Dinsdag 6 Augustus 50e Jaargang. 1912. Feuilleton. Kromme Wegen. No. 184 Verschijnt dsfjftlijkSj, fjitgo^oridss'd op Zon- on Abonnsmsnis-Bduerfenfiën op zeer woordeelige voorwaarden BINNENLAND- gij eigenlijk zijt, 88 n'wie COURANT. pr;j8 per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMEB 10. Hofberichten. De Koninklijke familie, die gedu rende' vier dagen de gasten zijn ge weest van H. M. de Koningin Modder ten Paleize Soestiljk, keerde Zater dagmiddag te kwart voor vijf per koninklijken trein van het station Baarn naar het Loo terug. H M. de Koningin Moeder deed Hare koaick- lüke familie uitgeleide tot aan het station. Op het perron was de burge meester van Baarn ter begroeting aan wezig. Toen de trein zich in bewe ging zette juichte hel talrijke publiek dat op het Stationsplein was samen gekomen, de vorstelijke familie harte- Iijk toe. Een departement van Lands verdediging. Men zal zich herinneren, zegt de „N. Cf." dat we den 15en Mei 1.1. er op konden wijzen dat na het aftre den van minister Wentholt het denk beeld had postgevat, een samensmel ting tot stand te brengen tusschen de departementen van oorlog en van marine. Later heeft het genoemde Haagsche blad dit voornemen als feit kunnen bevestigen. Berichten van later datum in andere organen, waarin personen werden genoemd ais mo gelijke definitieve opvolgers van mi nister Wentholt, hebben we dan ook niet overgenomen, wetende dat in die richting geen enkele handeling werd verricht. Nu dezer dagen door het Haag sche Correspondentiebureau een be richtje werd verspreid, behelzend dat in de toelichting der Sfaatsbegroo- ting voor 1913 een mededeeling zou zijn te verwachten omtrent de in zichten en voornemens der regee ring aangaande het vraagstuk eener eventueels vereeniging der departe menten van marine en van oorlog tot éen ministerie, wil de „N.Ct." haar lezers niet onthouden dat be doelde plannen reeds vasten vorm hebben gekregen niet alleen, maar ook reeds de departementen van oorlog en marine hebben verlaten. (Men zal zich herinneren dat de heer Colljn, thans het hoofd der beide departementen, in het begin der week door H. M. de Koningin op het paleis Soestdijk in conferentie is ontvangen). Waarschijnlijk Vrijdag zijn de voorstellen doorgezonden aan den Raad van State. indien die plannen tot uitvoering mochten komen, zullen beide depar tementen worden opgeheven en zal éen departement van Landsverdedi ging worden ingesteld. Binnen dat nieuwe departement zouden voors hands de tegenwoordige departemen ten van oorlog en van marine als O i.» man verschrikte merkbaar bij deze woorden en zeide dan zachter dan vroegerIk denk er niet aan groot gevaar3?f zulk een Spreek daar niet verder over dat „p0Hdde Ri,lhmann ik verklaar u[ mnia medeplictitigheid aan een moord op uw zie, 2uIt ]a door fa1» Spreekt als daar straks. verzoek in886"' ,Wie ik ben* Maar"" verzoek ik u ook mij te zeggen wie EdïardVn?ntelingn0emde zijn naa«>- i Qopfert, en voegde er bü - Twee jaar geleden was ik voor daarin naar Ber!iïn en viel ik kwam van kwar'iesvinders ow S u°m 0p het Politiebureau, uTmün t«i n' Men Stelde belang m*»n lot en vroeg rny een nauw- zelfsfandige afdeelingen nagenoeg ongewijzigd blijven voortbestaan. Een algemeen geldende scheep vaartwet Uit Londen werd aan de „Voss. Ztg." geseind„De Nederlandsche regeering zal, naar uit goede bron medegedeeld wordt, spoedig aan de mogendheden een ultnoodiging zen den, waarbij deze uiigenoodigd wer den, deel te nemen aan een wereld conferentie, ten doei hebbende een algemeen geldende scheepvaartwet te ontwerpen en in te voeren, die in den geest van het Engelsche officieels „Titanic'rapport een internationale regeling zai treffen voor de veiligheid op zee". Geen kerkelijk stemrecht voor de vrouw. Wegens ongunstig advies der ker kelijke vergadering is het kerkelijke stemrecht voor de viouw door de Synode der Ned. Herv. Kerk verwor pen Militaire berichten. De kolonel P. J. Geill, comman dant van het 8e reg. inf., zal eerlang den dienst met pensioen verlaten. De kolonel R. J. Graaf Scbimmel- penninck, van den grooten slaf, ad judant van H. M. de Koningin, wordt tegen 1 Nov. bevorderd tot generaal-majoor bij dien staf. De kolonel P*G. Weuringh, commt. van het 62 reg. inf., zal tegen het najaar den dienst met pensioen ver laten. De luit.-kolonel H. M. A. Vigelius, plaatselijk commandant te 's Graven- hage, wordt binnenkort bevorderd tot kolonel, en de majoors W. F. Hartman, van het 3de reg. inf., jhr. G. A. A. Alting von Geusau, van den genetalen staf, J. Kruisinga en E. A. Umland, van den rrov. staf, worden tegen Nov. bevorderd tot luit.-kolonel. Een park te Rotterdam. Thans is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot ver klaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen noodig voor den aanleg van een park, met aansluiting aan aangrenzende ver keerswegen tusschen den Oudedijk en den Kralingschen Plas te Rotter dam. Het grootste deel van de benoo- digde terreinen kwam reeds door aankoop in het bezit der gemeente. Tegen de onteigening zijn twee bezwaarschriften ingediend welke niet de onteigening zelve betreffen. O. a. verlangt de eigenaar van een overblij vend perceelsgedeelte daarvoor een uitweg naar een wandelweg. Voor het toekennen van zoodanig recht keurige beschrijving der oplichters te geven. Daarna bracht men mij een halven dag lang in allerlei lokalen, waardoor het mij gelukte, de kerels, die mij opgelicht hadden, aan te wijzen. Ik kreeg al mijn gela terug, en dat heb ik alleen aan u te danken, ik had u dadelijk herkend, al hebt ge ook uw baard doen afscheren en uwe kieeren veranderd. Woont ge dan hier in de buurt vroeg Rothmann merkbaar verlicht. Zeker, ik woon in Neustadt, waar ik eene groote bakkerij heb. Ik lever het brood voor de werklieden in verschillende bergstreken. Ik ben er werkelijk blij om, dat ik u nog eens ontmoet heb, want ik ben u nog veel dank verplicht. Dezen dank, antwoordde Roth mann, kunt gij mij het best daarmede bewijzen, door zoodra iemand de ka mer binnenkomt, juist te doen, alsof gij mij nooit in uw leven gezien hebt. Ik zeg u nogmaals, dat gij niet alleen mijn leven aan het grootste gevaar zoudt blootstellen, doch ook het ontdekken van een belangrijke mis daad zoudt verhinderen, ook als gij vindt het gemeentebestuur geen aan leiding. Verder maakt reclamant bezwaar tegen mogelijke doortrekking van een straat naar het park, welke doortrek king evenwel in het onderhavige onieigeningsplan niet is opgenomen. Het andere bezwaarschrift is gegrond op gehechtheid van eene reclamante aan hare woning, Naar het oordeel van den minister van binneniandsche zaken verdient het aanbeveling te verklaren dat het algemeen nut de voorgestelde ontei gening vordert. Katholiek congres tegen het bier-alcohollsme Door den minister van binneniand sche zaken is tot zijn vertegenwoor diger op het te Roermond 6, 7 en 8 Augustus a- s. plaats hebbend con gres tegen het Bier alcoholisme, dat gehouden wordt bij gelegenheid van het Limburgsch Kruisverbond, aange wezen mr. Lietaert Peerbolte, referen daris, chef der afdeeling Volksgezond heid aan het ministerie van binnen iandsche zaken. De minister van justitie, mr. Regout zal Woensdag 7 Augustus het congres bezoeken. Staatspensioen. In de Qiereniuinzaal te 's Graven- hage werd Zaterdagochtend onder leiding van den heer F. Netscher, bestuurslid van den Bond van Staats- pensionneerlng, hetCongres voor Staatspensioen gehouden, bijgewoond door de Kamerleden Borgesius, Rink, Schaper en De Klerk. De heer Netscher verklaarde in. zijn openingswoord, dat dit congres, waarop alle politieke partijen waren vertegenwoordigd niet is bijeenge roepen in de meening, dat minister Talma zijn ontwerp er door zal wij zigen, maar om van het beginsel te getuigen. Hij las een schrijven van Lloyd George, die op de hoogte van de Nederlandsche toestanden was ge bracht, voor, waarin deze verklaart, aat de ondervinding in Engeland toont, dat staats-ouderdomspensioen een groote zegen is voor de pensioen trekkers, en dat het voor iedere natie een plicht is te zorgen voor haar zieken en ouden van dagen. Ds. D. A. van Krevelen sprak over het doel en den strijd van den Bond, zoomede over het resultaat daarvan. Hij hoopte, dat in 1913 de dwang verzekering haar Waterloo moge vin den. Dan zijn we een stapje dichter bij de broederschap der men3chen. De heer Owen Evans, lid van de Eighty Club te Londen, gaf een uit eenzetting van de werking en de be- teekenis van de Old Ages Pensoni Act. 1908. morgen of later aan den een of ander zoudt vertellen, dat gij mij hier in deze verkleeding had aangetroffen. Ik denk er zelfs niet aan, ant woordde de broodfabrikant, maar beloof mij toch, dat gij mij in Neu stadt zult komen opzoeken ais gij toevallig dien kant uitkomt. Dat beloof ik u van ganscher harte, antwoordde Rothmann, mis schien zal ik zelfs door uwe bemid deling een en ander te weten komen, wat voor mij van belang is. Zoo kunt gij mij al dadelijk zeggen, waar wij ons op het oogenblik bevinden Gij zijt thans, antwoordde Göpfert, op den straatweg, die naar Plez voert. Deze he-berg staat op een kruisweg, vanwaar rechts en links landwegen naar dorpen leiden. Kent gij den herbergier? vroeg Rothmann. Ik ken hem slechts weinig, ant woordde de bikker. Nu en dan bij mijn doorreis kom ik wel eens hier, maar eeriijkgezegd,kom ik er 's avonds niet graag, want dan ireft men allerlei verdacht volk aan. Daarom vertelde ik ook dadelijk, toen ik binnenkwam, aan den herbergier wie ik was. Mis- Aan Lloyd George werd een tele gram gezonden, waarin aan hem en alle Engelschen, die door hunnen eervolien en met succes bekroonden arbeid voor staatspensionneering het trieste huwelijk van ouderdom en aimoede voor goed hebben ontbon den, hulde wordt gebracht. Op een vraag uit de vergadering zeide de heer Evans, dat de 13 mil- lioen pdst. voor de ouderdomsbelas- ting zijn verkregen niet door belas ting op levensmiddelen, maar door beiastingverhooging voor inkomsten boven de f 36 000 en op genotmid- dtlen. Het Kamerlid Teenstra betoogde „dat wij in het ontwerp-Talma geen ouderdomspensioen krijgen." In de avondvergadering, die veel minder druk bezocht was, sprak Enka (mej. v. d. Vlies) over Staatspensioen en christelijke liefde. Mr. Troelstra, hierna het woord verkrijgend, wees op de moeilijkheid een onderwerp, waar zooveel politiek bij te pas kwam, te behandelen in een vergadering, waar zooveel poli tieke andersdenkenden waren. Want het vraagstuk is van zeer politieken aard, was het maar alleen omdat er veel geld bij te pas zal komen. Het staat in onmiddellijk verband met de belastingpolitiek, omdat staatspen sionneering en democratie in onmid dellijk verband staan, zal het eerste voor een groot gedeelte afhankelijk zijn van de doorvoering van a!g. kiesrecht voor mannen en vrouwen. Ten slotte stelde de voorzitter de volgende motie voor, die door de vergadering onder gejuich aangeno men werd. Het Congres voor Staatspensioen op initiatief van den Bond van Staats pensionneering gehouden den derden Augustus 1912 te 's Gravenhage vertegenwoordigend 114 politieke en andere aangeslotengehoord de refe raten en de discussies; betreurt de indiening van het wetsontwerp-Talma op de Invalidlteits- en Ouderdoms- verzekering, o.a. op grond van a. de premieheffing, die een directe belasting is, niet naar draagkracht, terwijl bo vendien de vooropgestelde daarmede verband houdende verhooging der invoerrechten den minst draagkrachti- gen een zwaren last zal opleggen; b.den te hoogen leeftijd voor het ouder domspensioen (70 jaar) en de schriel heid en schraaineid der rentenc. de uitsluiting van alle zelfstandige wer kers, derhalve ook van de meeste vrouwen en spreekt de wenschelijk- held uit van een spoedige indiening van een Wetsontwerp op Staatspen sionneering, waarin met al deze be zwaren rekening wordt gehouden. Kon Ned. Bond van Oud-Onderoff. Te Amsterdam werd het 25-jarig schien is het u opgevallen, dat ik mijn naam en stand niet luid noemde, maar ik had u toen nog niet herkend, en daar ik niet wist, wie gij waart, wilde ik ook voor u niet weten, wie ik was. Ik heb namelijk dikwijls groote geldsommen bij mij en ik verbouwde lieden, die hier verkeeren, maar al te weinig. Maar thans moet ik weg, want de koetsier zal de paarden nauwelijks meer houden kunnen, zij zijn erg onrustig. Vaarwel, en beloof mij, dat ge mij bepaald zult komen bezoeken, zoodra ge naar Neustadt komt. Dat beloof ik u, antwoordde Rothmann, en nogmaals herinner ik er aan onze ontmoeting voor ieder geheim te houden Ik zal zwijgen als het graf, antwoordde Göpfert op zijne beurt. Hierna begaf hij zich naar buiten en weldra hoorde men den wagen weg rijden. Eerst thans, nadat hij de kamer ver'aten had, kon Rothmann weder nadenken en zich bewust worden, in welk groot gevaar hij verkeerd had. Hoe licht kon het mogelijk zijn, dat hij ook door andere personen werd bestaan herdacht van den Kon. Ned. Bond van Oud Onderoff eieren. Zater dagmorgen werden het eere-comité, het hoofdbes'uur en de afgevaardigden in Artis ontvangen. Generzal majoor A. N. J. Fabius, lid van het eere-co- mité, sprak de feestgangers in harte lijke bewoordingen toe, waarbij bij onder luide toejuichingen een heil dronk uitbracht op H. M. de Koningin. Vervolgers begaf het gezelschap zich naar Ariis, waar de aigemeene vergadering werd hehouden en de voorzitter, de beer M. Gerdrs, ailen het welkom toeriep. In het kort releveerde de voorzitter in 2ijn ope ningswoord wat in het afgeloopen jaar in den Bond is voorgevallen. Ter gelegengeid van het 25-jarig bestaan van den Bond werd door het bondslid Henken het denkbeeld ge opperd gelden bijten te brengen om een rust- en vecantie-oord te stichten ora reconvalescente kameraden een rust- en herstellingsplaats en om den leden in de vacantie een aangenaam verblijf voor weinig kosten en den repatrieerenden onderofficieren van het Indische leger een voorloopige verblijfplaats aan te bieden. Blijkens het verslag van de commis sie, belast met de behartiging van de stoffelijke belangen over het jaar 1911, was op 1 Jan. 1911 een bedrag van f 2589 aan rentelooze voorschot ten in omloop, terwijl in 1911 aan 29 kameraden een bedrag werd ver leend van f 3599. Aan 21 weduwen werd ieder een bedrag van f135 toegekend. Van af zijn oprichting verstrekte de Bond rentelooze voorschotten tot een bedrag van f72,383, giften aan noodlijdende kameraden tot een be drag van f 9932, en werd aan behoef tige weduwen een bedrag van f6439 uitgekeerd. Aan vrijwillige bijdragen bij oproep in het orgaan voor wedu wen, zieke of noodlijdende kameraden, kwamen in f 10 019. De Bond plaatste 1975 kameraden in betrekkingen. By overlgden werd aan weduwen en weezen ,een bedrag van f48.875 uitgekeerd. Na Sappemeer voigi Egmond aan Zee. De onderwijzers aan de openbare lagere school aldaar hebben gewei gerd deel te nemen aan het Oranje feest ter gelegenheid van den jaar dag van H. M. de Koningin-Moeder. Herstellingsoord te Lunteren. Het verslag van het Herstellingsoord voor Onderwijzers te Lunteren over 1911 vermeldt, dat in het afgeloopen jaar 153 patiënten (57 m. 96 vr.) tot het Herstellingsoord toegelaten wer den. Het gemiddeld aantal patiënten dat in 1910 tot 35 gestegen was, daalde dit jaar tot 31. Hef aantal verpieegdagen daalde van 12731 tot herkend, hoe gemakkelijk ook kon het gebeuren, dat hij op zyne tochten den éen of anderen misdadiger ontmoette, die met hem in aanraking was ge weest,* zijne verkleeding zelf zou hem dan terstond verraden en de geheele onderneming mislukken. In dit oogenblik deed hij zichzelven de belofte voortaan voorzichtiger te zyn niet alleen, maar ook niet langer dan hoogst noodzakelijk was met de gevangenneming der bende te dralen. Het geringste toeval immers kon de uitvoering verhinderen en beletten. Er moest in de eerste dagen ge handeld worden. Het hoofd der val- sche muntersbende was nu aan Roth mann bekend. Wanneer het hem nu nog gelukte te weten te komen wie Peise* was, dan had hij beide aan voerders in zün macht, zoo noodig zou hg er zich dan mede tevreden stellen moeten, deze beiden gevangen te nemen. Er waren nauweiyks drie minuten sinds het vertrek van den bakker verloopen, toen Koppenhagen, door den herbergier gevolgd, binnenkwam, Rothmann vriendeiyk toeknikte en zeide?: (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1