Ee rste Bias KER. Dit luininer bestaat uit 2 blsiten 1. JEN. lel, t aandag Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme Wegen. neemt LAPPIJ ïondere |ing. svraagd. LOBEHEN. 50e Jaargang, Ie. INVOERRECHTEN. Brieven uit de Hofstad. jn knecht lerlei leu, aatjes, ntjj te maken, aandag de nten met iKER zijne bewijzen ?kenis. jelangheb= te deelen. id voorde nt ■J 'RAAT 3. OTERÏJ. rborgd door straat 76, P. E. VAN rendienst 6.—, 6.20, 6.45 -,10.20, 10.40 b.30,1.—1.30», :,30. 4.50, 5.20, 8,20. 6.10, 6.30, 10.10, 10,30, a. 12.10, 12.40, 3.40,4.10,4.40, 7.30,3—, 8.30 ■iep. Zondags uit on S.S.) 6.22» 1.15, 11.12*. sorsluis, de Paal ïotel is reap. 5, 9.23, 10.3ö§, 11.15*. lomburg6.45, 6.07, 8.40 en Idelburg5.05», 5, 6.55 en 9.37. ssingen 5.05', 55 en 9.37*. loopen alleen 15 Mei toten No. 189. 1912. amen 6 dagen te Mid* Zierikzee '.30 >.30 .30 i.30 30 .30 7.10 nm. 3.15 5.- 3.15 3.15 3.15 315 ff f» 3.15 10.5 O »a.- 8.57 8.51 11.02 12.2 Prgs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. IJRAINT 12 Augustus ADVERTENT1ÊN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fwsemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Varschijnf dagelijks; uitgezonderd op Zon» en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BEKENDMAKING. Wijziging Openstelling Bureaux ter Gemeente Secietarie. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de Bureaux Griffie en Bevol king ter Gemeente-Secretarie voortaan op alle werkdagen behalve Zater dag geopend zullen zijn van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure en des Zaterdags van des voor middags 9 tot des middags 12 ure. De uren van openstelling van het Bureau Burgerlijke Stand blijven on veranderd. Vlissingen, 7 Augustus 1912. Burg. en Weth van VÜ3singen VAN DOORN VAN KOUQEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. 11.62 le boot l.t®r a. on b- haosen, a»»r jinen *>nd*ï. Uie.be» trj r Naar alle waarschijnlijkheid zal nu weldra het oogenbük aanbreken, waarop de vóór haar geboorte reeds beruchte tariefwet bij da Staten-Ge- neraal in behandeling zal komen. Zooals bekend is, beoogt de regee- ritig met deze wet, die een nieuw tarief beval der rechten op sommige uit het buitenland ingevoerde goede ren, een aanmerkelijke stijging der staatsinkomst.n, in ieder geval met verscheidene millioenen per jaar, teneinde daaruit de kosten der nog te maken verzekeringswetten, ziek'e-, ou- derdoms- en invaliditeitsverzekering te bestrijden. Het is ons eveneens bekend dat in deze zaak het iand om zoo te zeggen in twee kampen verdeeld is, en de tariefwet door sommigen even fel bestreden als zij door anderen warm verdedigd wordt. Voor ons, die ons in den eigenlijken politikken strijd niet meneen, is na» tuurlijk alleen van beteekenis° de strekking der wel en hare waarschijn lijke gevolgen, die wij, nu de zaak na zoovele jaren eindelijk eens tot eene beslissing zal komen, nog wel eens voor onze lezers duidelijk mogen maken, in zooverre ten minste als dit nocd'g is. Het is toch voor ieder duidelijk, dat het om geld, zelfs om vee! geld te doen is en dat dit geid op de eere of andere wijze most worden betaald of opgebracht. Waar het geld er wezen moet en 0— 53.) Ze wist wel; dat hij er steeds naar streefde ieder harer wenschen te vervullen en nu was hq weggeloopen zonder hare instructies af te wachten, zonder mede te deelen of hij Walews- ki's redding voor mogeiijk hield. Was er niet voor te vreezen, dat deze half waanzinnige meer nadeel dan nut aan den gevangene zou veroorzaken Was het niet verschrik kelijk, dat hare eenige hoop thans op een geestelijk ongelukkige berustte? De vertwijfelende moed, die Esther tot nu toe had staande gehouden, dreigde haar te begeven. Maar zij herstelde zich, zij zocht nüS J" het gebed, bij denzelfden uoa, die meermalen door zwakke vrouwenhanden, door de handen van een Judith, een Esther, wel haar volk °aü gered. Waarom kon hij niet door de regeering van geene andere uit breiding of verhooging van bestaande belastingen heil verwachtte, daar was het slechts de vraag, hoe de zooge naamde iarieven moeten worden ir ge richt en daarbij heeft de bedoeling voorgezeten om,waar in het buitenland hetzelfie werdt gedran en er geen uitzicht bestaat dat men daarbinnen afrienbaren tijd lot het stelsel van den vrijen handel bekeerd wordt, zonder de vreemde concurrentie te weren, aan de binnenland3che voortbrenging tegenover die concur rentie eenigen steun te verleenen. De regeering heeft voor de keus gestaan om het tegenwoordige stelsel van betrekkelijk vrijen handel te handhaven of, waar haast in alle landen hooge uitvoerrechten worden geheven, zich daartegen door een gelijk stelsel van inkonende rechten te weren, door het belasten inzonder heid van zulke buitenlandscbe artike len, die ook hier te lande worden voortgebracht of gefabriceerd. Wanneer er geen stelsel van ba- schermende rechten in het buitenland bestond, of het beginsel van den vrijen handel weer ovetal mocht wer den toegepast, dan zou de regeering er zeker niet aan gedacht hebben om tot beschermende rechten haar toevlucht te nemen; waaruit vanzelf volg', dat de vrije handel altijd te verkiezen is, ook omdat hef tegenover- gesielde aanleiding geeft tot een zeer uitgebreide en kostbare administratie en desniettegenstaande de smokkel handel toch niet geheel kan worden geweerd. Het is echter een feit, dat er indu strieën in ons land zijn, welker bloei door de buiteniandscbe beschermende stelsels wordt verhind rd. Het is dan natuurlijk alleen de vraag of de voordeeien, door den meerderen bloei dier industriëen voor het algemeen afgeworpen, zullen opwegen legen het aandeel in da millioenen inkomende rechten, door ons volk zelf betaald. Eerlijke voor- en tegenstanders geven toe, dat de gevolgen der wet'niet met zekerheid ti voorspellen zijn, hetgeen op zich zeif zeker geen aanbeveling is, al moet erkend wor den dat door de wet het beschermend stelsel niet terstond een buitensporig karakter zal aannemsn. Het is echter zeer wel voor geleidelijke ui breiding vatbaar en velen vreezen daarvoor. Men mag zonder bezwaar aanne men dal de buitenlandscbe fabrikant, om zijn omzet niet le verliezen, zijn prijzen niet met het geheele invoer recht verhoogen zal. De kleinhandel en de verbruikers zullen in ieder geval hel overige moeten betalen en een zeer natuurlijk gevolg is de stij ging van den prijs der producten in het algemeen, zonder dat er die meerdere welvaari tegenover staat, de handen van een geestelijk zwakke de redding van den geliefde bewerken. Het zal ongeveer negen uur in den avond geweest zijn, toen een der meisjes verscheen en Esther de mededeelïng deed, dat zich in de gelagkamer een man bevond, die haar verlangde te spreken. Spoedig daarna verscheen Rukowski voor haar, die haar door zijne herhaalde bezoeken bij haren vader niet onbekend was. De jonge meesteres gelieve het mij te vergeven, zeide hij, na eene buiging gemaakt te hebben, indien ik haar een bericht breng, dat niet zeer aangenaam is. Maar het is werkelijk niets gevaarlijks, niets bepaald ge vaarlijks. Wat is er dan? vroeg Esther opgewonden, daar zij een ongeluk vermoedde. Uw heer vader is een ongeval overkomen in de duisternis Jde wagen is gekanteld een beenbreuk verder geen gevaar - - er is reeds een arts bij hem. Werkelijk geen gevaar, maar uw vader laat u verzoe ken bij hem te willen komen. floorsnemenis-Hdysrfenfiiii op zeer üoordseiig® woorwssrden die het gevolg is van indirecte ont wikkeling van de nijverheid, bevor dering yan den nationalen arbeid, uitbreiding der middelen van verkeer, enz. Dat de verhooging van belasting, die dus in ieder geval uit den maat regel moet voortvloeien bezwarend is in een tijd van groote duurte, kan allerminst worden ontken L Het uitspreken van een beslist oor deel over deze zaak is uiterst moeilijk en dit is des te moeilijker, wijl zoo veel afhangt van persoonlijke mee ningen en inzichten en men omtrent de" meerdere of mindere wenschelijk- heid van bijna elk der bijzondere artikelen van het tarief, in gevoe'en kan verschillen. Dit is gemakkelijk met een voor beeld op te helderen. Rechten worden voorgesteld op den invoer van versche vruchfen, omdat die hier te lande veel worden geteeld. De invoer moet dus worden tegen gegaan. Meer dan dertig millioen kilogram versche vruchten worden bij ons per jaar naar het buitenland uitgevoerd. Maar is dit dan zoo wen- schelijk? Dit is een feit, datdeteel- dets. inplaats van hun kracht te zoeken in uitbreidirg van de teelt, liever aansturen op zeer hooge buiten'aad- sche prijzen. Dat is veel gemakkelijker en toch even voordeeiig. Maar wat volgt er uit Dat wij voer H dlanders, die versche vruchten eten, het gelag kunnen betalen. Ook de binnenland- sche markt is duur en het is zeifs wel voorgekomen, in slechte jare', zooals in 1911, dat er in sommige sireken van ons land geen groente te bekomen was. Wat er nog was gig tegen formidabe'e prijzen naar het butmland en nu gaat men, door de heffhg van invoerrechten op plantaard ge voortbrengselen, derge lijke ongezonde toestanden besten digen De regeering meent dat er in ons land zoo overmatig veel wordt uitge voerd, omdat er zoo overmatig veel geteeld wordt; maar dit is onjuist. Er kon nog oneindig veel meer geteeld worden ten nutte van de binneniand- sche verbruikersdoch daarom is hel den teelen-verzender niet te doen wel om dezelfde verdiensten voor minder arb.id te genieteneen vrij natuurlijk streven, maar dat het alge meen belang niet ten goede komt. Met nadruk Is van verschillende zijden betoogd, dat de zoogenaamde kleine man onevenredig veel in deze indirecte belasting zal bijdragen. Dit is wel bestreden met de op;ne k g dat he! buitenland een belangrijk deal der rechten voor zijn rekening zal nemen, doch men mag hierbij naa- onze meening toch niet voorbijzien, d t de kleine man altijd het meest betaalt, omdat hij de minste draag- k'achi heef'. En nu is wel door de Waar is mijn vader? in een huis nagenoeg eene mijl van hier, hij is daar voorlcopig ondergebracht. .Ik heb een wagen voor de deur,'waarvan de juffrouw gebruik maken kan. Hei is goed, ik kom dadelijk. Zotsdra Rukowski de katner verla ten had, maakte Esther zich gereed. Zij bond een doek om hei hoofd en wierp een warmen mantel om de schouders, nadat zq voor alle gevallen nog eenig geld bq zich gestoken had. Spoedig daarop was zij voor de deur, waar Rukowski reeds op den wagen zat en de teugels in de hand hield. Het is werkelijk niet gevaarlijk, zeide hy nog errs om haar gerust te stellen. Esther klom op de zitplaats achter hem en de wagen reed in "duisternis naar buiten. Zij zullen ongeveer eep half uur gereden hebben, Esther in gepeins verzonken, toen Rukowski „hol" riep. Hy steeg af en hielp Esther bij het uitklimmen. Deze zag, dat zq voor een alleenstaand huis aan den straatweg hadden opgehouden. v.orstanders dezer tariefhervorming betoogd, dat eene algemeene prijs stijging van de voortbrengselen der beschermde industrie er niet het ge volg \ai zal zijn; maar hei werd toch aan den anderen kent toegegeven dat in den eersten tijd de prijzen wel eenige verhooging zullen ondergaan en dat uiteraard een zekere tijd noc- dig zalwéz n om de binnenlandscfee industrie tot volle ontwikkeling te laten komen. Daartegen wordt verwacht dat, naarmate de industrie door de be scherming krachtiger zal worden, iets wat lang niet algemeen wordt toe gegeven, onder den invloed van on derlinge concu reniie de prijzen gaan deweg weer zullen terugkeeren tot het peil, ja m sschitn zelfs daar be neden zullen dalen. Hier moeten wij echter opmerken dat dit geheel in strijd is met de dagelijksche ervaring. Wat eenmaal verhoogd is wordt zelden meer ver laagd. Doet dit laatste verschijnsel zich voor, dan is inderdaad slechts sprake van eene uitzondering. Het geheele iariefoniwerp, thans voor openbare beraadslagingen va - baar, ie bespreken, laat ons bestek niet toe. Waar echter In de Kamer wel belangrijke debatten te wachten zijn, die ongetwqfeld door velen nut belangstelling zu len worden gevolgd, daar achten wq het wel gewenscht, onzen lezers dat „volgen," door een kort overzicht als hei tegenwoordige, zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Den Haag smult aan een schan daaltje, neen maar, niet zoo eventjes 1 Uit de berichten in de dagbladen heeft men 't toch kunnen lezen, dat een jonge Haagsche baronesse, die er met den koetsier van haar vader van door was, en zich in Oostende bevond, daar door Haagsche detectives is opgelicht en naar Holland gebracht, om daar, zoo luiden de berichten, door toedoen van haar familie, in een krankzinnigengesticht geplaatst te worden. Dat bericht van het plaatsen in een krankzinnigengesticht heeft iets roman achtigs, iets griezeligs en toch iets gewilds. Haast zou ik zeggen, 't bericht 'heeft daardoor zooveel te meer waarde, meer -„charme", meer „lezenswaardigs" gekregen. Gij zult lachen om dat woordje „charme", 't wellicht idioot vinden en toch, 't is heilige ernst. Evengoed toch als een jonge dame geliefd kan zijn, door haar „charme" zoo kan ook een courantenbericht zekere charme hebben, zij 't dan De huisdeur werd geopend. Esther betrad de donkere ruimte en hoorde, dat de huisdeur achter haar gesloten- werd. Het volgend oogenblik werd Esther een doek 'over het hoofd geworpen en zoo vast ineengenaaid, dat zij bqna stikte. Buitendien voelde zq, dat krachtige mannenvuisten haar grepen en haarbanden en voeten eveneens met doeken tezamen gebon den werden. Het onverwachte van den overval, de schrik, bovendien de door den schrik dreigende ver- stikkirg, werkten op Esther zóo overweldigend, dat zij haar bewustzyn verloor. HOOFDSTUK XI. Onmiddellijk nadat Koppenhagen hem verlaten had, was Walewski nóch verschrikt nóch terneèrgeslagen. De bedreiging, die de brutale, hem anders vreemde man zich tegenover hem had laten ontvallen, wekte z^n toorn en zqn energie. Hy betreurde bijna, dat hq den ellendeling niet terneer geslagen had, die het waagde hem tot deelgenoot en medeplichtige van eene valschemunters bende te willen maken. Weliswaar zou dit ook een griezelig, een akelig soort charme. Stel u voor een schoone jonkvrouw, een barones nog wel, die er van door gaat dat op zich zelf is niet zoo buitengewoon, dat gebeurt wel meer maar er van door gaat met een bediende van haar vader, een koet sier. Dat op zichzelf is al een boek- dikte aan papier en drukinkt over waard. En de tegenwerking van de familie, de wanhopige poging van die familie, om 't meisje, van die „afdaling" af te brengen en dantenslotte als niets helpt, de misdadigster ge dreigd met opsluiting in een krank zinnigengesticht, de tenuitvoerlegging van de bedreiging, nog wel door oplichting. Ai O 1 schrijvers van volks- en zeden romans, die weet waarmede gij de goe-gemeente kunt paaien, die weet waarmee gij en uw uitgever en boek handelaar de centen verdienen kunt, is daar weer niet een massa voor u te leeren. De pen en 't papier en de lezers en de klinkende geldstukken wachten u. Zet u ten arbeid en wie 't eerst komt, 't eerst maalt. Die 't eerst klaar is met zijn werk heeft een jytgever. Nu is 't wel waar, de zaak heeft iets pikants, iets sensationeels en 't is dan ook niet te verwonderen, dat de Haagsche „beau monde", die nu eenmaal dol is op iets pikants en sensationeels, er van smult. En 't zou mij dan ook niets ver wonderen, als de Haagsche dames, die toch 't naatje van de kous moeten weten, eens zoo ter sluiks over de Koninginne-gracht loopen langs de woning der familie van Coehoorn, om misschien 't geluk te hebben, dat een van de familie-leden, die thans oorzaak zijn van de gesprekken van den dag, voor 't raam te zien, of juist te zien uitgaan of thuis komen. Ik wensch die dames veel succes, want ik gun haar van harte hun krans- gesprekjes, hun „zoo belangrijke" nieuwtjes. En ook hoop ik, dat 't zaakje nog zoo gauw niet afgeloopen is, dat er nog maar heel, heel veel over geschreven mag worden, dat er nog maar veel nieuwtjes over dit veel sensationeele geval bekend zullen worden, waarvoor dienen anders de Haagsche „salons". De verjaardag van H. M. de Koningin-moeder is hier weer evenals voorgaande jaren, met een vuurwerk en een volksfeest gevierd. Tot een van de aardigste oogen- blikken van de verjaardagen van de leden van ons vorstelijk huis behoort zeker wel de parade. De Maliebaan leent zich zoo echt voor 't houden van parades. Daar ernstige gevolgen voor hem kunnen gehad hebben, doch wat gold hem zyn leven Was hy niet een ongeluk kige, op wien het iot al zijn gram schap scheen uit te storten? Zonder vaderland, zonder middelen, zonder uitzicht in de toekomst, alty'd in het gevaar te worden gedood,naar Rusland te worden uitgeleverd, wanneer men hem thans hier niet onder allerlei kwellingen liet sterven. Waarom zou hy dan ook aan het leven hechten Maar ongewroken en weerloos wilde hy niet sterven en langzamerhand rypte bq hem het besluit, wanneer zijn verleider weder mocht verschijnen hem vol energie te gemoet te treden, al ware het slechts om hem te toonen, hoezeer hy hem verdachtte. Walewski's oogen dwaalden in de ruimte rond, om naar een wapen te zoeken, en vond dit ten slotte in een qzeren kandelaar, op welken thans nog een stuk kaars brandde. Deze, van onderen met lood gevuld, was een niet te verachten wapen en kon in de handen van eenen vertwijfelende geducht genoeg worden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1