Zaterdag Juni No, 146 50e Jaargang, 1912. Feuilleton. Kromme Wegen. DE ^EElMö/7 BINNENLAND- VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, 'op Zon- ers Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. Bb©rtrï8ni@nfs-Bdlogrfefitiën op zeer ooordeelige ooorioaardatt BV Nieuwe Abonné's, uitge zonderd by wekelijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste- loos tot 1 Juli. Tweede Kamer. Bij de regeling der arbeidersziek- teverzeksring werd voortgezet de behandeling van art. 3 der Radenwet en het daarop door den heer Patijn voorgesteld amendement, om onder „arbeider" niet slechts te verstaan een arbeider in dienst eener onderneming, maar ook hen, die niet in een on derneming werkzaam zijn, met name ook de dienstboden. In het debat kwamen heftige mo menten voor. De heer Schaper critiseerde heftig de houding van den heer Lohman, die bij de behandeling van het ar beidscontract de dienstbodenkwestie verschoof naar de ziekteverzekering en thans beweert, dat de opneming van dienstboden in de Ziektewei het gezinsleven zou versloren. De heer Lohman riep den heer Schaper toe, dit niet gezegd te hebben. De heer Schaper hield vol dat de heer Lohman dit we) had gezegd en dat indien deze dat niet meer wist hjj kindsch was. De heer Van Dedem en anderen voerden den heer Schaper tegemoet, dat de heer Lobman de opneming van dienstboden in de Radenwet had bestreden. De voorzitter kwam later tegen de uitdrukking van den heer Schaper op. De heer Schaper betoogde echter, dat 't alleen aankwam op de vraag, of hij met zijn protest tegen 's heeren Lohmans houdine gelijk had of niet. Daarom nam spieker geen woord van zijn beweiingen terug. Minister Taima bestreed nadrukke lijk het amendement Patijn, als niet passend in zijn systeem, en ais des- organiseerend ten opzichte van de raden van arbeid, zooals hij zich deze heeft gedacht. De dienstboden en hun meesteressen zjjn niet petsonen die hij als arbeiders en werkgevers wil betrekken bij de publiekrechtelijke organisatie van den arbeidsraad. Tramwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer had het plan om het tramnet in Zeeuwsch-Vlaanderen op zoo ruime mate uit te treiden, als waarvan sprake is in htt wetsont werp betreffende de toekenning van rentelooze rijksvoorscholten resp. voor den spoorweg Hontenisse—Belgische —O— 10.) Het hoofd van het huisgezin is in deze joodsche familiën de onbeperkte heerscher, wanneer hij wil een tyran, zijn wil alleen is geldigzijn bevelen zijn wet. En wie den eerbied tegenover hem uit het oog verliest, wie zich zou willen vermeten hem ook maar in eenig opzicht gehoor zaamheid te weigeren, komt niet alleen in verzet tegen de kinaerplich ten maar ook legen den godsdienst, tegen de wet van Ooddie ware een verworpene, een afvallige. De huis heer draagt alleen alle zorgen voor de zaken en voeit het beheer over het verworven vermogen, of wordt daarin slechts door zijne volwassen zonen geholpen. Vrouw en dochters moeten zich uitsluitend met de huis houding bezig houden men behan delt haar met liefde en voorkomend- grens in de richting van Moerbeke en voor de spoorweglijnen IJzendijke Sas van G ent—Drie Schouwen, Hoofd plaat— Pyramide, Philippine—Ter- neuzen—Zaamslag en Sas van Gent- Belgische grens in de richting van Seizaete, de algemeene instemming. Alleen omtrent de wenscheiijkheid, in dat uitbreidingsplan ook op te nemen de lijn Pyramide—Hoofdplaat, was bij eenige ieden twijfel gerezen. Zij vreesden, dat daarvan een verleg ging van het verkeer, ten nadeele van Nederlandsche plaatsen, het ge volg zal zijn en vroegen van den minister de verklaring dat de aanne ming van dit wetsontwerp niet in den weg zal slaan aan nadere sub- sidieering, hetzij van een tramlijn Hooftplaat-Breskens, hetzij vaneen stoombootverbinding Hoofdplaat— Vüssingen. Van andere zijde werd er daaren tegen o. a. op gewezen, dat opneming ir. het net van de lijn Pyramide— Hoofdplaat was aangewezen met het oog op de goede haven, welke laatst genoemde plaats bezit. Het goederen vervoer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar andere deelen van Nederland wordt door die opneming zeer be vorderd. Voorts werden uitgebreide be schouwingen gevoerd en weersproken over het, mede door anderen ontken de feit, dat in de maatschappij, die aanleg en exptoitatie zal ondernem n, de Belgische invloed grooter zal zijn dan de Nederlandsche. Eenige ieden meenden, dzt de re- geenng in meerdere mate zelve het initiatief moest nemen voor den aan lig van tramlijnen en niet steeds het plaatselijk initiatief moest afwachten. Daartoe ware h. i. een ambtenaar aan te stellen, wiens taak zou zijn de streken op te sporen, waar zich de behoefte aan een nieuwe lijn doet gevoelen, en vervolgens plannen daatvoor te ontwerpen. Verscheidene andere leden bestre den dit denkbeeld en verdedigden de bestaande praktijk. De Pensioenwet. De „Standaard" meent, dat ais het zoo doorgaat met de ziektewet gelijk thans, men er in October 1912 nog niet mede klaar zal zijn. Dit zou dan tot gtvolg hebben dat de invalidi teitswet niet vóór half Maart aan de orde zal komen en dat, ais het stem- busgekras reeds hooren en zien doet vergaan, beiden èn de invaliditeitswet èn de tarief wet nog onafgedaan zuilen liggen te apegapen. Bij welke van de twee hebben de arbeiders het meeste belang Bij de ziektewet of bij de pensioenwei En op die vraag, aldus de „Standaard", zal uit heel den arbeiderskring het eenparig antwoord opstuiven Natuur- heid, vervult al hare wensehen naar sieraad en weelde, overigens echter zijn zij minder getelde leden van het gezin. In beraadslagingen, familieaan gelegenheden betreffende, hebben zij geen stem zij moeten slechts ge hoorzamen. Zelfs na den dood van den vader wordt niet de moeder, maar dadelijk de oudste zoon, wanneer hij slechts eenigermate als volwassen kan beschouwd worden, het onbe streden hoofd der familie. Onder zulke tradities was Esther opgevoed geworden. Hoe zeer ook hare moeder de machtige aandrift tot ontwikkeling en beschaving in de kinderziel had aangekweekt en de jonkvrouw dus thans in vergelijking met anderen harer sekse en in ver houding tot de bestaande toestanden eene buitengewoon hooge ontwik keling bezat, kon zij zich toch van de indrukken harer jeugd niet geheel vrij maken. Ook voor haar was de vader de ongenaakbare meester zijner daden.... en dus ook de meester of beheerscher van haar eigen wil. Ja zeker, ook van haar eigen wil Zij wist, dat zij haar vader blind lijk moet de pensioenwet voorgaan, er, moet ge uw gezond verstand in de doofpot stoppen, om er anders over te denken. Het blad vervolgt danDaar na tuurlijk ook minister Taima, met zijn logischer, kop, uitnemend wel begrijpt dat op dit pas niet langer de logica, maar het arbeidersbelang de volgorde heeft te bepalen, zal ook bij, nood gedrongen, nu wel den voorrang gunnen aan wat uit nationaal en so ciaal oogpunt op voorrang aanspraak kreeg. En dit te eer, daar wei de onge vallenwet door haar behandeling voor de ziektewet bedorven is; maar de pensioenwet blijft wat ze is, onver schillig of de ziektewet voorgaat of volgt. De daarvoor neodige kleine wijziging in de pensioenwet is in een oogenblik aangebracht. De fout biijft liggen niet bij Taima, maar bij den minister van waterstaat in het voor laatste liberale kabinet. Tucht. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin verzocht, onder de aandacht te brengen van de gemeentebesturen de circulaire van het centraal bureau voor vreemdelingenverkeer betreffende het brutale en onheusche optreden van de jeugd tegenover vreemdelingen en hun te verzoek n, de noodige maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot beteugeling van het ge» noemde kwaad. Zondagsviering De langgerekte beraadslagingen over de quaestie van de Zondagsvie ring, Donderdagmiddag voor de detde maal door den Rotterdamschen ge meenteraad hervat, zijn mg in de middagzifting op een laat uur be ëindigd en gevolgd door de princi- pieele beslissing. Het voo;stel-Nolst Tren'té (verbod van muziek-optochten op Zondag- morgei iusschen 9 en 12 uur) werd met 24 tegen 17 stemmen verworpen. Het voorstel van der Pols (verbod van optochten en wandelingen met muziek gedurende den geheeien Zondag) werd met 21 tegen 20 slem- men aangenomen. Tegen de linkerzijde en de Katho lieken Van Beers, Van Rooy, Thijssen en Richters. Het voorstel-Van der Pols (verbod van voetbalspel op gemeente-terreinen op Zondagmorgen) werd met 27 tegen 14 stemmen verworpen. Tegen de linkerzijde, de Katholieken Van Rooy, Minderop, Van Wrutel, Thijssen, Van Zijp, Van Beers, Bus- kens en Veründen, de chris'elijk- historischen Kuyk en Van Mcggelen en de anti-revolutionnair Van der Hoeven. gehoorzamen zou in alle dingen, en zij vermoedde, dat zij zelfs spoedig zou genoodzaakt worden deze ge hoorzaamheid metterdaad te toonen. Haar vader had haar uit het instituut naar huis gebracht, niet om haar daar te doen blijven, maar om haar, naar het oud gebruik zijner ge- loofsgenooten, in ieder geval reeds spoedig uit te huwelijken. Dit wist Esther reeds toen zij het instituut verliet. Zij was achttien jaar, een tamelijk hooge leeftijd voor de zeden van haar land, waar vroeg ontwikkelde meisjes dikwijls reeds op vijftien of zestien jarigen leeftijd huwen. Het was daarom wel te verwachten, dat haar vader haar op zekeren dag zou mededeelen, dat hij zich een schoonzoon had gekozen, wiens vrouw zij dan binnen weinige dagen worden moest, nadat zij den voor haar bestemden echtgenoot slechts eens voor het huwelijk gezien had. Zij behoefde er niet aan te twijfelen, dat haar vader in deze evenzoo zou handelen als al zijne geloofsgenooten, en Esther beschouwde hetgeen haar te wachten stond, zoozeer als eene Het resultaat is dus, dat het voet balverbod niet is aangenomen, vooral door de houding der Katholieken, die bijna allen tegenstemden. Het verbod van optochten en mu- ziek-wandeiingen op Zondag is daar entegen met i stem meerderheid aangenomen. Ware de Raad voltallig geweest, dan zou het juist verworpen zijn. Er waren echter 4 tegenstanders van hei verbod (de heeren Muller, Spiekman, Visser en Van Vessem) afwezig. De Ned. Onderw. Prop. Club voor drankbestrijding. Uit het pas verschenen jaarverslag dezer veraeniging blijkt, dat zij in bloei toeneemt. Het aantal leden klom tot 1039, hei aantal voorstanders tot 354. Twee nieuwe afdeelingen werden opgericht, nl. Hoogezand en de Zaan streek. He! aantal alcoholcursussen dezer club, waar aan jongens en meisjes, die de school verlaten hebben onderricht wordt gegeven over de werking van den alcohol op het men- schelijk organisme en de gevaren van de drinkgewoonten, bedroeg 65, m:.t 1232 leerlingen. De totale oplage van .et maandblad der vereeniging, ,Het Cluborgaan" bedroeg 28300, naafioop der onderwijzersexamen werd onder de pasgeslaagde onderwijzers een propogandanummer verspreid. Het leesboekje door deze club uit gegeven, Vriend of Vijand beleefde een vierden druk, welke in zijn geheel (6000 ex.) door den minister van justitie werd aangekocht, voor de rijks- gevangenisssn. Verschillende afde. lin ger. hielden naast hun alcoholcursus sen tal van kinder- en ouderavonden, op welke laatste de ouders steeds weer gewaarschuwd werden hun kin deren toch vooral geen alcohol te geven, hetgeen ook geschiedde in de in vele duizenden exemplaren ver spreide oudersbladen. Hedenmiddag werd ten raadhuize alhier de algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden van de stoomvaart-maafsehappij „Zeeland", Kon. Ned. Postvaart. In deze vergadering werd door commissarissen verslag uitgebracht over het 37e boekjaar, nl. het boek jaar 1911. Aan dat verslag is het volgende ontleend Hoewel feitelijk vallende buiten het bestek van dit jaarverslag, wensehen wij toch nu reeds ter kennis te bren gen, dal onze maatschappij opnieuw een, onzer commissarissen is ontval len. Den 19 April 1912 overleed toch de heer L. G Kakebeeke, sedert 9 jaren commissaris onzer maatschappij. beschikking van het iot, dat het zelfs niet in hare gedachten kwam, er zich tegen te verzetten, om ais koopwaar verhandeld te worden. Zij wist, dat er een liefde bestond, da Poolsche en Fransche schrijvers, wier werken zij meermalen gelezen had, spraken allen van eene liefde iusschen man en vrouw. Maar deze liefde schenen alleen zulke menschen te toeren kennen, die zich onder andere omstandigheden bevonden dan Esther. Zij kende de liefde niet, zelfs niemand wien zij eens zulke liefde zou kunnen toedragen, als de dichters haar schetsten. Een zacht kloppen deed zich hooren, en Esther nam snel haar hand werkje op, dat zij gedurende hare overpeinzingen in den schoot had laten glijden. Baruch trad binnen en naderde met zijn zachten, sluipendenden tred, ais die van eene kat, het jonge meisje. Zijn gelaat verried, in tegen stelling met de anders zoo bloode uitdrukking, een zekere spanning en zijne gedachten schenen door eene of andere belangrijke zaak zoozeer in beslag genomen te worden, dat hij Slechts noode zuilen wij de goede diensten missen, ons door den heer Kakebeeke bewezen en zijn aange name omgang zal in onze vrien delijke herinnering blijven voortleven. Htt nieuwe materiaal, zoowel ais de omgebouwde raderschepen hebben de veiwachtingen, die wij daarvan hadden, niet beschaamd. In alle op zichten voldoen deze schepen op uitstekende wijze aan de diensten, die er van verwacht werden. In den loop van het jaar werd de oude dagboot „Engeland" boven de boekwaarde verkocht. De verlegging van onzen'nachtdierst van Queenboro na^r Folkestone behoeft ons in veel opzichten niette berouwen. Blijkens de zeer talrijke bewijzen van instemming, welke wij van de zijde van het reizend publiek mochten ontvar, gen, isdeze verandering voor het verkeer een volkomen succes, terwijl technisch geen bezwa ren werden ontmoet. Hadden wij na de enorme toene ming van het teizigersvervoer over 1910, gedeeltelijk toe te schrijven aan de Passiespelen te Ober-Ammergau enz., over 1911 geen vermeerdering van beteekenis verwacht, de uitkomst bewees het tegendeel. Toch valt uit het cijfer der ontvangsten voldoende na te gaan, dat de verlegging finan cieel offers heeft gekost. Tegen het einde van 1911 was het ons mogelijk, de schuld aan de ,The Fairfield Shipbuilding Company" voor de nieuwe nachtbooten, op 1 Januari 1911 groot f 840.000, geheel af te betalen, terwij! wij in December tevens konden overgaan tot uitioting ven obligatiën der 3 pet. leening 1886. De uitloting, welke sedeit 1900 niet kon plaats hebben, omvatte den geheeien achterstand ten bedrage van 899 obligatiën, welke betaalbaar werden gesteld op 2 Januari 1912. De inlossing der volgers rooster in de maand Juni 1912 uit te loten obliga tiën za! van den len Juli 1912 af plaats hebben. Op de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van 29 Juni 1911 werd besloten tot uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal met f 1 000.000, terwijl vóórts machtiging werd verleend tot het aangaan eener 4 pet. geldleening tot een maximum bedrag van f800.000, terwij! tevens werd besloten tot afkoop der preferentie van de aandee- len serie B, waarvoor blijkens de w.'nst- en verliesrekening een bedrag van f 145.650 noodig was. Beschouwen wij het als een voor recht, dat de omstandigheden ons in staat stelden, van de volmacht tot Lenen van ten hoogste f 800.000 slechts gebruik te maken tot een bedrag van f450.000, dus f350.000 minder schuld te maken dan ons was zelfs het tellen zijner vingers vergat. Met een grijns, die tegelijk afstoo- iend, en toch tot op een zekere hoogte komisch was, wees hij eerst naar de deur; daarna naar boven, boog zijn bovenlijf sterk naar voren en siste tusschen zijne tanden het enkele woord Goj. Esther keek hem verbaasd aan en vroeg daarna op den gewonen vrien delijken toon, dien zij altijd in haar verkeer met den ongelukkige^bezigde Wat is er, Baruch Wat meent ge toch Goj die bovenantwoordde Baruch met dezelfde grimassen ais te voren, geen Bar Jisroël (Zoon van Israël). Bedoelt ge den vreemdeling, Ba ruch De dwerg knikte herhaaldelijk met het hoofd en vertelde toen Baruch wilde den grooten Bocher zien in de deur is een spleet Baruch kan er door kijken boven is de vreemdeling hij ioopt op en neer hij doet zoo mei z'n handen hij weent - hij bidt als een Goj Hah I Goj Goj (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1