tingen Reiscsstumss Donderdag 8 Augustus Kromme We jen. No. 186 50e Jaargang, 1912. 0 gram. ïen. EEN n sterk, 'OREN, Feuilleton. my. :r. tz. enz, Vin KH ii ddelMrg .ANDIA" -Scheie^' Verschaf dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Van week tof week. ^bTnnënlan"d7" s NUTRl, tn to bove- ondanks fork watan Indormool PUTMAN. per pakje van recht op 6 tis proefpakje JSSINGEN. INKER RUH, lehouden eene zullen in hel 4STRATIES IFOREN en f TI A". goedgekeurd ii k kap. f 100.000, RANDAG Jr. •uiten, Spiegels I tegen het geval n door onvooe illigheid, straal' ige premiën. ar Zeeland, sn af 2 uur I® e spreken. iet strand jt vanaf fl>®' vanaf f lereenKornS1, 3.43 c) en 6.351 0 o) en 7.05 15 a) en 5.05 13 en 6.35 4'j het vertrek j Neuzen vni- 3-'' ena, BorsseleQ 1 ten hoogst 16 VLISSINGSCHE COURANT prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groots letters en clichés naar plaatsruimte. Met zekere eenlge hardnekkig heid of, zoo men wil, hardnekkige een- tonisheid, herhalen zich de vredes- berichten, en Zwitserland blijft het tooneel van de onderhandelingen tus- schen de geheimzinnige Itaiiaansche en Turksche afgezanten. Er wordt bij verleid dat de Turksche onderhande laars door het welbekende comité waren aangesteld, in welk geval ze geen gezag konden hebben en na de crisis te Constantinopel zouden ze hun mandaat hebben neergelegd om te worden vervangen door andere, door de wettige regec ring aangesteld. Dat Is alles zeer geheimzinnig en van Itaiiaansche zijde verneemt men dan ook dat de geheele gesch'edenis ver zonnen is. Dit komt ons althans vrij wat geloofwaardiger voor. Vrijdag jl. wisten wij nog niet wat in Turkije gebeuren zou. De regeering, die niet aan den leiband der jong- Tuiken loopen wil, wordt echter door de hoofden van het leger in een be paalde richting gedreven. De Alba- neezen eischten kamerontbinding en daarop heeft het ministerie den senaat in den arm genomen, door een be sluit tot kamerontbinding door dit lichaam te laten goedkeuren. Met de kamer, of, zoo men wi', met de jong- Turken, was toch niet te regeeren. De Albaneezen zullen voorloopig nu ook wel wat kalmer optreden. Onder den invloed der beweging in Albanië was het in de laatste dagen overal onrustig. Tusschen bewoners van Montenegro en Turken werd weer gevochten. Die lui doen niets liever en iedere aanleiding is hun welkom. Ook wordt'er gewerkt aan een toe nadering tusschen Servië, Bulgarije en Griekenland, met het oog op mo gelijke gebeurtenissen in Turkije, waarvan die volken natuurlijk a'licht last zouden kunnen hebben. Opmerkelijk blijft onder al deze omstandigheden de stilte in den oor log. Waarom trachten de Italianen niet in troebel water te visschen Waarom doen ze niets aan de kust van Tripolitanië Waarom hooren we niets van de eilanden in den Archipel Dit mag nu met recht de komkom mertijd genoemd worden, maar 'i is toch vrij wat waarschijnlijker dat an dere oorzaken werken Het staaf er vermoedelijk met den toestand van het Itaiiaansche leger niet zoo heel gunstig voor. Misschien wil men van de verwarring in Turkije gebruik maken om zich een weinig te restau reeren. Vast staat het dat van den uitslag der zaken daar, veel, zoo niet alles, voor Italië kan afhangen. De economische strijd in Londen O— 50.) boot vau I u 16 April MU De kamerdeur was bijna zonder eemggedruisch opengegaan en Baruch stoop binnen, zonder vooraf te klop- doen Z00a's anders gewoon was te Het gelaat van den ongelukkige nrukte de hoogste spanning uit, met weinige katachtige stappen stond hij naast Esther en fluisterde haar toe: ZJ l!' de Balbaiis denkt, dat Baruch niets hoort. Baruch hoort alles. Kom, c.siher spoedig zacht Esther was over het geheimzinnige gedrag van Baruch zoo verbaasd, dat f?. aem als onwillekeurig volgde, toen voorttrok de ha"d Vat,e en met zich Toen zij buiten de woonkamer van^-Vernam in de werkkamer ijf'6" ,vader stemmen, die haar luia en opgewonden tegen- schijnt bitterder te worden. Werken of niet werken is natuurlijk de quaestie en de werkers worden telken3 aan gevallen, onlangs in deVictoriadokken met succes, totdat de overheid fus- schenbelde komt. Trouwens, ook de politie wordt aangevallen en schijnt niet kracht'g genoeg op te treden tot verzekering der rust, waarnaar nog steeds met reikhalzend verlangen wordt uitgezien. De Frarsche minister-president is thans naar Rusland afgereisd, om er door den Tzaar te worden ontvangen. Zooals men weet bestaat reeds sinds 1891 een verbond tusschen Rusland en Frankrijk, zonder dat men er ooit veel van bemerkt heeft. Bij de her haalde minder aangename ontmoetin gen met Dultschland en in oogenblik- ken van spanning, kan men" althans niet zeggen dat er van steun van Russische zijde iets te bemerken viel. Iniusschen is het een bekend feit dat Rusland weer eens een vloot gaat bouwen en nir wil men dat het streven zou zijn om daarbij zooveel mogelijk een lija te trekken met de inrichting der Franschen vloot. Best mogelijk, maar dat minister Poinceré daarvoor naar Rusland zou gaan, is toch al heel onwaarschijnlijk. Overi gens is het heel natuurlijk, dal bond- genooten elkander eens zien en ontvangen en dat ze bij die gelegen heid ook eens met elkander praten. Uit dat oogpunt hopen wij dat de minister van zijn reis heel veel genoegen beleven zal. De nieuwe keizer van Japan heeft zooals wij weten de regeering officiëel aanvaard en is reeds door den Engel- schen bondgenoot in' hooger- en lagerhuis gecomplimenteerd. Terecht zeide minister Asquith bi] die gelegenheid dat men geen naam van een heerscher kan noemen, in wiens regeeringstijd een zoo groote en beteekenisvolle vooruitgang, zoo wel voor de eigen onderdanen als voor de geheele menschheid verkregen is, als de nu overleden keizer. Dat lang niet alles verkregen is langs den weg van natuurlijke ontwik keling is overbekend. Vee! is met geweld veranderd en vernieuwd en dat desnieüegenstaaade het geheel stand gehouden heeft, is zeker wel het meest opmerkelijke in dezen stof- felijken reuzenvooruiigang. Met den zedelijken vooruitgang staat het, het kan bezwaarlijk anders, in Japan minder goed. Ook is het land betrek kelijk arm. Bij de troonsbestijging van den overleden keizer Moetscehito stond de regeeringsvorm van Japan aan de later verkregen reusachtige ontwikke ling in den weg. Geestelijk en klonken. Baruch trok Esther, die hem geheel mechanisch volgde, tot in zijn eigen vertrek, dat zich, zooals wij weten, naast de kamer van Pelser bevond. Baruch had de deur weder zonder gedruisch gesloten, thans naderde hij Esther en wees grinnekend naar eene plaats in den wand. Hier bevond zich eene kringvormige opening, waar door waarschijnlijk vroeger eene kachelpijp was gestoken geweest. Toen deze weggenomen was, had men de opening niet weder gesloten, maar over de openingen in de beide ver trekken een stuk kleed of papier over het gat geplakt. Baruch had deze bedekking aan zijn kant verwijderd, zoodat het gat slechts aan Peiser's zijde gesloten was. Natuurlijk kon men daardoor ieder in Peiser's kamer eenigszins luid gesproken woord duidelijk hoo ren, en Baruch, wees hierop met In nig zelfgenoegen als zijne laatste ont dekking. Esther lette niet op de grimassen van Baruch, want van het eerste oogenblik af was zfl als vastgenageld blijven staan. De éene stem daar in 10. fibannements-ÉlduertarsliiR op seer uoordeaüga uoorujpgarden wereldlijk gezag waren afgescheiden en het laatste werd feitelijk uitge oefend door een even erfelijk hoofd ais de eigenlijke keizer, die als gees telijk hoofd boven aan heette te staan. Het wereldlijk hoofd heette Sjogoen en het geestelijke Mikado. Van de politiek van de open deur wilde men voorheen in Japan even min iets weten als in China. Eenige havens waren evenwel gedwongen voor denEuropeeschen handel geopend en langzamerhand kwam er aanraking tusschen oost en west en begonnen nieuwe denkbeelden zich baan te breken. De voorstanders ervan wisten den Sjogoen te bewerken om mede te werken aan de tot stand koming van een nieuwen regeeringsvorm. Hij deed afstand van het wereldlijk gezag, ten bate van den Mikado, trachtte het later weer terug te krij gen, doch zag die poging schipbreuk lijden. Toen werd het hervormings werk aangevangen en ia 1887 bezat Japan zalft een grondwe*, maar daarbij is vrijwel het Duitsche systeem behoudende regeering van den Mikado is persoonlijk en de ministers zijn zijne agenten oï ambtenaren, die mitsdien geene verantwoordelijkheid hebben. Waarschijnlijk staat deze opvatiing in zeer nauw verband met het feit dat de keizer altoos geestelijk hoofd blijft. De overledene genoot nog steeds eene vereering, zooals een mensch die gewoonlijk niet geniet. Hij verioonde zich dan ook zeer weinig aan het volk, maar bleef alfoo°, hard werker die hij was, arbeidende in het binnensie van zijn reusachtig vorstelijk s er blijf, het grootste der geheele wereld wat de uitgestrektheid ervan betreft. De wetten worden meer aan het parlement voorgelegd dan door het zelve aangenomen in dien zin, dat er zonder parlement niets tot stand zou kunnen komen. Dat is geenszins het geval. De geestelijke begrippen der Japan ners zullen waarschijnlijk nog lang een hervorming der rijksregeering in meer miiden geest tegenhouden. Aan geestelijk ieven, innig beschaafde opvattingen en alzoo aan waren voor uitgang en ontwikkeling is het groote en machtige rijk arm. De Vlissingsche quaestie. Enkele Fransche en Engelsche bladen kunnen de Vlissingsche quaes tie nog niet loslaten. Zoo dringt de „Daiiy Telegraph" erop aan, dat het fort te Vlissingen slechts voor eigen bescherming wordt gebouwd en dat Nederland in elk geval de vrije scheepvaart op de Schelde in oorlogs tijden zal waarborgen. de andere kamer was die haars va ders, de andere, die zeer luid en opgewonden sprak, herkende zij da delijk, hoewel zij deze slechts één maal en wel in Myslowitz gehoord had, als de stem van Koppenhagen, En ik zeg u, dat hü er zelfs niet aan denkt, op mijne voorstellen in te gaan, zeide Koppenhagen. Hij heeft bepaald geweigerd en allerlei uitvluchten gezocht. Dat zijn dus de vertrouwde personen, waarmee ge me opscheept. Spreek toch niet zoo luid, ver zocht Peiser, men kan nooit voor zichtig genoeg zijn. Ik verzeker u, dat de jonge man mak genoeg zal worden en alles doen, wat ge wilt. Maar ge zjjt ook altijd te voorbarig en kunt uw tijd niet afwachten. Ge kunt uw wijze lessen wel sparen, ge t acht daarmede toch al leen uw domheid te b mantelen. Wat moet ik nu met dien man beginnen, nadat hij in alles is ingewijd Moet ik er voor beven, dat hij ons ver raadt Dat zal hij niet doen, daar kunt ge op vertrouwen. De Haagsche correspondent van de „Figaro" verlangt van de Nederland- scbe regeering, dat zij thans, nu zij ter wille van Duitschland de Schelde versterkt, in het oosten van het land ook lets ten gunste van Frankrijk zal doen, door daar vestingen te bouwen, die de Duiischers belelten Nederland binnen te dringen. Het ligt in de bedoeling van den minister van oorlog, de miliciens der lichting van 1905 van het wapen der infanterie niet voor de derde maal voor herhalingsoefeningen in werke lijken dienst te roepen, zoodat het dit jaar de laatste maai zal zijn, dat die lichting voor overgang naar de landweer onder de wapenen komt. De vierkante stuiver. Dezer dagen deelde de „Prov. Gro- ningsche Cf." mede, dat de nieuwe vierkante stuiver reeds ia September in circulatie zal worden gebracht. Dit bericht schrijft „de Tijd" is onjuist. Het zal nog zeer geruimen tijd duren vooraleer men lot de in- omioopsteiling overgaat. Ned. Onderwijzers-Genootschap. G'Sieren werd te Rotterdam de 67e algemeens vergadering van het „Ne- derlandschOnderwijzersGinootscbap" geopend met een rede van den voor zitter den heer Th. Lancée, waarin deze eerige woorden wijdend aan den toestand van het Genootschap, erop wees dat het Genootschap vooruit gaat. Wat de gevoerde gemeenschappe lijke salarisactie betreft waaraan door bijna 3000 onderwijzers werd deelge- genomen, ging spr. na, dat de Kamer debatten in dit opzicht bittere teleur stelling hebben gebracht, hoewel hij een woord van oprechten dank bracht aan de Kamerleden, die als pleitbe zorgers voor de onderwijzers optra den. Spr. zeide, dat de onderwijzers de kindertoeslag, zooals die door den minister van binnenlandsche zaken wordt overwogen, niet wenschen, maar desnoods afwijzen. „Dat zouden we", aldus spr., „voelen als een cachet van minderwaardigheid, gedrukt op een stand, dien we dan toch zelf hoog wenschen te houder. Moge dan ai de nood in de gezinnen van som migen van onze coliega's zoo hoog klimmen, dat tussehsnkomst dringend noodig is, welnu we vertrouwen, dai daar onze eigen hulpfondsen nog zuilen kunnen bijspringen. Dat hopen we onder ons te kunnen houden. Daarvoor verlangen we geen ius- schenkomst van den Staat. Het is geen leniging van armoede, die we vragen. We meenen recht te hebben op een fatsoenlijk burgerlijk bestaan," De gemeenschappelijke actie, zal Koppenhagen lachte luid. Gij wilt zeker voor zijn stilzwijgen de verant woordelijkheid op u nemen, zooals ge ons ook beloofd hebt, dat hij op onze plannen zou ingaan. Weet ge, wat ik begin te gelooven Dat gij met dien Walewski onder éen deken ligt, dat ge hem mij op mijn dak gestuurd hebt, om hem als dwangmiddel tegenover mij te ge bruiken. Ge zljt niet wijs, antwoordde Peiser. Waarom wantrouwt ge mij toch eigenlijk zoo altijd door Geeft ge mij daartoe dan niet alle reden Ieder uwer handelingen is te wantrouwen. Ge brengt uw geld over de grenzen, ge zult uw dochter daar uithuwelijken en uw eigen ver mogen bevindt zich reeds in de zaken van uw aanstaanden schoonzoon. Dat alles weet ik, want ge dwingt mij u te laten nagaan. Ook uw handeling met dezen Walewski is verdacht, ge bezweert hoog en laag, dat die man, die op eene zoo geheimzinnige wijze in uw huis gekomen is, onze belan gen wil dienen en thans blijkt hy een vijand te zijn. Maar vergis u niet Ik zal met dezen Walewski korte met kracht worden voortgezet. In het verder verloop van zijn rede besprak de heer Lancée uilvoering het standpunt dat het Genootschap zal Innemen tegenover de openbare school. Hij besprak daarbij hel verslag der Grondwetscommissie en het ge vaar dat voor da openbare schooi dreigt uit het nis uw ontworpen arti kel 192 van de Grondwet, volgens hetwelk niet meer „het openbaar onderwijs" doch „het onderwijs" in het algemeen een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeertng zal zijn. Spr. bracht har'grondigen dank aan de leden der Grondwetscommissie de herren Van Doorn, Drucker, Van der Feltz, Cort van der Lmden, Op- penheim en Tydeman voor de wijze waarop die onderleekenaa's zijn op gekomen voor de eer en de belangen van de openbare school. Een iu'd applaus volgde op deze openingsrede. Na eenige huishoudelijke werkzaam heden werd door Mej. F. C. A. Bak, namens het comi'é van damesleden uit Rotterdam me: een schoons rede een prachtvol bewerkten wimpel aan geboden, waarvoor de voosz ter in warme bewcorderingsn dankzegde, de hoop uitsprekend dat deze wimpel steeds moge uitwaaien boven een goed aangesloten bond. Als plaats voor een volgende algc- meetse vergadering werd bepaald Winschoten. Aangenomen werd een voofstei- Walcheren om er op aan te dringen, dat me{ betrekking tot de leerplicht wet wetsbepalingen worden in het leven geroepen, waarbij strafbaar worden gesteld de werkgevers die leerpUchtige kinderen in hun dienst nemen als deze geen geldige redenen voor verzuim kunne a doe n ,gel den Ook een ander voorstel van Wal cheren om aan te dringen, dat in de wet op het L. O. en in de Leer plichtwet bepalingen worden opge nomen omtrent den leeftijd van toe lating der leerlingen en wel zulke, waarbij de leeftijd van toelating voor de openbare en de bijzondere school gelijk is, werd eveneens aangenomen. Uit de toelichting bleek, dat meer malen kinderen op de bijzondere scholen worden opgenomen, waar zij op de openbare niet opgenomen kunnen worden. De vergadering wordt vandaag voortgezet. Hulp-telegrafisten. De Ned. Bond van hulptelegrafisten, die te Rotterdam vergaderd is geweest, heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij aan het Bandsbestuur wordt opgedragen nog maals met den meesten aandrang onder de aandacht der autoriteiten te wetten maken. Hij zal uit de plaats, waar hij zich thans bevindt, niet le vend meer te voorschijn komen. Dat zult ge niet doenGe zult toch geen moord op uw geweten laden Ik zou wel eens willen zien, wie mij zou beletten mei dezen Wa lewski te handelen zooals ik wil. Deze deelneming in zijn lot maakt u slechts te meer verdacht. Peiser scheen thans ook toornig te worden, want zijn stem klonk veel lui der en heescher d n te voren, toen hij zeide Ge zijt dwaas met uw wantrouwen. Wat ik doe, alles komt u veidacht voor. Ik wil echter niet dat Walewski eenig leed zal geschieden. Hij heeft als gast in mijn huis verkeerd en ik heb voor zijne veiligheid ingestaan. Dat alles kan waar zijn viel Koppenhagen hem in de rede, maar ik zal doen wat mij goed dunkt en ons aller veiligheid vordert, ook al weigert gij mij daartoe het verlof. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1