2 Juli Dinsdag' No. 154. 50e Jaargang. 1912. Feuilleton. Kromme Wegen. Sfofziekfen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnements-^dosrfenfiën op zeer ooordeeiige voorwaarden Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Gemeentebestuur. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ot rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, KENNISGEVING. Verkrijgbaarstelling soldijen Zeemacht De Burgemeester van Ylissingen brengt ter kennis van belangheb benden tt dat de aanvragen tot uitbetaling van postwissels voor betrekkingen van officieren en mindere schepelin gen, te wier behoeve ingevolge Kon. besluit van 28 Juni 1898, no. 42, een gedeelte zeetractement of soldij is afgestaan, ter gemeente-secretarie bureau Bevolking, kunnen worden afgehaald, dageiijks van des voor middags 9 tot des namiddags 4 ure, uitgezonderd Zon- en feestdagen. Vlissinge.r, 29 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. TRAMWEGEN. Burg. en Weth. van Vlissingen; brengen ter openbare kennis, dat krachtens de bepalingen van het regle ment op de tramwegen in Zeeland (Prov. blad no. 29 van 1910 en no. 101 van 1911) door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit d. d. 7 juni 1912 no. 143, 2de af deeling aan de Soclété „Anonyme des tramways a vapeur Flessingue—Middelbourg et extensions" te Vlissingen, vergunning is verleend tot het behouden van de spoorstaven ten gebruike van spoor wagens in den verbindsweg tusschen den Vlissingschen Zandweg en de Badhuisstraat; de Badhuisstraat; de Glacisstraat(enkei kruising)het Betje Wolffplein en de Aagje Dekenstraat de Walsiraatde Vrouwestraat(en kel kruising); het Groenewoud (en kel kruising)de Nieuwstraat (enkel kruising); den Nieuwendijk; het de- Ruijterpleinhet Bellamyparkde Spuistraatden Dam (enkel kruising) de Coosje Buskenslraatde Lamp sensstraat (enkel kruising)den Ko ningsweg den Singelweg (enkel kruising)en den Westelljke-bermweg of Nieuwe Vlissingsche weg. Vlissingen, 1 Juli 1912. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretaris, j. H. DOMMISSE, Is. BEKENDMAKING. Afgekeurde visch. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat gedurende het 2; kwartaal 1912 door den keurmeester van visch een mand schol en 17 manden haring zijn afgekeurd als ongeschikt voor voedsel. Vlissingen, 1 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. o— 18.) Hq behoefde daartoe niet veel moeite te doen, want hij had dien dag werkelijk een vermoeiende marsch gemaakt. Hij ontwaakte toen een aantal per sonen hem met het gelaat naar den grond keerden en zich voorts bezig hielden zijne handen en voeten op onzachte wijze aan elkander te binden. Toen hij van den hooizolder naar beneden gedragen was en op de plaats vóór het huis was neerge legd bespeurde hij in het licht van den aanbrekenden morgen, dat zijne overweldigers uit de beide politie dienaren en den nachtwacht dier plaats bestonden. Menscheen hem voor een buiten gewoon gevaarlijk persoon te houden, want de nachtwacht hield zfln spies, De hyg;enische wetenschap heeft in de laatste jaren hare opmerk zaamheid in bijzonders mate aan het in de ons omgevende lucht zijnde stof gewijd, en in de kleine, in de atmosfeer zwevende vaste deeltjes de bron van talrijke ziekten onidekf. Het s'of bestaat uit de meest uiteer,- loopende lichaampjes, al naargelang van zijn afkomst, kwartssplïnters, kalkdeelijes, kooldeeltjes, planten- vezels, haren en ar.dere. Daartusschen echter bevinden zich ook levende deeltjes, nl. schimmelplantjes en bac teriën. Natuurlijk is de massa stof verschillend in quantiteit op verschil lende plaatsen. Zoo is er veel meer stof in werkplaatsen dan in de vrije lucht. En in de eene werkplaats weer meer dan in de andere. Die werkplaatsen, waar materiaal voor verschillende doeleinden in kleinere stukken moet worden verdeeld, zijn vooral de broedplaats voor stofziekten, die voornamelijk in de ademhalings organen zetelen of aan de huid zich openbaren. Een groot dtei van het stof wordt in de bovenste luchtwegen tegen gehouden. In de eerste plaats is hei de neus, die met zijn vochtige slijm vliezen, zfln haren en zijn kronke lende gangen veel stof van onze longen verwijderd houdt. Doch ook de slijmvliezen van mond, keel en luchtpijp maken groote hoeveelheden stof onschadelijk en verwijderen dit door hoesten uit 'i lichaam. Het dieper ingedrongen stof wordt afgezet aan de wanden der luchtkanaien in de longen, door ademhalingsbewegingen in het weefsel geperst, en vandaar door de iympbanen weggevoerd. Zoo lang de hoeveelheid gering is, is dit onschadelijk. Worden massa's stof ingeademd, dan blijven ernstige ge volgen niet uit. Zijn menschen ge dwongen, dag in dag uit in een met stof dicht beladen atmosfeer, niet slechts te leven maar te arbeiden, zoodat tengevolge der iiehaam3inspan- ning de ademorganen groote hoeveel heden stof inademen, dan treden in toenemende mate die verschijnselen op, die men met den naam „Stof ziekten" bestempelt. De eerste gevolgen van het rijke lijk binnengedrongen stof zijn ont stekingen in de vertakkingen der luchtkanaien met zwelling en af stooting van slijmvlieslaag, uiterlijk gekenmerkt als iongkatarriien. Ver laat de werkman bij tijds de werk plaats, dan geneest dit nog wel, blijft hij in de stofrijke atmosfeer, dan wordt de toestand chronisch. Om die stofophoopingen in de lon gen, ontstaan weefselwoekeringen, die langzamerhand hard en vezelig tot het toebrengen van een stoot, gereed, en de beide politiebeambten hadden hunne sabels getrokken, wat zeker in den laatsten tijd zelden wat voorgekomen, te oordeelen naar den roestigen toestand, waarin de klingen verkeerden. Wat is dat? vroeg Rothmann eenigszins ontsteld. Wat moet deze overval betee- kenen Zwijg, schelm 1 antwoordde op nijdigen toon een der politie-dienaren en hield zijn kling voor den neus van den als een pakket te zamen gebonden Rothmann. Na eene lange beraadslaging, of men het zou durven wagen den ge vangene de voeten te ontboeien en hem zoo tot loopen in staat te stellen, besloten de politie-dienaren de banden om de voeten wat losser te maken, maar de banden aan de armen daaren tegen wat vaster aan te halen. Te vergeefs was het protest van den door woede verbleekten Roihman het eenige antwoord der ijverige politiemannen bestond in bedreigin gen en uitdrukkingen, waaraan men bespeuren kon, dat zij Rothmann voor worden. Zoo worden soms groote longdeelen buiten werking gesteld, terwijl de gezonde deelen den arbeid trachten over te nemen en ziek worden door overspanning, zij worden verwijd. Heel gemakkelijk komt het nu tot etterende processen en be- heerscht een longcttarlng het ziekte beeld. Maar voordat het zoover ge komen is, heeft gewoonlijk al een of .andere infectie, en v. n. de tuber- kulose, groote verwoesting aange richt. Want het siof vermindert den weerstand der longen tegen infectie en bereidt dus voor bacterieën een gunstige bodem voor ontwikkeling. Een gezonde long weerstaat het in dringen van bacillen, een verzwakte long niet; kouvatten, etc begunstigt de ophooping van bacillen. De ver schillende stofdeeltjes beschadigen htt slijmvliezen en in de kleine wondjes kunnen de bacteriën bin nendringen en zich zoo door het lichaam verspreiden. Dit gevolg van het stof, van een gunstigen bodem voor de verbreiding van infecties te scheppen, is des te gevaarlijker, ais de lucht in de ar beidsvertrekken ziekteveroorzakende bacterieën bevat. Zoo is het te ver klaren, dat in sommige bedrijven een buitengewoon groot procent der ar» beiders aan long-tuberkuiose lijdt, Naast deze verwoestende werking op de aiemhalingsorganen heeft het stof op de huid schadelijken invloed, terwijl de oogslijmvliezen in een ontstekingstoestand geraken, leder, die lange marschen .naakt, weet hoe lastig het stof op de huid is en aan leiding geeft tot jeuken en stuk wrij ven van de huid. Dezelfde uitwer king heeft stof in de werkplaatsen, doch nog heviger door de altijd door plaatshebbende vervuiling van de huid. Het stof vermengt zich met het zweet, verstopt de huidporiën, prik kelt de huid en geeft aldus aanlei ding tot allerlei huidziekten. De scha delijke invloed wordt versterkt, wan neer in warme werkplaatsen gewerkt moet worden of de arbeider aan snelle groote temperatuurs-schom- melingen is blootgesteld. Het meest verbreid is wel het kolenstof, omdat zoo enorm veel kolen gebruikt worden tot allerlei doeleinden. Het kolenstof zelf is geen bijzonder gevaarlijke stof, het schijnt ztlf het opnemen van tuberkelbacil len in de longen te bemoeilijken. Worét het echter aanhoudend in groote hoeveelheden ingeademd dan ontstaat de zoogen. antrakose der longen. Terwijl normale longen roze rood zijn, hebben dergelijke longen blauwzwarte plekken, waardoor ze een tijgervelachtig aspect krijgen. Alle bovengenoemde longverschijn selen ontwikkelen zich, waardoor het getroffen individu ten gronde gaat. een misdadiger eerste klasse hieiden. Hij moest zich goedschiks, kwaad schiks onderwerpen eh door de politie-dienaren laten wegbrengen, terwijl de nachtwaker zijn pakken droeg. De plechtige optocht begaf zich naar het raadhuis. De burgemeester was wegens het vroege ochtenduur nog niet aanwezig. Wel echter een secretaris, die dadelijk Rothmann in verhoor wilde nemen, begon met haar zijn naam, beroep enz. te vragen. Rothmann verklaarde echter beslist -- Ik verlang in de eerste plaats te weten, waarom men mij op zoo sma delijke wijze heeft overvallen en naar hier gesleept. Dat zult gij zelf wel het best weten, antwoordde de secretaris en looche nen zal u weinig baten. Gij hebt hedennacht den smid Kopisch over vallen en beroofd. Hier moet eene vergissing be staan, zeide Rothmann verbaasd, want ik ken niet eens iemand die Kopisch heet. Ah, ge ontkent dus, zeide de secretaris, nu, men kan u het bewijs gemakkelijk leveren. Men weet, dat Gelukkig zien we teaenwoordig heel zelden deze zwaren vorm van antrakose omdat er vele veiligheidsmaatregelen genomen worden. In de steenkolen mijnen waar vroeger veelvoudig deze ziekte voorkwam, worden de kolen en de mijngangen vochtig gemaakt en gehouden. Niet alleen dat dit hygiënisch goed werkt, doch ook heeft men de ervaring opgedaan, dat het explosie gevaar geringer wordt. Stof van steenen en zand oefent eveneens een vernietigende werking op de longen uit, het verloop der ziekte is echter veel sneller en boos aardiger. Dit stof werkt n.l. nog mechanisch, daar' de kleine partikel tjes scherpe harde kanten hebben en zosdoende wondjes maken. Hoe harder soort steen, des te gevaarlijker het siof. Vandaar dat het steenhouweisvak zooveel slachtoffers eischt. Ook voor tuberkelbacillen zijn steenhouwerslongen buitengewoon vat baar. Hetzelfde, hoewel in mindere mate, valt te zeggen van glasstof, porceleinstof, diamantstof, etc. Hit stof, dat bij de metaalbewer king vooral verbreid is, is van ijzer afkomstig. Het bestaat uit ijzer, of ijzeroxide of roest. Dit stof kleurt de ioagen geelrood en geeft ook weer aanleiding tot ontwikkeling van boven genoemde verschijnselen. Van de overige metallische stofsoorten is hét loodstof nog van gewicht. De mecha nische werking treedt hier op den achtergrond, terwijl de chemische domineert door vergifiigtngs ver schijnselen. Bij de bewerkingen van plantaar dige of dierlijke deelen ont3taat eveneens stofdeze stofsoorten heb ben met de bovengenoemde dit ge meen, dat ze de longen een goede broedplaats maken voor de ont wikkeling van longtuberculose. Komen op dierhuiden infeciiekiemen voor, dan spreekt 't vanzelf, dat in fectie ontstaat. Zoo b.v. bij de be werking van huiden van aan miltvuur gestorven koeien ontstaat zeer vaak deze gevreesde ziekte bij den arbeider. Overziet men al het onheil, dat de verschillende stofsoorten aan onze gezondheid bezorgen, dan zal men de bestrijding van het ontstaan ervan als een algemeen noodzakelijken eisch voor de volksgezondheid beschouwen. A. Een nieuwe Bakkerswet. Naar aanleiding van het bericht, dat de heeren Aalberse en Passtoors zich bezig houden met het samenstel len van een gewijzigd ontwerp-Bak kerswet, wordt aan 't „Vad." gemeld, dat ook de club Unie-liberalen reeds een verbeterd ontwerp-Bakkerswet in behandeling hetfi. ge gisteravond met Kopisch in ge zelschap ziji geweest, dat hij u zijn geld heeft laten zien en gij u begeerig over hebt uitgelaten. Kopisch was tamelijk dronken, toen hij 's nachts naar huis ging. Onderweg kreeg hij een slag op het hoofd, die hem be wusteloos deed neêrvallen en werd hij van zijn geld beroofd. Thans viel het Rothmann in, dat de man met de blauwe rok, de smid Kopisch moest geweest zijn, en tege lijk begreep hij, dat hij zich ten op zichte van dien man wel eenigszins verdacht gedragen had. Hij verklaarde daarom plotseling Ik heb iets mede te deelen, dat alleen de burgemeeester hooren mag. De burgemeester komt eerst later op het bureau. Qij kunt mij ook wel mededeelen, wat gij te zeggen hebt. En ik zeg u, dat ik den burge meester zelf moet spreken, en wel dadelijk. Voor iedere vertraging maak ik u verantwoordelijk. Deze strenge toon scheen den secretaris toch te imponeeren, want hij zond een der politiedienaars naar den burgemeester. Deze verscheen, tamelijk geërgerd Nu binnen enkele dagen een voor ste! van mr. Aalberse te wachten is, wordt de indiening van het ontwerp der Unie-liberalen opgeschort, om eerst te zien, wat het ontwerp-Aalberse inhoudt. De „Nederlander" meent zeker te weten, dat reeds onmiddellijk na de verwerping van het ontwerp-Bakkers wet enkele leden van de Cbrist.-Hisi. Kamerclub besloten hebben, een nieuw ontwerp in te dienen, en dat thans de tekst van dit ontwerpt reeds voor een deel zou zijn vastgesteld. Het voorstel van christ-hist. zijde zou de oplossing zoeken in het ver bod van den Zondagsarbelden daarnevens in een regeling van den arbeid, zoowel gedurende den dag, ais gedurende den nacht, met sterke beperking van den nachtarbeid. Aan de „Tijd" wordt meegedeeld, dat ook bij de anti-revolutionnaire partij plannen in zake een ontwerp- Bakkerswet bestaan, en dat de heer Duymaer van Twist en nog een paar leden van de protestantsche fractiën der rechterzijde zich bij de heeren Passtoors en Aalberse tot het indie nen van een gezamenlijk voorstel zul len aansluiten. Volgens de „Tijd" kunnen de heeren Aaiberse en Pas stoors zich op éen enkele uitzonde ring na verzekerd houden van den bijval der Katholieke Kamerleden, Hun ontwerp zou binnen enkele da gen bij de Tweede Kamer worden ingediend. We hebben dus te wachten, een chrisi.-hist. ontwerp, een katholiek- antir. ontwerp, een misschien unie liberaal ontwerp. Keuze genoeg Rijksinkomsten over 1911, Ais no. 169 van de nieuwe volgreeks der bijdragen tot de statistiek van Nederland, uitgegeven door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, is ver schenen de statistiek der Rijksinkom sten over 1910. Blijkens het voorbericht zijn de tabellen wederom in enkele opzichten uitgebreid, aangevuld of gewijzigd. Aan de inleiding is het volgende ontleend Over 1909 en 1910 (over dit laatste jaar zijn nog slechts de voor- loopige cijfers beschikbaar) hebben de Rijksinkomsten in totaal bedragen Gewone ontvangsten: Directe" be lastingen 1909 f44.688.515, 1910 f 46.728.043 accijnzen resp. f 59.133.060 en f 62.236.537indirecte belastingen resp. f 27.691 974 en f 27.945.887invoerrechten resp. f 12.615.027 en f13.330,629; de mid delen E—L resp. f 24 448.771 en f25 512 059; aandeel opbrengst ex ploitatie Staatsspoorwegen resp. f4.188.140 en f4.188.140; aandeel winsten Nederlaadsche Bank resp. f2.046.825 en f3.040.306 overige dat hij op een zoo ongewoon vroeg uur reeds op het bureau werd geroe pen, en was in het eerst, toen de gevangene verklaarde, dat hij hem geheel alieen en zonder getuigen moest spreken, weinig geneigd dezen wensch in te willigen. Nadat echter het waardige hoofd der stad zich had overtuigd, dat de gevangene op de zekerste wijze ge boeid was, zond hij de verbaasde beambten de kamer uit, doch plaatste zich voorzichtigheidshalve zóa, dat de tafel tusschen hem en de gevan gene stond. Na een half uur ongeveer opende de burgemeester de deur weder, en zagen de binnentredende politie-be- ambten den gevangengene ongeboeid in de kamer staan, terwijl zij den burgemeester hoorden zeggen Deze man heeft zich gelegiti meerd en kan vertrekken. Hij is on verdacht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1