29 Juni No. 152. 50e Jaargang. Zaterdag BINNENLAND. Kromm* Wegen. 1912. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ®p 'Ion- en feestdagen. 10,. VLIS Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTfÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Eerste Kamer. Na het besluit tot toelating van den heer Cremer, werden in de gisteren gehouden zitting aangenomen dertien kleinere wetsontwerpen, waaronder wijzingwetten notarisambt, mijnontgin- ning, behartiging belangen Nedei- landsche scheepvaart. Daarna kwam aan de orde de wijziging der Indische comptabiliteitswet,waarbij de quaestie der rechtspersoonlijkheid van indië in verschillenden zin besproken werd. De minister van koloniën verklaarde dat het ontwerp bedoelt Indië te maken tot rechtspersoon in vollen omvang, die zal kunnen leenen. De minister wil van Indië een lichaam scheppen, waarin alle belangen zoo veel mogelijk vertegenwoordigd zijn, met behoud voor als nog van een eindoordeel over de begrooting in Nederland. Het wetsontwerp werd aangenomen, waarna de Kamer is uiteengegaan. Tweede Kamer. Na uitvoerige discussie werd gis teren met 45 tegen 28 stemmen ver worpen een amendement der soc. dem. fractie om te bepalen, dat de voorzitter en de leden van den raad van arbeiders niet gerechtelijk ver volgbaar zijn, wegens hun stem of hun meening in hunne vergadering geuit. De minister en de heer Lohman hadden deze uitbreiding aan het in stituut der onschendbaarheid bestre den tegenover den hseren Schaper, Patijn, Troelstra en Notens. Opgemerkt werd o.a., dat de vraag of het instituut der onschendbaarheid als verouderd moet verdwijnen, dient te worden opgelost bij de Grondwets herziening. Breedvoerig debat ontspon zich over een amendement van de soc. dem. fractie, om den voorzitter van arbeid door den raad-zelf te doen verkiezen, in plaats van daartoe door den Kroon een ambtenaar te doen be noemen. Huns inziens soest de voor zitter een vertrouwsman zijn, omdat de regeering zekerheid imoet hebben, dat de voorzitter iemand is, tenvolle voor zijne taak berelend. Het amendement eerd verworpen met 44 tegen 35 stecrtren. De versterking van Vlissingen. De gewoonlijk itjons land goed ingelichte „Frankf.%." weei mede te deelen, dat ministflColijn van plan is het kustverdedgingsontwerp te wijzigen en opnies in te dienen. Het blad herinnert aanhet verzet dat het dure ontwerp vonlfaan het verschil van meening omWjt de vraag of de -O— kustverdediging aan de zeemacht moet worden opgedragen en ver meldt dan dat het in het voornemen ligt het ontwerp in beperkten vorm opnieuw in te dienen, maar dat de minister het fori bij Vlissingen daarin handhaaft. Dat men in ons land, wat aangaat de beschouwing van de Schelde ais Nederlandsch grondgebied, niet van meening is veranderd, de correspon dent van de „Frankf. Ztg." releveert het even, om dan vast te stellen, dat wij niet voornemens zijn onze rechten te laten verkorten, doch wel ons in geval van conflicten tusschen anderen, volkomen onzijdig te houden en te zorgen dat wij onze onzijdigheid ook kunnen handhaven. Toch, zegt het blad, is de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken niet onge neigd eventueel over de quaestie overleg te plegen, waarbij dan zou moeten worden uitgegaan van het principe dat op de Schelde aan koopvaardijschepen vrije doorvaart wordt gegarandeerd, maar dat die voor oorlogsschepen gesloten wordt. Dat de Tentoonstelling te Bergen op Zoom ook van hoogerhand steun ondervindt blijkt uit de omvangen zilveren medailles van H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendriken H. M. de Koningin Moeder. Voorzeker prachtige onderscheidingen, die den landbouwers, tuinders en anderen zul len aanmoedigen op deze tentoon stelling het beste te zenden van wat hun weerstapel bezit. Het comité Iaat «leis na 00 Us inzendingen zoo belangrijk mogelijk te doen zijn en het interieur zoo fijn mogelijk daar te stellen. De teeke- ningen der gebouwen, die in het rijwiel-magazijn van den heer van Mechelen tentoon zijn gesteld, trekken voortdurend bezoek. A.s. week zal met den bouw aan gevangen worden, nu reeds is men bezig met het in orde brengen van het sportterrein. De inzenders op de tentoonstelling worden altent gemaakt dat de S.Spoor, j Holi. IJzeren Spoor en verschillende trims 50 pet. reductie verleenen op hel vervoer van dieren en goederen over hunne lijnen. Vlissingen, 28 Juni. Volgens de lijst van concerten ge durende het badseizoen te geven door het muziekgezelschap „St. Cae- cila", directeur de heer André J. Giijsen, zijn deze concerten vastge steld als voigtZondag 23 Juni, Woensdag 10 Juli, Woensdag 17 |ui, Zondag 28 Juli, Zondag 4 Au- gistus, Woensdag 14 Augustus, Woensdag 21 Augustus, Zondag 1 September, Woensdag 11 September enZondag 22 September. 16.) Hij klopte ezacht tegen en luister de gespannen alsof hij verwachtte, dat ze hem iet zouden toefluisteren. Toen hij d trap weder beklom, om zich evenens ter ruste ie begeven in een veitrkje, dat zich naast de werkkamer va Peiser bevond, mom pelde hij in ichzelvenDe Bal- bajis denkt, dat niemand weet, wat er in de vatfl is, maar Baruch weet het! IV Rothman trok nog altijd met zijne pakken van dorp tot dorp. Hij deed bijna in het geheel geen zaken, hoe wel hij steeds tegenover de herber gierster het tegendeel beweerde. Maar er scheen hem dan ook minder aan gelegen zijne waren te verhandelen, dan soms uren lang met de boeren vrouwen in de verschillende dorpen te praten, dagen lang in da herbergen te zitten om zich daar met de gasten envoorbijtiekkende voerlieden te on- dehouden of langs de wegen met alle mnscheri, die hij ontmoette, een ge- spek aan te knoopen, wat hem blijk bar gemakkelijk viel, daar hij hes Polsche diaclet der streek zeer vlot spak. Aan geld scheen hem het niet te ontbreken, ofschoon hij er nooit eo opvallend gebruik van maakte en zihmet betrekking tot eten en drinken not meer gunde dan ieder ander rciltrekkend koopman. N.ets ontging zijne opmerkzaamheid mar vooral schenen de kruisingen vti straten en wegen punten van bzonder belang voor hem te zijn. |js; naderde hij een klein gehucht dl oil enkel verstrooide boerenhutten bstitnd. Hij monsterde deze uit plan- ki gebouwde, half vergane hutten rrt de meests zorgvuldigheid, zelfs d opschriften, die de jeugd,gewoon- li: net wit of rood krijt, op sommige p'aisen aanbrengt, en meestal uit nnin bestaan, of de geestige op nrkng bevatten, dat deze of die j(gin een ezel is, ontgingen niet aan ftborirtstrsents-Müerfenfiin op 2©er uoordeeüga «ooriyaarden De concerten worden op Woensdag gegeven des avonis van 8 tot 10 uur en op Zondag des middags van half vier tot half zes. Naar wij vernemen zulien dit seizoen niet geregeld dagelijks concerten aan het Giand Hotel plaa's hebben, zooals andere jaren gedurende de maanden juli en Augustus gebruikelijk was. We! zal af en toe een concert worden gegeven en zal o.a. het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen" daar enkele uitvoeringen geven. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat op het lichtschip „No: rd-Hinder" een radiotelegraphischstation is gevestigd. Dit station is o.m. bestemd om telegrammen, welke in vlaggeseinen van voorbijgaande schepen zijn op genomen, langs radiotelegrapischen weg door te zenden naar Schevenin- gen—Haven of van laatstgenoemd station op gelijke wijze te ontvangen de berichten, welke door middel van vlaggeseinen naar voorbijgaande schepen zijn over te brengen. De kosten van deze berichten (10 cent per woord met een minimum van f 1 per telegram, vermeerderd met htt verschuldigde voer den afstand langs de lijnen van het telegraafnet te doorloapen) zullen, voor zoover heffing niet op andere wijze geschiedt, van den geadresseerde worden inge vorderd. Ja ÜU glsU? i eirrtv«>r- mirlon gadering van de vereeniging „Ge meenschappelijk Belang" alhier werd besloten tot reorganisatie van de Spaarkas en het publiek met wezen en doel 'van de spaarkas op de hoogte te brengen. In zake het rapport over eene Onderlinge Glasverzekering, dat den leden was toegezonden om hier over hun oordeel uit te spreken, bleek dat van een klein getal leden een gunstig antwoord omtrent het principe was ingekomen, zoodat be sloten werd deze zaak voorloopig te laten rusten. Verder werd eene commissie be noemd met opdracht een enquête in te stellen onder alle winkeliers hier ter stede, hoe of door hen over een vervroegde winkelsluiting wordt ge dacht. Tot afgevaardigde naar het Bond- ccngres te Deventer werd benoemd de heer P. G. Laernoes Jr. alhier. Gisterenavond j- 1. vergaderde de vereeniging van „Patrimonium" afd. Vlissingen, welke talrijk was bezocht en nam met algemeene stemmen de onderstaande motie aan. De afdeeiing Vlissingen van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" zijn opmerkzamen blik. Een dezer namen bijv. luidde Eduard Biüer, zooais men zal toe geven een zeer onschuldige, weinige beteekende naam. Rothmann hield zich in deze hntten meer dan twee uren op, zonder iets te kunnen verhandelen vervolgens ging hij weder op pad, den straatweg langs, tot deze door een gewelf onder den spoorweg heenvoerde. Ook hier waren aan beide zijden van het ge welf door een blijkbaar ongeoefende hand namen neergeschreven en een dezer namen trok blijkbaar zöo zeer Rothmann's aandacht, dat hij bleef stil staan. Deze naam luiddeEmilie Keilef. Op zichzelf was ook aan dezen naam niets bijzonders, maar toch vond Rothmann tusschen dezen en dien in het dorp een zeker verband. De woor den Biüer en Keilef toch hebben in de dieventaal dezelfde befeekenis en wel die van brand. Toen Roihmann deze laatste naam eenigszins nader bekeek, bemerkte hij, dat achter de „f" nog een teeken was aangebracht dat op een rechten hoek geleek. Hier is een spoor, sprak Roth- in vergadering bijeen den 27 Juni 1912,; besprekende de verwerping der wet van den'Bakkersnacht-arbeid, brengt hulde aan Z. E. Minister Talma voor zijn manmoedige en vastberaden houding bij da behandeling dezer wet; betreurt de houding van een deel der rechterzijde, daar wij ais leden van „Patrimonium4 groot geworden zijn door de sociale actie van die zijde en waarvan men verwachten kon door de voortdurende beloften gedaan bij verschillende verkiezingen, dat wanneer zij (de cbristelijken) de meerderheid en de teugels van het bewind in handen hebben den soci alen nood zooveel mogelijk zou wor den opgelost daar wij nu voor dit feit staan en ons vertrouwen zeer geschokt is door de verwerping der bakkerswet, roepen wij alle leden van „Patrimonium" op om bq de a.s. periodieke verkiezing bij eene eventueele candidaatsteüing der tegenstemmers of wegblijvers een krachtig protest te doen hooren bij de antie rev. kiesverenigingen om dan daarna onze stem zoo noodig te reserveeren gaat over tot de orde van den dag. In de vergadering van „Patrimo nium" van gisterenavond werd in de plaats van den heer G. J. Kempe benoemd tot bode de heer P. Da- vidse. Hedenmorgen had de. werkman C. oo de werf der Kon. Maatsch. „de, Schelde" bij hef afsteken van een plank met een driekwarlvijl, het ongeluk dat deze door de slagader van de rechterhand drong. Nadat de man was verbonden werd hij huis waarts gebracht. Men schrijft ons uit Ter Neuzen In de Donderdag gehouden verga dering van den gemeenteraad werd uit de voordracht, bestaande uit de heeren C. F. Kohier, te Nieuwe Tong?, J. G. Bosschaart, te St. Laurens, en J. J. van Doeselaar, te Arnemuiden, tot hoofd van school A benoemd de heer Kohier, met 8 stemmen. De heeren Bosschaart en Van Doeselaar verkregen eik 2 stemmen. Na ingekomen gunstig advies van de gezondheidscommissie werd onder enkele voorwaarden goedgekeurd het stratenplan, ingezonden door de cokes- ovenmaalschappij te Sluiskil, waarbij er echter nadrukkelftk op gewezen zai worden dat de gemeente de straat aangelegd volgens het nu goedge keurde plan, toch nimmer voor de gemeente in beheer en onderhoud zal kunnen overnemen. Een nieuwe verordening op den genees- en verloskundigen dienst werd vastgesteld. De wijziging had voor- mann in zichzelven, ongetwijfeld een spoor. Hier heeft iemand een ander, die hem volgde, den weg willen aan duiden, dien hij genomen heeft, doch niet vermoed, dat ook eer, ander zijn geheime teekens zou begrijpen. Het teeken achter de „F in den vorm van een rechten hoek, betee- kent, dat dengene, die hier den weg gevolgd heeft, een zijweg heeft in geslagen, die in een rechten hoek van den hoofdweg afwijkt. Ik moet thans eens zien of ik dien zijweg niet ontdekken kan. Na ongeveer een kwariier kwam Rothmann bij een kruisweg van den hoofdweg met een hobbeligen, blijk baar weinig bereden landweg. Hier is het, dacht hij, hier is de plaats, maar moet ik thans rechts of links afslaan Hij zag zoekend om zich, ais trachtte hij in de voetstappen van menschen of paarden, die in het stof van den weg afgedrukt waren, eene beslissing voor de keus van de te nemen richting te vinden, tot eensklaps zijn blik op een dun boomstammetje viel. Zuike stammetjes war, n met bepaalde tusschenruimten namelijk ten doei ruimte te laten bij het getal aan te stellen verloskundigen. Wijziging werd gebracht in de openstelling der secretarie. Dit is thans van 9—12 en van 2—5 ure, uitgezonderd Zon- en feestdagen. Voortaan zal de secretarie geopend zijn van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure, met het doel ook in het schaftuur gelegenheid te geven ter secretarie te kunnen komen. Zaterdags wordt de secretarie geslo ten te 2 ure nam. Over een hiermede in verband staande wijziging van de instructie der ambtenaren staakten de stemmen. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd in plaats van wijlen den heer J. A. P. Geili, benoemd de burgemeester den heer J. Huizinga. Een aanvraag van de Indusirieele Maatschappij te Amsterdam om de concessie voorwaarden zoo te wijzigen dat haar onder goedkeuring van Burg. en Weth. vergunning wordt verleend af te wijken van de in de concessie-voorwaarden aangegeven prijs voor het leveren van stroom voor verlichting, werd gesteld in han den der commissie van Fabricage. De Maatschappij is in onderhan deling voor het vellichten van het stationsemplacement, de gebouwen enz., doch het vigeerend tarief is een beletsel voor het sluiten der overeen komst. Burg. en Weth. achten hierbij, ook het voordeel der gemeente in de toekomst betrokken en stellen voor het verzoek in te willigen. Dc Raad wenschte echter zoo mogelijk tegenover de te verleenen vergunning aan de maatschappij directe voordeelen voor de gemeente te verkrijgen. In verband met het voornemen dat bestaat om den dienst van de Prov. stoomboot op Hoedekenskerke geheel op te heffen, werd het denkbeeld geopperd naar de mogelijkheid om een dienst te krijgen van Ter Neuzen op EilewoutsdijK, wat meer een natuurlijke weg geacht wordt. Burg. en Weth. namen op zich om hieromtrent met Gedep. Staten te correspondeeren. Bij Kon. besluit is aan j. J. van Gorsel Hz., op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Rilland—Bath, onder dank betuiging voor de langdurige diensten in die betrekking bewezen. Verder is met ingang van 1 Juli P. H. A. Middelraad, thans tijdelijk machinist-eiectricien bij de Rijks- electriciteitswerken van het kanaal van Gent naar Terneuzen te Temeuzen benoemd tot opzichter-electricien bij deRijkselectriciteitswerken te ljmui- den. op den hoofdweg aangeplant en naast ieder stond tot steun een paal, aan welken het boompje met stroo- banden bevestigd was. Aan den paal ter rechterzijde van den weg, ontdekte Rothmann een teeken, dat hemdeed lachen. Hier was weder met krijt een rechte hoek geteekend, en dus wist Rothmann nu, dat hij den weg naar rechts moest inslaan. Nadat hij dit gedaan en den hob beligen weg meer dan een half uur gevolgd had, kwam hij aan den in gang van een dorp, dat met zijne gedeeltelijk gemetselde kuizen een zeer vriendelijken indruk maakte, en tusschen de oude, machtige lin- deboomen, die het omgaven, als in een tuin lag. Bij het eerste huis reeds vond hij den rechten hoek en daarachter een streep, welke een zekere richting moest aanduiden, doch voor iemand, die de bedoeling niet kende, een dood onschuldig, geheel onverdacht teeken. Rothmann ging het dorp in tot aan de herberg. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1