ngen f onderdag 15 Augustus No. 192 ■REN, Feuilleton. Kromme Wejen. 50e Jaargang. 1912. enz. NDIA" NEDERLAND. >chelde. Van week tof week. BINNENLAND- kind 1L m- restil- het aan nfh BEN pakje van cht op 6 iroef pakje NGSCH COURANT. Prys per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ifl. ig van de gebruik riek ER RUH. 5ud«n eene lillen in het TRATIES 'OREN en strand vanaf f 1.50 Iranaf f3.— "eenkomst. ïerdam. :r Eerste Hy- peft 37a en 4 bekomen bij 'ER Jm. Is c) en 6.35 d) e) en 7.05 a) en 5.05 en 6.35 d) h) |et vertrek van feuzen vm. 8.50, s, Borsaelen en jn hoogste 15 Dot van 10.45, 16 April t°t Wij bevinden ons weer in een van die ramovolle tijdsgewrichten, waarin de mensch te midden van al zijn werken en woeien de onzichtbare hand leesbare woorden aan den wand ziel schrijven en waarin voor hen, die er het slachtoffer van moesten wezen, al de verschrikkingen des levens' en des doods in éen oogwenk worden uitgestort, waarbij het gewone nenschelijk einde een weldaad moet schijnen. Zulke rampen als die de kusten van de zee van Marmora teis terden, zullen wel nimmer te voor komen zijn. De natuur spot nu een- naai met menscheiyke krachten en in dit deel der aarde zijn zulke uit barstingen van het onderaardsche vuur, die niet naar buiten optre den, dan alleen door het vernielen van de zich aan de oppervlakte be vindende voorwerpen, reeds zeldzaam. 3een wonder dat de Turken op de vloot weer aan een inval der Italia- |nen dachten. Maar de Italianen zijn op 't oogen- blik vredelievend gezind. Beter ge zegd, dat zijn ze altijd geweest, wan- neer ze slechts hun zin konden krij gen en Tripolitanië inpalmen. Het oorlog voeren lijkt hun allerminst en ze maken zich hoe langer hoe meer jelacheiyk. Ging Turkije, niet onder roovele slagen gebukt, met vaste hand de indringers te lijf, zij zouden korte metten met hen maken, maar lal kan nu eenmaal niet. Overal waar men wenschen en verwachtin gen heett In dit rijk of in de buur schap, komt men er thans mee voor den dag, hopende in troebel water te kunnen visschen, bijzondere rech- ien of voorrechten te verkrygen, eenig grondgebied in te palmen of wat dan ook, want wat men nu eigenHjk wil is dikwijls allesbehalve duidelqk, terwijl het in sommige gevallen slechts veelen van grensbewoners schUnt te betreffen, die niet genoeg in bedwang kunnen gehouden worden en dus vrij spel hebben. Uit dit oogpunt be schouwd is het hoogst onwaarschijn lijk, dat de woelingen aan de gren zen van Montenegro en Bulgarije ernstige gevolgen zullen hebben en wat Albanië betreft, de lieden daar hebben hun eischen doen hooren en ten deele althans zullen deze wel ingewilligd worden. Vermoeddqk zul len de Turken wel weer spoedig de handen vrij hebben en de regeering treedt zoo krachtig op tegen hen die zich niet bij den bestaanden toestand in dezen tijd van crisis willen aan sluiten, dat zy veel kar.s hetft om zich te handhaven. Kon men nu het krachtige Turk- sche leger, dat zich in zoo goede conditie bevindt, maar eens tegen de Italianen aanwenden, dan zou dat 7.10 <1 10.5 O 11.52 *».- 8.57 8.20 9.40 8.51 11.02 12.2 boot later -w en b. aüsen, .nan xondar tiaoischa tij®i o— 56.) Benige stappen, met de grootste voor zichtigheid gedaan, overtuigden hem, dat de weg hier inderdaad bergaf voerde. Terwyi hij zich zoo goed mogelijk in de rechte lijn hield, deed ui) eerst eenige schreden naar rechts, doch stiet hier op een zijmuur, die •net aaneengehechte baiken bekleed was Weinige schreden naar links Drachten hem aan eene soortgeiyke u j en hierdoor werd het Walews ki duidelijk, dat hy zich in éen of ander bergwerk bevond. ™,i!S 7ameliïk erts- of kolenvelden, Tt !i "«"werker wil bewerken, r dleP onder den grond lig- gn, boort men niet loodrechte schach- oan7„maar worden zacht glooiende te 1=1. aangelegd> die gemakkeiyk af md M-n en uit kleine' voor,du- 'ager liggende terrassen bestaan. aardig wat kunnen bijdragen tot ver sterking van de al of niet oprecht gemeende vredelievende gezindheid te Rome. Turkije betreurt het gemis van een eenigszins bruikbare vloot, nog een gevolg van het wanbeheer van den vorigen sultan. Zich in dit opzicht thans te herstellen is voor Turkye onmogelijk, want de onzijdige mogendheden verkoopen thans geen oude schuiten aan de Porte, zooals Duitschland even vóór den oorlog deed. Blijken de nog altoos eenigs zins zonderlinge vredesgeruchten geen waarde te hebben, dan zullen wij ons wellicht spoedig weder op het doode punt bevlRden. Vrij wat vreeseüjker dan de aard beving was de mijnramp by Bochum, omdat dergelqke rampen vermoedeiyk voorkomen konden worden, by schier volmaakte waakzaamheid en onbe perkte aanwending van verschillende middelen, door de wetenschap aan de hand gedaan. Het gebruik van dynamiet was in deze mijn niet wet- telqk verboden en daf zal de oorzaak wel gev/eest zqn, waaruit alweer blijkt hoe weinig de menschen hun ver antwoordelijkheid voelen, wanneer het er op aankomt het mogeiyke voor hunne medemenschen te doen. Trou wens, et is nog meer verzuim; ook op ander gebied schijnt de half slachtige wetgeving oorzaak te wezen, omdat wel het bestaan van een vei ligheidscollege is voorgeschreven, dat door de mynarheiders uit hun midden wordt benoemd en dat op eigen initiatief do goeloldfaaïd dor sakon onderzoekt, maar dit onderzoek geen verder gevolg heeft. Officiëele be voegdheid bezit het college niet en het schfjnt wel dat de ingediende rapporten gewoonlqk ter griffi3 wor den gedeponeerd. Ten slotte zal het dus wel weer het oude liedje wezen verzuim uit gemakzucht of eigen be lang za! wei weer aan zoovelen het leven hebben gekost en zoovele an deren in rouw gedompeld. Van hun oorspronkelijk voornemen, om zich voor 's hands te onthouden van een verder ingrijpen in den stand van zaken in Marokko, schynen de Franschen in zooverre terug te komen, dat zij zoogenaamde vliegende colon nes gaan vormen, licht bewapende korpsen dus, zeer bewegelijk, waa'me de men voortdurend en onopboudelqk alle oproerige elementen te lijf kan gaan. Ook zal beter worden gezorgd voor het ongestoord openhouden der Vtrbinding tusschen de kust en het binnenland. Langzamerhand komt er op die manier een geheel leger in Ma rokko, zooals er een gehee! leger is in Algiers, maar dat is op den duur toch onvermijdelijk en eens komt de tijd dat de nieuwe bezitting, die nog Zulke gangen loopen dikwijls tot honderden meters in den grond en vertakken zich eerst naar links en rechls, zoodra zy de diepte bereikt hebben, waarop zich de erts- of ko- lenlagen bevinden. Walewski hield zich aan de rech- terzyde en kwam snel vooruit, daar een licht uitsteken van de hand vol doende was, om hem zqn weg te wyzen. Zijne eerste vrees, dat zich buiten hem nog iemand in de berg werken kon bevinden, was geweken, nadat hem een herhaald, buitenge woon nauwkeurig luisteren had over tuigd, dat geen ander geluid dan het eentonig, melancholisch nedervallen van waterdroppelen, de stilte onder brak. Naar water verlangde hy in de eerste plaats, want zijn dorst was thans werkelijk onuitstaanbaar ge worden. Hy wilde echter eerst weten, waar hij zich bevond en toen hij plotseling ontdekte, dat de balken aan zqne rechterzyde ophielden, en hq dus waarschijnlijk een hoek moest omgaan, hield hij voorzichtig stand. Zyne oogen trachtten de duisternis te doorboren, en eindelijk meende hij TELEFOONNUMMEB 10. Abonnemenfs-fiduertenfiën op zeer uoordeelig® voorwaarden wel niet dien naam draagt, maar het feitelijk toch is, zijn voordeelen voor het moederland, om dat woord nu eens te bezigen, gaat opleveren. Wat het aftreden van den Sultan betreft, alleen dit punt schijnt nog eenige zorg te baren. Men zou hem graag houden, niet om den man zelf natuuriyk, maar omdat zoo'n papleren Sultan voor de blnnenlandsche rust altqd eenige waarde heeft, komt de Sultan weer onder vreemden invloed, waarmede wq bedoelen invloed van godsdienstigen aard, dan weet men nooit wat gebeuren kan. Het verdrag met Spanje zou, naar men wil, nu nog maar op ondeitee- kening wachten. Het herboren Zuid-Afrika wenscht, door zich aan anderen te spiegelen, zich zacht te spiegelen. Het gaat een algemeerse wet op de landverhuizing maken, die plaag, in vele opzichten aithans, van streken die in hunne opkom t zqn. Tot dusver hadden de staten of kolonies, hun eigen voorschriften daaromtrent, die nu, zoo al niet geheel, dan toch grooten- deels zullen vervallen. Wel is v/aar is Zuid-Afrika voor een Nederlander thans niet meer het land van belofte, maar toch is hef te voorzien dat een gedeelte van den stroom zich ook wel weer daarheen zal richten en dan zuilen verschil lende eischen worden gesteld, o.a., behalve het bezit van eenige ontwik keling, dat men voldoende middelen bezit om in zfjn levensonderhoud te kunnen voorzien en niet lijdt aan sommige ziekten, kwalen c-.f ffebrekep, Ook op staalkundige gezindheid schijnt te zullen worden gele'. Door nog strengere bepalingen wordt ge waakt tegen een overvloedig zich vestigen van uit Azië afkomstige Heden. In Engeland trekt men thans Ank te velde tegen de zoogenaamde suf fragettes, !n waarheid tegen vrouwen die zedeiyk zoo iaag staan, dat zij niet opzien tegen het plegen van de gemeenste misdrqven tegen by'zondere personen, die geheel buiten de kies- recht-quaestie staan. Er zijn, ook ten onzent, menschen die meenen dat deze en dergelijke lieden niet in den eigenlqken zin gesrraft, maar afgezonderd en zedelqk verpleegd moesten worden. Zeker hebben de leiders de meeste schuld maar wij vreezen toch dat, indien er in het geheel geen voorbeeld gesteld werd, het einde niet te voorzien zou zijn. Als het kwaad flink gestraft wordt, dan zuilen er minder zyn die zich zoo gemakkelijk laten aanhitsen en opzetten tegen de maatschappij. Ais de leiders wat minder succes op hun heilloos werk hadden, zouden ze hun mond wel houden. dan ook een donkerrood, vurig voor werp te ontdekken, dat zich echter aan Walewski's rechterzijde in de diepte bevond en wel een uifgebluscht kaarsvuur scheen te zijn. Wanneer het hem mocht gelukken daarbij te komen, kon hy zich mogeiyk licht verschaffen en de ruimte verlichten, waarin hij zich bevond. Voor een oogenblikkelqk en ook later terugvin den van da plaats kon dit van grool gewicht zyn. Maar er was grootere voorzichtigheid noodig, indien Wa lewski niet in de diepte, waarin zich thans het schijnsel bevond, wilde ne- derstorten. Hy legde zich weder op den grond en voelde om zich heen, tot zijne hand een ladder aanraakte, die naar de diept; scheen te leiden. Met de grootste voorzichtigheid trok Walewski de ladder naar zich toe en liet er zich langs neder, tot hy weer vasten grond onder zijne voeten voel de. Thans bespeurde hij, dat het meer en meer wegstervende vuur zich op geiyke hoogte met hem bevond, maar legde zich toch weder op den grond, om ai voorfkruipende het vuur te bereiken. Eindeiqk voelde 'ijne han den stukjes hout en spanen, die hq Hoogeschool voor Volkenrecht. In het „Berl. Tagebl." van gisteren komt een artikel voor van dr. A. Kuyper, naar aanleiding van een hoofdartikel van prof. Schücking over een hoogeschool voor volken recht te 's Gravenhage. Dr. Kuyper deelt daarin mede, dat een Nederlandsch comité van rechts geleerden onder'leiding van dr. As ser in het voorjaar reeds een plan van stichting van zulk een schooi te 's Gravenhage besproken heeft en dat men aanvankelijk wilde beginnen met het houden van lezingen over volkenrecht door bekende hooglee raren in het Vredespaleis. Dr. Kuyper noemt dit plan echier te klein opgezet en hij zou een vaste leerschool te 's Gravenhage wenschen, waaraan ten minste drie hoogleeraren zouden verbonden zyn om college te geven in het volken recht. Hy hoopt, dat deze hooge school een vast omiqnd karakter zal aannemen en dat zq ook den titel van doctor in het volkenrecht zal kunnen verleenen. Wettelijke regeling van het bewaarschoolonderwijs. Het beticht van de „N. Ct." dat van de regeering binnen eenigen tijd te verwachten is een wetsontwerp tot regeling van het bewaarschoolonder wijs, welk omwerp nog aan eenige autoriteiten om advies is gezonden, WUJVlt JLo bevestigd. Het ministerie zal, vermoe- deiqk vóór het einde van dit jaar, met een voorstel gereed kunnen zijn, ongeacht de mogelijkheid om het nog in de huidige zittingsperiode der Tweede Kamer tot wet te kunnen maken. Volgens de „Gelderlander" zal het regeringsvoorstel in hoofdzaak be vatten een regeling, volgens weke gemeentebesturen bewaarscholen kun nen oprichten of particuliere instel lingen kunnen sub3idieeren. De ver heffing van de bewaarschool tot hooger peil zal gezocht worden langs den weg van meerdere ontwikkel'ng der onderwyzeressen, hetzq door in stelling van een staatsexamen of door het subsidieeren van vormscholen en opleidings-cursussen van bewaar schoolhoudsters. Daarnaast komen eischen van indeeling der scholen en verlangens van ein betere localï- saiie. Herhalingsoefeningen. De minister van oorlog heeft een regeling getroffen betreffende de opkomst voor herhalingsoefeningen der militie, behoorende tot de lich tingen 1906 lot en met 1917, zorgvuldig in zijn borstzak verborg. De toenemende warmte overtuigde hem, dat hij het haardvuur allengs naderde. Hij stond op en had spoedig een houtspaander tot vlam aangeblazen. Dezen brandenden spaander hield hij boven zqn hoofd en keek om zich heen. Hq bevond zich in een groote onderaarsche zaal, die in steen was uitgehouwen en waaruit twee beves tigde ladders nog ongeveer twaalf tot veertien voet lager voerden. Be halve deze ladders scheen nog een houten met ijzer beslagen deur naar buiten te voeren, doch deze bevond zich in een hoek, waar twee wanden der zaal by elkander kwamen. Het vuur brandde op een zoogenaamden smelthaard, van welken een soort schoorsteen, in den vorm van een qzeren pijp, door de houten deur naar buiten voerde. Hoe die pyp verder liep, kon Walewski niet ontdekken, daar de deur vast gesloten was. Be halve dezen haard vond Walewski in de zaal een aantal vreemde werk tuigen en als door den bliksem ge troffen, bekwam hy de overtuiging, dat hij zich hier in de werkplaats der benevens eene bepaling gemaakt omtrent den overgang naar de landweer der genoemde lichtingen. Het blijkt, dat voor herhalings oefeningen zuilen worden opgeroepen in het jaar 1913 de lichtingen 1907 en 1908 voor 26 dagen. Zy, die behooren tot de regimenten infanterie, 12, 5, 8, 9 en 11 voor 20 dagen zij, die behooren tot de 4e compag nie wielrijders voo* 19 dage". In het jaar 1913 da lichting 1906 voor 11 dagen. In het jaar 1914 de lichtiijgen 1907 en 1908 voor 11 dagen. Zy, die behooren tot de regimenten infanterie 1, 2, 5, 8, 9 en 11 en tot de vier- maanders van de 2de comp. wiei- ryders, zullen van deze opkomst zyn vrqgesielcf, evenals de 4 maanders der lichting 1908, behoorende tot de 4de compagnie wielrqderseen en ander in verband met het verlengde verbiyf voor herhalingsoefeningen in het najaar van 1911. In hel najaar 1914 de lichtingen 1909 en 1910 voor 26 dagen. In het jaar 1915 de lichtingen 1909 voor 21 dagen, 1911 voor 26 dagen en 1912 voor 28. In hei jaar 1916 de lichting 1910 voor 11 dagen, en de lichting 1913 voor 28 dagen. In het jaar 1917 de lichting 1911 voor 11 dagen, de lichting 1912 voor 21 dagen en de lichting 1914 voor 28 dagen. In het jaar 1918 de lichting 1913 voor 21 dagen en de lichting 1915 voor 28 dagen. Jjv fact 10 to vtw llwl.-tt-iu 1 voor «21 uagen, en de lichting 1916 voor 28 dagen. In het jaar 1920 de lichting 1915 voor 21 dagen, en de lichting 1917 voor 28 dagen. In het jaar 1921 de lichting 1916 voor 21 dagen, en in 1922 de lich ting 1917 voor 21 dagen. De datum van overgang naar de landweer dier lichtingen is bepaald op 1 Augustus van het jaar en wel voor de lichting 1905 in 1913, 1906 in 1914, 1907 en 1908 in 1915, 1909 in 1916, 1910 in 1917, 1911 en 1912 in 1918, 1913 in 1919 1914 in 1920. 1915 in 1921, 1916 in 1922 en 1917 in 1923. Het presidentschap van de Nederlandsche Bank. Zooals békend, zal de tegenwoor dige president van de Nederlandsche Bank, de heer mr. N P. van den Berg, met September a.s. als zoo danig aftreden. Naar ons van doorgaans goed in gelichte zijde wordt meegedeeld, zou de meeste kans hebben om in de plaats van den aftredenden presi dent te worden benoemd, de heer mr. G. Vissering, thans president valsche munters bevond. Alleen sche nen hier geen muntbiljetten, maar metalen geld vervaardigd te worden. Vóór alles echter zagen zyn oogen naast smidsgereedschappen een em mer met water staan, dat weliswaar vuil scheen te zijn en een metaal- achtigen smaak had, doch waarvan de versmachte met lange teugen dronk. Nu keek hij verder en ontdekte in een hoek eene soort loods uit plan ken samengesteld, en die ook van een dak voorzien was, zoodat zy veel op eene hut geleek. Deze afgesloten ruimte had een gewoon slof. Wa lewski drukte op de klink en tot zqne verwondering ging de deur open. Hij stak een nieuwen spaander aan en verlichtte zoo het inwendige van deze planken hut. Bq het schijnsel ontdekte hij een stelling van planken in de rondte, vier hoog en op de onderste plank lagen groote hoopen pas gemunt geld opgestapeld. Er wa ren daar thalers en vooral de toen veel In omloop zqnde acht groschenstuk- ken, die met groote kunstvaardigheid bewerkt waren en bovendien alle het aanzien hadden, alsof zij reeds jaren in omloop waren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1