ret] iurg. mm m 4 m Mt. a edkup ft- fi.- 11.10 f 1.10 Dinsdag 13 Augustus Kromme Wegen. No. 190. 50e Jaafgan 1912, nd met (be- op- lis id. Gemeentebestuur. Feuilleton. ent* BINNENLAND, im. i? r VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maai berekend. Groots letters en ciichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgasond#! op Zon- m Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftboiisiemöitis-ftduerfeirifiln op zeer uoordealig© oaoruiaarden MILITIE. Oproeping van Verlofgangers iot den werkeiijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van den 5 Maast 1912, A No. 970, 3e Afdeeling M. Roept bij deze op tot den werke iijken dienst: de ondervoigende in deze gemeente wonende Verlofgan gers van de lichtingen 1905, 1906, 1909 en 1910. Van het 3e Regiment Infanterie Van Siooten, JanDe Kam, Abraham Brouwer, Jan, loteiingen der gem. Middelburg, lichting 1905. Dag en plaats van opkomst: 27 Augustus 1912, Middelburg. Van hei 3e Regiment Huzaren: Roeise, Aarnout, loteiing der gem. Vlissingen, lichting 1909. Dag en plaats van opkomst: 2 September 1912, 's Gravenhage. Van het korps Paniserfort-Artillerie Kloosterman, Pieter; But, Antheunis, loteiingen der gem. Vlissingen, lich ting 1905. Dag en plaats van opkomst 2 September 1912, Muiden. Van Leeuwen, Willem, loteiing der gem. Helder, lichting 1905, Bhnkert, Wil lem, loteiing eer gem. Middeibu'g, lichting 1905. Dag en plaats van op komst: 2 September 1912, Heider. Van het 5e Regiment Infanterie Boersma, Jacob, loteiing der gem. Amersfoort, lichting 1905. Dag en plaats van opkomst, 3 September 1912, Amersfoort. Van het 7e regiment infanterie De Kam, BernardusVan den Boven- kamp, AdiiaanAuer, Job Cornelis, Joteling der gem. Vlissingen, lichting 1906. Dag en plaats van opkomst 3 September 1912, Amsterdam. Van Steijn, Franciscus Didericus, loteiing der gem. Amsterdam. Dag en plaats van opkomst: 3 September 1912, Naarden, Van het 9e Regiment Infanterie Visser, Tjailing, loteiing der gem. Wommels, lichting 1905. Dag en plaats van opkomst3 September 1912, Leeuwarden. GELAST: de voormelde verlofgangers zich, te dien einde, voorzien van hunne klee ding en voorwerpen van uitrusting, alsmede van hun voor vertrek afge- leekenden verlofpas, elk op den voor hem bepaalden datum, rechtstreeks bg hun korps aan te meiden, en we! zij die in de plaats van opkomst woonachtig zijn, uiterlijk te 8 uur voormiddags. Zij die woonachtig zijn binnen 20 K.M. van de plaats van opkomst op den dag voor de op komst bepaald, uiterlijk Ie 10 uur 54.) Als hij echter zijn vijand werkelijk nedersioeg, wai dan Had deze hem niet gezegd, dat de uitgang dag en nacht bewaakt werd Nu kwam Walewski op de wan- hopige gedachte, of hij niet beproe ven kon de kieederen van den ver- siagene aan te trekken en dus de schildwachten te verschalken. Maar ny wist immers niet eens, waarheen zien te wenden, ais hij buiten de deur Kwam, of hij zich onder den grond, n een kelder of misschien onbewoond gebouw bevond. Uren lang had hij zijne gedachten gewelddadige plannen gekweld, 1e, vermoeienis hem eindelijk nnn'u wist' dat 11'i gerust sla- h« ui ,iot ziïn vijand terugkeerde; feL» daarom het laatste eindje «ars uit, hoewel hij geene middelen v.m. De overige verlofgangers zullen zich voor zooveel zij binnen het rijk gevestigd zijn, op den dag voor de opkomst bepaald met het eerst ver trekkende openbaar middel van ver sneld yervoer van hunne woonplaats of naasfe station, naar de plaats van opkomst moeien begeven en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn zich op dien dag vóór 4 uur bij hun korps moeten aanmelden. En geeft kennisdat voor hei geval zij door ziekte of andere redenen buiten staat mochten zijn om op te komen zij daarvan kunnen doen blijken, door op den dag voor de opkomst bepaald, een op ongezegeld paier geschreven geneeskundig ge tuigschrift of een ander bewijs of verklaring ter Gemeente-Secretarie (Bureau Militie) over te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn, zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, teneinde daarbij in den wapenhandel te worden ge oefend, wordende zij voor zooveel noodig, er op gewezen, dai zoo zij in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen, zij voiger.s Art. 98 der Miliiiewei ais Deserieur worden behandeld. Viissinger, den 10 Augs. 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE BEKENDMAKING. Wijziging Openstelling Bureaux ter Gemeente Secretarie. Burgemeester en Weihouders van Vlissingen brengen ter aigemeene kennis dat de Bureaux Griffie en Bevol king ter Gemeente-Secretarie voortaan op alle werkdagen behalve Zater dag geopend zullen zijn van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure en des Zaterdags van des voor middags 9 tot des middags 12 ure. De uren van openstelling van het Bureau Burgerlijke Stand blijven on veranderd. Vlissingen, 7 Augustus 1912. Burg. en Weth van Vlissingen VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De nieuwe Kamervoorzitter Het schijnt nu wel vast ie slaan meent de neutrale „Telegraaf* dat da heer jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, afgevaardigde van Nijmegen, in September gekozen zal worden tot voorzitter" var, de Tweede Kamer. Wij wiiien ronduit verklaren, dat wij niet ande'rs hebben bezai, om het weer aan te steken en legde den kandelaar zoo naast zich gereed, dat hij dezen bij zijn ontwa ken dadelijk grijpen kon. Toen hij ontwaakte deden honger en dorst hem gevoelen, dat hij ge- ruimen tijd moest geslapen hebben en het eerste waarnaar hij greep, was de rest van het voedsel an van den wijn. Een dronk water zou hem thans wel aangenamer geweest zijn, dan deze. Hongaarsche wijn, want reeds in den siaap was hij door dorst ge kweld, en in den droom had hij zich voortdurend aan koele bronnen ver kwikt, zonder dat echter zijn dorst scheen af te riemen. Walewski meende er mei zekerheid op te kunnen rekenen, dat zijn var leider wel weer spoedig bij hem zou binnentreden. Zijn hart kiopie luid en zijne opwinding was niet gering, maar de tijd scheen den vertwijfelde in de duisternis thans langzamer dan ooit voorbij te gaan, want in weerwil van zijn levendigst verlangen, dat deze vreeselijke spanning een einde mocht nemen en eene beslissing zouwolgen, verscheen de verwachte bezoeker maar niet. verwacht. Het zou uiterst zonderling en voor den heer Van Nispen boven dien uiterst pijnlijk zijn geweest, irdien de rechterzijde aan een ander de voorkeur zou hebben gegeven. De heer Van Nispen toch heeft, als tweede candidaat op de voorzitters-nominaties der laatste jaren, vrij vaak in avond vergaderingen den president moeten vervangen en zich daarbij een goed leider getoond. Er zou dus een zeer geldige reden moeten zijn, om hem thans te passeeren. Hij bieek een streng, standvastig en bedaird voorzit ter, die zich niet van z|n stuk brengen laat. Bekwaamheid voor het ambt kan men hem niet ontzeggen. En dal hij Katholiek is, kan toch absoluut geen reden zijn hem verre ie houden van den voorziiters-zetei. Geen reden voor rechts; aangenomen dat daar vrij s'erka anti-Katholieke tendenzen n'en déplafse de coalitie, aanwezig zijn, zou" het passeeren van den heer Van Nispen een slag in het aange zicht wezen van de sterkste der drie verbonden parijen, die immets zéér moet worden ontzien. En geen reden voor links; de vrijzinnigen toch zullen iemand niet willen weren uit een ambt, omdat hij van een bepaald geioof is. Is deze benoeming dus normaal Grootendeels zeer zeker. Maar aan den anderen kant verhelen wij niet, dai wij ook al is dit een bijzondere reden den heer Van Nispen wel wat jong vinden voor de functie. Op een voorzitters-stoei „doet" zijn figuur 't trpuwens absoluut niet. Decoratief befeefent hij er niets Hij zinkt weg in de breedte van den zetel. Maakt er den indruk van iemand, die een veel te wijde jas aan heeft. Bovendien is de heer Van Nispen veel meer een poiitiek per soon, een partij-figuur, dan zij, dien hij straks zijn voorgangers zal kunnen noemen. Nog onlangs toonde hij weinig zelfbeheersching, toen hij de geheele linkerzijde mei het verwijt dat zij opzettelijk de afdoening van zaken belemmerde (een verwijt, op dat oogenbiik volkomen te onpas) bovenmate prikkelde. Iemand, die aigemeene sympathie geniet, is hij dan ook geenszins. Maar in ieder gevalVan hem is een strenge, correcte leiding te verwachien. Hij zal op den voor zitters-stoel een man van kracht, van wil en van gezag zijn. En dien heeft de Kamer noodig. Militaire berichten. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Lich. Opvoeding heefi de toestemming van den minister van oorlog verzocht voor het deekemen door militairen met groot of klein verlof aan ca vierdaagsche afstands- marschen le voet, weike de Bond Vele uren waren voorbijgegaan en nog altijd zat Walewski te vergeefs wachtend op den rand van het bed, den ijzeren kandelaar iot tegenweer gereed, in de hand. Te vergeefs echter alle wachten I Te vergeefs het ingespannen luisterenDen eenzame omgaf inderdaad de stilte des grafs. Hoe hij ook zijn oor beurtelings aan den wand, aan de deur of op den grond drukte, om te luisteren of hij ook eenig gedruisch van builen af kon vernemen, hij vernam nieis dan het kloppen van zijn eigen hart. Geen geluid drong in de duisternis der eenzaamheid, welke Walewski inder daad verschrikkelijk begon te worden, door. Daarbij kwelde hem meer en meer de dorst'in zij1 keel gevoelde hij een gloeien, -hof bij onophoude lijk gloeiend looisiik-s. Hoe dikwijls reeds had hij de led'ge flesch aan de verdroogde lippen gezet en ge- hoopi, dat nog een enkel dropje zijn lijden zou verzachten. Alles tever geefs 1 Een doffe vertwijfeling, eene soort gevoelloosheid had zich van Walews ki meester gemaakt. De smarten van den dorst waren zoo verschrikkelijk, voornemens is dit jaar van 27 tot er» met 30 dezer te doen houden. De minister heeft deze toestemming ver leend en bepaald, dai aan militairen, onder de wapenen, die wenschen deel te nemen aan bovengenoemde afstaridsmarschen, voor zooveel de belangen van den dienst zulks toe laten, het benoodigde verlof kan wor den verleend, terwijl aan militairen met groot verlof wordt vergund, in uniform met wapens en ieergoed aan bedoelde marschen deel le nemen. De bestaande bepalingen betref fende het ve-leenen van buiteniandsch verlof aan officieren, enderofficieren en mindere militairen van de land macht zijn bij Kon. besluit herzien in dier voege, dat daarbij aan autori teiten van de landmacht de bevoegd heid wordt toegekend tot het ver- leenen van dusdanig verlof. Men meldt aan het „Hb!.* dat bij het ooriogsbesfuur niets bekend is van vrijstelling van opkomst onder de wapenen voor de 3e herhalings oefening der lichting 1905. Wel schijnt te worden voorbereid een regeling van den overgangstoestand onder de nieuwe Militiewet. Het Bewaarschoolonderwijs. Het „Volk" verneemt nader, dat de denkbeelden van den minister van binnenlandsche zaken omtrent de voorgenomen regeling van het bewaar schoolonderwijs ook aan de gemeente besturen ora advies zijn gezonden. Er wordt o. a. in gevraagd, hoe men denkt over een voorstel om voortaan alle bewaarschoolonderwijs voor 75 pCt. uit de gemeentekas !e bekosti gen, en aan de gemeente de verplich ting op te leggen, een bewaarschool op te richten, wanneer 4 gezinshoof den zulks verlangen. Bezoldiging gemeenteveldwachters. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Ged. Staten der on derscheidene provinciën verzocht om er bij de gemeentebesturen op aan te dringen om, mochten de bezoldi gingen der gemeenteveldwachters nog niet op behoorlijk peil zijn gebracht, te wiiien bevorderen, dat dit alsnog geschiede, en om in de eerste helft van Ocfober a.s. nader bericht te mogen ontvangen, hoe het alsdan met deze bezoldigingen in het algemeen za! zijn gesteld. De Oranjebloem. Naar men aan „de Ned." meldt, zijn reeds op tal van piaaisen in ons land, onder leiding van dames van aanzienlijken huize, vergaderingen gehouden van jonge dames, ter voor bereiding van den verkoop van de Oranjebloem op den a.s. Koninginne dag. Over 't algemeen is het verze kerd, dat overal door jonge dames dat de versmachte begon te ijlen en toch hoorde hij geen geluid van menschen in de nabijheid, weike zich om hem bekommerden of hem het noodzakelijkste brachten. Plotseling overviel hem de gedachte, dat men hem opzettelijk vergeten had en hem aan den dood door honger en dorst had toegewijd. Deze gedachte had eerst een verlammender! invloed, die echter weldra tot den angst der ver twijfeling overging en hem er toe bracht alle voorzlchtigheidsmaatrege- len ter zijde te zetten. Hij begon luid te roepen en te schreeuwen, tot hem de droogheid in zijn keel en de inspanning voor een tijd zoo heesch maakten, dat zijn stem niet meer hoorbaar was. Doch afles te vergeefs I Ook zijn schreeu wen had geen gevolg gehad. Er drong geen klank in zijne eenzaamheid door lot antwoord op zijn hulpgeschrei Thans overviel hem eene waanzin nige woede! Als een wild dier, dat zijn kooi zocht te vernielen, wierp hij zich op de deur en bewerkte de ze met zijne vuisten, handen, met den ijzeren kandelaar met de meu belstukken, waarmede hij er tegen de Oranjebloem (en verkoop zal wor den aangeboden. De organisatie der padvinders zal waarschijnlijk hier en daar tevens haar zeer gewaardeerde diensten be- wijzen. Paspoorten. Naar den minister van justitie gebleken is, worden somtijds door burgemeesters ten onrechte binnen landsche paspoorten afgegeven aan vreemdelingen, met de klaarblijkelijke bedoeling bm za ie doen dienen als reis- en verblijfpassen. De minister heeft het daarom wenschelijk geacht de burgemeesters der onderscheidene gemeenten door lusschenkom3t der Commissarissen der Koningin te doen uitnoodigen, zich van dergelijke uitreiking, in strijd met de wettelijke voorschriften, te onthoudfn. Gemeente-begrooting 's-Gravenhage. Verschenen is de begrooUng der inkomsten en ui'gaven van de gemeen te 's-Gravenhage voor den dienst van 1913. De inkomsten worden geraamd ge wone f 14.134 251.68"2) buitengewone f 9,963 548. totaal f 24,097,799,68\ De raming der uitgaven is gewone f 13,836 276.68V2 buitengewone f9,963 548.—, totaal f 23,799,824 685. Hef batig slot bedraagt derhalve f 297,975. Op ds begrooting wordt voorts medegedeeld, dat de bevolking op 1 ju'i 1912 bedroeg 291,357 z'elen. Teiwiji by de begroeiing voor 1912 het percentage van de Inkom stenbelasting aanzien'ijk tnoeis wor den verhoogd om het evenwicht tusschen de gewone uitgaven en in komsten te bewaren, is de onderlinge verhouding van de gewone ontvang sten en uitgaven, zooals deze voor 1913 zijn voorgedragen, van dien aard, dat bijzondere maatregelen om de begrootmg te doen sluiten achterwege kunnen blijven. B. en W. besluiten echter met ter kennis van den Raad te brengen, dat bij de samenstelling der ontwerp-be- grooting hun streven daarop in het bijzonder gericht is geweest en dat zij, bij de vele behoeften welke zich opdringen, daarin slechts zijn geslaagd door zich te onthouden van voorstel len lot het voieeren van uitgaven, die, hoezeer gewenschi, niet dringend noodzakelijk werden geacht. Een gedenkboek. De Vereeniging tot stichting en exploitatie van een herstellingsoord voor spoorwegpersoneel zal den 21 Augustus a.s. vijf jaar bestaan. De vereenigng is voornemens baar 5jarig bestaan o.a. te gedenken door de uitgave van een gedenkboek, dat met medewerking van de betrokken storm liep, weder te vergeefsgeen geluid deed zich als antwoord ver nemen, ook op hef vreeselijke leven, dat hij veroorzaakte. De eenzaamheid des gróf3 omgaf hem als te voren! Na dezen verlwijfeknden uitval van woede, gevoelde hij daarvan weidra den tesugslag op lichaam en geest. Uitgeput en onimoerigd, zonk Walewski op zijn bed neder. Zijn dorst maakte hem half waanzinnigde honger woedde in zijn ingewanden de ongelukkige had geen hoop meer. Hij verviel in eene soort van ver- dooving, in eene soort van wakend droomen, in welken toestand zijne uitgeputte hersenen hem beelden voortooverden, waarbij hij al spoedig werkelijkheid en phantasie niet meer wist ie onderscheiden. Nu eens had hij vreeselijke oogenbiikken van hel der denken, waarin hij zich zijne hulpeloosheid telkens smartelijker be wust werd, maar deze werden af gewisseld door de verterende pijnen van honger en dorst, door droomen van Esiher, van zijne moeder, van strijden, vervolgd worden en andere dergelijke. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1