nfers :en 1VL. Zaterdag 27 Juli binnenland. Feuilleton. Kromme Wegen. gram. nfabriek ij. No. 176, 50e Jaargang. 1912. in voorraad JEN, voorts PO 31 MIES TEAU DE JE enz. enz., t.w. MA- en roode- jjSC AAT en ene merken huizen. ^operij, stelt ite leveren. iULP." 55 cis 8 8 125 en 45 en 80 fcn. sterk. fctaatslote n spitst worden. LSÜRB^ tarieven. |i goederen. per ons. lid van kwaliteit Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. flbonnements-Aduertenfiën op zeer uoordealige voorwaarden II DEOAF IP DEH TAK ïk 21. aan huts feerd in: :u. SSINGEN. ES 5, te Vlissingen |h. j. bukkens, IAA.S, Kanaal- epf. a.s. bij neite jnschen gezocht ille pension, b. h. h., liefst Prijs ongeveer Br. fr. letter M Courant. de \ereeniging ling Kerkstraat 3, Ide. verstrekt. IIJSKN-SLOP. Ooievaar" r» v )1 V V VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke' nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiÊN van 14 regels/0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Verhooging der Marine-begrooting. Uit de Memorie van Antwoord be treffende de marinebegrooting voor 1912 was, naar de meening van enkele leden der Tweede Kamer duidelijk gebleken, dat de vertraging, die de aflevering van de onderzeeboot (1909) heeft ondervonden, geheel te wijten is geweest aan de firma, die met den bouw was belast. Het maakte nu een eenigszins zonderlingen indruk, dat deze firma in 1911 ter zake van de zelfde onderzeeboot premiën heeft genoten ten bedrage van f28,212 50 wegens de grootere snelheid van de boot dan was gegarandeerd en over schrijding van den aigelegden weg bij 7 mijlsvaart. Men vroeg of door de late oplevering geen boete was beloopen, die dan tegen deze pre miën in compensatie behoorde te worden overgebracht. Gevraagd werd, of de onderzeeboot (1909) en de onderzeeboot (1910), althans indien deze laatste reeds in ge bruik is, thans aan alle verwachtingen beantwoorden. Ook ae afbouw der twee torpedo jagers (1910) heeft blijkens de Me morie van Toelichting vertraging ondervonden. Men verzocht omtrent de oorzaak daarvan te mogen worden ingelicht. De vraag werd gedaan, ot van de torpedojagers, die thans inNed-Indië vertoeven, de rapporten omtrent de oefeningen in Indië gehouden, reeds zijn ingekomen. Men zon het op prijs stellen, indien die rapporten aan de Kamer ter inzage werden verstrekt. Invaliditeitsverzekering. Het „Volk" weet het volgende te vermelden: Tot nu toe levert het overleg tusschen de commissie van voorbereiding en de regetring bitter weinig resultaat. Tal van verdedigde wenschenvrijstelling van de laagste loonen, vei laging van de leeftijdsgrens tot 65 jaar, vol loon als pensioen, weduwenrente naast weezenrente en verieening van invaliditeitsrente bij verlies van de helft inplaats van twee-derde van het loon, stuiten af op den onwil van den minister om den staat eenige blijvende bijdrage te doen vetieenen anders dan de f7.300.000 \an den overgangstijd, zoodat verbeteringen slechts te ver krijgen zijn, door de verhooging van premies of verlaging der uitkeering. Ingrijpende wijzigingen in den tech- nischen opzet der wet zijn bovendien reeds daarom onmogelijk, omdat de afjakker-mothode, die tot de commis sie-vergaderingen in het midden der vacantie hebben genoopt, ook tot omvangrpe berekening geen tijd laat. Slecht oi goed voorbereid, moet —o— 40.) In de tweede plaats wordt aan Rusland daardoor groot nadeel toe gebracht, want zijne financiën worden geruïneerd en ten slotte het vertrou wen in de Russische banknoten zoo geschokt, dat zelfs een staatsbankroet niet uitblijven kan. Ten derde echler komt deze onderneming onsPoolsch vaderland ten goede, daar het door u betaalde geld voor revolutiedoel einden wordt besteed. Bij deze laatste woorden plooide zich om de mondhoeken van Kop penhagen een ironisch lachje, dat echter door Walewski niet werd op gemerkt, daar hij zijne blikken nog altyd op den grond gericht hield. Hij was nog niet geheet van zijne ver rassing bekomen, en in zijn hoofd kruisten zich zoovele gedachten, dat maar geen woorden voor een ant- de wet in October in openbare be handeling komen. Alleen op ondergeschikte punten zal nog oveileg gepleegd worden mei den wiskundigen adviseur, die tijdens dit overleg met vacantie afwezig is. Deze punten belreffen de mogelijkheid om de gestoite premies ten goede te doen komen ook aan hen, die opge houden hebben loonarbeider te zijn, de uitkeering van weezenrente ook aan kinderen van vaders, die reeds invaliditeitsrente genoten hebben en verhooging van de leeftijdsgrens van weezen van 3 tot 16 jaar. Koningin Emma-dag. Te Baarn zal de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, ambachts- vrouwe dier gemeente, gevierd worden met wielerwedstrijden en een inter nationale harddraverij, terwijl van ge meentewege een vuurwerk wordfont- stoken. Zooals bekend, zai de Konink lijke familie van het Loo dien dag ten Paleize Soestdijk vertoeven. Minister. Heemskerk. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Heemskerk, heeft met verlof Den Haag verlaten, weik verlof hij in Zwitserland zal doorbrengen. Benoemingen enz. Bij Kon. besluit is aan de officieren machinist le klasse G. H. Brakke, M. Nepyeuen A. Aarsen, op hun ver zoek,wegens langdurigan dienst eervoi ontslag uit den zeedienst verleend onder tatketmïng van pensioen, aan de beide eerstgenoemden, mat den 1 Augustus, aan laatstgenoemde met 29 Juli 1912, en is het bedrag van bet pensioen bepaaldvoor den off iciar machinist Brakke op f 2425 's jaars voor den officier machinist Nepveu op f2350 's jaars; voor den off.cier machinist Aarsen op f 2500 's jaars 2o. zijn bij den marinestoomvaart dienst bevorderd tot officier-machinist le kl.met ingang van 29 Juli 1912, de officier machinist 2e kl. T. de Jongs, en met ingang van den len Augustus 1912 de ffioierenmach tost 2e kl. M. van Houwelingen en M. B. van Till. Ambtenaren Rijkswaterstaat. De beambten, dienstdoende op de rpsdirecfievaarluigen, hebben namens den iminister van waterstaat mede- deeiing ontvangen, dat op de be groeiing voor 1913 zal worden voor gesteld, hun in het vervolg weer vier in plaats van drie vfjfjaarlljksche ver hoogingen te verleenen, hetgeen der halve verhooging van het maximum salaris meebrengen za'. Eenzelfde toezegging werd voor de begrooting voor 1914 gedaan aan de arbeiders bij de rijkswaterstaatswerken en en- woord vinden kon. Weder heerschte er eene onaange name stilte, tot Koppenhagen opstond en zeide Ik verlang van mijnheer op dit oogenblik geen antwoord en geen besluit. De zaak is van genoegzaam gewicht om we! overdacht en goed overlegd te worden. Morgen zal ik terugkomen om het antwoord van mijnheer te vernemen. Koppenhagen stond op om weg te gaan, doch hield zich aan de deur nog even op, om te zeggen Deze ruimte heeft geen anderen uitgang dan die door deze deur, en deze wordt dag en nacht door ver trouwde lieden bewaakt I Walewski hoorde de deur in het slot vallen, hoorde hoe deze gesloten werd en de schreden van den ver trekkende wegsterven. Hij was alleen. Langen tijd had hij noodig om zich'te overtuigen, dat hij niet droom de het viel hem moeielijk te ge- looven, dat het door hem beleefde, dat de omstandigheid, waaronder hij zich thans bevond, werkelijkheid was. Hoe was het mogelijk, dat men hem een dergelijk voorstel had dur- keie categorieën van kanaalbeamb ten. Hiermede zai voor alle beambten het stelsel van vier vijfjaariijksche verhoogingen weer worden ingevoerd. Zaterdagmiddag-sluiting. De Nationale Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius* te Rotterdam, heeft zich gewend tot de directies van kantoren en magazijnen met verzoek, een vervroegde sluiting hunner inrichtingen op den Zaterdag middag te overwegen. De overtuiging wordt uitgesproken, dat de invoering van dezen maatregel de arbeidslust en arbeidskracht van het personeel dermate zal verhoogen, dat de gang der werkzaamheden, on danks de verkorting van den arbeids duur, er door zal worden bevorderd, gelijk de ervaring heeft aangetoond. Ook de clientele, eenmaal kennis dragende van den maatregel, za! er zich spoedig naar weten te schikken. Zoo absolute sluiting op een be paald uur onmogelijk wordt geacht, geeft het bondsbestuur in overweging, voorhands een proef te nemen met gedeeltelijke of ploegsgewijze invoe ring van den gewenschten maat- regel. Een reddingswagen. Op de Noorderpier te Hoak van Holland is in tegenwoordigheid van de beide inspecteurs van de Züid.- Holl. Reddingmaatschappij, de heeren Idema en Gordon, van den heer P. Verkade, commissaris der loodsen als agent van de maatschappij, en van den heer j. Lokker, opzichter van den rijkswaterstaat, een oefening ge houden met een reddingwagen, ge maakt naar een op het bureau van den rijkswaterstaat ontworpen teeke- ning. Deze wagen, geheel van ba'k- ijzer gemaakt, met vier wielen, loopt op de rails van de pier en wordt voortbewogen door een op het houten dek staande lier met kettingwie!, met einde'oozen ketting. Tusschen de baikijzfrs worden veertig stukken ijzeren ballast geschoven, eik van 20 KG., wat het geheel en gewicht geeft van 5800 KG. Zeven man hadden anderhalf uur werk om den wagen geheel in orde te brengen. Het bezit van mooie lichaamsvor men en gezondheid tevens is zeker iels zeer begeerlijks, niet het minst voor de leden der schoone sekse. Hoe beide te verkrijgen, kunnen zij waarschijnlijk leeren van miss Kel- lermann. Deze dame zal als model dienen van den schilder, die belast is met het ontwerpen van een aan plakbiljet voor de wereldtentoonstel* ling, welke in 1914 in San Francisco zal worden gehouden bij de viering ven doen, dat men op eerloosheid zijnerzijds durfde speculeeren, kon een comité van opstandelingen wer kelijk zulke plannen vormen Neen, dat geloofde hij nooit. Daar voor kende hij zijn landgenooten te goed, om niet te weten, dat dezen steeds met eerlijke wapenen zouden strijden, dat zij we! bereid waren den gewapenden tegenstander steeds met open vizier aan te vallen, maér nooit tot bedrog de toevlucht zouden ne men, vooral niet zooals hier, door ten slotte onschuldigen op de grofste wijze te benadeeien. Maar indien de zaak dus geene nationale onderneming zijn kon, wat was zij dan Wat was haar doel Was Peiser een schurk, een niets- waard'ge schurk, die den gast, wel ken hij voorgaf te beschermen, in het vreeselijkste gevaar had gebracht? Want dat dit bestond, viel niet te ontkennen. Wa'ewski was thans be kend met een geheim, dat eene ge- heeie bende aan de grootste gevaren kon blootstellen. Zou men hem dus ongemoeid laten vertrekken, indien hij weigerde op de voorstellen der valsche munters in te gaan Dat kon van de wedergeboorte der stad van de aardbevingsellende. De schilder zocht een levende Venus van Mils, die geschikt zou zijn, hem van dienst te wezen voor de den Geest van hc-t Westen" belichamende, ideale figuur 'voor het biljet. Het tentoonstellings- comilé wilde hem in zijn zoeken be hulpzaam zijn en schreef daartoe een schoonheidswedstrijd uit, uitlovende een aanzienlijken prijs voor die deel neemster, die de onberispelijke lichaamsvormen bezit. De prijs legde op de uitverkorene gelijktijdig de verplichting op den schilder als mo del van dienst te zijn. Onder de talrijke deelneemsters aan den wedstrijd bevond zich ook miss Annette Keilermann, de bekende Amerlkaansche zwemkampioen, die o.m. tweemaal gepoogd heeft het kanaal over te zwemmen. Na een nauwkeurig onderzoek der deelneemsters is de jury van den wedstrijd het er over eens geworden, dat miss Keilermann een nagenoeg volkomen gevormd lichaam bezit, dat haar waardig maakt, als zinnebeeld van den «Geest van het Westen" op het tentoonstellingsplakkaat dienst ie doen. De beslissing der jury heeft den Amerikaanschen dames aanleiding gegeven zich fof juffrouw Keilerman te wenden met het verzoek, haar het geheim te verraden voor de verkrij ging van lichaamsschoonheid en on berispelijke evenredigheid van vor men. Orn aan dat verlangen te voldoen, heeft de tot Venus geproclameerde zwemster een voordrachtscursus ge opend, waarin zij matig uitgevoerde sportieve berigheid, als lawntennis en zwemmen aanbeveelt als het betrouw baarste middel om het vrouwelijk lichaam kracht, bevalligheid en even redigheid van vormen te verschaffen. Met deze lichaamsoefeningen in de frissche lucht verbindt zij Zweedsche heilgymnastiek in de kamer, die echter niet meer dan 5 minuten 's morgens en 5 minuten 's avonds mag duren, en onmiddellijk na het opstaan en onmiddellijk voor het naar bed gaan geschieden moet. Met deze Zweedsche heilgymnasfiek kan ook een andere oefening afwisselen, die hierin bestaat, dat het naakte lichaam, in een laken gehu'd, op het tapijt van een ruime kam:r ronigerold wordt. Schoone vormen en lichaamsoefe ning kunnen dus zeer wel gepaard gaan en schoonheid, aldus verkregen, is zeker echter en van meerdere waarde, dan die het resultaat zijn van allerlei kunstmiddeltjes, waarvan vele dames meenen gebruik te moeten maken. Hei zijn echter niet alleen de dames, die hiertoe heur toevlucht ne men. En niet alleen onder haar sekse valt overdadige weelde van het toilet te constateeren. Hoort bijv. eens, wat hij zelf onmogelijk gelooven I Maar wat dan Nadat hij urenlang in de donkere ruimte had rondgewandeld, overviel hem de vermoeienis en legde hij zich op het bed neder. Spoedig kwam de siaap en tooverde" deze hem de aangenaamste beelden voor. Met Esther schreed hij hand aan hand door lachende velden, in welke hem vo- gelenkweel en klokgelui omgaven, zoete melodieën, die, zooais hij ge voelde, uit zijn eigen hart en Esther's hart voortkwamen) Verder en verder wandelde hij met de geliefde in za lige vergetelheid, tot hem een zeker gevoel van angst overviel, daar hij den weg verloren had en met Esther op een hem onbekend pad rond dwaalde tot hem een engel verscheen, die hun den rechten weg aanwees. En deze engel had de trekken zijner moeder. Toen hij ontwaakte, omgaf hem duisternis. De kaars was afgebrand en uitgegaan, Walewski moest dus wel tamelijk lang geslapen hebben. In het donker voelde hij naar de le- in de „Neue Freie Pressie" een rid derlijk verdediger van het schoone geslacht over het toilet der heeren schrijft, en speciaal over dat van mijnheer zijn zoon Onlangs had ik gelegenheid door een kleine indiscretie een blik te werpen in de boeken, van een gen tleman, n.l. van mijnheer mijn zoon en ik was verstomd. Onder meer vond ik daarin een post van 180 gul den voor schoenen, alleen van het jaar 1911 en een bijna even groote voor hoeden. De kleermaker en winkelier in heeren-mode-artikelen hadden kolossale sommen geïncasseerd. Een eenigszins opgewonden onderhoud met mijn zoon bracht mij op de hoogte, dat het niet anders kan. Het is niet voldoende een jaar een hoo- gen hoed, een slappen hoed en een Girardi aan te schaffen, neen, men moet tegenwoordig heel bijzonder langharige hoeden hebben in een kleur, die bij het costuum past. Een grijzen, een groenen, een bruinen, een van onbestemde kleur, en zoo mogelijk voor de Riviera nog een vilten en paarschen. Ook heeft men niet meer, zooals vroeger, aan 4 paar schoenen genoeg, want er zijn tegenwoordig van wildleder, lak, van wit, grijs en helgeel handschoenleer. En zoo'n schoen past ook slechts bij zekere costuums, terwijl zij boven dien erg besmettelijk zijn, en alleen chic staan als ze nieuw zijn. Ook de steeds fijner wordende overhemden en dassen eischen een voortdurende vernieuwing. Mijn zoon, die zich veel moeite gaf, mij op de hoogte te brengen, toonde mij een rekening van 3 overhemden, die samen 50 gulden kositen. Ik wist niet waar over mij meer te verwonderen, over het feit, dat 3 hemden 50 gulden kostten, of dat iemand zich slechts drie overhemden tegelijk liet maken. Zoo iets koopt men toch bij het dozijn, om vooreen paar jaar bezorgd te zijn. Maar mijn zoon lachte mede lijdend en verklaarde mij, dat alleen een hemd van dien prijs netjes zit en dat bovendien deze hemden sterk aan mode onderhevig zijn. Het zou geld weggooien zijn, meer dan 6 maal per jaar 3 hemden te laten maken. Wat de dassen betreft, hfl moest toegeven, dat dit beslist een modecatastrofe beteekende. Niet al leen, dat tegenwoordig een das zoo veel kost, ais in mijn tijd een paar schoenen, men moet er ook minstens een honderdtal in voorraad hebben. Dat heeft mijn zoon mij bewezen, tot dat het mij zoo helder als glas was. Niet alleen, dat de das bij het costuum moet passen, neen, ook de persoonlijke stemming moet in aan merking genomen worden. Als men een lieftallige jonge dame midden in den zomer het hof maakt, dan is vensmiddelen op de tafel, en stilde daarmede zijn honger, ook dronk hij het overschot van den wijn op. Daar na verviel hij in de sombere stemming, waarin ieder verkeert, die niet weet, wat hem de eerstvolgende uren brengen zullen, en toch niets geluk kigs, zelfs niet eens iets, dat hem onverschiltig is, kan verwachten. Ein delijk hoorde hij een sleutel in het slot steken, en viel een schijnsel van licht door de deur en een der beide geleiders verscheen. Hij bracht licht, een nieuwen voorraad van voedings middelen, een fiesch wijn en het be richt, dat er spoedig iemand zou ko men, om met mijnheer te sp-eken. Inderdaad verscheen korten tijd daarna Koppenhagen, naar het scheen zeer vriendschappelijk en welwillend gezind, want hij zeide Ik hoop, dat mijnheer zich in den tusschentijd niet al te zeer beeft verveeld, maar de zaak was op gee ne andere wijze te regelen. Spoedig zelfs zullen wij eene andere plaats voor onze werkzaamheden moeten opzoeken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1