Gemengd Nieuws. In ieder geval moet men, als de rozen volop in bloei staan, ze om den anderen dag nazien en de uitge bloeide bloemen verwijderen, om te voorkomen, dat deze met de goede in aanraking komen, die daardoor besmet zouden kunnen worden. Men verwljdere in den rozenhof ook da uitloopers aan den voet of den stam der rozen, welke eenigszins den groei belemmeren. Het besproeien in den avond bij droog weer is uitnemend om het zoogenaamde w i t tegen te gaan, terwijl het ook een bestrijdingsmiddel i3 tegen de rups. Het beste middel hiertegen is echter: afzoeken, dage lijks afzoeken Ook ter wering van de groene luis kan besproeien dienstig zijn. Het ia orde houden der bloem perken, geeft nu geregeld zorg. Voor al bij vochtig weer zal men de meeste uitgebloeide bloemen en gele blade ren aantreffen ook de laatste neme men weg. Elke week moeten de kan ten worden afgeplukt of afgestoken, om het gras uit het perk te houden. Vuile bloemen en bladeren worden ook weggenomen. De perken met Knolbegonia's moeten goed vochtig worden gehouden. De planten worden begoten met een sproeigieter, maar dit is niet voldoende men giete ook eens tusschen de planten met een pijpgieter. Wat het gieten in het algemeen Detreft, dikwijls wordt gevraagdhoe vaak moet ik gieten? Die vraag is moeilijk te beantwoorden. Evenmin als de mensch eiken dag dezelfde behoefte aan drinken heeft, heeft dat de plant. Al naar het weer is, kan het gebeuren, dat een potplant dage lijks twee malen moet begoten wor den, om geen gebrek te lijden, als het warm, zonnig weer is, terwijl dezelfde plant in 't zelfde jaargetqde 4, 5, 6 dagen kan wachten, eer ze begoten moeten worden, namelijk bij bewolkte, regenachtige lucht. Als regel kan gelden, dat men een pot plant niet eer mag begieten, dan wanneer de aarde in den pot begint droog te worden. Niet siofdroog dat zou te ver gegaan zijn. Een nauwkeurig opmerker zal 't al spoedig aan de plant kunnen zien of de plant water noodig heeft, daar natte aarde donker bijna zwart ziet, droge daaren tegen een lichte kleur heeft. Bij groote potten kan men nagaan of de aarde vochtig is, door tegen den pot aan te kloppen. Is de klank dof, dan is de aarde nat genoeg; is de klank daarentegen helder, bijna als een klok, dan is 't hoog tijd om te gieten. 't Ergst zijn in elk geval die plan ten er aan toe, waarvan de eigenaar zegt„Ik begiet ze aile dagen en toch willen ze niet tieren." Door dat maat door blijven gieten eiken dag wordt de aarde te nat, te zuur, leamig, de wortels gaan afrotten en de plant kwijnt langzaam weg. Zeer verkeerd is hei de planten van onderen door 't bakje water te geven, uitgezonderd de eigenlijke waterplanten ais Caila, Cyperus, enz., integendeel moet, als door 't gielen van boven water in 't onderstaande bakje is geloopen, dit worder; verwijderd, opdat geen stil staand vocht het groeien belet en de wortels doet bederven. 't Bi.ste water om te gieten is regen- of livierwater. Kan men dit niet krijgen en moet men zich met pulwaier behelpen, dan late men dit een paar dagen buiten staan, eer men het gebruikt, 's Winters moet het bovendien eerst eenigszins lauw ae- maakt worden. Daar wordt echter ook wel beweerd Fransche kwee kers beweren uit ervaring te spreken dat men gerust op 't midden van den dag, als de zon blakert op de planten, deze nut het koudste water uit dan pui mag begieten. Men zou de planten nict3 behoeven te ont zien, ze zouden door dat frissche bad hoegenaamd niet hebben te lij den. Men kan hei probeeren, met beleid 1 Vlissingen, 18 Juli. De gemeente rekening over 1911 stuit in ontvang op een bedrag van f 1.262 571.98 en in uitgaaf op f 1.271.561.40. aizoo met een nadeelig saldo van f8989.42. Onder den titel „Quick Ocean Transit" by two slow D termen, is door de heeren jhr. J. J. O. B cker en J J. L. Bourdrez, C. E. een boekje samengesteld, waarin wordt aangetoond wat de beste en vlugste Trans-atlantische verbinding zou kunnen worden. Wq ontvingen een exemplaar van dit boekje, waarin ook verschillende kaarten voorkomen van de voorge stelde routes. Verder wordt uitvoerig uiteengezet dat deze verbindingen zouden moeten zijn directe lijnen van Vlissingen naar Montauk en Haüf x(0 irikust vai Noord-Amerika) en van Biacksod (jersche Westkust) naar genoemde plaatsen. In het boekje wordt o. a ook een beschrijving gegeven van de haven te Vlls3ingen en wordt gezegd dat de tegenwoordige haveninrichtingen te Vlissirgm geheel onevenredig zijn in verband met de moderne Atlantische scheepvaart en wordt aangedrongen dat de regeering die maatregelen zal nemen, waardoor de prachtige haven van Vlissingen geopend wordt voor „Quick Ocean Transit". Naar wij vernemen, heeft de com missie uit Ged. Staten, beiast met het toezicht op de Proyinale Stoom bootdiensten, hedennamiddag aan de binnenhaven een onderzoek ingesteld naar een geschikte ligplaats voor de stoombooten die thans van Zierikzee op Middelburg varen, welke booten voorloopig ais proef zullen doorvaren tol Vlissingenbenevens tot het tref fen van regelingen, ter uitvoering van dien dienst. Aan onzen verslaggever werd gis terenavond de toegang tot het Con certgebouw geweigerd met deze woorden „(J hebt ons in uw verslag tot op het hemd uitgekleedgeen toegang I" Hij kon niet nalaten te meesmuilen en wij dachten zoo by ons zeivenHebben die koningen van den bioscoop maar zoo weinig kleeren aan? In wat voor gewaad zitten die vorsten dan op hun troon Zijn het wei koningen? 't Schijnt, dat de vergelijking met de voorstellingen in „Cosmopilitain" dien heeren dwars in de maag zit. En toch behoeven die voorstellingen niet onder te doen voor die in het Con certgebouw. Laten wij hier nog bij voegen, dat, naar hetgeen wij zoo al in den Joop der week hebben gehoord, wq zeer betwijfelen, of het bezoek aan den bioscoop van Alberts Fières niet aanmerkelqk minder zou zijn, als Louis Bouwmeester tijdens de voorstellingen niet optrad. Volgens het eerste ontwerp voor de winterdienstregeling op de lijnen der Staatsspoorwegen, komt er geen verandering in de uren van aankomst der treinen te Vlissingen. Van de vandaar vertrekkende trei nen wordt de trein 340, die nu om 9.10 uit Vlissingen vertrekt, vervroegd tot 8.57, en uit Middelburg van 9.20 op 9.07. Inplaats van te 11.13 komt die trein dan te Roosendaal aan te 11 uur. Voor de aansluitingen richting Breda en richting Rotterdam brengt deze vervroeging geen verandering. Men komt daar evenals nu resp. te 11.45 en 1.03 aan. Doch terwijl men nu te Roozendaal voor de richting Esschen moet wach ten lot 11.49, waardoor men nu te Antwerpen arriveert te 12.40, zou men dan te Roozendaal nog de aansluiting op den trein van 11.06 kunnen halen, die de reizigers te 11,42 in Antwerpen brengt. (,Midd. Ci.") Het circus Semay was gisteren avond weder geheel bezet met een belangstellend publiek, dat volop ge noten heeft van de verschillende prestaties, wat overduidelijk bleek uit het spontaan applaus na elk nummer. In de gisterenavond gehouden anti- kermisvergadering van de Christ. Jongelingsvereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" werd door ds. H. C. Hogerzeil de wenschelijkheid betoogd om een adres aan den gemeenteraad te zend an, waarin verzocht wordt de kermis af te schaffen. Bij beschikking van den minister van oorlog, ad interim minister van marine, is met ingang van 1 Augus tus de officier van gezondheid der le klasse D. J. Vrijdag, geplaatst te Vlissingen. Doordat de „Walcheren" te laat aankwam, werden mtt de extra-trei nen naar Middelburg heden in het geheel slechts 52 personen vervoerd. Daarentegen werden om 12.10 met drie achter elkaar rijdende trams ruim 300 reizigers vervoerd, terwql om 12.30 evei eens nog een kleine 100 touristen, alien afkomstig van de Belgische badplaatsen, van hier naar Middelburg vertrokken. De Engelsche barge „Gladys" is heden van hier vertrokken met een lading cokes naar Rochester. Het Zweedse;;e stoomschip „Blen- da" wordt de volgende week Don derdag hier verwacht om een lading cokes in te nemen voor Christiaan- stad (Zweden.) De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft, voor zooveel noodig, opnieuw met aandrang de gewenschte positieverbetering van de gemeente veldwachters in de zorgen van de burgemeesters in deze provincie aan bevolen. Voorts heeft hij hun aan dacht gevestigd op een tot hem ge richt verzoek van de vereeniging van gemeenteveld wachters in Zeeland om te bevorderen, dat aan den veld wachter en zijn gezin vrije genees kundige behandeling worde verleend, en hem het gebruik van een rijwiel of vergoeding daarvoor worde toege kend. Door de politie te Middelburg is proces-verbaal opgemaakt tegen een uit Rotterdam afkomstig persoon, die poogde te Middelburg rijwielen te stelen, doch die daarin verhin derd werd. Het kinderzendingsfeest, dat Woens- dag op de buitenplaats „DerBoede" onder Koudekerke is gehouden, is uitstekend geslaagd. Meer dan 2000 kinderen waren geschaard om de spreekplaats, waar op aangename kinderlijke wijze gesproken werd over de zending. Zendeling Guillaume sprak o.a. van de Batakkinderen en wat zq deden ook voor de zending. Zendeling Fortgens had het over de heidensche gewoonten opHalmaheira bij ziekte, dood en begraven, terwql dr. Van Hoeve, O. I. predikant, sprak over de levenswijze op Ambon. De voorz. van den Cl. Z. R., de heer A. Peter- meqer te Middelburg, wekte de kinde ren op tot meer Zendingsliefde en Zendingsqver. Het gesprokene werd afgewisseld door het zingen van mooie zendingsliederen, osder bege leiding van 't fanfare korps van Serooskerke. In de pauze en na afloop werd op een uitstekende wyze voor ver- frissching gezorgd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. De zittingen der Alg. Synode zyn gisteren in het ge bouw van de Algemeene Synode te 's-Gravenhage geopend door den president van jaren, den heer H. A. Leenmans, pred. te Harlingen. De president begon met het lezen van P3alm 122. Hq herdacht het veertig jarig ambtsfeest van den secretaris der Algemeene Synode den heer j. Knottenbelt herinnerde aan de vyf- tigjarige promotie van dr. A. W. Bronsveld en deelde mede, dat hedan voor 25 jaren prof. dr. L. Knappert de Evangeliebediening aanvaardde. Voor Zeeland hebben >n de Sy node zitling dr. G. J. Wtyland, pre dikant te Veere en de heer P. Lands man, ouderling te Vlissingen (secre taris van den heer P. J. Siegers.) Tot lid van het moderamen werd o. a. gekozen dr. G. J. Weyland, pre dikant te Veere tot vice-president. Men schrqft ons uit Middelburg Gisteren had alhier de herstem ming plaats voor 38 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. In herstemming kwamen 44 candidaten van de kiesvereeniging, welke evenredige vertegenwoordiging voor staat en 32 van de confessioneele kiesvereeniging. Eerstgenoemde richting had zes candidaten bij loting doen uitvallen en nam dus mei een lijst mtt 38 namen aan de herstemming dee). Deze 38 personen werden met een meerderheid van ongeveer 100 stem men gekozen, namelijk met 579 tot 545 stemmen, terwijl het hoogste cijfer van een der 32 candidaten der confessioneele partij 484 bedroeg. In het geheel namen niet minder dan 1086 kiezers aan de herstemming deel, terwyi op 3 Juii bij de stem ming 1072 personen van hun kies recht gebruik maakten. Toen werden gekozen 24 candidaten van evenre dige vertegenwoordige, die allen ook door de Ethische kiesvereeniging waren gesteld en bovendien 5 ge meenschappelijke candidaten van de confessioneeten en ethischen en ten slotte 1 candidaat, die op de lijsten van elke richting voor kwam. Het kiescollege zal alsn.u bestaan uit 62 vooi standers van evenredige vertegenwoordiging, waaronder 31 modernen en 31 ethischen en boven genoemde zes personen. Door den uitslag van deze verkie zing wordt de mogelqkheid geopend, dat te Middelburg ook eer, vrqzinnig predikaat beroepen wordt. Reeds vele jaren zijn alle zes predikanten orthodox. Beroepen te Retranchement de heer K F. Proost, cand. te Leiden. Op de voordracht voor onderwq- zers aan school no 9 te Nijmegen komt o.a. voor de heer P. M. School meester te Vlissingen. Aan het verslag der Vereeniging van officieren tot onderlinge onder steuning in geval van overlijden is het volgende ontleend. De rekening loopt van 1 Juii tot en met 30 juni 1912. Da ontvangsten bedroegen f 27 398.41 en de uitgaven f31,007.34, zoodat er een nadeelig slot is van f3608.93 ontstaan door de zoogenaamde kostelooze uitkeerin- gen. Deze zullen ophouden tot het nadeelig saldo heeft opgehouden te bestaan. Het aantal leden bedraagt 2079. Er zqn gedaan 53 uitkeeringen van f550. Een bakkersknecht ie Hommeris heeft eenige dagen geleden de on voorzichtigheid gehaï op 'n 17 jarigen jongen etn buks aan te leggen, welke hij ten onrechte meende, dat niet ge laden was. Het meisje werd in den hais getroffen en is in hetz'ekenhuis te Sneek aan de gevolgen overleden. In de Regge onder Nqverdal is gistermorgen het ïyk van een 78 jari gen arbeider gevonden. Een man te Gilze (N. Br.), die de vorige week door het trappen in een hazenstrop viel en zich ernstig bezeerde, is aan de gevolgen overleden. Een familie te Sliedrecht heeft bericht ontvangen, dat een man aldaar woonachtig, te Brunsbultel is verdronken. Dinsdag is bij het zwemmen te Moerdyk de zoon van een aannemer verdronken. De vader te Dussert, werd telegrafisch verwittigd. Per stoomfiets naar Moer dijk komend ontmoet deze onderweg een vrouw met een kruiwagen, kan niet wijken, vaL en breekt een arm. Na eerst te Zwaluwe verbonden te zqn, kon hy per rijtuig naar Moerdyk. Een negenjarig meisje te Dussen (N. Br.) is door een zonnesteek ge troffen en aan de gevolgen overleden. Te Uithuizen is een vrouw toen zq haar hootd wilde verfrisschen in hei .Maar", te water geraakt en ver dronken. Zq was moeder van 5 kin deren. Te Ulrecht is een sergeant der genie bij het baden verdronken. Het lijk is overgebracht naar het mi litaire hospitaal. Te Baarle Nas sau is een man uit Turnhout door een trein overreden. In het gasthuis te Turnhout is hq overleden. Te Erm (Zuid-Drente) heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Een. 7 jarig knaapje zou met een paar broertjes de koeien halen. Ia het land gekomen, wilde hij een paard, dat daar ook liep, wegjagen. Het dier sloeg echter achteruit en trof het kereltje vlak in het gezicht. Het geheele gezicht werd stuk geslagen, zoodat het eenige uren later reeds is overleden. Te Barneveld is een slang gedood, in welker maag zich een nog levende kikvorsch bevond. Toen men dit beest uit zqn gevangenschap zerlost had, sprong het weldra weer weg, alsof er niets gebeurd was. Het zal toch geen „zeeslang" ge weest zyn Omstreeks eif uur gisteravond dreigde in de Witte Stad in het Pa leis voor Volksviyt te Amsterdam een Marokkaansche burger-oorlog uit te barsten. Het laatste nummer van het programma vermeldt een worstelpartq tusschen een Amerikaan en een Ham burger. Na een kotten strijd trad de Amerikaan als overwinnaar uit het strijdperk echter zeer ten spqt van het talrijke publiek dat van meening was dat de Amerikaan zich van onwettige strijdmiddelen had bediend. In stede van toejuichingen steeg een oorver- öoovend gefluit op en nam het pu bliek een dreigende houding aan. Be schermd door Marokkaansche solda ten en omringd door de ontstemde menigte verliet de overwinnaar het oorlogterrein, waarna hq zich door in een atax te slappen aan hetstrydge- woel onttrok. By slation Tegelen is Dinsdag een zandtrein in de flank gereden door een goederentrein uit Ver.io. ZtS wagons werden geheel vernield, de zevende beschadigd. De tender van den zandtrein werd uit de rails ge licht. De lqn naar Venlo geraakte versperd, de passagiers moesten over stappen. -• Eenige cijfers, ontleend aan de statistiek van het geraeentelqk bureau te Londen over 1911 1912. Bevolking (het betreft alleen Londen dus zonder de groots voorsteden) 4,522.061 inwoners,schuld 114.781.461 pond st., huwelijken in dat jaar 40.201, geboorten 112,795, overiqden 61.909, dood door ongelukken 1846, branden 3209, armen 140.500, po'irieagenten 17.293, postbeambten 94.469, brand- weeriieden 1365, automobielen 8318, postkantoren 1061, verzonden brieven 805.900000, briefkaarten 199.800.000, telegrammen 23.662,000. De invoer van Londen bedraagt 33.06 pet. van den totalen invoer van het Vereenigd Koninkrijk. Van den voortvluchtigen kasbe- diende Bruning, die de Dresdener Bank voor 240.000 Mark bestolen heeft, is nog altyd geen spoor gevonden. Ook niet van de juffrouw, dje zich zoo behulpzaam tot de politie had gewend in een ongeleekenden brief. De politie heeft nu ook ontdekt, dal B uning volstrekt niet uit armoede den diefstal gepleegd heefi. Voor enkele jaren had hq 30,000 Mark geërfd, waarvan hij al geleidelijk 20,000 Mark had opgemaakt, en verder had hij nog 300 Maik uitslaan. De politie heef! op dat geld beslag gelegdmaar Bruning zal er wel niet door bewogen worden terug te keeren. In het kanton Solothum (Zwit- seriand) heeft een even zonderling als droevig ongeluk plaats gehad. Drie knapen waren aan het baden in de nabyheid van een electriciteitsfa- briek aan de Oesch, een zqriviervan de Aare. Plotseling verstomden ds knapen en werden levenloos stroom- afwaarts gedreven. Tegeiyk zag men vele doode visschen aan de opper vlakte versctrijnen. Toen men de kna pen uit het water haalde, waren zq alle drie dood. Uit het onderzoek bleek, dat een electrische geleiding in de fabriek defect was en dat de stroom door het water in den grond was gegaan. Daardoor werden de kna pen gedood. Toen baron Nathaniel Rothschild in 1905 strief, legateerde hq 20 mil- lioen voor een inrichting voor zenuw lijders. De arme rykaard, die zijn leven lang zenuwiyder geweest was, wist wat dat zeggen wou, en heelt toen de mooie gedachte gehad oit voor zqn lqdensgenooten een inrich ting te stichten, waar zq in een mooit natuur kosteloos rust en verpleging vinden kunnen. Er weid een comiti gevormd met den bekenden psychia ter prof. Wagner von Jaueregh aas het hoofd, dat op een mooi pun; bq Weenen op den „Rosenhügel" di verschillende paviljoens heeft opge richt, die staande in een mooist aanleg, aar. een villapark doen den ken. ia het hoofdgebouw zijn de laboratoria, de consultatie-kamers en de woonplaatsen voor de doctoren, la het „Kurmittelheim", d.w.z. hel huis waar de methoden voor de behandeling zijn ondergebracht, be vinden zich badhuizen, voor kuren met koudwater, warme lucht, minerale en koolzuurhoudende baden en terras sen voor de behandeling door lich; en zon. Bqzonder interessant zqn de werkplaatsen, omdat handenarbeii zoo nuttig is voor zenuwlijders. De mannen zullen mei schrijnwerk bezi; gehouden worden, de vrouwen.zullsi keren boeken inbinden en vlechten zooals dit reeds in Zehlendorf b; Berlqn met vrucht is ingevoerd. 0[ het oogenblik zyn drie huizen ol paviljoens gereed van de zes dit komen zullen. Alles is op een groot- scbe schaal ingericht en man ka; zien dat hier uit een ruime beun geput is. Bouwmeesters van di; vorstelijk-? inrichting zijn de heers; Helmen en Fellner, die ook di ontwerpen maakten voor een nieuws; Haagschen schouwburg. („N. R. CO) In de diereniemmerq van „L Gouline" op Montmartre te Parijs gingde lemmer Jackson Maandagavos; in net beestenhok, waarin zich es: panter bevond. Zoodra hq binnen was werd Jacksor. door het dier aangeval len, dat zijn schede! met den klau< omkneld hield. Toen drongen vrouw La Gaulle en haar 15 jarige zoon in het hol en konden het dier verwijderen. B (emmer werd gevaarlijk gewond. Nabq de stad Sombreretef Mex co iigt een oord waarnaar i deze snikheets dagen mlssctils: menigeen zal verlangen, een ber| kloof, die ieder jaar slechts drie nuteu door de zon beschenen wok en verder het geheele jaar in kot schaduw gehuld is. Het is een natuurlijke kloof in h' gebergte, 600 meter diep en sleek op 21 Juni dringen de zonnestrak door tot op de diepste punten. E stad Sombrereie ligt vlak bij' kloof juist op den kreefiskeerk# dcor welke geografische ligging o; het bovenverhaald verschijnsel vei klaard wordt. Ieder jaar gaan op 21 Juni H groot aantal toeristen naar de klo en dalen in de zwarte diepte net om de weinige oogenblikken te bj leven, dat het zonnelicht den bo# beschqnt. Talrijke fotografen mak1 van deze oogenblikk-m gebruik «j foto's te nemen van de merkwa' dige kloof. Volgens ooggetuigen het een eenig schouwspel zijn, waj neer na lang wachten langzaam zonnecirkel boven de smalle open" van de kloof verschynt. Slechts minuten wordt dan de bodem de spelonk beschenen en dan wo' het weer duister voor een gej": jaar. Natuurschoonheid bezit de k"

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 2