OEIHEEL Donderdag 11 Juli No. 162 ifjndel, Gemeentebestuur, Feuilleton» Kromme Wegen. issingen Effecten. 50e Jaargang. 1912. «vergoeding idermeel. taefermeer. ijpt neemt SCHAPPIJ l1G" bijzondere egging. gevraagd. mje^Co. iche Tram Van week tof week. BINNENLAND, "ELEFOON No. 3. ifl'ecten era Pawns}, ïanrtselic beurzen. >u legen onder van Effecten en inbraaEivrije vaarden. EN. teerd.) ir steeds versch. in er mede gèvoed. de afnemer recht zijn kind. boitdurende contröle Amsterdam en vol- pchen der Stedelijke GRATIS. x| Kilo 20 ets. iU ii Her uitsluitend rSLOTERIJ. gewaarborgd door ftiën. jatstraat 76, [at, L. P. E. VAN Iden, Agenten det HE HYPOTHEEK- dam berichten, dat oorradig zijn als le. tot elkgewenschi Iekrente 4s/< Af inlichtingen gaarne iSIERS. Telefoon 125- 'Badhuis): 4.40a, 4.45a LOd, 7.45, 8.20, 8.55d ll.löd, 11.40*, 11.50 1,1.10,1.30,1.50d, 2.10 3.30, 3.50,4.10, 4.30d, 5.50, 6.10, 6.30a, 6.50, 1.10c, 8.30, 8.50c, 9.05, en 11.25c. (Markt): 5.10a, 5.15a, 45d, 8,20, 8.55, 9.30(1, 5,11.50d, 12.—*, 12.10, 1.30,1.50, 2.10, 2.30d, 3.50d, 4.10, 4.30, 4.50, 6.10, 6.30, 6.50, 7.10a, 8.30, 9.05, 9.40, 10.15 namiddag van Vlissin- uitsluitend weïkmans- ïanstrein om 2.30 co uitsluitend werkmans* In bd rijden alleen op krekken van de remise en niet verder dan d vervoeren goeder0® ben. Badhuis, Paul Krug«f" Iffsplein, Bemise, Keer- (bede, Ijsbaan, Tra*» Bemise, VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post i.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de yitgeyers Firma F, VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote .etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uiigszondsrd op Zon- m F©^|dag@n. BEKENDMAKING. AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvangende 19 Augustus ek.) wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze gemeente, dat vanaf Maandag 8 Juli tot en met Maandag 22 Juli e.k. uit sluitend ter Gemeente Secretarie (grif fie) iederen werkdag van des voor middags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leer lingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C. (B. Ewoutstr.), D(Groote Markt) en E (Wagenaarstraat), zij die vóór 19 Februari 1913 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een trouwboekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede ie brengen. Vlissingen den 6 Juli 1912. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, (L. S Een land dal van regeeringsvorm verandert, vooral wanneer die veran dering op gewelddadige wijze plaats heeft, slaa! altijd bloot voor het ge vaar van een tegenomwenteling. De tegenpartij toch is in haar kracht niet gebroken, maar bereidt zich gewoon lijk heel kalm en zooveel mogelijk in het duister op revanche voor. Niet anders gaat het in Porlugal en het is ons bekend dat de partij van den verdreven koning reeds her haaldelijk heeft getracht het terrein weer voor hem te effenen. Ook thans is zulk een poging aangewend, maar zonder beteren uitslag. Aan de noor - delijke grenzen wordt voortdurend gewerkt en in de laatste maanden naar het schijnt vrij hard waarop men dan ook weer eens een inval beproefd heeft, terwijl tegelijkertijd in verschillende plaatsen van het noorden onlusten ui'braken. Natuur lijk was dit geen toevalmaar de troepen der republiek schijnen goed bij de hand te zijn geweest en ver ijdelden dadelijk alle plannen. Ware het plan gelukt, dan stond een tweede tioep gereed om de eerste te volgen. Voor Portugal's ontwikkeling blijf! —O— 26.) ja, antwoordde de vrouw, glan zend hebben wij het nooit gehad, maar mijn man was vroeger hier hield de vrouw plotseling op, als vreesde zij iets fe verraden, en ver volgde dan Kunstenaar, industri- eël kunstenaar en wij hadden goed ons brood. Maar ongeluk in zaken, een bedrog door een vriend aan mijn man gepleegd, brachten ons er onder, de zaak ging meer en meer achteruit, ten laatste konden wij niet meer leven, tot mijn man iemand vond, die zich zijner aantrok. De vrouw had de laatste woorden zoo toonloos gesproken en de zwaar moedige trek in haar gelaat was schier lot een vertwijfelenden geworden. Zij zweeg nu, als pijnigden haar oneindig droeve herinneringen. het jammer dat er steeds gewerkt moet werden met dit zwaard van Damocles boven het hoofd, maar de royalisten zulien waarschijnlijk wel onrust blijven stoken, al mag men veilig aannemen dat zij het in normaie omstandigheden ook niet verder dan dat zullen brengen. Van de nieuwe republikeinsche parit), door Roosevelt in Amerika te vormen ten gunste zijner verkiezing, schijnt niet veel te zullen komen, zijn eigen vrienden zien er geen heil in. Zij houden het terrein, zeer terecht, liever zuiver tusschen twee partijen en -meenen da! de zeer vooruitstre vende republikeinen wal op den de- mocraüschen candidaat kunnen stem men. Deze is een echte democraat, een volksman, staande tegenover het groot kapitaal en het groot bedrijf. Wilson is de man van den vrijen handel; hij wenscht tariefsverlaging om de duurte der levensmiddelen tegen te gaan en waarschijnlijk is dit zeer goed van hem gezien. Afschaf fing "van aiie invoerrechten wil hij overigens evenmin ais een ander en daarom is hef waarschijn1'ijk dat hij onder alle groepen der democratische partij steun zal vinden. Hoewel Roosevelt, met het hem eigen weerstandsvermogen de zaak nog wil doorzetien, gelooven wij niet dat er iets van komen zal. Tsaar tn keizer hebben elkaar in de Finsche Scheren weer eens ont moet en dat kunnen se natuuityk niet doen, zonder dat de heeie wereld naar hen kijkt, evenmin als b. v. onze koningin een gast aan haar tafel kan hebben, zondr dat heel Nederland het weet. Vermoedelijk zulien Czaar en Keizer zich wel eens vroolijk gemaakt heb ben ove.r al de belangstelling die zij opwekken en om al die zenuwachtige staatslieden en journalisten, die zich zoo druk om hen maken en z<ch het air geven van het fijne van de mis wei te kennen. Dat de politiek bij zuike gelegen heden ter sprake komt, wie zou er aan twijfelendat men da wensche- iijkheid bespreekt om in het eene of andere punt een weg te volgen, nie'.s natuurlijker dan dat; msa<- daarbij zal het dan ook wei blijvenwant de tijden, waarin zijn wil voor allen gold, zijn zelfs voor den machiigslen Ëuropeeschen monarch voorbij en aiien hebben terdege rekening te houden met verschillende factoren, willen zij zich niet aan het gevaar van misrekening blootstellen. Konden de heeren er in slagen, eens eenig licht te ontsLken in de Oostersehe quaestie, men zou het in dank mogen aanvaarden. Rothmann overlegde lang, hoe hij eene vraag, die hem op de lippen zweefde, het best kon inrichten, en zeide eindelijkEn heeft uw man niet een vriend, een heer, met wien ik hc-m onlangs in de dorpsherberg zag zitten Naar ik meen is die man een commissionair Rothmann had deze vraag zoo on bevangen mogelijk gedaan, en vrouw Wolf antwoordde: Ja, dat is een vriend van mqn man. Dat is dezelfde, die hem naar hier heeft geholpen en hem ook hier heeft ondergebracht. Maar hij heeft mqn armen man zeker niet behandeld, zooals hq beloofd had, want naar ik geloof, is mijn man zeer verbitterd op hem, en durft toch niets zeggen, daar hij volkomen van hem afhankelijk is. De arme vrouw weende zacht1. Rothmann hernam Wees bedaard 3 Vertrouw op God. Alles zal wel weer beter worden. Ik geloof zeker, dat er voor u en uw echtgenoot nog geluk kige tijden in aantocht zijn. Met deze woorden verliet hij de zieke, die zacht weenend in hare kussens terugzonk en begaf zich di rect naar de herberg terug. Hier deelde TELEFOONNUMMER 10*. Hb©rsnerti©iits-fldi>ei*ïenfiSn op zeer uoordesli§e ooorufaarden Dat licht zou zeker wel voor beide partijen, bij die quaestie betrokken, van belang zijn. Wa! Turkije betreft staat het vast dat men er weer flink aan het muiten is, welke muiterij gericht is -legen het zoogenaamde comité van eenheid en vooruitgang, dat zooveel macht heeft en zooveel invloed oefent, dat het feitelijk de lakens uitdeelt. Men wi! das tr een neiging be staat om zich bij den opstand in Al banië aan te sluiten en dat er wel eenig gevaar voor eene algemeene revoiutie is. Natuurlijk moeten mui tende eiementen in het leger door be trouwbare vervangen worden en dat maakt de positie ook weer moeilij ker, te meer daar, naar het schijnt, in het officierscorps ook te veel on tevredenheid heerschl om de bevelen der regeerirsg van har-s fe steunen. Op "dit oogenblik loopen er ge ruchten over een wapenstilstand, waarvan wij vooralsnog niet veel gelooven. De Italianen zijn schrikke lijk uit hun humeri over een artikel, in een Oostenrijksch blad geschreven door dsn bekenden Duitschen gene raal Von der QoStz, die liefTurksche leger naat Duitseh model organiseer de, toen het tusschen Duitschiand en Turkije nog koek en ei was. Von der Goltz betoogt dat toegeven aan Italië's eisch een onvergeeflijke fout van Turkije zou wezen, daar de tal rijke Arabische stammen dat nimmer zouden goedkeuren en het rijk van den Islam daardoor groot gevaar van juitesnspatiing sol Icopsn. Als ge- sieraai Von der Gottz het zegt zai net wtj waar wezen en al was het niet waar, dan begrijpen wij niet waarom bij zijn meening niet zou mogen zeg gen. Zoo denkt men er in Duitsch iand ook over en begrijpt niet hoe men er in Italië toch toe komen kon, wat men blijkbaar gedaan heeft, om te Berlijn over het gebeurde te kla gen. Zoo trouwens kan men altijd wel klagen. Als Italië den oorlog ver liezen mocht, wie zal het dan gedaan hebben Natuurlijk eenige buiten staanders, geheime vijanden enz. Aan verkeerde politiek, aan de taaiheid van den vijand, aan een geheel on- rechtvaardigen opzet zal men wei niet denken. Misschien weet men er inderdaad nog een mouw aan te passen, en dat is voor Italië te hopenwant, door Turkije vernederd, zou het leeiijk in den piepzak zitten, en Duitschiand en Oostenrijk zouden moeten zeggen wat eens Napoleon van Oostenrijk zeide, na den slag bij Sadowa„men verbindt zich niet met een lijk." In Mexico schijnt de opstand over wonnen te wezen. De opstandelingen hebben hun voornaamste verblijf verlaten, nadat zij weer een slag hij mede, dat hij zich niet weTgevoelde, sloot zich in zijne kamer op en liep heen en weer. De arme vrouw, mompelde hij daarbij in zich zeivenmet haar heb ik waarachtig medelijden, maar ook met dien man. Deze is bepaald door allerlei verleidingskunsten een offer van den hoofdschuldige geworden en de vrouw vermoedt alles en lijdt er onder. Nu, ik best ook een mensch en zal zoowel haar ais hem trachten te redden. Maar ik moet van hem ailes vernemen en dat zai slechts met ge weld kunnen gaan. Misschien vergis ik mij ook! Maar ais ik mij niet ge heel bedrieg, heb ik hier door toeval een zeer gunstige uitkomst verkregen. Doch nu aan mijn bericht 1 Rothmann trok uit zijn borstzak een kleir. vierkant pay i r, dat in klei ne hokjes verdeeld w..s, waarvan ieder een letter inhield. Dit was de zoogenaamde s'tutel t-»t een geheim schrift. Hij legde dezen sleutel voor zich en begon letter vcor letter ver gelijkend in voor iederen oningewijde onbegrijpelijke samenstelling te schrij ven Toen Uwe Excellentie mij vóór nu verloren hadden. Nu schijnen zij weer aan de Amerikaansche grens te zitten maar feitelijk zullen zij weinig meer kunnen doen en de Amerikaansche twisten zulien ze waarschijnlijk wei een beetje in het oog houden. Terwijl de onderhandelingen tus schen Duitschiand en Frankrijk over de afpaling van het Congo-gebied goed viotlen, die tusschen Spanje en Frankrijk over de daaraan ver wanten quaestie daarentegen slecht opschieten, hebben de Fianschen in Marokko zelf de handen vol. In de vorige week vocht men in drie slre- ken gelijk, waarvan het voornaamste resultaat schijnt geweest te zijn, dat de stammen, die een nieuwen pre tendent-sultan steunden, uiteenge jaagd werden. Ais er nu niet dadelijk een nieuwe ontstaat, is men ten min ste van dat zaakje vooreerst weer af. Een ander, inzonderheid voor den Amerikaansche regeering zeer aange naam bericht, meldt dat de negerop- sland op Cuba ais feitelijk geëindigd mag worden beschouwd. De voor naamste aanvoerder is gesneuveld en daarop hebben ae meeste opstande lingen zich onderworpen. Slechls in de provincie Sant Jago di Cuba be vinden zich nog eenige kleine troe pen van opstandelingen, die echter spoedig tot onderwerping zullen over gaan, waarna de oorlogsschepen der Vereenigde Staten zonder bezwaar huiswaarts kunnen worden geroepen. Tweede Kamer. In de vergadering van gisteren middag beschuldigde de heer Duy- maer van Twist den heer Duys op zettelijk het stenogram zijner redevoe ring van Vrijdag jl. te hebben gewijzigd, klaarblijkelijk met de bedoeling om bij den stembusstrijd een wapen te hebben om tegen hem, spreker, te kunnen gebruiken. Door "aanvulling van hel stenogram heeft de heer Duys het doen voor komen, alsof hij spreker zou heb ben gesommeerd waar te maken de bewering, dat hij, Duys, de eere Gods zou hebben aangetast, door in de Kamer te vloeken. Spreker noemde de handelwijze van den heer Duys een ergerlijke brutale streek, waartegen het reglement van orde straf moest stellen. De voorzitter hamerde en betoogde, dat de zaak niet thuis behoort in de Kamer, doch bij de commissie voor de stenografie. De heer Vliegen pro testeerde er tegen dat de heer Duy- maer van Twist zijn beschuldiging uitte, terwijl de heer Duys afwezig was, die trouwens terecht zijn steno gram, omdat dit onvolledig was, aanvulde met de sommatie, welke hij meer dan drie maanden tot zich riep, om mij mede fe deelen, dat in de hoofdsteden des lands bedriegelqk nagemaakte geldstukken waren uitge geven en het tot nog toe onmogelijk was geweest de valsche munters te ontdekken, koesterde ik dadelijk de gedachte, dat de misdadigers hunne werkplaats ver verwijderd zouden hebben van de plaatsen waar het geld werd uitgegeven. Daar nu dit gedeelte van Opper Silezische industrie-gebied, dat my thans tot verblijf dient, meer malen tot verblijfplaats van valsche munters had gestrekt, wijl de industri- eele verhoudingen de aanschaffing van materieel, de opstelling van ma chines en het munten zelf buitenge woon begunstigen, begaf ik mij, met verlof van Uwe Excellentie, hierheen om mijn onderzoek te beginnen. In het begin scheen mijn arbeid niet het minste resultaat te zullen opleveren en in het bqzonder de plaatseiyke politie, mc-t welke ik mij in betrek king stelde, verklaarde beslist, dat aan het zich ophouden van valsche munters in deze streek niet te den ken viel, lot ik op zekeren dag een man ontmoette, met wien ik als jong wel degelijk tol den heer Duymaer van Twist heeft gericht. De heer Thomson interrumpeerde „Zeer juist!" De heer Ter Laan vroeg ook nog het woosd over dit incident, doch de voorzitten sloot het debat. De Ziektewet. Minister Taima heeft, zoo meldt „Het Volk", eenige leden van de Tweede Kamer, die zich in het bq zonder voor de Ziektewet interessee ren, doen polsen over de vraag, wat zij dachten over openbare behande ling van het ontwerp nog in dit zit tingjaar. De behandeling zou dan begin September a.s. aanvangen. De uitslag van dat overleg is nog niet bekend. Tuinpartij op het Loo. De tuinpartij, Maandag door H. M. de Koningin in het park van het Loo gegeven, werd door ruim 800 genoo- digden bezocht. De meesten der bur- gelijke en militaire autoriteiten kwa men per auto, zoodat ongeveer 80 van deze moderne vervoermiddelen aan wezig waren. De muziek van het 8e regiment infanterie uit Arnhem liet zich hooren. Even nadat de partij was begonnen (te drie uur) begaven de koningin en de Prins, die in generaalsuniform ge kleed was, zich naar de gasten, waar mede het koninklijk echtpaar zich den gebeelen tijd onderhield. Tot 4 uur werden de aanwezigen verrast door de komst van prinses Juliana. Precies te 5 uur wes het feest aigeloopen. Koninklijk bezoek aan Deventer. Gisterenmorgen om half elf kwam H. M. de Koningin met klein gevolg in 2 auto's van het Loo te Deventer aan. In de Buifensocieteit werd H.M. ontvangen door den eere-voorzilter, baron Van Heemstra, burgemeester van Deventer en den voorzitter van het Sentoonsiellingscomité, den heer P. H. van Groningen, die haar naar het conferentie-gebouw leidden. Daar had de voorstelling aan de auioriteiien plaais en deelde de heer Van Gro ningen een en ander over de tentoon stelling mee. Toen begon de langdurige rondte door de tentoonstelling, waarbq de regeeringsvertegenwoordigers voor lichtten. De koningin was in 't wit gekleedde Koningin droeg een blauwen hoed met veeren. H. M. zag er eenigszins vermoeid uit, doch de heele tentoonsleliing werd bezocht, ook het bovengedeelte. Er werd een ruiker aangeboden door mej Volken en een gebatikte caialogus door mej. Van Groningen. Ten slotte plaatste de Koningin haar handteekening in hel fraaie gedenk boek, waarop H. M. na een autotocht politie-beambte vele jaren geleden eens in aanraking was geweest, een zekeren Koppenhagen. Hij herkende mij biijkbaar niet, maar ik hem wel, en ik herinnerde mij ten duidelqkste zijn avontuurlijke levensgeschiedenis. Hij is geboortig uit deze provincie en de zpon van een smidsbaas, die voor ongeveer zestien jaar wegens het aanmunten van valscb geld in hech tenis werd genomen en ook gestraft. Hy stierf in het tuchthuis, zyn zoon, die thans hier ais commissionair leeft, was toenmaals mede in hechtenis vandaar dat ik hem dadelijk herkende maar werd wegens gebrek aan bewqs vrijgesproken. Daarna schijnt hq zich bij een voortdurend circus te hebben gevoegd, waar hq het kunst- rijden ieerde ea waarmede hq de oostelijke provinciën van Pruisen, Polen en Rusland tot Moskou be zocht. In Moskou werd hq marionet ten-speler en ging van daar naar de Duitsche Oostzee-provinciën, later naar post-Pruisen en kwam na onge veer twaalfjarige afwezigheid naar huis leiug, waar hq echter al zqne betrekkingen reeds overleden vond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1