singan Donderdag ilscostumas gram. felephoon 92. IJN indewijn No. 180. 1 Augustus Feuilleton. Kromme Wegen. ;r. Sissingen. ;EN sterk. iödelMrg ?OREN, qz. enz. 50e Jaargang. 1912. Verschijnt dageiijks, tijfgezoiiderd op Zon- en Feestdagen, Van week tof week. 44.) TELEFOONNUMMER 10. f fibonnements-Adusrienfiën ep zesr uoordeelige uoomaarden BINNENLAND- eelen ER. )EZEL. !t Grand erd. jen. ^nt per fl esch Inmaak, -velend, an af 2 uur in Ita soreken. MSSI? 4 RUH. ehouden eene zullen in het nstraties mforen en VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grooie lettere en clichés naar plaatsruimte. De Britsche staatslieden zijn tegen woordig bezig om redevoeringen te houden over wat men gewoon is de viootpoütiek te noemen.Dit komt meer op het oplossen van deze en derge lijke vragenmoet Engeland de op- permacht ter zee behouden Moeten wij onze vloot steeds uitbreiden is dat een gevaar voor den vrede Of is het soms in het belang ervan Enz., enz. Voor ons zijn al die vragen sinds lar.g geen vragen meer. Wij betwij felen geen oogerbiik dat Engeland het overwicht ter zee za! willen be houden, in het belang van zijn vele en groote belangen over de geheeie wereld, ofschoon wij het sterk betwij felen of daartoe zulk een groot aantal geduchte schepen noodïg zouden wezen. Wij zijn er vast van overtuigd dat Engeland geen booze bedoelingen heeft, ja misschien wel een soort van waarborg voor den vrede in die verbazende toebereidselen ziet; maar men houde dit ons ten goede dat wij aan dien waarborg onmogelijk eenige waarde kunnen toekennen. Hoe meer kruit in het magazijn, hoe grooter het gevaar voor een ramp. Wij zijn eveneens overtuigd dat het Duitsche rijk et niet aan denken kan om in dit opzicht Engeland de loei te willen afsteken, maar ais het ooit tot een botsing komt, dan rekent men altijd op combinaties en daarom doet men behoorlijk mee en daarom ook volgen cfc -andere natiën; naar gelang ze in meerdere of mindere mate dergelijke belangen hebben. Van veel belang is die strijd daarom niet. Van veel meer belang is de strijd over de vraag of de zwa^e lasten, die de oorlogstoebereidselen op de schouders der volken leggen inderdaad voor hen noodlottig zijn. Want werkelijk wordt dit betwist. Er zijn er die meenen dat het een ramp zou wezen wanneer die toe rustingen werden gestaakt, die aan zoovele duizenden arbeid en brood geven. Natuurlijk, wanneer dat plot seling en overal tegelijkertijd ge schiedde, dan zou dat een schokkende overgang van groote beteekenis wezen, die evenals alle dergelijke overgangen, vele slachtoffers zou maken. Maar, het geld zou dan toch worden gespaard en dat dit schijnbaar onbeduidende argument van groote beteekenis is, kan ge makkelijk bewezen worden. Wat met het geld gekocht wordt toch, wordt geenszins aangewend tot het verkrij gen van nieuwe producten. Het is dood- of improductief kapitaal. Als een man een dubbeltje verdient, er een brood voor koopt en het opeet, dan wordt het geld ook niet door hem gespaard, maar hij heeft het niet O— Ten slotte stak ik zoo diep in schulden, dat men beweerdeik zou een paar wissels vervalscht hebben. Ge begrijpt wel, dat daar niets van aan was 1 ia^„HNa,l?.ur,ij,t' ze' KoPPenhagen lachend, gij waart volkomen onschul dig. Maar mer. heeft u wegens die paar wisseltjes toch niet vervolgd iIf ~Ja wel' antwoordde Rothmann, 'ni -e aSt gezet en er werd eene vervolging tegen mij ingesteld, drie jaren gevangenisstraf, iarpn c,T' zoo,,zei Koppenhagen, drie ondergaan?8 S' hebtgediestraS kp^ Ia' antvyoordde Rothmann en keek vóór zich, alsof het hem pijnlijk eioi'n l te vettellen en zijne eigen schande aan het licht te bren gen. Toen hij echter daarbij steels- tot een imp oductlef doel uitgegeven, want hij ksn door het voedsel nieuwe kracht n verzamelen. A's hij daaren tegen een meikkan koopt, om in zijn behoef-e daaraan te voo-zien, en de melkkan s'uk smijt, dan is het dub beltje weg, dat wil zeggen dat de waarde van tien cents is uitgegeven zondtr dat die waarde is of kan worden aangewend tot ver'nooging of aanwending van eenig productief vermogen. Op die wijze wordi veel geld aan gewend, wat niet het geval is, indien slechts in eenige redelijke behoefte er door wordt vooiz'en en ook het leger is een redelijke behoefte, zoo lang de uitgaven er voor geëvenreöigd zijn aan het doe!de maatschappij doof het bewaren van orde en rust te beveiligen. Die verhouding even wel is bij de sinds lang bestaande uitgaven voor leger en vloot geheel verbroken. Er bestaat geen evenwicht hoegenaamd meer en de volken moe ten werken en een deel van de vruch ten van hun arbeid als belasting af staan, zonder dat de waarde die zij er voor in de plaats k ijgen in eenige verhouding staat tot hun draagkracht. Maar het is maar a! te waar, en het is heiaas vooral waar, dat de tal loos velen die belang hebben bij het produceeren en leveren van oorlogs materiaal, de legerhoofden en staats lieden beheetschen en veel te veel invloed op den gang van zaken oefenen. Terwijl in Turkije het nieuwe mi nisterie strijd voert met den militairen bond, wie den grootsten invloed zal hebben, waarbij men voorspelt dat de groot-vizier, die thans is aange steld, spoedig zal moeten plaats ma ken voor dengenen die het leger ver langt, en de toestand van onzekerheid dus nog steeds bestaat, wint de op stand in Albanië ook nog veld. Er is nu wel een commissie van onderzoek benoemd naar den toestand in Albanië, die haar werk reeds heeft aangevan gen, maar voorloopig geeft dat na tuurlijk niet veel. Kon men de 20,000 man, die de Aibaneezen onder de wapens heeten te hebben, maar eens op de Italianen afsturen Het eigenlijke oorlogsnieuws is verbazend gering. De Italianen zijn nog altijd in geestdrift over den jongsten tocht naar de Dardanelien en schetteren dat ze de bezette eilan den niet aan Turkije zullen terug geven maarItalië wikt, de mo gendheden beschikken. Van de vredesonderhandelingen, die in een Zwitsersche stadje zouden hebben plaats gehad, gelooven wij niet veel. De staking der Londensche haven gewjjze een blik op Koppenhagen wierp, ontstelde hij onwillekeurig over de verandering, welke diens gelaat in weinige oogenblikken had ondergaan. Te voren was Koppenhagen's blik wantrouwend en loerend geweest,- thans was deze vriendelijk en wel willend. Onwillekeurig trok hij zijn stoel dichter bij Rothmann en zeide Dus zijt ge ook in de keuken geweest (keuken heeft in de dieven taal de beteekenis van gevangenis.) Helaas, ja! antwoordde Roth mann, maar ik hoop niet, dat ge daar om tegen mij ingenomen zult zijn, of mij zult verachten. Koppenhagen brak in een luid ge lach uit. Niet het minst, ouwe jongen, zei hij, waarom hebt ge dat niet da delijk gezegd, dan had iemand direct geweten waaraan hij zich te houden had. Onder ons gezegd weet ik ook wel, hoe eene gevangenis er van binnen uitziet. Zoo, zooi zei Rothmann. Dat had ik niet gedacht I ja, er is zooveel wat men niet denkt, antwoordde Koppenhagen, maar drink eens, drink eens! werkers neemt meer en meer een ongunstige wending. Mislukken moet ze natuurlijk geheel of gedeeltelijk; maar ze is bovendien getroffm door den weibekenden vloek van alle sta kingen zij verloopt. Er zijn altijd een ontzaglijk groot aantal men- schen die werk kunnen gebruiken en een even groot aantal die gaarne hun positie willen verbeteren en zij maken daarvan gebruik, of men al of niet den trouwens geheel onjuisten, naam van „onderkruipers" op hen toepast. De plaatsen van zeer velen zijn reeds ingenomende anderen willen vechten tot het bittere einde toe. Zij wier plaatsen reeds vervuld zijn, zijn er natuurlijk het slechtst aan toe. Da honger za! ze ten slotte allen tot overgave dwingen en hen alles doen derven, ook datgene wat ze zeer goed hadden kunnen verkrijger. Het blijkt meer en meer dat de Sultan van Marokko, die thans te Rabat vertoeft, ernstig aan aftreden denkt. De man heeft vermoedelijk zijn schaapjes voldoende op het droge en verlangt naar zijn slatuintjes. Jammer dat we er midden in de po litieke quaestie door geraken, want, we weten het uit de geschiedenis, al wordt daar dikwijls in het geheel niet op gelet, het staat, altijd gekleed om afstand te doen „ten gunste van iemarid". in dit geval zou die.iemand" een zoon wezen en daar de tegen woordige sultan het altijd nog al re delijk met de Franschen heeft kunnen vinden ais hij zelf reciëiijk was, zul len ze hem misschien wel steunen. Met zoo'n jong maatje is wel om te springenlntusschen, er zullen dan meer liefaebbers komen en de stam men kunnen weer onderling beginnen en het Fransche poliiieleger handen vol werk geven. Zooals men weet is er nu al een pretendent in het zuiden, over wien de verschillende stammen verschil lend dachten, voor 't tegenwoordige schijnt hij bij all n uit de gratie te wezen, maar mer, kan daarop in Ma rokko niet al te veel staat maken. Op 't oogenblik verkeeren we mid den in den komkommertijd en zooais men weet zijn de komkommers dit jaar buitengewoon goedkoop. Als we de Turksche quaestie niet hadden dan zaten we heelemaal met de han den in het haar. Het belangrijkste nieuws is dan ook van meer econo mische dan van politieke beteekenis ai is het een feit, dat de politiek onzer dagen maar al te zeer door de eco nomische beiangen wordt beheerscht. Waarschijnlijk zullen we nu op deze wijze nog wel een paar weken door sukkelen, om dan tegen den nazomer, ais al de staatslieden weer thuis zijn De blauwrok, die tot nu toe een stomme getuige van dit geheeie voor val geweest was en tot nu toe had gezwegen, werd thans eveneens spraakzaam en deelde Koppenhagen mede, welke verdenking in Myslowitz op Rothmann gevallen was, en hoe men hem daar gevangen genomen had. Terwij! Koppenhagen grinnikend luisterde, had Rothmann alle gelegen heid zich over de gelukte list te verheugen. Reeds lang had hij heter op toegelegd met Koppenhagen in een gesprek over zijn verleden te treden, om hem ongemerkt in de meening te brengen, dat hij zelf reeds een gestraft individu was. Immers be stond de mogelijkheid, dat hem dit door Koppenhagen toi aanbeveling zou strekken, en deze hem zelf in de geheimen der valscöenuntersbende zou inwyden, om zijne medewerking te verkrijgen. Thans was zonder Rothmann's be doeling het gesprek zelf door Kop penhagen uitgeiok', en de uitkomst scheen van buitengewoon gevolg te zuilen zijn. Terwijl Koppenhagen en de blauwrok en de^stop gezette parlementen weer gaan werken, het eerst? stuk van een nieuw repertoire te vernemen. De Koningin op Soestdijk. H. M. de Koningin is gistermorgen 8 u. 57 me.i Prinses Juiiara en het gevolg aangekomen aan tut station Baarn, alwaar H. M. verwelkomd werd door H.M. de Koningin-Moedtr. Aanwezig waren de Commissa is der Koningin in de provincie Utrecht en de burgemeester «an Baarn. Toen het Koninklijk gezelschap in drie rijtuigen naar Eet paleis Soest Jijk reed, ging uit de dichte menigte op het Stationsplein en langs den weg een luid en hartelijk gejuich op. De invaiiditeits- en ouderdoms-ver- zekering. De werkzaamheden van de Commis sie van Voorbereiding van de Invaii diteits- en Ouderdoms-verzekering is gisterochjend gevorderd tot artikel 68. Dit bepaalt, dat recht op weezenrente hebben, ook na het overlijden van de verzekerde moeder, de wettige of natuurlijke, wettelijk erkende kinderen beneden 13 jaar, die vaderloos zijn, mits de verzekerde den wachttijd voor de invaliditeitsrente vervuld heeft en niet in het genot van invaliditeitsrente was. Naar wij vernemen, is bij de behan deling van dat artikel door eenige leden bepleit, om mogelijk te maken, dat die weezenrente ook worde uitgekeerd ais de moeder sterft, maar de vader nog in leven is. Minister Talma verklaarde, dat dit denkbeeld hem in zulk een geval niet onsympathiek is, mits kan aangetoond worden, dat de overleden moeder de kostwinner van het gezin was. Nieuwe torpedobootjagers. Ingevolge opdracht van H. M. de Koningin zijn aan -de twee torpedo bootjagers in aanbouw bij de Kon. Mij. de Schelde te Viissingen, de namen „Lynx" en „Hermelijn" gege ven, aan de twee torpedobootjagers, in aanbouw bij de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijen- oord" te Rotterdam de namen „Vos" en „Panter" en aan de drie pantser booten in aanbouw op 's Rijks weif te Amsterdam de namen „Brinio", „Frisio* en „Gruno". Militaire berichten. De ger.eraat-majoor G. A. Buhlman, commandant der 4? divisie te Amers foort, zal 1 November a.s. den dienst met pensioen veriaten. De kapitein S. S Tromp van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, is overgeplaatst bij het 7e reg. inf. te Amsterdam. nog lachten, overlegde Rothmann bij zichzeiven, of hij nog geen stap ver der gaan kon. Hij sprak daarom als bij zijn neus langs Ik was al bang, dat da gevangenisstraf mij in uwe schatting zou benadeeld hebben. Iets dergelijks wordt spoedig genoeg be kend, en dat merk ik ook wel, want de zaken gaan tegenwoordig lang zoo goed niet als vroeger. Ik zou wel graag,'wat anders aanpakken, waar mee wat meer geld te verdienen was, ais ik maar wist hoe 1 Hij keek daarbij schijnbaar onbe vangen Koppenhagen aan, maar deze scheen door deze vraag juist meer teruggetrokken te worden, zelfs wend de hij zijn gelaat af toen hij ant woordde: Ja, ja! Geld verdienen wil iedereen, maar in dezen tijd valt het moeieiijk veel geld te verdienen. Het spijt mij, dat ik u in dezen geen raad geven kanik zou zelf nog wel wat gebruiken kunnen. Rothmann zag in, dat hij te ver gegaan was en vreesde zelfs, dat hij bij den listigen, altijd voorzichtigen Koppenhagen onnoodige verdenking had opgewekt. Daarom veranderde hij dadelijk het onderwerp van ge *2^ <- i£5w- Binnenkort zal, naar men verneemt, van elk regiment der landmacht een onderofficier-scherm-onderwijzer naar de gymnastiek- en schermschool te 's-Gravenhage worden gedetacheerd tot het volgen van een speciaien cursus in de nieuwe, schermvoot- schriften. Deze voorschriften komen in hoofd zaak hierop neer, dat de oud rwetsche manter van lesgeven wordt opgeheven, waardoor de onderwijzer 't schermen méér sportief kan doen beoefenen. De cursus welke een maar4!%al duren, staat onder leiding van kapitein H. Bierman. Onderofficieren. Omtrent de piannen van den minis ter .va" oorlog betr.ffinde de positie verbetering van de onderofficieren verneemt de „Asser Ct." het volgen de 1. De dageiijksche soldijen en ver dere vergoeding zuilen worden om gezet in jaarlijksche tractementen, waarbij de bezoldigingen voor de verschillende wapens gelijk zullen zijn. Geen verhooging van deze wedde zal worden toegekend voor het be- kleeden van een zeker aantal jaren van de verschillende rangen, zooals thans het geval is. Evenals voor de officieren zulien periodieke verhoogingen worden toe gekend in den rang van adjudant- onderofficier, sergeant-majoor en ser geant, waarbij evenwel niet in aan merking komt het aantal jaren door gebracht in een van de hiergenoemde rangen, doch uitsluitend het aantal dienstjaren als onderofficier. De peri odieke verhoogingen zuilen worden toegekend aan sergeanten (wacht meesters) r a 3,6,9 en 12 jaren dienst als onderoff cieraan sergeanten majoor (opperwachtmeesters), admi nistrateur en instructeur na 12,15 en 18 jaar dienst als onderofficier; aan adjudanten-onderoff cier nè, 20, 21 en 24 jaar dienst ais onderofficieraan sprek, liet alles wat op het vroegere beirekking had varen, en vertelde zoovele grappen en anecdoten, dat zoowel de blauwrok als Koppenhagen onophoudelijk en luidkeels lachten. Mocht bij den laatste ook al eenige verdenking tegen Rothmann opgerezen zijn, dan was deze gedurende dit gesprek volkomen verdwenen, en toen de duisternis inviel, wendde Koppen hagen zich zelfs tot Rothmann met de woorden ik heb mijn wagen hier, als ge dus wilt, kunt ge mee naar Rudow rijden. Rothmann nam dit aanbod met dankbaarheid aan en de blauwrok ging naar buiten, om het paard voor den mandenwagen te spannen, die spoedig daarna voor de deur van de herberg voorkwam. Koppenhagen wilde niet eens toe laten, dat Rothmann zijne vertering betaalde, hij betaalde alles in eens, daarna namen beiden in het rijtuig piaats, dat weder door den blauwrok ais koetsier bestuurd werd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1