l Ponderdag- 20 Juni Feuilleton. Kromme Wegen. No. 144 50e Jaargang* 1912. a.s. roR- |pen .oe- SP, iet Ier Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2©n- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonfiefnonts-adoertentiïn op zeer ooordeelige oooro/aardett Van week tof week. B SN N E NL AND. Provinciaal Zang-Concours en festival- NINO. het der 1 zal .ierd >|9 )on. :h, •ur.) ïr in /e ge- iureau ren. aar" la |erij. 1,40 ting, 1 aan jïAN- rdam |goe- en VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Js., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels 0.4(|. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts ftveemaal gerekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. HT Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bfj weKelijKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste- loos tot 1 Juli. De Londensche staking der trans- portaibeidersis de weg van alle vleesch en van alle stakingen gegaan, en het zou met de stakingen vermoedelijk in den regel nog spoedig afloopen, wanneer de machthebbenden konden goedvinden om, aan den eenen kant de stakers volle vrijheid iatende om niet te werken, aan den anderen kant er zorg voor te dragen dat zij, die werken willen, hel ook kunnen. Door eene flauwe houding werkt men het hatelijk en ongelukkig denkbeeld in de hand, dat iemand die een open gevallen of althans tijdelijk onbezette plaats inneemt, een onderkruiper is, wat hij niet is en ook niet kan zijn, omdat hij geene middelen, geoorloofde of ongeoorloofde dan, heeft gebruikt om iemand uit zijn plaats te dringen. Die plaats is volkomen vrijwillig ver iaten en een werkwillige, die toeval lig arbeid behoeft, heeft alleen te maken, met het feit. dat de plaats onbezet is en hoegenaamd niets met de quaesties die zich om dat feit groepeeren en die hem niet aangaan. Arbeidende is hij volkomen in zijn recht. Over de Engelsche regeering wordt in dit opzicht nog ai veel geklaagd en men vermoedt dat zij de arbeiders partij, die zij zoo noodig heeft, wel wat veel naar de oogen ziet. Dat het ten slot.'e ieder om zijn persoonlijk belang te doen is, dit is verklaatbaarmaar toch is het een treurig verschijnsel bij den Brifschen arbeider, een verschijnsel dat in den laatsten tijd sterker op den voorgrond getreden is, dat aan dit persoonlijk belang het recht zondereenig bezwaar wordt opgeofferd en men zich om gemaakte afspraken of gesloten con tracten hoegenaamd niet bekommert, wanneer men er zijn rekening bij kan vinden. De regeering moge de stakers vrij laten en zich met 't eigenlijke con flict niet bemoeien, rechtsverkrachting mag zij toch in ieder geval niet in de hand werken en het is hoogst ge- wenscht, wat dan nu'ook in haar voornemen schijnt te liggen, dat op dit gebied eens wat krachtiger worde ingegrepen. Men zou anders groot gevaar ioopen van de stakingen wel degelijk te bevorderen of in de hand te werken. De wet tot hervorming van het kiesrecht is ook bij het Engelsche parlement aanhangig gemaakt. O— 8.) De koopman koos de kamer welke juist naast die van den commissionair lag, trof met de herbergierster eene overeenkomst, betaalde haar eene week huur vooruii, zeide dat hij Rothman heette en haalde daarna zijn pakken en stok naar boven, om zich eenigszins huiselijk in te richten. Zoodra hij alleen was, onderzocht hij eerst nauwkeurig het venster, wat en hoe ver man daaruit zien kon en vooral of men er ook door bespied kon worden, vervolgens beproefde hij het slot van de deur en schoof er den binnengrendel voor. Eindelijk maakte hij zijn pakken los en haaide uit het eene een landkaart, op weike sommige plaatsen blauw, andere rood onderstreept waren en uit een ander een elegant étui met blank gepolijste Sierlijke stalen werktuigen, waarmede 't Werd waarlijk hoog tijd om in dit vooruitstrevend land, doch waar men nog met zoovele zware blokken aan 'i been zit, eindelijk eens tot afschaff ng van het meervoudig kies recht over te gaan. De meerderjarig- heidsgrens is in dit geval 21 jaar: dat is ien minste wel vooruiistrever.d maar omtrent de vrouwen is nog niets beslisthet pariement zal daar omtrent vrijheid van handelen hebben. De Engelsche regeering staat er in dit opzicht heel anders voor dan de heer Max Roosevelt, die voor ons op dit oogenblik een politieke clown bij uitnemendheid is en voortgaat met hei uithalen van de allerverbazendste berenkunsten. Ook hij is geen groot voorstander van het vrouwenkiesrecht, maar nu zijn kansen door de commis sie van onderzoek der geloofsbrieven te Chicago duchtig worden besnoeid, daar hij alle twijfelachtige candidaten afwijst, nu meent Roosevelt het met zijn geweten ook niet al te nauw te moeten nemen. Niet dat de man zoo ontzettend nauw van geweten is; als zoodanig hebben wij hem niet ieeren kennenmaar hij wil nu eenmaal president worden en dan moet men de poort wat wijd open zetten, zoo dat hij de dames nu ook maar als aanstaande kiesgerechtigden heefi be groet. De groote man is thans persoon lijk naar Chicago gereisd waar de commissie zoodanig onder zijn candi- daten heeft huisgehouden, dat de gewezen kolonel er zonder buitenge wone maatregelen stellig niet komen zal. We weten niet waarin die buiten gewone maatregelen zullen bestaan ais za allen zijn van hetzelfde gehalte als die omtrent het vrouwenkies recht, kunnen wij er geen groote verwachting van hebben. In ieder geval moeten zij bestaan in pogingen om de twijfelaars voor zich te winnen. De Turken en Arabieren hebben het de Italianen weer eens las'ig gemaakt, ditmaal aan de oostzijde van Tripolibij Homo. Zij werden afgeslagen en volgens de Italianen met buitengewoon groot verlies, maar de berichten dienaangaande wijzen duidelijk op groote overdrijving. Het blijkt dat de Italianen handen vo! werk hebben gehad, om zich daar te handhaven en de tegenpartij met groote macht oplrad. Al heefi de laatsie haar doel dai ook niet bereikt, het gebeurde bewijst alweer dat de Italianen nog alles behalve zeker zijn van hun bez t. In hoofdzaak is echter de aandacht op de Dardanellen en den A'chipel gevestigd. Verwacht wordt een bezet ting var. Chios, terwijl de Tutken zelfvan meening zijn dat een ernstige aanval op de Dardanelien voorbereid hij aan de deur begon te werken, die zich tusschen zijne kamer en die van den commissionair bevond en voor welke aan zijne zijde eene wasch'afel stond. Met groote vaardig heid maakte hij met zijn boor een gat in de deur, doch schudde teleur gesteld het hoofd, toen hij ontdekte, dat door het gat niets te zien was zeker moest in de andere kamer een kast voor de deur staan. Rothman bleef in zijne kamer ijverig met schrijven bezig en ging alleen des avonds nog een poosje naar beneden in de gelagkamer, waar hij ook, hoewel zeer laat, Kop penhagen nog aantrof, dien hij echter niet eens scheen te bemerken. Den volgenden morgen begaf Roth man zich op weg tot het drijven van zijn handel in vrouwenhaar, en toe.i hij des avonds terugkeerde, deelde hij aan de herbergierster mede, dat hij met de uitkomsten zeer tevreden was en besloten had zijn verblijf voor geruimen tijd in Rudow te nemen. Zijne bewering intusschen, dat hij goede zaken zou gemaakt hebben was merkwaardigerwijze volkomen in strijd met de waarheid, want hij had zoo wordt, waartegen nu op uitgebreide schaal militaire maatregelen wo'den genomen, 't Moet een heel leger zijn, dat men daar samentrekt en men meent dat een landing der Italianen in de gelf van Xeros eenige kans van slagen zou hebbeen, wanneer leger en vloot goed samen werkten. Men zou dan door het s'agen van een aanval op het geheels schiereiland Gallipoii en aan den kant van Azië de zee van Marmora kunnen openen, maar of men daarvan voortdurend profijt zou trekken, zou onder ande ren ook afhangen van de vraag, of men zou slagen in het aanvullen der strijdkrachten en het vernieuwen der voorraden. Anders zou de mogelijkheid ba- staan dat door een tegenaanval der Turken de Dardaneiien achter de Italianen werden gesloten. We zijn benieuwd of de Itaiianen zullen trachten het kunsistuk te ver richten. Geheel vrij van waaghalzerij achter, wij het nietmaar hel brengt misschien wat nader tos de oplos sing, die veel te lang op zich laat wachten. ff; Duitschers en Franschen delibe- reeren op het onzijdige Zwitsersche gebied over de vaststelling der gren zen van Duitsch Kameroen en Fransch kongo in Afrika, noodig ge worden door het verdrag omlrent Marokko. De Sultan van het Rijk zit nu veiiig in Rabat, waar hij zijn goede dagen kan slijten. D Franschen, meester van het Jerrein op papier, zullen nu trachten Let ook eens in werkelijkheid te worden, vooral in het noorden. Met uitbreiding van het gebied in streken waar men tot dus ver niet feitelijk ageerde, zal men zich niet inlaten; terwijl de inland- sche machthebbenden voorloopig in al hun rechten, titels en waardighe den, en vooral in hun voordeelen, zullen worden gehandhaafd, 't Is de beste weg om na verloop van lijd het ware doel te bereiken. Men weet immers wel waarmee ruen geen vliegen vangt? Naar alle waarschijnlijkheid zal de Eerste Kamer in Hongarije zich wel vereenigen met de legerwet, die de regeering er in de Tweede Kamer door wist te krijgenen wat de Oostenrijksche volksvertegenwoordi ging betreft, daar bestaat ook wei een sterke oppositie teger, de wet, maar het schijnt dat die lui gemak kelijk te vangen zijnRoethenen in Gaüic'ë door een eigen hoogeschool, de ltal anen door een dito in Triëst, wat ze al zoo lang gewer.scïit heb ben, De laatsten voelen zich Italiaan en hun streven is meer gericht tegen goed als niets kunnen verhandelen. Hij bleek overigens een zeer be scheiden, stil mensch te zijn, die des avonds geregeld vermoeid van zijn reizen terugkwam, en wien alle nieuwsgierigheid geheel vreemd scheen hij bemoeide zich letterlijk met niemand. Spreken deed hij slechts, wanneet hem iets gevraagd werd, en ais hij in de gelagkamer zat, scheen hij altijd diep in gedachten verzonken te zijn of maakte hij aanteekeningen in zijn notitieboekje. Koppenhagen, die thans weder dikwijls van zijne kamer gebruik maakte, en veel met Wolf verkeerde, had den koopman in den eersten tijd met wantrouwen aangezien, doch spoedig dit wantrouwen laten varen, daar hij meende van dezen eenvou diger!, steeds in zichzeif gekeerden man niets ie vreezen t; hebben. Zoo zal Roihman zich ongeveer tien dagen in Rudow hebben opgehouden, toen hij op zekeren morgen, kort nadai hij met zijn pakken op weg was gegaan door een boerenwagen werd inge haald, op welken Koppenhagen en Wolf zaten. Rothman deed, alsof hij hen niet bemerkte, doch nauwelijks hetgeen zij de Oostenrijksche over- heersching noemen. De Roethenen daarentegen gevoelen zich wel thuis onder het milde bestuur der Habs- burgers, maar hun vijanden, de Polen, ofschoon zelf Oostenrijksche, waar ze geen spijt van behoeven te heb ben, gaan voort met de gehate Roethenen op alie manieren te pla gen. Pooische en Roetheensche studenten kunnen te Hemberg niet in vrede leven en 't is 't beste, de zonen van Minerva maar te scheiden. Men zou zeggen, waar een legerwet al niet goed voor is! Tweede Kamer. Op de regeling van de militaire rechtspleging is met 58 tegen 9 stem men aangenomen een amendement van den heer Van Hamel om ook gepro moveerde officieren van administrati benoembaar te verkiaren tot fiscaal bij den marine krijgsraad. Bij de hervatting der beraadslaging over de Rader.wet voor de arbeiders verzekering bestreden de heeren Patijn, Van Karnebeek en Rink nader de voorgestelde arbeidsraden. De heer Duys bestreed a heeren Treub's amendement tot inperking van het gebied van den arbeidsraad. Minister Talma verdedigde zijn stelseL Dat hij bij de jongste wijzi ging het verordeningsrechi uit de Radenwet lichttte, vond zijn oorzaak hierin, dat hij 't beter achtte het grondwettelijke van dat recht bij de desb.treffende artikelen derZ-ekkwet te doen uitvechten. Tegenover klageis over grootscheepschen opzet van de arbeicssrader. merkte de minister op dat die raden niet slechts voor de ziektewet, maar ook voor de onge vallen- en de invaliditeitsverzekering moeten dienen. Aan de schriftelijke voorbereiding voor de invaliditeits verzekering wordt de laatste hand gelegd, zoodat over enkele weken het mondeling overleg zal kunnen aanvangen. Gemeenteraadsverkiezingen. By de gisteren plaats gehad heb bende herstemming voor de verkie zing van een lid in den gemeenteraad te Utrecht ter voorziening in de va cature ontstaan door het aftreden van den heer Meijeis (hbaraal) was de uitslag ais volgtD. Boswijk (liberaal) 1328 stemmenM. P. j. Vermoeten (antirev., gesteund door katholieken) 1029 stemmen. Aizoo gekozen de heer D. Boswijk, liberaal. De soc. democraten, wier candidaat bij de eerste stemming uitviel, hadden zich bij deze herstemming onthouden. Bij de te Amersfoort in district III gehouden stemming zijn van de 869 waren zij uit zijn gezicht verdwenen, of hij keerde plotseling om en ging naar Rudow terug. Juist aan den ingang van het dorp lag het door Woif bewoonde huisje. Hier klopte, Rothman en een klein Pooisch meisje van ongeveer twaalf jaar liet hem binnen, nadat hij gezegd had, dat hij de juffrouw wenschte te spreken. Hij werd in een laag, armoedig gemeubileerd kamerlje met kleine vensters gelaten, waarin op een bed een jonge vrouw, geheel gekleed, half zat, half lag. Rothman zag, dat zij ziek was, maar deed haar toch eene aanbieding voor den aankoop van vlechten. De zieke glimlachte flauw en ant woordde Ik dank u. Ik ben ziek en zal misschien wel nooit meer van dit bed opstaan. Wat zou ik met een sieraad doen, waarvan ik toch geen gebruik zou kunnen maken Rothman merkte op, dat de vrouw, ondanks haar vermoeidheid en zwakte, een welluidende stem had en dat hare spraak eene zekere beschaving verried. Hij had gedurende de weinige oogenblikken, die hij zich in het kiesgerechtigden opgekomen 657. Bian - co en yan onwaarde 21. Volstrekte meerderhe'd 319. Uitgebracht werden op: P. v. Achterbergh (vrijz.) 276,J. C. Hagelen (s. d.) 63, W. Kieber (chr. hist.) 262, A. A. van Ooijen (r. k.) 35 stemmer), zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen P. van Ach terbergt! en W. Kieber. Scheidsgerecht voor ambtenaren. Het beginsel van het voorstel mr. y. Drooge te Dordrecht, om een scheidsgerecht voor ambtenaren dei- gemeente in 't leven te roepen, is door den raad verworpen met 17 tegen 2 stemmen. Een motie van de heeren Stoop, Smits en Reinhard, om een raadscommissie van 5 leden te benoemen, welke een ambtenaren reglement zal ontwerpen, werd niet in behandeling genomen, daar de voorzitter er een memorie van toe lichting bij verwachtte, om ze dan in een volgende vergadering te be handelen. De „Heemskerck" te Kopenhagen. De commandant van de „Heems kerck", kapitein ter zee Goedhart, heeft bezoeken aigetegd bij de voor naamste militaire autor.teilen. De op perbevelhebber van de Deensche vloot heeft tegen morgen de Nederlandsche officieren uitgenoodigd tot een au.o- mobieltocht door Noord-Seeiar.d. De Nederlandsche consul generaal biedt der. Nederlandschen officieren Don derdag een iunch aan. Het gure weder dat tot nog toe de .zomermaand'1 verre van aangenaam maakte, deed niet veel goeds ver wachten voor het welslagen van het festival op heden. Gelukkig heeft het weer echter een gunstige wending genomen en hedenmorgen zond de zon haar gouden stralen in rijken overvloed en dat was zeker een der meest geschikte factoren om den dag in opgerichte stemming tegemoet te gaan. Piuvius heeft zich over ons ontfermd. De aanleiding tjt de feestelijke herdenking van het 35 jarig bestaan van „Vlissing's Mannenkoor," hebben wij reeds vroeger uitvoerig in ons blad opgenomen, toen de secretaris de heer Tn. Hos'e daarna een zeer waardeerend en zaakkundig artikel heeft geschreven. Wij meenen dus (e kunnen volstaan met te verwijzen naar ons nummer van 25 April toen bedoeld arlikel in ons blad verscheen. Hoewei de officieele feestelijkheden eerst na den middag een aanvang namen was reeds vanaf des morgens eenige drukte waar te nemen, toen vertrek bevond, met opmerkzaamheid rondgezien en in een hoek eene doos met werktuigen ontdekt, die hem eene nadere beschouwing wel waard sche nen te zijn. Om hiertoe een voorwendsel te vinden, en eenigszins ianger ie kunnen vertoeven, zette hij een deelnemend gezicht en zeideGij zijt ziek, zooals gij zegt Nu, ik wil u mijne koopwaar niet opdiingen, maar ik mag u toch wel een goeden raad geven, nietwaar Welnu, dan moet ik u raden nooit aan uwe beterschap te wanhopen, dat moet gij nooit doen. Het beste ge neesmiddel voor zieken is de hoop. Geloof mij, ik heb reeds vele zieken gezien, die aileen door hoop en goeden moed te houden weder gezond zijn geworden. Rothman had met opzet een recht hartelijken toon aangeslagen en zich in zijne berekening niet vergist. (Wordt vervoigd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1