an ngen Woensdag rtraat. Feuilleton, Kromme Wegen. ling) en It enz. No. 191- 50e Jaargang. 1912. iGHEREN. Tram li Augustus Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ftbonsiements-fidoertentien op ze8r ooordeeSige oeorsuaarden Gemeentebestuur. MILITIE. BINNENLAND. [ER zijne jewijzen lenis. langheb= deelen. voor de IAAT 3. riek m RUN. mden ®ene lillen in het TRATIES "OREN en In S.S.) 6.22* 15, 11.12*. arsluis, dePaul jjtel is reap. 5, 9.23, 10.351, 111.15*. Domburg6.15, 6.07, 8.40 en delburg5.05*. 5, 6.55 en 9.37, jsinaen5.05*, 55 en 9.37*. loopen alleen i 15 Mei toten linen gemerkt 1 ,een te Mid' a): 4.40a, 4.45s 15, 8.20, 8.55d 1, 11.40*, U.50 1.30,1.50d, 2.10 50,4.10, 4.30d, 10, 6.30a, 6.50, B0, 8.50e, 9.05, Jöc. 1): 5.10a, 5.15». EO, 8.55, 9.30d, 1 12.12.10, .50, 2.10, 2.304, 1.10, 4.30, 4.50, 30, 6.50, 7.10a, 05, 9.40, 10-15 lag van Vlieein' tend werkman»' om 2.30 en >iid werkmanB' ijden alleen <>P van de retail' verder dan Voeren Paul Krugei' Bemiae, -pf j si aan, Tïal#' 130 130 .30 L30 .30 30 nm. Zlerikz«e:. 3.1^ 3.15 3.15 315 3.15 5.30 3.14 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan i4 regels 0.40. Voor eiken rege! meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. ZAKBOEKJES. De Burgemeester van Vlissin gen brengt ter kennis van de in deze gemeente wonende verlofgangers van de Militie van het, 3de Regi ment Infanterie 4de Bat. van die lichtngen 1907, 1908, 1909 en 1910, dat zij hunne zakboekjes ten spoedigste, uiterlijk 19 Augustus 1912 ten Raadhuize Bureau Mili tie, moeten inleveren, ten einde daarin bij genoemd korps de noo- dige wijzigingen overeenkomstig de nieuwe Militiewet te doen aan brengen. Vlissingen, 10 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN v. KOUDEKERKE. Het fort te Vlissingen. Opnieuw heeft de heer Roland de Marès naar de pen gegrepen om in de „lndépendance Beige" van heden te betoogen, dat het fort te Viissin- gen overbodig is, dat het geen reke ning houdt met België's recht om, ingeval zijn grondgebied wordt ge schonden, een beroep te doen op de mogendheden, welke zijn grondgebied waarborgen alsmede met de ver plichting van Nederland dat im mers bij het traktaat van 1839 acte genomen heeft van hetgeen, waartoe zich de mogendheden jegens België hebben verbonden Nederlands plicht n.i. om niels te ondernemen wat een/g optreden der garandeerende mogendheden, om België overeen komstig deze hun verbintenis ter hulp ie komen, zou kunnen in den weg staan. Want de schrijver legt er den na druk nog eens op, dat een fort te Vlissingen in strijd zou zijn met letter en geest van dit tractaat van 1839. De bewering dat België zich over dit fort niet ongerust behoeft te ma ken, ja dat dit fort zelfs een aanslag op Antwerpen zou kunnen voorko men, acht R. d. M. „forcer la note fantaisiste" in een redetwist die wat het onderwerp en de staatkundige omstandigheden betreft zoo hoogern stig is. Niels waarborgt den schrijver, dat ingeval van een vastelandsoorlog Ne derland en België samen zouden werken of zelfs maar evenwijdig met elkaar. Hoezeer zelf aanhanger van een Nederlandsch-Belgische toenade ring, acht de schrijver een militaire entente lusschen beide landen on waarschijnlijk „en raison du caractère O— 55.) De heldere oogenblikken werden allengs langzamer, maar in éen daar van verbeeldde zich Walewski, dat in de duisternis een hand over zijn bed gleed, over de deken. Een hand, een vreemde, onzichtbare hand Deze inbeelding had iets zoo ver schrikkelijks, dat zq op eenmaal het geheele bewustzijn van Walewski wak ter riep. Hij sprong op en greep krachtig toe. Er klonk een zachte kreet van Walewski had een grove nderige hand gegrepen. W'8 is daar? schreeuwde hij, h,.® ahqd half verdoofd, anders zou RuC'n'en to®geslagen hebben, stil eesche ®tom antwoorddeStil, m®n zou u vermoorden, Goj, ga mee- Esther wil het. -- oatuch heeft het beloofd 1 de puissance perpétuellement neutre de la Beigique". Want zoolang Bel gië zijn onz^'digheid niet prijsgeeft kan het wel, als zijn grondgebied gescholden wordt, een steun aanne men van Nederland, doch nooit van zijn kant steun geven aan Nederland zoolang het Belgische grondgebied wcr-Jt g ëerbiedlgd. Buiiendien zou al maakten Ne derland en België een afspraak, ieder op zijn eigen terrein blijvend, doch elkaar logisch aanvallend, zich tegen derden Ie verdedigen een fort te Vlissingen zuife een gemeenschappe lijke verdediging niet vergemakkelij ken. Daarvoo- zou, meent de schrijver, Nederland zijn Oostgrens thans zonder versterking van eenige be- 'eekenis meeten versterken en al dus de Belgische Maas-barrière op zijn eigen grondgebied verlengen. Daar alleen zou dan van samenweiken van beide legers sprake kunnen zijn. Zoolang men nog niet zoover is, meent R. de M., blijft een fort te Vlissingen een bedreiging voor de Belgische „reduit national" !e Ant werpen. En hij herhaalt dan r.og eens de bekende argumenten uit zijn vorige artikel en de daaraan voorafgaande artikelen, waarmede hq wil betoogen dat dit fort slechts derden met booze bedoelingen van dienst zou kunnen zjjn. Hij wqst verder op het verschil lusschen het ontwerp-Wentholt en dat van minister Colijnalle posten uit het eerste ontwerp, die voor de verdediging van Tessel, Goeree, het Hollandsch Diep, Hoek van Holland en IJmuiden zijn verlaagd, slechts de post Vlissingen is nog met f118.000 verhoogd. Welnu, zegt de heer R. d. M., hieruit blijkt dat het heele ont- werp-Wenthol tot niets anders diende dan het oorspronkelijk denkbeeld van den bouw van een fort te Vlissingen te bemantelen. Hij acht bovendien het fort te Vlissingen niet voldoende om een landing in Zeeland te beletten, terwijl de onzijdigheid van de Schelde, naar deskundigen hem hebben mede gedeeld, veel doeltreffender door het uitstrooien van d'ijvende mijnen en door het wegnemen der betonning zou kunnen geschieden. Tenslotte spreekt hij opnieuw den wensch uit dat de Nederlanders op dit siuk tot inkeer zullen komen. Nooit goed. Wij lezen in hei „Dbl. van Noord- Brabant" Toen er nog een kans was op totstandkoming der Ziektewet, heette dit wetsontwerp een prul. „Het Volk" schreefTalma heeft de arbeiders aan de dokters verraden. Dus zou men zeggen, dat er links vreugde zou zijn over het verdwijnen Baruch, zljt gij daar fluisterde nu Walewski. Hoe komt ge hier I Esther wil het. Baruch doet alles wat Esther wil. Esther heeft het bevolen. Baruch heett de deur gevonden. Baruch heett den Goj hooren schreeuwen kom, gauw Het moest zeker wel de indruk wezen, dien het noemen van Esthers naam op Walewski teweegbracht, dat deze op eens alle moeheid kon ver geten en bereid was alle hindernis sen te overwinnen. Wellicht ook be moedigde hem de tegenwoordigheid van een levend wezen, dat hem tot helper was gezonden. Daar hij uit Baruch's woorden iets van een deur meende verstaan te hebben, wilde hij zich daarheen wen den, maar de ongelukkige trok hem op den grond en wees hem de rich ting onder de houten bedstede, waar in hij lot nu toe gelegen had. Wa- lewski's zoekende handen tastten hier weldra in de ledige ruimte, en daar uit vermoedde hij, dat zich ergens onder het bed een klein valluik be vond, dat door Baruch, die van be neden kwam, geopend was. Hij voelde de smalle opening, door der Ziektewet. Neen, nu teekent men plaatjes met onderschriften als „De zieke arbeider kan wachten". Nu heet het verschuiven der Ziekte wet weer een ramp. Iniusschen komt de Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering op de borden. Krijgt deze kans om wet te worden. Wat nu Wel, nu dit ontwerp af gekeurd. Het legt den arbeider een nieuwe belasting op en geeft hem weer weinig. Storm eitegen. Maar toen dit ontwerp nog niet in 't zicht was, of, beter gezegd, toen de kans om in het „Staatsbl." te komen, voor deze wetsvoordracht ongeveer op nul stond, heeft de heer Troelstra hemel en aarde bewogen, om althans éen artikel ervan dat den ouden van dagen pensioen geeft aangenomen te krijgen. Als dat maar van Troel stra gekomen was, zou 't wel goed zijn geweest. Nu 'i dreigt gegeven te worden door de rechterzijde, met de invaliditsitsrente erbij, -— welke veel meer beteekent dan het ouderdoms pensioen nu deugt het niet. Heet het niet te deugen. Maar dat het wèl deugt is genoeg gebleken uit de angst, waarmede de linkerzijde getracht heeft dit wetsont werp te keeren. Tot driemaal toe. Marine en leger. Gisternamiddag is op 's Rijks werf te Amsterdam de eerstgebouwde pantserboot van de Nederiandsche marine te water gelaten. Het schip zal den naam „Bdnio" dragen. Voor het tegenwoordige bedraagt bij het wapen der infanterie het ont brekend kader 725 korporaals voorls bij het le reg. 3 sergeanten en 14 korporaatsfourier. Bij de andere regi- menten is van beide categorieën geen incompleet. Bq Kon. besluit is bepaald, dat geheele of gedeeltelijke vrijstelling van herhalingsoefeningen kan worden ver leend aan den ingelijfde bij de militie lo. die, na volbrachte eerste oefening, gedurende zoodanigen tijd in werke- iijken dienst is gebleven of gekomen dat hij geacht wordt in die mate te zijn geoefend, dat herhalingsoefenin gen voor hem niet of slechts gedeel telijk noodlg zijn; 2o. die tijdens den duur der herhalingsoefeningen onnvsbaar is, hefzij voor het bedrijf, waarin hij werkzaam is, hetzij voor de instandhouding der middelen van het bestaan van zijn gezin of van dat waartoe hij behoort of waarin hq als pleegkind is opgenomen, dan wel van personen, die hem in den eersten ot den tweeden graad van bloei- of aanverwantschap bestaaneen en ander ter beoordeeling van onzen minister var. oorlog. Inwisseling muntbiljetten. De minister van financiën brengt weke hij zich liet afzakken, zonder dat zijne voeten den grond vonden. Baruch's slem hoorde hij niet meer, hij wist dus ook niet, of hij zijne handen, die hij tot nu toe krampachtig had vastgehouden, moet loslaten of niet. Ten slotte dwongen hem de vermoeienis zijner handen en de kramp in zijne spieren los te laten hij viel tamelijk diep naar beneden, en kwam met zulk een kracht op den harden grond neder, dat hij voor eer.ige oogenblikken het bewustzijn verloor. Toen hij weder geheel tot zich zeiven kwam, voelde hij, dat Baruch zijne handen vasthield en daarvan de vingers telde. Hij kwam ook hierbij slechts tot het gewone resultaat, want Waiewski hoorde hem mompelen Negen, elf —negenelfeven als bij Baruch waar om is de Goj niet de ladder afgegaan de Goj heeft zich na. r beneden laten vallen hihihihihi 1 Walewski voelae om zich heen en ontdekte een ladder, die boven naar beneden voerde, en die hij niet had gevonden, waarschijnlijk omdat hij op de aanwijzingen var, Baruch nie onder de aandacht van het publiek dat, krachtens de wet van 15 juli 1912 to! 1 Januari 1913 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen dat die inwisseling zal kunnen geschieden bij de betaal meesler3kanioren en bij' de kantoren der Nederiandsche Bank (behalve bij de correspondentschappen 2de en 3de klasse); dat van 1 Januari 1913af de alsdan nog niet ingewisselde munt biljetten waardeloos zuilen zijn. Het' bovenstaande geidt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van f 50 en van f 10, waarop het woord „muntbiljet" voor komt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitgegeven blauwe bankbiljetten van f 10). Rijksarchief In Zeeland. Uit den 34sten bundel van de pas verscheren archielveislagen ontleenen wij het volgende over het rijksarchief in Zeeland De nieuwbenoemde archivaris dr. K. Heeringa heefi zich begrijpelijker wijze eerst op de hoogte moeien stellen van de verschillende bestand- deelen van het depot en van de vordering der inventarisatie. De archi varis schijnt na het vele belangrijke door zijn ambisvoorganger aan het Zeeuwsche archief tot stand gebrach», zich voornamelijk aanvankelijk te zullen bezighouden met het archief van den landdrost en van de Siaten en Raden. Na eerst een voorloopig schifterij van laatstgenoemd archief gemaakt te hebben, heeft de archiva ris zich verirouwd gemaakt met het karakter der regeering. Hieromtrent wordt een uitvoerig zeer belangwek kend relaas gegeven, hetwelk een groot deel van het verslag vult. Behalve eenige aanwinsten, die afzonderlijk yerroeld worden is het notarieel archief van Middelburg en Zierikzee het voornaamste, dat als aanwinst geboekt kan worden. Deze archieven werden voorloopig geïnven tariseerd. Het gemeentebestuur van Hulst, dat eerst nalatig was gebleven in de overgave der noiarieele proto collen, heeft ook thans grootendeeis aan zijn verplichting voldaan. Voor volks- en schoolbaden. Op de van 27 tot 30 te 'sGraven- hage te houden Internat. Conferentie voor Volks- en Schoolbaden zullen afgevaardigden aanwezig zijn van België, Spanje, Frankrijk, Griekenland, Italië, Noorwegen, Nederland en Zwe den, en de gemeentebesturen van Antwerpen, Amsterdam, Batiersea, Bradford, Brussel, Brugge, Bussum, Charleroi, Dortmund, Dordrecht, Du blin, Gent, Groningen, Haarlem, Den Haag, Hannover, Königgratz, Leiden, New-York, Rotterdam, Triëst, Utrecht, Weenesi en Zaandam. Voorts zullen genoeg acht geslagen had. Baruch greep thans zijn hand en zeide zacht: Kom, Goj gauw, gauw Hij trok hem aan de hand voort en Waiewski bemerkt?, dat hij zich in een nauwe gsng bewoog, wijl hq zich nu eens rechts, dan links aan de muren stootte. Het hoofd droeg hij voorzichtigheidshalve gebukt, om althans dit niet te stooten en zoo volgde hij, zoo goed hq kon, zijn geleider. Plotseling hield deze stil. Walewski hoorde uit de veste een dof, regel matig geluid, als dat van zware ha mers tot zich doordringen. Blijf hier, Goj. Baruch komt terug morgen, overmorgen als alles weg, zeker hier verdergaan Baruch Esther zeggen dat gij gered zljt. Baruch! ik zweer u, hoe maakt Esther het vroeg Waiewski gejaagd. Esther weent, omdat de Goj gevangen is. Baruch moet hem redden. Esther wil het. Baruch komt terug 1 Uit de verte kionk een korf, gillend fluiten. Baruch liet plotseling Wa- vertegenwooidigd zijn 42 vereenigin- gen uit binnen- en buitenland en de gezondheidscommissies van Aalsmeer, Bodegraven, Breda, Deventer, Dord recht, 'sGravenhage, Haailemmermeer, Harlingen, 's Hertogenbosch, Katwijk, Leiden, Maastricht, Middelburg, Naaldwijk.Oud-Brijarland, Rotterdam, Sliedtechi, Utrecht, Velzen, Vlaardir- gen, Zierikzee en Zoeiermeer. De conferentie wordt geopend met een soirée op Maandagavond 26 A<ig. in het Palace Hotel. 27 Augustus 's morgens vangt de conferentie aan in het Kurhaus en het Oranjehotel. Ze bestaat uitzeven zittingen, verdeeld over vier dagen. Ter afwisseling staan op hst pro gramma verschillende feestelijkheden, als: concerten, een zwemwedstrijd, georganiseerd door de Haagsche Zwem- en Poloclub, een excursie naar Rotterdam en gemeenschappe lijke maaltijden. De conferentie wordt officieelont- vangen dcor het gemeentebestuur Dinsdagavond 27 Augustus in het Kurhaus. De openingsrede wordt uitgespro ken door dr. W. P. Ruysch in de ochtendzitting van Dinsdag 27 Aug. daarna wordt de tentoonstelling geo pend in de Zanderzaal van het Kur haus. Geheelonthoudersbond. Onder leiding van prof. dr. j. van Rees werd in Plane lus te Amsterdam de 17e algemeene vergadering ge houden van den Alg. Ned. Geheelont houdersbond. In zijn openingswoord verwees spr. kortheidshalve naar het in het Maand blad van 15 Juli opgenomen en in de pers weergegeven jaarverslag van den Bond, uit welk verslag genoeg zaam bleek, dat 1911 1912 voorden Bond een goed jaar was. Het ledental was weer met 20 pCt. toegenomen. Maar van nog meer belang achtte spr. den vooruitgang van de beweging, die tèr gaat boven de eigenlijke or ganisatie, in het bijzonder weidde hij uit over de in een bepaalde richting en in bepaalden vorm aangewende eerste pogingen om het jeugdwerk ter hand te nemen en stelde spr. in dit opzicht Zwitserland ais voorbeeld. Ook merkie spr. op. dat de Pad vindersbeweging te Amsterdam, hoe goed, toch overtroffen wordt door de Padverkennersöeweging te 'sGraven- hage en Rotterdam, omdat de eerste op te veel militaire wijze is georga niseerd, waarvan het gevolg i9 dat menig padvinder buiten dienst zich te buiten gaat, terwijl de padverken ners worden doordrongen van zelf standigheid en verantwoordelijkheids gevoel. In het algemeen moet in het oog gehouden worden, dat het kind niet enkel kind is, maar een aanstaand lewski's hand los en deze hoorde slechts de stappen van den zich ver wijderende. Walewski gevoelde, dat hy weder alleen was. Het gillende fluitje weerklonk nog eens. Het doffe dreunen vermin derde ailengs en hield eindelijk ge heel op. Nu hoorde Walewski nog een zware deur dichtvallen. Doodelijke stiite omgaf hem ook nu weder, hoe scherp hq ook luis terde. Nadat de jonge Pool nog een tijd lang als ademloos had gewacht, sloop hij verder met de grootst mogelijke voorzichtigheid door de gang, de mu ren rechts en links met de handen betastende, tot hij plotseling bij een draai kwam en zijne handen in een ledige ruimte tastten, waardoor hij bemerkte, dat de gang in eene groo- tere ruimte verliep. Nu knielde hij neder, om te onderzoeken of de gang soms niet naar de diepte voerde en hij dus met geen val werd bedreigd. Toen hij bespeurde, dat dit niet het geval was, onderzocht hij de plaats meer nauwkeurig en bespeurde hij, dat deze naar links zacht afhelde. (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1