Zaterdag 13 Juli Feuilleton. Kromme Wejen. No, 164 50e Jaargang. 1912. Gemeentebestuur. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Mark! 58. ADVERTENT1ËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote jetters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Bepaling Sluitingsuur der tapperijen gedurende de kei mis week. De Burgemeester van Vlissingen gezien ait. 150 der Algemeene ver ordening van plaatselijke politie brengt Ier algemeene kennis dat het sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek, doorhem is bepaald als volgt Maandag, Dinsdag en Woensdag op 1 uur en Donderdag, Vrijdag en Zaterdag op 2 uur na middernacht, terwijl telkens een half uur te voren reeds moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, 12 juli 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Eerste Kamer. De Kamer heeft heden een reeks wetsontwerpen aangenomen, onder meer de pensioenregeling voor spoor wegpersoneel en de toekenning van een renteloos voorschot voor de spoorwegen van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Moerbeke en van IJzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen. De Kamer ging na afdoening dezer wetsontwerpen op recès.j Blijvend gedeelte. Van de iichting van 1911 zul/en bij de bereden korpsen alle tot die lichting behoorende manschappen gedurende 6 maanden onder de wapenen worden gehouden in aan sluiting aan den eersten oefeningstijd hieronder zijn begrepen zij die met deze lichting gelijktijdig de eerste oefening volbrengen. Van de lichting 1912 bij het reg. grenadiers en jagers en de overige regimenten infanterie te zamen 4575 man voor het tijdvak van 1 December 1912 tot en met 31 Januari 1913, en voorts 3475 man voor het tijdvak van 16 Juni 1913 tot en met 15 Augustus 1913voor de miliciens bestemd voor de eerste ploeg, die zich met groot verlof bevinden, is als dag van opkomst 2 December 1912 vastgesteld bij de compagnieën hospitaalsol daten 75 man voor beide ploegen op de data als voren bij de compagnieën wielrijders 24 man voor elk der 4 ploegen van 1 December 1912 tot en met 31 Januari 19131 Febr. 1913 tot en met 20 Maait 1913; 1 April 1913 tot en met 31 Mei 1913 en van 2 Juni 1913 tot en met 31 Juli 1913'; bij de mitrailleurs- afdeelingen 20 man van 1 December o— 28.) Toen hij Rothmann's gezicht over zich gebukt zag, scheen hij eerst te meenen, dat hem slechts een booze droom kwelde, dan echter vertoonde zich een als waanzinnige angst in zijne zenuwachtig bevende trekken. Mijne vrouw, mijne arme vrouw i steunde hij. Daarna verhief hij zich plotseling in den waanzin der twijfe ling met inspanning van alle krachten, maar viel dadelijk, door zwakte over mand, weer achterover. Rothmann ondersteunde hem en fluisterde hem zacht, maar voortdu rend overredender toe,Blijf bedaard, ik wil u niet ongelukkig maken. Zon der dat iemand het mij gezegd heeft, kan ik mij begrijpen, dat gij een offer van verleiders geworden zijt, door wier'banden gij u reddeloos verstrikt gevoeldet. Irt ieder geval zijt gij schul 1912 (of en met 31 Januari 1913 en 20 man van 1 Februari 1913 tot en mei 29 Maart 1913; bij het regiment genietroepen 30 man voor het tijdvak van 1 Decem ber 1912 tot en met j5 Maart 1913; bij de regimenten vesting-artiilerie en het korps pantserfort-artillerie alle manschappen der lichting, bij de vesting-artillerie alle manschappen der lichting, bij de vesting-ariillerie 845 man en bij de pantserfoi t-artillerie 85 man van 1 December 1912 tot en met 29 Maart 1913 en het resteerend gedeelte der lichting van 28 Maart 1913 tot en met 26 Juli 1913 bij het korps torpedisten de ge- heele lichting In twee zoo mogelijk gelijke helften, de eerste helft van 1 Decemer 1912 tot en met 22 Maart 1913 en de tweede helft van 21 Maart 1913 tot en met 19 Juli 1913 bij het korps pontonniers 34 man van I December 1912 tot en met 1 Maart 1913 en 34 man van 28 Februari 1913 tot en met 31 Mei d. a. v. Tucht bij de Landweer. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen honderd en vijf exemplaren van het rapport der commissie, door hem in gesteld met opdracht een nauwkeurig onderzoek te doen naar de waarheid der feiten, die door den gepension- neerden luitenant-generaal W. G. F. Snijders zijn gepubliceerd nopens de tucht bij de landweer in 1910, in „De Tijdspiegel" van Sept. 1911 en in .De Nieuwe Courant" van 13 Dec. 1911. Deze commissie was samengesteld uit: lo. den generaal-majoor W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, inspecteur der infanterie, als lid en voorzitter; 2o. den gepens. Iuit.-gen. W. G. F. Snijders, den luit.-kol. van het reg. grenadiers en jagers jhr. L. M. A. von Schmid, den luit.- kol., comman dant in het 31ste landweerdistrict P. Bodemeijer en den kapitein van den generalen staf P. Huizer, als leden, laatstgenoemde tevens als secretaris. Het rapport der commissie is ge- teekend door den voorzitter en door de leden Bodemeijer en Huizer, en werd niet mede ondeiteekend door de leden Snijders en von Schmid. Beide laatsgenoemde leden hebben van hunne afwijkende, doch onderling volkomen tegenovergeste'de^ienswijze doen blijken in afzonderlijke nota's. Vijf exemplaren van elk dezer nota's, zoomede vijf exemplaren van eerie nota van hat iid Bodemeijer zijn aan de Kamer toegezonden, alleen ter in zage van de leden. De minister deelt verder mede, welke personen door de commissie zijn gehoord. dig, dit bewijst reeds de buitengewone werking, die mijne woorden op u uitoefenden. Maar gij zijt niet verlo ren. Nog zijt gij in staat ai uwe schuld weer goed te maken, wanneer gij de politie heipen wilt, de geza menlijke bende te doen vatten. Wei kan ik u geene geheele ontheffing van straf toezeggen, maar ik kan als beambte en als mensch met de hei ligste eeden zweeren, dat alle zacht heid jegens u zal worden aangewend, die maar eenigszins mogelijk is. Mis schien stuit het u een verraad tegen uwe medeplichtingen te plegen, of schoon ik zeer wel weet, dat gij re den hebt, deze menschen niet voor uwe vrienden, maar voor uwe ergste vijanden te houden. Gij hebt dus allen grond den eisch van zelfbehoud te. betrachten en ik verlang van u, dat gij aan de arme vrouw daarbinnen zult denken, die op de grenzen des waanzins is, wijl zij vermoedt, dat gij den weg der misdaad bewandelt. Ik verlang van u dat, als er nog éen vonk van eergevoel en eerlijkheid in je is, dat ge u zult beijveren de ge rechtigheid te helpen, je berouw I daardoor te loonen, dat ge het ge- TELEFOONNUMME& 10. fibösis3fcsït8r.is-&dn®rf'©s-ifiëra op seer woordaelig® ^oerwaarden Het Negende Middenstandcongres. Gisteren was aan de orde de be spreking van de vraag of de belangen der crediteuren bij faillissement vol doende bij de wet zijn gewaarborgd. Hierover is preadvies uitgebracht door mrs. J. E. Hesseen J. G. Schürmann. Mede namens den tweeden preadvi- seur. mr. Hesse, stelde deneer Schür mann de volgende motiVvoor: „Het Congres, overwegende dat bij de huidige wetgeving in het algemeen de belangen van de crediteuren bij de afwikkeling van faiiissementen voldoende zijn gewaarborgdspreekt de wenschelijkheid uit, dat mogelijk gemaakt worde een wettelijk geregeld onderhandsch accoord buiten faillis sement, en verder dat de vakvereni gingen zooveel mogelijk zelf personen uit haar midden benoemen om de belangen harer led n bij de afwik keling van het faillissement te verie- genwoordigen". Na eenige repliek werd de moiie- Schtirmann met algemeene stemmen aangenomen. Nederlandsch Zendelings genootschap. In de jaarvergadering werden tot iid van het hoofdbestuur herbenoemd de heerends. M. Hefiing, Dalen, prof. C. Poensen, 's Gravenhage, prof. dr. C. H. van Riiijn, Groningen, J. W. Roskes, Rijswijk, ds. L. C. Schuller tot Peursum, Amsterdam, en benoemd de heeren dr. W. J. Aalders, Beesd, ds. j. E. Bijl, Gouda, j. W. H. Crom- melin, Driebergen, Ir. A. van der Filer," Nijmegen, as.']. Henri Ledeboer, Breedevoorf, G. H. J. de Matez Oyens J. Czn., Amsterdam, ds. J. P. van Mslie Kralingen, ds. P. J. Molenaar, 's Gra- venhage, ds. J. C. H. Scholten, Rot terdam, ds. C. L, Voorhoeve, Vlissin gen. Gredietbank voor protestantsche stich'ingen. iNaar „De Ned." verneemt zal eer lang te 's Gravenhage een credietbank verrijzen die in het bijzonder beoogt Christelijke inrichtingen van liefdadig heid, Christelijke scholen, enz. enz., bij bpuw of herbouw, uitbreiding of verbetering, van de noodige gelden te voorzien. Commissarissen zijn be kende mannen van Christeïijk-histori- sche en anti-revolutionaire richting. Een actueele reclame. De firma P. van der Wani Gz. te Gouda heef! ter gelegenheid van de a.s. herdenking van Neerland's onaf hankelijk volksbestaan en de opening van het vredespaleis, een tweetal pijpen in den hande! gebracht, welke op deze feiten betrekking hebben. De eerste pijp draagt aan den kop de afbeelding van den aankomst van den Prins van Oranje le Scheveningen vangen nemen en onschadelijk maken helpt bevorderen van die menschen, die je tot nu toe als medeplichtigen gediend hebt. Wolf had stilzwijgend toegehoord, maar zijn gelaat was veranderd. Met behulp van Rothmann stond hij op en zeide aarzelend Ach, dat ik u gelooven kon. Rothmann verhief de hand en zeide op luiden piechtigentoon Ik bezweer u bij God, die thans in uw hart ziet, dat ik „van nu af als vriend voor u sia, en dat ik u verzoek uw geweten te verlichten door bij de opheffing der bende uw hulp te verleenen. Daar Rothmann bemerkte, dat Wolf er toe geneigd scheen aan zijne woorden geloof te schenken, doch nog door eene ef andere schaamte of schuwheid voor het doen vansbe- kentenissen scheen terug te schrikken, schoof hij hem de keuken uit en opende de deur der huiskamer, waarin de zieke vrouw lag. Bij haren aanblik stiet Wolf een luiden kreet uit, daarop wierp hij zich bij het bed der verschrikte neder en brak in een hartverscheurend weenen uit. op 30 November 1913, benevens het Nederlandsche wapende andere pijp draagt hel portret van Andrew Carnegie, benevens een afbeelding van het te openen Vredespaleis te 's Gravenhage. Vlissingen, 12 Juli. Schoolreis Rotterdam. Om 9.25 kwam de trein met de juichende kinderen binnen. Wie eens die van opgetogenheid stralende kin dergezichten heeft gezien, ais ze na een heelen dag uit te zijn geweest in de stad (erugkomen, vergeet zoo iets niet licht. En hij wenscht zijn aandeel te hebben aan dat geluk, door er iels toe bij te dragen. Kort na aankomst legde ik mijn oor te luisteren en ik hoorde een kind aan zijn ouders verslag doen van de reis. Vader er, moeder wilden zoo graag nog wat weten, hoewei ze wis ten, dat hun kind moe was na zoo'n zwaren dag. Het begon dan. Om ruim 7 uur vertrokken we en gingen door tot Rozendaal. Daar moesten we een half uur wachten. Overal staakten de menschen een oogenbiik hun arbeid, als wij aankwamen. Dan gingen hoeden en petten in de hoogte, wij wuifden en zij wuifden. En dan was de trein weer voorbij. Het ging alles zoo vlug. Tot Rozendaal. Ook dat half uur was spoedig om, en toen rechtuit naar Rotterdam. O, moede', wal een groote brug is dat over den Moerdijk. Het kind geeuwde al, Het ging toch door. Ze vertelde me dat het ook in Rotterdam zoo veel gezien had, dat ze een wandeling hadden gemaakt langs de Boompjes, door de Passage, door de Hoogstraat, die straat vol winkels. En wat hadden ze veel te eten en te drinken gekre gen, broodjes met meik en limonade. En toen naar den Dierentuin. Na tuurlijk het eerst de apen. Maar ook de andere dieren kregen, hoewel kort, een beurt. Het wist van alles wat te vertellen. Toen weer terug naar Ro zendaal om 4 38. Daar meer dan een uur wachten. We stapten uiten heb ben een wandeling door Rozendaal gemaakt. En toen naar huis. We zeiden te gen eikaar: „Zingen, hoor, als we aankomenEn dat hebben we ge daan ook. Maar ze moest nog wat zeggen, omdat ze dat zoo gemeen vond. Ik kocht in Rotterdam een ijs- wafeltje van een cent. Ik gaf twee halfjes en toen kreeg ik mijn ijswa- feltje niet. Het moest een cent zijn. Dat was gemeen. Twee halfjes is tech ook een cent 1 Toen kon het kind niet meer. Zijn oogjes vielen dicht hét sliep. Om 9.25 kwam de trein met de juichende kinde ren binnen. Wie eens die van op getogenheid stralende kindergezichten heeft gezien, als ze na een heelen Rothmann iiet hem begaan. Hij wist wel, dat in dit oogenbiik, en met deze tranen van het hart des onge- lukkigen de vreeseüjbe .druk weg smolt, die sinds maanden op hem gerust had. Hij wist wei, dat deze tranen het uitzicht goiden op eene. verlossing uit de banden der mis daad I Hij wist wei, dat deze tranen van een oprecht endiep berouw bij den armen misleide uitdrukking gaven. Nadat Wolf zich eenigermate had hersteld, en ook de vrouw had verno men, wat geschied was, begon hij te vertellen. Koppenhagen had zich in Berlijn met den in bekrompen omstandighe den verkeerenden Wolf in betrekking gesteld, had hem op de mildste wijze met raad en daad en geld onder steund, had hem zijne vriendschap letterlijk opgedrongen en zich op zekeren dag door Wolf, zooais hij voorgaf, als proef, een stempel van een Pruisische?! thaier laten snijden. Daarna had hij Wolf, onder voorgeven van hem een vast bestaan en eene zekere positie te verschaffen, naar Opper-Silezië gelokt, en hem met zijne zieke vrouw, van ieder afgeschei- dag uit te zijn geweest in de stad terugkomen, vergeet zoo iets niet licht. En hij wenscht zijn aandeel te hebben aan dat geluk, door er iets toe bij te dragen. De lijst van den concerten te geven gedurende het badseizoen 1912 door de muziekgezelschappen „Ons Ge noegen" en „St. Caecilia" in de muziektent op den Boulevard Evert- sen, is thans als volgt vastgesteld Woensdag 17 Juli, „St. Cseeiiia," Zondag 21 Juli, „Ons Genoegen". Woensdag 24 Juli, „Ons Genoegen". Zondag 28 Juli, „St. Caecilia" Vrijdag 2 Augustus, „Ons Genoegen", Zon dag 4 Augustus, „St Caecilia". Woens dag 7 Augustus, „Ons Genoegen". Woensdag 14 Augustus, „St. Casciiia". Zondag 18 Augustus,,,Ons Genoegen". Woensdag 21 Augustus, „St. Caecilia". Zondag 25 Augustus „Ons Genoegen". Zaterdag 31 Augustus, „Ons Genoe gen". Zondag 1 September, „Si. Cseeiiia". Zondag 8 September, „Óns Genoegen". Woensdag 11 September, „St. Caecilia". Woensdag 18 Sep tember, „Ons Genoegen". Zondag 22 September, „St. Caecilia". De concerten des Woensdags worden gegeven van 8 tot 10 en des Zondags van 3,30 tot 5.30 uur. De milicien-sergeant H. S. van het 4e bataljon alhier, wordt sedert gis teren vermist. In den toestand van den heer G. A. Vorsterman van Otjen, die de vo rige weck te Middelburg ongesteld werd, is een zoodanige verbetering ingetreden dat men mag verwachten, dat hij spoedig evenals voorheen zijn werkzaamheden weder zai kunnen hervatten. De belangstelling in zijn ongesteldheid is groot. Uit Oostburg meldt men or.s Gisterenavond kreeg onze gemeente bezoek van een troep Zigeuners, die gedurende eenige dagen in de om streken vertoefd hadden, eerst te Retranchement daarna te Nieuwviiet, Begrijpelijkerwijs trok deze zon derlinge troep veel toeschouwers. Uit alles blijkt hun armoede, hoewel de personen zelf er lang niet naar uitzien dat zij zu'k een zwerversleven slijten. Ze zijn hier op een stukje grasveld gelegerd, zonder tent of wagen en wanneer zij zich verplaat sen dragen zij gewoon hun inventaris mede. De meeste ingezetenen zuilen zeker blij zijn ais deze gasten maar zoo spoedig mogelijk vertrekken. KIRH- EK SCKOOLKiiÜWS. Geref. Kerken. De classis Axel, bij gestaan door de provinciale deputaten, den, in Rudow onder gebracht, Eerst hier had Woif tot zijn schrik vernomen, dat hij medeplichtige van een valsche muntersbende geworden was, dat het vroeger door hem als proef gesneden stempel reeds had gediend honlerden valsche thaiers te vervaardigen en Kopenhagen, die hem tot nu toe een edelmoedige, menschlievende vriend geschenen had, vertoonde zich plotseling in zijn ware gedaante, als een heerschzuchtig meester, die zonder tegenspraak eischte, dat Wolf de platen zou steken benoodigd voor het drukken van Russische bankbiljetten. Daarbij was Koppenhagen zoo buitengewoon siuw, dat hij Woif, wat de organisatie der bende en de geheele wijze, waarop de zaak gedreven werd, be trof, niet het geringste inzicht gunde. Met duiveische sluwheid sneed hij hem ook het verkeer met andere menschen af, terwijl hij hem nooit een cent in handen gaf, maar de noodzakelijke behoefien van Wolf en diens vrouw, als eten, woning en kleeding zelf betaalde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1