gssderen k Co Vrijdag 16 Augustus No. 193. 50e Jaargang binnenland. Kromme Wejen. baar. rank iruik. werpen van rechtstreeks tonden en naam chaft. Zij ie en ze- guinose. toevallen. Jie gelezen ahaslde t>r de San- hebben bevesti- ebben we obeerd bij met goe- oruit. De en min- lig met de Vrouw. 300 gr. lamaak Co. ieriktee nm. 3.15 3 15 3.15 5.30 3.15 3.15 1.- Jwe ?or<j Maal* I fl° 1829- karden, woonhuizen 1000. r Sent. ypark 21. Taxateur, lyterstraat 5. rs. BilHjKe ',e aflossing. De te lee- Korting: i uitbetaald, en, Vrouwe- rg, Segeer- genten der POTHEEK- icbten, dat zijn als I® gewenscht tsU A«" ;en gaarne etoon, 12& VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bq de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageiijfcs, isitgezondsrd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Hbonnements-Hduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden Wetsontwerpen In wording. Behalve de Indische en de Staats- ivatooting 1913 worden deze maand bii den Raad var' State ter °verwe" eine aangeboden voorstellen lot her ziening van verschillende bepalingen der Grondwet en het ontwerp betref fende overneming van pensionneering van gemeente ambtenaren door het Rijk. De vergaderzaal der Tweede Kamer. Tijdens het reces wordt tegen het a s. zittingjaar in de vergaderzaal der Tweede Kamer een verandering aan gebracht, die ten doel heelt de thans reeds hooger dan de vloer gelegen estrade, waarop de voorzitter en het bureau zetelen, nog eenige treden te laten rijzen, zoodat de leden, om met den president te kunnen spreken, zich niet meer tusschen het bureau en de stenografenruimte voor zijn tafel kunnen plaatsen, maar hem langs de trap, die naar den voorzit- tersstoel leidt, zullen kunnen bereiken. Zeevaartkundig onderwijs. Naar aanleiding van het feit, dat de inspecteur van het M. O. dr. J. Campert 1 November a.s. den dienst met pensioen zal verlaten, rijst bij de redactie van .De Zee" de vraag, op welke wijze dr. Campert in de inspectie van het zeevaartkundig on derwijs zal vervangen worden en zij vraagt, of thans niet hei tijdstip aan gebroken is, dat voor het zeevaart kundig onderwijs een eigen inspec teur moet worden aangesteld. De Vereenlging tot bevordering van hei zeevaartkundig onderwijs zou willen, gelijk zij in een nota aan den minister van binnenlandsche zaken heeft uiteengezet, dat het zee vaartkundig onderwijs in zijn vollen omvang (d, w. z. het middelbaar, het lager zeevaartonderwqs en het visscherijonderwijs) gesteld werd on der toezicht van een deskundig in specteur, een opvatting, waar mede „De Zee" zich volkomen veree- nigt. Zij meent, dat goed-georgani- seerd onderwijs voor de zeevarenden eer. dringenden eisch des lijds is en dat dat onderwijs op den duur een eigen, deskundig Inspecteur niet kan ontberen. Het 40-jarig priesterfeest van Mgr. Gallier. Heel het bisdom Haarlem be reidt zich voor het 40 jarig priester feest te vieren van zijn bisschop, monseigneur A. J. CaiUier. Mgr. op 29 Mei 1849 te Vlissingen geboren, wetd 15 Augustus 1872 lot priester gewijd, kreeg als kapelsan standplaats eerst te Volendam, daarna te Amsterdam en werd 13 October 57.) Ook waren er Oosienrqksche flo- 'ijnen en Russische roebels en hij ontdekte dadelijk, dat de valsche munters met groote voorzichtigheid te werk gingen, want die bij het stem- pe en mislukte stukken waren zorg- vuldig gesorteerd en werden in af zonderlijke bakken bewaard. Hij had het wel van blijdschap willen uit schreeuwen, toen hij, verder zoekend, een kastje ontdekte, waarin een sleu tel slak, en waarin hij eenige kaarsen, een pak lucifers, een stuk brood en eenige flesschen met overschotjes van wijn vond, zoomede een flesch met brandewijn gevuld. Voor het oogen ous bezat hij dus all s, wat bij voor een meer langdurig verblijf noodig T?' ,en daarom besloot hij dan ook dien e hut' waarin bii boven- n tegen een eersten overval be- 1875 door den toenmaligen bisschop, monseigneur Willmer, benoemd tot leeraar aan het klein seminarie Ha- geveld. Daar was het, dat monseigneur Catller zijn bekende Vondelstudie maakte. Achttien jaar lang is hij lee- rear geweest, cm toen door monsei- neur Bottemanne te worden benoemd tot kanunnik en tot vicaris generaal van het bisdom. In deze waardigheid werd door hem vooral gestreefd naar de uitbreiding van het bijzonder on derwijs in het bisdom. Toen in 1903 bisschop Boitemanne was overleden, werd monseigneur Callier in diens plaats benoemd en onder zijn leiding en naar zijn in tentie zijn onder meer verschillende hoofddeelen van de nieuwe kathe draal St. Bavo te Haarlem gebouwd en werd het interieur van die kerk ingericht. Heden, op den jubeldag, zal de bisschop eerst de priesterwijding vervullen om daarna 's middags te half drie receptie te houden in het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Grachi. Daar zal ook worden overhandigd het huldeblijk van de geloovigen uit het bisdom, een som geld, waarover de jubilaris naar eigen inzicht zai kunnen beschikken. Onderwijzers militaire dienst. De gemeenteraad van Enschedé bepaalde onlangs, dat aan de onder wijzers aan de openbare lagere scholen aldaar voor de opkomst onder de wapenen verlof wordt verleend mst behoud van salaris, onder voorwaarde dat zij hun medewerking verleenen om te verkrijgen, dat die opkomst samenvalle met hun verlof in de vacantie. Dit besluit werd door Gedep. Staten van Overijsel goedgekeurd, doch naar aanleiding van het daarte gen door drie onderwijzers ingesteld beroep, is thans, bij een gisteren in de openbare vergadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ingekomen Kon. besluit, de verordening gewijzigd in dien zin, dat de bedoelde voorwaarde daaru't verval», uil overweging, dat het gevolg van die voorwaarde zou zijn, dat óf van de jaarwedden der onderwijzers een deel zou kunnen worden inge houden, óf wel de onderwijzers van verlof zouden kunnen worden versto ken, terwijl r.öch het een noch het ander billijk of zelfs wenschelijk is. Koninginnedag. Vanwege de Kon, Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Ned. leger zal den 31en Augustus a. s. den verjaardag der Koningin, aan de hulpbehoevende leden der Vereeniging, gepensioneerd in den rang van onderofficier, ieder veitigd was, zoo goed mogelijk in te richten. De deur kon van binnen gegren deld worden, dit deed hij dan ook dadelijk, om vóór alles een stuk brood te eten, dat hij met een slok bran dewljn bevochtigde en hem niet al leen uitmuntend smaakte, maar ook zeer verkwikte. Thans eerst dacht hij er aan, om op alles voorbereid te zijn, zich zoo goed moge'qk te wapenen. Vai een brandende kaars voorzien verliet hij de hut, begaf zich naar de plaats, waar hij de gereedschappen had zien liggen, en nam daarvan een niet te zware ijzeren staaf, die hem by een overval van dienst zou kunnen zijn en begon daarna zijn onderzoek. Eerst beklom hij weder de ladder, tot hij zich op den beganen grond bevond en sloeg toen links af, dus in de richting van waar hij gekomen was. Nadat hq eenigen tijd merkbaar geklommen had, bevond hij zich plotseling voor een barricade van steenblokken, en begreep hierui», dat hij zich hier by een uitgang, een zoogenaamden mond van het mynwerk een bedrag van f 50, die in den rang van korporaal van f40 en die bene den den rang van korporaal van f30 worden uitgekeerd. Oud-Strijders. Vanwege het fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den Ge- wapenden Dienst in de Nederlanden genoten in het afgeloopen jaar aan grat'ficatiën 308 verminkten uit Oost- lndië 1 11,494,307», 699 infirmen f 28,307.73 en 1 oud-strqder van België f20. te zamen 1008 deelge- rechiigdenf 39,822.037s. Aan toelagen uit het geschenk van wyien Z.M den Koning ontvingen 254 deelgerechflgde verminkten van Aijeh en 1 weduwe van een gesneu velde by Atjeh, een bedrag van f9164.63. Bedelaars en landioopers. Men schrijft aan de „Tyd"Het mag thans als een bekend feit wor den beschouwd, dat minder bede laars en landioopers tot de straf van opzending naar een rqkswerkinrsch- ting v/orden veroordeeld. In de laatste jaren werd ook de tucht in deze in richtingen zeer verscherpt, waarbq hst luieren krachlig word! tegengegaan. Ook wordt beter toegezien, dat alleen die personen worden opgezonden, die tot normalen geregelden arbeid in staat zijn. Hierdoor werd het geheele aantal dezer gestraften aanzienlijk vermin derd het cijfer der bevolking dezer inrichtingen daalde in een jaar met ruim 500aanvankelijk werd verwacht dat dientengevolge de bevolking der gevangenissen zich zou uitbreiden maar dit vermoeden werd tot dusver niet bewaarheid, integendeel, ookh'.t aantal gevangenen is verminderd. Of dit verschy'nsel wqst op minder cri minaliteit, schepper toezicht of meer clementie, dan wel aan andere oor zaken, moet worden toegeschreven, is thans nog niet met zekerheid te constateeren. Een zevende leerjaar bij het L. O. te Rotterdam. Door de afdeeling Rotterdam van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers is by adtes tot den Rottar- damschen gemeenteraad het verzoek gericht om maatregelen te treffen ten einde tot de invoering van een zevende leerjaar bij .alle openbare scholen voor lager onderwijs le ge- taken. B. en W. hebben daarover de commissie voor het openbaar onder wijs gehoord, welke tot de slotsom komt dat er voor het tegenwoordige èn in het belang der leerlingen èn in dat van de financiën aan het verzoek niet moet worden gedacht. De commissie berekent dat bij invoering van een zevende leerjaar moest bevinden. Blijkbaar echter was deze uitmonding opzettelqk met een barricade afgesloten, die het onmo- gelqk was uit den weg te ruimen. Ook was hy er in het geheel niet zeker van of zich achter deze barri cade niet misschien nog een stevige deur zou bevinden, die alleen op deze wijze versperd was. Hier vond hij den ingang door welken Baruch hem gevoerd had en hij sidderde by de gedachte, dat zyne vervolgers ieder oogenblik door deze gang konden komen om hem te zoeken. En wat indien men hem vond. Dan zou zijn dood zeker zijn! Maar zoo gemakkeiyk als zij wellicht meenden, zouden zij hem toch niet vatten. Menigeen van zijne vijanden zou vooraf den daod vinden door de ijzeren stang, dii zijn hand thans steviger omvatte. O, Esther, Esther I indien gij eens vermoeden kondt in welken toestand zich thans de gelief de bevindt! Een plotseling besluit rijpte bij Walewski. Hij liep naar de barricade, sleepte van daar eenige der zwaarste stcenen naar de uitmonding van de gang en begon deze aldus te ver- er slechts gerekend kan worden op 575 leerlingen voor wie voortzetting van het gewoon lager onderwys werd verlangd en zou dus die zevende klasse aan iedere school maar 6 of 7 leerlingen tellen, terwijl de commissie de kosten van dien maatregel op f 120.000 a f 150 000 per jaar becqferl. De gemeente heeft dan ook h i. terecht de oplossing gezocht in de opening van afzonderlqke scholen die bestemd zyn die gezamenlqke leerlingen op te nemen en waarvan eerlang een tweede zal geopend worden. B. en W. zich hiermede vereeni- gend, stellen voor afwijzend op het Ingekomen adres te beschikken. De Gonsclencefeesten te Antwerpen. Over de aankomst der Nederland sche zending mtldt het „Hbl. van Afw." nog het volgende Met-eene lofwaardige en overigens protocolaire nauwkeurigheid Is de trein die hier aanbracht de leden der bqzondere zending, afgevaardigd door koningin Wilhelmina om het Belgisch Vorstenpaar bq zijn verblqf te Ant werpen te begroeten, eergisteravond s'ipt 8 uur 2, da Middenstatie bin- nengeloopen. De heer gouverneur der provincie, graaf de Baillet Latourde heer bur gemeester De Vos en commandant der genie De Slaeve, gehecht aan de leden der zending gedurende hun verblijf te Antwerpen, stonden op de kaai om het Nederlandsch buitenge wone gezantschap af te wachten. Het bestaat uit de heeren baron Tasta van Amerongen, opperkamer heer van het huis Harer Majesteit-; generaal majoor J. Bruce, bevel voe rend over de derde legerdivisie, te Breda en Jr. F. van Rijckevorsel, ka merheer in buitengewone dienst. Na de voorstellingen zijn die heeren in auto gestapt om naar het provinci aal hotel te rijden waar zy de gasten zijn van den heer gouverneur en mevr. de gravin de Baillet Latour. De aankomst der zending is om zoo te zeggen onopgemerkt voorbq- gegaan. Over de aankomst van de „Heems kerck" te Antwerpen meldt het „Hbl. van Antw." nog De „Jacob van Heemskerck" is Dinsdag te half twaalf aangekomen begroet door de saluutschoten van het Noordkasieel. Met honderden toeschouwers ston den op de terrassen geschaard om het HoUandsch oorlogsschip te zien binnenvaren, zwaaien en het anker werpen vlak voor de stad, ter hoogte van het Noorderterras. Dezen morgen na de afvaart der „Emir", kwam het schip san de kaai liggen. Onmiddeliyk nadat de „|acob van Heemskerck" het anker had geworpen, vaarden de onderconsul der Neder landen, heer Teppema, er heen met sperren. Indien hij nu vervolgd werd, dan ontmoetten de vervolgers in ieder geval eene hindernis, die zy moesten wegruimen en het gedruisch daatvan zou hem waarschuwen, zoodat hq in geen geval onvoorbereid kon over vallen worden. De vertwijfeling schonk hem klacht en binnen twee uren had hij vóór den smalletl ingang eene barricade van zandsteenen opgericht. Wel sneed hij zich daardoor den te rugweg af, maar deze wenschte hy toch niet in te slaan, er zouden in het bergwerk wel betere plaatsen te vinden zyn, waarin hy zich verbergen kon. Twee kaarsen reeds had hij by dit werk ve brand en hij besloot daar om zijn onderzoek zoo spoedig mo gelijk voort te zetten. Hij keerde daarom terug, liep de ladder voorby, doch vond ongeveer vijftig meter verder weder een bar ricade, die hem het voortgaan belet te. Deze tweede versperring scheen echter niet door de bergwerkers te zqn opgeworpen, maar door de val sche munters zelve, ten einde zich zoo dicht b.y hun werkplaats voor overval te vrijwaren. Walewski moest thans terugkeeren luitenant kolonel Meiser en iuiienant Van Gestel, die gehecht zqn aan den persoon van den gezagvoerder. In den namiddag is de kapitein aan wal gekomen om te samen met den heer Van xlen Bergh, consulge- neraal der Neder'anden, de gebruike lijke bezoeken af te leggen. Te 3 uur kwam de heer Van den B:rgh aan boord van het pantserschip. De nood in West-lndië. Met het oog op den nood, ontstaan op de eilanden Aruba, Bonaire en Curasao ten gevolge van de uitput tende droogte, zal er in het geheele land een inzameling worden gehou den door een comité, uit „Oost en West" en het „Alg. Ned. Verbond". H. M. da Koningin heeft het denk beeld geopperd om onze heide bloempjes voor dit liefdadig doel aan te wenden. Het centraal comité, dit denkbeeld aanvaardende, heeft nu een oproep verzonden, waaruit we hei yolgende overnemen; „Aan u, padvinders, thans de taak om die heidebloemen te verzamelen en in groote bossen naar uwe woon steden te torsen. Aan u, meisjesgezeilert, of, waar die nog niet zijn, aan u, Nederland sche me sjes, de opdracht om die bloemen met een oranjelint tot kleine tuiltjes samen te binden. Sluit dan overal in het land uwe jonge krachten aaneen tot éendaag- sche gezelschappen om die tuiltjes voor een kleinigheid aan den man te brengen, ieder plaatselijk gezelschap kiezs hisr den weg, die het beste tot een goede uitkomst zal leiden, maat de vet koop geschiede liefst overal op éenzelfden dag, den verjaardag van de Koningin." Een „roode Zondag". Op Zondag 15 September zal van wege het Nationaal Comité voor den 8-urigen arbeidsdag op het landgoed de Bmkhorst te 's Gravenhage een meeting voor den 8 urigen werktyd worden gehouden onder den naam var. „de Roode Zondag". De muziekvereniging „Kunst voor het Volk", de zangvereeniging „Kunst aan het Volk" werken mede. De sprekers zullen behandelen lo. de achturige arbeidsdag en de huisindustrie2o. de achturige ar beidsdag een oude internationale eisch 3o. de achturige arbeidsdag en het socialisme. Reeds is bericht ontvsngen dat verschillende verenigingen afgevaar digden zouden zenden. De Schiedamsche verordening. Naar „De Tijd" weet mede te deelen, is van Grdeputeerde Staten van Zuid-Holland nog geen beslissing omvangen aangaande de veel gerucht en wist daardoor, dat er slechts twee in- en uitgangen konden bestaan, die wa rvan de valsche munters gebruik maakten en de andere, dien hij zoo even versperd had. Deze ontdekking was eensdeels gunstig, anderdeels o-gunstig. Er was thans maar éen ingang, waardoor zijne vervolgers komen konden, hij kon dus met ze kerheid bepalen, hoe hij zyne verde digingsmaatregelen nemen moest, maar hoe kon hy zich voor zyne vervolgers verbergen Er was slechts eene beperkte ruimte aanwezig, waarin hij zeer gemakkelijk zou te vinden zyn, indien men hem ernstig zocht. Voorioopig keerde Wa lewski naar de hut terug, want er maakte zich allengs eene algeheele uitputting van hem meester. De op winding by de vlucht, het opstapelen der steenen hadden hem zeer ver moeid en zyne krachten eischten dringend rust. Hij besloot zich niet bovenmatig te vermoeien, doch lie ver te trachten een poosje te slapen. By het zoeken naar eene geschikte rustplaats viel zqn oog onwillekeurig op de planken hut. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1