t( A. G0UD8ERG, HA.lK2Gctp.afl3.] fynkndel D. BOS. Laatste Berichten, Burgerlijke Stand Advertentiën. Christelijke School Gevestigd R. f. HAARSMA, Dienstbode, BUITENLAND. Stationsweg 17b. Rotterdam, SPUISTRAAT 6 voor den Inmaak. van ballast verminderd. Na een sleep- vaari landde de ballon ten slotte. De drie luchtschippers werden ernstig gekwetst. Uit Rostock werd hulp ver leend. Het luchtschip .Victoria Luise" zal midden Augustus een tocht on dernemen van Hamburg naar Kopen hagen. In het dorp Hausen bij Leonberg (Wurtemberg), heeft een zekere Kurz een vroegere herbergier, uit wraak een laffe misdaad begaan. De man was in den laatsten tijd zeer in zaken achteruitgegaan, waarvan hij anderen de schuld gaf. Zoo kon hij het maar niet verkroppen, dat hij de opbrengst van een stuk hooiland bij een open bare verkcoping, ver onder de waarde had verkocht. Hij besloot zich op den koopèr, den herbergier Klein- felder, en diens zoon, die met een knecht het hooi van de weide wilden halen, te wreken. Hij verschool zich achter een hooiberg en loste schoten op Kleinfeider en zijn zoon, die dood ter aarde stortten. Ook de hond en het paard van Kleinfeider werden door Kurz doodgeschoten. Na de daad gepleegd te hebben legde hij zich te bed en joeg zich een kogel door het hoofd. De mode van dezen zomer hecht als garneering van het dames toilet groote waarde aan knoopen, en de knoopenfabtikanten breken er zich onophoudelijk het hoofd mede, telkens nieuwe modellen en soorten van dit sterk begeerde artikel te be denken. Het laatste voortbrengsel van hun nadenken en hun verbeel dingskracht is de kaasknoop. Wij lezen daarvan in een Duiisch blad, dat een glazen knoop, onge veer ter grootte van een gulden en voorzien van een zwarten rand, ge vuld wordt met de een of andere kassoort, die bijzonder mooi van teekeningen en kleur is. Dus bij voorkeur Gorgonzola, Roquefort, Stilton Chester en dergelijke. Door het glas ziet men de .aderen" en figuren van de kaas en de zwarte rand doet ze effectvol uitko men. Nadrukkelijk wordt de verzekering gegeven, dat de achterkant van deze miniatuur kaasstolpen luchtdicht ge sloten is, zoodat de dames, die dit nieuwste modebedenksel aanvaarden niet bang behoeven te zijn, dat zil in een kwaden reuk komen te staan. Een nieuw proces-Thaw zai binnenkort te New-York worden ge voerd. De miliionnair Har.y Thaw schoot in 1904 in den Madison- oquare-schouwburg le New-York den architect Stanford White neer. De rechtbank verklaarde hem krankzinnig en sedert wordt hij verpleegd in het Matteawan-staatskrankzinnigengesticht Hij zal nu een nieuw proces aanvan gen teneinde zijn toerekenbaarheid te doen vaststellen en de wet geeft aan krankzinnig-verklaarden het recht elk jaar weder zulk een proces aanhangig te maken. Het komt zelden voor dat van dat recht gebruik gemaakt wordt, want zulke processen kosten veei geld, maar voor Thaw is dat geen beletsel. Hij heeft tot dusverre reeds een millioen dollars uitgegeven aan processen over die moordzaak en daarmee is zijn financieeie draagkracht nog lang niet uitgeput. Hierbij komt nog dat hij tijdens het proces het krankzinnigengesticht mag verlaten en .oi I.w LUS een welkome afleiding schenkt in het eentonige gestichtsleven. verteld Wer<?te K°nstantinopel verteld, dat de gevluchte kasbediende 2» HDfesdner Bank te Berlin, B.uning, door een Duitschen recher- eiland gearfIes,eerd zou zijn op het a" Pnnkipo, bij Konstantinopel, bericht dafd V"la Wilde huren- Hst zou zi n e gear.resteerde Bruning zou zijn, is echter met bevestigd men vermoedt veeleer, dat het een beide andere vluchte'ingen is De Berlijnsche politie heefi intus- schen weereen geheimzinnige?! brief kend mem eFnkele,dWondefi Kend met O. F,, ontvangendeze is echter met een andere hand geschre ven dan de eerste. In dezen brief wordt gezegd, dat men zich volgens öe couranten over het eerste schrijven heeft vroolijk gemaakt. Daar de Bank voor haar geliefde geen vrijheid van straf wil waarborgen,zegt de schrijfster jat v. 2 m bem var! 'ie' 'even dberr-rPe bilie"en van dui- eeifSaS1" °°k dt2!° b,iei het onderlniv en gaat daarom met voort. op den ''"geslagen weg pi Pnw°netrouwDartii in de iw ■ahame White is Zaterdag rVt^ar'akerk Widford, nabij Vothv Tawi getrouwd met mej. Do- y Tay|or' een Amerikaansche van geboorte. Het dorp was in op schudding gebracht door de komst van verschillende beroemde vliegers, die op hun vliegtuigen naar Widfort waren komen vliegen. De bruid was in wit satijn en zat achter haar echt vriend op het toestel. Een der gasten, de heer Lewis Turner, kreeg op zijn terugtocht een ongeluk. Hij viel op de Gotfiink van de Noord-Middlesex Club plotseling van ruim 200 M. hoogte, maar kwam nog viij goed terug. Zondag hield het pan-SIavische congres van gymnasten te Praag een feestelyken optocht: waaraan 15,000 personen deelnamen, Terwijl de op tocht piaals vond was de Graben waar de Duiische studenten 's Zon dags gezamenlijk hun wandeling hou den, afgezet. Toen de laatste deelne mers aan den optocht voorbij waren trachtten de studenten van het .Deut sche Haus" uit op de Graben te komen, om hun Zondagmiddagwan- deiing daar te kunnen houden. Daar dit echter niet mogelijk was, begaven zij zich door een zijsteegje naar de Graben. Nauwelijks waren daar de eerste studenten aangekomen, toen een duizendtal Tsjechen een dreigende houding tegen hen aannamen, Eerst vielen er slechts scheldwoor- den, maar spoedig ging men lol hand tastelijkheden over. Dit gebeurde voor het gebouw van de Landesbank van het koninkrijk Bohemen. De politie was te zwak, om de studenten te kun nen helpen. Plotseling kreeg een van de studenten een hevigen stokslag op het hoofd. Hij zakte in elkaar, maar werd door de menigte nog verder met vuistslagen bewerkt, Met groote moeite werd de bewusteiooze in veiligheid gebracht. Dit voorval was het sein voor een algemeen gevecht, ofschoon de leiders van den optocht alle moeite deden, om de menigte in toom te houden. Het regende stok en vuistslagen. Twee andere studenten werden nog ernstig en 20 studenten licht gewond. Met groote moeite gelukte het den studen ten zich in het Duitsche Clubgebouw terug te trekken. Ook de wacht mengde zich nu in de zaak en drong tenslotte de menigte terug. Onmiddellijk werd door professoren der Duitsche hoogescholen een tele grafisch protest naar het Duitsche Nationale Verbond te Weene'n gezon den. Te Birmingham zijn Zaterdag eif siemrechtvrouwen in vrijheid gesteld, die wegens het inslaan van ruiten te Londen een gevangenisstraf van vier maanden ondergaan hadden. De meesten van haar waren in de gevangenis met geweld gevoed. Te Londen is Zaterdag een vrouwe lijke studente Vioiet Doudney, die den vongen avond een metalen gewicht met slukken papier eraan, waarop iets over het vrouwenkiesrecht slond door het raam van de eetkamer van den minister van binnenlandsche zaken had gesmeten, (ot twee maanden harden arbeid veroordeeld. Zaterdag, middag hebben de stemrecht/rouwen voor de gevangenis van Hollowav en op het Trafalgarplein le Londen oetoogingen gehouden. Reuzenvlinder in N t e u w-G u i n e a. in de rü van hen, die zich in de laatste jaren met Nieuw-Guinea-onderzoek bezig hou den, neemt A. L. Meek een bijzon dere plaats in. Reeds 25 jaar geleden ondernam hij zijn eersten tocht der waarts, en sedert heeft hij büna onafgebroken Nieuw-Guinea bereisd iets wats hem mogelijk goed was' dank zij den aanzienlijken stcui, dien hfj voor zijne onderzoekingen van Walter Ro'schiid ontving. Op zijn laatsten tocht in de binnenlanden van Nieuw Guinea heeft Meek een reus achtige vlindersoort ontdekt. De vleu gels van dezen vlinder hebben ni een spanwijdte van niet minder dan 30 cM. Ook overigens is de nieuwe vlinder wel merkwaardig. De man netjes en wijfjes lijken nl.zoo weinig op elkaar, dat men ze op het eerste gezicht niet tot dezelfde soort zou rekenen. Bovendien zijn de mannetjes uiterst zeldzaam, terwijl de wijfjps veelvoudig voorkomen. De wijfjes zijn gewoon zwart of bruin wit; de man netjes daarentegen vertoonen rijke kleuren eene mengeling van zwart goud, blauw en groen. Echter zijn zü wat kleiner dan de wijfjes. Als curiosum kan nog vermeld worden, dat, terwijl Meek op de viinderjacht was, de Nieuw-Guineëers "potS/™ dlasm he6bt" De Oorlog. Omtrent de jongste gevechten bij Sidi Said meldt het „Stefani" agent schap het volgende uit Ferna Om dadelijk een nuttig gebruik te maken van de overwinning van 27 Juni, werd den volgenden dag heel vroeg in den morgen, metdegeheeie strijdmacht een aanval gedaan op de heuvels van Sidi Said en de naburi ge stellingen, waarop de Turken en Arabieren na hun nederlaag zich teruggetrokken hadden. Den vorigen avond waren zij nog aanzienlijk door andere mehalla's versterkt. De aanval begon bij zonsopgang met een hevig bombardement van de kanonnen, die in allerijl in de ver overde stellingen gebracht waren. De „Carlo Alberto", de „Inde0 en de „Ardea" ondersteunden het veldge schut krachtig. Twee colonnes zouden den aanval ondernemen. Onder opperbevel van generaal Lequio trok de eerste colonne, be staande uit grenadiers, bersaglieris en Askaris langs het schiereiland op. De tweede colonne, een bataillon sterk, (infanterie, bersaglieris en Askaris) onder bevel van kolonel Cavaciochi, zou als reserve dienen. Hierop volgden de artillerie-afdee- lingen. Tusschen de colonne Cava ciochi en den vijand ontspon zich een heftig gevecht. De muzelmannen werden naar het Zuiden teruggeslagen en de heuvels van Sidi Said bezet. De bajonet bewees hierbij weer goede diensten. Om negen uur werd de Italiaansche vlag op de hoogten geheschen en de kanonnen werden op de heuvels ge plaatst. De vijand was over heel de linie verslagen en sioeg in wilde wanorde op de vlucht. Hij werd door het Italiaansche geschut en een batail lon Askaris vervolgd. Op het slagveld lagen 200 dooden en eenige gewonden. Veel wapens en krijgsvoorraad werden buitgemaakt. Gavioni liet onmiddellijk de ver overde heuvels versterken. Ook de vlakte tusschen Buchamez en de heu vels werd bezet. Volgens deze bron zouden de Italianen 10 dooden en 78 gewonden hebben, waaronder 1 officier. De ge vechten bij Sidi Said maakten nog 11 slachtoffers aan Italiaansche zijde. Binnenkort zal op het oorlogst :rrein in Tripoli gebruik worden gemaakt van een bestuurbaren luchtballon van 11.000 kubieke meters inhoud. Het luchtvaartuig zal voorzien worden van snelvuurgeschuf, een mitrailleuse en een lorpedolanceerbuis. Het lucht oorlogsschip kan verschillende pro jectielen meevoeren en minstens tot 3.000 meter stijgen. D^ze „bestuur bare" zou moeten dienen om de Turksch-Arabische kampen rond Tri poli te vernielen en zoodoende den weg naar het binnenland vrij te ma ken, want naar verluidt zou de tocht naar het binnenland in den herfst plaats hebben. FRANKRIjK. In de gisteren gehou den zitting was de behandeling der interpellaties betreffende het wetsont werp in zake het protectoraat over Marokko aan de oi de. Nadat de voor zitter der commissie van de buiten- iandsche aangelegenheden, in een rede zijn instemming had betuigd, met de politiek van het protectoraat, gelijk deze in bijzonderheden om schreven, voortgevloeid was uit de overeenkomst van 4 November 1911, en nadat hq had opgemerkt, dat zon der pessimistisch te zijn de toestand niettemin ernstig moet worden inge zien, verklaarde de minister-presi- deut Poincaré dat de regeering door generaal Lyautey te benoemen, op de meeste opmerkingen, reeds antwoord gegeven bad. In den naam Lyautey toch, ligt een geheel program, het welk reeds op Madagascar tot uit voering is gekomen, en a'reeds toe passing heeft gevonden bij de con flicten in Algiers en in Marokko. Wij zoeken, zegt de minister, geen enkel avontuur, noch willen wij ver overingen maken; wij denken er echter onzen lijd voor te nemen om geduldig en met beleid vooral ons werk geregeld te volbrengen. Generaal Lyautey kent zijn plichtdeze omvat de verzoening der bevolking in het beschermde gebied met de onvermij delijke noodzakelijke maatregelen, wel ke onze verdediging der hoofdplaatsen met zich brengt. Wij hebben alle versterkingen, waarom generaal Lyan- tty gevraagd heeft gezonden; mocht de ge leraai er nog meer vragen, dan zullen wjj ook die zenden. Van alle veroreringsprogramma's zulien wij ons onthouden, welke in strijd zouden zijn met onze interna tionale verpl.chtingen; de Sultan zulien wij niet afzetten, doch wij hebben het recht hem toteensouve- rein, die onder bescherming is ge steld te maken. Het protectoraatsver drag loopi evenwijdig aan de over eenkomst van 4 November 1911, waarvan het een noodzakelijk uit vloeisel geweest is. Vervolgens herinnerde de minister aan de pogingen, door den gezant Regnault gedaan, ten einde spoedig goedkeuring van het verdrag te ver krijgen echter heeft de Sultan niet dan na langdurige besprekingen en tegenwerpingen het verdrag aanvaard. In den loop der discussie zeide Poincaré, dat eerstdaags een Geel- boek over de instelling van het pro tectoraat over Marokko zal verschij nen. Het zal de onderhandelingen met Spanje, welke op normale wijze worden voortgezet vergemakkelijken. Nochtans hebben de onderhandelingen om verschillende redenen tai van onvermijdelijke moeilijkheden te berde gebracht. De minister heeit echter vertrouwen, zoo zich ten minste geen onvoorziene omstandigheden voordoen dat de onderhandelingen weidra zul len ten einde gebracht zijn. In antwoord op een interruptie van Jaurès, dat de minister een don ker tafereel ophangt van den alge- meenen toestand van Marokko en van Marakesj in het bijzonder, zeide deze, een telegram uit Marakes ont vangen te hebben,waarmee de toestand ais gerustleUend wordt beschouwd. Vervolgens keurde de Kamer het protectoraatsverdrag met 460 stemmen tegen 79 stemmen goed. ENGELAND. In de gisteren gehou den zitting van het Lagerhuis werd met 254 stemmen tegen 188 stemmen een motie aangenomen, door Ogrady van de arbeiderspartij, ingediend, waarin wordt gezegd, dat het volgens de meening van het Lagerhuis dien stig is, dat de vertegenwoordigers der werkgevers en der werknemers orga nisaties betrokken bij het conti >ct in het transportbedrijf in de haven van Londen bijeen zullen komen ten einde tot overeenstemming te gera ken. Inmiddels verklaarde Asquith, dat tusschenkomst der Regeering noen gerechtvaardigd, noen üienstg was, doch dat hij een bijeenkomst neizij voor hetzij na hervatting van den aioied wenschelijk achtte. Per telegraaf. Tweede Kamer. 's GRAVENHAGE. De Tweede Ka mer is hedenoentenü gereed gekomen met de behandeling van de Raden- wet. De eindstemming zal Vrijdag a.s. piaals hebben. De nieuwe bakkerswet, 's GRAVENHAGE. Naar wij uit goede bron vernemen zullen de drie ontwerpen—Bakkerswet, die door de Kamerleden van verschillende partijen worden beweikt, tot éen onderwerp worden samengesmolten. De moord te RenKum. ARNHEM. De 19-jacige zoon van den Renkumschen koperslager heeft bekend zijn vader vergiftigd te hebben. van 29 Juni2 Juli. ONDERTROUWD: C. Harinck, jm. 25 j. en A. Heljstek, jd. 21 j. BEVALLEN: P. Wisse, geb. Hendrikse, z. G. Lampers, geb. de Nooijer, d. OVERLEDEN: A. U.l, wed. van J, Louwerse, 64 j. WBEUBBBÏOHT. Overzicht en verwachting. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773.6 te Horia. Laagste barometerstand 756.4 te Sijlt. Verwachting tot den avond van 3 Juli. meest matige W. tot N. W. wind. Bitrokken tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde tempe ratuur. fiSeiwaSsf te Vtlsslngen, Juli v.m. n.m. Woensdag 3 3.41 3.49 Donderdag 4 4.16 4.27 Vrijdag 5 4.54 5.7 Zaterdag 6 5.35 5.46 Zondag 7 6.17 7.34 Maandag 8 78 7.29 Dinsdag 9 86 8 26 MARKTBERICHTEN. Boter f 1,40 a f 1,50. Eieren f3,60 en f4.— Getrouwd JACOBUS STOFKOPER Nz., Procuratiehouder Borneo-Sumatra Handel-mij en LOUISE WARDENAAR. Bandjermassin (Borneo.) Algemeene Kennisgeving. ;en Op 1 Juli overleed te Zierikzee tot mijn diep leedwezen, mijn geachte Zwager, de Béér WILLEM ANKER Hz., op bijna vijf-en-ve""' leeftijd. Mede uit naam mijner IKinderen, Wed. A. C. ANKER s'2 Harinck. Vlissingen, 2- juli 1912. wmmitÊmmmKliwmmmmaBm Voor de zeer vele en hartelijke be wijzen van belangstelling, zoowel hier als buiten de stad, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Broeder, Zwager en Oom, den Heer WILLEM GEORGE HUNTER,, be tuigen wij onzen hartelijken dank. M. A. DIJKGRAAF— Hunter. M. DIJKGRAAF. Utrecht. C. J. E \/ERAARS. Hilversum A. F. WEIDEMA. M. J. WEIDEMA— Everaars. Deventer. M. j. LIEDING. Vlissingen, 2 Juli 1912. rvndergeteekenden betuigen hun L/ hartelijken dank aan den visscher J. SCHROEVERS en diens zoon LIEVEN SCHROEVERS voor de kor date redding van hun zoontje uit de Westerhaven op 1 Juli. M. DE JONGE en Echtgenoote. KASTEELSTRAAT. Uitgeloot Aandeel no. 19 ad. f500 Coupons betaalbaar ten kantore van den Secretaris, Prins Hendrlkweg 10, te Vlissingen. De Secretaris, H. J. TICHELMAN. is tot 12 Juli AFWEZIG. Med. Doctr. Arts, uitsluitend voorMaag-.Ingewands en Stofwisselingsziekten. TELEF. 3458. Spreekuur 1-3. Voer minvermogenden 9-10. St. JACOBSTRAAT 31, is beslist JE ADRES voor Prima Kwaliteit gekookte overtreft alie andere in geur en smaak. IHgw Mejuffr. VAN BREEN, Nieuwendljk No. 6, ver zoekt niets op haren naam af te geven, daar zij voor geene betaling in staat. Terstond gevraagd een nette niet beneden de 18 jaar. AdresMevr. GRAADT VAN ROG GEN, Postkantoor. Telephoon 92. Aanbevelend,

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1