ingen Dinsdag 16 Juli Kromme Wegen. Mo. 160 56e Jaargang. 1912, binnenland. Feuilleton. cfen. ïypotheken. ioeding rendienst. •Schelde. I' f DON No. 3. it en Pand- iie Iienrzen. en onder- ffecten braakvrij :rstrekt. ïKH-KLOP. Ooievaar" m de strengste lasdeuren en Gissingen in profielkaarten 3GO. LCHEREN. Son S.3.) 6.22* .15, 11.12*. lorsluia, de Paul votel ie resp. 5, 9.23, 10.35§, 11.15*. Domburg: 6.45, 6.07, 8.40 en Idelburg5.05*, 15, 6.55 en 9.37. issingen 5.05*, .55 en 9.37*. loopen alleen 15 Mei tot en ■einen gemerkt rtdagen te Mid- -, 6.20, 6.45 —.10.20, 10.40 2.30,1.—, 1.30*, .32. 4.50,5.20, 8,20. 6.10, 6.30, 10.10, 10,30, .m. 12.10, 12.40, 3.40, 4.10, 4.40, 3, 7.30,8—, 8.30 des Zondstga uit ,43 c) en 6.35 d) c) en 7.05 a) en 5.05 en 6.35 d* li) heb vertrek van 5 a keuzen vm. 8.50, öns, Boraaelen en ten hoogste 15 boot van 10.45. m 16 April tot 7.10 7.53 aB e.2l gj 34 0.38 II 10.5 *8.- 8.57 8.20 9.40 8.51 11.02 12.2 1.38 11.62 tfc de boot later ad. a. en b jerhaneen, naar J-treinen zonder meterdameebe tijd, Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- ©n Feestdagen. TELEFOONNUMMEE 10. A&onnemenfs-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden De president der Tweede Kamer. Het „Hbl." schrijftDe Kamer verliest ir. den heer Van Byiandteen zwak maar uitermate goedhartig president, een humaan gentleman wiens eenige kracht school in de algemeene sympathie die hij genoot maar die, als zich eens wezenlijke moeilijkheden voordeden, niet vol doende bleek gom het prestige van den voorzitter en van de Kamer te handhaven. „De Kamer heeft geduld met mij gehad en ik heb wel eens geduld met de Kamer gehad," zei de heer Van Bylandt met de goedgehumeurde gemoedelijkheid, die hem een zoo vriendelijke figuur in den presidialen zetel maakte. Te veel geduld heeft hij vaak mtt de Kamer gehad en de heer Lieftinck duidde het bloemrijk aan door te zeggen, dat „de moker des gezags"den scheidenden president misschien soms wat zwaar viel op te tillen op het juiste oogenblik. Maar met dat al is stellig niet te ontkennen, dat een president, die alle persoonlijke sympathieën der le den in zich vereenigt daardoor indi rect tevens een niet te onderschatten eenheidsktaciit voor de Kamer wordt. En dat zullen zijn opvolgers, op deze wflze, niet licht meer kunnen worden. Vrijzinnige samenwerking 1913. „De Wereld' noemt de mededee- lingen van „De Vaderlander", het blad van de Liberale Unie, omtrent de onderhandelingen over vrijzinnige samenwerking in 1912 ontijdig, voor barig, en ook niet juist. De waarheid is zegt „De We reld" het dient nu te worden ge zegd dat onderhandelingen zijn geopend en worden gevoerd, naar aanleiding van de vraag óf, er. zoo ja, op welke wijze, hetzij samenwer king, hetzij onderling overleg in 1913 mogelijk zal zijn tusschen de drie vrijzinnige partijen op de basis van het algemeen kiesrecht, het door geen correctieven verzwakt algemeen kiesrecht. Op dezen gr.ndslag zullen de onderhandelingen dus óf moeten ge lukken óf anders mislukken. Het komt ons dringend noodjg voor, dat men de zaak nu verder haar loop late. Te zijner tijd zal er naar buiten wel alles van blijken, hetzij door voorstellen der hoofdbe sturen aan hui organisaties, hetzij door een, in gemeenschappelijk over leg door de onderhandelende per sonen opgemaakt communiqué aan de pers. Een voordeel kan het tot dusver reeds meegedeelde hebben gehad „de stellers van moties" kunnen er uit vernemen, dat zij de pen die zij -o— 30.) Hadden niet soms de kleine zorgen, aan de huishouding verbonden, Esthers gedachten afgeleid en al was het dan ook slechts voor een tijd op onver schillige dingen gericht, de hulpelooze ware vertwijfeld. Thans deed zich weder een kleine zorg aan haar op, die zelfs groot dreigde te worden, ofschoon zij niet haar eigen persoon betrof, de zorg voor Baiucb. Sinds den namiddag van den vorigen dag was hij ver dwenen en den nacht over niet tehuis gekomen, thans was de voormiddag zoo goed als voorbij en nog altijd was hij niet teruggekeerd. Esther ging naar de kamer, waarin üaruch anders zijn verblijf hield. Deze lag onmiddellijk naast de werkkamer van Pelser en leverde een aanblik op, die men minstens origineel kon noe- o.i. tot dat doel noodig hadden moeten opnemen, voorloopig althans zeker wel uit handen kunnen leggen. Militaire berich'en. De regeering heeft bepaald, dat het Nederlandsche leger bij de groote najaarsmanoeuvres in Zwitserland vertegenwoordigd zal worden door kolonel Coliette van het 3j regt, int. aan wien wordt toegevoegd een otfi cier van het Ned. Ind. ieger. Deze manoeuvres yinden waarschijn lijk plaats in de tweede helft van Augustus en begin September. De tot le luitenant bevorderde 2e luit. E. H. C. van dent, van het 3e regt. ij.L'te Bergen-op-Zoom, wordt van 16 dezer tot 14 Oct. gedetacheerd bij de normaal schietschool. Voor eenigen tijd is aan de korpsen opgave gevraagd van de gewezen reserve officieren, die thans verblijf houden in Ned.-Oost-lndië, zulks naar men meende, in verband met de re organisatie plannen daar te lande. Thans heeft de minister van oorlog medtdeeling verzocht van de militie- plichtigen van alie rangen en van de leden van het reservekader, die zich thans in Ned.-Indië ophouden. Nederl. Bond van Gemeante- ambtenaren. Uit het verslag over 1911 blijkt, dat het ledental weder toegenomen is en op 1 Januari 1.1. bedroeg 3511. Een bijzondere aansporing wordt tot de afdeelinger. gericht om krach tige pogingen in het werk te stellen, het ledental flink vooruit té brengen en voor de vereeniging propaganda te maken. Het zeer belangrijk rapport der commissie ter bestudeering van het leerlingwezen kwam tegen het einde van het jaar gereed en zai in de e.v. algemeene vergadering een onderwerp van beraaoslaging uitmaken. Verslag wordt gegeven van hetgeen door tusschenkomst van Ged. Staten in de verschillende provincies gedaan werd om de aandacht te vestigen op de wenscheüjke verbetering van de wedden der secretarie-ambtenaren. Intusschen meent het bestuur dat een goede oplossing der salarisrege ling alleen verkregen zal kunnen worden door een wijziging der gemeentewet in den geest ais onze „Proeve" aangeeft. Moge de regeering toch naast de belangen van andere categorieën van personen de onze niet uit het oog verliezen, want er is hier een nood toestand, welke dringend om voorzie ning vraagt. Wij hebben een open oog voor de belangen van hen, voor wie de sociale wetgeving binnen korten tijd belangrijke verbeteringen zai in het leven roepen; wij gunnen gaarneeen men. Zij bevatte weliswaar ais meu belstukken slechts een ledikant met bed en een ouden stoel, in welks gebioken zitting een bruin gekleurd waschbekken zat vastgeklemd, maar de witgekalkte wanden waren met teekeningen van Baruchs vinding en uitvoering bedekt en deze teekeningen bestonden uit handen, weike afwisse lend van vier of zes vingers voorzien waren. De grond was met getallen bedekt, die met krijt geschreven berekeningen vormden, en waarvan de uitkomst steeds negen of elf was. En toch was deze krankzinnigheid bij Baruch eigen lijk de eenige en de storing van zijn geest dus slechts eene gedeeltelijke. Evenals vele anderen zijner soort, kon hij op een ander gebied dan dat zijner krankzinnigheid volkomen ver standig handelen, naar 't scheen min der tengevolge van logisch denken, dan wel bij wijze van ingeving. Dit wist Esther en daarom beang stigde zij zich persoonlijk ook niet zoozeer om Baruch's wegblijven dan om de ergenis, die haar vader daar van had. Deze droeg den ongeiukki ge geene bijzondere genegenheid toe, verbetering van positie aan hen, wien een minimumsalaris reeds lang bij de wet is gewaarborgd, maar wij vragen dan ook met aandrang: Stelt die groote massa van „nijvere werkbijen" niet langer ten achter bij duizenden anderen, die werkzaam zijn in rijks- en provinciale betrekkingen of bij het onderwijs. Waar de gemeentebesturen, door welke oorzaken dan ook, veela! nalatig blijven, den ambtenaar een behoorlijk bestaan te verzekeren voor zich en zijn gezin, daar is het de plicht van het staatsgezag, zich te doen gelden, door regelend en dwin gend op te treden. Daarop zij thans onze actie gericht. In het verslag volgt dan een relaas van hetgeen door afdeelingen en on- derafdeelingen ter verbetering van de salarieering dergemeente-amb ena^en werd gedaan. Met belangstelling wordt uitgezien naar het aangekondigde wetsontwerp inzake pensioneering van gemeente ambtenaren en hun weduwen en weezen. Een adres werd verzonden aan de 40 grootste gemeenten van ons land, waarin geprotesteerd werd tegen de poging van de Broederschap van candidaat-notarissen om te trachten hun leden benoemd te krijgen tot betrekkingen bij de gemeente-admini stratie. Armoede op Bonaire. Op het kleine eiland Banaire, dat tot het Gouvernement van Curasao behoort, Ueersch: g-oote armoede door een iotaie mislukking van den oogst. Gebrek aan drinkwater en aan goed voedsel zijn bovendien de oor zaak van vele ziekten. Betreffende den nood op het ei land Bonaire tot leniging waarvan door H. M. de Koningin een gift van f 1000 werd geschonken, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld Ten gevolge van de langdurige droogte is de oogst op het eiland totaal mislukt, waardoor algemeen groote armoede heerscat, vooral in het dorpje Rincen, dat ruim 1800 inwoners telt. Door te geringe en te slechte voeding en bovendien nog dikwijls gebrek aan goed drinkwater zijn er vee! ziekenvooral lijders aan scheurbuik en dysenterie. Het voornaamste voedsel is faensje (ge kookt maïsmeel) met -- als het te krijgen is een stukje zout vieesch of zouievisch, van de allergoed koopst en bijgevolg van de aller slechtste soort. Voor het herstel van de scheurbuiklijders werden van Gouvernementswege vruchten en le- moenen verstrekt, ea aan hen, die bepaald melk moeten gebruiken, blikmelk. Een en ander moet van hij kon hem soms barbaarsch tuchti gen en deze scheen Peiser ook te haten, zoover zijn verstand reikte. Overigens haatte hij ook aiie menschen, met wie hij tot dusver in aanraking was gekomen, want hij werd door allen in huis mishandeld en ongaarne gezien. De dienstboden haatten hem in het bijzonder omzijn zacht, kataardig rondsluipen door het huis, waarmede hij hen dag en nacht verschrikte, en waardoor hij achter allerlei geheimen kwam. Eén persoon was er, wie Baruch evenveei iiefde toedroeg als hij alie anderen te zamen haatte, en dit was Esther. Zij had hem van begin af met kalmte en zachtheid bejegend, hem nooit anders dan een vriendelijk woord gïgeven en zijne gebreken met toegevendheid verdragen. Deze liefde, welke den ongelukkige voor de eerste maal geboden werd, had eert diep gaanden indruk op hem gemaakt. Met de irouw van een hond en eene ver eering, dia men an Iers slechts aan hoogere wezens wijdt, hing hij aan Esther, verkeerde hij met haar, zocht hem tik barer wenschen te vervullen Zij alleen was zijne autoriteit, alleen buiten af worden aangevoerd. Voorts worden aan de schoolkinderen be schuiten uitgedeeld, voor velen van hen het eenige voedsel, dat zij krij gen. Aan zieken, ouden van dagen en moeders van groote gezinnen wordt eenige geldelijke ondersteuning verstrekt. Van gouvernementswege wordt aan vrouwen onderricht gege ven in het hoedenvlecbten, opdat daarmede iets kan worden verdiend. De Zeppelin tochten boven Nederland. In de „Luchtvaart", het orgaan van de bekende vereeniging van dien naam, is nogal scherp gelaakt de houding onzer autoriteiten, die toe lieten, dat de „Victoria Luise" onge- moiasteerd boven ons land heeft gezweefd. Het blad achtte daarin een groot gevaar voor onze defensie, omdat men van uit zoo'r. luchtschip zoo gemakkelijk foto's kan nemen van onze versterkingen. Nu is 't waar, wat de Haagsche redacteur vaa het „Hbld." opmerkt, dat verleden jaar de opstijgingen van het Parseval luchtschip in Amsterdam en den Haag van wege het Dep. v. oorlog nauwkeurig werden gecontro leerd. Waarom gebeurde dit niet met dezen Zeppelin-ballon Volgens dezen schrijver is de reden als volgt Het departement van oorlog stelt zich in 'c algemeen op het standpunt dat, zoo lang het Luchtvaartontwerp nog geen wet is geworden, tegen het trekken van ballons en luchtschepen over ons land niets is te doen tenzij dan langs diplomatieken weg. Doch voor de Parseval-tochten was hulp van het departement gevraagd en daarbij kon oorlog dus voor waarden stellen. Hetzelfde zal ge schieden ten aanzien van de Zeppe lin-tochten wanneer militaire hulp wordt verlangd. De voorwaarden zullen dan eender zijn als bij de opstijgingen van den Parseval. Intusschen blijkt hieruit schrijft hij dan toch duidelijk, hoe noo- deloos het stellen van allerlei lastige voorgaarden is bij opstijgingen, waarbij militaire hulp wordt ver langd. Immers, zeker niet van zulke, uit ons eigen land ondernomen, plei- zieriochtjes dreigt het spionnaae-ge- vaar. Maar veeleer van die tochten die ongevraagd, van over de grenzen worden ondernomen. Daarvoor ech ter wordi de hulp van onze soldaten niet ingeroepen I Tegen wezenlijke spionnage-tochten zai, met of zonder luchtvaartwet en allerlei indrukwekkende poiitie-ver- ordeningen altijd bitter weinig te doen zijn. Reden te meer om die tochten die men toevallig wel kan reglementee ren doch die stellig de onschuldigste zijn, met rust te laten Op aarde plaagt de overheid ons al genoeg; laat men ons althans in de lucht nog vrijheid laten. hare woorden maakten indruk op hem en schenen zijne anders sluimerende verstandskrachten te wekken. Daaraan scheen Esther te denken, toen zij uit Baruch's kamer terugkeerde en zich weder aan het venster zette. Spiedend sloeg zij van tijd to! tijd een blik op de iandstraat. Daar ein delijk het middaguur was reeds ge naderd, werd er geklopt en trad Ba ruch binnen. Hij scheen er zich van bewust kwaad gedaan te hebben, want hij toonde een nog schuwer en ge drukter wezen dan anders. Hij groette Esther en kroop in een hoek. Waar zijt ge geweest, Baruch De gebrekkige gaf geen antwoord. Ge raoogt niet wegblijven, Ba ruch ge weet, dat vader het niet wil hebben. Waar zijt ge nu weer den geheelen nacht geweest Baruch is weg geweest de Baibajis mag het niet weten hi slaat Baruch. Waarom liept ge weg Kunt ge dat ook aan mij niet zeggen Ba uch zegt het niet! Daarna begon hij het spel met zijne vingers en zag Esther nu ei dan verlangend aan, of zij hem niet een Vereeniging van tandartsen. In een gisteren te's Hertogenbosch gehouden vergadering is opgericht de vereeniging van tandartsen, ge vestigd in de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, welke vereeniging ten doel heeft stanösbe- lar.gen te bevorderen. Als voorloopig bestuur zijn gekozen de heeren G. A. M. Boelaars en W. Blejjs, tandartsen te 's Hertogenbosch en de heer H. A. J. Dróge, tandarts Ttlburg. Stenografie. De Nederlandsche Stenografen-ver- eeniging „Stolze Weiy" heeft een feestnummer uitgegeven van „de Ge vleugelde Pen" bij gelegenheid van het 20 jarig bestaan der vereeniging. In dit feestnummer hebben tal van autoriteiten als hoogleeraren, Kamer leden enz. hun meening gezegd over de stenografie, dat unaniem beslist zeer gunstig luidt. Typisch is wat het Kamerlid Victor de Siuers zegt„Sinds den val van Adam en Eva heeft de mensch geen noodlottiger uitvinding bedacht dan de stenografie; want daardoor wordt on noemelijk veel geklets, gezanik en geraaskal letterlijk en in extenso vast gelegd. Gelukkig daalt de kwaliteit van het papier." Nederl. Ver. tot Afschaffing van At coholhoudende dranken. Aan het 68 e jaarverslag van de Ne derlandsche vereeniging tot afschaf fing van alcohol Houdende dranken is het volgende ontleend Het aantal leden bedraagt thans 15 340 tegen 14.204 den len Januari van dit jaar. Gingen over 1910 66 afdeelingen met 487 leden achteruit, nu verloren niet minder dan 89 af deelingen 609 leden, terwijl de opge- heven afdeelingen aan de vereeniging een verlies veroorzaakten van 113 led dn. Afgeschreven moesten dus worden 722 leden zoodat de zuivere winst 1590 leden bedroeg. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat 1911 niet zoo'n gunstig jaar voorde vereeniging is geweest als 1910. In deze eerste 4 maanden van 1911 won men reeds 1136 leden, zoodat men nu de 15.000 gepasseerd is Vele van de ingeschreven adspirant- leden zijn, na het bereiken van hun 18e jaar tot de vereeniging als leden toegetreden. In het afgeloopen jaar is het aanbal adspirant leden gestegen van 1279 op 1459. De winst aan adspirant-leden bedroeg derhalve in 1911 1800. Op goed woord zou geven. Esther zweeg een langen tijdein delijk zeide zijGe moet niet weg- loopenEr zal u nog eens een onge luk overkomen, en ais vader het ver neemt, komt ge maar in moeilijkhe den. Ik blijf niet lang meer hier. Dan moogt ge niet meer den geheelen nacht wegblijven 1 Baruch vloog plotseling op en na derde Esther. Hy keek haar strak aan, alsof hq zich eerst bezinnen moest en zeide vervolgensEsther zal niet hier blqven Esther gaat weg. Esther neemt Baruch mee. Neen Baruch, ik zal u niet mee nemen kunnen, maar ik zal toch spoe dig weggaanjjl Zij verschrikte over de uitwerkin gen, die hare woorden op Baruch hadden. Hy sprong als een vertwijfel de rond, knarstte op de tanden, schreeuwde, builde en wierp zich eindelqk voor Esther neder. Baruch niet aileen laten. Esther niet weggaan Baruch wil het niet Baruch zal sterven. (Wordt vêrvolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1