RPEN >chf Vrijdag 9 Augustus MODEBLAD Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme Wegen. No. 187. 50e Jaargang. 1912. :ler. URGERS. EIJER. Stansen loten flinders ie. TELEFOONKUMMEB 10. bekendmaking. BINNENLAND. 51.) Sbonsiements-ftduerfgnüift ©p ge@r aoordeeiigs itoorutattrtlw binnen. >evonden el in alle vakte oe en ia. 13 jaren leed Is. Eiken dag ug; ieder die dat hef de chter de San- Ij geheel beter. Z. PLOEG. enziekten. was ik zeer vee! pijn is hoofdpijn, nguinose zijn m dit geheel n Uwe San- zwakte moe- BIJLAART. tens. Jarmoede Bleekzucht, aan bloed- seiijke pijnen ien. Dit is nu, geheel over. Mej. BLOK. ct. per dag. f 15.-. DAM Co. en bij alle li» 1912, de Conscience- lag wordt in :htige optocht Ischap „St, ien tocht op- II, turg 4.30 v.m, 5 v.m. 5 30 n.m. '{en ien TESSE. fiek )OM" Z'arik zee i.30 '.30 30 30 .30 .30 nm. 2." 3.15 335 3.15 ais VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote tetters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Wijziging Openstelling Bureaux Ier Gemeente Secretarie. Burgemeester en Wethouders van Viissingen brengen ter algemeene kennis dat de Bureaux Griffie en Bevol king ter Gemeente-Secretarie voortaan op alle werkdagen behalve Zater dag geopend zullen zijn van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure en des Zaterdags van des voor- middags 9 tot des middags 12 ure. De uren van openstelling van het Bureau Burgerlijke Sland blijven on veranderd. Viissingen, 7 Augustus 1912. Burg. en Weth van Viissingen VAN DOORN VAN KOUOEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Hulde aan de Koningin. Gisterenochtend werd aan de Ko ningin een aardige huldebetuiging gebracht door de jongens uit het kamp van Volksweerbaarheid te Har derwijk. Op hun rijwiel uit Harderwijk gekomen, trokken zij te voet over de cour langs het bordes van het ko ninklijk paleis Het Loo, waar Hare Majesteit zich vertoonde. De Koninklijke familie werd door de jongelui onder het voorbijtrekken met luide hoerah's begroet. Hierna werd het Wilhelmus gezongen en werden de jongens onthaald aan tafels, die daarvoor op de cour waren opgesteld. De Prins en Prinses Juliana be wogen zich geruimen tijd te midden der jongelui. Kamerverkiezing in 1913. Naar de „Geld." verneemt, zou de heer Lieftink, de nestor der Tweede Kamer en afgevaardigde voor Zutphen, zich in 1913 niet meer verkiesbaar stellen. De heer Goeman Borgesius zou dan weer de candidaat der vrijzin nigen in Zutphen worden. Begrafenis dr. J. Th. Mouton. Gisterenmiddag had onder groote belangstelling de begrafenis plaats van den oud wethouder van onder wijs, dr. J. Th. Mouton te 's Graven- hage. Tegenwoordig waren o. m, de waarn. burgemeester met de wethou ders, verscheidene raadsleden, de oud ministers Goeman Borgesius en Staal, verschillende corporat ën op onderwijs- en ander gebied. De nagedachtenis van den overle dene werd gehuldigd door den waar- —o— Ge kunt doen, wat ge wilt, maar vergeet niet, dat ge dan ook alleen degevolgen en de verantwoordelijkheid zult te dragen hebben. Wilt ge mij misschien dreigen barstte Koppenhagen los. Neem u voor my in achiOok met u zal ik korte metten maken 1 Men hoorde een stoel verschuiven en spoedig daarop iemand met veel beweging de kamer veriaten. Toen Esther den naam Walewski hoorde, toen zij vernam in welk gevaar hi] verkeerde, gevoelde zij de innerlijke Kracht,die zelfs het nietigste en zwakste uier tot een woedende verdediger van iZÜ»ne3t en zijne jongen maakt, een heldenmoed, die het zwakke meisje zelf verbaasde. Zij verliet Baruch en begaf zich hare eigen kamer, als zij thans nemenden burgemeester den heer Jansen, door den heer Valcken, namens de vereeniging van school hoofden door den heer Bruinwold Riedel namens het congres voor ze delijke opvoeding, terwijl de beer Coert sprak namens de melkinrichting „Hollandia", waarvan de overledene commissaris was. Teger de Woningwet. In de jongsie vergadering van het ceniraal comiié van den Ned. Bond van Vereenigingen van Huiseigena ren, is besloten tot het nemen van maatregelen, teneinde in Sept. of October a.s. te 's-Gravenhage een groote openbare protestvergadering tegen de Woningwet te houden. Ned. Onderwijzers-Genootschap. De tweede dag van de vergade ring van bovengenoeraden bond werd gisteren bijgewoond door den wet houder van onderwijs te Rotterdam, den heer J. van der Molen, die als zoodanig door den voorzitter ward welkom geheeten. Eveneens de heer D. de Kierk, lid der Tweede Kamer en van den gemeenteraad van Rot terdam. Ook waren weder verschillende andere autoriteiten op schoolgebied tegenwoordig. Van enkele anderen was bericht ingekomen, dat zij tot hun leedwezen verhinderd waren de vergadering bij te wonen, o.a. van den inspecteur van het lager onder wijs. Na enkele mededeeiingen omtrent de besluiten der huishoudelijke ver gadering werd aan de orde gesteld voorstel HaarlemHet N. O. G. trede krachtig op voor de openbare schooi en bevordere voor dat doel eene concentratie van de linksche par tijen. Het hoofdbestuur adviseerde tot aanneming van het eerste gedeelte en tot verwerping van het tweede, daar de vakvereeniging zich behoort te houden buiten de politiek. Hilversum wilde voor het tweede gedeelte lezen „en het niet dogma tisch onderwijs". Hierbij kwam tevens in behande ling een motie Zaandam, waarvan de conclusie was, dat de A. V. als hare meening uitspreekt, dat het de taak is van de N.O.G. mei kracht te ijve ren voor de instandhouding der te genwoordige openbare school. Zutphen wilde het tweede gedeelte lezen „en verzette zich dus met kracht tegen wijziging van art. 192 der G. W." Inmiddels was door het hoofdbe stuur een motie geformuleerd, waar bij de A. V. verklaart met nadruk een wijziging van art. 192 der G.W. in den geest van het betreffende voorstel in hooge mate schadelijk haren vader ontmoet had en deze zelfs vernomen had, dat zij voor luisteraarster aan den wand had gespeeld, zou haar dit voor het oogenblik onverschillig geweest zijn. De geliefde verkeerde in gevaar, zij moest hem reddenMa r waar bevond zich ^Walewski Als bij instinct vermoedde Esther, dat Baruch haar wel eenige inlichting zou kunnen genen. Zij hoorde de deur van haars vaders kamer openen, zy hoorde, hoe deze het huis verliet en spoedig daarop had zij Baruch in haar kamer geroepen. Deze scheen te vermoeden, dat hy thans wegens zyn luisteren zou beknord worden, en trachtte daarom Esther door alle mogelijke grappige gebaren op te vrooiyken. Hq streek voortdurend met de vlakke hand over zyn hals, als om keeiafsnijden aan te duiden, met de andere wees hq naar den zolder, waarboven Walewski gewoond had en kraaide lachendHarjo hals afsnijden de Balbajis wil hei niet Houd op met die grimmassen, Baruch. Kom eens by mq. Geef mq uw hand. voor onze volksontwikkeling en onze volkseenheid spreekt den wensch uit, dat de St. G, hunne medewerking tot een dergelijke wijziging niet zullen ver- ïeenen en besluit, deze motie ter kennis te brengen van regeering en volks vertegenwoordiging. Nadat Haarlem, Hilversum en Zutphen hun voorstellen hadden in getrokken werden de beide moties bq acclamatie aangenomen. Een voorstel Den Haag, strekkende om het hoofdbestuur op te dragen, te onderzoeken, op welke wqze ver betering is te brengen in het opma- maken van voordrachten voor de be trekking van schoolhoofden, werd aangenomen. Ook werd door hef hoofdbestuur aanvaard en door de vergadering aangenomen een voorstel-Wormerveer, om het hoofdbesiuur uit te noodigen, ter bevoegder plaatse pogingen aan te wenden, om voor alle onderwijs krachten 'n gelqke termijn voor ontslag aanvraag fe verkrijger. Mede werd door het hoofdbestuur aanvaard en aangenomen een voorstel van Waalwijk, om het hoofdbestuur op te dragen, datgene te doen wat volgens zqn meening kan gedaan worden om het aanstellen van school artsen door rijk of gemeente te be vorderen. Eveneens werd besloten, omtrent een voorstel van Rolterdaro, dat het hoofdbestuur erop aandrong, dat door de gemeentebesturen worde zorgge dragen voor het schoonhouden der scholen. Ook omtrent een voorstel van Roermond om aan te dringen, dat de woning der schoolhoofden in behoor lijken staat worden gehouden. Mede omtrent een motie van Gro ningen, waarbq wordt uitgesproken, dat een toeslag aan onderwijzers met groote gezinnen niet bevordelqk is tot verheffing van den onderwyzerstand, maar in de dringende behoefte be hoort te worden voorzien door een algemeene verhooging van salarissen. Ook wrrden aangenomen de con clusies der commissie in zake ver houding van aantal leerlingen en leerkrachten. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, aan het reglement van het schoolblad toe te voegenvan het einde van 1912 treedt een der re dacteuren af". Het hoofdbestuur aanvaardde een opdracht van Amsterdam in de af- deelingen te laten onderzoeken of het in het belang der leerlingen van de eerste 6 leerjaren der lagere school is, dat het leerplan ook het onderwqs in de moderne talen omvat en welke der talen de voorkeur verdient. Omtrent een voorstel-Ommen werd Luister oplettend naar wat ik u vraag. Weet gij, waarheen de man gebracht is, die daar boven was? De Goj Jaweet ge het Baruch grinnikte uiterst vergenoegd. Baruch weet het. Baruch heeft het gezien de Balbajis denkt, Baruch weet het niet. Maar Baruch weet het. Wil Esther het ook weten Ja, ik zou hetögaarne weten, Baruch. Als ge mij lief hebt, zult ge het mij zeggen Baruch zal het Esther zeggen. Baruch doet alles wat Esther wil. In den nacht zyn mannen bij den Balbajis gekomen, maar Baruch heeft Rukowski herkend. Met die mannen is de Goj, die boven was, weggegaan. de Balbajis heeft hen de ch ur opengedaan Baruch heeft het gezien. En weet gy waar die mannen hem heengeb acht hebben? Baruch kon riet meegaan de deur was toe maar hij kon wel denken, waar de mannen heengegaan zqn, daar waar het geld gemaakt wordt, bom, een blanke daalder Baruch, als ge my lief hebt, overeenkomstig het praeadvies van het hoofdbestuur besloten, dat het noodig is, dat voor het onderwys in de handwerken buiten denschooitqd een behoorlijke vergoeding wordt betaald. Aan de orde kwam nu een voorstel van het hoofdbestuur om dat op ie dragen stappen te doen tot het ver- krqgert van een wijziging van het Koninklijk besluit, regelende het fxtmen ter verkrijging van de be voegdheid tot het geven van onder wijs in de nuttige handwerken in dier voege, dat 2 bevoegdheden kunnen verkregen worden a. Die tot het geven van onderwijs in de nuttige handwerken aan de lagere school; b. aan herhalingsscholen, scholen voor voortgezet onderwys en vak» scholen. Het punt werd ten slotte verworpen. Een vcorstel-Hulst, den wensch uitsprekend, dat bet onderwijs in de nuttige handwerken enkel aan be voegden worden opgedragen, werd aangenomen. Daarna kwam in behandeling een voorstel-Barger, Oosterveen, Compas- cum. De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, een uitgebreid onderzoek in te stellen naar den levensstandaard op het platteland en in de steden. De opdracht wordt gegeven. Een voorstel-Hiiversum. „De alge meene vergadering draagt het hoofd bestuur op, de kwestie „toelage of vergoeding voor woninghuur zoo spoedig mogelijk in de afdeeüngen aan de orde te stellen" werd na eenig debat verworpen. Een voorstel Groningen„Het hoofdbestuur trachte adressen te ver krijgen van onderwyzersfamilies, be reid om tegen billijke, maar lage ver goeding logies te verschatten aan onderwijzers(essen), die in hun (haar) vacantie op reis zijn, werd goedge keurd. De verdere punten van de agenda worden aangehouden. Bij de rondvraag bracht de voor zitter hulde aan den aftredenden redacteur van het Schoolblad, den heer Beversluis. Nadat aan den voorzitter van het hoofdbestuur hulde was gebracht voor de leiding dezer vergadering, werd de vergadering gesloten. Daarna vereenigde men zich aan het feestdiner en woonde verder op den avond een vocaal- en in instru mentaal concert van de Kon. Zang vereniging Roties Mannenkoor en Kriens' orkest uit Haarlem by, aan geboden door de afdeeling. Drankhuizen in het Zuiden. Naar aanleiding van het te Roer mond aangevangen antl-Biercongres moet ge mij op die plaats brengen. Neen neen geen vrouw kan daar ooit komen, de mannen zouden Esther vermoorden. Nu dacht hij eenige oogenbiikken na, telde snel en yverig zqne vingers en vroeg dan Wat wi! Esther op die plaats Wil ze zien, hoe men den Goj den hals afsnydt? Hij scheen dit hals afsnqden voor iets zeer komisch te houden, want hij brak in krijschend gelach uit. Neen, Baruch, zeide Esther, terwq! zy er over nadacht hoe zij Baruch het best aan zqn verstand kon brengen wat zy bedoelde. Neen, Baruch, Esther wil dat niet zien. Esther wil in het geheel niet, dat den vreemdeling eenig leed geschiedt. Esther wil het niet, de Balbajis wil het ook niet. Batuch telde weder zyne vingers, maar zag er thans zeer bedroefd uit. Baruch, luister nu goed toe. Esther houdt veel van u, h?el veel, maar ze zal nog meer van u houden, als ge den vreemdeling uit de macht dier mannen verlost, zoodat hy heen kan gaan waarheen hij wil. Weet gij hoe men dat doen kan? schrijft de „Nieuwe Tilb. Ct." „In Limburg is het erg maar in onze eigen provincie is men dap per in de weer om Limburg nabij te streven. Et zijn hier ook al 4144 bierhu'zsnzoowat een drankhuis op de 83 inwoneis. In een enkele gemeente (Putte) zeifs een op de 21. Daarom hebben de Bossche en Bredascht Katholieke drankweerver- eenitingen een adres aan den mi nister gericht en dat ter teekening aan leden en vrienden voorgehouden. Bq dat adres is een statistiek ge voegd over de drankhuizen in de provincie Noord-Brab3nh Daarin kan men lezen hoeveel drankhuizen in iedere gemeente aanwezig waren op 31 December 1910 en op hoeveel inwoners een drankhuis werd ge vonden. „Ik heb mij diep geschaamd" riep het Statenlid, de heer Spitzen, de bekende drankweerkampioen uit Ginneken, in de vergadering van Kruisverbond en Maria- en Anna- vereeniging, uit. .Ik heb my diep ge schaamd, toen ik die cijfers las. En waarom schaamde zich deze Katholieke voorvechter Omdat men in die statisriek juist kan zien welke de Protestantsche Ge meenten zqn daar drinkt men zooveel minder, dat de drankbuizen er in normaal aantal aanwezig zijn, d.w.z. zooals dat tehooriyk is, doch verder niet. Terwijl in geheel Noord» Brabant op de 83 inwoners een drankhuis wordt gevonden, kent Almkerk er een op de 421, Herpt een op de 225, Sprang op de 602, Veen op de 231, Werken op de 231, Werkendam op de 203, Woudrichem op de 221, Wqk op de 285. Beschamend voor ons Katholieken I De heer Spitzen had wel geiijk. En moet dat nu zoo blijven Of zqn er nog menschen onder ons, die aan de Katholieke zaak verplicht zijn het offer van onthouding en af schaffing te stellen om de zwakke broeders te brengen op den goeden weg". Nederlandsche statistiek. Dr. H. Blink, die in „Vragen van den Dag" een studie aanvangt over de Nederlandsche statistiek, velt daar in een buitengewoon ongunstig oor deel over onze statistiek van handel, nqverheïd en verkeer. Ten deeie, zegt de schrijver, ontbreekt een dergeiyke statistiek geheel, doch waar zij be staat, is zij zoo onbe'rouvtbaar, dat zij ons belachelijk doetwo den inde oogen van ieder, die hiervan studie maakt, en bij onze naburen dan ook met recht bespot wordt. Dikwq!s wordt zij in het buitenland op zyde gezet, ais geheel onbruikbaar, en waar men ze gebruikt, treedt, her- Baruch zag Êr zeer verlegen uit. In een altijd haastiger wordend tempo, telde hij zyne vingers en mompelde in zichzelven Esiher wii het Esther wil het Baruch weet niet of hy het kan. Esther wil het. PJotseiing stond hq luisterend stil. De Balbajis komtfluisterde hij en sloop de kamer ui'. Het scherpe gehoor van Baruch had werkelijk de schfeden van den reeds weder terugkeerenden Peiser vernomen, maar hq had geen reden hem in dit oogenblik te vreezen. Peiser begaf zich naar zyn werkkamer en schoof den grendel voor de deur. Daarna keek hy vorschend rond en haaide diep adem. Zqn gelaat was aschbleek, zyne oogen glinsterden koortsachtig en puilden hem byna uit het hoofd, herhaaldelijk greep hij naar zyn keel, als dreigde hij te slikken HIJ wankelde naar zyn ouden leuningstoel aan zyn schrijftafel en viel daarin geheel uitgeput neder. Wat was er geschied Welke vreeselijke gebeurtenis had den misdadiger zoo hevig verschrikt (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1