i 'wines Zaterdag 3 Augustus binnenland. Kromme Wegen. 1912. gram. Feuilleton. No. 182. 50e Jaargang. n. 1EN sterk. 3 j 2 j. c. NGEN. c. HSTBODE, LAAUW, 4 Augustus 3 n scherp rdeel ïel - andel a e Tram iftfisr.»* VAN OEN HAK QP DEH fM rbonden chente nenien sexamen op den Dinsdag in Sep- noodigd zich hriftelijk aan geteekende met rnaam en datum lasse, waarvoor evraagd en de s genoten is. rden tot de lste hooi toegelaten ed gevolg heb- ner H.B.S. 3 of en naar de 4de School, COSTER. aan tegen 1 MEID-HUIS- enig beer of heer ere", kunnende jaar voor hier B. bir. v. d. bid, iwoalng met gezocht voor de Zeevaart- FABER, Tette- m. DAG, Badhuis' gen 1 Oct. a. s. ken en werken, sch buitenshuis. URG, 10 ca S3 thuis): 4.40a, 4.45a 7.45, 8.20, 8.55d .15d, 11.40*, 11-fO .0, 1.30,1.50d, 2.10 3.50,4.10, 4.30a, 6.10, 6.30a, 6.50. 8.30, 8.50c, 9.05, 11.25°. larkt): 5.10a, 5.15», 8,20, 8.55, 930 ,50d, 12.—*, 12.10' 1.50, 2.10,2.304 4.10, 4.30, 4.50, 6.30, 6.50, 7.10», 9.05, 9.40, 10.1» _ddag van Vlisa»' .sluitend werk»»11®' trein om 2.30 luitend werkman8' td rijden alleen ken van de renn8' niet verder vervoeren go< ruis, Paul KroS'j; dan 4' VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. uitgezonderd op Zora- en feestdagen. TELEFOONNUMMES 10. Bbonnsments-fidoertantiin ©p zeer ooordeeüge pooruiaarderi Koningin Emma, Heden herdenkt H. M. Koningin Emma haar 54en gebooitedag. Evenals ten vorigen jare op dezen dag, zijn ook thans de leden van ons Vorsten huis weder vereend in het mooie paleis te Saestciijk. De Koningin-moeder mag op een gelukkig jaar terugzien. Zelve bleef H. M. gespaard voor menschelyk leed. Onverzwakt bleven de liefde en de aanhankelijkheid van de natie voor de Koninklijke Vrouwe. Geen schaduw viel op het levenspad van 'i Koninklijk echtpaar. En haar veel geliefd klein kind, de beminnelijke Prinses Juliana, mocht zich ook in een goede gezond heid verheugen. Begrooting 1913. Verwacht wordt, dat bij de toelich ting der begrooting voor 1913 mede delingen betreffende de inzichten en voornemens der regeering zulien wor den gedaan, aangaande een eventueele vereeniging van oorlog en marine tot éen ministerie van landsverdediging. Uit de bij het opperbestuur hier te lande ontvangen Indisch ontwerp der Indische begroeting 1913 blijkt, dat de algemeene financieele toestand gunstig is, zoodat eer. belangrijk deel der buitengewone uitgaven in het belang van de economische ontwik keling uit de gewone ontvangsten kan gedekt worden. Deze gunstige resultaten gaan ge paard met een krachtige uitvoering üer irrigratiewerken en met groote activiteit bij spoorweg en bavenbouw. Echter zulien onderwijs, bestuursor ganisaties, de herziening van de recht spraak enz. nog groote offers eischen terwijl een vérstrekkende maatregel, die belangrijke stijging der uitgaven medebrengen zal, bij den minister in overweging is, zoodat een versterking der geldmiddelen noodig is. Actie tegen de Tariefwet. Aan mr. J. A. Lot ff, afgevaardigde voor het disir.ct Waalwijk, is dezer dagen een adres verzonden door ruim 3400 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, uit dat district geteekend, waarin deze verklaren, dat zij de verwerping der aanhangige Tariefwet in hooge mate gewenscht achten. Tekort aan overleg. „De Nederlander" is er niet mee ingenomen, dat de „Stand." thans in hoofdzaak de regeering de schuld geeft dat er nu, na 4'/s jaar, zoo weinig is afgedaan, terwijl tiet ministerie-Kuyper wordt geprezen. Hei blad zegt o. m. Er is wel in 1901 zeker overleg tusschen de verschillende groepen o— 46.) Weest allen voorzichtig met hem en deelt het ook den anderen mede, dat zij zich tegenover hem in acht moeten nemen. - Denkt gij dan, dat hij ons zou durven verraden vroeg een andere slem, waarschijnlijk die van den waard. Zeker denk ik dat, antwoordde Koppenhagen. Deze schurk is tot alles m staat. Maar, mengde zich eer. derde het gesprek, hij brengt zich zelf toch ook in hei ongeluk, als hij den verrader zou willen spelen. Ge vergist u, antwoordde Kop- Penhagen. Ik geioof ook niet, dat hij ns wil aangeven, maar ik vermoed, dat hij ons bedriegt. Het komt mij voor, dat hij naar alïe QtM.W r«ertrekken' natuurl«jk in alle stilte. Gij weet, dat hij altijd gepleegd, maar dit heeft geenszins verhinderd, dat ook tegen gewichtige voorstellen van het kabinet Kuyper herhaaldelijk fal geopponeerd is van rechts, en dat ook toen het kabinet meer dan eenmaal den steun van een deel van links niet heeft kunnen omberen. Men leze b.v. de behandeling van de Drankwet er maar eens op na Zeifs bij het wetsontwerp iager onder wijs ondervond detoenmaiigeregeering verzet van rechts. Na'uuriyk. Immers Ook onder dat kabinet hebben de ministers zich niet, zooals de „Stand." meent, voortdurend met de „leiders" der groepen ingelaten ook toen wist men niet wat er komen zou en wekte hetgeen voorgesteld werd, ook bij rechts vaak ontstemming; en de af spraken bij den aanvang betroffen, gelijk van zelf spreekt, alleen „de groote lijnen''zij waren veel te vaag om ook bij de uitwerking, waarop het by da wetgeving juist aankomt, samen werking steeds te waarborgen. Wij bewonderen te veel den on- vermoeibaren ijver, de groote zaken kennis en de oprechte toewijding van den minister Talma, dan dat wij de beschuldiging, alsof zijn slecht beleid alies in de war had gebracht, on weersproken zouden willen laten. Wij meenen dat die beschuldiging niet is verdiend. Provinciale Statenverkiezing. De uitslag der gisteren te 's Gra- venhage gehouden herstemming voor een iid van de Provinc.aie S aten van Zuki-Hoil.and, (vacature 8. Jm3eJzn.) is als voigt Uitgebracht 12093 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer K. ter Laan (S. D.) 4830 stemmers en de heer mr. M. de Mos (U. L. en V. L) 7263 stemmen, zoodat gekozen is de heer mr. M. de Mos. Namens den minister van waterstaat is aan de arbeiders bij de rijkswater staatswerken meegedeeld, dat be houdens het geval, dat de daar/oor benoodigde gelden niet zouden wor den toegestaan in het vervolg telken jaren aan de arbeiders bij de rykswaterstaatswarken, die op 1 Janu ari van het jaar tan minste drie jaren in vasten dienst zijn geweest en meer dan twee wettelijke of natuurlijke, wettelijk erkende kinderen hebben wier onderhoud te hunnen laste komt en wier leeftijd beneden 16 jaar is, voor eik zoodanig kind boven het genoemde aantal, een toelage van f 25 met een maximum van f150 zal worden toegekend. De Pensioenbond van het personeel der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, heeft tot den mi nister van waterstaat en den Directeui- Generaal der Staatsspoorwegen een groote geldsommen van ons in be waring heeft en al onze zaken behar tigt. Het wordt hem dus nogal ge- makketijk gemaakt ons voor duizen den te bedriegen. Thans mengde zich nog een vierde stem in het gesprek en Rothmann bemerkte daardoor, dat hier in de kamer van den herbergier een geheime vergadering der vaische munters piaats vond. Deze vierde stem verklaarde Ik geloof niet, dat Peiser ooit tot een dergelijken stap zou overgaan, tenminste niet, zoolang zijne doch er bij hem is. Hij zou haar zeker nooit alleen achterlaten en haar met zich nemen, zou hem moeieiijk gelukken. Ik weet, dat hij zijne dochter hartelijk liefheeft. Zoo, zoo I zeide Koppenhagen, daar zuilen we dan maar rekening mede houden, maar zijt ge zeker van uwe zaak Volkomen zekerverklaarde de zelfde slem, ik geloof, dat Peiser geheel buiten zichzelven zou geraken, indien zijne dochter eenig leed mocht overkomen. Ik woon in zijne nabij heid en ken de verhoudingen In zijn gezin zeer nauwkeurig. Van de dienst- dankbetuiging gericht inzake de tot standkoming van de nieuwe pensioen regeling voor het SS.-personeel. Wij zijn in de hondsdagen, van 23 juli fot 23 Augustus, aldus genoemd omdat dit lydperk, door de Grieken „Opora" genoemd, bepaald werd door den Kosnvschen oo- en ondergang van de Hondster (Sirius). Het on derscheidde zich voo'ai in Grieken land door groote hitte, en ook op onze breedte geldt deze periode als die van de grootste warmte gedurende het geheele jaa'. In onzen tijd echter is Sirius in het begin van Juli met de zon in samenstand, zoodat thans de hondsdagen eigeniyk zouden duren van half Juni tot half Juli. Ais een bijdrage tot de geschiedenis der volksgeneeskunde vinden we het wel aardig hier mede te deelen, wat in een 17e eeuwsche almanak wordt voorgeschreven omtrent de te volgen leefwijze in deze periode om gezond te blgven. Wel een paar eeuwen zyn da daarin vervatte lessen gehandhaafd gebleven en nog zijn er wel ouder- wetsche menschen, die daaraan althans gedeeltelijk geloof slaan. Zij luiden Gesonlheytt Regel. In Julio gesont aal zijn, Noch. baden, wijn nog medecijn, Voor in het eynt van d'hons-dagen, Hoeft men geen Doctor om raet te vragen, Want de medicijnen schaden seer. Van wegen de nete Honde-Bter, Oock kan daer niet zijn eenigh kracht, De Natuur inwendig heef' geen macht. Het verhit gebloet heeft de overhandt. De Son nu ook op 't heetste brandt. En d'Leeu in 's Hemels Teeken is, Dit veroorsaeckt ontsteltenis. Vermidt hij warmte en droogte geeft, Daer er Natuur geen voetsel heeft. En dan noch meaecijnen strangh, Dit moet de sieke maken bangn, Behoudens dit vooral geset, Dat liefd en noot hebben geen wet. Men ziet dus, dat Juli en Augustus geen voordeelige maanden waren voor de geneesheeren en dat zij vol gens de volksovertuiging in dezen tijd gerust met vacantie mochten gaan. Volgens die oude volkswijsheid zyn we in deze hondsdagen volko men weerloos en is het „de beete Honde-ster", die thans regeert. Nu, de inzet was niet kwaad. Zy gaf ons na de heete periode minder drukkende, maar toch echt zomersche dagen. En wilt ge weten, wat ons nog verder wacht? Luister dan even naar een weerprofeet, wiens naam gekend en dus niet geëerd moet wor den, omdat zijn profetiën uitkomen tot dusyer aithans. In de„ Pr. Gr. Ct." wordt de aandacht gevestigd op een boekje: „Mond und Wetter im jahre 1912" van Emil J. N. Brandt Aunseimann. Het veeltgds byzondere weer der laatste maanden heeft hy met grooie boden kan men veel te weten komen, en door de verschillende berichten, die ik heb ingewonnen, ben ik vast overtuigd, dat Peiser zijne dochter boven alles bemint. Zooals gezegd, zulien wy dan daarmede rekening houdenverklaar de Koppenhagen nogmaals. Daarbij scheen hij op te staan, ferwyi de anderen zijn voorbeeld schenen ie volgen. Rothmann hoorde ten minste stoelen verschuiven en vond het der halve geraden, zich zoo spoedig mo- geiyk van de deur te verwyderen en in de gelagkamer terug te keeren. Dadeiijk achter hem trad Koppen hagen binnen, die blijkbaar met de bedoeling kwam Rathmann op te zoeken. Ik hoop, dat u de tyd niet al te lang valt, zeida hy. Ik heb daar binnen nog iets te doen, maar wilde intusschen eens zien hoe gij het maakt. Rothmann verteide hem, dat hij zich verveelde en deelde hem ook mede, dat hy buiten bij den blauw- rok geweest was. Lachend voegde hy er bij, dat hy zich gedurende de afwezigheid van den herbergier zelf had bediend en zyn eigen bier van het vat had getapt. nauwkeurigheden voorspeld en met name van 14—21 juliGroote hitte, drukkend, onweer zonder afkoeling. Van 21 tot 29 Juli wordt het weer dar. beter. Het blijft bestendig, zonnig en warm doch niet meer drukkend. Dan komt van 29 Juli tot 6 Augustus weer onweer met sterke afkoeling. Doch vervolgens zet de warmte weer crescendo in en van 9 Augustus af kom! steeds meer onweer. Van 12 tot 19 Augustus is het on weer dan om zoo te zeggen niet meer van de lucht af. Er vait veel regen en wy krijgen overstroomingen. Van 19 tot 27 Augustus wordt het dan weer goed zonnigwatm, doch telkens afkoeling. Dan krygen wy nog éen hitte- aanval en dan is het gedaan. Wy hebben dus nog een en ander te goed, moois en leeiyks. Maar uit gaande menschen kunnen nu naar deze voorspellingen hun plannen maken, als zy er geloof aan willen slaan. In ons klimaat houden wy gewoonlijk weinig rekening met het weer, want wij weten hetniets is wisselvalliger dan dat, en wy wagen het er dus maar op. Het halve'menschdom is dan nu ook op reis. En overal komt men nu padvinders en padvindsters tegen. Een aar tig volkje 1 Wy zagen dezer dagen op de Veluwe een kamp van jonge meisjes, gehuisvest in een afgelegen boerenwoning in het hoogs veld, vlak by een beek, en nabij bosch en hei. Wat genoot dat goedje I Pootje-baden was hier voor niemand verboden. En de wasch, door haar eigenhandig schoongemaakt, werd over iange lijnen te drogen gehangen zoo handig, dat een voileerde wasch- vrouw het niet beter en vlugger zou hebben kunnen doen. Naïef kan dat volkje uit den hoek komen. „Het Vaderland* vertelde laatst van een bezoek, door een troepje Padvind sters gebracht aan een zitting van de Tweede Kamer. Een der meisjes maakte over dat bezoek, volgens het blad, het volgende opstel „Wy zyn vandaag naar de Tweede Kamer geweest. De Eerste is aan den overkant, maar die was niet thuis. Zij hadden vacantie voor Hemelvaartsdag. Wy moesten breede trappen op en toen door een klein deurtje, en daar was een groote zaal metheeren er in. De meester zegt, er zyn er honderd. Maar dat is jokkens. Er waren er maar 29. Een lange heer met een blauwe das met spikkeltjes, stond recht over eind en was erg kwaad op een heer met een grys vest aan een groene tafei, die ook stond, en een heer met een geruit vest, die zat. De heer met de blauwe das zei Leve de commissie. Zy heeft de spoorweg gemaakt. Maar zy is te Koppenhagen lachte, beloofde spoedig te zullen terugkomen en ver dween weder achter de deur, om waarschijniyk met zyne deelgenooten de beraadslaging te vervolgen. Rothmann schreef in zyn notitie boekje den naam Peiser, daar deze hem gewichtig genoeg voorkwam. Ook krabbelde hy, angstig om zicti heen ziende, een kleine teekening van de herberg en hare ligging, tot hij plotseling buiten een rijtuig hoorde. Eerst meende hy, dat de blauwrok wegreed, maar spoedig bemerkte hy, dat er een tweede rytuig was aange komen, hetwelk eveneens voor de herberg stilhield. Eenige oogenblikken later werd de deur geopend en trad een tamelijk net gekleed man de herberg binnen, die dadelyk met luide stem om den herbergier riep. Deze verscheen dan ook, waarschijniyk omdat hy zelf wille zien, wie de nieuw aangeko mene was. Rothmann was bepaald van mee ning, dat thans weder tusschen den den nieuwen gast en den kastelein eene vertrouwelyke begroeting zou plaats vinden, toch was dit ditmaal gulzig. Zij heeft 45 miliioen opgegeten. Nieteszei de heer met het gryze vest. Het was maar 6 miliioen. Maar wi! ik eens wat zeggen. U bent de ware niet. U wil riet eens met den spoorweg. U gaat met uw stokpaardje. U bent veel te ouwer- wetsch. U jokt, riep de heer met de blauwe das. Neen, zei de heer met het grijze ves*. Hier staat bet, en hij sloeg op zijn leesboek op den lessenaar voor hem. Neen, het staat hier! antwoordde de heer met de blauwe das, en hy sloeg ook op zyn boekje. Vraag het dan maar aan het stenogram, riep de heer met het gryze, die minister is. Maar het stenogram hield zieh doodstil. Het zat midden in de kamer achter een hekje, zeiden ze. Maar het wilde buiten de ruzie blyven. Toen ging een andere heer, die aan den overkant zat, hard aan het timmeren en riepStilte daar 1 En toen was het uit. Maar toen trok Anna (die zat achter mij) aan myn haar en 'terwijl ik omkeek, riepen zij allen hé I En toen was er illuminatie boven. Toen werd de heer, die sprak, erg boos, want hy zeide, er waszoovtel licht niet noodig, want er was geen mensch aan onze rechterzyde. Maar by had het mis, want aan onze rechterzijde stond beneden een heer met een groote medaille op zijn borst en hy bracht glaasjes water rond dus er was wel iemand. De heer die zoo timmerde, was ook boos geworden en hy riepPas nu op, daar komt Moosiel En hy las van een stuk papier dat Moosiê gekomen was. En wij keken en keken, maar hebben hem niet gezien. Toen ging die heer weer aan het timmeren, en toen riep hy opnieuw nu is het uit, en zij werden allen bang en liepen weg. Nu, we vraren erg blij dat wy het eens gezien hadden. Maar Jansje zei, toen het pantserschip er nog lag en zy er o'm vochten, was het mooier, had haar vader gezegd." Dat was geen onvermakelyk verslag en zeker interessanter, dan we in de bladen vaak iezen en dan het steno graphist verslag, dat de „Handelin gen" ons ie genieten geven. Van stenographie gesproken, hieromtrent is dezer dagen een soort jubiié gevierd. De „Gevleugelde Pen", gevvyd aan de belangen der steno graphie, naar het systeem Sioze-Wery, is a!s feestnummer verschenen by gelegenheid van het twintigjarig be staan der vereeniging. Aan een aantal autoriteiten is hun oordeel over het nut van het niet het geval. De vreemdeling bestel de een glas bier, dat hy op éénmaal uitdronk en liet het daarna opnieuw vullen. Rothman merkte intusschen op, dat de kastelein den gast met wantrouwige blikken achtervolgde. Gy schijnt mij niet te kennen? vroeg de vreemdeling, die deze blik ken eveneens scheen opgemerkt te hebben. Gy komt my wel bekend voor, antwoordde de kastelein, maar ik weet niet, waar ik u thuis brengen moet. Dan hebt ge een slecht geheu gen antwoordde de vreemdeling. Hy voegde er nog iets op fluisterenden toon tegen den kastelein by, wat Rothmann niet verstaan kon, doch de herbergier zette een bevredigend ge zicht en zeidejuist, nu herken ik u weder I Ik hoop, dat de tyd u niet lang 'zal vallen, want ik heb in myne woonkamer nog iels te doenik moet daar eene dringende zaak afhandelen met den heer, wiens rytuig voor de deur staat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1