isingen f ELIURS" Dinsdag 30 Juli Feuilleton. 1012. FOREN, Kromme Wegen. No, 178 50e Jaargang. nz. enz. e tarieven. es Orientales êa. S 1 fl ftbotinemenfs-ftdoerfenfiëti op zeer uoordeeïige voorwaarden NKER RUH. ehouden eene - ir zullen in het 3NSTRATIES JMFOREN en KADE. lei goederen. age verstrekt. DIJSSK-KLOP. De Ooievaar" pleisters Willem Kraal te Kampen, wijderen elke lik- orn of eeltgezwel ider pijn. Prijs cent. Alhier krijgbaar bij A. BRAAT en S. A. maanden door de middel voor Dames een flink ont- per flacon. »T, om overtollig m f 1.20. eauté, verwijder! iis, Vetwormpjes, 0,75. Vlissingen bij S. A. L BENIEST.te M'd- DE ROOS te Rol- :happij ,,SANITAS." ■ceurd. Hoofdsteeg i SAN1TAS, worden tocht, noch op be' UtTWIELER. 7 5 7.53 1 o pu 10.38 U 11.38 7.10 Cu 10.5 11.52 *3.- 8.57 8.35 9.40 8.51 11.03 12.3 per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIÊN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ©P Zon- er. Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. rinnenland. Het fort Ie Vlisslngen. In de .Gazette de Hollande" geeft de Belgische luit.-generaal Dejardin zijn meening over den voorgenomen fortbouw te Vlissingen en het Schelae- vraagsfuk. Generaal Dejardin heeft zich meer malen een groot voorstander van een militaire entente tusschen België en Nederland geloond; de 300.000 man van België met de verdedigingslinie Brussel Anlwerpen tot basis, zouden met de 220.000 man van Nederland, gerugsteund door de Hollsndsche wa terlinie, een militaire macht vormen, die, sterk genoeg om de commercieele en politieke hoofdplaatsen van beide laitden te beschermen, den oorlog der toekomst beheerschen. Deze voorliefde van een Belgischen krijgskundige beheerscht ook min of meer des generaals meeningen aan gaande de Schelde en hei fort te Vlissingen. Maar zij maakt ook, dat hij zich gemakkelijk verplaatst in de gedachten van ons Nederlanders. Ons recht om de neutraliteit van ons land te beschermen op de wijze, die wij zelf goed achten, is ook voor hem boven alien twijfel verheven. Met herinnering aan artikelen, door hem in 1910 en 1911 in het .Journal des Intéréts Marilimes" geschreven, zegt hij, dan uiteen, hoe men zich den toestand denken moet naar geiarg Ne derland met België geallieerd is, of niet. In het eers'e gevai zal het fort te Vlissingen Holland in staat stellen, de hande'svaart op Antwerpen open te houden, maar een vijandelijke vloot, om het even van welke herkomst, het binnenvaren van de Schelde en het opstoomen naar Anlwerpen beletten. in het tweede geval kan Nederland, dat meester is over de betonning en de lichten op de Schelde, door het wegnemen daarvan alle scheepvaart op die rivier beletten, en in de moei lijkste gedeelten van het vaarwater mijnen leggen, zooals de Turken het gedaan hebben in de Dardanelles Dit is veel erger voor België, dan dat de scheepvaart op de Schelde slechts wordt belet voor zoover zij tegen België is gericht. De generaal bespreekt ook de meer malen veronderstelde mogelijkheid dat de Engelsche vloot de Schelde zou willen opvaren om België te hulp te komen. Gelooft men dan vraagt hij dat Engeland die onderneming een opsloomen van zijn vloot door een nauwe vaargeul van 22 mijlen lengte, zou durven ondernemen zon der zich eerst meester te hebben gemaakt van de Scheldedijken aan beide oevers Het zal dit, naar de schrijver over tuigd is, doen, door te Vlissingen en -O— 42.) Komfc de boot later jckland. a. en b h, Obarhaasea, naar de D-treiaea zonder ïl panterlaiasohe tij m De duivel hale u, met uw praatjes en voorwendsels. Eén van beide óf ge zijt ontoerekenbaar, óf ge schuilt éen 5êken8Ch°ft' PeiSer' °nder Denkt ge, dat ik met mij laat spe- ïen i Luister naar mijne laatste woor- -Zi,t ,hans in het bezit van een geheim, waarvan ge op de hoogte «ia komen' door u eefSi be reid te toonen ons te dienen, terwijl ffiprüi f ,ei bezwarea maakt en zuh h1 Ul,vi"chten zoekt. Welnu, gij vónr o-6 ?,e niet eerder blaten, vóór gij van bekende met ons geheim, Lh' ge°oot' een medeplichtige zeg ik u" Sn' °f^ in geen geval onniit.H H ge e kamer verlaten, eigen beshwi'l 80 b"in tot uw Zonder te groeten ging Koppenha- te Breskens troepen te ontschepen en deze de oevers te bezetten tot Ellewoutsdljk aan de eene, tot Ter* neuzen aan de andere zijde van de Schelde, en misschien tot Kapelie (op Zuid-Beveland, bij Hansweert), dat de generaal een bijzonder be langrijk strategisch punt acht. Het zou zelfs kunnen gebeuren, dat Duitschland, hetwelk er grootbelang bij heeft om het binnendringen van de Schelde door een Engelsch eska der te beletien, op het vernemen van zulk een plan snel in Holland bin nenviel, en bij dat zelfde Kapelie batterijen opwierp, om den Engel- schen de doorvaart ts beletten. Is het dan niet duidelijk vraagt de schrijver wiens strategische phantasiën wij hier weergeven zonder ze te critiseeren dat Holland niet slechts gerechtigd, maar ook ter handhaving zijner neutraliteit ver plicht is, maatregelen te nemen om het bezetten van zijn terrioriaal grondgebied en het binnendringen van de Schelde-kreeken, door Engel sche, Fransche of Duitsche eskaders tj beletten Voorwaardelijke veroordeeling enz. Ingediend is een we.'sontwerp, waarvan de strekking drieërlei is, n). Ie. invoering der voorwaardelijke opschorting van straf2e. bevordering der betaling van geldboeten3e uitbreiding van het instituut der voorwaardelijke inv ijheidstelling. In de toelichting tot het eerste punt beroep! de minister van justitie ztch op het bestaan eener allengs gevestigde communis opinio van dezen inhoud, dat de invoering van het instituut der voorwaardelijke niet- tenuitvoerlegging (opschorting) van straf met de beginselen van het bestaande strafrecht op zich zelve niet in strijd is te achten. Ware zoodanige strijd aanwezig, de indie ning der tot die invoering betrekke lijke bepalingen dezer weisvoordracht zou door hem trouwens nimmer zijn bevorderd. Ia het algemeen is van strijd, hetzij met de christelijke levensbeschouwing, heizij met straf rechterlijke beginselen, geen sprake. Uitvoerig zet de minister uiteen de aigemeene strekking van dit in stituut en zijne van zeer groote beteekenis zijnde voordeelen, om vervolgens na te gaan, in hoever de practische toepassing in het buiten land en de aldaar verkregen resul taten de goede verwachtingen, welke van een invoering mogen worden gskoes'erd, bevestigen. Na herinnerd te hebben aan hetgeen daaromtrent voorkomt in de merr.or.ëi bij de wetsontwerpen-Coit van der Linden en Loeft, zegt de minister, thans te zullen volstaan met een uiteenzettng van bedoelde toepassing, voor zoover gen naar buiten. De sleutel werd da delijk weder in het slot omgedraaid. HOOFDSTUK IX. Weder liep Rothmann, oogen en ooren openhoudend en ook de ge ringste kleinigheden opmerkend, over denzelfden landweg, waarop hij vroe ger de aanduiding door den bekenden hondekop gevonden had. Niet zonder reden vermoedde hij, dat zich in de herberg aan het einde van dezen weg meermalen leden der valschemuntersbende ophielden, zoo ook, dat de herbergier zelf een me deplichtige was. Daarom had hij be sloten, zich dikwijls, als het ware bij toeval, daarheen te begeven, om te zien, wie er alzoo vaste bezoekers waren en de verhouding tusschen den waard en zijne bezoekers na te gaan. Rothmann lachte onwillekeurig, toen hij bemerkte, dat de namen van Biller en Keiief, die vroeger op de schuttingen geschreven waren, niet meer aanwezig waren en ook de ruw geteekende hondekop was uit- gewischt. De teekens hadden hun dienst gedaan, en hoogstwaarschijn lijk alleen gediend om den gezant der daarin wijziging mocht zijn gekomen en van bedoelde uitkomsten, voor zoover daaromtrent In den jongsten tijd nieuwe gezichtspunten geopend of nieuwe gegevens verkregen moch ten zijn. Die uiteenzetting bepaalde zich tot enkele der ten deze belang rijkste buitenlandsche staten, waar reeds nagenoeg aiie culiuurstalen het instituut in den een of anderen vorm hsbben aanvaard, en leidt den minister tot de conclusie,- dat de (verdere) invoering hiEr te lande van de voor waardelijke strafopschorting (reeds bij de kinderwetten ingevoerd) niet langer mag worden uitgesteld. Bij de uiteenzetting van de hoofd lijnen der ontworpen regeling brengt de minister een woord van hulde aan den ten deze door zijn ambts voorgangers Cort van der Linden en Loeft verrichten wetgevenden arbeid, van welken in meer dan éen opzicht door hem een dankbaar gebruik is gemaakt. Volgens de voorgestelde regeling zal dan vooreerst niet de veroordee ling zeive, doch enkel de tenuitvoer legging der opgelegde straf worden opgeschort. In verband daarmede wenscht de minister hst nieuwe rechtsinstituut niet te willen betitelen a's „voorwaardelijke veroordeeling". doch ais „voorwaardelijke opschor ting van straf". Zij wordt voorshands enkel ten aanzien van principale vrijheidsstraffen toegelaten. U.tbrei- ding van dit instituut ook tot geld boeten komt den minister aanvanke lijk niet noodzakelijk voor. Van andere dan kortdurende vrij heidsstraffen behoort vooits, naar het oordeel van den minister, de op schorting alihans in den aanvang niet ie worden mogelijk gemaakt. Daarom is bepaald, dat, indien ge vangenisstraf of andere dan vervan gende hechtenis wordt opgelegd, welke den duur van zes maanden niet te boven gaat, de rechter ievens kan bepalen, dat die straf niet zal worden ten uitvoer gelegd, tenzij hij zulks nader mocht gelasten. Meer dan 80% van alle gevangenisstraffen zullen beneden deze grens vallen en derhalve, wordt het ontwerp tot wet verheven, kunnen opgeschort. Vrijstelling van herhalings oefeningen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat geheele of gedeeltelijke vrijstelling van herhalingsoefeningen kan worden verleend aan den ingelijfde bij de militie: lo. die, na volbrachte eerste- oefening, gedurende zoodanfgen lijd in wetkelijken dienst is gebleven of gekomen, dat hij geacht wordt in die mate te zijn geoefend, dat herhalings oefeningen voor hem niet of slechts gedeeltelijk noodig zijn2o. die tijdens den duur der herhalingsoefeningen bemiddelaars, die in de groote steden het valsche geld uitgaven, den weg te wijzen, dien deze dan ook bleek gevonden te hebben. Toen Rothmann gedurende het middaguur binnentrad, vond hij deze leeg. Hij liet zich wat te eUn en te drinken brengen en beproefde inmid dels met den kastelein een gesprek aan te knoopen. Deze echter bleek buitengewoon achterhoudend te zijn hij behandelde Rothmann blijkbaar zoo wantrouwend, dat deze daardoor volkomen overtuigd werd, met een vertrouweling der bende te doen te hebben, wat hem dan ook aanleiding gaf tot de bepaalde vraag, of Koppenhagen daar dikwijls kwam, en of deze m sschien dien dag nog werd verwacht. Hoe langer Rothmann zich blijk baar doelloos in de herberg ophield, hoe meer de herbergitr hem scheen te verdenken. Daarom nam hij einde lijk dan ook weder zijne pakken op en trok eene poos in de nabijheid van het dorp rond, naar het scheen om vlechten in te koopen en te ver- koopen. Eerst laat op den namiddag keerde onmisbaar is, hetzij voor het bedrijf waarin hij werkzaam is, hetzij voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin, of van da! waartoe hij behoort, of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel van personen die hem in den eersten cf den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaaneen en ander ter beoordeeiing van den minister van oorlog. Gemeentel, werkloosheidsfondsen. Den 21 sten September zal er, waarschijnlijk te Amsterdam, een vergadering worden gehouden ter oprichting van de sectie der gemeen telijke werkioosheldsfondsen van de Nationale Verecniging tegen Werk loosheid. In het ontwerp-regiement wordt het doel van deze op te richten sectie ais volgt omschreven De sectie beoogt de tot baar behoorende fondsen door onderlinge voorlichting te steunen en de eenheid van bandeien der fondsen te bevor deren, in het bijzonder in zoover het betreft hun verhouding tot de toege laten vereenigingen. Ook andere middelen zal zij daartoe aanwenden a. het houden van vergaderingen waar o. a. vau gedachten gewisseld wordt over taak en inrichting der gemeentelijke werkloosheidsfondsen b. het behartigen van de belangen der werkioosheldsfondsen naar bui ten; c. het onderling wisselen van gegevens tusschen haar .'eden d. het geven van adviezen aan haar leden e. het bevorderen van de oprichting van gemeentelijke werkioosheidsfor.d- sen. Keukenwagens. Men zal zich herinneren dal bij de legermanoeuvres, ten vorige jare in September gehouden, een aantal keu kenwagens van verschillende con structie ter beproeving hebben dienst gedaan, zoowel bij de infanterie als bij de cavalerie. Op de oorlogsbe- grooting voor het komend dienstjaar is thar.s f 110,000 uitgetrokken voor de afschaffing van keuken- en mu nitiewagens. De pensionneering der gemeente ambtenaren. Het persbureau van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren verzoekt ons opname van het volgende De vervuliing van een goed recht. Een groot algemeen belang. De re geering hoopt deze zaak tot een goed einde te brengen, 't Is eigenlijk schan de, dat er in ons land ambtenaren vast aangesteld zijn, die geen pen sioensrechten hebben. Aidus spraken herhaaldelijk ministers Heemskerk en Koikman. hij weder naar de herberg terug en trof daar toen, tot zijne groote geringe blijdschap, den biauwrok aan. Deze begroette den binnenfredenden Roth mann met geschreeuw en gelach en riepHeidaar, kom hier, gij haarver- kooper I Ik ben blij, dat tk u terugzie. Dtink een borrel met mij, ik ben u nog eene kleine vergoeding schuldig, om wat u mijnentwege overkom sn is, want zooals ik vernomen heb, heeft men u gevangen genomen, omdat ik een klap gekregen had en bestolen was. Jawel, antwoordde Rothmann. Dat heb ik u te danken gehad, dat zij mij als een moordenaar gebonden en naar de politie gesleept hebben Ge hadt ook wel was beter kunnen doen, dan u te laten overvallen. Ge zijt echter merkwaardig snel weer losgekomen, antwoordde de biauwrok, hoe hebt ge hem dat gelapt Hij zag Rothmann onderzoekend aan en deze gevoelde zich eerst niet erg op zijn gemak onder dezen blik. Uit den aard der zaak was hij door den burgemeester slechts zoo spoedig vrijgelaten, nadat hij dezen zijne le gitimatie van den minister en den Alles wachtte vervolgens op de vervulling van deze beloften. De gemeente-ambtenaren, na tientallen van jaren te hebben aangedrongen op voldoening van hun naar aller begrip pen zedelijk recht, de gemeenteraden die in afwachting van een rijksregeling elke plaatselijke regeling achterwege lie'en. En de nood s ijgt inmiddels hooger en dagelijks vallen nieuwe slachtof fers. De toestand is zoo nijpend als nimmer te voren. Thans weder is het de onder-voorzitter van den Ned. bond van gemeente-ambtenaren, de heer N. Meyers, wegens ziekte op verzoek eervol ontslagen burgemees ter secretaris van Geertruidenberg, wien het harde iot treft. Bijna 50 jaar was bij burgemeester en secretaris. Het ridderkruis siert zijn borst als blijk van trouwe plichtsbetrachting en de Koningin betuigde hem dank voor zijn langdurige diensten. Maar hetgeen hem, den jarenlangen sympathieken strijder voor rijkspensioen, het liefst ware geweest, het bleef tot nog toe uit, En de vrees bekruipt sommigen, dit de rijkspensionneering in het komende drukke parlementaire jaar in het gedrang zal geraken. Maar hai hoofdbestuur van den Nsd. bond van gemeente-ambtenaren blijft voor alsnog weigeren aan ie nemen, dat de regeering zai schenden hare zoo stellige en herhaaldelijk met nadruk uilgesproken beloften. 4 juni antwoordden de ministers van binnenlandsche zaken en van finan ciën. dat naar zij zich vleiden, wets ontwerpen nog in den loop "dier maand den Raad van State zouden bereiken. Deze ontwerpen kunnen, als eenige speed is betracht, reeds weder bij de regeering terug zijn, zoodat mag worden verondersteld dat de indie ning bij de S4aïen Generaal eiken dag mogelijk is. Als dan de Tweede Kamer in Sep tember dadelijk tot het afdeelingson- derzoek overgaat, kan de zaak zeer wel in enkele weken haar beslag krijgen, zonder dat andere wettelijke regelingen daardoor ook maar in het minst behoeven te worden vertraagd. De openbare beraadslaging toch kan tot een minimum worden beperkt; twistpunten behoeven niet te rijzen of kunnen vooraf worden beslecht. Het kan toch immers niet mogelijk zijn, dat alle burgerlijke ambtenaren pensioensaanspraken hebbendat die aanspraken ook geiden voor tal van tijdelijke ambtenaren, voor ambtena ren die siechts zijdelings aan den staat diensten bewijzen: dat de bij zondere onderwijzers reeds jaren in het bezit zijn van hunne regeling ja dat (den hemel zij dank) de wet gever aanstonds al zijn tijd wijdt aan ouderdoms- en invatiditeitsver- president van politie als geheime be ambte had vertoond. De zaak ging zoo eenvoudig ais mogelijk toe, antwoordde hij echter zoo onbevangen mogelijk. De burge meester kende mij nog van vroeger, daarom liet ik hem ook dadelijk roe pep, en zoodra hij mij zag, verklaar de hij, dat men mij van de misdaad jegens u gepleegd, niet behoefde te verdenken. Nu, zei de biauwrok vrooiijk, in ieder geva! hebt ge moeielijkheden gehad. Kom hier zitten en drink I Rothmann gaf aan deze ultnoodi- ging bereidwillig gevolg, want hjj hoopte den biauwrok nog menig on bedacht woord te ontlokken. Hij wist, dat deze een groot liefhebber van de flesch was en zulke lieden worden in den regel zeer luidruchtig, zoodra zij zich tenminste in een zeker sta dium van dronkenschap bevinden. Vertel mij nu toch eens, vroeg Rothmann, hoe de overval tegen n heefi plaats gevonden? Gij weet, antwoordde de biauw rok, dat ik op dien avond wet wat te veel gedronken had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1