issinpbe Courant i I BIJVOEGSEL ird Gemengd iNieuws. Dinsdag 2 Juli 1912, Ho. 154. S3 VAN DE VAN Vlissingen, 1 Juli. egen spot- Met de mailbooten der maatschappij Zeeland" zijn gedurende de maand Juni vervoerd 14586 passagiers tegen 13766 in |uni 1911. Gedurende het eerste halfjaar 1912 werden vervoerd 67785 passagiers tegen 66996 in hetzelfde tijdvak van 1911. Gedurende de kermis zullen in het Concertgebouw van den heer Burgers bioscoop-voorstellingen worden ge geven door Albert Frè es, met hun sprekende film en door Louis Bouw meester, met zijn tooneelgezelschap. O.a. zullen opgevoerd worden „De Greep", „Blind" en „Het Spook" enz. De openings-voorstelling is bepaald op Zondag 14 Juli. De Staatsspoor laat op Woensdag 10 Juli van de verschillende Zeeuw- sche stations een goedkoopen trein loopen naar Rotterdam. De verkoop der kaarten vangt 2 Juli aan en wordt gesloten op 9 Juli, des middags 3 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. Aan het postkantoor te Vlissingen werd gedurende de maand Juni 1912 in de rijkspostspaarbank ingelegd f23.489,455 en terugbet. f32.521.09 Het laatste door' dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 11310. De administrateur Huizinga, van het militair hospitaal te Arnhem, tij delijk bij het hospitaal alhier gede tacheerd, is heden van zijn detachee ring ontheven en naar zijn garnizoen teruggekeerd. Het stoomschip „Erna Woermann" der Deutsche Ost Afrika Linie kwam hedenmorgen alhier ter reede, komen de van Durban en vertrok na ontsche ping van passagiers naar Hamburg. Een stuurman van het Duitsche stoomschip „Turpin" is gisteren, kort na het vertrek uit Antwerpen gevallen waardoor hij een zeer ernstige wond aan het hoofd kreeg. De stuur man werd hier door dr. de Koning verbonden, waarna hij naar boord terugkeerde. Deze week zal hier passeeren het Deensch oorlogsschip „Olfert Fisher" dat naar Antwerpen zal vertrekken en daar van 4 tot 9 Juli zal blijven We gensden rouw van het Deensche hot heeft de commandant van ge noemden oorlogsbodem voor alle feestelijkheden en recepties bedankt. Men schrijft ons uit Middelburg: De feestwijzer is verschenen van de deze week alhier te houden land- bouwfeesten, waaruit blijkt o.a. het volgende Woensdagmorgen heeft de alge- meene vergadering van de Zeeuwse he Landbouwmaatschappij, waarna des middags te éen uur een rijtoer door een deel van Walcheren plaats heeft aangeboden door de leden der af- deeling Middelburg aan de leden der Maatschappij. De eerste dag wordt bestoten met een concert in het Schuttershof, aangeboden door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren. Donderdag te elf uur wordt de tentoonstelling van paarden, rundvee schapen, varkens, pluimgedierte, paardentuig en landbouwwerktuigen op de weiden gelegen aan den Noordsingel bij de Koepoort voor de leden geopend en te 12 uur voor het publiek. Te twee uur zullen de bekroonde paart en, stieren, koeien en wagens in den ring worden rondgeleid, terwijl vervolgens een wedstrijd voor be spannen paarden plaats heeft, en heeft ook een muziekuitvoering plaats. Des avonds biedt de Nijver- heidsvereeniging in den Buitentuin der leden een concert aanterwijl de feesten worden besloten met een vuurwerk op het Molenwater, waar van het programma heel wat doet verwachter?. Gedurende de feestdagen staat op de Markt een stoomcaroussel, die den liefhebbers van draaien gelegenheid geeft hun hart op te halen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn bij een arbeider, wonende aan den straatweg van Vlissingen naar Koudekerke, onder laatstgenoemde gemeente, 3 konijnen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Voor het doctoraal-examen in de geneeskunde is te Utrecht geslaagd de heer A. Hijmans te Koudekerke. Men schrijft ons uit Terneuzen De vereeniging voor schoolreisjes alhier zal dit jaar de reis met de leerlingen der drie hoogste klassen van de openbare scholen weder ma ken naar Walcheren en wel op 11 Juli a.s. per prov. boot. Eerst zal Middelburg en daarna Vlissingen worden bezocht. Door den regen was het bezoek in de buiten sociëteit alhier gering. Het concert van „St. Caecilia" onder vond algemeen den bijval der niet talrijke hoorders. Zaterdag werd te Axel het gewone jaarlijksche concours hippique ge houden, waarvoor veel belangstelling bestond. Het concours bevatte weer verschillende nummers. Als prijzen werden geldprijzen benevens toe passelijke voorwerpen uitgereikt. Een der deelnemers aan de harddraverij is tegen een boom gereden, waardoor hij van zijn paard viel en een been brak. VOETBAL. Zaterdag werd te Stockholm de wedstrijd Holland—Zweden gespeeld Beide partijen bleken aan elkaar ge waagd en de rust ging in met 2—2. De tweede helft van het spel bracht voor ieder der partijen nog een doel punt en het einde kwam met 3—3. Na verlenging van het spel won Hol land met 4—3. De belangstelling bij den wedstrijd was buitengewoon groot. Kroonprins Gustaaf Adolf woonde den spannen- den strijd ook bij. De match Nederland-Oostenrijk, welke gisteren te S;ockholm plaats had, werd door Nederland met 3—1 gewonnen. De ovverwinning was voornamelijk te danken aan Göbel, die zich op wonderbaarlijke wijze geweerd heeft. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school no. 1 te Ierseke is benoemd de heer J. C. Crucq, te Middelburg, oud leerling van de Rijks kweekschool voor onderwijzers aldaa'. De aviateur Busch is Zaterdag avond te Roozendaal met zijn machi ne tusschen twee huizen gevallen. De machine werd vernieldde aviateur werd niet gewond. De oorzaak van het ongeluk was het te laat stijgen der machine, waardoor deze in aan raking kwam met de boomen en een huis. Ware de machine eenige mateis verder gevallen, dan zou deze tusschen het volk terecht zijn gekomen. Bij aankomst te Rotterdam van het stoomschip „Noordam" van de Holland-Amerikalijn zijn door de rivierpolitie aangehouden twee Duit sche jongemannen van 20 en 22 jaar. Zij worden verdacht zich te Karlsruhe ten nadeele van hun patroon, aan verduistering van 2700 mark te hebben schuldig gemaakt. Van dit geld was nog 400 mark in hun bezit. Daar hun aanhouding door de Duitsche justitie verzocht was, werd hun het aan land gaan te New York geweigerd enkeer den zij met de „Noordam" naar Rot terdam terug. Beider uitlevering wordt aangevraagd. Eerstgenoemde is voor- loopig naar het Huis van bewaring, laatstgenoemde, die ziek is, naar het Ziekenhuis gebracht. Vrijdagavond, toen een waker zijn ronde in de Wittenstraat te Am sterdam deed, werd hij door eenige opgeschoten jongens gesard. Een heer, die juist voorbij kwam en het geval gade sloeg, maande de jon gens aan door te loopen. Een der belhamels vloog op den heer toe en sloeg deze met een bout op het hoofd, zoodat hij bewusteloos neerviel en naar het gasthuis moest worden overgebrakhf. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Bij een botsing tusschen twee booten op de Merwede voor Dor drecht is de machinist van een der booten, Van Erp, overboord gevallen en verpletterd. De man laat eene vrouw en 4 kinderen na. Een 3 jarig meisje te Terwispel (Fr.) is onder een melkwagen geraakt. De wieien gingen over het lichaam, tengevolge waarvan de dood onmid dellijk intrad. Een voerman te Amersfoort, die met een vrachtwagen naar huis terugkeerde, werd op de Leusderhei nabij de schietbanen door een auto overreden, doch niet gedood. Een persoon, die te Witraarsum van een wagen met hooi viel, is aan de bekomen kneuzingen overleden. Na het gebruik van rookvleesch hebben zich in ongeveer twintig ge zinnen te Utrecht vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. Het bleek, dat allen van eenzelfde muisje gegeten hadden. De patiënten zijn allen vrij ernstig ziek geweest. Een eigenaardige vorm van po ging tot chantage wordt tegenwoordig toegepast in die streken van ons land, welke om haar natuurschoon veel reizigers trekken. Voornamelijk geldt het streken, welke veil door automo bilisten bezocht worden. Minder gefor- tuneerden behoeven zich niet ongerust er over te maken. De zaak is deze. Sommige dames van de demi-monde hebben een nieuw middel bedacht, om in aanraking te komen met heeren uit den gegoeden stand. Zij posteeren zich daartoe met een rijwiel op een weg, waar veel auto's passeeren en op een in het oog vallende plaais. Te voren hebben zij zorgvuldig een vetvlek op haar rok aangebracht, b.v. van kettingsmeer. Nu worden alle naderende auto's nauwkeurig be spied. Auto-taxi's kunnen ongemoeid passeeren. De wacht is op een luxe automobiel, liefst met één enkelen heer er in. Het geoefende oog weet met groote zekerheid het slachtoffer te kiezen. Dezen wordt verzocht te stoppen, hij geeft ridderlijk onmiddel lijk gehoor aan het verzoek van de elegante dame, en dan wordt hem beleefd een weinig benzine gevraagd, om de vlek weg te maken. Het is natuurlijk slechts een list, om een gesprek te kunnen aanknoopen. Tot welke gevolgen dit leiden kan, laat zich verder gemakkelijk raden, het kan leiden tot een gewoon liefdesavon tuur of tot chantage, soms ook tot niets. De galante ridder loopt echter groot gevaar in een eigenaardige houding gesnapt te worden, daar hij al niet minder kan, dan zelf zijn best te doen op de vlek. Dat brengt de hoffelijkheid jegens het zwakke ge slacht mede. De vliegsport gaat voort steeds slachtoffers te eischen. Het aantal on gevallen met doodelijken afloop is weer met een vermeerderd, daar te Müihausen de vlieger Stadt van een hoogte van 250 M. is gevallen. De man was terstond dood. Wat meer voorzichtigheid zou den aviateu s wel aan te raden zijn. De doelmatigheid van de ge bruikelijke bliksemafleiders, die door koperen platen in verbinding m t het grondwater siaan, is reeds dikwijls in twijfel getrokken. In een vergade ring der, Thüringsche afdeeling van de „Ver. van Duitsche Isgenieurs" noemde Herricht dit soort bliksemaf- leidets volkomen ondoelmatig en duur. Hij wees op de groote hoeveelheid metaal, die zich op onze daken be vindt, zooals goten, buizen, schoor steenkappen enz. en raadt aan al deze deelen met elkaar te verbinden. Op deze manier wordt er een net tegen den bliksem gevormd, dat veel beter en billijker is dan de hooge metalen stangen. Als aardleiding zul len in de meeste gevallen de zinken dakgootpijpen kunnen dienen. Prentbriefkaarten. Volgens de jongste statistieke wordt in het Duitsche rijk jaarlijks over de lVa milliard of 1547l/2 prentbriefkaar ten verzonden. De Vereenigde Staten niet medegerekend, omdat daarvan geen statistieken voorliggen, volgt op Duitschland Japan met 894 millioen stuks. Dan eerst volgt Engeland met 845 millioen. Alle andere landen heb ben minder dan een half milliard, Oostenrijk 432 millioen, Britsch Indië 405'/a millioen, Rusland 290 millioen, Italië 137 millioen, Hongarije 113 millioen. Minder dan 100 millioen postkaarten hebben Argentinië met 22 millioen, België 93 millioen, Ne derland 89 millioen, Bulgarije 12'/i Denemarken 30 millioen, Frankrijk 15, Noorwegen 13, Portugal 19, Rumenië 29Vj, Zweden 34, Zwitserland 81 V*. Het opvallend kleine gebruik in Frankrijk moet verklaard worden uit het feit, dat kaarten daar evenveel aan porto kosten als gewone brieven. De walviscbjagers maken zoo'n aanhoudende jacht op deze groote zeebewoners, dat inen voor uitroeiing begint te vreezen. Met éen walvisch worden veelal de kosten der expeditie reeds gedekt. Zoo'n dier, dat gemid deld 81,000 K.G. weegt, brengt op 33,000 K.G. vet (waarde f 1000), 27.000 K.G. t aan (eveneens f 1000), 1700 K.G. walvischbaard (baleinen,) ter waarde van f3000, dus in 't ge heel f 5000. Het zielental der bevolking van België bedroeg den 31 en December 1.1. 7.490,411 of 66,663 meer dan een jaar te voren. Er waren 3,775,285 vrouwen tegen 3,715 122 mannen, dus in hei g heel omstreeks 60.000 meer vrouwen dan mannen. Dit verschil treft men inzonderheid in de provincie Brabant, waar het aantal vrouwen dat der mannen met 50,000 overlrefl. In genoemde provincie, met haar 1,494,416 inwoners, vindt men overi gens het vijfde deel der bevolking van het land, terwijl in het arrondis sement B ussel hei een zevende deel der totale bevolking wordt aange troffen. De stad Brussel zelve telt echter slechts 176,947 inwoners, terwijl Ant werpen, de volkrijkste stad des lands, 308,618 inwoners heeft. Zoetenaey, met zijn 28 inwoners, blijft nog steeds de kleinste gemeente van het land. Nadere berichten uit Dusseldorf melden bijzonderheden over de ver nietiging van het luchtschip „Schwa- ben." De „Schwaben" kon tengevolge van den sterken wind niet in de loods gebracht worden, en lag daarom van 9,45 uur 's morgens tot 1.22 uur 's middags op de landingsplaats, onge veer 30 a 40 M. van de loods verwij derd, waar zij door een vijftigtal sol daten werd vastgehouden. Plotseling zag men aan het uiteinde van de tweede ballon een klein vlammetje en met een harde knal ging het luchtschip in vuur op. De bestuurder van het luchtschip is licht gewond de overige manschappen, die zich in het schuitje bevonden, hebben zware verwondingen bekomen. Van de sol daten, die het luchtschip vasthielden zijn er 32 licht gekwefs'. Opvallend is, dat de meeste verwondingen in den nek zijn toegebracht, hetgeen men toeschrijft aan het feit, dat allen, toen zij de ontploffing zagen aanko men, zich snel bukten. Over de oorzaken van het ongeluk schijnt men zich nog geen vaste opinie gevormd te hebben. De deskundige directeur van de Duitsche Luchtvaart maat schappij te Berlijn, deelt als zijn meening het volgende mee Vroeger werden na iederen tocht de gascellen nadat men het gas zoo veel mogelijk had laten ontsnappen, van onderen uit het geraamte van het luchtschip getrokken.Daardoor wreven de gegommeerde binnenkanten van een gascel tegen elkaar, en uit proef nemingen was gebleken, dat daardoor onder zekere atmospherische invloe den, vonken ontstaan konden, die het in de cellen nog aanwezige gas konden doen ontvlammen. Deze methode wordt dan ook niet meer toegepast. Maar bij de „Schwaben" zou na de beschadiging van een cel door een windstoot, wrijving ontstaan kunnen zijn, hetgeen dan weer den brand ten gevolge heeft gehad. In ieder geval staat vrijwel vast, dat niemand eenige schuld ireft. Zaterdagmiddag zal te Dusseldorf een commissie onder voor zitterschap van graaf Zeppelin bijeen komen om onderzoek te doen naar de oorzaak van het ongeluk. De „Schwaben" was een jaar en twee dagen oud. Den 26 Juni 1911 maakte het luchtschip zijn eerste proeftocht te Friedrichshafen, waarbij een snelheid van 19.3 M. in de se conde bereikt werd. Dit maakte de „Schaben" tot het eerste der zooge naamde snelluchtschepen. De vernietiging van de „Schwaben" is het zevende zware ongeluk, dat de Duitsche Zeppelin luchtschepen ge troffen heeft. Gedurende het jaar, dat de „Schwaben" bestaan heeft, heeft zfj 228 vaarten volbracht, tijdens welke het luchtschip ie het geheel 20 dagen, 13 uren en 37 minuten in de lucht heeft doorgebracht, 4545 passa giers heeft vervoerd en 27569 K.M. heeft afgelegd. In New York is door hef Citi zens Committee, dat de arme bevol kingsklassen heipf tegen de duurte van levensmiddelen, een goedkoope vischmarkt geopend. De heele voor raad, meer dan 1000 pond versche visch, was in korten tijd uitverkocht tegen een prijs, gemiddeld 5 of 6 Amer. cent per pond lager dan de gewone detailprijs. De markt berust op coöperatieven grondslag, het doel is ten voordeele van de verbruikers, de tusschenpersonen in den vischhan- del uit' te schakelen. Nu deze proef zoo goed geslaagd is, zal men deze markt voortaan geregeld houden. Een der sterrekundigen van het Observatorftan te Parijs,CharlesNord- mann, schrijft in den „Matin" een populair artikeltje over de planeet Jupiter, welke in den laatsten tijd een bijzonder groote, merkwaardige roode vlek vertoont. Min had al lang zijn aandacht geschonken aan de nevel- ringen van Jupiter, welke met ver anderlijke snelheid om de planeet heendraaien en die voortdurend van vorm, uiterlijk en zelfs van kleur ver anderen. Maar de befaamde „roode vlek" had men toch nog pas sedert betrek kelijk korten tijd ontdekt. Zij is ovaal van vorm, zeer rood, ligt boven den aeqator van Jupiter, en is ongeveer 41,000 K.M. lang en 14,000 K.M. breed. Sommigen houden haar voor een vasteland in wording, voor een soort uitgeworpen vulkanische stof, vastgeworden en gekristaiizeerd aan de vloeibare oppervlakte van de pla neet. Anderen verwerpen die veron derstelling, omdat de roode vlek die tot dusver een ongeveer vaste plaats had, sedert een jaar aan geweldige en onvoorziene verplaatsingen onder hevig is. Dagelijks verplaatst zij zich westwaarts en dat met een steeds toenemende snelheid, die volgens de jongste waarnemingen door Philippe verricht op het oogenblik ongeveer 100 K.M. per dag bedraagt. Men zou hier, volgens Nordmann, echter te doen hebben met een Jupiter-vas- teland welks oppervlakte die der geheele aarde overtreft en welks lengte (in Jupiter-Iengte-graden) binnen en kele maanden 50o is afgenomen. Welke heftige beroeringeu winden er op of in |upiter plaats welke be slissende faze in haar ontwikkeling maakt deze planeet door Nordmann acht het onvoorzichtig zich aan gissingen te wagen. Waas- nemen en nog eens waarnemen is het meest wenschelijke. Met zwakke kij kers is Jupiter met zijn manen al te zien. Van die manen kenden we er tot nog toe 4, doch door ontdekkin gen van den laatsten tijd zijn er nog 4 bij gevonden, waarvan er een niet meer dan 30 K. M. in doorsnee is, Te 10 uur 's avonds ongeveer (deze tijd geldt voor Parijs) kan men de pla neet in het Zuiden op haar hoogte punt zien staan. („N. Ct.") De commissie van onderzoek in zake de kruitontptoffing aan boord der „Jules Michelet", heeft order ge geven alle kruitvoorraden, die zich aan boord van het schip bevinden, te ontschepen en de nog voorhanden zijnde oefeningsammunitie te verze gelen. Naar een der Fransche biaden meldt heeft de onderzoekingscommissie geconstateerd, dat de kruitsooit, die bij de schietoefeningen gebruikt werd, van dezelfde fabriek afkomstig was als het kruit dat indertijd op bevei van admiraal Boué da Lapayète als gevaarlijk werd ontscheept. Dit feit heeft heel vee! opzien geweki. De onderzoekingscommissie heeft het ministerie van marine verzocht het kruit van Ce „Jules Michelet" on middellijk te doen vernietigen. Te Berlijn heeft een bomaanslag plaats gehad, die nogal wat opschud ding heeft veroorzaakt. De bewoners van eenige huizen in de Münzstrasse werden herhaaldelijk lastig gevallen door allerlei gespuis, die 's nachts de huizen binnen drong en dan in den portalen en op de trappen gingen slapen's morgens bleken dan altijd eenige voorwerpen gestolen. De eige naar van een dier huizen wilde daar nu een eind aan maken en liet dezer dagen de kerels de straat op gooien. Zij dreigden toer. wraak te zullen nemen, en dat is nu dan ook gebeurd. 's Avonds tegen zeven uur hoorde men plotseling een ontzettende ont ploffing en het heele huis schudde op zijn grondvesten. De menschen in het bioscoop-theater, dat in het gelijkvloersche gedeelte van het oude huis gehouden werd, dachten aan een ontploffing in het theater en er ont stond een paniek. Door het kalme optreden van den ondernemer werd echter een ramp voorkomen en slechts enkele menschen werden licht gewond. Volgens verklaring van deskundigen zou het huis zeker zijn ingestort als niet toevallig, wegens het mooie weer, alle deuren en vensters hadden opengestaan. Maar er was dan ook geen enkele ruit heel gebleven. Dat het neerleggen van der. arbeid een zeer kostbare wijze van oorlogvoeren is, ook, voor de vak organisaties zelve, blijkt wel uit eenige cijfers, welke door de „West minster Gazette" in verband met de staking der Engelsche havenarbeiders gepubliceerd wordt. De algemeene federatie van Vak verenigingen, die zich in het bij zonder bezig houdt met steun te verieenen ingeval er een staking uit breekt, heeft gedurende de 12 jaar dat zij bestond niet minder dan pd. st. 359.186(1 4310.232) uitgekeerd aan de bij haar aangesloten ver- eenigingen. Het reserve-fonds, dat vier jaar geleden pd. st. 162 210 be droeg, was aan het einde van Maart geslonken tot pd. st. 35.121. Voor 1911 had genoemd fonds een verlies te boeken van pd. st. 26 000, wat met het verlies over 1910 een totaal maakte van pd. st. 65.000. Wat er nu met de pd. st. 35,000 gebeurd is, waarmede het jaar 1912

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1