yvis s. wWK i BODE Lingeriën. ffrouw, heidsoorfoy 1. BEEN. ndel, i iandel Woensdag 24 Juli Kromme Wegen. mp i liet weef? 1912. happij ÏG binnenland. Feuilleton. ankondiging derd jaren at, ïiiseingen. No. 173 50e Jaargang. pt neemt )ijzondere en scherp t ordeel deel - ff ZIG. VAN DISHOEK- i Java Aapje, voor dan spoiorijs HARSVELD, Café nber gevraagd S. Brieven onder au „Vlissingsche kijkje te komen ïbbeie Haetelucht A. v. d. VAATE, worden tot Don- ongenoemd adres •ER, uwer te Dreumel. stpiaten en boven ad 45 ct. Uitgevers-Mij i. rwaarste personen it en lichten loop leien, Banden voorraad hebben. Etalage. -X-v gging. SLOTERIJ waarborgd door n. ralstraat 76, L. P. E. VAN gevraagd. VLISSINGSCHE COURANT pr|s per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De nieuwe Kamerpresident. De „Zutph. Courant" meent, dat nu wel vaststaat dat jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer president der Tweede Kamer zal worden. Of hij de plooibaarheid van aard en den strikten rechtvaardigheidszin zal bezitten welke aan graaf Van Bylandt aan weerszijden van de Ka mer zoo tal van persoonlijke warme vrienden bezorgden -- dat zal nog moeten blijken. Wij zeggen allerminst dat dit niet 't geval zal wezen. Maar niemand kan met zekerheid zeggen, hoe de heer Van Nispen, eenmaal definitief president, zijn ambt zal ver vullen, want dat is nog heel wat anders, dan wanneer iemand van tijd tot tijd moet invallen voor den voor zitter. Wanneer we ietwat sceptisch daartegenover slaan, dan komt het doordat we weten, dat de heer Van Nispen bekend staat als een partij man. Hij heeft een paar jaar geleden, toen het 40 miüioen plan in den lande heftige bestrijding ondervond, ook bij de R.-Kath. en met name in zijn eigen district, een motie zien aannemen tegen dat pian gericht, wat hem zoozeer mishaagde dat hij daarvan openlijk getuigenis aflegde. Hij heeit zich bij meer dan een ge legenheid vrij krachtig uitgelaten ais een vinnig vijand van het socialisme en van de wijze, waarop de soc.-dem. Kamerleden in het parlement voor hun beginselen opkwamen. Maar ;n ding staat vast: het mi nisterie vindt in hem een trouwen volgeling. Hij zal doen wat hij kan om zooveel mogelijk nog te helpen, den buit binnen te halen voor de ver kiezingen van 1913. Daartoe is hij een te krachtig figuur, daartoe beseft hij te zeer hoeveel er voor zijn partij afhangt van een afwerking van het regeeringsprogram vóór de kiezers weer gaan spreken. Uit dat oogpunt bezien is het van de rechterzijde nog zoo dom niet, hem naar voren te schuiven. Hij weet wat hij wil, en hij zal een ste vige, strenge leider wezen. tets zal hem echter in den weg staan. Wij herinneren ons een uitdrukking van een R.-Kath. staatsman, die in dertijd te adviseeren had over de be noeming van een geneesheer, van wien hij alle mogelijke goeds kon vertellen: deze was trouwens buitenge woon bekwaam in zyn vak. „Maar" zoo zei die staatsman, bekend om zijn ironische uitvallen „de man heeft éen gebrek: hij is roomsch katholiek". Dat verhinderde het in meerder heid allerminst R.-K. college in'.us- schen niet, den geneesheer te be noemen. Nu is ook de heer Van Nispen O 37.) Hij was zijn voornemens, zijn ge loften ontrouw geworden; hij had tot Esther het woord der liefde ge sproken, dat nooit over zijne lippen had mogen komen. En nu zag hij de gevolgen van dit woord 1 Niet vreug de, geluk en zaligheid had het gebracht, maar voor Esther een zware ziete- smart, een stoornis in haren ziele- vrede. Hoe ook zijn ontembaar hart zich verzette, hoezeer hem ook de smart, de geliefde thans te verlaten, on draaglijk- toescheen, hij wilde Esther's bede veivullen. Hij wilde met allen ernst van Pei ser verlangen, dat deze hem buiten zijn huis bracht. De avond was aangebroken. Wa- «ewski had den wagen van Peiser de r.-katholiek. Hij behoort tot de sterkste fractie van rechts die nu op hai r beurt als een recht opeischt, een der hunnen te leveren voor het bezetten van een der hoogste ambten in den lande, a! zat 'I, naar wij hopen, noogsiens voor een jaar wezen. En dat zal hem telkens in den weg staan, zcoira hij ook maar in 'i minst inbreuk maakt op het recht van een der Kamerleden. Want dan zal zooiets aan een r.-kath. door de niet r.-kath. heftiger kwalijk worden genomen dan atn iemand van de andere fiacties. Op duiz ;nden kiezers van rechts zal het ook stellig een hoogst on- aangenamen indruk maken, dat de Kamer zai worden gepresideerd door een lid der r.-kath. staatspartij. Het is nu eenmaal zoo. En het zou dwaasheid zijn het te verbloemen er leeft nu eenmaal in een groot dee! van ons volk een afkeer van het katholicisme. En wanneer aan een r.-kath., nog wel met den steun van chr. hist, en a.-rev. Kamerleden, zoo hoog een ambt wordt toever trouwd, dan zal dat op den duur in den lande, ook onder a.rev. en chr.- hist. kiezers, een verzet uitlokken, dat in 1913 door de knapste sprekers van iechts kwalijk te fnuiken zal wezen. Voor het behalen van directe voordeeien, voor het afdoen van zooveel mogelijk voorstellen welke nu al drie jaar prijken op het Re-, geeringsprogram, moge deze benoe ming een handige wezen in de toekomst zullen de a.-rev., en vooral de chr.-hist. leideis inzien, dat de nieuwe Kamerpresident hun eer. groote hinderpaal wezen zal om vele mannen rechts te behouden in de coalitie. Invallditeits- en ouderdoms ver zekering. De commissie van voorbereiding voor het invaliditeits- en ouderdoms- verzeketingsontwerp ving gisteren in het Kamergebouw hare vergaderingen aan, waarin overleg met de regeering zal.worden gepleegd. Behalve de minister van landbouw nijverheid en handel, waren in de bijeenkomst mede tegenwoordig de ministers van justitie en van finan ciën. Inwerkingtreding der Armenwet. Bij Kon. besluit van 16JuÜ („Staa's- blad" no. 261) is bepaald, dat de Armenwet in werking treedt op 1 September 1912. Voorts zijn bij Kon. besluit van 18 |uli j1. („Staatsbl.'' no. 264) bepalingen vastges eld betreffende de indeeling, waarnaar door de besturen van de instellingen van weldadigheid inge volge arh 13 der wet worden verstrekt plaats hooren oprijdenjuist wilde hij zich naar zijn gastheer begeven en hem om een onderhoud verzoeken, toen er aan zijne deur werd geklopt en Peiser binnentrad. Hij was heden nog vriendelijker dan anders, bijna kruipend hij boog zich herhaaldelijk en zeide eindelijk Ik wilde den heer graaf niet storen, maar ik heb hem iets mede te deelen, dat hem genoegen zal doen. Ik weet, dat de heer graaf uit deze eenzaamheid weg wii, dat hij niets vuriger wenscht, maar naar werk zaamheid verlangt, in het bijzonder eene werkzaamheid, waarmede hij het geliefde Poolsche vaderland dienen kan. Nu heb ik een vriend, een der beste patriotten, welke den heer graaf iets heeft mede te deelen. Hij biedt hem een zeker toevluchtsoord, eene plaats in de wereld, de gelegenheid geld te verkrijgen, bovendien het vaderland te dienen en die honden, die Russen te benadeelen. Wie is die vriend vroeg Wa- iewski in spanning. Ik mag geene namen noemen, maar ik durf borg voor hem blijven als voor mij zeiven. Het is eene echte, de opgaven van het aantal bedeelden en verpleegden van de uitgaven voor onderstand van allerlei aard. Voorts worden nadere voorschriften gegeven voor de in artikel 16, eerste lid, der wet bedoelde gelden. Aangewezen worden verder, ingevolge artikel 23, eerste lid, fondsen, waarin de be schikbare gelden der burgerlijke en gemengde instellingen van weldadig heid kunnen worden belegd, alsmede bepaald, op weike wijze door zooda nige instellingen fondsen, die niet te haren name staan, in bewaring moeten worden gegeven. Vastgesteld worden nadere voorschriften voor de uitvoe- ting van arh 48 der wet, voor de verkiezing van bestuursleden en plaatsvervangende bestuursleden van een armenraad overeenkomstig artikel 49 der wet en voor de voorbereiding van de eerste vergadering van een armenraad overeenkomstig artikel 56, tweede lid der wet, alsmede welke bevoegdheden bij het huishoudt lijk reglement van een armenraad aan het bestuur en welke aan het dagelijksch bestuur moeten of kunnen worden overgedragen. Defensie van indië. „De Fakkel" deelt mede dat de oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië, Van Heutsz, geweigerd heeft zitting in de staatscommissie voor de verdediging van Indië te nemen om dat hy geen monnikenwerk wenscht te verrichten. Een meening, zegt het blad, die generaal Van Heutsz niet geschroomd heeft 'ter kennis van den voorzitter minister Heemskerk te brengen. De machinist H. P. Millaard wordt 5 Aug. van Hr. „Bellona" overge plaatst aan boord van Hr. Mr. torpe- dobootjager Bulhond." De bestemming voor uitzending naar O. I. met Hr. Ms. torpedojagers „Bul- hond" van den machinist D. A. C. Bakker is ingetrokken. De hoofdmachinist S. N. de Boer, in activiteit te Vlissingen, wordt 23 dezer geplaatst aw boord van den torpedobootjager „Jakhals". De machinisten C. A. Verharen, non-actief, en W. Doliekamp, in act. te Vlissingen, worden 23 dezer ge plaatst aan boord van de „Jakhals", en de machinisten W. H. Weiter en L. W. Zaaijer, beide in act. te Viis singen, worden 5 Aug. geplaatst aan boord van de „Bulhond". F. H. Donner. Op 57-jarigen leeftijd is te 's-Gra- venhage overleden de heer F. H. Donner, gepens. kolonel, oud plaat selijk commandant te 's-Gravenhage. De heer Donner trad ais jongeling van 17 jaren .vrijwillig in dienst bij het Instructie Bataljon. Vijf jaren edele patriot, een man van invloed, een Christ n, een Pooi, naar ik ge loof lid van het comité der revolutie. Wil de heer graaf zich aan dezen man toevertrouwen? Naar uwe verklaringen en ver zekeringen, durf ik dat volkomen, doch siechis onder éene voorwaarde. Ik moet zoodra mogelijk dien. man leeren kennen, als het mogelijk is, reeds morgen Peiser's gelaat vertrok zich tot een glimlach. Ik ken het ongeduld van den heer graaf, zeide hij, en kan mij den ken, dat hij dadelijk vuur en vlam zou worden, waar er sprake van was het vaderland te dienen. Ik heb dit den bedoelden persoon ook gezegd en de voorbereidende maatregelen zijn reeds genomen. A's de heer graaf wil, kan hij reeds dezen nacht dit armoedig huis veriater. Na midder nacht komen twee verbouwde dienaars den heer graaf afhalen, dat wil zeg gen, indien hij hen volgen wil. Zeker wil ik datGij weet niet hoe gij aan mijne wenschen tegemoet komt. Hoe kan ik u toch genoeg danken, Peiser, voor al uwe goedheid, ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels f5.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. fSbonnemsnts-RduerientiSn op zeer ooordeefige voorwaarden later in 1876 werd hij benoemd tot 2e-luitenant. Als zoodanig werd hij voor den lijd van 5 jaren gedeta cheerd bij het leger in Nederlandsch- lndië. la die periode nam luitenant Donner deel aan de krijgsverrichtin- tingen tegen Atjeh. Hij werd daarvoor eervol vermeld en tevens begiftigd met het Eereteeken. In 1883 hier te lande teruggekeerd, na inmiddels tot le-luit. te zijn be vorderd, werd de heer Donner ge- plaats bij het reg. grenadiers en ja gers. Na de verdere oificiersrangen te hebben doorloopen, werd bij in 1905 bevorderd tot luit.-kolonel. In dien rang volgde in 1908 zijn be noeming tot plaatselijk commandant te 's-Graver.hage. Het volgende jaar werd de heer Donner kolonel. In November van het vorige jaar verliet kolonel Donner den militairen dienst, nadat hem nog kort te voren de on derscheiding van te worden benoemd tot officier in de Oranje Nassauorde en tot officier van het Legioen van Eer was te beurt gevallen. Eenige maanden geleden werd de heer Donner door H. M. de Koningin benoemd tot lid van het hoofdcomité van het Ntderl. Roode.Tfruis. Blijvend gedeelte. De minister van oorlog heeft be paald, dat, uiterlijk 5 dagen na de loting voor het blijvend gedeelte, aan de manschappen voorloopig, en 2 maanden na die loting definitief moet worden medegedeeld, of zij al dan niet tot het blijvend gedeelte behooren en zoo ja, tot welke ploeg. Zeer wel Met instemming nemen wij hier over hetgeen het „Hbl. van Antwer pen" onder bovenstaanden titel schrijft Men heeft dikwijls aan de Neder landers verweten, dat zij de oorzaken en redenen onzer Vlaamschgezindheid zoo weinig voelen.en dan ook dik wijls, door hun houding, wanneer zij in België vertoeven, onze stelling ver zwakken. Op het feestmaal der Royal Yacht Club te Antwerpen, Zaterdagavond, hoorden wij daarom met veldoening de verklaring van jonkheer W. Six. Deze verklaarde dat hij tot nu toe steeds in Viaamsch België op feest malen Fransch had gesproken, omdat hij er niets anders hoorde doen door de Belgendat hij echter, als Noord- Nederlander bij Zuid Nederlanders vei toevend, niet wist waarom hij toch zijn eigen taal niet sprak en dat hij nu het voornemen had genomen, voortaan steeds in 't Nederlandsch te antwoorden op toosten, die hem te Antwerpen in 't Fransch werden ge bracht. voor ai uwe trouw? Daarvan moet de heer graaf niet meer spreken. Ik verlang geen dank. ik doe mijn plicht als patriot. Maar nu moet de heer graaf zich ter ruste begeven, om na middernacht gereed te zijn Peiser verliet thans spoedig de kamer. Was dit niet als eene beschikking des hemels, dat Walewski de gele genheid werd geboden, juist thans het huis te vetlaten, in hetzelfde oogenbiik, waarin hij dit zoo vurig wenschie En Esther? Zonder afscheid te nemen van haar weg te gaan Zij had er hem immers om verzocht, het hem op hare knieën gebeden. Hij was bereid te vertrekken. HOOFDSTUK VIII. Het was middernacht, en in het huis scheen alles in rust te zijn, als Peiser nog in zijne werkkamer op en neder liep. Van buiten klonk plotseling het afgesproken teëken nagemaakt hon dengeblaf. Men spreekt hier Fransch uit sleur en slenter, ofwel uit misplaatste voor naamheid men spreekt Fransch, om dat het als een onbeleefdheid zou worden aangezien Viaamsch te spreken, mocht er wel eens een Waal aanwe zig zijn. Men zal Duitsch spreken als er Duitschers zijn, Engelsch ten believe der Engtlschen maar van de Neder landers geen notitie. Die spreken maar Nederlandsch en moest men daar aan toegeven, dan kwam dit mispre zen Viaamsch terug in eere. Jonkheer S x heeft nu geantwoord wie mijn taal niet eert, zal ik dwin gen haar te eeren, door ze te spreken. Wij hopen, dat de wenk zal begre pen worden door alle kringen die in Vlaamsch-België Nederlanders uit- noodigenen wij hopen dat alle Nederlanders dan het voorbeeld zul len volgen van jonkheer S:x. Lotsverbetering. Door den minister van waterstaat is op een desbetreffend verzoek aan de vereeniging van machinepersoneel bij den rijkswaterstaat kennis gegeven dat op de begroofing voor 1913 gelden zullen worden aangevraagd om de minima der stokers en stokers- dekknechten te verhoogen en eene verandering te brengen in het aantal dienstkleeren, dat aan het personeel verstrekt wordt. Om kiezer te worden. Te Heer Hugowaard doet zich het niet alledaagsch gevat voor, dat een 16-tal ongehuwde ingezetenen den raad verzoeken, in den hoofdelijken omslag te worden aangeslagen. Het verzoek is gedaan op aandrang van de R.-K. Propagandaclub daar ter plaatse. Wordt dit verzoek toegestaan, dan zijn zij het volgend jaar kiezer voor den gemeenteraad. Als men nu weel, dat bij de laatste verkiezing alle kiezers stemden, en dat de ka tholieke candidaat met enkele stem men minderheid het moest afleggen tegen den protestantschen candidaat, dan is de bedoeling van het verzoek begrijpelijk. Trouwens, het eenige R.-K. raadslid deelde mee, dat het verzoek de beteekenis had meer R.-K. kiezers te hebben. Over het voorstel staakten intusschen de stemmen in den raad. („Tel.") Ontslagen onderwijzer. Naar men zich herinneren zal, is ongeveer anderhalf jaar geleden de onderwijzer Blom te 's Gravenhage veroordeeld tot een maand gevange nisstraf wegens openbare oneerbaar heid. De beklaagde, die zijn on schuld aan het hem ten laste ge legde volhield, wist, mede met be hulp van enkele raadsleden, revisie Peiser opende de achterdeur en liet spoedig daarop twee mannen zijn kamer binnen, in welke wij Rukowski en Kopisch, den biauwrok, herkennen. Hij verzocht zijne gasten zich stil te houden en sloop snel de trap op, om aan de deur van Walewski te kloppen. Dadelijk trad deze gekleed uit zijne kamer en greep Peiser zijne hand, Stilfluisterde hij hem toe, de menschen, die den graaf afhalen, zijn gekomen. De heer graaf moet onder weg niet al te veel spreken en vooral ook niet zijn gelaat vertoonen Ik dank u, Peiser, voor alles, wat gij voor mij gedaan hebt. God zal het u vergeiden. Misschien dat ik ook eens in de gelegenheid kom, u mijn dank in daden te toonen 1 VaarwelGroetuwe dochter, ik wensch haar alles goeds 1 Ik dank den heer graaf, maar mi snel en stil! Hij bracht Walewski, die tegen de koude van den nacht een dik ge- voerden kaftan had omgeslagen, in zijn kamer. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1