Woensdag 7 Augustus reuilleton. Kromme We jen. No, 185. 50e Jaargang, BINNENLAND. 1912, VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. M ADVERTENT1ÊNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn* dag®!psa uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMEE 10. fibonnements-fidimiênfiën op zeer ooordeelige ooortóaarden Vlissingen. In de „Indépendance Beige" komt Roland de Matè3 met een lang artikel op de quaestie van de verdediging van Vlissingen terug. Hü beklaagt zich erover, dat men in sommige kleine Nederlandsche bladen de Belgische opvatting bestrijdt zonder de argumenten van den te genstander aan de lezers mede te deelen en bestrijdt daarop zelf het Vlissingsche plan met grootendeels de bekende argumenten welken wij onzen lezers al meermalen hebben medegedeeldhet fort te Vlissingen is z.i., ook volgens de gewijzigde plannen, een overbodigheidhet zal niet bijdragen tot de verdediging van Nederland, het is een geïsoleerd punt buiten de vesting Hollandhet is niet te verdedigen tegen een onwaar- schjjniijken aanval van een groote vijandige vioolhet zal den ingang van de Schelde beheerschen d. w. z. het zal elke poging tol ontzet van Antwerpen verijdelen. Ja de schrijver acht het fort zelfs een gevaar voor de verdediging van Nederland, doordat Vlissingen dan van zeer groot belang zou worden voor Duitschland, om er een Engelschen vloot die België te hulp kwam met goed gevolg te we ren, een meening die volgens den schrijver zelfs in Nederland wordt gedeeld, en die het argument van „valsche eigenliefde", dat het Neder land niet scheien kan wat men in het buitenland ervan vindt, te niet doet. De schrijver betoogt dan verder dat de toekomst van Nederland en die van België nauw samenhangen en dat als de onafhankelijkheid van het eene land in gevaar komt dit ook met die van het andere het geval is. Beider onzijdigheidsplicht en be langen meent hij, vallen samen er» men kan z.i. niet beweren dat een fort te Vlissingen, daaraan niets ver anderen zou; men moet dit niet ge ringschatten noch gelooven dat de Belgen in deze overdrijven. Zij die voor België's onafhankelijk heid en waardigheid verantwoorde lijk zijn, schrijft Roland de Marès verder, weten dat alie toegevendheid ten gunste der sterkste partij misdadig is en België aan de verachting der geheele wereld zou prijsgevenda de beste waarborg van België's onzij digheid Engeland is, omdat Engeland er het meest rechtstreeks belang bij heeft dat Bdgië vrij blijft en dat Antwerpen r.iet afhankelijk wordt van een groote vasieiandsmogendheid, welke dit ook zij. Sedert 1831 heeft de Belgische staatkunde op dien grondslag gestaan en geleefd op dit denkbeeld, dat het in de ure des ge- O— 49.) Nu, gij hebt u zeker wel verveeld. Maar het is niet erg, wij komen nog vroeg genoeg tehuis. Ons paard is nu uitgerust, en het zal daardoor te sneller draven. Hij beklom met Rothmann den voor ae deur staanden wagen en spoedig ,aa,roP reden zij in de duisternis verder. Koppenhagen scheen niet zeer spraakzaam te zijn, en Rothmann was ';r,fe.ej met zijne eigen gedachten aan b0m een isngdurig gesprek aan te knoopen. Eerst laat in den avond, na een rit van ongeveer twee uren, kwam men notr hf°^ San' KoPPenhagen bleef mann in." 'n de Se'agksmer, Roth- trok 7trh i "Zeid.e moe te zjin en nnfot u» Zl)ne kamer terug. Hier venstprs tllCht' sloot zorgvuldig de vensters af, en maakte zich daarna vaars Engeland is waarvan het de meest doeltreffende hulp heeft te verwachten gelijk dit in 1870 zich heeft voorgedaan toen het kabinet te Londen van die fe Parijs en te Berlijn de verzekering eischte, dat het grond gebied van Bjiglë niet zou worden geschonden. Najaarsoefeningen van het wapen der Infanterie. De najaarsoefeningen zuilen zich dit jaar bepalen tot bataljons- en regiment3oefeningen, waaraan deel nemen de lichtingen der militie van 1905, 1906 en 1912. Voor zoover geschikte oefenings terreinen aanwezig zijn, hebben de oefeningen plaats in de nabijheid der garnizoenen, overigens in esn nabij gelegen kamp of legerplaats. De leiding der oefeningen is op gedragen aan de regimentscomman danten, terwijl er aan deelnemen be halve de bataljons der regimenten infanterie, de bij de regimenten in gedeelde mitrailleurs, detachementen ordonnansen, detachementen huzaren tot het verstrekken van paarden aan onbereden officieren, detachementen hospitaal soldaten en gedurende een of meer dagen onderdeelen van be reden wapens. Voor zoover legerplaatsen betrokken worden zullen nog detachementen trein voor bespanningen voor de voer tuigen en een detachement koninklijke marechaussee worden beschikbaar gesteld. De oefeningen van het regiment grenadiers en jagers worden van 10— 19 September gehouden in de om streken van 's Qravenhage van het le regiment infanterie van 17—26 September in de omstreken van As sen, waartoe het le bataljon van Groningen te Assen een kamp be trekt het 2e regiment (garnizoenen 's Hertogenbosch, Roermond, Venlo en Maastricht) van 17—26 September in een legerplaats blj-Valkenswaard het 3a regiment van 9—17 September in de omstreken van Bergen op Zoom, waartoe de garnizoenen Middelburg en Vlissingen een kamp betrekken op het terrein Kijk inde Pot; het4e regiment van 12—21 September in de oms'reken van Leiden, waartoe de garnizoenen Delft en Gouda te Kat wijk aan Zee zullen kampeeren; hei 5e regiment van 17—26 September in de omstreken van Amersfoorthet 6e regiment van 9—17 September in de omstreken van Breda; het 7e re giment van 12—21 September in de omstreken van Laren, waartoe de garnizoenen Amsterdam en Naarden aldaar een legerplaats betrekkenhet 8e regiment van 10—19 September In de omstreken van Arnhem, waartoe de bataljons uit Deventer en Doesburg een kamp op den Galgenberg be- gereed, om in het ons bekende ge heimschrift een rapport zijner ont dekkingen op te stellen en tevens de toezending van een groot aantal be ambten te verzoeken, die hij overal in de slreek posteeren wilde en wien zou worden gelast steeds strikt en zonder nader onderzoek zijne bevelen te gehoorzamen. Hij hoorde, hoe Koppenhagen tegen middernacht zijne kamer binnentrad, en deze vermoedde zeker wei niet, terwijl hij zich onbezorgd rookend uitkleedde, dat achter de deur, welke hem van Rothmann scheidde, de ma zen geknoopt werden van het net, dat hem en zijne gansche bende zou verstrikken. HOOFDSTUK X. Zij beminde hem Op hetzelfde oogenblik, waarop zij zijne eerste kussen voelde, verkreeg zij het eerste bewustzijn harer liefde. Zij zou luid hebben kunnen juichen, bevrijd van den last, die haar tot nu toe had gedrukt, indien de omstan digheden niet zoo hartverscheurend geweest waren. Welk vreeseiyk nieuw leed bracht deze liefde over haar 1 trekken; het 9e regimmi van 17—26 September in de omstreken van Har derwijk, voorafgegaan door oefenin gen van de bataljons te Leeuwarden van 5--16 September; (aidaarwordt een kamp betrokken door het geheele regiment, met uitzondering van 2 compagnieën, die te Harderwijk ge kazerneerd blijven); het 10 regiment (garnizoenen Haarlem, Hoorn en Hel der) van 10—19 September in de legerplaats bij Zeist; het 11e regi ment van 10—19 September in de omstreken van Nijmegen, waartoe de bataljons uit Ede aldaar zullen kam peeren. Behalve deze oefeningen zullen van 19—27 September oefeningen in den vestingoorlog" gehouden worden onder leiding van den commandant der stelling van Amsterdam, waaraan o. m. deelnemen het 20-% 22e, 23e, 24e en 25e bataljon iandweer-infan- terie, het 4e regiment infanterie en het 2a en 3a bataljon van het 7e regiment infanterie. Een departement van landsverdediging. De Haagscha correspondent van het ,Hb1." meldt nog de volgende bijzonderheden Voorloopig zal de fusie zich for meel bepalen tot de beide eerste af- deelingen der begrooting van het Vie en VIII hoofdsiuk en tot het benoemen van twee directeuren-generaal éen voor de zaken der Zeemacht en éen voor die der Landmacht. Verder wil men aanvankelijk nog niet gaan, omdat men eerst eens wil zien hoe de nieuwe regeling werkt en ook omdat men niet wenscht ie praejudiceeren op het rapport, dat door de Indische defensie commissie zal worden uitgebracht en dat op de organisatie der Nederland sche Marine van gtooten invloed kan zijn. Voorts heeft dit beperken der sa mensmelting het voordeel, dat men den gelegden band dadelijk weer kan losmaken, indien, Dij veranderde poli tieke constellatie, dit wenschelijk mocht worden geoordeeld. Daaren tegen bestaat wel het voornemen om reeds spoedig eene reorganisatie van den generalen siaf ter hand te nemen in dien zin, dat er dan komt een aigemeene staf van landsverdediging, die duS bestaan zal uit personeel van de landmacht en van de zeemacht en die terwijl thans de generale sfpf buiten het departemenisverband staat een deel zal uitmaken van het nieuwe departement, zoodat de chef van dien staf de laatste en rechi- streeksche adviseur van den minister wordt in alle zaken, die de Neder- Iar.dsche defensie betreffen. Het gebeurde met Walewski had haar zoo geschokt, dat zij zich wer- keiyk ziek gevoelde, toen haarvader naar huis kwam. Deze beval haar aan zich te ontzien en rust te nemen, doch vroeg niet naar de oorzaak ha rer ziekte, daar hij te zeer met zyne eigen gedachten vervuld was. Esther bracht een slapeioozen nacht door, gedurende welken zij echter ook vernam, dat haar vader een geheim bezoek ontving, dat zich kort daarna weder verwyderde. Door de duister nis was het haar onmogeiyk de per sonen te herkennen. Den volgenden morgen trad Peiser bij zyne dochter binnen, om naar haar weistand te vragen. Toen hij weinige oogenbiikken daarna de kamer we er verliet, zeide hy, in de deur staan biyvend: Ik moet u nog nrededeelen dat onze gast heden reeds vroeg het huis verlaten heef'. Hy komt niet terug. Het was goed, dat Peiser in het zelfde oogenblik de kamer verliet, anders zou hy zeker verbaasd ge weest zyn over den indruk, dien dit bericht op zyne dochter uitoefende. Zy stond onbeweeglyk, bleek ais Dr. MOUTON Dr. J. Th. Mouton, oud-wethouder van Den Haag, is onverwachts over leden. Na zijn promotie totphatmaceuiisch doctor beheerde hij jar en de bekende apotheek in de Spuistraat om zich daarna aan de publieke zaak te wyden. Van de Kamer van Koophandel was hij eerst secretaris, daarna voor zitter. Later was bij voorzitter der Vereeniging ter bevordering van fa brieks- en handwerksnljverheid. Bijna 40 jaren was hy lid van den Raad en ongeveer 25 jaar wethouder van onderwijs. Ook na zyn aftreden bleef zijn belangstelling in het onderwijs onver zwakt. Aan de voorbereiding van het tweede intern, congres voor zedelijke opvoeding, had hy een werkzaam aandeel. Vele maatschappeiyke instellingen telden hem onder hun werkzame leden. Hij was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en door president Faillières bij diens bezoek in 1911, al oudste raadslid, gedecoreerd met het ridderkruis van het Legioen van Eer. Dr. Mouton overleed op 72-jarigen leefiijd na het ondergaan van een operatie. Het 40-Jarig Priesterfeest van Z.D.H. Mgr. A. J. Gallier. De „N. H. Ct.'* is gemachtigd mede te deelen, dat Monseigneur Callier ter gelegenheid van Z. D. H. 's 40-jarig Priesterjubileum op 15 Augustus a.s. ten half drie des na middags de Eerw. Geestelijkheid der stad Haarlem za! ontvangen, waarbij zich dan Eervv. H.H. Geestelijken van eiders zuilen kunnen aansluiten. Daarna ontvangt Mgr. het Diocesaan Comilé der K. S. A. in hei Bisdom Haarlem, dat namens de Katholieken van het Diocees aan Mgr. het feest geschenk zal overhandigen. Van drie uur tot half vijf za! daarna voor corporaties, verenigings besturen en particulieren gelegenheid worden gegeven, Monseigneur hun gelukwenschen aan te bieden. Leeken "-rechtspraak. In de voorstellen der Grondwets commissie wordt een wijziging wen schelijk geacht van het tegenwoordig artikel 153 der Grondwet, teneinde mogelijk te maken dat, naar nader door den wetgever uit te werken regels, „voor de kennisneming van door haar (de wel) aars te wijzen categorieën van burgerrechtelyke twistgedingen bijzitters, niet tot de rechteriyke macht behoorende, aan de rechtsprekende colleges als rech ters zullen worden toegevoegd". een doode, tot zij in een stoel zonk en tranen aan hare smart lucht gaven. Hy was dus weg i Dadelijk had hij haren wensch vervuld. En toch, nu zij wist, dat hy vertrokken was, ver trokken om nooit terug te komen, nu eerst gevoelde zij, hoezeer zij hem beminde! Hij zou nooit terugkomenEen bard woord, een hard lot voor eene vrouw, wier reine ziel voor de etrste maal bemint. En toch, was het niet het beste, dat zy hem nooit zou terugzien Wellicht zou het haar later gelukken rustiger over hare liefde te denken, wanneer deze niet telkens opnieuw door het aanschouwen van den ge liefde werd gewekt. Mogelyk ook zou zij de kracht vinden, dez'e liefde later als een droom te beschouwen, die haar voor een oogenblik betooverd had. Indien hy gebieven was, zou haar leed, haar jammer maat te grooter ge weest zyn. De omstandigheden dwongen Esther aan haar eigen toekomst te denken. Wat zou deze brengen? Binnen korten tijd zeker haar hu- De „N. Rolt. Ct." wijst er op, dat, komt deze wijziging tot stand, mo gelijk zal worden, wat de Grondwet op dit oogenblik niet schijnt te ge- doogen, d«t voor zekere soorten van rechtsgeschillen bijv. die, welke uit het Arbeidscontract voortvloeien, of die over zaken van koophandel iooper» aan ds kennisneming en beslissing wordt deelgenomen door niet-rechtsgeieerde rechters, gekozen uit en door de kringen'der beroeps- genooten, voor goed of voor een bepaalden tijd. Mogelijk za! dan worden dat de rechtsprekende colle ges voor handelszaken komen fe bestaan uit een rechtsgeleerden voor zitter en twee kooplieden ais by- zitiersdat voor geschillen uit arbeidsovereenkomst, op hei voor beeld van de Duitsche Gewerbege- richt?, gerechten zitting nemen, behalve uit een rechtsgeleerden voorzitter, uit werkge've s en arbeiders geformeerd. Zoo laat zich nog verdere deelneming van het leekenelement aan de rechtspraak denken, waarvoor door deze aanvulling de deur ge opend wordt. Over de mogelijkheid tot het op nemen in de wet van deze „keken" - rechtspraak oordeelt de „N. Roti. C». aldus Er zijn aan de deelneming van leeken aan de rechtspraak stellig veie bezwaren vast. Dat hier in het land de rechtbanken van koophandel bekend zyn geweest, maar dat men ze niet heeft behouden, geeft ook te denken. Maar het is een feit, dat gemengde colleges, zooais de Ge= werbsgesichte en de conseiis de prud'homme, in de landen die tot hun instelling hebben besloten, be vrediging met de rechtspraak in de kringen der belanghebbenden schen ken. Daarom is het alleszins juist, dat de grondwet voor hunne instelling ook hier te lande niet langer de deur hermetisch sluit. Met de voorgestelde aanvulling wordt ten aanzien van dit instituut niets anders nog gedaan dan voor zijn schepping door den wetgever de gelegenheid openen- Deze zal nader moeten overwegen, of het in het algemeen wenscheiyk is op het nieuwe plan in te gaan; voor welke rubrieken van burgerlyke twistgedingen de invoering kan worden toegelaten en hoe dan de instelling moet worden gefatsoeneerd. Juist omdat met de aanvulling voor loopig iriels nog wordt beslistomdat zy een kunnen, niet een moeten bevat, juichen wij haar toe. Of en hoe het denkbeeld in vervulling moet gaan, mag n^g wei terdege van aile kanten worden bekeken. Maar dat de grondwet opnieuw voor een men- scbenleeftyd een dam bleef opwerpen tegen een nieuwigheid, die van vele welijk met den door haar vader voor haar bestemden bruidegom. Er waren oogenbiikken, waarin Esther dil hu welijk als haar laatste toevluchtsoord toescheen. Bleef zij in het buis van haten vader, dan moest toch eenmaal hef verschrikkelyke oogenblik aanbre ken, waarin de vaischemuntersbende onMekt ward, en schande en ellende over haa" kwamen. Wasrheen Esther ook zag, nergens zag zy eene sche mering van hoop, van geluk. Overal zielepyn en nood. Twee dagen waren voor Esther in deze stemming voorbygegaan, dagen waarin zy nauwelijks wist, of hei dag of nacht was, of zy reeds jaren aldus had doorgebracht dan wel of zy droomde. Op eenen voormiddag zat zij in hare kamer, het hoofd onverschillig in de hand geleund, naar het tapijt starend, alsof zij uit het patroon hulp en troost kon lezen. Plotseling zag zy op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1