lis. EE. zee. Be IET, hen. MEN. sit. Dinsdag 27 Augustus Kromme We jen. No.202. 1912. binnenland. Feuilleton* Vlissingen in 1911. 50e Jaargang, in Effecten. linastraat. ;erij. )ING" ihelde. ierikzee nra. 5.— n 3.15 3.15 3.15 315 3.15 315 leze aan de nnis, dat [n het haar sch wordl 10 ml- Inaam. evelend. lier wordt and. Zich tenmoeder. rlBH. *s. i Ververij iiening oiaal en oor uit* an aller- en 6.35 3) £n 7.05 en 5.05 6.35 d) h) yertrek van an vin. 8.50, ïorsselaa lioogste 15 van 10.45 \pril t®' VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. ■->, Vsrschijnf dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-Aduerfentiën op zeer uoordeelige voorwaarden De Middenstands-enquête. De S aatscommissie voor de M'id- derstands-erquête is in den laatsten tijd een belangrijk eind aan haar werkzaamheden gevorderd. Gelijk vroeger reeds medegedeeld is, werd eerst vanwege de Commissie in' een groot aantal gemeenten een schriftelijke enquête gehouden. Door daartoe aangestelde enquêteurs werd aan de hand van door de vakge- nooten ingevulde vragenlijsten en van persoonlijk onderzoek een beschrij ving opgesteld van den toestand van de ter plaatse bestaande m'.dden- standsbedrqven. Vele verslagen kwa men op deze wijze gereed. Dit zeer uitgebreide mahriaal werd vervolgens door de Commissie ver werkt. De gegevens, omlre.ru de ver schillende bedrijven verkregen, moes ten verzameld, gecontroleerd en soms belangrijk aangevuld, daar bij de schriitelijke erquête niet ieder bedrijf geheel tot zijn recht gekomen is. Hiertoe werden van ieder vak voor- loopige resumties opgemaakt, waar'n de aard van het bedrijf en de toestand der ondernemers behandeld worden. Op vergaderingen van de Commissie werden deze resumties voor het mee- rendeel reeds behandeld en besproken met bestuurders van patroonsveree- niglngen en andere vakkundigen ten einde nadere inlichtingen en zoo noodig een vingerwijzing voor een aanvullend onderzoek te verkrijgen. Het ligt in het voornemen der Commissie om na omwerking deze resumties ais vertrouwelijk stuk aan verschillende patroonsvereenigingan en vakkundigen te zenden om schrif telijk advies daaromtrent te verkrijgen. Op dezelfde wijze worden ook eenige belangrijke onderwerpen als het credietwezen, de vakopleiding, enz. behandeld. Met het eindverslag is tevens reeds een aanvang gemaakt, zctodat het eind van de werkzaamheden der Commissie binnen niet langen tijd te verwachten is. Tweede Kamer-verkiezing In 1913. De „Tribune* meldt dat het par tijbestuur der S. D. P. een verkie zingsconferentie heeft vastgesteld 29 September. Deze conferentie bedoelt voorbereidende besluiten te nemen in verband met de verkiezingsact:e der S. D. P. voor de Kamerverkiezin gen in 1913de afdeelingen dezer partij zullen daarna definitieve be slissingen nemen. Herhalingsoefeningen. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de miliciens der lichting 1907 en 1908 bij de onbereden korp- sen, die in het jaar 1911 vergunning hebben gekregen hunne herhalings oefeningen in hel jaar 1912 te vol brengen, ni-t 42, doch slechts 26 dagen in werkelqkea dienst zullen worden gehouden, een en ander in verbant met het feit, dat verleden jaar voor die lichtingen de herhalings oefening ten gevolge van de spanning tusschen Duitschland en Engeland is verlengd. De Roode Dinsdag. In een te 'sGravenhage gehouden bestuursvergadering van de S.D.A.P. werd besloten de meeting op 17 September a.s. te doen doorgaan en wel van 12 l1/, uur. Op deze mee ting zuilen een twaalftal sprekers het woord voeren. G8meente-begrootlngen. De gemeente b grooting der ge meente Amsterdam voer 1913 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f37.003.805, tegen f34.939.048 over 1912, De ont/ang- s'en zijn geraamdwegens vroegere diensten f 1 995 593, inkomsten ge meente eigendommen, bezittingen en bedrijven f8.421.913, opbrengst van belastingen en heffmgen f 12 150 805, ontvangsten verschillenden aard en toevallige baten 14.361.987, buitenge wone ontvangsten f 10.073.505. Het belastingpercentage der inkom stenbelasting wordt door B. en W. evenais het vorig jaar vastgesteld op 5V Wat de begrooting der gemeente Rotterdam betreft zijn de inkomsten geraamd gewone f 19,390 256 501/ü buitengewone f 16 633 370.19. De uit gaven gewone f 19.390 256 50V2, buitengewone f 15.983 370.19, dus totaal inkomsten f 36,023 626.69 '/a en de uitgavenf35 373.626 69l/9, sluitende aizoo met een batig saldo van f650 000 Van de uitgaven zijn verschillende posten hooger geraamd dan het vorig jaar. Van de inkomsten zijn alle hoofdstukken hooger geraamd kunnen worden tot een totaal bedrag van f3041.278 37. o 66.) Door deze omstandigheid bemerkte de geboeide tevens, dat hij met een politie-beambte te doen had, want alleen dezen dragen handboeien bij zich. s Spoedig echter was Koppenhagen weder in zooverre tot zichzelven ge komen, dat hij aan de razernij, die in hem woedde, uitdrukking vermocht te geven. Het waren bijna zonder uit zondering schimpredenen tegen Wolf, o'en hij tot in den afgrond der hel vervloekte en met de verschrikkelijkste wraak bedreigde. Maar ook in de ziel van Woli had had zich eene menigte toorn en woede n" .koppenhagen opgehoopt. De 'nietswaardige behandeling die zich nog eenige uren te voren aaa moeten laten welgevallen, was wet in de eerste plaats oorzaak, dat De uitslag van het in deze maand te 's Gravenhage gehouden exrmen A, voor surnumerair der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen is, dat van de 23 candidate» zijn gfslaagd de heeren D. IJ. Bakker, te Bwum; L. W. Boogerman. te Kampen; E W, J. Hannema, te 's Gavenhage J.Reijntjes te Harlingen; C. A. Tak- ktn, te 's Gravenhage. (Uif hef Gemeenteverslag.) Vervolg.) Medische politie. De toestand van de openbare we- Volf den geboeiden gevangene in het jezicht sloeg en schreeuwde Ellendige schoft, die mij van lijn levensgeluk en mijne eer hebt teroofd, wilt ge mij nog dreigen De td van uw macht is voorbij, nu is ht blaadje omgekeerd en al zou ik imet mijn eigen handen verworgen roeten, nu zult ge niemand meer shade doen of verleiden 1 Wolf kon slechts met moeite van bppenhagen worden losgerukt, en trst toen vrouw Wolf, door angst fpljnigd de trap opkwam, gelukte fet haar, haar echtgenoot te doen adaren. De politie-beambte in vrouwen- eeding - Werkner genaamd die e rol der oude vrouw zoo voor- effelijk gespeeld had, wendde zich it Esther, welke half onmachtig van :hrik en door pijn der mishandeling ij de deur was neê -gezegen, en vroeg aar Wie zijt gij, en hoe komt gij in a macht van dezen man Esther vermeed op de eerste vraag in antwoord te geven doch zeide ij heeft mij door list ontvoerd en mij er gevangen gehouden. gen, wateren, goten en urinoirs was bevredigend, terwijl de reiniging hier van geregeld plaats had. Voor den behoorlijken afvoer van het water door de goten en riolen werd zarg gedragen en de bestaande politieverordening, met betrekking tot h.t schoonhouden van straten en ri olen, nauwkeurig gehandhaafd. Wat d; mestvetzameling aangaat, hierop werd door de politie een streng toezicht gehouden. Vanwege het gemeentebestuur wer den in 1910: 45 en in 1911:26 bil jetten wegens besmettelijke ziekte aangeplakt, te weten: Diphtheritis in 191022, in 19116, febris lyphoïlea in 1911 2, roodvonk in 1910 23, in 1911 18, totaal in 1919 45, in 1911 26. Sedert 1 Januari 1909 is da pro vinciale vereeniging „He! Groene Kruis", bij wijze van abonnement, belast met den onismettingsdienst in deze gemeente, waarvoor zij eenjaar- lijksche subsidie van f200 geniet. De onismettingen hebben plaats door bemiddeling van den burge meester, tot wien, bij voorkomende gevallen, door de geneesheeren een desbetreffend verzoek wordt gericht Op 31 December 1911 waren in deze gemeente gevestigd10 genees- heeren, (waaronder 1 officier van ge zondheid bij de landmacht en 1 off - cier van gezondheid bij de zeemacht.) 2 vroedvrouwen, 1 tandmeester. (Bovendien houdt 1 tandmeester, el ders woonachtig, in deze gemeente spreekuren,) cn 6 ftpuiiiektrs. De 2a gemeente-geneeskundige J. Beijers, is krachtens art. 3 zijner in structie belast met den doodschouw ingevolge art. 4 der wet van 10 April 1869 (Sibl. no. 65) van hen, die zon der geneeskundige behandeling ge storven zijn. In het afgeloopen jaar werd de doodschouw achtmaal verricht, tegen tienmaal in 1910. De oude algemeene begraafplaats is sedert 1907 bulten gebruik gesteld. De nieuwe algemeene begraafplaats voldoet aan de door de wet gestelde fiscben. Een kamer in het lijkenhuis is aan het R. K. parochiaal kerkbestuur ver huurd, teneinde te worden gebezigd als kleedkamer voor de R. K. geeste lijken. Voor de begraafplaats werd een automatisch heg'aaftoestel aange schaft. In 1911 werden 304 lijken op de nieuwe algemeene begraafplaats dezer gemeente begraven, waaronder 2 lqken van elders. Daarvan werden 213 lijken ter aar de besteld op de afdeeiing voor Pro testanten, verdeeld over de 4 klas sen als volgt: 14 in de eerste klasse, 80 in de Zij liegt, de ellendigeschreeuwde Koppenhagen, die zich knarsetandend op den grond omwentelde en te ver geefs trachtte zyne boeien te verbre ken Zy is krankzinnig. Laat mij het vertellen zy zou u toch maar wat voorliegen In plaats van te antwoorden, trad Werkner op Koppenhagen toe, onder zoekt op het nauwkeurigst de .boeien aan armen en beenen. Daar hief hij met behulp ^van Wolf, wien hy een wenk gegeven had, Koppenhagen ais een baal op en legde hem in een hoek, mei het gezicht naar den wand. Den wijden mantel van Esther wierp hy over het gelaat, zoodat deze niet meer zien kon wat er voofviel. Hoe kwaamt gij met dien man in aanraking? vro -aWerkner nogmaals en wie zijt gy Wij h bben het recht u deze vragen te doer, en opdat gq dit zult erkennen, deel ik u mede, dat ik politie-beaubte ben. ik wil u gaarne eerlijk en open hartig alles mededeelen, wat gy mocht verlangen, antwoordde Esther, maar sta mij toe, datikmqn naamverzwqg. Gy weet niet, wat daarby voor mij op het spel staat. Ik ben onschuldig. tweede klasse, 107 In de derde klasse, 12 in de vierde klasse, terwql 88 lij ken werden begraven op de afdee iing voor R. K„ verdeeld over de 4 klassen als volgt 3 in de eerste klasse, 36 in de tweede klasse, 37 in de derde klasse, 12 in de vierde klasse. Op de afdeeiing voor Israëlieten werden 3 lyken in de tweede klasse begraven. Voor onbepaalden tijd werden 16 grafruimten en voor den duur van 15 jaren werd 1 grafruimte afgestaan Vergunningen voor de oprichting van een groot gedenkleeken werden ten getale van 14 en vergunningen voor de oprichting van een klein gedenk- teeken werden ten getale van 30 ver leend. In het gasthuis, bestemd tot het opnemen van proveniers, halve pro veniers, verzorgden voor eigen reke ning en gealimenteerden, zoomede van zieke en gewonde personen, werden gedurende het jaar 1911 ver pleegd proveniers onafgebroken 7 halve proveniers 2verzorgden voor eigen rekening 15 gealimenteerdrn 73; zieken en gewonden iqdelijk 141 Totaal 97 onafgebroken en 141 tij delijk. Het aantal op te nemen zieken breidt zich steeds uit. Omtrent het financieel beheer van gemeld gesticht kan woden medege deeld, dat door den Gemeenteraad de rekening over het jaar 1910 werd goedgekeurd: in ontvangst op f31225 30 in uitgaaf op f 29599.45Vj alzoo met een goed slot vanil626 341/a terwql de begreoting voor 1912 door dien raad werd vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f30240., inbe grepen eene subsidie nit de gemeen tekas van f22300. In het jaar 1911 werden in het Roomsch Katholieke Weeshuis ver pleegd 136 personen met 3603 ver- pieegdagen. Het aantal verrichte operaties over het afgeloopen jaar bedraagt 93. Op het einde van het jaar bleven 9 zieken in behandeling Buiten de inrichting werden door de Eerwaarde Zusters verschillende zie ken aan huts verpleegd. In het Weeshuis zqn gehuisvest een Eerwaarde Moeder-Overste met 12 Eerwaarde Zusters, 9 meerder jarige verpleegden (te weten4 man nen en 5 vrouwen) en 32 minder jarige weezen (tè weten18 jongens en 14 meisjes.) In de geneeskundige behandeling der armtn werd in de eerste plaats voorzien door de onderscheiden ker kelijke instellingen van weldadigheid terwijl zy, die hiervan geen hulp konden erlangen, aan de zorg van het algemeen armbestuur zqn over gelaten. In het afgeloopen jaar heeft de ik weet, dat deze man een misdadi ger is, en ik kan u mededeelen, dat hy my in zyne macht trachtte te krygen als gijzelaarster voor een anderen man, dien ik voor geen geld wil noemen. Ik bid en bezweer u, zeg mij, waar ik ben en laat mq gaan. Laat mij, misschien is het nog niet te laat. Ik smeek het u op mijne knieën 1 Esther was op de knieën gevallen. Werkner trad op haar toe en hief haar op. Doe dat niet, zeide hij vrien- delqk, ik kan u niet heipen. Zelfs al zoudt gij ons de In de eerste plaats noodige inlichtingen over uw persoon willen verstrekken, mag ik u niet laten gaan. Gy moet, zy het dan ook tegen uwen wil, hier biyven, ten minste zoolang, tot ik mij <net een collega, die in den loop van den dag hier komt, heb beraden. Ik hoop, dat gy my niet zult dwingen tot maatregelen van geweld myn toevlucht te moeten nemen. Vrouw Wolf was voi medeiyden met' Esther, naderbq getreden, vatte hare handen en zeideVrees niets meer, gij zijt thans in veiligheid en afdeeiing „Vlissingea" van de ver eeniging „Het Groene Kruis" hare werkzaamheid weder belangrqk uit gebreid vooral op hel terre'n van de bestrijding der tuberculose. Vooris kwam zq in het bezit van een eigen gebouw door den aankoop van het perceel Beilaroypark 40 van de erven van den heer W. A. Koie, hetwelk in alle opzichten uitstekend voor bet doel geschikt blijkt te zijn. Het ledentai dat op 1 Januari 191 f 1497 bedroe?, steeg op het einde des jaars tot 1573 personen." Da wijkverpleegster bracht 3051 bezoeken in 78 gezinnen, waarby 503 bezoeken aan tuberculoselijders over het tqdvak 1 Decemb.r 1910 tot 1 December 1911. Met ingang van laatstgenoemden datum werd de wqkverpleegst r ont heven van hare werkzlamheden als tuberculose-enquê r.ce en daarvoor benoemd mej. C. E. Arps. in bet bezit van het diploma der Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose-bloempjes, die met lofweardigen ijver haar we;k is aan gevangen. De eerste lighal werd 6 Februari in gebruik genomen ten behoeve van eene vrouwelqke patiente, terwql uif de opbrengst van den verkoop der tubercu'ose-bloempjes eene groote lighal voor mannelijke patiënten, plaats aanbiedende voor vijf personen werd aangeschefr. In October had in de groote zaal van het Concertgebouw een ten toonstelt ng plaats van het Tubercu lose Museum die een buitengewoon groot succès had. Het tekort werd door bqdraèen van enkele particu- 1 eren en een subsidie van de Pro vinciale Tuberculose-Commissie ge dekt. Elke eerste Vrqdag van de maand van 81/,—9 uur voormiddag bestond gelegenheid tot kosielooze inenting en herinenting van de ingezetenen door den tweeden gemeente-genees heer ten zynen huize. Ook de overige geneesheeren be toonden zich hiertoe steeds bereid. in het geheei werden in 1911,531 vaccinat ëa verricht tegen 520 in 1910. Door den quarantaine-arts A. j. de Koning werden in het afgeloopen jaar vyf Duitsche schepen onderzocht alle komende van Durban en met bestemming naar Hamburg. De keuring van de visch had even als die van het slachtvee en geslacht vleesch, geregeld plaat®. Bij raadsbesluit d.d 1 December 1911 is bij een wqziging van de al gemeene verordening van politie voorgeschreven dat vleesch of eenig ander deel van geslachte dieren niet mag worden verkocht of ten verkoop voorhanden gehouden dan na door den keurmeester voor gebruik als bij vrienden, er zal u geen leed ge schieden. Vertrouw op my. Esther schudde het hoofd, maar liet zich gewillig door vrouw Wolf op het ledikant zetten, om aan de borst der vrouw, wier medeiyden haar zoo goed deed, uit te weenen. Werkner en Wolf gingen de trap af naar de benedenkamer. Dat is een onaangenaame ge schiedenis, nam Werkner het eerst het woord, wellicht hebben wy ons overyid. Daar ben ik ook bang voor ant woordde Wolf, maar er zal nu wel weinig meer aan te veranderen zyn. Het is mij ook wel le vergeven, zeide Werkner weder, dat Ik, na zoo dagenlang tegenover dezen schurk een rol gespeeld te hebben, en wel met Inspanning van alle andere krachten, een weinig opgewonden was en mq zeiven vergat, toen de ellendeling mij door een stoot van de trap werpen wilde, wql hy meende een gebrek kige vrouw voor zich te hebben. Nadat de eerste slag gevallen was, bleef er trouwens geen keus meer. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1