EST iisr_ ibriek, >chf. issinjen Zaterdag 20 Juli Feuilleton. Kromme Wegen. No. 170 50e Jaargang. Ls- tMMISSIE. RS per Ons. Bij deze Courant hehoorl een Bijvoegsel. Gemeentebestuur. BINNENLAND. 1912. PIiI. ijzen der Spe- jurKaarten ip van Pro- zijn 'kl. 2e kl. 3e kl. |75 f 2.25 f 1 60 60 f 2 10 f 1.55 2.4511.9511.45 aanvangen op laandag 23 jximum-aantal t te overhaaslg pogen geopend zich bevinden kken voorkomt. rden Extra-trein, wair de Extra- f 0.45. [■raad Program- ïtaald worden. vallende ziekte ^O, Pred. te INKER, Pred te te Mfddeiburg, Voorzitter. RHE1M, te Qin- Secretaris. ;LLE, te Kralin- ingmeester. ORN, te Breda, te Middelburg. loes. (MAN, te Rozen- 1EN 'T LOO, te jllK waar- DAMES-, >rdt tegen Ïlst. Machinerieën en mstructie. ten teiijken 'HINE van 200 CHINE van 100 ©or twee vuren, van 10.5 Afm« [ELBORDEN en )'s, zware Lucht- ïware koperen en pingen, op Dln9- sn 's morgens )ns. de Kermis alhier Y—VAN HILST. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitfl<aond>rd op Zon- m Feestdagen. bekendmaking. AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN voor de Openbare Lagere Scholen, Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvangende 19 Augustus ek.) wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze gsniccntc, dat vanaf Maandag 8 Juli tot en met Maandag 22 Juli e.k. uit sluitend ter Gemeente Secretarie (grif fie) iederen werkdag van des voor middags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leer lingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C. (B. Ewoutstr.), D (Groote Markt) en E. (Wagenaarstraat), zij die vóór 19 Februari 1913 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een trouwboekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen den 6 juli 1912. Burg. en Wetti. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, (L. S.) Staatscommissie voor de verdediging van Ned. Indië. Nader kan nog worden gemeld, dat de Staatscommissie voor de de fensie van Indië zich gesplitst heeft in eene financieel-politieke subcom missie, onder leiding var. den minister van kolonië.i, den heer de Waai Malefijt, vice president der staatscom missie en in eene technische subcom missie, onder leiding van den minister van oorlog, ad interim van marine, den heer Colijn, eveneens vice pre sident der Staatscommissie. Beide subcommissies komen morgen voor de eerste maal bijeen de finan- cieele vermoedelijk in het departement van koloniën, de technische in het gebouw van het ministerie van justitie en wel in de zaai waar steeds de ministerraad wordt gehouden. Voorts zijn tot adjunct-secre'arissen van de Staatscommissie benoemd Mr. J. C Jaher, luitenant ter zee le klasse, adjudant van den minister van marine en mr. W. C. Wendelaar, reserve eerste luitenant der cavalerie, tijdelijk werkzaam aan het departe ment van oorlog, zoodat het secreta riaat der Staatscommissie thans is o— 34.) Zelfs zijne merkwaardige onrust en verstrooidheid, die haar anders reden tot bezorgdheid, angst en nadenken zouden gegeven hebben, oefenden op haar denken geen blijvenden invloed uit. Eerst toen zij weder in haar ka mer was, herademde zijnu althans week de dwang, dien zij zich in de tegenwoordigheid baars vaders had moeten opleggen. Zij liet zich ook hier in een stoel glijden en sloot de oogen, om ie droomen, eindeloos te droomen, niet meer gehoorzamend aan het eigen ik, maar aan een vreemde macht, die haar hart was binnengetrokken, zon der dat zij het vermoedde, die mis schien ook reeds lang in haar hart uit aanwezige kiemen was ontstaan, «m dit arme hart thans alleen en ge heel te vervullen. saamgesteld uit de heeren G. J. Stea', algemeen secretaris van het gouvernement van Ned. Ind'ë, alge meen srcretarisR. Zuyierhof, lid der Algemeene Rekenkamer, en jhr. B. C. de Jorg% referendaris bij het depar tement van oorlog, secretarissende heeren Jager en Wendelaar voor noemd, adjunct-secretarissen. Feestdagen voor Militairen. De minister van oorlog, het wen- schelijk achtende vast te stellen welke dagen zijn aan te merken als feestdagen, bedoeld in het hoofdstuk „Van den dienst op Zon- en Feest dagen" van de reglementen op den inwendigen dienst, heeft onder intrek king van de thans geldende beschik king bepaald, dat als feestdagen bovenbedoeld zullen worden be schouwd lo. Voor de protesiantsche militai ren Nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag, le en 2a Paaschdag, Hemelvaartsdag, le en 2e Pinksterdag en le en 2e Kerstdag. 2o. Voor de roomsch-katholieke militairen in het geheele land, met uitzondering van het b'sdom Roer mond Nieuwjaarsdag, Driekoningen (6 Januari,) le Paaschdag, Hemel vaartsdag, le Pinksterdag, H.H. Apos telen Petrus en Paulus (29 Jum), Maria ten Hemelopneming (15 Augus tus), Allerheiligen (1 November) en le Kerstdag. Bovendien voor de bisdommen 's Hertogenbosch en Breda de feest dag van Marm Onbevlekte Ontvange nis (8 December), terwijl in het autsbisdom Utrecht op dien dag aiieen verplichting bestaat tot mishoo- ren, met uitzondering van enkele parochies, waar de katholieken zich ook van werken op dien dag moeten onthouden. In het bisdom Roermond zijn aan te merken als feestdagen bovenbe doeld: le Paaschdag, Hemelvaarts dag, le Pinksterdag, Maria ten Hemel opneming (15 Augustus), Allerheili gen (1 November) en le Kerstdag. 3o. Voor de Israëiietische militai ren Het Paaschfeest (de twee eerste en de twee laatste dagen), het We kenfeest (twee dagen), het Nieuw jaarsfeest (twee dagen), de Verzoea- dag, het Loofhuttenfeest (twee dagen), het onmiddellijk op het Loofhutten feest volgende Slotfeest (twee dagen), de twee dag, ook Vreugdedag der Wet genoemd. Al deze feestdagen treden, evenals de Sabbath, reeds bij het begin van den vooravond in. Aan deze militairen zullen, voor zoover zij niet aan de gestrenge krijgstucht zijn onderworpen en voor zooveel de belangen van den dienst daardoor niet ernstig zouden worden geschaad, de gelegenheid behooren Door Walewski's aderen vloeide het lichte Pooiscbe bioed, dat tot snelle besluiten voert, in liefde en haat; het lichte bloed, waarvan de galanterie jegens de vrouwen en de lichtzinnigheid aan het Pooiscbe le ven getu'gen. Maar de omstandighe den hadden dezen jongen Pool boven zijne jaren ernstig gestemd. Sinds hij denken kon, omgaven hem treurigheid en jammer. De nood des vaderlands, dien vader en broe ders met hun leven niet lenigen kon den, was het eerste begrip, dat zich in deze kinderziel ontwikkelde, die het middelpunt al van zijn gedachten uitmaakte. Als een engel moest hem dus wel zijne lijdende moeder toe schijnen, die stille, opofferende vrouw, die haar lot zoo heldhaftig droeg en reeds in de borst van den knaap de heilige vlam der vaderlandsliefde aanwakkerde, tevens zijne gedachten steeds op ernstige zaken inrichtende. Toen hij jongeling geworden was en een eigen oordeel kon vormen, over hetgeen den knaap slechts een smartelijk vermoeden geweest was, werd hij van zijne moeder gescheiden TELEFOGMK ÖMMES 10. ftbjonnesnents-ftdüerieniiëfi op seer tfoordegligs óooriosariden te worden gegeven, indien zij dit wenschen, bovenbedoelde feestdagen te hunnent te vieren en wel door hun vrijstelling van den dienst of verlof te verleenen, zoodanig, dat zq niet na het invallen of voor het eindigen van de feestdagen be hoeven te reizen en dat, als die feestdagen met enkele dagen tusschen- tljd op eikaar volgen, het verlof bui ten het garnizoen in verband met den afstand zooveel mogelijk ook strekt voor de tusschendagen. Verkiezing Provinciale Staten Zuid-Holland. De uitslag van de gisteren te 's Gravenhage gehouden verkiezing van een lid van de Provinciale Staten is als voigtUitgebrachte geldige stemmen 10471. Volstrekte meerder heid 5236. Hiervan verkregen de heeren K. Ter Laan (S. D.)4656, m\ M. de Mos (U. L. en V. L.) 4634, R. A. van Sandick (V. D.) 2181, zoodat herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren Ter Laan en D. Mos. Raadsverkiezing 's Gravenhage. De verkiezing voor den gemeente raad in district III had den volgenden uitslagUitgebrachte geldige stemmen 4435. Volstrekte meerderheid 2218. Hiervan verkregen de heeren mr. P. Droogleever Fortuyn (U. L. en V. L.) 2691, J. C. de Bruyne (S. D.) 582, Tn. P. C. van Dooren (R. K. en A. R) 1066, N. D. Kuiper (V. D.)95 stemmen, zoodat gekozen is de heer Droogleever Fortuyn. Onderhoud van geweren bij het leger. Door "net hoofd der Werkplaatsen voor draagbare Wapenen is een uitvoerig rappori uitgebracht aan den commandant van het veldleger omtrent het onderhoud der geweren M 95, die van de infanterie-regimer.ten zijn in geleverd (per regiment 400) en be stemd zijn om te worden uitgegeven aan de Landweer. Het onderhoud bij het Leger liet te wenschen over, blijkende uit bet navolgende a. Vrij veel loopen kwamen voor, die uitwendingen ingevreten roast vertoonden b. bij zeer veel geweren vertoonde de vizierklep groote schudding tus- schen het voetstuk in de breedte- richting van f et Wapen, (bij een korps 80 pet.) c. Nagenoeg de helft van de loopen was inwendig zwaar beroest, enkele geweren werden geheel droog beroest ontvangen. d. bij enkele geweren (tot 8 pet.) was de vizierkorrel zoodanig bescha digd, dat het richten niet goed doen lijk was. en naar de militaire academie gezon den, om den onderdrukker te dienen. Als officier te Petersburg had hij zich nooit op zijne plaats kunnen gevoelen. Daartoe bezat hij te veel zedelijk gevoel, dan dat hem deze gezelschappen zouden hebben kun nen bevallen, wier door halve be schaving bedekt; ruwheid en open lijke onzedelijkheid maar al te veel aan der. dag traden. Hierna kwam het ongeluk, dat hem de schande der dégradatie en het vreeselqk verblijf in de sirafafdeeiing bracht. Wel be stond naar de Russische wet de mo gelijkheid, dat hij éénmaal weder tot officier kon bevorderd worden, maar hij wist wei, dat men hem als ver meende samenzweerdi r slechter zou behandelen dan d.1 gemeenste misda diger en daarom koos hij met vieugde den weg der vlucht. In Peissr's huis had hij, na een zwaar lichamelijk, zoowel als geeste lijk lijden, eene soort wijkplaats ge vonden. Hij vertrouwde Peiser geheel en volkomen, wij! hij hem voor een patriot hield en hij gevoelde zich als in hef paradijs, sinds hij met Esther mocht vetkeeren. Vooris wekte hetde verwondering.dat niettegenstaande er reeds zoo dikwijls gelegenheid heeft bestaan om de slechtste geweren om ta ruilen, thans weder ruim 8 pet. der loopen (by een onderdeel 50 pet.) moest worden af gekeurd wegens de slechte schiettot- komsten. Congres voor Staatspensioneering- In de laatste bijeenkomst van het comité van den bond van Slaatspen- sioneering ter voorbereiding van het internationale congres vo >r Staats pensioneering, dat op 3 Augustus a.s. te 's Gravenhage geopend zal wc rden, werd meedegedeeld, dat 76 bonden en vereeriigingen, waaronder eenige politieke partijen, en 38 bosdsafdee- lingen zich ais leden lieten inschrijven. Het woord zal worden gevoerd door mr. Owen Evars, lid van de Eighiy- club te Londen, over „de werking en beteekenis der Old Age Pension Act van 1907"; door den heer Feenstra uit Hilversum over de vraag„Wie krijgen in het ontwerp-Talma geen staatspensioen" door den heer Harris Andersen, burgemeester van Rangen in Denemarken, met als onderwerp „Les subversions a la vieilesse en Denemark"door Enka (mej. Van der Vlies) over«Staatspensioneering en Cnristelijke iiefJe". Verder zullen het woord voeren dr. Gustav Bing uit Kopenhagen en een Bondsspreker, terwijl in de avond vergadering mr. Troelstra nag zal spreker. Een prijsvraag. Ingevolge opdracht van de 135e algemeene vergadering der Maat schappij van Nijverheid b.engt het hoofdbestuur dezer Maatschappij in het orgaan het volgende ter keijnis De Maatschappij van Nijverheid looft een prijs uit van éen honderd gulden en de groote zilveren medaille der Maatschappij voor de beste be schrijving van de wijze waarop een Nederlandsche uitvinding rendeerende werd gemaakt. De beschrijving moet omvatten de wijze waarop de uitvinding werd gedaan, waarop zij voor de praktijk werd geschiKt gemaakt, waar op octrooi werd verkregen en waarop zij werci verkocht en (of) thans wordt geëxploiteerd. In de toelichiing lezen wij o.a. dat de antwoorden in handen zullen worden gesteld van eene commissie van beoordeeling, welke preadvies uitbrengt, waarna het hoofdbestuur beslist. Hl OEN HM QP m TAK.~~ Ook op het gebied van de sport verovert zich de moderne vrouw de eene positie na de andere. Tot voor korf is de elegante maar moeilijke Hij zou niet jong en vurig hebben moeten zijn om niet in dit schoone meisje belang te stellen, er werkten echter nog een groot aantal andere omstandigheden toe mede om in zijne borst teedere gevoelens voor Esther te wekken. Zij bevond zich in eene omgeving, d e nóch bij hare bescha ving nóch bij haar zacht vrouwelijk karakter paste, tusschen Peiser en Ba- ruch in de achterkamer eener herberg scheen Esther een diamant in lood gevat. Hare natuurlijkheid, hare kui- sche bedeesdheid jbetooverden hem evenzeer, ais het medelijden dat zij hem betoonde, en de^uren, die hij in haar gezelschap mocht doorbrengen schenen hem uren van zaligheid. Misschien evenwel zouden de ge voelens, die hij Esther toedroeg, hem zelf niet volkomen duidelijk gewor den zijn, ware niet de dag gekomen, waarop Esther blijkbaar vermeed hem te ontmoeten. Eerst toen hij haar ge zelschap ontberen moest, wist hij, wat zij hem was, eerst uit de smart er over dat zij hem meed, gevoelde hij, hoe hij het liefelijke meisje met zijne gansche ziel vereerde en aanbad. Deze overtuiging zijner liefde wekte polosport nog het privilege van de mannen alleen geweest. Thans hebben de vrouwen zich ook hier op gewor pen en wc-1 met groot succes. Uit Amerika komt nl. het bericht dat twee vï ouwelijke polo-vereenigingen een verhittenden strijd gestreden hebben. De jWeideïecuwerikken" hebben de overwinning behaald. De beide„teams" waren echter niet s'erk genoeg om geheel en al de mannen fe kunnen missen en daarom bestond de ach terhoede uit mannelijke spelers. Alle polo-speelsters zaten natuurlijk als mannen te paard. Zoo zoetjesaan waagt de vrouw zich op elk terrein, dat tot dusver voor haar verboden scheen, en in veie gevallen heeft zij een succes, dat verbazing en verwondering wekt. Zoo doen de dames zich den laatsten tijd ook al als toasters kennen. Er is lang over geklaagd, schrijft een Amerikaansch blad, dat de kunst van het toasten meer en meer ver loren gaat. In den laatsten tijd echter is de vrouw te hulp gekomen, en aan feestmalen, waar zoowei mannen ais vrouwen het woord voerden, was de algemeene indruk, dat de vrou wen het er beter afbrachten. Na zuik een diner te New-York zei een der mannelijke gasten: „Devrouwen zijn niet zulke egoïsten." Iedere man dacht zichzelf de ster van het gezelschap. Hij bleef 20 minuten en larger aan het woord, tot hij ieder een verveelde. De vrouwen bleken verstandig. Ze stonden op, spraken uitmuntend, maar niet langer dan 5 minuten, en dan gingen ze weer zit ten, terwijl een ieder verlangend was, om nog meer te hooren." Lang hebben de vrouwen, gaat het blad voort, ir. eik- gewoon gezin zitten luisteren naar de verhalen van hun vaders, broeders en echtgenoo- ten. En haar werd altijd gezegd, dat geen vrouw een verhaal kon doen, zooals het behoort. En intusschen leerden zij, „hoe het niet moet wor den gedaan." Om te handelen kalm zaken doen op de beurs schijnt echter niet in den aard der vrouw te liggen, Althans, op de beurs van New-York worden geen vrouwen toegelaten, maar er zijn verscheidene New-York- sche dames die druk aan 'i specu- leeren doen en een effectenhandelaar had een lokaal in het beursgebouw afgehuurd, waar de dames werden toegelaten, zij haar orders konden ge ven en den loop der koersen nagaan. De beurs-autoriteit heeft evenwel dit lokaal gesloten en bepaald dat in het geheele beursgebouw geen dames zullen worden toegelaten, omdat naar hij beweert vrouwen niet tegen haar verlies kunnen, en schan daal maken ais zij geld verloren hebben. echter geene jubelende vreugde in zijne borstzij vervulde hem veeleer met angst, met ontevredenheid jegens zich zelven. Vermoedde hij, dat deze machtig in hem opvlammende hartstocht aan al zijn ongeluk slechts eene nieuwe smart kon toevoegen Hij dacht daarbij echter niet in de eerste plaats aan zichzelf, veel meer aan Peiser en Esther. Hef scheen hem onwaardig achter Peiser's rug eene liefdesbetrekking, al ware deze nog zoo kuisch en; rein, met zijn dochter aan te knoopen, eene lief desbetrekking bovendien, waarvoor geen uitzicht bestond. Peiser was een streng geioovige Jood, die zeker nooit tot een verbintenis zijner dochter met een Christen de toestemming zou ge ven, bovendien zeker niet met iemand, die zóo zonder middelen, zonder va derland en zonder eenige hoop zelfs was als Waiewski. Zijn graventitel kon hier niet in aanmerking komen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1