Vrijdag 23 Augustus pond. iuken. risse, pulp", hdee. pond. No. 199 1912. lenen OP! 37 ZE. KZEE. ALET, iteenen, Tib. osif. e&Co. binnenland. Feuilleton. Kromme Wegen. 50e Jaargang. merken, in Effecten. elminastraat. VAH DEM HAKlFDEHlir NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zors- en Feestdagen. TELEFOONNUMMEB 10. Rbonnements-ftdoertentiën op zeer uoordeslige uoortoaarden de DANS- \NDAG 2 leizoen 1912, len voor het leeraar. Zierikzee nm. 2.— 3.15 30 30 30 30 3.15 5- 3.15 3.15 3.15 or deze aan de kennis, dat den het haar trisch wordt uurt 10 mi- ngenaam. anbevelend. voor Kabel- nco wal. m Vllssin- AARS. Agenten der 1YPOTHEEK- aerichten, dat ig zijn als 1® elk gewenscht 4 s/, Af' ingen gaarne IS. Telefoon Geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. De ar,ti-rev. Rotterdammer" open baart zich ais beslist tegenstand t van het bovenstaande, omdat het blad daarin een voorlooper ziet van een huwelijksverband voor lijders en lijderessen van bepaalde ziekten. Dat streven nu* vervolgt het blad, boe goed bedoeld, is geheel mis. Dat het practisch tot een onmogeiijken toestand zoude leiden, spreekt als ten boek. De geneeskundigen zouden een macht erlangen, die verderfelijk zoude werken zoo wel voor de maat schappij als voor hen zelf. Tal van buitenechtelijke verbintenissen zouden bet gevolg zijn. En zoo meer. Maar ook principieel is zulk een regeling verwerpelijk. Zij gaat uit van een materialistische opvatting van het huwelijk, die geheel in strijd is met het Cbristelp beginsel. Dat voor een gelukkig huwelijk, zooais haar aan hangers keren, een ongerepte gezond heid een onmisbare voorwaarde is, wordt door de praktijk van den dag volkomen gelogenstraft. Bovendien heeft de Overheid hier mede niets te maken. De stelling dat de staat groot belang heeft bij ge zonde huwelijken, is juist, maar be wijst veel te veel. Bij eis partlculkr belang heeft de staat belang, maar daarom valt dit nog niet onder de regelende macht der overheid. Juist is, dat bij minderja'igen .de ouders of voogden bij htt verleenen van hunne toestemming tot het huwe lijk hunner kinderen of pupillen ook hebben te letten op den gezondheids toestand der betrokken partijen. Dat hierbij advies van een geneesheer kan Ie pas komen is ook juist. Meerder jarigen hebben hier zelf te oordeeien. He! hier betrokken belang is van groot gewicht, maar het behoort tot het particuliere leven. Dit ontkent niemand. En daarom houde te Over heid haar handen er van af. Militaire berichten. De 2e luit. J. J. van der Eijk, van het 4e regiment vestingartillerie te Neuzen, wordt 2 September voor den tijd van 2 jaren gedetacheerd bij de artillerie-inrichting te Hembrug. Het hoofdbestuur der onderofficie- renvereeniging .Ons Belang" heeft zich tot den minister van oorlog gewend met een adres om een spoe dige herziening der pensioenen van onderofficieren en minderen. Het hoofdbestuur verzoekt binnen zeer korten tijd een wetsontwerp tot verbetering van de pensioenen der onderofficieren en minderen aan de Tweede Kamer aan te bieden. o 63.) In wilde woede trachtte ieder den andere op het dek neder te werpen, wat intusschen onmogelijk scheen, W'jl de hartstocht den strijdenden ge- 'hke krachten verleende. Geen woord werd gewisseld, niets Werd vernomen, dan de snuivende ademhaling der worstelenden en het wilde stampen hunner laarzen op het dek. Halmach stiet het eerst eene soort vreugdekreet uit, toen hij Peiser ter zijde getrokken en half over den kant •an het schip gedrongen had. inderdaad viel Peiser en sloeg over oord, in zijn val echter Balmacb, dien 4 vast omklemd hield, meetrekkend, ten hevige plomp in het water en te vasl als in elkander gewonden genstanders, zonken neder op den We? rirMivier' u duide een beweging aan de De heidebloem voor de noodlijdenden op Aruba, Bonaire en Curagao. Naar bericht wordt, zijn de pad vinders in het geheele land, alsook de meisjesgezeller, bereid gevonden om door eene gemeenschappelijke samenwerking overal in den lande op Koninginnedag kleine tuiltjes van heibloemen Ier wille van de noodlij denden op Aruba, Bonaire en Cutagao ten verkoop aan te bieden. Op tai van plaatsen zuilen z'ch voorts nog afzonderlijke comité's vormen om aan dien opzet, ook plaatselijk, wat meer bekendheid, vastheid en aanzien te geven, die zeker wenschelijk zijn, nu naar verluid wordt ook het Loo een groot aantal eigengemaakte bouquetjes ter beschikking der verschillende afdeeiingen zal stellen, waardoor dan door onze Koningin het voorbeeld gegeven wordt, hoe Nederland zich tegenover zijn Kolonie i in nood te gedragen heeft. Raad van State. In de gisteren gehouden vergade ring van den Raad van Stale, Af- deeling voor de geschillen van bestuur was een Koninklijk besli'.t ingekomen waarbij ongegrond zijn verklaard de bezwaren van den gep. reserve sergeant majoor J. Verhage te Middel burg, betreffende de afwijzende be schikking genomen op zijn aanvrage om pensioen. De landbouwtentoonstelling te Sorgon op-Zoom. Met rassche schreden begint de dag te naderen, die voor Bergen-op-Zoom belooft een dag te worden, als welke er nog nimmer een is voorgekomen in de annalen van ons Scheldesiadje, de dag n.l. waarop de opening zal plaats hebben der Tentoonstelling, aan welks voorbereiding door het comité reeds maandenlang met onver- flauwden ijver is gearbeid en nog steeds gearbeid wordt. Een rustelooze bedrijvigheid heerscht thans op het uitgestrekt circa 90.000 M2 groot terrein, want overal zijn de exposanten druk in de weer om voor Zaterdag a.s. gereed te ko men, teneinde op den voor de ope ning vastgestelden tijd aan het pu bliek de voortbrengselen van hunne verschillende industriën te kunnen toonen, te laten zien wat hier in de buurt door handel en nijverheid wordt gepresteerd. Heel het groole terrein van Plein 13 is thans herschapen in een aan genaam en prettig aandoende wan delplaats, waarop het oog wordt ge streeld door keurig aangelegde bloem perken, waariusschen vrooüjk afsteken de verschillende kleinere kiosken en op zich zelf staande stands, 'n aardige de oppervlakte van het water aan, dat de strijd onder water nog werd voortgezet, maar in minder dan éene minuut lag de eerste rimpelende watervlakte spiegelglad en glanzend in den zonneschijn. Baruch had zich van zijn boeien bevrijd en zijn pijnlijke ledematen waren na eenigen tijd weder beweeg baar geworden. Ook hij hoorde het gestamp boven zijn hoofd, zonder zich te kunnen begrijpen, wat er ge beurde, maar zijn wraakzucht legen Peiser verlevendigde zich en hij ver langde er naar hem te ontmoeten. Daar scheen het hem toe, alsof hij op het dek Peiser een vertwijfelenden schreeuw hoorde geven. Baruch ver liet flings het ruim en spoedde zich op het dek. Dit was ledig en in het water bespeurde hij niets dan eenige telkens grooter wordende kringen. Een oogenblik keek Baruch rond, daarna snelde hij over de loopplank naar den oever, en liep zoo spoedig weg als zijne pijnlijke voelen hem dragen wilden, zonder zich te be kommeren om de richting die hij in sloeg. se-ie van fypische en pittoreske ge bouw" j es, die aan het geheele terrein een vroolijken en ievendigen aanblik geven. De groote gebouwen, als dat van de industrie, Landbouw, Tuinbouw, de groote restauratie en het volks restaurant zijn geheel voltooid; het gebouw, waar post en telegrafie, pers, hoofdbestuur en secretariaat zijn on dergebracht is reeds door die ver schillende takken van dienst in ge bruik genomen en viak daarnaast is men druk doende het terrein en de loodsen in orde te brengen voor de te houden paarden- en veetentoonstel lingen, waat het puikje van den Zeeuwschen en Brabantschen vee stapel zal worden bijeengebracht. De groote koepelvormige ontvangst zaal, of feesthaile, de champagnebar en Iheetent zijn gereed om de bezoe kers te ontvangen en degelp aange legde wandelpaden voeren naar de terreinen, waar onze hoveniers de producten van hun bedrijf en den aanleg in koude kassen zullen ten toonstellen. Een net van eleclrische geleidingen strrkt zich over gansch het terrein uif. De locomobielen en dynamo's van de firma Schiefelbusch uit B-eda zijn gereed om door middel van een 25'al groote booglampen en duizenden kleine gloeilampjes het heeie terrein en al de gebouwen met een zee van licht te over3troamen en aan het geheel een feeërieken aanblik te geven. Alléén aan tien keu«?g»mojien mo - numentalen ingang, weike reeds van ver uit de stad zichtbaar is, worden voor de verlichting gebezigd twee groote booglampen, elk van 400 N. K., een van 200 N. K. en plm. 400 kleinere electrische gloeilampen. Het keurige sportterrein, voorzien van eene degelijke tribune, is geheel in orde, en gedurende den ganscben duur van de tentoonstelling zal het den liefhebbers van de sport niet aan gelegenheid ontbreken om hun hartje op te halen aan vlieg-demon straties, voetbal-matches, hippische en athlethische spelen, bloemencor so's auto-gymkhana enz., enz. De dood van generaal Booth. Bij het Nationaal hoofdkwart er van het Leger des Heils te Amsterdam is vanwege het Londensche hoofd kwartier bericht van het overlijden van generaal Booth ontvangen. Naar wi) vernemen zal hier te lande op een nader vast te stellen datum een plechtige gedenkdienst voor den overleden stichter van het Leger des Heils worden gehouden. Hoewel daarvan tot hedenmiddag nog geen officieel bericht bij het Leger des Heils was ontvangen, zal HOOFDSTUK XIII. Esther ontwaakte uit hare bewus teloosheid, toen hij zich een trap voelde opdragen. Zij hoorde eene deur openen, daarna werd zij neder gezet en de zak van haar hoofd ge trokken. Zij zag, dat zij zich in eer. iage kamer bevond, waarvan de vensters dicht gesloten waren, terwij! op de tafel een licht stond. Zij ontdekte in deze ruimte ook twee personen, eene haar vreemde vrouw en Kop penhagen. Wat beteekent deze geweldda dige wegvoering? vroeg Esther ver schrikt. Waar is mijn vader? Uw vader is gezond naar ik geloof: ik heb slech's om u gezon den, om u hier eene verblijfplaats aan te wijzen. Daar gij wei niet vrijwillig zoudt gegaan zij was ,k genoodzaakt geweld te gebruiken. Wat wil men dan van mij? vroeg Esther on'zeL Van u persoonlijk niets. Maar uw vader, die tot nu toe mijn vriend was, heeft zich verdacht gemaakt, en ik houd hem voor zoo'n vervloekten schurk, dat ik hem voor geen enkei zeer waarschijnlijk Booth's oudste zoon, Bnmwel! Booth, de leider van het Leger des Heils wo-deo. Wij spraken er iaatst met een en kel woord over, dat in den laatsten tijd hier en daar stemmen opgaan om een belasting te heffen op de ongehuwden. Zu'.k een belasting is nu ingevoerd in het vorstendom Rtuss oudere L'nie. Zij wordt geheven bij een inkomen van 3000 Mark en hoo- gc, Ook weduwnaars en weduwen zonder kinderen worden er door ge troffen, tenzij zij het bewijs kunnen leveren dat zij minstens een zesde deel van hun inkomen tot onderst u- ning van familieleden, pleegkinderen en dergeiijken besteden. Het totstand komen van deze belastirg is in de eerste plaats te danken aan den af gevaardigde voor Zeulerroda, die zelf uit dezen hoofde belastingplichtig is. In de stad Luzern heeft men een belasting op katten ingevoerd, niet alleen om aldus meer dubbeltjes te krijgen in de gemeentelijke schatkist maar ook om daarvoor, zoo moge lijk, het katlekwaad wat te temperen, waarover daar nog al schijnt te wor den geklaeg"1. Een interessante proefneming. Iedere kat zal een halsband dragen met haar nummer en de kat zonder hals hand wordt opgevangen en afgemaakt, zoodat de vrienden van katten in het vervolg hun dieren thuis zullen moe ten houden of kunnen betalen voor het kwaad dat deze buiten de deur aanrichten. Allicht heeft men dan minder last van de katten van zijn buurman. De halsband drukt zekere verantwoordelijkheid op de draagster of liever op haar eigenaar, die daaraar. nog wel eens last kan beleven, want een grillig beest als een kat disc'pline te leeren zal wel onmogelijk zijn. Discipline 1 't Zijn niet alleen de katten, die ter? opzichte hiervan hard- leersch zijn. Wordt er niet geklaagd, soms steen en been, over het „katte- kwaad", dat onze jeugd soms uit haalt? Bij die klachten wordt vaak door de ouderen vergeten, dat zij zelf ook jong zijn geweest. En waren zij toen braver I Het volgende staaltje bewijst, dat de lieve jeugd overal eender is, in de kleine stad geen haar beter dan in de groote. Plaats van handeling éen onzer stadsgrachten te Enkhuizen. Links appelboomen en pereboomen. Rechts lange, smalle straat. Schuitje rustig aan den straatkant, 's Nachts 'n stormpje gewaaid. Boom gaard bestrooid met geeltjes en groen'jes. Voor handel „bekant" waardeloos. Omtrek verlaten. In de verte drie schooljongens. Hebben verraad te goed acht. Om hem dit te beletten, blijft gij als gryzelaa'Ster hier. Als uw vader verstandig is, zal u geen leed geschieden, en ik hoop, dat uw vader verstandig zai zijn en wei zooveel belang in zijne eenige dochter zal stellen, om u niet in mijne handen te laten. Voorloopig is e-' dus voor u geen gevaar. Ik waar schuw u echter, dat gij uzelf in onge legenheid brengt, indien gij mocht willen schreeuwen en u niet geduldig onderwerpt, op uw roepen om hulp zou ook trouwens niet worden gelet. Deze vrouw zal u alles geven wat gij noodig hebt. Denk daarom niet, dat zij alleen is. Op haar eerste roepen komen mijne lieden, die beneden zijn, onmiddellijk boven en dan zoudt gij voor mishan delingen, zelfs van den ergsten aard, niet veilig zijn. Hij verliet de kamer en ging de t-ap af. Hier in de benedenverdieping klopte hij krachtig aan eene deuren trad in eene kamer, die geene andere dan de woonkamer van Wolf was, want in het bovenkamertje van dit huis in Rudow had Kopenhagen zijne gevangene ondergebracht. vacantie. Springen .bokkie" komen al nader. „Kop in I Toe nou Kop in Toegesprokene richt zich op. Toe, Ji, wees nou niet vervelend Hoort niks. S'aartoog naar overkant. Paradijsweelde Voert zelfstrijd, „Jonges, kiekr's!" Twee langge rekte „Oh's i Onhoorbare samen spraak. Spieden naar eigenaar. Kop pen weer bij elkaar, De een hange rig. De ander c-en gezichtBen je nou heelemaalDruk handbeweeg van schuitje naar verboden terrein. Krijgsplan eenstemmig goedgekeurd. Nog 's voor, nog 's achter geloerd met krommen rug en ingedoken hoofd. Oeen dienderGeen sterve ling KlaarKetting los i O, zoo stil in 't schuitje 1 'n Duwtje I Glijdt geluidloos naar overzijde. Vastge* legd. Oeen onraad Niks hoor. Nog even geweifeld. De teerling is ge worpen. A!s katten de walkant op. Nu of nooit. Rennen het land van me!k en honig in. Bliksemsnel buk ken en grabbelen. Vijf, zes tegelijk in linker- en rechterbroekzak. Op kijken. Bukken, rapenOpkijken. Nog meer. Opkijken. Nou die nog, onder de b'ouse. Opkijken. O, heere, deer komt ie 1 Razende wedloop. Over en door bessrboompjes. Baas gooit klompen ui". „Als ik ze krieg, vermoor ik ze." Jonges schijnen hier van overtuigd. Met snelheid der wan hoop naar schuitje. Met sprong er in. Bom 1 Bom I Bora I Pen uitrukken, 'n reuzenduw, werk van 'n oogen blik. Ii 't midden, „Hé, Hé!" Baas te iaat. Wil nog toespringen. Be denkt zich wijselijk. Hij hijgt, raa3t, trappelt, schudt twee vuisten, staat machteloos, jonges neuzen met tien vingers, zingen kalmeerend Lieve schipper, vaar me over, Lieve schipper, vaar me over. 's Mans woede zonder grenzen. Pen weigert. Smeerpijpen van jongens Gelukkig voor de jongens, dat zij den dans ontsprongen en dat de „baas" niet zoo'n vlugge en stevige looper is als iemand te Ruurio. Te Ruu'lo zoo schrijft men aan het „N. v. d. D." van daar woont tegenwoordig een buitengewoon sterk man, oud-varensgezel op de groote vaart. Voor eenige jaren liep hij van Batenburg (Geldl) naar Antwerpen om te probeeren stoker te worden op een van de booten van de Red. Star Line. Daar 't met de vaart slap ging, kon hij geen plaats krijgen, en toen liep hij, over de Moerdijksche brug naar Rotterdam. Toen hij ook daar geen plaats ais stoker kon krijgen, verkocht hij zijn bottines en liep op klompen naar Amsterdam, waar hij een plaats kreeg als stoker op een van de „blauwpqpers", vrachtbooten op Engelsch- en Hollandsch-lndië. Thans op leeftijd van twee-an-zes- Hy vond hier Wolf benevens diens vrouw, -die er thans veel beter uitzag zoomede diens zuster, welke korten tqd te voren uit Berlijn gekomen was. Ik heb boven eene zieke gebracht, zeide Koppenhagen kort, om welke gij u niet verder behoeft te bekom meren, daar er eene verpleegster bij haar is. De zieke is krankzinnig, en mocht zij misschien schreeuwen of om hulp roepen, dan gaat u dit niet aan. Het is iemand, die stee Is wil trachten te ontvluchten en daarom verbied ik u ten strengste u met hare bewaakster, op welke wijze dan ook, in te laten. Hebt ge mij verstaan Jawel, aniwoordde Wolf, wij zullen uwe bevelen stipt nakomen. Uwe vrouw schijnt vrijwel her steld te zijn, vervolgde Koppenhagen, die tot Wolf op tamelijk brutalen toon sprak. Ja, ik dank u, ik ben wat beter, antwoordde vrouw Wolf, maar ik gevoel mij erg zwak. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1