en elÊ u Woensdag 21 Augustus binnenland. No. 197., meid Mien, jsen. iBN, ZEE. Feuilleton. Kromme Wegen. 50e Jaargang. 1912. it en klein DR kan enz. lerp übontiements-flduerfenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden bekt nd t - te bel |>or Kabel- wal. Vlissin- (itsluifend riceerend, net brood bakkers- lende hoe- jr. o.id. no. nes A'dam in den RUH. 'en eene en in het iATIES IEN en erikzee nm. 3.15 !•- 3!< 3.15 5 -~ 3.15 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij dé Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgalr van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelifks, uitgezonderd ©p Zon- en Feestdagen. Het leger In de Kamer. „De Fakkel" publiceert een schrij ven, van hooggeplaatste militaire zijde ontvangen, naar aanleiding van de beleedigende uitlatingen van het so cialistisch Kamerlid Ter Laan, in de Kamervergadering van 5 Juli IJ. en waarover het blad zelf reeds 19 Juli schreef. De schrijver wijst er op, dat geen enkel officier-Kamerlid tegen die uit latingen opkwam, wat hij een schande voor de geschiedenis van ons parle ment noem». Dan merkt hij o. a. op „Moge in de Tweede Kamer om met den geachten afgevaardigde van Leeuwarden te spreken lang zaamaan het bewustzijn levend wor den, dat het leger door de Volks- tegenwoordiging onrechtvaardig be handeld wordt. Door zulke militaire vertegenwoordigers die zichzelf en hun afwezige kameraden ongestraft in het gezicht laten slaan, worden „de goede geest en het zelfrespect", dat men terecht voor het leger eischt, als een der hoofdvoorwaarden voor zijn bruikbaarheid, niet ontwikkeld. Trou wens, te verwonderen valt die nala tigheid eigenlijk niet. Het is maar al te zeer bekend hoe treurig het leger in 's lands vergaderzaal is vertegen woordigd. Is het niet merkwaardig en teekenend, dat de rechtsche partijen hun licht moeten gaan ontsteken bij mannen als den heer Duymaer van Twist? Waar men niet stuit op on wetendheid en betweterij, ziet mén door sommigen de grootste belangen voor bijoogmerken achtergesteld. Helleger en de legerbelangen zijn soms speelballen voor de partijen, die zich bij voorkeur ontmoeten en meten, wanneer hoofdstuk VIII aan de orde is. Met ongehoorde inmenging in allerlei, dikwijls onbeduidende interne aangelegenheden gaat de Tweede Kamer meermalen de gren zen harer bevoegdheid ver te buiten en er waren ministers, die dit alles voor zoete koek opaten, liebauglend naar rechts en naar links. Van con- troleerend lichaam is de Tweede kamer eigenhandig lot regeerend orgaan gepromoveerd. Doch te waken voor de eer der mannen, die in de ure des gevaars Neerlands jongeling schap ten strijde moeten voeren, hetzij legen den belager onzer nationale zelfstandigheid, hetzij tegen rustver stoorders en raddraaiers met het door «en opgezweep'e, arme volk, daaraan schijnen die elkander zoo hoogach tende ministers en Kamerleden niet aliijü te denken. Moge het eindje den [ast niet dragen. De off eieren worden het hartelijk moede." —O— 51.) Balmach had zich naar zijne kajuit begeven en was hier in zijne bedstede kaan staan, om het oog voor een gat je drukken in den wand, die zijne kajuit van Peiser's hut afscheidde. "1 zag, hoe deze eerst nogmaals zorgvuldig de sluiting onderzocht, het etrao en de deken terecht legde en wel zóo, dat hij met het hoofd naar fle deur te liggen kwam, en bij het openen daarvan noodwendig door den stoot moest gewekt worden. Hierna ontkleedde Peiser zich in zijn onderrok en nu ontdekte Balmach den geld- gordel, dien Peiser om het lijf gesnoerd Dil was dus het geheim 1 Pei- 1*8 vee! geld bij zich. haai er hcuwens geen ongelijk uit u te vefbergen, was wel daar- Jj®®'«peuren, dat Balmach zich 'z'chtig ijet zakken en zich op zijn Concept wet op het Lageronderwijs. Verschenen is de concept-wet toi regeling van het lager onderwijs, samengesteld in opdracht van het hoofdbestuur der Vereeniging „Volks onderwijs". In een begeleidend schrijven van het hoofdbesiuur van Volksonderwijs staat o. p. Deze arbeid plaatst zich uiteraard naast het rapport der bekende „Ineenschakellngscommissie" ook, omdat dit rapport, nóch het voorbereidend onderwijs behandelt, noch voor het lager ondetwijs betee- kenende wijzigingen aangeeft. De inleiding zoowel als de Wet zelf, doet de beginselen kennen, welke aan onze Wet, een geheel nieuwe We*, ten grondslag liggen. Het Nederlandsche voorstel voor de conferentie der Interparlemen taire Unie. Door de bijzondere welwillendheid van mr. S. van Houten zijn wij, aldus schrijft het orgaan van „Vrede door Recht", in staat eenige mede- deelingen te doen uit het rapport, dat door dezen staatsman uit naam van de Nederlanfsche groep der Interparlementaire Unie is ingediend en dat behandeld zal worden op de aanstaande bijeenkomst te Qenève. De Nederlandsche groep stelt het volgende voor: „De zeventiende Interparlementaire Conferentie, overwegende, dat de Tweede Vredesconferentie den wensch heeft uitgesproken, dat de Derde Vredesconferentie beter voorbereid zou zijn dan de vorige, overwegende dat de organisatie en de goede voor bereiding dezer Conferenties van het hoogste belang zijn voor de te ver krijgen uitkomsten, overwegende dat de schepping van een comité, dat zal kunnen dieren als permanent orgaan, zal zijn het doeltreffende middel om het gemis van voorbe reiding te verhtlpen en dat dit orgaan zal waarborgen den onafgebroken voortgang van den atbeid der Vre desconferenties, spreekt den wensch uit, dat de Interparlementaire Raad zal instellen een commissie, welke in studie zal nemen het vraagstuk betreffende de schepping en de samenstelling van een permanent orgaan voor de Haagsche Vredes conferenties". in zijn toelichting lot dit voors'el betoogt mr. van Houten o. m. van hoe groot belang het is. dat de Interparlementaire Unie zich niet in tof.koms'tantasiën begeeft, doch met het heden rekening houdend, tracht te bevorderen, dat datgene werkelijk tot s'and komt, waarvoor de tijd rijp is. Aldus heeft de Interparlementaire Unie in haar Conferentie te Londen 1906 de wenschelijkheid uitgespro ken van de periodiciteit der Vredes gelaat een duivelsc'ne grijns vertoonde, alvorens hij zich te slapen legde. Aan den oever glom nog het vuur een heldere sterrennacht schitterde over den vloed en over het vaartuig, in het binnenste waarvan zooveel misdaad en zonde verborgen was. De ellendigste van allen was natuurlijk Baruch, de arme ongelukkige. Toen Esther hem verzocht Walews- ki te redden, had hij in stille bij zich zeiven besloten haren wensch, het mocht kosten wat het wilde, te ver vullen. Hij wist, dat er dien avond bij de valsche munters zou gewerkt worden, had zich heimelijk uit het huis verwijderd en was tegen den avond in de werkplaats aangekomen, waar men hem binnenliet toen hij naar Rakowski vraagde. Zijne k; mis van den weg in de onderaardsche ge welven, had hem in staat gesteld naar Walewski te zoeken en diens hulp geschrei had Baruch tol bij de val deur gebracht, door welke het hem gelukte Walewski tot in het binnen ste gedeelte der bergwerken te gelei den. Wat hij nu verder met hem be ginnen moest, wist hij niet, ook had TELEFOONNUMMER 10. conferenties, en een gevolg van die uiting was de op 21 September 1907 door de Tweede Vredescouferentle officieel uitgesproken wensch naar een derde bijeenkoms*, na een onge veer gelijke tijdsruimte als (usschen de Eerste en Tweede Vredesconfe rentie is verloopen. Loodgieters en kerken. In een missieve aan de Commissa rissen der Koningin in verschillende provfnc'ën wijst de minister van bin- nenlandsche zeken er op, dat het meermalen is voorgekomen, dat mo numenten van geschiedenis en kunst een prooi der vlammen zijo geworden tengevolge van onvoorzichtigheid van werklieden, voornamelijk van lood gieters, aan de daken of goten werk zaam. Het ware, meent de minister, ongetwijfeld wenscheiijk, indien, voor zooveel dit nog niet is geschied, van gemeentewege maatregelen werden genomen, welke ten doel hebben brandgevaar te voorkomen in ai die gevallen, waarin zoodarig gevaar voorzien is, inzonderheid, als aan daken of goten met vuur moet wor den gewerkt. De minister zou het aangenaam vinden, indien de aandacht van de gemeentebesturen hierop werd ge vestigd. Veiligheid van het verkeer ter zee. Eenige weken geleden wist de Londensche correspondent van de „Vossische Zeitung" te berichten, dat er in Den Haag een internationale conferentie gehouden zou worden, welke maatregelen te nemen zouden zijn ter verhooging van de veiligheid van het verkeer ter zee. Officieus werd toen dit bericht uit Den Haag tegengesproken. Thans meldt de Londensche correspondent van de „Berliner Lokai Anzeiger" dat alle betrokken mogendheden zich bereid verklaard hebben, deel te nemen aan een zoodanige conferentie, die óf in Londen óf in Den Haag plaats zal hebben. Reservekader bij het wapen der genie. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dit het examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader bij de genie, dit jaar zal plaats hebben op 15 October a.s. en zoonoodigop een of meer volgende dagen. Verdere bijzonderheden geeft de „S!-C'.« No 194. Examen in den postdienst Voor dit examen zijn geslaagd de adspirant-commiezen C. P. Maas, O. Sjollema (o. v.) W. Dogterom, O A. Kernpff, L. Boot, H. W. Leenders hij geen tijd, om bij hem te bleven, want het giilend fluiten gold hem en riep hem bij Rukowski terug, met wien hij spoedig daarop de bergwer ken moest verlaten. Baruch gevoelde voor alles de noodzakelijkheid Esther op te zoeken en deze omtrent het gebeurde te on- detrichten en haar raad in te winnen, hoe thans verder te handelen Toen hij te huis kwam, vernam hij tot zijn groolen schrik, dat.Estber des avonds het huis had verlaten en nog niet was teruggekeerd. Dst bracht den on gelukkige in een soort van razernij. Hij vreesde, dat Esther voor altijd was weggegaan zonder hem mede te nemen en tot den middag vervulde hij het verlaten huis, waarin de dienstboden e'bi> der vol verbazing vroegen, waa om ö:h Peiser nóch Esther terugkeerden, met zijn geschrei en zijne klachten. Teg n den middag maakte hij zich gereed om Esther te gaan opzoeken, en daar hij geene and* re plaatsen dan Myslowitz ken de, waarheen Peiser hem enkele ma !an had medegenomen, zoch! hij in zij ne vertwijfeling deze op, om daar tot zijn ongeluk in de handen van Peiser te en de Kloet, de surnumerair B. van der Weij, de adspirant-commiezen H. Goedhart en R. Taconis, de sur numerair J. L'edermooij en de ads pirant-commiezen T. j. Ranke, W. P. E. van Bandegorn en T. Krijten- burg. Aannemers-actie. Door de afdeeling Rotterdam van den Ned.lAannemersbond is aan aiie Rotterdamsche ingenieurs en arctiiec- ten een circulaire gericht, waarin, ter uitvoering van een besluit genomen op de ledenvergadering van 30 Juli jl. wordt medegedeeld, dat in het vervolg bij particuliere bouwwerken door hare leden niet meer zal worden ingeschreven, noch ook eenige op dracht zal worden aanvaard, wanneer in het betreffende bestek niet voorko men de volgende bepalmgen: a. ails geschillen zullen worden onderwor pen aan de uitspraak van scheidsman nen b. georganiseerde werkstakingen en uitsluitingen zullen worden be schouwd als forcemajeur. Alg Ned. Geheelonthoudersbond. Op Mariëndai, onder Arnhem, werd Zondag ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der afdeeling Arnhem van den A'g. Nad. Gaheeionthouders- bond, een samenkomst gehouden, waaraan werd deelgenomen dooi 35 afdeelingen uit alle stteken van het land. Op het Graaf Ottoplein te Arnhem vormde zich een optocht van ca. 600 personen, die met vlaggen en banie ren naar Mariëndaal Lok. Aan den ingang van Mariëndaal werd de stoet opgewacht door de Arnhemsche Postfanfare. Met de muziek aan het hoofd, ging het daarop naar de plaats der samenkomst in het zoogenaamde „dal*. Dit dal was geheel met vlaggen versierd, terwijl overal langs den weg kinderen met blauwe vlaggetjes stonden. Eenige duizenden personen woon den de meeting bjj. Winkelsluiting. Onlangs is door een commissie uit de Ver. van handelaren te rieerenveen in zake de 9 uur winkelsluiting, aan alle winkeliers een vragenlijst toege zonden. Hiervan kwamen er 157 be antwoord en 58 blanco terug, 125 verklaarden zich vó ar en 32 tegen de 9 uur winkelsluiting. Voor sluiting cp Zondag verklaarden zich 102, er tegen 39 winkeliers. Naar „Het Vols" verneemt, zal de commissie naar aanleiding van dezen uitslag voorstellen, aan den gemeen teraad van Schoterland een adres te zenden, met verzoek de 9 uur win kelsluiting voor te schrijven le Hee renveen. vailen. Hij had om hulp geroepen, toen hij bemerkte, dat het schip zich in beweging zette, wijl hij aan land en naar Esther wilde, maar hij bezat wel zooveel verstand, dat hij zich hoedde op de vragen van Peiser eenig ant woord te geven, dat hem zou kunnen verraden. Teen Peiser hem echter op zoo brutale wijze mishandeld had, leefde er in de borst van den onge lukkige slechts éen gevoel, n. I. dat van wraak jegens zijn pijniger Hij verlangde er naar Peiser met zijne nagels en tanden te kunnen verscheu ren, als deze het mocht wagen we der bij hem te komen. Wilde bij dit. wraakzuchtig plan echter kunnen uitvoeren, dan moest hij eerst trachten zich van de banden te ontdoen, die zijne handen en voe ten te zamen snoerden. Bij de sche mering van den aanbrekenden dag ontdekte hij het ijzeren uiteinde van een moer, waarmede de planken van het scheepsboord bevestigd waren. Hij kroop aarheen en begon de touwen langs de scherpe kanten van deze moer krachtig heen en weder te vijler. Op de tentoonstelling van redding middelen te Egmond aan Zee is aan den heer W. P. Mulié, tandarls te Leiden, een gouden uredailie toege kend voor een reddingboot, die gemaakt is naar een systeem van eigen vinding. Bij meermalen gehou den p-oeftoch'en is de deugdelijkheid d r constructie van deze boot reeds gebleken, waa bij aan den heer Mulié van verschillende vereenigingen op dit gebied onderscheidingen werden toegekend. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens: mishandeling van een ambtenaar J. C. F., 45 jaar, werkman te We- meldinge eene week gevangenisstraf mishandeling A. B26 jaar, ar beider te Sint Jar.st en f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenisP. v. H, 26 jaa-, zonder beroep te Ka- pellebrug 1 maand gevangenisstraf; Th. N25 jaar, werkman te Sas van Gent f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenisL A. v. d. S., 21 jaar, landbouwer te IJzendtjke f 15 boe'e subsidiair 15 dagen hechtenis niet voldoen aan een door een amb tenaar gegeven bevel.' J. v. C., 20 jaar, arbeider te Ax 1 f 10 boete subs'diair 10 dagen hechtenis beleediging van een ambtenaar: J. K., 48 jaa', werkman te Hansweert f 10 boete subsidiair 10 dagen hech tenis huisvredebreukA. M., 25 jaar. grondwerker te Woensdrecht f 15 boete subsidiair 15dagen hechtenis; ontduiking van de plaatselijke be- lasting op het gedistilleerd voor de gemeente Vlissingen: S. de W., 30 jaar. distillateur te Bergen-op-Zoom f 50 boete subsidiair 10 dagen hech tenis loopen over b.'zaaiden grond J. J. B., 48 jaar, logementhouder te Vlis singen, appellant van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg d. d. 29 Juni 1912, waarbij hij op grond van voormeld feit werd ver oordeeld tot f 5 boete subsidiair 3 dagen hechtenis, werd niet ontvan kelijk verklaard, zijnde hiertegen geen hooger beroep opengesteld. Loterfjwet. De ambtenaar van het O. M. te Den Helder is in hooger beroep ge gaan van het vrijsprekend vonnis tegen M. 1., directeur der N. V. „De Tijdgeest." Een beslissing inzake de motor- en rijwielwel. De kantonrechter te Leiden heeft een voor gemeentebesturen, wielrij ders en bestuuiders van motorrij tuigen, niet onbelangrijk vonnis ge wezen. Op 5 dezer stond voor het Leidsche In de half zittende, half liggende houding, waarin hij zich bevond, door de pijn aan zijne met bloed onder- ioopen armen, scheen het hem bijna onmogelijk zijn werk voort te zetten, temeer daar het slechts weinig kans tot slagen aanbood. Maar de wraak zucht vei leende hem kracht, en al was er ook reeds meer dan een uur verloopen, toch bemerkte hij dat de draden allengs doorgevijld werden en de touwen dus weldra zouden breken. Balmach had dien nacht slechts weinig geslapen. Toen hij des mor gens opstond en door het gat in den zijwand keek, zag hij, dat Peiser juist bezig was het ritueele morgengebed te verrichten. Een hoonend lachen vloog over Bslmach's gelaa*. Hij zocht daarna eenigen tijd in de kajuit rond en haalde eindelijk uit de kast een sterk touw te voorschijn, waarin hij met kunstvaardige schippershand een loopenden strik legde. Hetzelfde duiveische grijnzen plooi de weder zijne afstuitende trekken toen hij den stok probeerde, of deze wel ze ker en snel genoeg dicht trok, waarna hij hem in den wijden zak van zijn kal- mukkénrok verborg. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1