zaken met elkander geen vei bind houden. In Mfx;co, het land der omwente lingen, schijnt de jongste opstand nu toch te verloopen, zonder dat hij daarom fot de geschiedenis behoort. Wegens het voorkomen van veie roofpartijen hebben de Amerikanen zich zelfs genoodzaakt gezien om ver schillende kanonneerbooten te zenden naar plaatsen of streken, waar bescherming vanZAmerikaansche on derdanen of eigendommen het meest noodig is. In den laatsten tijd was de koorts van den opstand ook naar Nicaragua overgevlogen, waar, als gewoonlijk, twee honden om een been, n.l. het presidentschap, vechten. Men zegt dat de honden het over het been zoo oneens zijn, dat al dadelijk veiligheid en zeker heid gevaar loopen, zoodat ook hier de Amerikaan- sche regeering, handelende voor de overal gevestigde onderdanen, een gewapend oog in 't zeil zal houden. heid aan geen onwaardige zult be weren hebben. Ik kan niets voor u doen, ant woordde vrouw Wolf, terwijl zij fe vergeefs beproefde het jonge meisje van de knieën op te heffen Ik ben geen meesteres mijner daden, en zoo wei voor mij als voor mijn man zou het zeer nadeelige gevolgen kunnen heb ben indien wij de bevelen van dien anderen heer niet gehoorzaamden. Heb medelijdenbad Esther vleiend, mijn eer, mijn geluk, alles slaat op het spel indien ik niet van hier kan en wel dadelijk. Heb mede lijden met mijGij zijt eene vrouw, en als er ooit in uw leven een uur geweest is, waarin gij verlwljfeidet aan Óod en de werdd, als er ooit een uur in uw leven geweest is, waarin gij naar een mmsch verlangde! die u hulp kon verleer.en, heb dan medelijden met mij. Vrouw Wolf was door deze woor den, die haar aan den v-eeselijken tijd herinnerden, vóór zij Rothmann leerde ^kennen, zóo getroff n, dat zij wcenend nederzonk en Esther om armde. Ik bezweer u, liep zij schreiend Hofberichten. H. M. d-i Koningin Moeder zal as. Vrijdag van Soestdijk naar het 'Loo vertrekker, ei den 2ten Sep tember te Soestdijk terugkeeren. H, K. H. de hertogin van A'bany wordt 2 Sept. 's avonds op het pa leis te Soestdijk verwach*. Subsidie geweigerd. Door den raad der gemeente Zeist was een subsidie toegekend aan de openbare leeszaal, onder voorwaarde dat socialistische, anti reiigieuse en orzedelpe lectuur zou worden ge weerd. In de laatste raadszitting nu werd voorlezing gedaan van een schrijven van het bestuur der open bare leeszaal, waarin werd medege deeld, dat onder deze bepalingen het subsidie onmogelijk kon worden aanvaard, Het bestuur van de Koninklijke vereeniging van gepensionneerde on derofficieren en minderen van het Nederlandscbe leger heeft, voor het boekjaar 1912—1913 voor de hulp behoevende leden den bijslag vast gesteld als volgt: voor gepenston- neerden in den rang van onderofficier op f150, i r dien van korporaal op f 120 en voor die beneden dien rang op f 100. Voorts ontvangen de we duwen van de leden eene toelage van f 100 of f50, naar gelang of zii getiuwa zijn tijdens de echtgenooteri in actie? en dienst of reeds gepersion- neerd waren. Generaal Booth t Thans is vastgesteld, dat het leger des Heils, te 's Gravenhage, op Woensdag 4 September onder leiding van den brigadier Teenstra een open- barer. plechtigen gedenkdirnst zal houden, naar ainl-.iding vai het over lijden van generaal Booth. (Ulf hef Gemeenteverslag.) Vervolg.) Armwezen. Op 31 December 1911 bestonden drie door of vanwege de gemeente beheerd of gesubsidieerd wordende instellingen, te wetenhet gasthuis, het Burger Weeshuis en het Alge meen Armbestuur. Op 1 Januari 1911 bestond de be volking in het Burger Weeshuis uit 4 beambten en 47 weezen. Hiervan wer den 33 weezen verpleegd in het ge sticht en 14 daarbuiten. In den loop van het jaar werden 13 weezen ontslagen, t.w. 8 weezen omdat deze aan de zorg van hunnen uit, dat gij mij niet verder in verzoe king brengt. Ik mag niet doen wat gij verlangt. Houd mij niet voor on gevoelig. Maar gij vermoedt niet, wat gij van mij vordert. Mijn man bevindt zich nog altijd in het grootste gevaar en dit gevaar kan grooter worden indien hij of ik hun, van wie thans zijn lot afhangt, ongehoorzaam zijn. Veroordeel mij niet en vergeef mij, dat ik niet doen kan, wat gij verlangt. Eslher stond weenend op en wan kelde tot bij den dich'st bij?,taanden stoel, op welken zij neerviel. Vrouw Wolf knielde naast baar, omarmde haar en beproefde Eslher aan haar hart te trekken, wat deze ook toeliet. Ik bezweer u, bij al wat mij heilig is, dat ik uwen wensch niet vervuilen dan. Eisch mijn leven en ik wii het u geven. Maar in deze geldt het niet mij, het geldt mijn man. Een vernieuwd weenen was het eenige antwoord dat Esther gaf. Plotseling deed een zware slag op de deur de vrouw verschrikt opsprin gen. De deur, welke van de kamer naar de keuken voerde, sprong open en koppenhagen verscheen ir. de -opc- voogd werden toevertrouwd, naar aanleiding van het besluit om de meisjes, die den leeftijd van 19 jaar hebben bereikt en het gesticht wen- schen te verlaten, daaitoe de gele genheid te geven, mits de voogd zich dan voor haar aansprakelijk stelt. Een der weezen overleed in het aigeloopen jaar. Eén nieuwe wees werd opgenomen, zoodat op ultimo December 1911 het aantal verpleeg den 34 bedroeg. Sommige der jon gens waren alhier in verschiltende ambachten werkzaam, terwql anderen bij de marine werden geplaatst of ter koopvaardij voeren. Voor enkele meisjes konden dade lijk goede dienstbetrekkingen worden gevonden. De gezondheidstoestand der weezen was over het algemeen gunstig. Be houdens enkele uitzonderingen gaven zij geen er.keie reden tot klachten. Met waardeering zij hier vermeld dat ais steeds de autoriteiten, zoo dikwijls hun steun werd gevraagd, zich bereid verklaarden deze ie ver kenen. De moei'ijke taak van regen tessen en regenten werd daardoor zeer verlicht. Da beambten, in de eerste plaats de vader en moeder, belast met de dagelpsche zorg voor de opvoeding de? weezen, vervulden met algeheele toewijding hurne gewichtige taak. Hel personeel gaf steeds reden tot te vredenheid. Evenais andere jaren werden de verschillende werkzaamheden onder de regentessen en regenten zooveei mogelijk aldus geregeld, dat aan ieder ten deel van het toezicht was opgedragen. De heer Auer die zich door zijn benoeming tot wethouder tot-zijn leedwezen genoodzaakt zag de door hem gedurende 5 jaren vervulde functie van voorzitter van het college van regenten neder te leggen, werd als zoodanig opgevolgd door jden heer A. Slave rman. Mevrouw W. P. van Ockenburg— van der Harst als regentes en de heer P. C. Tielrooy als regent per o diek altredend, werden als zoodanig herbenoemd. Mej. S. A. W. de Kok, gedurende 12 jaren de betrekking van naaijuf- frouw bekleedende, werd uit die functie op haar verzoek eervol ont slagen. In hare plaais werd benoemd de kinderjuffrouw mej. C. P. A. Tellier, terwijl deze als zoodanig werd opge volgd door mej. A. M. Le Roy. De gewone maandelijksche verga deringen van de regenten hadden onregelmatig plaats. De belangen van het gesticht in 't algemeen en van de weezen in 't bijzonder werden daarin ernstig behartigd, terwijl ge regeld het finantieel beheer van den ning met geboeide handen. Hij had gewacht, tot hij het vertrek der man nen bemerkte, daarna had hij, door het gebruik maken zijner oude goo chelaarskunsten, zich zoo lang ge kromd en gekeerd, tot het hem gelukt was, de banden aan zijne voeten te verwgden en door allerlei kunstma- tigeO draaiingen en buigingen den éenen voet vrij te maken. Aan zijn linkervoet hing nog het touw, waar mede hij geboeid was geweest. Van de handboeien had hij zich wel is waar niet kunnen ontdoen, maar nu hij zijn voeten vrij had, was hij besloten tot iederen prijs zijn vrijheid te herkrij gen. Daarom storfte hij zich thans, nu de beide vrouwen, daar nog verstijfd van schrik bij elkaar stonden, op vrouw Wolf, die het dlchst bij hem stond, en gaf haar met de handboeien een vreeseiijken slag, die op het hoofd was aangelegd, doch slechts hare schouders trof. Vrouw Wolf gaf een luiden schteuw en wilde voor den razenden vluchten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1