Vrijdag 12 Juli No. 163 50e Jaargang, 1912. Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme Wejen. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote jetters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks* uitgezonderd op Zon- sn Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fldoerfenfiën op zoor «oordesiige «oorbaarden MILITIE. Na-Inspectie. De Burgemeester van Vlissingen; gelet op de missive van den militie - commissaris in Zeeland, d.d. 3 Juli 1912, no. 52. Gezien art 96 der Militiewet, roept bij deze op, den in deze gemeente wonenden verlofganger der Militie te land VAN DER ZEE, JAN, loteliag der lichting 1907, voor de gemeente Op- steriand, lotingsnummer 68, behoo- rende tot het 5de regiment infanterie. Om op Maandag den 29 Juli 1912, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, ten huize van den Militie-Com missaris te Middelburg, Molenwater M 263, te verschijnen, gekleed in uniform, voorzien van alle kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, ztjn zakboekje en verlofpas, teneinde door den Militie-Commissaris te worden onderzocht en brengt ter zijner kennis dat hij, bij niet verschijning voor den Militie- Commissaris, of zoo hij, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de bovenvermelde kleeding- en uitrus tingstukken, zijn zakboekje en ver lofpas, zoomede wanneer zijne klee ding- of uitrustingstukken, bij het onderzoek, niet in voldoenden staat worden bevonden, overeenkomstig art. 97 der Militiewet, in werkelijken dienst zal worden geroepen endaar- in, gedurende ten hoogste drie maan den worden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. Verder wordt ie kennen gegeven, dat, zoo hij uithoofde van ziekte of gebreken buiten staat is voor den Militie-Commissaris te verschijnen, daarvan uiterlijk vóór den dag der Inspectie bij den Burgemeester zal moeten worden ingediend een attest van den behandeiendén geneesheer. Vlissingen, den 8 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Mr. H Goeman Borgesius. „Het Volk" beweert, dat in Rot terdam „hardnekkige" geruchten loo- pen, dat mr. H. Goeman Borgesius zich in 1913 niet alleen niet meer voor Rotterdam 1, maar in 't geheel niet candidaat zal laten steilen voor de Kamer en dat wel wegens ver gevorderden leeftijd. Ais vermoedelyk Unie-liberaal candidaat voor Rotter dam I noemt het b'al den oud-minis ter mr. Fock. 0— 27.) Met eene kleine erfenis, die hij nog te goed had, dreef hij eerst een klei nen handel in den Elzas en Frankrijk. Sinds anderhalf jaar evenwel is hij naar zijn Silezisch vaderland terugge keerd en schijnt hier de betrekkingen, die hij nog door zijn vader gemaakt had, weder te hebben aangeknoopt. Wel geeft hij voor, zooals bovenge zegd, commissionair voor dengraan- en veehandel te zijn, maar zijne eigenlijke zaken zijn volkomen in het duister gehuld, ik meen te kunnen beweren, dat hij in het geheel geene zaken doet, hoewel hij toch over aanzienlijke geldsommen beschikt. Hij is, daarvan ben ik overtuigd, het hoofd der valsche muntersbende, die allerwegen hare vertakkingen heeft en voortreffelijk georganiseerd is en tot welke metaalbewerkeis, herbergiers De heer Borgesius, tot wien het „Yad." zich om inlichting wendde, verklaarde dat hij zelf die geruchten voor het eerst langs dezen weg ver nam, uit welke mededeeUig voldoende blijkt, in hoeverre zij vertrouwen ver dienen. Het 9e Middenstandscongres. Gisteren begon te Deventer het negende Middenstandscangres, waar van de agenda, behalve zaken van meer huisnoudeiijken aard, twee be langrijke onderwerpen vermeld». Gisteren, den eersten dag, waren aan de orde de vragena. Is pu bliekrechtelijke vertegenwoordiging van den Middenstand gewenschi b. Moet een vertegenwoordiging van den Middenstand bestuursbevoegd heid hebben of behoort zij slechts adviseererid op te treden Heden komt in bespreking de vraag of de belangen der crediteuren bij faillissement voldoende bij de wet zijn gewaarborgd. Andere belangrijke punten zijn nog het voorstel van het bondsbestuur betreffende de oprichting van een vacantieoord voor den Middenstand en hei plan voor een in 1914 te 's Qravenhage te houden Middpn- standstentoonstelling. Tegen 10 uur glsierenochtend kwam men in den Schouwburg bijeen voor de algemeene vergadering. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de burgemeester van De venter, de heer W. H. F. baron van Heemstra, en de heer Jules Schoon- heydi, vertegenwoordiger der Bel gische regeering en van den Bel gischen Middenstandsboni Als voorzitter van de Deventer Handeisvereeniging sprak de heer L. Qar.ivooit een woord van welkom tot de vele aanwezigen. Vervolgens hield de bondsvoorzit ter, de heer J. S, Meuwsen, de openingsrede, waarin hy allereerst releveerde, dat de Middenstandsbond dit jaar zijn 10-jarig bestaan zal kunnen vieren, in het licht stellend da»ethische beteekenis van hetgeen bereikt werd. Onder daverend applaus werd be sloten aan H. M. de Koningin een telegram van huide te zenden. Met het oog op het feit, dat 4 September a.s. de Middenstandsbond 10 jaar bestaat, begint het jaarver slag met een overzicht van hei be staan van den Bond sedert de op richting. Medegedeeld wordt dat op 1 Juli 1912 bij den Bond waren aan gesloten 132 vereenigingsn tergen 33 in 1902. De Commissie voor het Incasso- en Informatiewazen, bestaande uit de heeren Hermens, Crebas en de Oraaf heeft haar rapport met voorstellen en ontwerp-statuten voor een nado en veie andere personen, zoowel aan de Russische als Oostenrijksche gren zen, behooren. Als een zeer belangrijke ontdekking moge nog gelden, dat een hier vee! met Koppenhagen verkeerend werk man, Wolf geheeten, graveur is, die door Koppenhagen van Berlyn naar hier gesleept is, zich geheel in de macht van den aanvoerder der bende bevindt en waarschijnlijk gedwongen wordt de benoodigde stempels op de platen te vervaardigen. Ik hoop door dezen man, dien5ik voor een ongeluk- kigen verleide houd, veel te kunnen ten uitvoer brengen en te weten te ko men en verzoek u daarom mij mach tiging te willen verleenen dien on gelukkige naar omstandigheden vry- dom van straf of althans eene ver zachting daarvan te mogen toezeggen. Of en waar de zich hier ophoudende en in ieder geval hier werkende bende hare agenten tot uitgifte van het valsche geld heeft, weet ik niet en evenmin waar zich hare werkplaats bevindt en toch is ontdekking en op heffing der laatste eene bepaalde en dringende noodzakelijkheid." Rothmann schreef tot in den laten r.aa! informatie- en incassobureau bg het bondsbestuur ingediend. Hierover zal het dagelijksch bestuur van den Bond in een in bet najaar van 1912 te houden vergadering van het bondsbestuu een beslissing nemen. Bond voor Staatspensionneering. In de gisteren te Leeuwarden ge houden vergadering van den Bond voor Staatspensionneering werd in huishoudeiyke vergadering de propa ganda voor de verkiezingen in 1912 en 1913 behandeld. Aangenomen werddie propaganda ie concentree- ren in de districten waar in verband met de siemmencljfers van 1909 de kans bestaat, dat een Tweede Ka merlid, tegenstander van staatspensi onneering, plaats make voor een voorstander2o. dat het hoofdbestuur aan de Tweede Kamercandidaten schriftelijk vraagt of door de federa ties of afdeelingen doet vragen hoe zy denken over staatspensionneering, en de antwoorden bekend maakt aan de federaties of afieelingen3a. dat bij de kiesverenigingen in de kies districten wordt aangedrongen op het stellen van candidaten,- voorstanders van staatspensionneering. De vraag: is het wenscheiijk, Ka mercandidaten, voorstanders van staatspensionneering, officieel met alle door de statuten toegestane middeien ie steunen, werd aangeno men, met den mits, dat het steunen moet geschieden onder nadere goed keuring van het hoofdbestuur, gehoord de federaties en afdeelingen, en zonder dat bij dat steunen party wordt gekozen lusschen voorstan I n leden van verschillende partijen. De minister van oorlog heeft, zoo meldt de „Asser Ct.", in een brief zqn verwondering er over te kennen gegeven, dat bij partijen, bals of dmers officieren in den regel niet in uniform gekleed worden aangetroffen. Voor vtlen toch zal het dragen van avondkleed of smoking te kostbaar zyn.Zonder verandering te willen bren gen in de bepalingen omtrent het dragen van burgerkieeding door of ficieren, worden de hoogere chefs uitgenoodigd, om bij het eventueel geven van diners, partijen, enz., zoo veel niogelqk in uniform te verschij nen en daardoor een voorbeeld ie geven aan hun ondergeschikten. Wij spraken laatst over de klein- achting, die velen in onzer dagen kronen voor den werkkring van den geestelijke, en wij stelden daartegen over de hooge roeping van het gees lelijk ambt en de moeilijke taak van den geestelijke, die zijn ambt cons- avond, daarna stak hy den brief in een couvert, en dit in een tweede, waarvan het adres luidde „Mevrouw Einma Rothmann, Berlijn, L. straat 132", en bracht hem toer. zeif naar de post. Al zynè ambteiyke berichten verzond hij onder dit adres, om niet aan de kleine postkantoren, waar men gewooniyk ieder adres nauwkeurig leest, een onnoodig opzien te verwek ken of aan een verradeilijk toevai vrij spel te geven. In ieder gevai toch zou het opge vallen zijn, indien hy, de eenvoudige koopman, met den minister van justi tie briefwisseling had gehouden. De volgende dag was een Zondag en Rothmann vernam, dat Koppen hagen op reis was gegaan. Hy maakte gedurende denkerkiijd een wandeling door het dorp, en toen hij in de na- byheid van het huisje van Wolf het kleine Poolsche dienstmeisje aantrof, vroeg hyof Wolf ihuis was. Het meisje dat een boodschap in het dorp moest doen, antwoordde bevestigend en Rothmann klopte spoedig daarna aan de huisdeur. Wolf deed zelf open en scheen cientieus opvat. In verband met die kieinachtiog staat ook de klacht, dat het kerkbezoek veel minder is dan vroeger. Van verschillende zijden heeft men gevraagd welke middelen zonden zijn aan te wenden om in dien toestand verbetering te brengen. Een groote moeilijkheid 1 Het middel mag ook niet erger zijn dan de kwaal, in Amerika is men wat min der streng, 't is het land waar alies mogelijk is. Naast strykorkest ontziet men zelf niet Gramophoon en Kine matograaf in de kerk te brengen, ten einde de menigte te „dwingen om in te gaan*. Het record in dit opzicht is zeker geslagen door den Predikant der Lincoln Bapt'st Church te Cincinnati in Ohio. Hy kwam op de gedachte, het zangkoor pieerder aantrekkelijk heid bij te zetten met behulp van kanaiievogels. Op verschillende plaat sen in de kerk liet hij kooien met kanaries plaatsen, die, ais de eerste orgeltoon zich deed hooren, aanstonds invielen met hun gezang. En, naar men wil, moet deze samensmelting van orgelmuziek en koorzang en gekweel der kanaries bizonder in den smaak zijn gevallen. Eigenaardig middelEcht Ameri- kaansch I Door dit succes aangemoedigd, liet de voorganger der Methodisten- kerk te Toronto het bedehuis versie ren met bloesemtakken van vruchtboo- men, waarlusschen half verscholen, hier en daar eveneens kooien met kanaries waren aangebracht. Geen wonder dat, ais hei gerucht hiervan zich verbreid had, de kerk ie klein bieek om de toegestroomde menigte te "bevatten, waarvan het overgroote deel te voren zeiden of nooit een voet in het bedehuis zette. Dat had dus succes. Althans in zoeverre, dat de menschen kwamen. Maar in welke stemming, met welke gezindheid En zou dat succes van duur zijn Ons zou dit middel gansch niet lijken, afgezien van de vraag of de gevederde zangers vol doende gedresseerd waren om hun lieflijk gezang, te staken, zoodra dit uit den aard der zaak, hinderlyk werd voor den spreker. Wie weet, weike concurrentie op dit gebied zal komen 1 En tot weike vreemdsoortige, zonderlinge lokmid delen men nog zijn toevlucht zal nemen! Van concurrentie gesproken, ik las in de „Nyb. Ct." een typisch staaltje hoe in vroeger lijd de docto ren concurreerden. Thans concuiree- ren de heeren doktoren ook wei, en soms vry sterk, maar toch zóo niet. Op 25 September 1874 zoo schrijft de N. Ct, (is dat jaartal wel juist Keuv.) bood ar. Beyen te Barneveld zyn diensten bij minvermogenden aan tegen contante betaiing van 40 cents verbaasd den koopman, dien hij uit de dorpsherberg kende, voor zich te zien. Wat verlangt gij? vraagde hy onrustig. Ik moet u spieken, dringend spreken, antwoordde Rothmann en daar Woif verbleekte en scheen ie aarzelen, schoof Rothmann hem zachl ter zyde en trad binnen. Hier trof hij Woif niet in de woon kamer waarin zich de vrouw bevond, maar in eene kleine ruimte iinksvan den ingang, die tot keuken diende en verklaarde Ik heb u iets te zeggen, wat uw vrouw niet hooren mag. Het is daar om noodzakelijk, dat wij fluisterend spreken. En gij wenscht? zeide Wolf biykbaar verschrikt. Rothmann had zich zóo geplaatst, dat hy met zyn lichaam den weg naar de deur versperde en dus een mogelijk ontwyken van Wolf kon verhinderen. Toen zeide hij met zachte, maar nadrukkelijke stemQy zijt de graveur Wolf, uit Beriyn, in dienst der groote bende valsche munters, die hier sinds maanden bezig is. Ik de dagvisite aan huis, en van 25 cents voor consultatie te zijnen huize, met bijlevering van de medicynen inbegrepen. Maar op 2 October d.a.v. liet dr. Vilier de vo'gende advertentie plaat sen Dr. Vilier K. K. geheim hofarts ridder van 25 orden, lid van 99 geleerde genoot schappen, geeft bij dezen kennis, dai hij vanaf heden de boeren, burgers en buitenlui, niet tot de gemeente- of diaconiearmen behoorende, behan delen zal tegen contante vooruitbeta ling van 39 centen de dagvisite, enz. met bijlevering van de noodige ge neesmiddelen '(Aqua Pomps), door een geëxamineerden boerenarbeider klaargemaakt, daaronder begrepen. Doch dit is nog niet alles. Ieder patient, die zich aanmeldt ontvangt gratis 1 doosje anysdrop, een half fleschje beste eau de co logne, 1 stuk zoethout om op te zuigen maar lei wel, nog daarenboven geef ik een verzegeid pakket inhoudende 1 pyp fate, 24 beste siaien pennen, 1 uitmuntend potlood dat dubbei schrijft en 1 memorandum of notitie boekje. Hoe is dit mogelijk, zult ge zeg gen maar luister, uwe verbazing is nog niet ten einde. De eerste 100 patiënten ontvangen nog een nieuw opengesneden fraai boekwerk, getiteld De geheimen uit een Harem, en wat nog aüe tot dusverre gedane aanbiedingen onder concurrentie overtreft, onder iedere tien exemplaren van genoemd boek werk is er éen, waarin een bewijs ligt om gratis een kies getrokken te krygen, terwijl dan 9 anderen die niets trokken, als consoiatieprijs gratis een lavement toegediend wordt. Die dokters waren toer, dus echte koopiui. Om aan de klaadisie en de centen te komen, wordt al wat ge daan. Ook door de overheid om in den vorm van belasting geid in de schatkist te krygen. In den iaatsten tijd zoo schrijft een Duitsch biad heeft de heilige Bureaucraiius het op de belastingen voorzien, die voora! door kleine steden onder aüe mogeiyke voorwendsels geheven worden. Het toppunt heeft ichter de burgemeester van het stedeke Sïaszfurt in Pruisen bereikt. De stad lijdt blijkbaar zeer aan geldgebrek, en zoo is het bestuur op een merkwaar dig denkbeeld gekomen, om den ste- deiiiken buidel te spekken. Het leven is duur genoeg dacht de burgemees ter, zou dan het sterven heelemaal gratis zyn En fluks vaardigde hij een verordening uit voigens welke begrafenissen in Staszfurt als openbare ben geheim politie beambte en neem u dientengevolge gevangen. Wolf had de eerste woorden van Rothmann met verbazing aangehoord. Op zijn gelaat spiegelde zich een vreeselijken angst af, ai zijne trekken schenen te verstijven. Mst openge sperde oogen staarde hy Rothmann aan, aisof hy eene verschrikkeiyke spookgestalte voor zich zag, daarna stiet hij een ingehouden, maar roche lenden kreet uit en viel op de stee- nen der keuken bewusteloos neder. Rothmann was in het eerste oogen- blik zelf verschrikt over den over weldigenden indruk, dien zijne woor den op den betreurenswaardigen man gemaakt hadden. Hij bukte zich, en hief hei hoofd van Wolf in de hoogte, om dit op zijne knie te leggen. Het gelukte hem met de linkerhand een kroes water te grypen, waaruit hy het gelaat van Wolf zoolang bevoch tigde, tot deze eindeljjk weder begon te ademen en eindelijk de oogen op sloeg. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1