ER. Zaterdag 1(1 Augustus Feuilleton. Kromme Wejen. No. 188 50e Jaargang. 1912. iRENi Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. j TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Adoertenfiën ©p zeer voordelige voorwaarden Gemeentebestuur. BINNENLAND- nonjmBTM knecht p. erlei leu= atjes, my maken, indag de ten met m. [GEH. lev 1 Sept. as n BOVEN-1 'INGhuur- Var.co brieven \rnhem. cursus 3jarige rschool EN. igt hierbij de are Handels- rsus te Vlis- m te voorzien Idelbaar h; len Westelijk Ian haar pro- beide klassen I voor Neder- e talen, 7 urn ppen, 4 uur irenkennis) is zen weg, zoo- /oor jongens, ch later eet handel, feft nu reeds I eener H.B.S.j Iite van rateur bij Reur der In directe belas- j uur v.tn.f j jaar. ecteur, COSTER- IR Rfl uden een« prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier der Be drijfsbelasting dienst 1912/13,no.l en2. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden, het door den Directeur der directe belastingen ie Breda executoir verklaarde Kohier no. 1 en 2, wegens de Bedrijfsbelasting dienst 1912/13; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden Ingediend. Er Is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 8 Aug. 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. llen 1° h<ij rRATtfl >ren n HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Gezien de art. 6 en 7 der Hinder wet; geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van J. J. KRIJGER, aldaar om vergunning tot het oprichten en in werking brengen van een eleclromotor van 4 paardekrachten in het perceel Kadastraal bekenc Gemeete Vlissin gen, Sectie A No. 2036, plaatselijk gemerkt Bouwen Ewoutstraat no. 42 en 44; dat dit verzoek met de bijlagen, te beginnen met Vrijdag den 9en Augus tus 1912 op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien zijnde den 23=n Augustus 1912 ten Raad- huize, des namiddags ien 2 ure, ge legenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl'gedu rende drie dagen voor dat tijdstip, Ier Gemeente-Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, der, 9anAugus'us 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WiTTEVEEN. —O— 52.) Toen Koppenhagen woedend van Peiser was weggeloopen, nadat hij hem op een zoo ongewoon uur be zocht had, om hem van zijn wan trouwen te doen biyken, bedacht Pelser, dat het misschien beter was den vertoornden Koppenhagen gedu rende eenige dagen uit den weg te gaan, ten einde hem niet nog meer op te winden. Peiser besloot eene kleine reis naar «in aanstaanden schoonzoon te ma ken en met dezen het contract voor de echtverbintenis te sluiten. Daar Lodz echter tamelijk diep in Polen jjgt en hij zich dus niet als gewoon- !an. een grenspas voorzien kon, begai zich Peiser naar het politiebu reau om daar den pas voor Rusland, dien hij altijd bezat, te laten visiteeren. "9 was als Inwoner van Neustadt Kamerverkiezingen 1913. Uit Haarlem wordt aan de „N. Ct.". gemeld dat het bericht van de „Gel- derlandei'- meldende dat de heer Lleftinck zich in 1913 niet meer verkiesbaar zou stellen voor de Tweede Kamer, geheel onjuist is. De Bakkerswet. Het Nationaal Comité voor afschaf fing van Nachtarbeid in het Bakkers bedrijf vergaderde Woensdagavond in Krasnapolsky te Amsterdam. Breedvoerig werd de houding be sproken, welke het Comité thans na de verwerping van het wetsontwerp- Talma heeft in te nemen. Algemeen was men van oordeel, dat er geen enkele reden bestond het standpunt, dat zoovele jaren werd in genomen, te wijzigen. Het Comité blijft dus bij zijn standpunt tot afschaffing van den nachtarbeid van patroon en gezel, zonder gelegenheid te schep pen tot invoering van het drieploegen- stelsel. Het reeds aangekondigde congres zal op 9 en 10 September a.s. te Uirecht gehouden worden. A's spre keis zullen optreden de heeren mr. H. Bijleveld Jr., te Amsterdam, H. Dlemer, Ie Rotterdam, dr. A. C. A. Hoifman, te Gouda, terwijl nog met een vierden spreker gecorrespondeerd wordt. In verband nut opgedane onder- vindingen meende het Comité geen personen te moeten uitnoodigen als eereieden van dit Congres op te tra den. Klare wijn. Het „Friesch Dagblad (A.-R.) schrijft ,.Over enkele weken komt de Ch'. Hist, partij te Leeuwarden in jaar vergadering bijeen. De „Banier", 't chr.-hi3t. orgaan voor Friesland, wees er reeds op, dat dan ook voorloopig reeds de stembus van 1913 en de houding der partij tegenover de coalitie bespro ken besproken dienen te worden. Natuurlijk blijven wij daarbuiten. We mengen ons niet in de inwen dige aangelegenheden eener zuster partij. Op dai punt kan men niet correct zijn. Eén opmerking zij ons echter geoorloofd. Wij, voor ons zouden meenen dat er veel gebeuren moe', eer de anti-revo'. party de samenwerking zou verbreken. Al kan er natuurlijk ook „veel" gebeurenMaar de Chr. Hist pariij moet, naaar onze eenvou dige meening wel onderzoeken, als zij nu of in de toekomst tot voortzet ting der coalitie besluit, of zij daar bij ook de overtuiging van haar natuurlijk ook bekend met den se cretaris van politie, die den pas moest afstempelen, en maakte dus een praatje met dezen. Vijftien groschen voor den stem pel, mijnheer Peiser I zeide de secre taris. Peiser reikte hem een thaler over en de secretaris wierp dit geldstuk op de tafel om den klank te onder zoeken. Toen Peiser hem daardoor vragend aankeek, zeide hijJa, men moet voorzichtig zijn, er is valsch geld in omloop en hoewel hei hier in Opper Silezië nog niet uitgegeven is, moet het toch hier vervaardigd worden. Ja, ja. gij schijnt er van te schrik ken, mijnheer Peiser, doch als gij mij belooft er niet verder over te spreken, kan ik het u wel vertellen. Wij hebben onlangs een geheimen politie-beambte uit Berlijn, die de bende reeds op het spoor is, toeval lig gearresteerddat was een grap pige geschiedenis, en daardoor heeft de oudede zaak vernomen en mijdie verteld. Maar spreek er niet over, ik zou er anders door in ongelegenheid kunnen komen. groep in den iande achter zich heeft. Dat is een gewichtig punt. Natuurlijk kan geen enkele partij ie allen tijde voor 'ai haar mannen instaan. Men heeft ze niet aan een touwtje 1 Maar toch' ként men wel zoo ongeveer de kaart zijner partij. En weet het wel, hoe de geest van de parfijgenooten is. Wie nu geen vreemdeling is in ons politiek Jeruza lem, die weet wel, dat er onder de Chr.-His'. ontevredenheid heerscht over den gang van zaken. Men denke alleen maar aan wat er loskwam over de benoeming van prof. Noordtzij. Laten we 't ronduit zeggen. Onder hun gewone wapenknechten zit de meening bij een gedeelte tenminste dat zy in en door de coalitie met hun beginselen in den hoek gedrukt worden. O. i. geheel ten onrechte. Doch dat ruste nu. Dit willen we ze zeggen Laai men klaren wijn schen ken, Nut de coalitie voorzetten als men 't gros van zyn leger niet meekrijgt, of er niet op vertrouwen kan. We kunnen dan veel beter als vrienden nèast elkaar optrekken, dan als coalitie-genooten mèt elkaar. Ai zouden wy 't betreuren. Dat verhelen we niet Ons leger en .België. In de Gezette de L'ège" komt een correspondentie uit Nederland voor, naar aanleiding van de ver plaatsing van het garnizoen Venio naar Tilburg, waarvan dezer dagen te Venlo officieel bericht werd ont vangen. Holland, aldus heet het in deze correspondentie, neemt byzondere maatregelen om zoodra mogeiyk gereed te zyn een inval langs de open vlakten van Brabant, zijn historische slagvelden te kunnen weerstaan. Door de groote strategische iyn Vlissingen—Venio wordt het Zuiden des lands beschermd, doch terzelfder tijd, hoewel dat niet het doel is, geniet ook België, daarvan de voordeelen. Deze linie vormt name lijk tevens een sterke borstwering voor de noordergrens van ons land. De cavalerie die Venlo gaat verlaten komt in garnizoen te Tilburg, dus in het midden van genoemde linie. Venlo zal dan een zeer talrijk garnizoen infanterie ontvangen terwijl te Eind hoven, tusschen Tilburg en Venlo, nog artillerie zal worden geplaatst. Begrijpt men in België dan niet, dat in deze omstandigheden de bouw van een fort te Vlissingen noodzakelijk is Men kan deze iinie, die in tijd van oorlog moet voorkomen dat de Engelschen elkaar op neutraal terrein gaan bestryden, aan een zyde open laten, door de afsluiting aan de zee zijde niet aan te brengen. Hoe Peiser uit het politiebureau op straat kwam, wist hy zelf niet I Zy'ne knieën beefden onder zijn lichaam, zyne haren rezen te berge en koud angstzweet parelde op zijn voorhoofd. Met moeite hield hij zich staande en vloog trots zijn uitputting, over de straat, daar iedere 3teen scheen te ro pen Houdt hemHoudt den valschen munter 1 Toen hq nu eenmaal te huis was en in den leunstoel vóór zy.n schryf- tafel zat werd hy kalmer en dwong zich zeiven tot bedaard overleg. Wat moet hg doen, nu hem door zulk een eigenaardig toeval een reddende waar schuwing was toegekeken Hij moest wegOogenblikkelijk weg i Hij moest zich in veiligheid stellen. In zyne lage ziel kwam niet eens een gedachte op, dat hy eigenlijk zedeiyk verplicht was zyn deelgeno ten te waarschuwen. Hy dacht alleen aan zich zelvenniet eens dacht hij er aan, hoe het met zyne dochter zou gaan. Weg, weg, zoo spoedig mogelijk 1 Met inspanning van alle krachten stond hq eindelyk op en opende eene Repatrieerlng. Het ligt in het voor temen van het Marinebestuur om in het laatst van 1912 en begin 1913 er.keia transpor ten marine-personeel mei stoomsche pen van den Rofterdamscben L'oyd en de Maatschappij Nederland naar Oos'.-Indië uit te zenden, tot aflossing en aanvulling der equipages van d? in de tropen vertoevende oosiogssche- pen. Voor repa'rieeren komt dan in aanmerking het personeel, dat drie jaar of langer in de tropen heeft gediend. Scholen met den Bijbel. Door de opening in de laatste dagen van enkele Ctir. scholen is het aanta! scholen met den Bybel Tn ons land nu geklommen tot 1058, ongerekend de bestaande plannen tot schoolstichting, die dit jaar nog tot uitvoering zullen komen. Bewaarschoolonderwijs. Naar de „N. Cf." verneemt is binnen eenigen tijd te verwachten een wetsontwerp tot regeling van hei bewaarschooi-onderwys, welkontwerp- nog aan eenige autoriteiten om advies is verzonden. Een teleurstelling. Het dag. bestuur van den A.N.W.B. heeft zich tot zijn groot leedwezen genoodzaakt gezien, zoo lezen we in de „Kampioen", den tocht naar Fo! keslone—Canterbury niet te laten doorgaan wegens onvoldoende deel neming, waardoor de boot niet ge noegzaam bezet kon worden. Ook de tocht naar Lon jen vervalt hierdoor. De naam doet dikwijls veel. Even als de kleeren den man maken, zoo ais het spreekwoord zegt, geeft vaak ook de naam van een artikel de be- teekenis er aan, althans In het oog van een deel van het publiek. Dat weien de heeren fabrikanten en han delaars, die reclame maken voor hun artikelen, zeer wel, getuige ook het volgende staahje. Navolging van Engelschen of van zeelleden bracht er velen toe, by 't onfbyt een stukje spek te eten, en zoute beschuitjes golden vcor eere lekkernij. Dat is overwie eet er nog ont bijtspek of zoute beschuitjes, hoe ordinairMaar met nieuwe verzon nen reclame-middelen verkondigen de komenysbszen van weleer, de „Directeuren van Magazijnen van Commestibles" van thans, die ge- woor.iyk tut iaats'e woord mtt éen m schrijver, tenzij zq zich Hande laars en Primeurs en Delicatessen verborgen lade van zijn schiijftaftl. Slechts twee papleren bevonden er zich in, die hem bij eene huiszoeking compromiteeren konden, hy was te sluw om meer dergelijke stukken in zyn huis te bewaren. Hij wierp de beide geschriften in hei vuur van de ijzeren kachel, die de kamer verwarmde en keek zorg vuldig toe, of ze wei volkomen tot asch verbrandden. Daarna zocht hy al het geld by'een, dat zich in de schrijftafel bevond en pakte het in een ouden geldbundel, dien hij met een riem om zyn middel snoerde. Eindelijk riep hij den huisknecht, beval zijn paardjes in te spannen en begaf zich hierop naar zyne dochter. Ik moet op reis, zeide by, een gewichtige aangelegenheid roept mij voor eenige dagen naar Oostenrijk. Ik zal u doen weten wanneer- ik terug bom. Hij verliet haar en besteeg buiten den wagen om weg te ryden. Toen hy van zijn dochter afscheid nam gloeide er geen enkel vonkje van liefde in zyn borst, hebzucht en égoisme hadden in dit menschenhatt alie edele gevoelens verstikt. noemen, dat ze verkoopen English B?con for Breakfast en ook Biscuits au Sel. Dat zijn een paar „hautes nouveautés", dat zijn fijne, heel fyne kos'jesj Een fijn kosfje, een smakelijk ge recht is voor veler gehemelte een eenvoudige kippenbout of kippen soep. Zoo waarschijnlqk ook voor den ouden Arabier, waarvan sprake is in het volgende grappige inci dent. In Kaïro werd een Arabier voor den plaatselijken magistraat gebracht, beschuldigd van het prozaïsche misdrijf van kippendiefstai, en gedu rende het verhoor bieek de beschul- dige den leeftijd van 112 jaar te hebben bereikt. Vele Oosterlingen zijn, zooals wij weten op het stuk van hun eigen leeftijd zeer onzeker, maar in dit geval schijnt de magistraat reden te hebben gehad, om bekiaag- des bewering te gelooven, althans hy besloot hem niet te straffen. En toen kwam het zonderlinge van het geval voor d: n dag; toen hem werd ge vraagd of er iemand was die voor hem zorgde, antwoordde de achtens waard ge grijsaard onmiddellijk: „O ja, ik woon by mijn moeder". We kunnen slechts opmerken, dat het tijd wordt dat de oude dame haar jongen betere manieren leert. Niets is zoo goed als in die dingen vroeg te beginnen. Als we dien ouden Arabier, dien liefhebber van een hoenderboutje, konden bereiken, dan zouden we hem het volgende recept wel wiilen voor leggen, dat „Veteraan" in een onzer Haagsche bladen geef al3 „Een raad voor Zestigers". Hield hij zich dan ook aan den wer.k: vleesch moet je weren", dan kwam hij allicht niet meer wegens kippendiefstai met den magistraat in aanraking Een Eaad voor Zestigers. Aan hem die reeds zestig lentes mocht beleven, Wil ik de navolgende wenken geven, Reveille, des zomers ten 6 uur en ['s winters te zeven. Haastig zelte hij zijn paard aan en in vollen draf sioeg de wagen den weg naar Myslowitz in. Esther had niet zonder een gevoel van verlichting hes bericht vernomen, dat haar vader eenige dagen van zijn huis zou verwijderd blqven o! hy werkelijk op reis ging, dan wel een tocht in het belang der valschemun- tersbende maakte, liet haar onver schillig, zq trachtte dadelijk Baruch op te sporen, ten einde het onder broken gesprek voort te zetten. Maar te vergeefs was haar zoeken en roepen door het geheele huis. De meiden, by wie zij naar hem onder zocht, zeiden haar, dat Baruch waar- schyniijk weder een van zyne nach- felyke uitstapjes maakte, want in zulke gevallen placht hij altijd op deigeiyke wijze te verdwijnen. Esther ging ternedergesiagen naar haar kamer terug. Zij was van dezelde meerring als de meiden, dat Baruch reeds weg was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1