Woensdag 19 Juni binnênTandT Provinciale Staten van Zeeland No. 143 50e Jaargang. 1912. Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme Wejen. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30'. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagefsfks, uitgezonderd ©p Zon» en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij weKelfjksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste- loos tot 1 Juli. PUBLICATIE. Bepaling sluitingsuur der tapperqen op 19 Juni a. s. by gelegen heid van het Festival. De Burgemeester van Vlissingen gezien art. 150 der algemeene ver ordening van plaatselijke politie brengt ter algemeene kennis dat het sluitingsuur der tapperijen op Woendag 19 juni a. s. bij gelegen heid van het alhier te houden Festival, door hem is bepaald op 2 uur na middernacht, terwyi een half uur te voren moet zqn opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, 18 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Koninklijke ïamilie te Dobbin. Men meldt uit Schwerin aan de „N. R. Ct." Prins Hendrik is Zondagnamiddag van Berlijn op het kasteel Dobbin teruggekeerd. Maandag ontvingen Koningin Wil- helmina en Prins Hendrik bezoek van den hertog-regent Johann Al- brecht en zijn gemalin, van de groot vorstin Maria Paulowna en den groot vorst Boris van Rusland, van hertog Paul en hertogin Antoinette van Mecklenburg. Hertog Adolf Friedrich is Zaterdagavond te Dobbin aange komen. De Koningin maakt eiken dag een ritje met Prinses JuUana. Verleden Woensdag heeft Koningin Wilfcelmina een uitstapje gemaakt naar de Mecklenburgsche Oostzee- kust. H. M. was van Dobbin naar het vrij dichtbij gelegen slot Serrahn gereden, waar de hertogin-weduwe van Saksen-Altenburg dikwqls gasten ontvangt. Op '1 oogenblik zqn daar de koningin van Bulgarije, prins Heinrich 35 van Reuss en prinses van Reuss en de prinsen Leopold en Sigismund van Pruisen. Bij prachtig weer maakte toen het hooge gezelschap een rit naar de bad- en havenplaats Warnemünde, waar het den geheelea dag bleef, 's Avonds keerde de Koningin naar Dobbin teiug. Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Gemeenteambte- 7.) Toen zij den wagen hoorde weg rijden,"wierp zij zich op haar bed neder om haar snikken in hef kussen te smoren. II. In het ongeveer eene mijl van Neustadt verwijderde dorp Rudow zat in de herberg, die niet als gewooniyk in deze streken uit een vervallen boerenhui, maar uit een massief, nog nieuw steenen gebouw bestond, een rondreizend koopman, die eerst korten tijd te voren moede en met stof be dekt was aangekomen, zijne pakken had nedergeworpen en een glas bier besteld. Hij scheen zeer uitgeput, want by sliep eerst een tijd lang, zoover het hem nameiyk de vliegen toelieten en gaf daardoor aan de jonge waardin, die alleen te huis was en fibomiemenis-fyuerfgntiih op zeer ooordeslige voorwaarden naren heeft tot afgevaardigden naar het jaariyksch congres van den na- tionalen bond der gemeenteambtenaren van België benoemd de heeren J. van der Laan, voorzitter, J. A. H. de Voort, secretaris van den bond. Besloten is verder om aan de ge meentebesturen, onder verwijzing naar de desbetreffende ministerieele be schikking, te verzoeken bij sollicitatie voor een gemeentelijke betrekkirg geen aanmelding bij gezegeld adres te eischen. Aan de Tweede Kamer zal worden gevraagd het wetsontwerp tot wijzi ging der woningwet in dezen zin te veranderen, dat de termqn van aflos sing van voorschotten door het ryk verleend ten behoeve van coöperatieve vereenigingen worde gebracht op 75 jaar en dat de gemeenten geen winst mogen maken met verstrekte voor schotten. Een jubileum. Den 22sten Juni a.s. hoopt de heer G. Philipse, gepensionneerd officier machinist der marine, den 80 jarigen leeftijd te bereiken. Bovendien za! het eerlang 50 jaren geleden zqn, dat het wapenfeit der Medusa aan boord waarvan hij ais chef der machineka mer diende, onder commando van wijlen jhr. de Casembrooi in de wa teren van Japan plaats \ond. Juist daarmede staat de naam van Philipse in nauw verband. Philipse toch werd door zqn com mandant in het door hem uitgegaven werkje „de Nederlandsche marine in de wateren van Japan", niet alleen om zijn beleid, zqn moed en zijn ac tiviteit ten zeerste geprezen, doch ook daarin zelfs de tweede man aan boord genoemd. De 50 jarige herinneringsdienst zal door de nog weinig overgebleven of ficieren met een feestmaal gevierd worden. Wy Kunnen h<erbq nogaanieekenen, dat Pnilipse behalve met de expedit e- kruisen van Boni en Borneo ook met het onderscheidingsteken van eer volle vermelding en de Broederorde van den Nederl. Leeuw werd begiftigd. Op de lijst ter te behandelen pun ten in de zomerzitting van de Prov. Staten van Zeeland komen de vol gende voorstellen van Ged. Staten voor Een voorstel om aan de gemeente Nisse voor 1912 een subsidie ad f 275 in de kosten van hare huishouding te verleenen, onder voorwaarde, dat daarvan voorloopig slechts vijf zesde gedeelte zullen worden uitbetaald en het resteerende zesde zal worden met een breikous achter de toonbank zat, gelegenheid hem meer nauwkeurig op te nemen. Hei binnenkomen van een derden persoon wekte den slapende. De nieuw binnengetredene was een opvallend bleeke man van hoogstens vqf en dertig jaren, wiens gaheele houding een zekere gedruktheid toonde zelfs zijne stem had een onmiskenbaar mat'en klank. Is de heer Koppenhagen te huis vroeg hij aan de herbergierster. Neen, m'nheer Wolf, antwoordde deze, m'nheer Koppenhagen is reeds sinds twee dagen op reis ik meen naar Rusland om vee te koopen, en hij zou eerst hedenavond terugkomen, misschien ook eerst morgen, met zekerheid kan ik het u niet zeggen Dan zal ik morgen nog wsl eens komen vragen. Doe dat. Hoe gaal het met uw vrouw Wolf haalde de schouders op, en zyn gelaat werd nog droeviger dan te voren. Het blijft al zoo hetzelfde, ant woordde hij, geen beterschap, maar ook geen vermindering. Zij staat op uitgekeerd, zoodra aan Gedeputeerde Staten uit een overzicht van de in komsten en uitgaven der gemeente zal zijn gebleken, dat daaraan wer kelijk behoefte bestaat. In een toelichting tot dit voorstel wijzen Ged. Staten er op dat de toe stand sinds 1911 wel verbeterd is, en daarom met een lager subsidie kan worden volstaan. Ook wqzen Ged. Staten er op dat behalve een hoog schoolgeld er 70 opcenten op de hoofdsom der personeele belas ting in deze kleine, slechts 648 zielen tellende gemeente een hoofdelijke omslag van f 1650 geheven wordt en het percentage van 3.5 tot 3'6 steeg. Een voorstel om aan dé gemeente Veere f 450 subsidie te geven onder dezelfde voorwaarden. Hier wordt er opgewezen, dat, al konden ook ver schillende ontvangsten hooger wor den geraamd, daarentegen de uilgaven zooveel meer vorderen, dat zelfs mei een subsidie van f 350 gelijk voor 1911 werd verleend, ditmaal niet kon worden volstaan. Een voorste! om arn de gemeente Burgh f 120 subsidie te verleenen. De belastingen dezer gemeente 50 op centen op ds personeele belastingen en 3.78 pet. hoofdelijken omslag kun nen volgens Ged. Staten ook niet meer verhoogd worden. Een voorstel om overeenkomstig het verzoek bet maximum van het door de provincie aan de vereeniging „de Ambachtsschool" te Middelburg verleende subsidie te vethoogen van f 4000 op f 5000. Dit verzoek is gegrond op toeneming van het aantal leerlingen, ^waardoor, bleef het maximum op f 4000 gehand- haald, er kans zou bestaan, dat het toegekende bedrag van f 25 per leer ling niet zou worden bereikt met het oog op het groote nut, dat deze school sticht, lerwijl het bestuur zich voortdurend beijvert, om zooveel mo gelijk aan allerlei behoeften op het gebied van vakonderwijs bevrediging te schenken, zijn Ged. Staten van oordeel dat het verzoek behoort te worden ingewilligd. Tegen ophef fing van het maximum, hetgeen het bestuur nog liever zou wenschen, bestaat bij Ged. Staten overwegend bezwaar. Een voorstel om evenals sinds 1907 gebeurde aan de ambachtsschool te Zierikzee een subs'die van f 25 per leerling lot een maximum van f 1600 te verleenen. Het desbetreffend verzoek luidt om de subsidie te bestendigen voor een tijdvak van vqf jaarten einde even wel in het vervolg de subsidie-aan- v a get; van verschillende vakscholen gelijktijdig aan de orde te kunnen stellen, actviseeren Ged. Staten, in verband met de ten vorigen jare be treffende die scholen genomen beslui- en ligt zich weer te bed. Gisteren is zy een uurtje buiten de kamer geweest, maar dit is haar niet goed bekomen. Gegroet 1 Ik nioet naar haar toe, want zij is alleen. Ik wensch u beterschap. Dank u. Wolf verliet de gelagkamer, en de herbergierster keek naar den gast, die mede het gesprek had aangehoord en nu de jonge vrouw vragend aanzag. Deze gevoelde zich daardoor ge drongen hem eene verklaring van het gesprek te geven en zeide Een arme drommel, die man. Hij heeft een jonge vrouw, die reeds sinds vele maanden ziek is en maar niet kan opknappen. Ook schqnen zijne zaken niet zeer goed te gaan, hij ziet er zoo door zorgen gedrukt uit. Is hy koop nan Zooals men het roemen wil. Hij schijnt voor den heer Koppenhagen te werken, naar wien hij zooeven vroeg; deze is commissionair, die een grooten handel in granen en vee op Rusland en Gostenryk drytt. En woont deze eommissionair hier ter piaatse ten, ook hier hel subsidie te verlee nen tot en met hel jaar 1915. Voorts achten zq hel wenschelijk de voor waarden te redigeeren a's die, ten vorigen jare voor de school te Mid delburg voorgesteld. Een voorstel tot toekenning van een subsidie tot een maximum van f 2000 voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de ambachtsschool voor Oostburg en omstreken. Een voorste! van Ged. Staten lot toekenning van een subsidie van f 150 per jaar voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de avondvak- teekenschool te Ooslburg. Een voorstel van Ged. Staten tot afwyzing van het verzoek van het bestuur van den teekencursus te Aardenburg om subsidie. Een voorstel om het aan de ver- eenigirg „Vereenigde Handwerks lieden" te Terneuzen voor haar vak avondschool verleende subsidie over 1912 terug te brengen van f 215 op f 200 zulks in verband met het feit, dat de vereeniging niet f 550 doch over 1912 slechts f 400 rijkssubsidie ontvangt. Een voorstel om aan laatstgenoemde vereeniging voor de jaren 1913 tol en met 1915 f 215 subsidie toe ie staan. Een voorstel om over hetzelfde tijd vak aan de Christelqke werklieden- vereeniging Rom. 13:1 te Terneuzen voor hare teekenschool f 100 subsidie toe te staan. Een voorstel van gelijke strekking om f 125 toe te siaan aan de veree niging Arabach'sbïiang te Axel voor hare teekenschool. Een voorstel om het besluit van 14 Juli 1911 waarbij aan de vereeni ging „Zeevaartschool" te Vlissingen een verhoogde subsidie werd toege staan onder voorwaarde dat hei rqk {7830 subsidie zou verleenen, zoo te wqzigen, dat voor dit bedrag gelezen wordt f 7600. Zooals uit het des betreffend verzoek blqk', is de regeering niet te bewegen geweest het Rijkssubsidie te verhoogen tot f7830, doch slechts met f2600 en dus te brengen op f7600. Het komt Ged. Staten voor, dat deze vermeerdering geene reden behoeft te zqn, om ook het Provinciaal subsidie naar evenredigheid te verminderen, hetgeen voor de schooi dubbel verlies zou ten gevolge hebben. Een voorstel om eene subsidie tot een maximum van f 1000 toe te kennen ten behoeve van de Handelsschool te Vlissingen. Een zelfde voorstel om ten behoeve van den Handelscursus te Middelburg f 500 en eer, om aan den Handelscur sus te Zwrikzee f 300 toe te kennen, alles over de jaren 1913 tot en met 1915. Een voorste! om een subsidie tot ja, hier by ons boven, hq houdt hier zqn verblijf en is dikwqls we kenlang by ons, als hij hier in -den omtrek zijn moet. Hq heeft een onzer kamers gehuurd. Verhuurt gq dus kamers -- Zeker, en mooie, lieve kamers ook. De koopman bieef eenige oogen- blikken in gedachten verdiept, daarna zeide hq Als ik wist, dat ik hier zaken doen kon, zou ik my ook wel voor eenigen tqd hier vestigen willen, maar ik ken den omtrek nog te weinig Waarin handelt gy vroeg de herbeigierster. In vrouwenhaar Ik koop dit voor eene groote zaak in Berlijn, maar verkoop ook tevens haar, ais ik althans passende kleuren bq mij heb. Maar voegde hq er lachend bij als alle vrouwen hier zulk fraai haar hebben als gy, zal ik daarvan niet veel ie doen hebben. Met zulk een schat heeft men geen valsch haar noodig. De herbergierster bloosde over deze vleiery, toch scheen haar deze niet een bedrag van 15 pet. der uitbe taalde jaarwedden van het onderwij zend personeel en tot een maximum van f200 over de jaren 1912 tot en met 1915 te verleenen aan de ver eeniging „Koningin Sophie der Ne derlanden" voor hare Kantwerkschool. Uit een schrijven van het gemeen tebestuur van Sluis blijkt, dat ook van de zqde der regeering belang stelling is betoond in de plannen van genoemde Vereeniging, om de zoo zeer op den achtergrond geraakte kantwerkindustrie te doen herleven. Waar dit ni t zonder geldelqken steun van Rijk er. Provincie kan ge schieden, en waar het rijk reeds voor ging met een belangrijk subsidie Ie verleenen en het provinciaal faeiang bij dezen tak van nijverheid bezwaar- Iqk kan worden ontkend, achten Ged. Staten het redely k,dat ook de Provincie eene bqdrage geeft. Een voorstel tot afwijzing van de verzoeken van de raden der gemeenten Wemeldinge, lerseke en Kruiningen om niet over te gaan tot den aanleg van een tramweg van Hanswee. t naar het station Vlake. Een voorstel betreffende de verbe tering van de middelen van gemeen schap tusschen Zuid- en Noord-Be- veland. Een voorstel tot afwijzing van ver zoeken om de booten van den Pro vincialen Stoombootdienst op de O aster Schelde te doen doorvaren tot Vlissingen, met eene mededeeling van Gedeputeerde Staten naar aanleiding van een nader ingekomen verzoek. Een voorstel om aan Ged. Staten, over te laten te beslissen over het verzoek van het bestuur der Roomsch- Katholieke Middenstands vereeniging „de Hanze" ie Zierikzee, om vermin dering van het vrachttarief voor pas sagiers en goederen op den stoom bootdienst op de Oosterschelde. Ged. Staten meenen dat de beslissing op dit adres veeleer tot hunne bevoegd heid behoort. Een voorstel tot toekenning van een bijdrage van S 2250 aan het Water leiding komilé voorheteiland Tholen in de kosten van de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van eene duinwaterleidingonder voor waarde dat door betrokken gemeenten en particulieren cok f2250 wordt bqgedragen. Get). Staten^ leggen bij dit voorstel eene correspondentie, met den minis er van binner.iandsche zaken in 1910 gevoerd, over, waaruit blijkt dat Ged. Ssaten aanvankelqk tegen dergelijke bijdragen bezwaar hadden, maar dat deze vervallen zqn. Een voorstel tot verhooging der jaarwedden van den ambtenaar, be last met het beheer der provinciale fondsen. Een voorstel lot toekenning van een jaarüjksche bqdrage van f 10.000 onaangenaam ie zijn, want zij werd nog vriendelqker en zeide Het zou niet onmogelijk zqn, dat gq hier goede zaken zoudt kunnen maken, want voor zoover mij bekend is, zijn hier in^de streek nog geen handelaars in haar geweest, onze arbeidsters en boerenvrouwen weten niet eens, dat hare haren geld waard zijn. Dat zou zeker zeer gelukkig zijn voor mij, antwoordde de koopman, en wat gy mq daar zegt, doei my groot genoegen, want ik durf dan hopen, hier tot billijke prijzen te kunnen inkoopen. Dan zou het toch nog kunnen zijn, dat ik eene kamer bij u huurde. In ieder geval kunt gy de kamer wel eens zien, daarmede verplicht gq u tot niets. De herbergierster riep haar dienst meisje, om hare plaats in het buffet in te nemen en ging met den koopman naar de bovenverdieping, waar zich aan iedere zqde twee kamers bevon den. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1