10 Juli Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme We jen. No. 161. 60e Jaargang. 1912. Woensdag -^ËÊÈèSÊB 10 Juli -BINNENlandT VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, ADVERTENT1ÊNvan Ï-—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grooie |Stters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feesidsger BEKENDMAKING. AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvangende 19 Augustus ek.) wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze gemeente, dat vanaf Maandag 8 Juli tot en met Maandag 22 Juli e.k. uit sluitend ter Gsmeente-Secretarie (grif fie) iederen werkdag van des voor middags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leer lingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alie kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C. (B. Ewoutstr.), D(Groote Markt) en E (Wagenaarstraat), zij die voor 19 Februari 1913 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een trouwboekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen den 6 Juli 1912. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, (L. S De afwatering van Vlaanderen. De Nederlandsch-Belgische com missie voor de herziening van het verdrag van 1843 in zake de afwa tering van Vlaanderen, hield te Brus sel eene algemeene vergadering in het gebouw van den Dienst der Bruggen en Wegen. Voor Nederland waren aanwezig de algemeene voor zitter, de heer Bekaar, oud inspecteur generaal van den Rijkswaterstaatde heer de Bruijn, oud-hoofdingenieur directeur; de heeren jhr. mr. de Casembroot en Van Rompu, leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland de heeren Ramaer en Sibmaeher Zijnen, hoofden van den Rijks- en den Provincialen Waterstaat in Zes- land, en de secretaris, mr. G. van der Meulen, administrateur bij het depar tement van waterstaat. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. In Buiienlust te Utrecht hield Zon dag de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht een buitengewone alge meene vergadering die zeer druk bezocht was. Ter vergadering waren o.a. aanwezig afgevaardigden van de 25.) -o— Misschien kan ik het u voorschieten, terwijl gij mij uw haar slechts in pand geeft. Ik zou het u dan niet behoeven af te snijden, want ik vind het wer kelijk jammer u van dit schoone sieraad te berooven. Wellicht kunt gij mg later eens het geld terugbetalen. De zieke schudde krachtig het hoofd. Daaraan is niet te denken, ver klaarde zij, in antwoord op dit voorstel. O, dat is juist de vloek, dat ik geen geld bezit en niets bezitten zal, dat ik niets doen kan, wijl mij de handen gebonden zijn, wijl ik, even als mijn arme man, over geen cent beschikken kan. Dat is de vloek, die op ons rust, en al deze ellende, deze ongehoorde bittere ellende over ons heeft gebracht. Hare kracht scheen uitgeput te zijn, zij brak in een lang, aanhoudend, afdeelingen Middelburg en Vlissingen. De vergadering ving aan des mor gens te 10 uur en werd geopend door mevrouw Van Baaien—Klaar. In haar openingswoord sprak zij haar vreugde er over uit dat ook thans weer lal van afdeelingen hun afge vaardigden hebben gezonden naar de algemeene vergadering. Wat betref! het vraagstuk vrouwen kiesrecht merkt spreekster op dat de vereeniging in een critieken tijd leeft, gewichtig, omdat er een tijd van actie is aangebroken om met nog meer kracht den strijd voor het vrouwen kiesrecht te voeren. Het jongste rap port van de staatscommissie in zake Grondwetsherziening is een groote teleurstelling voor de voors'anders van vrouwenkiesrecht en is er blijk baar ten dezen opzichte van de tegen woordige regeering niets te verwach ten, al is de mogelijkheid nog niet volkomen uitgesloten dat nog op an dere wijze de belangen der vrouw zul len worden behartigd. Door het hoofdbestuur werd een motie opgesteld, welke luidt als volgt „De vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, in buitengewone algemeene vergadering te Utrecht bijeen op Zondag 7 juli, kennis, genomen heb bende van de beslissing welke door de Tweede KameAis genomen in zake de Auteurswet, wa3r het betreft het eigendomsrecht 'win de gehuwde artiste op de vruchtetvvan haar arbeid niet begrijpende, dat zelfs hier, waar uit den aard der zaak toch geen sprake kan zij» van ongelijkwaardigheid tusschen mannen en vrouwen en waar het geldt de beter beloonde arbeid, toch onze verouderde en voor de vrouw zoo vernederende huwelijks wetgeving bij de meerderheid der Kamerleden tneer kracht blijkt te be zitten, dan alle overwegingen van recht en billijkheid overwegende de ergerlijke manier waarop door de regeering en door enkele afgevaardigden is geoordeeld over de wijze waarop door de vrouw het door haar verdiende loon zou worden besleed, terwijl het is voor gesteld alsof de man zfjn geld steeds alleen zou aanwenden ten bate van het gezin spreekt haar diepe verontwaardi ging uit over het feit dat deze be slissing is kunnen aangenomen wor den, en wijst met grooten nadruk op de dringende noodzakelijkheid van de invoering van vrouwenkiesrecht". Met bijna algemeene stemmen werd de motie aangenomen en besloten ze ter kennisse te brengen van regeering en leden der Tweede Kamer, enz. Volksonderwijs. Te Baarn is Zaterdag en Zondag de algemeene vergadering gehouden van „Volksonderwijs". krampachtig weenen uit. Rothraann wachtte geduldig, vol innig medelijden, tot de zieke eeniger- mate tot rust kwam, daarna zeide hij Wilt gij het geld zonder eenig beding van mij aannemen, zelfs voor het geval, dat gij het rag niet zoudt kunnen terug betalen? Ik wil udaar mede geen aalmoes aanbieden, maar indien gij zoo dringend geld noodig hebt, kan ik het gemakkelijker missen, dan gij weilicht zoudt willen gelooven. Hoe zou ik er toe komen kunnen, klaagde de zieke, toen zij eeniger- mate tot rust was gekomen, van u, een vreemdeling, zulk een dienst aan te nemen, terwijl ik niet eens. weet op welke wijze ik u ooit een weder dienst zou kunnen bewijzen. Wel ben ik een vreemdeling voor u, antwoordde Rotbmann, maar toch hebt gij mij reeds ééns gezien en al ben ik u dan ook vreemd, toch ben ik een mensch en een christen en is het dus mijn menschen- en christenplicht u, die in nood en ver legenheid zijt, ie helpen. Waarom zoudt gij een helpende hand, die u vriendschappelijk wordt aangeboden, willen terugwijzen? TELEFOONNUMMER 10. op seer uoord®e!i§e momaardan De voorzitter der afdeeling Baarn heette Zaterdagavond de afgevaardig den hartelijk welkom, dankte voor de opkomst, excuseerde de afdeeling Baarn, dat zij slechts in de gelegen heid was, door de welwillendheid van de medewerkenden, een paar concerten als feestelijkheden aan te bieden, maar achtte de vergadering van hoog belang voor Baarn met hei oog op de twee stroomingen in het onderwijs. De ^eigenlijke openingsrede werd vervolgens gehouden door den voor zitter van „Volksonderwijs" den heer C. A. Zeivelder, die o.a. mededeelde, dat de vereeniging bij een ledental van circa 13.700 leden, een vooruitgang van ca. 2000 nieuwe leden kan con- stateeren en hulde bracht aan den arbeid, vooral van die leden der com missie, in 1906 benoemd om eene nieuwe wet op het lager onderwijs te ontwerpen, welke buiten „Volks onderwijs" daarin waren toegevoegd, en welker arbeid ihans aan de ver gadering kon worden aangeboden. De voorzitter was in zijne rede ta melijk pessimistisch gestemd wat de vooruitzichten van het openbaai lager onderwijs betrof, ook in verban 1 mei het rapport der Commissie voor GronJwetsherziening. Tot strijd voo: de openbare schooi bleef hij dan ook ernstig aansporen. Het passagieren bij de marine. De hoofdbesturen van den Bond voor minder Marine personeel, den Bond van actief dienende Onder officier- en korpc -al-stoker:} bij de koninklijke marine en den Bond van korporaals bij de koninklijke marine hebben zich met een adres toi den waarnemenden minister van marine gewend, waarin zij den minister ver zoeken, de beperkende passagiersbe palingen in Oost- en West-Inbië en in het buitenland in te trekken en de oude regeling te herstellen. Een petitionnement tot ondersleu ning van dat adres zal onder het marinepersoneel georganiseerd wor den. Scheepvaartverbinding met Z.-Afrika. Aan eene mededeeling van de Ne- deriandsche Kamer van" Koophandel te Johannesburg ontleent het Bureau voor Handeisiniichtingen, dat op het. oogenblik in de Zuid-Afrikaansche handelskringen in hooge mate de aandacht wordt beziggehouden door het bezoek aan sir Owen Phillips, voorzitter van de Union-Castle Steamship Co. Dat de onderhande lingen van deze maatschappij met de regeering der Unie nog niet afgeloo- pen zijn, werd bevestigd bij gelegen heid van een onderhoud, dat de se cretaris der Kamer namens het bestuur De zieke vestigde hare koortsachtig glanzende oogen op het gelaat van Rotbmann, alsof zij in zijne trekken wilde lezen, welke bedoelingen deze vreemde man we! met zijne zoo be minnenswaardig aangeboden hulp kon hebben. Zeker moest zij we! den trek van medelijden, van oprecht mede gevoel in zijn gelaat ontdekken, want zij zag eenige oogenblikken zwijgend voor zich en zei eindelijkGij zijt de eerste mensch, de eerste vreemde mensch, verbeterde zij zich zelve met wien ik sinds langen tijd in aanraking kwam en die mij reeds bij onze eerste ontmoeting woorden van troost en medegevoel hebt toegevoegd. Ik heb er zoo dringend behoefte aan iemand te kennen, die mijn vriend is, maar ik weet niet, of mijn man het we! zou goedvinden, indien ik diensten van u aannam, en daarom wenschte ik u fa vragen, weiken we derdienst verwacht pij van mij of van mijn man Geene, antwoordde Roihmann, wee3 overtuigd, dat ik geene voor- deelen verwacht, en dat ik mij tegen over u alleen door mijn gevoel laat leiden, als ik u mijne hulp aanbied. met sir Owen Phillips had. fntusschen staat het vast, dat beide onderhan delende partijen er in toegestemd hebben Rotterdam op te nemen in het aantal havens in Europa, waar heen de Union-Caslle Co. tegen een uniform en verlaagd tarief de pro ducten van den Zuid-Afrikaanschen bodem, inzonderheid mais, zal ver voeren. Dit is ongetwijfeld op zich zeif reeds een voor den Nederland- schen handel verblijdend feit. In den loop van het onderhoud was er ook gelegenheid sir Owen Phillips op het wenschelyke te wij zen, dat Nederland weder in het vaarplan der U.iion-Castie Co. op genomen worde, wat betreft de op gezette tijden naar Zuid-Afrika varende stoomschepen, en er schijnt alle reden te zijn om bij toekomstige nadere regelingen van de genoemde maat schappij voor de Nederlandsche haven welks het mees! in aanmerking zai komen, gelijkstelling met Hamburg en Antwerpen te verwachten. Het zal nuttig zijn, wanneer ook van belang hebbende zijde in Nederland stappen gedaan worden om de bereiking van hst beoogde doel te bevorderen. Provinciale Schietwedstrijd te Zouteiande. De schietvereniging „Prins Hen drik der Nederland" te Zouteiande, heeft haar 10-jarig bestaan herdacht door het houden van een 3-daagsc'nen provincialen schietwedstrijd ie orga- niseeren. Over de deelneming valt niet bijzonder te roemer, toch werd den laaisten dag druk geschoten. Op de baan geweer M. 95 werden alleen op de vrije baan 560 kaarten verschoten. Op da vrije baan cylinder 188 stuks, terwijl het aantal op Ue vrije baan buks 175 bedroeg. Korpswedsirijden. Korps geweer M. 95: ie prijs, bronzen medaille van H. M, Koningin Wilhelmlna .,Kbn. Scherpschutters-vereeniging „Vlissingen" te Vlissingen, 25 tr. 270 punten; 2e verguld zilveren med. „Nut en Genoegen" te Biggekerke, 25 tr. 262 p 3e gr. zilveren med. „Willen is Kunnen" te Westkapelle, 25 tr. 258 p.; 4e gr. zilveren med. „Domburg" te Domburg, 25 tr. 250 p.5e zilveren med. „Prins Hendrik', te Gapinge, 25 tr. 250 p.6e. bron zen med. „Koningin Wilhelmina" te Vrouwepoider, 25 tr. 249 p. Korps cylinderle bronzen med. van Z. K. H. Prins Hendrik „Dom burg" te Domburg, 24 tr. 251 p. 2= verg. zilveren med. Kon. Scherps- schutters-vereeniging „Vlissingen" te Vlissingen. 23 tr. 243 p.3e zilveren med. „Wilhelmina" te Koudekerke, 23 ir. 232 p.4e „Prins Hendrik" te Gapinge, 22 tr. 223 p.; 5a zilve ren med. „Koningin Wilhelmina" te Ik heb het geld noodig, ver klaarde de zieke nu, om het mijne zuster toe ie zenden. Deze moet dit als reisgeld bezigen, om van Berlijn naar hier te komen. Mijne zuster is even arm als ik. Zij is gehuwd en moeder van verscheidene kinderen. Zend ik haar hei geld niet, dan kan zij niet komen èn toch heb ik haar zoo dringend noodig. Ik verga van jammer en pijn, ais ik niet eens eindelijk een mensch heb, bij wie ik mijn geheele hart vol ver trouwen kan uitstorten. Wiit gij mij het adres uwer zuster geven antwoordde Rothraann, dan zal ik haar het benoodigde geld zenden. Het is in ieder geval ook gemakkelijker voor u als ik dit zaakje bezorg, daar gjj toch de kamer niet veriaten kunt. De zieke gaf hem het adres en Rothraann maakte zich gereed te ver trekken. ik dank u, zei vrouw Wolf merkbaar verlicht, en reikte Rothraann de hand, welke deze vatte en met zachten druk vasthield. Gij arme, antwoordde hij nog, hoeveel moet gij geleden hebben 1 Vrouwepoider, 20 tr. 199 p.; 6e bronzen med. „Prins Hendrik der Nederlanden" te Zouteiande, 19 tr. 184 P. Korps buks: le gr. bronzen med. van H. M. de Koningen Moeder, „Domburg" ie Domburg, 25 t. 449 p.2s gr. zilveten med. „Koningin Wiiheimina" ie Vrouwep rider, 25 tr. 433 p.; 33 zilveren med. „Prins Hendrik" te Gapinge, 25 tr. 432 p.4e zilveren med. Kon. Scherpsschulters- Vereeniging „Vlissingen" te Vlissin gen, 25 tr. 427 p.5e zilveren med. „Generaal de Wet" te Middelburg, 25 tr. 423 p.6e bronzen med. „Wilhelmina" te Kouderkerke, 22 tr, 362 p. Eerebaan-Wedstrijden. Geweer M. 95le zilveren Eerekruis, loting tussehen de heeren A. Raamsdonk te Vlissingen en W. K. Hering te Middelburg, met 56 p., 2e verguld zilveren med. loting ais boven3e bronzen med. lot ng tusschen de heeren M. Kleinepier te Biggekerke en A. J. van Ockenburg te Vlissingen met 53 p, Buks. le zilveren eerekruis, j. J, van der Hage te Domburg, met 95 p.2e verguld zilveren med. L. Biesta ainier, 3e bronzen med., D. Trieiier te Domburg mei 94 p. Personeel voor leden en genoodig- den. Geweer M 95. Maximum 60 p. le, W. K. Hering, Middelburg, 56 p.2e A. j. van Ockenburg, Vlissin gen, 56 p 3e A. J. de Koning, Vlis singen, 56 p.,4e A. Raamsdonk, Vlissingen, 56 p.5e j. Dommisse, Biggekerke, 55 p.; 6e Joh. van Dal- sum, Vlissingen. 54 p.7e L. Biesta, Vhssingen, 54 p.8e M. Wisse, Dom burg, 54 p.9e j. Louwerse, Oóst- Souburg, 54 p.10e J. J. Hoogvliet, Baarland, 53 p.; lie D. Trielier, Domburg, 52 p. Dagmedailles vielen ten deel aan, op Geweer M 95, le dag, A. J. de Koning, Vlissingen, 72 p.2e dag, M. Kleinepier, Biggekerke, 69 p.3e dag, W. K. Hering, Middelburg, 72 p. Cylinder, le dag, J. van der Hage, Domourg, 115 p.; 2edag, A. Raams donk, Vlissingen, 111 p.; 3e dag, D. Trieiier, Domburg 115 p. Buks. le dag, P. Fiorusse, Big gekerke, 196 p.2e dag, L. Biesta, Vlissingen, 184 p.3e dag, D. Trielier, Domburg, 193 p. Vrije Baan Wedstrijden. Geweer M 95. Afstand 150 M„ verschoten kaar ten 560 stuks, le A. J. de Koning te Vlissingen, 72 p.; 2e W. K. Hering te .Middelburg, 72 p.3e C. P. Sap te Vlissingen, 71 p 4e P. Fiorusse te Biggekerke, 70 p.5e A. J. van Ockeribu'g te Vlissingen, 70 p.; 6e J. J. Hoogvliet te Baarland, 70 p. 7e Joh. van Dalsum te Vlissingen, 70 p.8s j. Dommisse te Biggekerke, Ook schijnt uw lijden mij minder een lichamelijk dan een geestelijk te zijn, dat intusschen het iichaam verteert. De eenzaamheid hier moet u vooral we! drukken O, die is vreeselijk, zeide de zieke. Gij hebt geen begrip van de smart, die het veroorzaakt hier aan deze legerstede geboeid te zyn, en tot eenig gezelschap het kleine Pooi- sche meisje te hebben, met welk ik niet eens spreken kan, omdat ik de landstaal niet versta. Mijn man is meestentijds uii, en als hij te huis is, zóo somber, zóo achterhoudend, zóo vreeselijk onrustig, dat ik het zou willen uitschreeuwen en hem op mlj« ne knieën smeeken mij te zeggen, wat hem drukt, wanneer ik niet vreesde, dat het toch te vergeefs zou zijn. Een antwoord zou ik toch niet van hem krijgen en ik heb be'eefd, dat deze vraag hem in hevige aan waanzin grenzende opgewondenheid bracht. O, myn man, myr. levensmoedige, ge liefde man, wat is er van u geworden Ge verkeerde! vroeger zeker in betere omstandigheden? vraagde Roth- mann. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1