Dinsdag No. 172. "23 Juli binnenland. Feuilleton. Kromme Wegen. ING 50e Jaargang, 1912. ustus ei. EDEN schap immandeerende ataljon, 3e Re- Vlissingen, aalf ure, te straat 4, onder an den Minister enbaar, 1eer nikolen (Ruhr- kolen eng.) :tte soort, ijk te leveren.) sokes, nge Turven, lurmakers. ichelhouf. ten(Ruhr enz), hracief 3%o- minder als zal gedurende het oer 1912 toten 113, ten behoeve ruwen en inrich- orwaarden van 896 VI Aid. no. nde daarop be- wijzigingen, zijn vijftien cent rar verkrijgbaar VAN CLEEF, en nopens de ien aanbesteder 1912. 1 voornoemd, *WEENINK. n isterman. IK iroemd «Hingen adigers Triunif. gen der harutters fing, ver- oouw ILLIJK VLISSINGSCHE HS COURAMT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dtSÉpiilkSj uitgezogprd op Zon- srs Feestdagen. Het kustverdedlgïngsfcnds. Da „N. R. O." prijst het in den minister Colijn, dal deze op de verbe tering van de kustverdediging wil bezuinigen. Er begint werkelijk iets door te schemeren schrijft bet olad van vertrouwen op onze manne lijke, levende krachten. Meer en meer wordt het leger het zwaartepunt in ons verdedigingsstelsel. Maar hoewel de kustverdediging aan de landzijde voor het oogenblik niet meer dan 10 millioen waard wordt geacht door den minister, waaraan de „N. R. Cr." haar vollen bijval betuigt, stelt het blad toch ernstig de vraag, of voor dat geld de waar wordt verkregen, die als „volstrekt onmiskenbaar" beschouwd wordt. Het fort bij Vlissingen is en blijft echter naar onze opvatting niet „vol maakt onmiskenbaar". Daarom willen wij het niet. En wat wij niet wilden in het kader van het ontwerp van 25 millioen, willen wij allerminst in dat van een 10 millioen-fcmds. Ziehier waarom. Met prijzenswaardige omzichtigheid is het fort in het nieuwe ontwerp gepreciseerd. Er wordt niet meer ge sproken van „aanbouw van nieuwe werken met het oog op de handhaving der onzijdigheid op de Wester- Schelde", doch kort en bondig van een fort bij Vlissingen. Aan de quaestie van yoor/aog bij den bouw worden «lef meer woorden besteed dan strikt noodig zijn. Doch dit alles neemt niet weg, dat nu de prima urgentie uit dit ontwerp eerst goed in het licht treedt. Niet meer een vijfde van de totale bouwkosten, maar de helft of vijftig procenl van de aan gevraagde credieten zullen thans door het Vlissingsche fort alléén worden geabsorbeerd. De eigenlijke verbetering van de kustdefensie, waarom toch de strijd is aangebonden, wordt bij het nieuwe ontwerp feitelijk in een hoek gedron gen. En nu vreezen wij zeer, dat wfj ter wille van het onzalige fort bij Vlissingen, elders lapwerk zullen krijgen. Wij vreezen ernstig, dat de aanvankelijke opblazing van den for- tenbouw bij Vlissingen tot een raak van prima-urgentie ons hier parten gaat spelen. W nt wie het Vlissingsche fort wil bouwen en de verbetering van de kustverdediging bij middel van een fonds wi! regelen, komt met 10 mil lioen niet uithij verkracht de be- teekenis van het fonds volkomen. Met verklaringen, dat de aanvankelijk be oogde voorzieningen alle voor ons defensiewezen van beteekenis zijn en op den duur tot uitvoering moeten komen, worden op handige wljzr -o— 36.) Walewski en Esther bleven alleen achter en tusschen hen beerschte eene verlegenheid, een pijnlijk zwijgen waaraan Walewski ten slotte een einde maakfe door te vragen Blijft uw vader heden weer zoo lang weg Welke vreemdsoortige zaken kunnen hem toch steeds zoo in beslag nemen Voor Esther had de zin dezer vraag iets verschrikkelijks, zij staarde Wa- dan8- Êen '5n® aan en antwoordde Ik weet niet van welken aard de zaken mijns vaders zijn. Ik ver zeker u, dat ik mij daarom nooit be kommerd heb, en ik geloof ook niet, aat mijn vader zou wenschen, dat ik daarin belangstelling betoonde. Dit antwoord, dat tamelijk achter houdend klonk, te meer daar Walews- moeilijke quaesties getransigeerd,doch allerminst opgelost. Van een fondsenwetstelsel, dat tal van onge limiteerde achterstanden naar volgende gewone begrootingen verwijs», is in de toekomst siec'ats verwarring, zeker niet bezuiniging te verwachten. De Oranjebloem. Hei „Vad." deelt nader mede, dat het comité, dat zich gevormd heeft om door ons heele land op 31 Augustus Oranjebloemen te verkoopen te Utrecht gevormd is. De opbrengst zal verdeeld worden over de Tehuizen voor Militairen in ons land en in onze O.-I. bezit tingen. Militaire berichten. Tegen 1 Noyember wordt eene groote promotie in de hoogere rangen van het leger verwacht. Bij de begrooting van het departe ment van oorlog voor het dienstjaar 1913 zullen belangrijke sommen worden aangevraagd voor het aan schaffen van keukenwagens, haver- wagsns en andere treinvoertuigen. De minister van oorlog heeft bj paaid dat, uiterlijk 5 dagen na de loting voor het blijvend gedeelte, aan de manschappen voorioopig, en 2 maanden na de loting definitief moet worden medegedeeld, of zij al dan niet tot het blijvend gedeelte behooren en, zoo ja, tot welke ploeg. Het veertig-jarig priesterfeest van Z D. H. Mgr. Gallier. De „N. Haarl. Cf publiceert eenige bijzonderheden over de feest viering te Haarlem bij gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van Mgr. Callier. Mgr. de Bisschop zaï op 16 Au gustus den dag na het eigenlijke feest verzocht worden in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging", waar des avonds 8 uur precies ver tegenwoordigers van geheel het Katholieke Haarlem zuilen tegen woordig zijn om aldus den jubilee renden Kerkvorst op zijn feest te eeren. Bij het binnentreden in de zaal zat het koor de antiphoor. „Ecce Sacer- dos" in, vierstemmig voor gemengd koor a capella getoonzet door den Haarlemschen componist Philip Loots. Dan zal de voorzitter der f-.eat- commissie, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, een kort welkomstwoord spreken, waarna een feestcantate wordt uitgevoerd door een koor van 300 personen met begeleiding van vol orkest het Haarlerasche mu ziekkorps, voor deze gelegenheid zeer belangrijk met een twintigtal eerste krachten verstrekt eveneens een compositie van Philip Loots, die ki niet kon vermoeden, waaruit het ontsond, maakte hem in zekeren zin verlegen. Vergeef mij mijne vraag, zei hij dus levendig, maar het lag allerminst in mijne bedoeling, u daarmede te kwetsen. Ook bij mij is eene dergelijke gedachte niet opgekomen, haasite zich nu Esther, eveneens verlegen te antwoorden, want zij bemerkte, dat haar gast haar in het geheel niet begrepen had. Ik dacht er niet aan, u een antwoord te geven dat u op zulk eene gedachie zou kunnen bren gen. Zij spiak zoo verward, dat zij zelf gevoelde, moeieiijk een samenhangen- den zin te kunnen uiten .Zij zag Wa- lewski's oogen op haar rusten met dezelide innigheid, die hare zinnen den vorigen dag hadden gevangen genomen. Plotseling sloeg zij de han den voor de oogen en brak in een hartstochtelijk weeneri nit. Zij duldde dat Walewski de handen van haar gezicht trok, zij zag hem dicht voor zich staan en onttrok hem hare handen niet. Hare door tranen omsluierde oogen TELEFOOiNNFMMEB 10. ftbormsmsnis-ftduertentiën op zeer uoordeeiige uoorutaarders de feesfdirigent is van den avond. Na afloop dezer cantate, die uit muzikaal oogpunt een zéér belangrijk en effeefvol werk ;s, zai namens het Katholieke Haarlem den Bisschop de feestrede worden tosgesproken door een oud-Haarlemmer den HoogEerw heer H. J. M. Tsskin, president van het Groot-Seminarifc te Warmond en kanunnik van het kathedraal ka pittel. Dat is het hoogtepunt van den feestavond. Maar hiermee isi.Haarlem's huldi ging van den Bisschop nog niet ge ëindigd een andera bekende zoon van Haarlem, de componist-klavier speler Willem Andriessen, zal dan een door hemzelf gecomponeerde „Ouverture" voor orkest dirigeeren, waarna Handei's „'Halleluja" uii hei oratorium „Der Messias", wederom voor gemengd koor en voi orkest, een waardig slot van den avond vor men zal. Ten einde Katholieken zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen van dit concert te genieten, beeft de feestcommissie besloten op 19 Aug. den feastivond van 16 Aug. te her halen. Dezelfde werken zullen wor den uitgevoerd, terwijl de feestrede dan zai worden uitgesproken door den ZeerEerw. heer L. van den Berg, rector te Haarlem. Installatie College voor de Visscherijen. Minister Talma heeft Zaterdag middag 't nieuwe "College yoor de Zaevisscherijsn in zijn departement geïnstalleerd met een rede, waarin hij de beteekenis van het college schetste en waarin hij bijzonderen dank en hulde bracht aan mr. E. N. Rahusen, den voorzitter van het voormalige Coliege voor de Zeevis- scherijen. De minister drukte zijn leedwezen er over uit, dat mr. Ra husen en vier leden van het voormalige coliege zich niet voor het nieuwe college beschikbaar kunnen stellen. Voorts sprak hij er zijn groote vol doening over uit, dat de secretaris van dat college, prof. mr. Van der Hoeven, zijn groote kennis en ervaring opnieuw als zoodanig voor het nieuwe coliege heeft beschikbaar willen stellen. Amsterdam's financiën. Naar het „Handbl." verneemt, zal de gemeentebsgrooting voor 1913 een bedrag van 1 a 2 miiüoen meer aan uitgaven aanwijzen. Aangezien de inkomsten met deze bijzondere toeneming geen gelijken tred houden, zal het noodig zijn andere maatre gelen te nemen om de begrooting sluitende te maken. De keus om daarin te voorzien staat tusschen belastingverhooging en een vermeer- zagen slechts het gelaat van Walews ki, dat haar scheen toe te lachen vol hartelijke liefde. In haar hoofd waren de gedachten dooreenzij gevoelde zich voor een oogenblik door bewus teloosheid en willoosheid te bemach tigen. .Dan lag zij aan de borst van Walewski, aai de borst van den man, voor wien zij gevoelde, wat zij tot nu toe nog voor geen enkelen man ge voeld had, dien zij beminde, zooals zij thans plotseling als door boven- aardsche ingeving wist. Zij iag aan zijn borst, zijne armen hielden haar vast omsloten en zij duidde zijne kussen. Deze kussen deden haar beven, ais koortsrillingen, en wekten toch een gloed in hoofd en hart, die haar dreigde 'te verteren. Neen, neen, dat w-s geen droom, dat was werkelijkheid Als door waanzin opgeschrikt, rukte Esther zich uit Waiewski's armen !os en staarde in zijn gelaat, dat haar vo! liefde en deelneming tegenlachte. Esther, ik bemin u Mijne ge liefde Esther 1 Zij slaakte een kreet, zoo klagend, zoo hartverscheurend, als de ree, die derde uitkeering van de gemeente lijke bedrijven. In het laatste geval zuilen in het bqzonder moeten wor den aangesproken de gasfabriek en de eiectrische centrale, die van meer commercieelen aard moeten worden beschouwd. Wenscht de gemeenteraad even wel niet in de verhoogde uifkeerin- gen toe te stemmen^ dan is belas tingverhooging onvermijdelijk. Bij Kon. besluit van 10 dezer zijn met ingang van dien datum, benoemd tot commies der posterijen en tele- graphie 4de klasse, P. van Rugge, mej. H, Hardon, K. O. M. Wiessier, E. Glljam, D. Opdien, A. A, Beerens, W. J. Comello, G. H. Schurink, P. J. Berkers en J. J. Armaod, allen thans surnumerair en P. H. Verbist, thans adspirant-commies der posterij en en telegraphic. Het verzonken bosch bij Terneuzen. In „De Natuur" deelt de heer dr. J. Lorlé het een en ander mede aan gaande een verzonken bosch bij Terneuzen. Dit werd ontdekt bij het maken van werken voor het kanaal van Gent naar Terneuzen. Bij het verbreede kanaai behoorde eene nieuwe schutsluis, die gebouwd werd in een grooten 10 M. diepen put. Grootendeels werd zeezand, met slecht3 weinig schelpen, uitgegraven, waarop eene samenhangende 1.5 M. dikke veenlaag rustle, welker boven kant 1.5 M, onder de algemeene oppervlakte bleef. Het onderste veen omsloot een zeer groot aantal boomstronken, die steeds op het veen, gewoonlijk t-.r dikte van 23 d.M. wortelden. Natuurlijk waren de wortels ook in het onder liggende zeezand doorgegroeid, maar in geen enkel geval kon duidelijk aangetoond worden, dat dit zand de oorspronkelijke boschbodem geweest was. Men mag dus aannemen, dat alle zaden op de reels yoorhandene veenlaag zijn ontkiemd. Nevens deze stronken lager, een aantal stammen, waarvan de geheele houtmassa op 5 pCt. van die der stronken mag geschat worden. De boomen waren meestal dennen, soms ook beuken of eiken, dikwijls hadden zij een dikte van 3 tot 4, in enkele gevallen van 7 d.M. Het veen werd gewoonlijk ter zijde geworpen, het hout echter gedroogd en in de locomotieven en locomobie len met steenkool gestookt, wat zeer goed ging. Volgens opgave bedroeg de hoeveelheid 6000 M3., 1/60 van den inhoud van den siuisput. De bovenkant der veenlaag was golvend en rees een weinig naar het Z. waar het veen verdween. Soms rustte daarop zeezand, meestal echter (en doode getroffen is. Esther! mijn geliefd meisje! Vergeef mij Als er nog éene vonk van men- schelijkheid en erbarmen in u is, verlaat gij dit huis, nog in dit uur, dadelijk 1 Vraag mij iets, ik kan, ik mag niet antwoorden, maar erbarmen, erbarmen voor mij. Ga, verlaat mij 1 In waanzinnige opwinding had zij deze woorden uitgestooten, en Wa lewski was door dezelve zoo aange grepen, dat hij nauwelijks zag, hoe schoon in dit oogenblik de sidderende vrouw was. Half onbewust kwam hij daar een stap nader. Esther viel aan zijne voeten neer en kermde: Om GodsbarmhaHig- heidswil, verlaat dit huis, verlaat mij. Is er dan geen menschelük erbarmen meer O God, o God EstherI Zij bedekte met de linkerhand hare oogen, met de linker wees zij zwijgend naar de deur. Verschrikt en verward verliet Wa lewski de kamer. Zij had hem van zich gewezen. Zooveel vertwijfeling, zooveel narne- lichtgeie zeeklei, waarvan de ondersle 2-3 d.M. door reductie derljzcrver- bindinger, lichtblauw geworden waren. Wat de hoogte betreft, de algemeene oppervlakte dar zeeklei bij Terneuzen ligt op 0.60 A. P., de bo/enkant der veenlaag dus op 0 90 M, de onderkant op 2 40 M. de bosch bodem op 2 10 M. A. P. Verder bedragen de uiterste en gemiddelde waterstanden, rooals zij van 1871 tot 1880 zijn waargenomen, voor vloed en eb, ten opzichte van A. P. Vlissingen 3 32 1.74 - 1.88 - 3.06 Terneuzen 3 551.94 1.99 3.27 Bath 4.10 2.36-2 05 - 3.15 Denkt raen zich de dijken en de bovenliggende zeeklei (met zeezand) weg, dan ziet elke leek in, dat, in de tegenwoordige omstandigheden, een bosch daar ter plaatse onbestaanbaar zoude zijn. Zelfs bi] gewone eb zoude de boschbodem nog met (2.10 1.99 1 d.M. zeewater bedekt zijn en ailern bij zeer laag water droog komen. Bij gewonen vloed zoude er (1 94 2.10) 4 04 M. en bij spring vloed zelfs (3.55 2.10)— 5.65. M. zeewater staan. Er is geene andere oplossing denkkaar dan aan te nemen, dat de bodem 4--5 M. gedaald is sedert het begin van den boschgroei en nog 30 c.M. meer sedert den aanvang der veenvorming. Landbouwtentoonstelling. Wij ontvingen het programma van de rationale en internationale land- bouw-tentoonsieliing welke van 3 tod 15 September 1913 te 's Gravenhage wordt gehouden op een terrein aan den Nieuwen Parkweg. Het doel der tentoonstelling is lo. een beeld le geven van het ontwikkelingsstadium van de ver schillende onderdeelan van het land bouwbedrijf in Nederland in 1913; 2o. kennis te verspreiden omtrent het doei, het wezen en de resultaten van officieele maatregelen en instel lingen en van de vereenigingen, werk zaam op het gebied van den land bouw 3o. kennis te verspreiden omtrent de resultaten, die bij het toepassen van verschillende werkwijzen, en het gebruik van verschillende productie middelen bereikt kunnen worden 4o. leiding te geven aan het voortbrengen van producten en productiemiddelen en aan den handei daarin, door het tentoonstellen van het beste, wat op dat gebied be staat en door; voor zooveel mogelijk, een onderzoek in te stellen naar de gebruikswaarde van het tentoonge stelde. Uit Ned.-lndlë. Bij het depat temen t van koloniën is ontvangen het volgende telegram loos wee had uit hare woorden, uit hare gebaren tot hem gesproken, dat hij thans, nu hij zich weder in zijn eigen kamertje bevond, opgewonden heen - en weeriiep en de razernq nabij was. Wat was met Esther gebeurd Wat bedrukte haar, wat bracht haar tot vertwijfeling? Kon hij haar niet heipen Moest hij de geliefde zwijgend zien lijden, haar, voor wie hij gaarne zijn laatste hartebioed gegeven had De opgewondenheid, die uit iederen trek van het geliefde meisje sprak, was niet door zijne liefdesverklaring In het leven geroependit zag Wa lewski zelf in. Hij hoopte nu zelfs, dat Esther hem alleen op zoo hart- verscheurenden toon gesmeekt had, weg te gaan omdat zij hem eveneens beminde. Zou hij aan haar verzoek voldoen Ja. Er bestond voor hem geen hoo- ger gebod dan de vervulling dezer bede. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1