EN. skhank sr.fi* I Dinsdag' neven, binnenland. Feuilleton. Kromme We jen. No. 196. 50e Jaargang. 1912. iTram 20 Augustus Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden ijden^'i PW} Mg I onzer elvuldig apraepa- •mst aan jn wij er iderden ch voor inadrop- IET uit ijn. Men 0.75 gen bij de "i ZOON. |R. ÏR MINNE, 4.40a, 4.45» i 8.20, 8.55» l'11.40», 11$ 30,1.50d, 2-10 550, 4.10, 4.30d, 0, 6.30a, 6.60' jJO, 8.50c, 9.W h:'5.10a, 5.15»' [0, 8.55, 9-306. I TO12.10' 50, 2.10! 2.30i 10 4.30, 4.50, 50, '6.50, 7-10». )5, 9.40, 10.1& .ag van end om ylisB#' 2.30 VLÏSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. at ADVERTENT1ÊNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ud werk®»®9' roeren goe' Auteursrecht. Blijkens de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot nieuwe regeling van het auteursrecht stelt de regeering het op prijs, het openlijk uit te spreken, hoezeer zij waardeert, dat de Tweede Kamer aan het einde eener buitengewoon lange en inspannende zitting nog gelegen heid heeft gevonden het wetsontwerp in behandeling te nemen. Niet min der erkentelijk is zij jegens de Eer ste Kamer voor den spoed, waarme de de wetsvoordracht in de afdeelin- gtn werd onderzocht en het verslag van het afdeelingsonderzoek uitge bracht. Het was haar een bijzondere vol doening te mogen ontwaren dat ook in dezen tak van volksvertegenwoor diging aan het ontwerp lof werd toe gekend. Ten aanzien van de bezwaren, daartegen ingebracht, wordt o. a. opgemerkt, dat al moge men de rechten die het ontwerp den auteur toekent verstrekkend noemen, het auteursrecht toch in menig opzicht belangrijk is beperkt, dat al kunnen schrijvers van boeken nieuwe uitga ven en verbeteringen beletten hetgeen tot aard en wezen van het auteursrecht behoort het belang van den auteur in den regel tot ex ploitatie van zijn werk zal leiden, terwijl speciaal het uilsluitend verta- llngsrecht van beperklen duur is dat het gebruik van het wootd au teursrecht ook ten aanzien van de beeldende kunsten en de bouwwer ken, in overeenstemming is mat het spraakgebruik, terwijl duidelijk vast staat dat in het ontwerp de beteeke- nis der woorden „maker" (van die werken) en „auteur" dezelfde isdat ten aanzien van de nieuwsbladen het wetsontwerp het juiste midden houdt, doordat de mees: belangrijke geestesproducten in nieuwsbladen en tijdschriften volledige bescherming kunnen erlangen, terwijl toch aan den anderen kant de belangen der zoo genaamde kleine pers ruimschoots verzekerd zijn. Ofschoon de regeering geen twij fel koestert omtrent de verbindbaar heid voor den burger van een op wettige wijze gesloten en bekrach tigd Iraclaat, zoo erkent zij toch vol komen de wenschelijkheid, dit punt zoodanig te regelen, dat verschil van opvatting in den vervolge uitgesloten is. Bij de in uitzicht gestelde grond wetsherziening zal de gewer.schte definitieve oplossing van het vraag- fuk tot stand kunnen komen. Cheque en Girodienst. In de Memorie van Antwoord be- 60.) lntusschen moet ieder voor zich weten, wat hij doet. Wilt gij blij- ven' blijf dan. Neen, neen, antwoordde Bal- mach, ik blijf geen uur langer. Ik zal Won gek zijn, en mijne vervolgers "let in de banden loopen. Maar Kop penhagen, die schoft, dat die mij niets hee" gezegd. Ja. ja, zei Peiser, hij is slim en J Seen opzien onder de gansche v! verwekkenhij kan er dan „I01 Zlchzelven zooveel mogelijk uit- v. n en de anderen in nood en ge- k achterlaten. Hoe bang hij Is, start ge, wel daamit zien, dat hij de ook reeds heeft verlaten, val hmacil rieP z>jne knechts en be- gete^nteamaken00r dade'yk ze'de hun, die eveneens in de treffende de waterstaatsbegrooting voor 1912 deed de minister toezegging van een wetsontwerp tot invoering van eenchèque- en girodiens*. Na de besprekingen met onderscheidene autoriteiten is thans dit wetsontwerp gereed en binnenkort te verwachten het zal vermoedelijk tegen het ver schijnen van de Staatsbegrooting worden ingediend. Pensionneering Gemeente ambtenaren. Naar aanleiding van het bericht, dat de wetsontwerpen voor de pension neering van de gemeenteambtenaren naar den Raad van State zijn verzonden schrijft de Haagsche corr. van het „Nws." ik meen te weten, dat 't er vier zijneen dat alle gemeenteambtenaren in de pensionneering van rijkswege opneemt, tegen betaling van 3 percent hunner wedden, waarbij de gemeenten dan 4 percent zullen hebben bij te passen zoodat de grootste gemeen ten er zonder nieuwe lasten zullen atkemenhet tweede, dat tegen een koiting van 5 percent op de wedden der ambtenaren aan de weduwen pensioen verleent; het derde, dat de weduwenpensioenen ve-hoogt uit het saldo dat het fonds bezit; en het vierde, dat ook de leeraren bij het bijzonder middelbaar en gymnasiaal onderwijs in de pensionneering van rijkswege opneemt. Uniformverandering voor het leger. Het heeft in het land eenige verwon dering gebaard, dat de nieuwbenoem de officieren, die Zaterdag in functie werden gesteld, gekleed waren in de oude uniform en niet in de uniform blauw-grijze kleur, waarvan de stand modellen reeds zijn vastgesteld. De reden hiervan schijnt te zijn, dat het ontwerpbesluit, houdende de invoering der nieuwe uniform, nog op bekrachtiging wacht. Eenerzljds wordt gewenscht dat de tegenwoor dige uniform voor de korpsen cava lerie, voor het korps rijdende-artille rie en voor het regiment grenadiers en jagers voor vredestijd behouden blijft en alleen voor oorlogstijd ten behoeve van het personeel dier korpsen eene veldtenue van de nieuwe modellen In de magazijnen dier korpsen wordt opgelegd. Ander zijds kan aan dien eisch niet worden toegegeven, omdat zulks ten gevolge zou hebben dat de „Begrooting van Oorlog' daardoor te veel zou worden belast, niettegenstaande berekend wordt dat het nog ruim. 12 jaar zal duren eer de uniformverandering voor het geheele leger zal kunnen zijn doorgevoerd. Eene beslissing ter zake zal eerst worden genomen wanneer de minister van oorlog van buiten- landsch verlof zal zijn teruggekeerd. geheimen der bende waren ingewijd, dat hen het hoogste gevaar bedreig de en deze mannen haastten zich zóo, dat alles in een kwartier gereed was. De in de omtrek liggende schippers vroegen verbaasd, waarom Balmach den slroom afvoer, hoewel hij pas een paar dagen te voren met een volle lading vóór de stad gekomen was, maar hij zeide, dat hij juist het bericht van den dood zijner vrouw had gekregen en dus dadelijk naar huis moest tot regeling der begrafe nisplechtigheden. De schuit dreef in de duisternis stroomafwaarts en tegen acht uur des avonds passeerde men de Russische grenzen, d. w. z. dat men zich hier bjj eene kromming van de rivier aan beide oevers op Russisch grondge bied bevond. De grensformaliteiten waren hier zeer eenvoudig. Balmach stopte den beambte een b'ljet van vijf roebels in de hand en verkreeg daarvoor het stempel op pas en la dings-register. In weerwil van de duisternis brachten Balmach en zijne gezellen de schuit met hunne boots haken zoover, dat een groote afstand hen van hunne mogelijke Pruisische Winkelsluiting. De afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft tot den Raad van Haarlem het verzoek geiicht een verordening in het leven te roepen, waarbij zal wor den verboden het openen van ma gazijnen en winkels in die ge meente voor 's ochtends zeven uur en het geopend houden daarvan 's avonds na acht uur. Het college van B. en W. is een parig tegen het denkbeeld eener verordening op de winkelsluiting en adviseert daarom het verzoek van de hand te wijzen. De Nederlandsche marine te Antwerpen. Bij het bezoek aan Antwerpen zijn aan de bemanning van de „Heems- kerek" verschillende onderscheidin- dingen toegekend. De volledige lijst volgt hierkapitein ter zee De Booy, commandant, Commandeur in de Kroonorde van België- luit. ter zee le klasse le officier *.R. v. Leent, officier van gezondheid le ki. Ten Poorten, oificier-.machinist le kl. Ver schoor, officier van administratie le kl. Kempen, officier in de Kroonorde van België lull, ter zee 2e klasse D. Vreede, adelborst le klasse Scholte, ridder in de Orde van Leo- opold IIopperschipper Jansen en sergeant-stoker Wasterval, gouden eeremedaille Leopold korporaal- konstabel Koehot en korporaal-sto ker Balkema, zilveren eeremedaille Leopold II; matroos le klasse Brauns en marinier le klasse Drevesman, bronzen eeremedaille Leopold II. De onderofffcieren en de beman ningen der vier schepen werden ieder afzonderlijk door hunne Belgische kameraden op vorstelijke wijze ont haald. Aan het Holiandsch-Belgisch feestmaal, waar een goede, opge wekte toon heerschte, werden door de onderofficieren en minderen dron ken ingesteld op de wederzijdsche souvereins. Op het afscheidsdejeuner, door den Gouverneur der Provincie, graat De Baillet Latour, aan de Neder landsche missie en de commandan ten en officieren der vier schepen aangeboden, werd voor de vreemde marines bedankt door den comman dant van de „Heemskerck", wiens toost, waarin eene vergelijking werd gemaakt tusschen de Antwerpenaars van weleer (Handwerpen), die de hand van den vreemdeling afkapten en in de rivier wierpen, en de Ant werpenaren van nu, die de door de vreemdelingen aargeboden vrienden hand drukken, zeer werd toegejuicht vervolgers scheidde, daarna maakten zij tegen tien uur des avonds halt, bevestigden de schuit aan den oever en stapten aan wal om een avondmaal gereed te maken. Baruch scheen zich alleen en in het binnenste gedeelte van het ruim niet zeer op zijn gemak te gevoelen, want hij schreeuwde luid en aanhou dend. Peiser begaf zich tot hem en stiet hem met den voet aan. Waarom schreeuwt ge zoo, gek Wilt ge wel zwijgen Baruch wil weg. Baruch wil hier niet blijven Dat geloof ik wel, antwoordde Peiser. Ge kondt dan dadelijk rond vertellen, waar ge mij gezien hadt, maar eer smijt ik u in het water! Aschraodai(duivel), schreeuw de Baruch verschrikt. L-at Baruch los, Aschor (wreedaard, or. barmhartige) Baruch wil niet weggebracht worden. Baruch wil naar den Goj, die in uw huis woonde. Wat schreeuwt ge daar Wat bedoelt ge met uw gekkepraatjes Waar zijt ge geweest? Baruch zweeg trotsch. Peiser trad op hem toe en gaf hem een scho] Officieren-machinist. Bij Kon. besluit zfln met ingang van 16 Augustus bij den Marine- Stoomvaartdienst benoemd tot offciér- machinist der 2? klasse de hoofdma chinisten J. Smit, H. C. Besanson, H. G. Borghsdjn, j. A. Lanz, H. G. L. Yaux, H. J. Lindenhevius en J. G. Duyff. Adelborsten. De minister van oorlog, a. i. minister van marine, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat nagenoemde jongelingen, in alfabetische volgorde gerangschikt, in aanmerking komen voor een benoeming tot adelborst 2e klasse bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord G. J. Bensink, D. N. Foest, Ph. A. Gallas, W. Harmsen, C. Hellingman, L. K. Hoeke, D. H. de Jong, C. J. J. van Katwijk, H. W. C. Llnckers, J. J. Logger, J. B. de Meester, P. G. C. van Oort, A. S. Pinke, C, J. Ran- neft, J. H. van Rinkhuyzen, F. S. W. de Ronde, A. Scheffelaar, L. Soit Dijck, R. A. de Zeeuw, W. Th. C. Zimmerman. Patroonsactie. De afdeeling Groningen van den Bond van Neierlandschè Schilders patroons doet aan de algemeene ver gadering van dien Bond, welke 28 en 29 dezer te Middelburg gehouden wordt, het volgende voorstel „De Federatie van Nationale Bonden van vakpatroons in de Bouwbedrijven -berame middelen, op welke wijze ten spoedigste tegenover het samenwerken der gezellenbonden een samenwerken van patroonsbonden worde gesteld, om zooveel mogelijk stakingen tegen te gaan of te bekorten*. Nog stelt dezelfde afdeeling voor middelen te beramen tot het keeren van aanneming van werkstakenden en het vormen van weerstandskassen, hetzij door den bond, hetzij door de federatie, Scheepvaarttentoonstel I i ng. Door de Scheepvaarttentoonstelling in 1913 te Amsterdam verdwijnt het „Tolhuis". Ook dit terrein wordt voor de tentoonstelling, welke over het IJ wordt gehouden, gebruikt. In October begint de afbraak der gebou wen reeds. Er wordt op het Tolhuis terrein o. a. een paviljoen gebouwd van gemeentewege, dat naar men vermoedt, ook nadat de tentoonstel ling zal geëindigd zijn, daar zal blij ven staan, in verband met het voor nemen der gemeente om dit terrein tot park te bestemmen. Van het voormalige Tolhuisterrein zal een brug van 30 M. breedte, te bouwen over de voormalige Buikslo- terveerhaven, leiden naar den Buikslo- terham, welke terreinen door enkele kanalen zullen worden doorsneden, De ongelukkige kromp huilend ineen. De Balbajis mag Baruch niet slaan. Baruch weet niets. Baruch wil niets zeggen Wilt ge niets zeggen Dan zal ik uw tong wel losmaken I Peiser zocht naar het éene of an dere voorwerp, om den ongelukkige te tuchtigen. Deze vermoedde wat hem te wachten stond en hief een vertwijfelend geschreeuw aan. Peiser geraakte hierdoor in zinneiooze woe de en sprong op Baruch toe. Zwijg, beest, of ik vertrap ui Op werkelijk beestachtige wijze trapte hij op de ribben, de borst en het gelaat van den geboeide, tot Ba ruch nog slechts zacht weende. Toen hij zelfs op zijne vragen geen ant woord meer bekwam, schopte hij hem in een hoek en schreeuwdeMor gen spreek ik u nader. Dan zal ik ook wel vernemen, waar ge geweest zijt. Daarna spoedde hij zich naar bo ven en zette zich aan den oever bij den avondmaaltijd, welke intusschen gereed gemaakt was. Daar cok de schippersknechts Poolsche joden wa ren, werd eerst hi o.a. zal er een vaart van 40 M. breedte worden gegraven. Op het voorgedeelte van het terrein zal een ruimie van 30000 M2. worden gereserveerd, bestemd voor parkaan- leg. Het hoofdgebouw bestaat uit drie deeler\ door brandvrije muren geschei den. Het middengedeelte zai bestaan uit een met glas overdekte Indische palmerhal. Door een met glas over dekte galerij komt men van cSt hoofdgebouw in de daarachter in een vierkant gelegen, onderling door ga lerijen met elkaar verbonden kleinere gebouwen. Daarin is o.a. 1400 M2. gereserveerd voor de Ned, Visscherij. Voorts worden in deze gebouwen ondergebracht de groepen voor de Oceanografie en maritieme meteoro logie. Op een terrein over een der vaar ten komt een reproductie van Amster dam in 1640Dam, Damrak en Rokin met aangelegen straten en het oude Stadhuis met de Waag. Benevens een klein theater waar mairozenstuk- ken uit de 16e en 17e eeuw vertoond zullen worden. De commissie heef! de beschikking gekregen over de twee in aanbouw zijnde gemeentestoomponten om over het IJ een specialen dienst ten behoe ve der bezoekers in het leven te roepen, terwijl de directe der tram heeft toegezegd, de tramlijnen, welke nu alleen over het stationsplein rijden, ook over de De Ruyterkade te laten loopen. De Schiedamsche verordening. In tegenspraak met het dezer dagen verspreide bericht van de „Tijd," volgens hetwelk Ged. Staten van Zuid-Holland de veel besproken Schiedamsche verordening inzake het zitten en liggen langs glooiingen en dijken enz. niet zouden goedkeuren maar vernietiging aan de Kroon zouden aanvragen, kan „de Maasbode" thans uit goede bron mededeelen, dat Zaterdag bij den Raad der gemeente Schiedam is ingekomen het „berigt" van ontvangst bedoeld in art. 167 der Gemeentewet. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben dus geen termen gevonden om deze verordening ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Mork's Beroeps-bibliotheek. Bij den uitgever C. Morks Czn. te Dordrecht zal een serie werkjes ver schijnen, ten doel hebbende jongelui in kennis te stellen met het voor en tegen van tal van betrekkingen en tevens vermeldend de exameneischen, salarissen, bevordering eRz., waar van de hoofdredactie is opgedragen aan den heer dr. A. S. van Oven, oud-direcleur der H. B. School te Dordrecht. Het eerste nummer dezer serie is uitgesproken, daarna strekten zij zich op het dek uit om te gaan slapen, terwijl Balmach en Peiser nog bij het vuur bleven zitten. Balmach vroeg thans nader bericht omtrent het verraad, dat moest ge pleegd zijn en Peiser vertelde hem zooveel als hij noodig oordeelde, waarbij hij de grootste schuld op Koppenhagen wierp. Ten slotte ver klaarde hij moede te zijn en naar slaap te verlangen. Balmach bood hem aan, de kajuit met hem te deelen, maar Peiser scheen gaarne alleen te blijven, want hij bedacht allerlei uitvluchten. Zoo zei hij, dat hij steeds snorkte en vrees de Balmach in diens slaap te storen enz. Balmach zweeg, maar besloot zijne oogen open te houden. Naast de kajuit bevond zich eene planken hut, die anders voor de Ia* ding gebruikt werd, maar nu ledig stond. Hierin wierp Balmach wat stroo en een deken, gaf Peiser een licht in een ijzeren kandelaar en deze trok zich in zffne hut terug nadat hij de houten deur, die den toegang ver leende, zorgvuldig met een wervel ge-

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1