Dinsdag 25 Juni Feuilleton. Kromme Wegen. No. 148 50e Jaargang, 1912. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Hbonnements-Aduerfenfiën op zeer ooordeelige voorwaarden BINNENLAND» VLISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. a> ADVERTENTlEN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. begonnen om ta trachten in deze richting iets tot stand te brengen, toen aan de Zeevaartschool een par ticuliere cursus in den bedoelden zin werd opgericht, zij 't dan ook, dat den toegang beperkt werd tot werklieden der Kon. Mij. „de Schelde." In de tweede plaats bleek ons uit onderhandelingen met de midden- standsvereeniging „Algemeen Be lang" en den kantoorbediendenbond .Mercurius", de groote behoefte te dezer stede aan handelsonderwijs, gegeven in een avondschool en zon der Hoogere Burgerschoolvoorberei ding. Voor talrijke jongelui uit den middenstand en vele kantoorbedien den, die ovcdag hun betrekking heb ben te vervullen en die aan den lijve het gemis voelen van theore tische hande'skennis, bestaat inVlis- singen geen gelegenheid zich onder deskundige leiding te bekwamen in de vakken, die ze in de praktijk da gelijks voelen noodig te hebben. Door onze commissie werd in over leg met genoemde vereenigingen en met den inspecteur van hel handels onderwijs, dr. Fockens, een volledig plan met kostenberekening ontwor pen voor een drie-jarige handels avondschool, welk plan door ons by B. en W. werd ingediend met ver zoek dit met het oog op de aan te vrage rijkssubsidie nog voor April 1912 bij den gemeenteraad aanhangig te maken. 't Aantal leerlingen onzer Han delsschool is nog gering (13), maar waar er uitzicht bestaat, dat aan 't einddiploma dezer scholen door de hooge autoriteiten voorrechten zullen worden verboalen, die offici eel den toegang openen tot verschil lende betrekkingen, daar koesleren wij gegronde hoop, dat nog meer leerlingen dan tot dusver na 't afloo- pen der H. B. S. hunne studie aan de Handelsschool zullen voortzetten. De aansluiting van de de'de klasse onzer H. B. S. aan de 4e klasse der vijfjarige elders bleek, gezien de vor deringen onzet oud-leerlingen aldaar, voortrtffelljk. Ten einde 't onderwijs aan de H. B. S. en H. S. meer dan tot dus ver toegankelijk te maken voor leer lingen van goeden aanleg, voor wier ouders echter het schoolgeld te be zwarend is, zijn door onze commissie plannen in studie genomen omtrent de mogelijkheid van invoering van evenredig schoolgeld. Tot ons groot leedwezen zijn onze H. B. S. en H. S. voorwerp van strijd geweest bij de gemeenteraads verkiezingen in 't afgeloopen jaar. Gelukkig is een onzer leden in staat gewetst ter officieeier plaatse aan te toonen, dat de werkelijke kosten dezer scholen door de tegenstanders ervan op schrikbarende wijze overdreven werden. Burger-avondschool met twee-jarigen cursus. Het programma der lessen ondervond dit jaar geen verandering; het blijkt meer en meer aan te sluiten aan de eiscben, die in de praktijk aan de leerlingen dezer school worden ge steld. De cursus wordt gegeven van den 3en Maandag in September, tot den 2en Vrijdag in April. Nog steeds wordt het regelmatig schoolbezoek eenigennate belemmerd door gemis aan medewerking van sommige pa troons, die de leerlingen niet in de gelegenheid stellen op tijd in de school aanwezig te zijn. De Konink lijke Maatschappij „de Schelde" bleef evenals vorige jaren her schoolbezoek door haar leerjongens krachtig aan moedigen. De I. C. Gas Assocation geeft aan eiken leerling harer fabriek, die naar een hoogere klasse wordt bevorderd of slaagt voor het eind examen een belangrijke premie in geld. De eerste- zoowel als de tweede klasse bestond ook dit jaar uit drie parallel-afdeelingen. Bestond vroeger de gewoonte de vaste leeraren om beurten tot plaats vervangend directeur aan te wijzen, dit jaar besloot de commissie hier voor éen der leeraren en wel dien met het grootste aantal diens'jaren definitief te benoemen, omdat naar hare meening op deze wijze de p'aatsvervanger breedere ervaring kon opdoen. Dienovereenkomstig werd de Ieeraar W. N. A. F. K. H. van Bi- kergem door ons definitief voor deze functie aangewezen. De tijdelijke leeraren J. A. van D.erendonck, A. T. E'an's, W. P. Edelman voor lijn- en vakteekenen en L. Hessaifelt voor natuur- en werktuigkunde, werden door den raad herbenoemd. Door 't vertrek van den Ieeraar der Avondschool voor Handwerxslieden A. Dekker, naar Amsterdam, werden zijne lessen aan de Avondschool voor Handwerksliedsn aan den heer P. S. Dijkstra opgedragen en de hierdoor ontstane vacante lesuren aan de Bur ger-Avondschool aan den heer A. van Dierendonck. Dit jaar kwam het af en (o? voor, dat een der leeraren, die zijn hoofd- betnkking elders heeft, zijne lessen nietakon geven, omdat hij in ge noemde functie 's avonds moest wtr ken't behoeft wel geen betoog, dat zulks een storenden invloed heeftop het onderwijs en den directeur voor groote moeilijkheden plaatst. De tijdelijke benoeming van den Ieeraar j. C. Nyland werd ook dit jaar al3 zoodanig gecontinueerd. Op 1 Januari 1911 telde de school Ontevredenheid. Het „Huisgezin" schrijftHet rom melt in den christelijken werklieden- hoek. Noch „Patrimonium" noch de katholieke werkliedenvereenigingen zijn voldaan over den gang der sociale wetgeving onder dit christelijk ministerie. Over minister Talma is men wel voldaanhij lost ztjn eerlijk woord eerlijk in Maar er is ontstem ming over de rechterzijde, over een deel althans. De eindstemming over de Bakkerswet is een teleurstelling en een ontnuchtering geweest. En men volgt met hoop en vrees met veel vrees vooral den gang der sociale verzekeringswetten. Men be grijpt wellicht niet alies wat zich in en om het parlement afspeelt, maar gesticht is men niet. Wannee; men verneemt, dat uit eerbied voor den vijf en zeventigjarigen heer Lohman een week kostbare tijd vermorst is, dan stijgt zeker niet de eerbied voor de heeren, die dat geleverd hebben. Wanneer de heer Lohman aan den heer Kuyper vraagt, of deze laatste de sociale wetgeving heelt willen laten vastloopen, om later de schuld aan den heer Lohman te kunnen geven, dan is het te begrijpen dat een werkman daar niet bedaard onder blijft. Wanneer de heer Van Idsinga verklaart het oogenblik te verbeiden om tegen de Ziektewet te kunnen stemmen, dan komt vanzelf de vraag op da lippen Hebben wij, christe lijke werklieden, daarom meegehol pen, den heer v. Idsinga naar de Kamer te zenden Wanneer men nu als een feit moet aanvaarden, dat de Ziektewet er niet komt, dan is het verklaarbaar, dat onze werklieden zich niet in geestdrift voelen ontvlammen. Het is gemakkelijk op de linkerzijde af te geven en er is voor critiek op de linkerzijde alie grond maar niet van de linkerzijde, doch van de rechterzijde, waarin zij zoo'n groot, zoo'n prachtig vertrouwen gesteld hebben, verwachten de christelijke werklieden, aan wien al jaren en jaren geleden gezegd werd, dat ze niet konden wachten „geen dag tn geen nacht", oplossing van het ver- zekeringsvraagstuk. Het Oranjekruls- Prins Hendrik, die Zaterdag namid dag de vergadering van het Oranje kruis te Utrecht leidde, kwam ver gezeld van zijn adjudant, jhr. van Suchtelen van de Haare, per auto te half twee van Het Loo aan het ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen, waar de vergadering plaats vond, aan. De Prins werd ontvangen door de heeren Ellis en Tilanus. O— 12.) Ik weet niet eens, waarom de heer graaf moest vluchten en ik hem over de grenzen moest helpen. Gij zult van een Walewski wel niet denken, dat hij iets gedaan heefl waarover hij zich zou behoeven te schamen. Ik kan u openhartig zeggen wat mijn ongeluk geweest is. Ik werd op de militaire academie te Warschau opgevoed, en later in een der Peters- burgsche garderegimenten geplaatst. Hier werd ik op zekeren dag ge arresteerd en terechtgesteld, wijl enkelen mijner vroegere academie vrienden aan eene samenzwering tot bevrijding van Polen van hel Rus sische juk, hadden deelgenomen. Bij twee van hen vond men brieven, die van mij afkomstig waren, particuliere brieven van volkomen onschuldigen inhoud, maar men meende daaraan Na afloop der vergadering gebruik ten de Prins met zijn adjudant het diner bij den burgemeester van Utrecht. Des avonds heeft Z. K. H. de fees'.- voorstelling der studenten in den schouwburg ten bate van het „Oranje* kruis" bygewoond. Na afloop der voorstelling was de Prins eenigen tijd in de studentensociëteit de gast van het studentencoi ps en keerde daarna weder pei auto naar „Het Loo" terug. Door den ondervoorzitter werd o.m. medegedeeld, dat door bemiddeling van den heer Van Niftrik de toezeg- giug ontvangen was namens den heer Van Gilse van de Pais, consul der Nederlanden te St. Peteisburg, van een gift van f 3500, welke hij onder nadere goedkeuring van Z. K. H. als volgt wenschte te bestemmenf 2500 voor „Het Oranjebruis", f 1000 voor het „Prins Hendrikfonds". Dr. C. B. Tilanus werd herkozen als bestuurslid. Tot eerelid der vereeniging werd benoemd kolonel De Mooy, uit Den Haag. Vervolgens werd door jhr. mr. De Casembroot namens het Prov. Wa tersnoodcomité dank gebracht voor de destijds ondervonden hulp. Daarna werd de vergadering door den Prins gesloten. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de in dit jaar aange steld wordende olficieren, vaandrigs en kornetten, in afwachting van de vaststelling der nieuwe uniformmo dellen, zich desverkiezende kunnen kleeden mei de op het tijdstip van aanstelling in hun bezit zynde onder- oificierskleeding, nadat die voor zoo veel mogelijk en noodig gewijzigd zal zijn. Middelbaar Onderwas te Vlissingen. Aan het verslag aangaande den toestand van het middelbaar onder- wys in deze gemeente in het jaar 1911, is het volgende ontleend: Zoowel uit de totale toename der bevolking van onze scholen ais uit de gunstige resultaten van het on- derwijs meent de commissie met geiustheid te mogen concludeeren, cat het M. O. te dezer stede zich in een bloeiende gezondheid ver heugt. En niet alleen, dat het be staande in bloei verkeert, er bestaat bovendien in verschillende kringen onzer gemeente een reeds uitgespro ken wensch naar meer gelegenheid om van het M. O., zij 't dan ook in anderen vorm, te mogen prjfi.eeren. Eerstens toch kwam reeds meerma len het verzo;k lot ons gelegenheid te scheppen voor volwassenen om van 't vakonderwys, als gegeven wordt aan de avondscholen, te mogen ge bruik maken; en reeds waren wij eene andere beteekenis te moeten hechten. Men beschuldigde mij van deelname aan het complot, en ik werd zonder verder onderzoek van mijn offciers- rang ontzet, tot gemeen soldaat ge degradeerd en naar eene straf-com- pagnie gezonden. Door tusschenkomst mijner moeder werden mijne bewakers omgekocht, zoodat zij mij de gelegen heid tot vluchten verstrekten. Gij hebt mij over de grenzen gebracht. Dat is alles. Maar gy weet ook wel, dat ik thans zelfs hier in Pruisen niet als een politiek misdadiger, maar als een gewoon deserteur zal worden beschouwd, en dat men mij op ver langen van Rusland dadelijk uitleveren moet. En geheel op dezelfde wyze moet Oostenryk handelen. Word ik ontdekt, dan word ik tot tweehonderd knoetslagen veroordeeld of wat hetzelfde is, tot een pyniyken en smartelijken dood. Nu, met dat ontdekken zal het wel zoo'n vaart niet loopen I ant woordde Pelser, maar de heer graaf moet zich voorzichtigheidshalve hier een paar weken schuilhouden, tot de eerste nasporingen hebben opge houden. Nu zou het nog eene on- mogelykheid zyn naar de Fransche grenzen te ontkomen of een haven voor den overtocht naar Engeland ie bereiken, thans wordt bepaald nog overal naar mynheer gezocht, vooral door de grenswachters. Wachten, altijd wachtenGy kunt niet gelooven, wat ik reeds in deze kamer, alleen, zonder met iemand te kunnen spreken, doch bezig gehouden door de smartelykste gedachten, geleden heb. En ïr het bijzonder myne moeder, myne arme moeder, ik vrees maar al te zeer, dat de Russen haar myne vlucht zullen doen ontgelden. Maar waarom zou mijnheer zich nu onnoodige zorgen maken. De genadige vrouw g'avin is te Warschau en op vrye voeten. Ja, mijn lieve moeder is te Warschau, en zooals het heet, op vrije voeten, maar in werkelijkheid een gevangene. Zy mag reeds sinds jaren Warchau niet verlaten omdat zy politiek verdacht is. Geen brief ontvangt zy, die niet eerst in het zwatD. kabinet van de post is open gebroken en weder gesloten. Zelfs heeft zij geene vrye beschik king over haar vermogen, of, Peiser, zijt gij dan reeds belooond geworden voor den dienst dien gy my bewezen hebt? De uitgaven waren niet zoo groot, antwoordde Peiser ontwykend en ik heb die gaarne gedaan uit oude aanhankelykheid en ook uit medelyden met den heer graaf. God, ais gemeen soldaat in eene straf- afdeeling te moeten verblijf houden. Peiser gaf het gesprek met opzet eene andere wending om niet te behoeven Me zeggen, dat hem reeds lang in opdracht der gravin v. Wa lewski door een Poolschen bankier eene aanzieniyke som was uitbetaald geworden voor den bewezen dienst. Walewski verviel dan ook door de laatste woorden in een droef gepeins. Zyne handen balden zich tot vuisten en zyn gelaat vertrok smarteiyk. Peiser zag dit met geheim welge vallen. Mochten zy allen ten onder gaan, die Russische honden, mom pelde hij. Uw vader hebben zij het hart gebroken. Ik heb den genadigen 120 leerlingen, waarvan 70 in de le klasse en 50 in de2e klasse; aan 't eind van den cursus bedroeg dit getal 114, te weten: 65 in de le k'asse en 49 in de 2e klasse. Van de 65 leerlingen der eerste klasse konden er 50 bevorderd worden naar de tweede, terwijl van de 49 leer lingen der 2i klasse aan 23 (hiervan gingen 26 over naar de Avondschool voo'Handwerkslieden)het e'nddiploma kon uitgereikt worden. De cursus 1911—1912 ving aan met 66 leerlingen inde le klasse en 58 in de 2e klassevan die 66 waren 10 niet bevorderd en 39 zonder examen toegelaten op een certificaat afgegeven door de hoofden der la gere scholen en van 't herhalings- onderwijs. Van 44 aspirant leerlingen die bij gemis aan een dergelyk cer tificaat zich aan een toelatingsexamen moesten 'onder wei pen, kwamen er drie niet op en moesten er 24 worden afgewezen, zoodat slechts 17 vol deden aan de zeer laag gestelde eischen van het toelatings examen. Van die 27 afgewezenen bleek, dat zij zeer eenvoudige cyferoefen'ngen of denksommetjes niet konden vol brengen, terwijl een dictée in Neder- landsche taal zonder moeilykheden van beteekenis door hen opgeleverd werd met zeer vele en grove fouten. Met dergeiyke leerlingen is het niet mogelijk met meetkunde, algebra en lynteekenen op meetkunstigen grond slag te beginnen. De oorzaak dezer gebrekkige lager- onderwijsresultaïen komen zonder twijfel voor een deel op rekening van 'i lager onderwijs zeif, maar, naar we hopen, voor een nog grooter deel op die van 't feit, dat een deel onzer candida:en niet direct van de lagere school of hei heihalingsonderwijs naar de Burger Avondschool kom', maar eerst éen of meer jaren daaitusschen laat verloopen. Niet genoeg kan er dan ook by de hoofden van 't lager onderwijs op gewezen worden, dat ze hun leerlin gen aansporen direct van de lagere school toegang tot de Burger-Avond school te vragen. De aandacht der commissie van toezicht op het lager onderwys is door ons op deze zaak gevestigd. Waar gebleken is, dat enkele van de op cert.ficaat toegelaten leerlingen niet in s'aat waren de toelatings examen-opgaven met een voldoend cijfer afteleveren, lijkt 't ons tegen over de voor het toelatingsexamen afgewezen leerlingen een eisch van billijkheid maatregelen te overwegen om in 't vervolg de eischen van toe lating voor alle volkomen gelyk te maken. Tot 31 December 1911 verlieten 2 leerlingen der 2; klasse en 2 leerlin gen der le klasse de school, zoodat heer nog gekend als overste by het Poolsche Ulanenregiment, dat hij by de revolutie in 1830 had opgericht. Gy waart toen nog niet geboren. Hy werd gevangen genomen, nadat twee zijner zonen, uwe broeders, in zyn eigen regiment gevallen waren. De genadige heer werd tot levenslange verbanning naar Seberië en dwang arbeid in de bergwerken veroordeeld. De gravin, uw moeder, echter deed een voetval voor generaal Paskewitsch den nieuwen stadhouder, en liet zich met den half begenadigden echtge noot in Radow interneeren. Hier werdt gy geboren, heer graaf, maar uw vader overleefde den smaad, het vaderland aangedaan, niet langhy stierf toen gy nauwelijks vijf jaar oud waart, jammer van den edelen heer Peiser beschouwde den jongen man met loerende blikken, terwyi hy bezig was zóo droeve berinne ringen by hem te verlevendigen, en vervolgde dan Maar eens zal de dag der wraak voor de Russen komen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1