onderdag ^7 Juni No. 150 50e Jaargang. 1912. Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme Wegen. Varschijnt dagelijks, uitgezonderd cp Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Hfeonnemsnts-Adoerfentien op zeer uoordeeSige voorwaarden Van week tof week. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevérs Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. Verordening op de htffing en in vordering van rechten voor het gebruik van de Vischmarkt. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen doen te wetendat door den raad dier gemeente in zijn vergadering van 12 April 1912 onder no. 19a en 19b is genomen het navolgend besluit, hetwelk bij Koninklijk besluit van 10 Juni 1912 no. 61, tot 1 full 1914 is goedgekeurd. De raad der gemeente Vlissingen Overwegende dat de verordening op de invordening eener plaatselijke belasting op het gebruik van de Visch markt is gewijzigd zoodat het nood zakelijk is de verordening op de hef fing dier belasting opnieuw vast te stellen Gelet op art. 235, 2e lid der ge meentewet besluit: Vast te stellen de navolgende ver ordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de Vischmarkt. Art. 1. Voor het gebruik der Visch markt wordt eene belasting geheven ten bedrage van tien percent van de onzuivere opbrengst der aldaar ver kochte visch. Art. 2. Deze verordening treedt in werking den len Juli 1912 op welk tijdstip wordt ingetrokken de veror dening vastgesteld den 28 September 1906. Aldus vastgesteld door den raad der gemeente Vlissingen in zijne ver gadering van 12 April 1912. De voorzitter, (w.g.) v. DOORN v. KOUDEKERKE. De secretaris, (w. g.) WITTEVEEN. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 10 Juni 1912 no. 61. Mij bekend, De minister van binnenlandsche zaken (w.g.) HEEMSKERK. Overeenkomstig het oorspronkelijke, De secretaris-generaal van binnenlandsche zaken. (w.g.) J. B. KAN. Verordening op de Invordering van rechten voor het gebruik van de vischmarkt. Art. 1. De belasting zai moeien worden voldaan in handen van den daartoe aangesteiden afslager van de Vischmarkt. Att. 2 Uit de opbrengst der belas ting zal ais belooning worden betaald aan den afslager 30 ten honderd en aan den keurmeester 10 ten honderd zonder dat deze beambten onder een of ander voorwendsel iefs meer van de koopers of verkoopers zullen mogen vorderen. De overige 60 ten honderd komen len bate der gemeente. 0— 14) Deze bereiding geschiedde anders op nog zeer primitieve wijze en be stond hoofdzakelijk daarin, dat Peiser een mengsel van spiritus en water door een met houtskool gevuld vat filtreerde, waardoor de drank ver kregen werd, dien zijn klanten lederen marktdag in grootere of kleinere flesschen mede naar huis namen. Peiser hield zich echter thans niet met deze drankbereiding bezig; in dit geval toch zou het niet noodig geweest zijn, de kelderdeur zoo zorg vuldig te sluiien en er van binnen de grendels voor ie schuiven, of alvorens het licht aan te steken, ook nog voor het kleine, vuile, ondoor zichtige keldervenster oude zakken te hangen. Na dus de meest mogelijke voor zichtigheid te hebben in acht geno Art. 3 Het aanschaffen zoowel als het onderhoud van de vischmand zijn voor rekening van d>n afslager, zijnde deze kosten in zijne belooning begrepen. Art. 4. Zoo rioodig geschiedt de invordering overeenkomstig de arti kelen 258 tot en met 262 der ge meen tewet. Art. 5. Deze Verordening treedt in werking den len Juli 1912, op welk tijdstip wordt ingetrokken de veror dening, vastgesteld den 28 September 1906. Aldus vastgesteld door den raad der gemeente Vlissingen in zijne verga dering van 12 April 1912 De Voorzitter, (w.g.) v. DOORN v. KOUDEKERKE. De Secretaris, (w.g.) WITTEVEEN. Vlissingen, 24 Juni 1912. Burg. en Welh. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE De Secretaris. WITTEVEEN. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. Regeling krachtens Art. 114bis der Gemeentewet in zake de invorde ring van de Plaatselijke Belasting voor het gebruik der Vischmarkt. De Burg. en Weth. van Vlissingen doen te weten dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 12 April 1912 onder no. 19c is genomen het navolgende besluit De Raad der gemeente Viissingen Gezien het voorstel van Burge meester en Wethouders Qelet op het advies zijner Com missie voor de Financiën Mede gelet op ait. 114bis der Ge meentewet besluit: Vast te stellen de navolgende Regeling krachtens att. 114bis der Gemeentewet in zake de Invordering van de Plaatselijke Belasting voor het gebruik der Vischmarkt in de gemeente Vlissingen. Art. 1. De belasting zal moeten worden voldaan in handen van den daartoe aangesteiden afslager over de Vischmarkt, die daarvoor uit een door Burgemeester en Wethouders vast te stelten en door den Burge meester te nummeren en te waarmer ken register met strook, kwitantien zal afgeven, komtnde eventueeie zegel- kosten dezer kwitantien voor rekening van belanghebbenden, die deze ie gelijk met de belasting zuilen moeten voldoen. A:t. 2. Uiterlijk op den zestienden dag van iedere maand zullen de, over de vorige maand ontvangen gelden dcor den afslager in art. 1 genoemd ten kantore van den Gemeente Ont vanger tegen behoorlijke kwitantie worden overgestort. men, rolde hij uit een hoek een groot vat naar voren, waarvan hij voor zichtig het deksel afnam en dat bleek met (alk (hard vet) gevuid te zijn. Peiser legde in een kleinen haard vuur aan, haalde eenige stukken sterk bandijzer te voorschijn, weike hij verwarmde en waarmede hij beur telings in het midden der harde talk massa een rond gat uitholde, dat telkens dieper werd. Toen hij ongeveer tot op de helft der diepte van het vat gekomen was staakte hij zijn arbeid. Voorzichtig keek hij eerst nog eens rond, of hij van geen enkele zijde kon bespied worden en schoof dan de in een hoek liggende houtskolen wat ter zijde, waaruit hij twee in wasdoek gehulde zakken te voorschijn bracht, die zeer zwaar schenen te zijn en die hij daarom dan ook waarschijnlijk een paar dagen te voren in het kleine wagentje, dat hij steeds zelf bestuurde, had naar huis gebracht. HQ deed beide pakken in de gemaakte opening verdwijnen, wierp de uitgegraven talk weder in het vat, maakte deze met de warme Art. 3. Drze regeling treedt in wer king den len Juli 1912. De vooiiitter, (w.g.) v. DOORN v. KOUDEKERKE. De secretaris', (w.g.) WITTEVEEN. Goedgekeurd door Gedeputeerde Staten yan Zeeland bij besluit van 27 April 1912 no. 47, iste Afd. Vlissingen, 24 Juni 1912. Burg. ea Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. VERKIEZINGEN. Opmaken der lijst van Kiesgerechtig den voor de Kamer van Koophandel en Eabrleken. De Burgemeester van Vlissingen noodigt hen, die niet op de in het jaar 1910 vastgestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voorkomen, maar aanspraak kun nen maken om op de kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.s. ter gemeente-secretarie (griffie) aangifte te doen volgens het daarvoor vastgestelde formulier, waar van aldaar exemplaren kosteloos verkrijgbaar zijn. Art. 6 van het reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener kamer te zijn moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden A. Kiezer van de leden van den Gemeenteraad van de Gemeente waar de Kamer gevestigd is; B. aldaar bestuurder oi medebe stuurder zijn en gedurende ten minste iwaalf 'achtereenvolgerv?e jnaanden zijn geweest, van ten bedrijf yan handel of nijverheid. Vlissingen, 10 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Reeds Vrijdag j.l. konden we op onze vingers narekenen dat de heer Roosevelt, oud-president van de Vereenigde Staten van Amerika, het niet andermaal worden zou. Het aller onmogelijkste is gebeurd om hem tol candidaat der republikeinsche partij te doen verkiezen, schatten zijn er aan verspild en millioenen woor den er aan versproken, weike laatste trouwens weinig waarde hadden, maar het heeft niet mogen baten. Of het gezond verstand, of het geld of iets anders gezegevierd heeft, dat zouden wij niet durven uitmaken; maar het resultaat is zooals wij zeiden. Toen is de vindingrijke Amerikaan op de gedachte gekomen om een nieuwe republikeinsche partij te vor men, bestaande u t de aanhangers van Roosevelt en deze hoopt dat die ijzers week en de oppervlakte weder glad, zoodat uit niets kon hlyken, dat het vat open geweest was. Geheel overeenkomstig dit eerste handelde Peiser nog met meerdere vaten, alleen haalde hij de pakken thans uit een ouden koperen distil leerketel, die in een hoek stond. Ten slotte kuipte hij de vaten, weder zoo voorzichtig dicht, dat alleen een vakman, en dan nog slechts bij nauwkeurig onderzoek, het bedrog zou kunnen bemerkt hebben, en rolde ze naar den kelder, na vooraf zorgvuldig te hebben gezorgd, dat alle sporen zijner werkzaamheid ver dwenen waren. in de keuken w s inmiddels Esther druk bezig zich van hare verplich tingen ais vrouw d;s huizes zorg vuldig te kwijten. Zij bereidde zelf de Barches eene soort gevlochten broodjes en zorgde voor de visch en de appelrljst. Het was de eerste maal, dat zij tegenover een vreem deling de plichten als gastvrouw vervullen zou, en dan nog wel tegenover e?n vrenT'eliig, die haar zo veel be:a igstsslirig had inge aanhingers dan zullen zegevieren en ten slotte sterker zullen blijken te zijn dan die van Taft. Men beweert dat die manoeuvre alleen aan den candidaat der democratische partij ten goede kan komen. Wij kunnen dat daarlatenmaar Roosevelt zai door de splitsing zijner partij toch in geen geval worden gebaat. Voor Amerika zelf kunnen wij geen groot verschil zien tussc'nen Rooseveit-poli tiek en Taft-politiek. De laatste be weegt zich meer in de richting var. 's lands weerbaarheid. Alle republi keinen willen evenwel de treurige gevolgen van te ver gedreven coöpe ratie tegengaan en streven naar ver mindering der invoerrechten. Roose velt staat bekend als voorstander van een nieuw, een direct kiesstelsel en daarvoor is ongetwijfeld veel te zeggen. Het nieuws van het oorlogstooneel is voor hel oogenblik betrekkelijk gunstig voor de Turken. Er zal vermoedelijk toch wel eenige waarheid zijn in het draadberich! aan een Duitsch blad, dat op den 19en dezer de Italianen, in twee colonnes opruk kend, den tegen de westzijde vooruit geschoven honderd man sterken Turk- schen post te Benghasï aanvielen, terwijl tegelijkertijd in Benghasï een bestuurbaar luchtschip en verschillen de vliegmachines opstegen, om de posities der Turken te verkennen. Teneinde aan de oprukkende Itaiiaan- sche colonnes aaa te geven waar de Turken zich ophielden, werden bom men uit de lucht geworpen zoodra men boven de Turksche stellingen was aangekomen. Nu trachtten de liaiianen deze stellingen te omsingelen, maar de Turken zonden dadelijk versterkingen en noodzaakten den vijand het plan op te geven, waarna de terugtrekkende liaiianen door de Turken met zooveel succes werden nagezeten, dat de eerstgenoemde zware verliezen leden. Dit belangrijk succes in Cyrenaika zou bovendien bewijzen dat de Italia nen, die alleen meester zijn over enkele kustplaatsen, er niet in geslaagd zijn om de telegraaflijn te vernielen, die niet ver van de kust gaat en langs welke di! telegram verzonden werd. De mogendheden stellen het blijk baar zeer op prijs, dat de Dardanei- len thans geopend zijn en, ofschoon op zeer vriendelijke en overredende wijze, noodzaken zij de Italianen om de vijandelijkheden vooiloopig lot Tripolis te beperken. Men wil dat de Italianen zich deze gedwongen wer keloosheid laten welgevallen, in de hoop later hun schade in te halen, wanneer de oorlog in Noord-Afrika Turkije niet tot vrede dwingt. Nu, wanneer ze daarop wachten moeten, boezemd. Nu en dan echter beangstigde haar ook wedei de samenkomst me! den vreemdeling. Zij was het nog niet geheel niet zichzelve eens, op welke wijze zij zich tegenover hem zou moeten gedragen. Door Baruch kende zij gedeeltelijk het geheim dat hem omgaf, doch dat haar onbekend moest zijn. Hoe hem dus tegemoet ie treden Vriendelijk, zooals het tegenover den gast plicht is, of terughoudend, wijl zij in den vreemdeling een deel genoot in de geheimen van haar vader zien moest? Met hef intreden der schemering brak de Sabbathavond aan met al zijne poëzie. Et ligt iets onuitspreke lijk weldadigs, iets tot het gemoed sprekends, in dit uitrusten van den arbeid, van de vermoeienissen der week, in dat opgaan in de sfiiie Sabbathsrust. Esther had voor deze gelegenheid een donker zijden kleed aangetrokken dat hare sierlijke gestalte en de teedere gelaatskleur nog te meer deed uiikomf-. Zij droeg intusschen geen ti kei veis trs.'.ofschuoi »ij door haar is het een heerlijke gelegenheid om zich in geduld te oefenen. Wat betrtft de economische oorlog in het Vereenigd koninkrijk, is men bezig middelen te beramen, teneinde te trachten daaraan voor goed een einde te maken. Men weet dat een groote grief tegen de werklieden is dat zij zich doodeenvoudig niet hou den aan getroffen overeenkomsten. Daarom wil men de vakvereni gingen voor de daaibjj aangeslotenen financieel aansprakelijk stellen ook wil men een verplicht scheidsgerecht instellen en ten slotte wil men komen tot het Marxisme, door een winst aandeel aan den arbeider te verzeke ren. Dal is nu wel niet precies de toegepaste theorie van de meerwaarde, zooals Carl Marx die verkondigde, maar het lijkt er toch veel op. De gedwongen arbitrage vindt in de regeering geen voorstandster. Deze is meer overhellend tot het Cana- deesche stelsel, volgens hetwelk een verplicht, doch bioot onderzoek door deskundigen piaats heeft, vóór men uitsluiten of staken mag. Beide partijen zijn dan beter op de hoogte, doch blijven overigens volkomen vrij. Regeeringsinmehging moet een laatste, redmiddel wezen maar wel wenscht men een bedrijfs- vertegenwoordiging tot vaststeiling van een soort van arbeidswet, voor welker nakoming de beide partijen aansprakelijk zijn, ook financieël, terwij! de overtreders der wet boven dien persoonlijk strafbaar zullen zijn. Men voeit dat hier ernstige man nen aan het woord zijn, die geen babbeltjes houden, maar te eeniger tijd spijbess mei koppen zullen slaan. Indertijd is, men zal het zich herinneren, in Engeland hst huwelijk toegestaan tusschen een man en zijn schoonzuster. Vroeger is ook bij ons dit huwelijk verboden geweest, na melijk onder de Fransche wetmaar in oud-Holland waren die huwelijken juist zeer populair en daarom zijn ze later bij ons in zooverre in eere hersteld, dat ze mogelijk zijn met koninklijke dispensatie. Toen de Engeische wet er was, waren er echter geestelijken (men weet dat het hoog beschaafde Enge land nog niet eens een burgerlijken stand heeftdie dergelijke huwelij ken weigerden te voltrekken, zich aan de wet niet storende en eerst thans is deze zaak in hoogste in stantie door het Hocgt-rhuis beslist, waarbij de geestelijkheid zich dus in het vervolg zal moeten neerleggen. H t is opmerkelijk, zoo weinig als we vernemen omtrent de wederge- boorie van het Chineesche rijk. 'i Lijkt wel of alles daar van een vader van de kostbaassie sieraden voorzien was; geen ring.geen armband trok de aandacht tot hare slanke vingers of haar ronden arm, welke tot den elleboog ontbloot uit de wijde mouw te voorschijn kwam, toen Esther de aan de zoldering hangende zilveren Sabbathslamp aanstak. In de beste kamer van het huis was de tafel gedekt. Op hei ver blindend witte tafellaken lagen de geuiige bruine „Barches", stond de verguld zilveren beker mei Koseheren (wijn), stonden ook de beide zilveren kandelaars met de brandende kaar sen. Baruch kwam binnen in een nette kaftanhij zag er recht feeste lijk uit en telde zijne vingers slechts ter sluiks, terwijl hij de handen op den rug hield. Spoedig daarop verscheen ook Peiser, juist zooats hij uit de syna goge kwam met den gast, dien hij zelf van zijne kamer had afgehaald en te voren de noodige instructies gegeven had, hoe zich te gedragen, om geen argwaan te wekken. (Wordt vervolgd.) n,

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1