te huur: jongen LEDERWAREN MONKEY BRAND BUITENLAND, Advertentiën. LEGER DES HEILS. Assurantiekantoor: L. A. STÖFKOPER Villa „HOLLANDIA" 2 Kamers Ie Huur aangeboden Geëtaleerd een groote Collectie FRANS TIMMERMAN. iag sk het genoegen^ hebben Uw blik als zilver te maken en Uw geverfd hout werk als nieuw? Ongeschikt voor de Wasch. heel jong u't het nest genomen en opgekweekt. De Londenschen Dier gaarde dankt deze nieuwe winst aan den directeur van de afdeeling voor het tegengaan van de uitroeiing van wild in den Soedan, A L. Butler, die zich op instigatie van Lord Cromer moeite gegeven voor de zaaken die ook het toezicht gehad heeft op het opkweeken van het dier en de overbrenging naar Londen. Te Baltimore wordt reeds sedert tien jaar gearbeid aan een enkele schroef van 15 duim lengte, die be stemd is om een z.g. Rowland schaal te vervaardigen. Dit is niets anders dan eenlglasschijf, waaitoe fijne even wijdige strepen tralie-achtig zijn aan gebracht. Men heeft in het tijdperk der techniek bijna afgeleerd zich nog over iets te verwonderen, maar men zou geneigd zijn het voor een sprookje te houden, wanneer men verneemt, dat het traliewerk, dat met behulp van de in bewerking zijnde schroef door een machine zal worden ingesneden, op een enkelen milimeter niet minder dan 1000 strepen zal bevatten. De glasschijf heefi een lengte van 400 milimeter, zal dus 400.000 van zulke evenwijdige strepen vertoonen, die alle precies denzelfden afstand moeten hebben. Dat kan slechis door een uiterst nauwkeurig vervaardigde schroef verkregen worden, die de te merken oppervlakte over even groote tusschenrulmte van een duizendsten millimeter voortbeweegt, zoodra een omwenteling der schroef volbracht is. Een langdurige en buitengewoon moeilijke arbeid van slijpen en aan houdende conti 61e is hiervoor noodig, en de moeilijkheid neemt ontzaglijk toe met de lengte der schroef. Zoo kan men een 2 duims schroef van deze soort in vier weken maken, terwijl men de langste tot nu toe vervaardigde schroef, die 6 duim lang is, in iets meer dan 2 jaar voltooide, Bovenal moet het slijpen van zulk een schroef heel langzaam geschieden, daar bij een slechts cenigermate ver sneld slijpen dadelijk een verwarming der betreffende plaats, dus ook een onregelmatige uitzetting der schroef zelve plaats vinden zou. Oneindige zorg moet verder ook aan het slijp- materiaal besteed worden, welks fijn heid van korrel van te voren nauw keurig onder'n microscoop onderzocht wordt. Een enkel korreltje van ee- nigszins grooter afmeting zou een der uiterst fijne schroefdraden kunnen uitwisschen en daardoor het heele toestel onbruikbaar maken. Het insnijden der traliegroeven ge schiedt natuurlijk met een diamant- spits, die met de allergrootste zorg vuldigheid uitgezocht en in de ma chine vastgemaakt moet worden. Zelfs wanneer de moeilqke arbeid van het maken der schroef ten einde gebracht is, biedt het nieuwe werk der vervaardiging van de schaal nog maals ontzettende moeilijkheden, daar de diamanten spits in het geheel voren van verscheiden mijlen lengte trekken moet. Breekt zij daarbij op de staal harde oppervlakte, dan is alle moeite voor niets geweest, en moet het werk opnieuw beginnen. Is echter het reuzenwerk voltooid, dan stelt hel in staat een blik te slaan in een der wonderbaarlijkste gebieden der mo derne natuurkunde, want deze Row- landsche schalen zijn het gewichtigste bestanddeel van een spectraal-appa- raat. Laat men nl. het licht van een of andere lichtbron door zulk een tralie werk gaan, dan wordt het in zijn richting afgeleid. Is nu echter het licht niet gelijksoortig, maar bestaat het, als bv. het zonnelicht, uit verscheiden kleuren, zoo is de verandering van richting voor elke lichtsoort verschil lend. Het oog ziet dus geen licht van éen tint, maar gekleurde luchtstroken of spectra. Dergelijke beelden maken nu, naar de spectraalanalyse leert, een conclusie omtrent den aard van de lichtbron mogelijk. Deze conclusie is des te scherper en kan des te verder gaan, hoe grooter bij voldoende dicht heid der lijnen haar aantal is. Zoo worden ons de lichtboodschappen uit de verre diepten van den hemel der vaste sterren, die na millioenen jaren eerst op aarde aankomen, op be trouwbare wijze in een geheimschrift overgebracht, met welks ontraadseling de wetenschap een aanvang gemaakt heeft. Bovengemelde schroef van 15 duim, waaraan men nu te Baltimore reeds 10 jaar bezig is, zal in ongeveer 5 jaar voltooid kunnen zijn. Weeteen. Bij Bouy el Eve is een militaire vlieger met zijn machine .naar beneden gestort. De aviateur werd aan het onderlijf ge wond, en zijn toestand is hopeloos. Tengevolge van een wolkbreuk had Maandagmiddag in het Papen berger Wald te Remscheid, een treu rig ongeluk plaats. Vijf kinderen, die daar aan het spelen waren, mochten voor den regen, die op een zond vloed geleek, beschutting door onder een brug te schuilen. Het daaronder stroomende water zwol door de groote regenmassa's, die uit het ge- heele hooger gelegen stadsdeel toe vloeiden, zoo sterk, dat de kinderen door den stroom werden meegesleurd. Drie van hen wisten zich nog aan den oever vast te grijpen, maar de twee andere kwamen jammerlijk om. Volgens bericht uit New-York is boven Atlantic City een ballon op een hoogte van 1000 M. ontploft. Het schijnt dat de luchtballon 4 man aan equipage had. Het ongeluk heeft plaats gehad kort na de opstij ging. Het gebeurde schijnt te wijten te zijn aan de uitzetting van het gas tengevolge van de zonne-warmte. Het omhulsel was in vlammen gehuld, waarna het schuitje als een steen klomp in het water stortte. Tot dusver is over den afstand van een kilometer nog geen enkel lijk gevonden. De ontploffing was verschrikkelijk. Het omhulsel was in flirden gescheurd. Het ongeluk had plaats ten aanzien van 3000 verschrikte toeschouwers. De seinwachter staat in zijn huisje aan de spoorbaan. Hij heeft een signaal onveilig gezet maar een aankomende trein let daar niet op en rijdt snel voorbij. Of hij ziet een trein op het verkeerde spoor loopen, een anderen tegemoet. Daar kan in beide gevallen een ongeluk van ko men. Maar snel drukt de seinwachter op een knopje en, zonder dat de machinist of remmer van den reeds ver van het wachthu'sje verwijderden trein er iets van merken of mee te maken hebben, blijft eensklaps die trein stil staan. Het ongeluk is voor komen. Dit is geen fantasie, maar mogelijk geworden. Er is daarvoor weer iets vernuftigs uitgevonden, door een in genieur te Birmingham, Von Kramer gehaeten, in vereeniging met prof. Kapp van de gemeente-hoogeschool dier stad. Hunne uitvinding werd ge noemd „railophone". Het is een te- lephoon zonder draad, die over een afstand van 36 K.M. op spoorwegen dienst kan doen, om ongelukken te verhoeden. Er werden Vrijdag te Stratford aan de Avon proeven mee genomen, in tegenwoordigheid van verschillende spoorwegautoriteiten en enkele geleerden. En die proeven zijn merkwaardig goed gelukt. Prof. Siivanus Thompson van Lon den, een deskundjg electricien, stond in het wachthuisje op de spoorbaan dat van de nieuwe uitvinding voor zien was. Ook een trein was van een dergelijk apparaat voorzien. Deze stoomde binnen de draadiooze sectie. De professor drukte op een knopje. De s'oomfluit der locomotief gaf het treken, dat contact was verkregen. De luchtdrukfem van den trein begon te werken, zonder dat de machinist of remmer daarbij gemoeid waren. En ziet, de trein bleef stil staan. Een tweede proef was deze. Een trein sloeg naar verondersteld werd, geen acht op een onveilig signaal. Tijdens de proefneming, waren de signaalwachter en de machinist niet op hun post. Weer weid er op een knopje gedrukt. De bel ia het sein- wachtershuisje begon alarm te maken en de trein bleef onmiddellijk st.lstaan Op deze wijze werden in htt wach tershuisje ook twee treinen tot stil staan gebracht die op hetzelfde spoor elkander tegemoet reden. Zelfs zond de uitvinder van een rijdenden trein een telegram aan den koning van Engeland te Bristol. Dat is mooi, wonderbaarlijk en van nut. Von Kramer laat het nu echter aan spoorwegingenieurs over, zijne uitvinding in een of ander opzicht toe te passen voor de meerdere be veiliging van het spoorwegverkeer. Hij heeft het mogelijk gemaakt, op tamelijk grooten afstand te commu- niceeren met een in beweging zijnden spoortrein. En passagiers daarvar, zullen in de naaste toekomst ook op spoorbanen berichten kunnen verzen den of ontvangen, evenals op de zee schepen. Engelsche bladen maken melding van een ongeluk, dat dezer dagen op het linieschip „Thunderer" te De- vonport heeft plaats gehad, dat de vreeselijkste gevolgen had kunnen hebben. Aan boord van het schip was men nl. bezig met het laden van ammunitie in het ruim. Op eens gleed een met lydiet geladen projectiel voor de groote kanonnen van het dek en viel onder in het ruim, 30 voet diep. Verschillende leden van de beman ning bemerkten het gevaar en gingen in allerijl op de vlucht. Was het projectiel ontploft, dan zou het schip in de lucht gevlogen zijn. En dat het niet onipiofie, leek haast wel een wonder, want het projectiel kwam met zoo'n vaart neer, dat de ont brandingsbuis werd ingedeukt. Het inladen werd enkele oogenblikken geslaakt, om den mannen gelegenheid te geven, wat van den schrik te be komen. De Oorlog. In een blijkbaar officieus artikel van de „Tribuna" wordt de publieke opinie gewaarschuwd voor de phan- tastische beschouwingen, welke in den laaisten tijd hier en daar worden gepubliceerd over het toekomstige lot der door Italië bezette eilanden in de Aegtïsche Zee. „De in de bu tenlandsche pers al te warm verkondigde iheorie, dat de eilanden eenvoudig eer. pand in handen van Italië zouden zijn, accep teeren wij niet", zegt htt blad, „evenmin als de uit deze theorie volgende consequenties. Wij zijn noch woekeraars, noch pandhouders. Wij protesteeren dus tegen de methode van zekere buitenlandsche bladen, die meenen, dat zij niet alleen de grenzen van onze actie maar ook de grenzen van Ce consequentie dezer actie, kunnen bepalen." Ut Homs wordt melding gemaakt van een traglsch-romantisch incident Onder een Arabisch grafheuvel werd het lijk vzn een jonge en schoone Europeesche dame gevonden, die dooi een granaatscherf was gedood. Naast deze dame lag het iijk van een elegant Turksch eff.cier. Blykbaai was de Europeesche de vrouw of het meisje van den officier, dien zij op het slagveld en in den dood volgde. Baron Van Wangenheim, de nieu we Duitsche gezant te Constantino- pel, die tot dusver het Duitsche rijk te Athene vertegenwoordigde, schijnt zich, volgens den Atheenschen corres pondent van de te Napels verschij nende Maitino, bij zijn verirek uit Athene over den llaliaansch-Turkschen oorlog te hebben uitgelaten op een wijze, die in Italië waarschijnlijk niet al te vriendelijke commentaren zal vinden. Te midden van een talrijk gezel schap, had iemand den heer v. Wan genheim de opmerking gemaakt, dat diens sceptische opvatting omtrent de schitterende Italiaansche overwin ning bij Zanzoer toch moeilijk over een te brengen was met zijn hoe danigheid van vertegenwoordiger eener met Italië bevriende mogend heid. Hierop zou toen de heer v. Wan genheim hebben geantwoord„In dezen oorlog interesseeren de alli anties mij niet. Wat mijn aandacht heeft, dat is de dapperheid en de flinkheid, die de strijders kunnen toonen. En daar zoowel de dapper heid als de flinkheid steeds meer aan Turksche dan aan Italiaansche zijde te vinden waren, voel ik alleen be wondering voor Turken! FRANKRIJK. In de gisteren ge houden zitting van de Kamer ver- dedgde Vaiilant de urgentie van zijn motie, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd alle middelen waarover zij beschikt aan te wenden, om den tegenstand der Scheepvaart-Maat schappijen en de vervolging tegen de inscrils maritimes ingesteld, te verhinderen. De afgevaardigde David verklaarde, dat, hetgeen door de regeering sedert verleden week tot oplossing van het geschil is gedaan de toestand niet veel slechter heeft gemaakt, dan hij op Donderdag j.l. was. De minister verklaarde, dat de regeering slechts twee middelen ter harer beschikking heeft, nl. de in houding van haar toelagen aan de Maatschappijen voor het postvervoer dan wel het aanstellen van matrozen in dienst van den staat op de pak- ketbooten. Vervolgens werd de eenvoudige dagorde door de regeering aanvaard, aangenomen met 394 tegen 173 stemmen. RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan het „Berl. TagebL" geseind De Petersburgsche „Kaja Qazetta" heeft van een gezaghebbend persoon ver nomen, dat, na de begroeting der beide keizeis te Baltischpoort, aan boord van de „Standard", een onderhoud zal plaats hebben tusschen minister Saso* nof en den Rijkskanselier v. Belhmann Hollweg, waaraan m a daar groote beteekenis hecht. In dit onderhoud zullen de oorlogstoerustingen der groote mogendheden in het algemeen en het Russische vlootprogram ln het bijzonder worden besproken. Van Russische zijde zal er op gewezen wordrn, dat de uitbreiding van de Russische vloot niet tegen Duit«ch- land is gericht, doch slechts het vor men van een Russische zeemacht ten doel heeft. Vervolgens zal de Balkarr- quaestie grondig besproken worden. De verklaring, die beide slaten zullen afleggen, zal daarop neet komen, dat zij den status quo wenschen te hand haven en dat zij in geen enkel opzicht agressief zullen optreden. Ten opzichte van de Tripolitaansche quaestie zal Duitschland zoowel als Rusland po gingen doen om aan de van Russische zijde meermalen gedane vredesvoor stellen een voor de oorlogvoerenden aannemelijken vorm te geven. De correspondent deelt verder mede van welingelichte zijde vernomen te hebben, dat de beide vorsten te Bal- tischport wel alle Europeesche quaes- ties zullen bespreken, maar dat men daarvan geen nieuwe groepeering der mogendheden behoeft te verwachten. VEREEN1QDE STATEN. Niemand kon ook maar schatten hoe lang het uiljouwen, schelden en lasteren waar mede men zich te Baltimore vermaakte nog zou duren, evenmin de hoeveel ste stemming een resultaat zou bren gen. Een heerlijk veld voor wedden schappen. En nu zeker eerder nog dan men het eigenlijk verwachtte komt de beslissing. Wilson is geko zen tot candidaat van de democra tische partij. Na Bryan's onverzoenlijke houding tegen Clark waren zijn kansen wel is waar gestegen, maar het bleef de vraag of niet een andere compro- miscandidaat zou worden gekozen, En thans is het uit met de gissingen, althans voor een deel. Want het blijft altijd de vraag wat men van Roose velt te wachten heeft. Toch schijnen door deze keuze de kansen voor Roosevelt als derde candidaat belang rijk gedaald en is hel zelfs zeer mo gelijk, dat Wilson de overwinning behaalt op Taft. Maar alle voorspel lingen bij het spel dat ginder wordt gespeeld blijven gevaarlijk. Wilson bad wellicht zelf ailerminst gedroomd van zulk een spoedig succes. Nog geen 56 jaar oud genoot dr. Woodrow Wiison wel reeds een kwarteeuw een gunstigen naam in de academische wereld der Ver. Staten, maar zijn politieke loopbaan begon eerst 12 maanden geleden toen hij werd gekozen tot gouverneur van New Jersey, een van de dertien oor spronkelijke staten van de Unie. Wilson is van Schotsch-Iersche af komst en begon zijn loopbaan als advocaat. Maar na eenigen tijd kwam hij tot de conclusie, dat hij meer voelde voor studie en werd professor in de jurisprudentie aan de universi teit te Princeton, waar hij had ge studeerd en deze plaats bekleedde hij 20 jaar. Eersl in 1910 trad hij af na dat hij nog 8 jaar president was ge weest van dezelfde universiteit. Nie mand zou verwachten, dat iemand die zoovele jaren rustig in wetenschap was opgegaan plotseling roeping zou gevoelen zich te werpen in het po litieke strijdperk, maar de eetlust komt al etende zegt een Fransch spreek wijze en zoo schijnt het den gouver neur van New-Jersey ook te zijn ge gaan, die zooals een later ontvangen bericht meldt na de 47e stemming is gekozen. CTZEBBBBZOHT. Overzicht en verwachting. Hoogste barometerstand 772.4 te Horta. Laagste barometerstand 7570 te Memei. Verwachting tot den avond van 4 juliZwakke tot matige N. O. tot O. wind. Afnemende bewolking. Waar schijnlijk droog weer. Warmer. O— Heden Donderdag, J. L. DEMONSTRATIE. Lintoefeningen door Meisjes. Muziek. Zang. Toespraken. Komt eens zien en hooren. Allen die iels te vorderen hebben van H. A. VAN OOSTERHOUT, worden verzocht daarvan opgave te doen, Peiling-vaartuig Loodswezen, vóór 15 Juli as. Later zal geen betaling meer geschieden. Hypotheken lot alle bedragen tegen 4s/i pet. rente en 1 pet. slui tingsprovisie. Hypotheken op Landerijen Vi pet lager. Pandbrieven in stukken van f 50.-, f 200.-, f 500.- en flOOO.—rentende 4 pet. Hendrikstraat 46. - Telephoon 185. Pension aan het strand. Logies met ontbijt vanaf f 1,50 Pension vanaf f 3.— Families naar overeenkomst. esn net BOVENHUIS met apar- ten opgang; zijnde 3Kamers, Alkoof, Keuken en, vrijen Zolder, met inbe grip van Waterleiding f 14.50 per maand. Adres Aagje Dekenstraat 95. Tegen half Augustus met Slaapkamer en Keuken met vrijen opgang. Te bezichtigen van 3 lot 5 uur. Adres Kleine Markt (hoek St. Jacobstraat.) Iemand voorzien van bleek vraagt natte of droge wasschen aan huis. Adres Bureau „Vlissingsche Courant". Een nette wordt gevraagd, voor de Bediening, niet beneden de 16 jaar. Café „Zur guten Quelle", P. M. W. SCHRODER. zooals Portemonnaies, Sigaren* en Sigaretkokers, Portefeuilles Serviettes, Zaktoilettes enz., Reistas* schen, Reisnecessaires, Akten*, Banknoot* en Wis* sel=Portefeuilles, Dames=Wandeltasschen in de grootste verscheidenheid. Zie de Etalage Walstraat. Ik doe het werk van een dag in een uurtje (Aperi> Zeep.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1