gen Zaterdag 17 Augustus No. 194 50e Jaargang. 1912. binnenland. Feuilleton. Kromme Wejen. LENi VAN DEH HAK OP DEN TAK. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. )uders van len op voor djzeres iet salaris I.- 's jaars. aan den 'ustus a. ruH' len e«ne enin$>' Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- on Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. abonRemsrsfs-ftdyerferafiSra op zeer uoordeelige ooorivaarden De versterking van Vlissingen. Er is reeds meer op gewezen, dat Roland de Marès, hoewel een jour nalist van kennis en aanzien, niet geacht mag worden mei zijn artikelen over de Nederlandsche kustverdedi ging en de belangen van België de openbare meening van zijn land, veel min van de Belgische regeering weer te geven. Sterk vinden wij dat uitge sproken in een particuliere correspon dentie uit België in „de Residentie bode', waaraan wij het volgende onlleenen Wij hebben het genoegen gehad een zeer hooggeplaatsten heer te ont moeten, dia ons medegedeeld heeft de meening der Belgische regeering Inzake uw kustverdediging. Zonder eenige diplomatieke wending in de woorden, verklaarde mij die aanzien lijke katholiek, dat de Nederlandsche regeering volkomen vrij is te doen wat zij wil en van iemand zelfs ook maar bedekte bevelen heeft te ont vangen. Vlissingen is een Nederland sche stad en het staat der regeering van den Haag volkomen vrij er een fort te bouwen of niet. België heeft zich nooit verzet tegen de schansen van Ter Neuzen of Ellewoutsdijk. Dit precedent is te zwaarwichtig om de regeering van Brussel aan te zet ten, al ware het slechts een bedeesde opmerking te maken. Er is meer. Bedoelde katholiek van groot aanzien voegde er bij, dat België in dergelijk jtval zou handelen ais Nederland, zonder zich om iemand of om iets te storen. Souvereine rechten dulden immers geen discussie. Overigens zijn de betrekkingen tusschen beide re geeringen en hoven te hartelijk, opdat de quaestie Vlissingen in Belg'ë iets meer dan kunstmatig protest zou uit lokken. Het gezond verstand van ons volk, dat ook .op 2 Juni gebleken is, meent, dat zoo onze Noorderbroeders nu toch Maechiavellistische gevoelens jegens de Belgen koesteren, dezen nog altijd over de havens van Zee- brugge en Oostende beschikken in de veronderstelling, dat Nederland gemeene zaak met ons vijandelqk Duitschland moest maken. Hier wil ik ronduit zeggen, dat het bevreemdt, omdat ernstige dagbladen in Neder land zeker Belgische liberale jour nalisten ais belangrijke personaadjrs aanzien en zich met hen bezig houden als zij spoken ontdekken of Breskens als Belgischen grond annexeeren, zooals overigens de heer Plchon, oud-minister van bu'tenlandsche za ken in Frankrijk, had gedaan. Het staat die heeren vrij te veel ijver voor een of ander internationaal politiek gesrernte te toonen doch de katho lieken regeeren. Welnu, het gouverne ment, de katholieke partij en zelfs de O— 58.) Wel bestond er, indien zijne vijan den hem daar vonden, geen uitweg, waar daartegenover was hij er gerust °P> dat zy hem niet in den slaap overvallen konden, Hy begaf zich daarom binnen de »ot, schoof den grendel voor de deur j* legde zich neder. Eerst vouwde J11! de handen en zond een kort gebed lot Qod omhoog, om redding voor ztchzelven en om bevrijding van angst voor zijne moeder en zijn be minde. Hg ontwaakte door een eigen- aardig geluid. Hoe lang hij geslapen ood, of het uren of minuten geweest wm?' A''si niei. maar hij werd wakker door een fluisterend spreken jto menschelijke stemmen. Door de -i'eo der planken viel licht, en zoo s hy duidelijk bespeuren kon, tracht- meerderheid der liberalen en sociaal democraten, vooral in de Viaamsche gewesten, laten zich niet vangen. Het zai zich niet laten gebruiken als golf breker tegen welke mogendheid ook, Wilt gij iets aardigs vernemen Die zelfde journalisten, die men bij u als ernstig opneemt, hadden pas na het brzoek van Koningin Wilhelminaaan president Failières verzekerd, dat, dank an 't gebrachte bezoek het tort van Vlissingen nooit zou gebouwd worden. Daarop volgde officieel be richt in tegenovergestelden zi". Nederland en België. Koiing Albert deed aan den com mandant van de „Heemskerck" het commandeurskruis van de Kroonorde ter hand stellen. De oudste kapitein en de oudste luitenant ontvingen het off cierskruis, de oudste onderofficier het ridderkruis. De leider van het bqzondere Ne derlandsche gezantschap ontving het grootkruis van de Kroonorde. Het 40-jarig priesterfeest van x monseigneur Gallier. Reeds van den vroegen ochtend af viel gisteren te Haarlem de regen bq stroomen neder en gaf aan de stad dat sombere en onaangename, waarin geen viaggentooi verandering vermag te brengen, zelfs al is het aantal vlaggen zoo groot als het op gisteren in de gemeente was te aan schouwen. Aan alle uitgestoken vlaggen hing de paa'se bisschoppelijke wimpei. Tegen negen uur zag men zich een zeer talrijke menigte spoeden naar de kathedraal St. Bavo aan de Leidsche vaart, waar allereerst de priesterwijding zou plaats hebben, waar dan door monseigneur Caliier een pont ficale mis zou worden op gedragen en waar ten slotte een Te Deum zou worden aangeheven. Het ruime priesterkoor met het hoogaltaar was versierd met een schat van bijzondere bloemen. Alle kanunnikken van het bisdom waren daar in ornaat in hun banken gezeten ook waren tal van priesters aanwezig en eveneens de wijdelin gen, 15 in geta'. Precies te negen uur schreed mon seigneur Caliier,. voorafgegaan en ge volgd door een schitterenden stoet geestelqken, de kerk binnen, en toen Z. D. H. had piaats genomen op zqn zetel, zong de gebeele schare geloovigen hem een feestlied toe op de wyzeAan U o Koning der Eeuwen", gedicht door den heer F. H. M. Schiphorst, hoofdredacteur van de „Nieuwe Haarlemsche Cou rant". De bisschop was zeer aangedaan door deze uiting van aanhankelqk- heid. ten eenige personen de deur met een sleutel te openen. Daar waren dus reeds zijne ver volgers 1 Hei laatste oogenbiik van zijn leven de strijd was dan toch gekomen. In het eerste oogenbiik was Wa- lewski als door schrik verlamd,'maar weldra verkreeg hij den moed der wanhoop. Zonder gedruisch stond hij op, gereed tot den doodelijken slag de ijzeren staaf werd opgeheven en zijne koortsachtig schitterende oogen richt ten zich op de deur, ieder oogenbiik het opengaan derzeive wachtende. HOOFDSTUK Xii. Toen Peiser in de schemering Neustadt verliet had hij eerst plan gevormd de Oostenrijkste grenzen over te gaan. Hij sloeg daarom, nadat hij ongeveer een half uur gereden had, den daarheen voerenden weg in. Het geld, dat hij bij zich had, be droeg verscheidene duizenden thalers, waaronder vele zware muntstukken. Met dit geld kon Peiser in Oostenrijk onder een vreemden naam leven en zelfs waarschijnlijk weder zaken be ginnen. Bovendien stak er nog een Onmiddellijk hierop ving nu de priesterwijding aan, waarbij een ver sterkt koor onder den Weleerw. heer kapelaan Ten Hage de M'ssa Sanc- tae Mariae da Lorafo, van G aller, uitvoerfe. Na de wqding werd door mon seigneur Cahier de pontificale Hoog mis opgediagen, waarbij Z. D. H. werd geassisteerd door de voornaam ste geesteiyken uit het bisdom, en ten slotte klonk doot de massale ruimte het Te Deum van Perosi. Des middags om half drie hield monseigneur Cahier receptie, aller eerst voor de geestelijkheid der stad, waarbij zich heeren geestelijken van elders aansloten en daarna ontving mgr. het diocesaan comité der K. S. A. in het bisdom Haarlem, dat het feestgeschenk.van het diocees over handigde. De woordvoerder daarbij was de heer v. d. Bogaerdt, oud lid van de Staten van Noord-Holland, te Am sterdam. Uit naam van de geestelijkheid van het bisdom werd het woord ge voerd door den vicaris-generaal van het bisdom, mgr. Möhlmann. Op de receptie kwamen onder meer de Commissaris der Koningin in Noord-Hdhand, mr. dr. W. F. van Leeuwen, dan tal van deputaties van R.-K, vereenigingen in het bisdom, veel dames, ook personen van an dere godsdienstige gezindten. De eigenaardigste deputatie was zeker die uit Volendam, waar mgr. Cahier zijn priesterlijke loopbaan aanving. Twee der oudsten van de parochie aldaar, in naiiónaal costuum gekleed, maakten hun opwachting. Den geheelen middag was het een gaan en komen. Het rqiuigverkeer was enorm druk. Pensioneering gemeente ambtenaren. Naar verluidt berust het naar den Raad van State verzonden ontwerp bet-effende de pensioneering van gemeenteambtenaren, hun weduwen en weezen, op de volgende hoofdbe ginselen Hef Rqk neemt de pensioneering van genoemde categorieën geheel voor zijn rekeningde gemeenie- ambtenaren zouden voor eigen en weduwenpensioen nagenoeg dezelfde premie storten als tegenwoordig de burgerlijke rijksambtenaren, en de gemeenten zouden bovendien ieder een bijdrage van 4 pCt. over de iraktamenten aan het Rqk moeten bijdragen, zoodat aan het rijkspen- pensioenfonds voor de gemeente ambtenaren pl.m. 12 pCt. premie zon moeten betaald worden. Vroegere rijksdieustjaten zouden in rekening worden gebracht. groot deel van zijn vermogen in de zaken van Meyer Afrom in Lodz en ook hierop kon de Pruische regeering onmogelijk beslag doen legger. Maar zou Meyer Afrom bereid zijn het geld, dat hij in zijn handel ge bruikte, af te geven In het ellendige karakter van Peiser lag, dat hg letterlijk niemand ve - trouwde en daarom overviel hem dan ook, terwyi hij daar zoo door nachl en duisternis heenreed, de gedachte, dat zijn handelsvriend in Rusland wei eens gebruik zou kunnen willen maken van de omsiandigheden en de beperkte vrqheid, die hy thans genoot. De vennootschap was er op gegrond, dat Meyer Afrom Peiser's schoonzoon zou worJsn. Dat hij ech ter de verbintenis met de dochter van een vaischen incn'er zou weige ren, daaraan viel zelfs niet te twq- felen. Zou het daarom niet beter zijn thans nog, voor da ontdekking der valschemuntersbend?, ovër de Rus sische grenzen te gaan en met Meyer Afrom te onderbandelen Maar in Rusland bevonden zich deelgenooten der bende, die Peiser niet vertrouwde. Bescherming van werkwilligen. Op de algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Schil derspatroons, welke dit jaar op 28 en 29 Augustus te Middelburg gehouden wordt, zal o a. behandeld worden een voorstel van de afdeeling Groningen, dat luidt als volgt „De Federatie var. Nationale Bon den van Vakpatroons in deBouwbe- drqven verbinde zich met alle moge- lqke vereenigingen van werkgevers, om een adres aan den minister van justitie te richten tot gestrenge straf baarstelling van verhindering tot werken van werkwillige arbeiders". Over miilionnairs hebben we het vaak gehad, zoo nu en dan wordt ons ook Iets medegedeeld over miUionnairskinderen, die in 't oog van onze jongens en meisjes natuurlek gelukskinderen zyn. Of hun lot echter wel steeds zoo benqdenswaardig is, vergeleken by dat van deze kinderen, valt te betwyfeien. ja zeker er is daar wel een en ander in, dat ook anderen zai toelachen, althans voor een poos, maar het „vryheid, blijheid 1" is toch het heeriykste, en dat missen vaak die heel rijke kindertjes, die vaak worden opgebracht als kleine volwassenen, staande onder strenge tucht of regel althans, afgezonderd van andere kinderen. De kleine William Leeds, het tienjarig zoontje van mevrouw Stewart Leeds, de weduwe van den .tinkoning" heeft de volgende dagverdeeling Als Willie opgestaan is, moet hij eerst een bad nemen, waar hij niet altijd zin in heef». Na ontbeten te hebben komt om 9 uur zijn eig n auto voor, bestuurd door een zeer betrouwbaren chauffeur, die hem en zijn hond Scottie voor den morgenrit meeneemt. Van 10 tot 12 uur brengt Willie verder den morgen door met de stuurmanskunst te ieeren en te zwemmen. Hij heeft naluurlqk zqn eigen boot, waarmede hij vergezeld van een ouden zeeman tal van tochtjes onderneem'. Dan komt de tijd voer de iusich, waarby het zich, enkele uren met een „nuttig" boek moet bezighouden. Na half drie gaat hy er weer met zqn auto op uit. Nu naar het zeestrand, waar hij zich naar harteiust weet ie vermaken, terwyi de chauffeur zijn krantje zit te lezen en tevens een wakend oog op den knaap houdt. Tweemaal per week kry'gt Willie les in Fransch. Dat jonge mensch zal later heel wat meer te verteeren hebben dan gy en ik, geachte lezer en lezeres naar ik veronderstel. Maar wq gaan allemaal duurder leven de behoef en worden zoo groot. En toch wat zijn wy nog bescheiden, ja, wy zouden Bovendien kon hij daardoor mogeiyke vervolgers uit Rusland op zijn spoor brengen, want hq was bq de Russi sche grenspolitie te goed bekend, dan dat hy niet het gevaar zou loopen by het eerste onderzoek te worden uitgeleverd. Plotseling kwam hem Balmach in de gedachte, die nog met zijn schuit in Myslowilz moest liggen. Wanneer hy dezen kon overhalen weg le varen en hq op die wijze onbemerkt over de Russische grenzen kon komen, had hij reeds veel gewonnen. Hij hield daarom het eerste dorp vóór de dorpsherberg stil en nam daar nachtverbiyf. Toch vond hij geen rust op hét strooleger, dat m:n hem in de gelagkamer gespreid had. Angst en hebzucht streden in zqne ziel en veroorzaakten hem werkeiyk helle pijnen. Iedere windstoot, welke de vensters deed trillen, wekte hem uit den on- rustigen slaap en dan sprong hij op, daar bq meende, dat zyne vervolgers gekomen waren, en wanneer hij dan weder trachtie in te slapen, verschrikte hem een droom, waarin bq werd aangegrepen en gevangen genomen. haast zeggenechts asc^cten zyn we vergeleken bij die begenadigde menschenkinderen, in wier kring het Engeisch blad de „Times" leeft. De redactie van het blad kemt ons vertéllen, dat een inkomen van 24 duizend gulden per jaar amper aan ge noeg is om van te leven, neen, om het aüernoodzakeiykste voor het leven te kunnen aanschaffen. En dat bewqst het blad ook; hoe, dat zal iku maar niet veriellen. Maat ik vrrmoed, dat gq, als ik aan het eind was, zoudt zeggen„Nu, die behoeften kunnen wy wel iets minder", en gij zoudt het zeker wel niet eens zijn met den schrijver, die beslist verklaard, dat in Londen iemand met een jaarlijksch inkomen van 24 tot duizend gulden een arme, beklagenswaardige stakkerd is, „Ik doe het vooreen beetje minder ook", hoor ik daar een armen schoolmeester, een minimumiyder roepen. Ja, die menschen en naluurlqk velen anderen met hen zou ik gaarne enkele honderden guldens per jaar meer gunnenals zij vol toewijding werkzaam zijn, dan verdienen zij heusch meer dan het magere tractamentje, dat velen hunner nog ontvangen.(Maar of des „meester- leven-' nu zoo akeiig is.zqndageiijksch bestaan iusschen zijn medemerschen zóo allernaarst, als Peerke den Belg in de „L.B." het voorstelt, wi! ik liefst niet geiooven- Misschien heeft de „dichter" Belgische toestanden op het oog en hoe het in Beigië gesteld is, weet ik niet, maar ik betwqfel toen of eer. „meester" zich daar zóo zai aanstellen, ais Peerke zegt. Tegen den 'aanhef van zqn poëtische ver zuchting wil ik niets inbrengen: Hoe rampzalig rolt het leven Van een armen scheolvos heen, AIb zijn dagen een-voor-e n Niets dan droeve zorgen geven., Maar wat hij daarop laat volgen, is niet erg geschikt om den lezer voor den „meester" in te nemen. Men oordeele Ziet hem daar 't commando voeren, Afgemeten in zijn spraak Ziet hem daar als kater loeren Grimmen is zijn levenstaak En, schoon bleek gelijk de maan, Stapt hij rond gelijk een haan. Tusschen die vier somb're muren Werd ik waarlijk 't leven zat; Geen hyëna kan daar duren Ach, dat schooldoen ia toeh wat; Hier en voedt de levensgeest Met Chagrijn zich 't allermeest. Niet waar, geen aanlokkelijk beeld van den „kindervriend" zooais toch elk onderwqzer, ook de slecht bezol digde, dient te zijn. En dan verder: Maar een straal van vergenoegen Schoot er langs zijn bleeke kaak. Toen de klokken vier uur Sein tot afgedane taak Nu treedt hij met levenszin 't Langverbeide leven in. Wat hem nog den meesten angst ver oorzaakte was, dat bq bq een raoge- ïyke vlucht gedwongen zou kunnen worden het saamgeb-achie vermogen achter te laten. Wij weten, dat zyne zaken voor namelijk daarin bestonden, door 1 een- op woekerwinst, telkens andere boe renhoeven in eigendom te verkrijgen. Zou hq thans al die kapitalen moeten achterlaten en dan misschien nog zonder iels te kunnen medenemen Eerst by het aanbreken van den dag kreeg Peiser in zoover zijne kalmte terug, dat hq meer bedaard kon overleggen, hoe ihans te hande len. Het aanbrekende daglicht ver dreef zijne zorgen en het gevaar scheen hem thans niet meer zoo dreigend als in de duisternis en by den eersten schrik. Welk gevaar bestond er eigenlqk nog? De geheime politie scheen toch nog niet alles ontdekt te hebben, anders ware de geheeie bende wel reeds gevangen genomen. (Wordt vcsvo'gd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1