UK. i isingen EIN .1\/E irnpdrn illafiën. UT tin. kposif. I Vrijdag 26 Juli Feuilleton. binnenland. Kromme Wegen. No. 175. 50e Jaargang. 1912. OM. inairs in Effecten. an scherp [INKER RUH. gehouden eene FOREN, mz. enz» Land- en Tuinbouw. >rwe^en. lle-Blezelinge, »n Rozendaal. 25 Juli 1912 en des namiddags uitgegeven, len vervoerd. rEK. gebruik, onlwerpeti van gen rechtstreeks jegezonden 11A ELAARS. O <u >rdeel .eel jr zullen in he' ïnstraties 1MFOREN en Pfijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE jR., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduerfenfiën op zeer woordeelige voorwaarden Minister Heemskerk. Ter gelegenheid van het feit, dat de minister van bïnnenlandsche zaken, mr. Th. Heemskerk, «enige dagen geleden zijn 60en verjaardag vierde, boden zijn ambtgenooten hem gister avond te Scheveningen een diner aan, waaraan ook de minister van buiten- landsche zaken, jhr. mr. De Marees van Swinderen deelnam, die daartoe zijn verlof, dat hij in Engeland door- brengt vooreen dag heeft onderbroken. Invaliditeitsverzekering. De vergaderingen van de voorbe- reidings-commissie voor de Invalid.i- teits- sn Ouderdomsverzekering wor den voortgezet onder eenigszins da lende belangstelling, door het ont breken van leden der rechterzijde. In de vergadering van gisteren is door eenige leden bezwaar gemaakt tegen het snelle tempo van afhande ling van het ontwerp, waardoor huns inziens voldoende tijden gelfgenheid ontbreken om onderzoekingen in te stellen of nadere berekeningen te maken, die ten gevolge zouden kun nen hebben, dat men in het belang van de te verzekeren personen tot het vaststellen van mildere en betere bepalingen zou kunnen geraken. Socialistische kiesrechtbetooging. Omtrent de kiesrechtbetooging der sociaal-democraten op den zooge naamde .roeden Dinsdag" wordt in „het Volk"medegedeeld,dat te 's Gra- venhage een terrein zoogoed ais be schikbaar is; de aanvraag tot het houden van den optocht zal binnen een paar dagen worden ingezonden een manifest zal weldra gepubliceerd worden. Dit manifest zal voor de afdeelingen ter verspreiding beschik baar worden gesteld. Het secretariaat van de S. D. A. P. is echter, in het algemeen gesproken, niet voldaan over hetgeen totnogtoe gedaan is door de partijorganisaties af wat in vooibereiding is. Tal van afdeelingen hebben nog niet geantwoord op de vraag, wat zij zullen doental van afdeelingen hebben ook nog niet geantwoord, hoeveel uiinoodigingscircuiaires zij moeten hebben. Docr het parlijsecretariaat zal ook getracht worden een tiental extra - treinen te organiseeren, waardoor uit alle deelen van het land de deelne mers van de betooging naar Den Haag vervoerd kunnen worden. Ten slot e wordt nog vermeld, dat dit jaar groolere zorg zal worden besteed aan da or ganisatie van den optocht. 37e Zuider-Zendingsieest. Op het buiten Sorghvliet van mevr. o- 39.) Na verloop van eenigen tijd werd I deur geklopt, en trad er I emand binnen, die Walewski vol- - komen onbekend was. Het was Koppenhagen Ik heb de eer mijnheer te ver welkomen, zeide hij in het Pooïsch bevólen1! een Poo!sctl patriot aan- Dat ben ik I antwoordde Wa- fS e" Lk vêrheuS m'j met u kennis H.t rn daar raen mii heeft gezegd, treffen P" g6^k Seinde zou aan- Konnito!6" W'l gaan zit!en 1 zeide ris ge!1 tl,ans' en dadelijk tot kL. Ja?k van onze bespreking zaak ?eldt hier name'Ük eene van hm" gehe!,m' 200 giJ wilt' waar" maar vverra en niet alleen my, maar ook een groot aantal onzer de wed. Repelaer—Van Kretschmar van Veen te Dubbeldam, was het gis teren buitengewoon druk. Daar werd het 37e Zuider-Zendingsfeest gehou den. Vooral na de aankomst van den ex'ra-trein uit Zeeland ook ver schillende booten hadden veel bezoe kers aangevoerd werd het er druk. Na het zingen van lied no. 15 uit denfeestiiederenbundei, onder begelei ding van het muziekgezelschap Ho sanna uit Goes, sprak ds. H. Jonker van Middelburg de feestrede uit. Nog verschillende sprekers, o'.a. ds. Wie- linga uit Middelburg en ds. Klooster man uit Alkmaar, voerden het woord. Goede maatregelen van orde zorgden dat alles evengoed liep. Nog eensde tocht der „Victoria Luise" We hebben eenigen tijd geleden evergenomen uit het „Hbld." een artikel waarin betoogd ward, dat men niet zoo bevreesd hoeft te zyn voor een tocht als die van de „Victoria Luise" over ons land. „Tegen wezen lijke spionnage-techlen zai, met of zonder luchtvaartwet en aller 1 ii in drukwekkende politie-viirordeningen van den rechter, altijd bitter weinig te doen zyn. Reden te meer om die tochten die men toevallig wel kan reglementeeren, doch die stellig de onschuldigste zijn, met rust te laten. Op aarde plaagt de overheid ons ai genoeglaat men althans in de lucht ncc; vrijheid laten." Zoo had tiet „H.bld." géschreven. Maar de redactie van du „Luchtvaart" is het daarmede niet geheel eens en schrijft o. m. Of er tegen wezenlijke spionnage- tochien in de iucht biiter weinig ie doen valt, is niet zoo heel zeker. By eene behoorlyke regeling van het luchtverkeer kunnen wy er degelijk voor zorgen, dat ongewenschte gasten op de voor te schrijven hoogte b'.yven bij passeeren van verdedigingswer ken. Daarvoor bestaan nog wel mid delen, die wy hier maar niet zullen noemen en die wij natuurlijk dan zouden willen toepassen, wanneer er willens en wetens gespot wordt met de rechten onzer natie. Gelukkig is ons volk nog onaihankeiyk, maar het wil ons voorkomen, dat het daaronder voornamelijk verslaat eene te groote individueele vrijheid, jyelke zich niet aan voorwaarden behoeft te storen. Het zit er nog niet genoeg in, dat men zich ter wille van die onafhan kelijkheid wel eenige lastigheden, om nog maar niet te spreken van offers, moet getroosten, 't Is te hopen, dat dit besef meer en meer levendig zal worden. De jongste vaart van den Zeppelin boven Amsterdam was een beleedi- ging voor het geheeleNederlandsche deelgenooten onmiddeliyk in het ver derf zou storten en op het schavot brengen. Ik vorder dan ook geen eed van u, want deze komt mij voor min der zekerheid te geven, dan de over tuiging der straf, die al onzen bond- genooten wacht. Men behoeft my waarlijk niet te wantrouwen, antwoordde Walewski ik weet wat het zegt de geheimen van anderen te bewaren. Daarvan ben ik overtuigd, ant woordde Koppenhagen beleefd, ik heb deze opmerking dan ook alleen gemaakt, omdat zij bepaald noodza kelijk is. Slechts éene vraag: wil mijnheer de Poolsche revolutie, wier hoofddoel de bestryding van Rusland is, dienen? Is hy bereid zich te on derwerpen aan de bepalingen en be sluiten zyner deelgenooten Waar het myn vaderland en de bestryding onzer onderdrukkers geldt, ben ik tot alles bereid. Ik wil myn leven, myne gezondheid, myn geheele kracht tot inzet stellen, als het mijn vaderland tot nut kan zyn. Voor geen gevaar, voor geene moeite zal ik te rugdeinzen Nu, zoo groote offers worden volk. Dienaangaande moet ophelde- dering worden gegeven. Naar wy vernemen is de zaak reeds in den Raad van ministers ter sprake gebracht, zoodat wij vertrouwen, dat langs diplomat i eken weg wel het noodige zal worden verricht." Zedelijk Schiedam. in de Dinsdagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Schiedam kwam aan de orde het voorstel van Burg. en Weth. tot aan vulling van de politieverordening met deze bepaling „Het is verboden in gezelschap met iemand van andere kunne, te zitten of te liggen op openbare we gen of dyken of op hun bermen, glooiingen of onderkant. „Deze bepaling is niet var. toe passing, indien de bedoelde perso nen met elkander gehuwd zyn of eikander in den eersten of tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan." Een breedvoerige discussie volgde, waarin vooral de heer De Bruin cri- tiek op de verordening uitoefende, waartegenover van de zyde der voorstanders niets werd gehoord. Voorstellen om de zaak eerst nog eens te onderzoeken, om, zoo mo- geiyk een beters oplossing fe ver krijgen, mochten de goedkeuring vati de meerderheid niet verwervenna een debat van bijna 3 ij-en werd de verordening met stemir :g van rechts tegen iinks (12 Pp,j 7 stemmen) aangenomen. Voor Moes- en Bloemtuin, enz. Het is nu een zeer geschikte tijd om rozen van siek te steken. Men snydt de stekken van hout, dat is uitgebloeid, in een schuinsche richting langs een oog, en plaatst ze in zuivere aarde in de volle zon. Hebben ze na 2 a 3 weken wortel gemaakt, dan worden ze in een kiein potje opge pot en in den komenden winter vorst- vry gehouden. Deze manier is beter dan, zooals ook kan worden gedaan, in October of November de stekken onder glas in wit zand te steken in het eerste geval toch hebben ze van het oppotten in het voorjaar niet te lijden, dat by de tweede wyze moet gebeuren. Het van stek kweeken kan bij alle soorten rozen gemakkelijk geschiedenechter niet alle bloeien van stek zoo goed, en bij deze is het beier ze te occuleeren of te ver edelen. Wil men rozen verzenden, dan plukke men ze in den vroegen och tend, als ze half geopend zyn. Een goede verpakking in in platte, lichte kistjes voor postpakketten. Op den niet van u gevergd, antwoordde Kop penhagen lachend, juist het tegen overgestelde, de zaak is 'zeifs eene zeer aangename en dankbare, daarbij voor u zelf van groot voordeel. Gy hebt niets te doen dan geld uitgeven. Door uwe geboorte en uwe opvoe ding zijt gij gewoon in de groote wereld te verkeeren en op fatsoeniyke wyze geld uit te geven- Gij hebt niets te doen dan door onze bemid deling, onder ons toezicht op reis te gaan, u naar Parijs, Londen, Brussel, Rome en verschillende badplaatsen te begeven, om daar het geid uii te geven, dat gy van ons ontvangt. Dat is de geheele zaak. Walewski keek den spreker aan, alsof hy meende hem niet recht ver staan te hebben. Koppenhagen lachte en zeide Nietwaar, mynheer ziet zelf wel in, dat de zaak eene zeer eenvoudige is? Inderdaad, antwoordde Walews ki zeer eenvoudig, maar Ik begryp niet goed wat is dan eigeniyk myn werk, een arbeid, dien men zóo schitterend betalen zou, dat ik niets te doen heb dan het leven van een rijken man te leven? bodem hiervan legt men een dunne laag versch gras, hierop een vel zijdepapier en daarop de rozen, dicht naast elkaar, zoodat de bloemen op de reis vast blijven liggen. Verpakken met ys bestaat daarin, dat men kleine stukjes ijs, zoo groot als een hazel noot, in watten wikkelt en voorzich tig tusschei de rozen legt. De watten zuigen het ijswater op en geven een aangename kilheid in het kistje. De stukjes ys mogen niet grooter zyn dan de watten aan vocht kunnen op nemen, anders lekt het kistje door, waardoor men met de posterij in conflict kom'. Prachtige exemplaren, vooral die naar tentoonstellingen ge zonden worden, moeten stuk voor stuk in zyde papier gewikkeld en boven aan den steel licht ingedraaid worden. De verpakking in platte kistjes is beter dan in mandjes. Nu de kersentyd en daarmee het kersenplukken is afgeloopen, moeten we, ter waarschuwing voor volgende jaren, (och eens wijzen op iets, dat ons reeds meermalen en ook nu weer is opgevallen en heeft gehinderd. Velen volgen by het kersenplukken een slechte gewoontemen klimt namelijk in de boomen en gaaf op de takken staan. Hierdoor knakt menige zwakke tak in de oksels en wordt vaak nog met een stuk van den bast van den hoofdtak afgescheurd. En overal, waar een voet gestaan heeft, vooral wanneer er spyke-s in de schoenen zitten, wordt de bast gekwetst. Maar al blijft de bast heel, toch ontstaat op de piaats, waar de voet stond, een leege ruimte, die al lengs met het sap van den boom ge vuld wordt, en dii sap zoek! eindelijk een plaats om weg le vloeien. Zoo begint de „gomvïoed", welke steeds voortwoekert en toeneeml en de be kende ieeiyke zwellingen ten gevolge heeft, die in vele gevallen reeds bin nen weinige jaren den stam doen sterven. Kersen moet men steeds plukken op den ladder staande. Bij jonge boomen gebruike men den dubbelen ladder, en ga zoo om den boom heen. By't oogsten van groote boomen moet men sleeds twee ladders by de hand hebben, den kleinste voor de onderste takken, den grootste voor hoogere takken en 't bovenste ge deelte. Heeft men dan nog een goede haak om de takken naar zich toe te halen, dan behoeft men hoogstens 3 of 4 maal den ladder te verplaatsen. Zoo'n kersenhaak maakt men 'tbest van een 2 Meter lang stuk ijzerdraad, zoo dik als een potlood, dat aan een kant omgebogen is en een haakje heeft met een klemschroef voorzien, dat aan een oog vastzit en op en neer geschoven kan worden. Zoo doende kan de haak langer en korter gemaakt worden, al naar de tak Uw werk bestaat alleen in geld uitgeven, in geld, dat wy u zelf zul len toezenden Maar dan begrijp ik niet, welk voordeel ik daarmede kan doen voor hen, die mij het geld toezenden I O, dezen genieten reeds dade- lyk voordeelen. Wp geven u het geid niet voor niets; gy moet het van ons koopen. Koopen, geld koopen? Ja, mijnheer krygt van ons een kapitaal, om zich op een goeden voet in te richten, en dan verstrekken wij hem verder Russisch geld, banknoten van vyf en twintig en vijftig roebels voor de helft van de werkeiyke waarde. En deze biljetten? Zijn natuurlijk valsch, maar van de echte in geen enkel opzicht te onderscheiden 1 Een beangstigende stilte heerschte in het vertrek, waarin de beide mannen zaten. Walewski was als verdoofd. Een bliksemstraal, die voor hem in den grond was ingeslagen, had geen sterkere uitwerking op hem kunnen hebben dan deze bekentenis, dan dat dichterby of verderaf is, en kan aan den ladder worden vastgemaakt. Op die wyze is 't met eenige voorzich tigheid en zonder gevaar raogelyk een groote kersenboom schoon te plukken, zonder ook maar een enkelen tak te breken of den boom te be schadigen door den bast te kwetsen. By de groote hitte en droogte, welke wij gehad hebben, en volgens profetiën nog zullen krijgen, was en is aanhoudend gieten in den bloem tuin noodig, anders sterft menige boom en heester, menige bloem en sierplant. Bloemen, die dit voorjaar geplant zijn, moeten niet alleen tweemaal begoten en besproeid worden, maar ook de bast van den houtigen stam moet bedekt worden met eer, taai, goed doorgewerkt mengsel van leem en koemest. Houd daarmee niet op, wanneer de planten aan het groeien komen. Als ze niet genoeg reserve-stoffen voor den vol genden zomer kunnen verzamelen dan sterven ze licht. Het is wonderlijk, welk een groote geneeskracht de vruchten be vatten en de dikwijls gemaakfe op merking van haar goede uilwerking heeft wel tot de volksmeening aan leiding gegeven, dal vruchten gezond zyn. De wyndruiven en vooral de blauwe druiven zijn ongemeen voe dend en zeer bloedreinigend. Hierop volgen in geneeskrachtige waarde de perziken, die echter niet overryp zyn mogen en des morgens vroeg nuchter genomen, het gezondste zyn. Een 'dagelyks, des morgens nuchter gegeten sinaasappel is een ovtrireffeiyk middel tegen slechte spysvertering en ge neest bij langen duur onfeilbaar. Ge kookte appelen zijn voor jonge kin deren onontbeerlyk en maken het moeders mogeiyk, zonder onaange name poeiers of drankjes toch het gewenschte doel te bereiken. Het sap van tomaten is uitstekend by lever en darmbezwaren, en het sap van de watermeloen is by koorts en nier- ïyden bepaald onschatbaar. Het kan in elke gewenschte hoeveelheid ge nomen worden en zou alleen bq neiging tot cholera achterwege moeten worden gelaten, wanneer men trou wens alle ongekookte ooft te vermy- den heeft. Het sap van een citroen in een kop sterke koffie is een uit stekend middel tegen hoofdpyn en goed zijn alle vruchtsappen als toe voegsel van water in ieder zieken vertrek. Een sap van braambessen met suiker opgekookt, is een voortrefielyk kalmeerend middel by hoesten, even eens een marmelade van zwarte aalbessen met suiker gekookt, en met warm watrr doorgeroerd en des avonds vóór het naar bed gaan gedronken. By klieren is een uit kweeperen ge kookt en in plaats van het water, wat men thans verlangde. Hy moest dus valsche biljetten uitgeven Agent en medeplichtige van een valsche- muntersbende moest hy worden 1 Voor een oogenblik had hy het gevoel, alsof hy dien mensch, die hem het voorstel had gedaan, moest verpletterenToen hy opkeek, ont moette zijn blik de oogen van Kop penhagen, die vast en uitvorschend op hem gericht waren. Walewski kon van verrassing geen woord uitbrengen, toch beangstigde hem de vreeseiyke stilte, die hem omgaf. Eindelyk verbrak Koppenhagen dit zwygen, terwyi hy tot Walewski ge wend voortgingDe uitgifte dezer bankbiljetten biedt een drieërlei voor deel aan. Ten eerste verzekert zy mynheer een behooriyk inkomen, wat van geene geringe beteekenis is, daar hy thans van zichzeiven geene mid delen bezit. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1