Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken hoclte, waaronder begrepen voedsel, kleeding, enz. Geen enkele annonce, zei hij, is onberispelijk gesfeid, maar er zal ook waarschijnlijk niemand te vinden zijn, die in staal zou zijn een in alle op zichten volmaakte reclame uit te den ken. Niettemin is het een onloochen baar feit, dal men in Londen, beter dan ergens elders in de wereld de kunst verstaat een voor de zaak geschikte propaganda te maken met behulp van advertenties. Boven andere advertenties droegen die in de dagbladen het eenvoudigste karakter en hadden niettegenstaande da', toch het meeste succes. Toch beklaagde spreker er zich over, dat de Engelsche couranten de annonces niet duidelijker in het oog lieten vallen en ze aldus aan de algemeene opmerkzaamheid onttrokken. In Ame rika zijn verscheidene firma's, wier advertenties in zulk een asntrekkelij- ken vorm gebracht zijn, dat het pu - bliek er zich aan gewend heeft dage lijks bij het lezen van de courant ook volle aandacht aan de aiverten'es te wijden. Keu velaar. Vlissingen, 14 Juni, De medailles, welke zijn uitgeloofd voor het Woensdag a.s. te houden festival door de vereeniging „Vlissin- gen Vcoruil", zijn ter bezichtiging gesteld in de etalage van den winkel van den heer fr. Fonteijn in de St, Jacobstraat, vice-voorzitter van „Vlissingen Vooruit". In afwijking van het programma voor het festival zal op den avond voor het feest van 8 tot 10 uur een concert worden gegeven op de Kieine Markt door het bataljons-muziekkorps. Bij de heden alhier gehouden aan besteding voor een groente- en fruit veiling is ingeschreven door de heerenJ, Warren f8249; W. Anker f8750; J. Loois Hz. f9180; A. Caljé f 9345P. van Beers f 9850A. Ha- newinke! f 9897 J. N. D. Bijl f 9954 en j. Willemse f 10245. Aile inschrij vers wonen alhier. Het werk is gegund aan den heer J. Warren. Het stoomschip „Prinz Regent" van de Deulsche Ost Afrika-L'me, kwam hedenmiddag op de reede alhier, ter onischeping van passagiers en ver trok daarna naar Hamburg. Bij de heden gehouden aanbesteding voor de levering van aardappelen ten behoeve voor de miliiairen van het garnizoen alhier is ingeschreven door de heerenC. J. Desein a f2 40 en J. Cijvat a f2.47 per H.L. Aan den heer Dessein is voorloopig de levering loegewezen. Te Middelburg is ingeschreven door den heer A. van Sorge voor f 3 22 per H.L. De Belgische afhaalkoiter no. 7 is gisterenavond op den steenen wal, aan het Zuidereinde vaH den Westkapelschen Zeedp geslagen. Vanaf het schip werd om hulp ge seind, waarop de reddingsboot van Burghsluis was uilgevaren om as sistentie te verleenen. Dg kotter is laier vlotgebraeht en hedennacht hier binnengekomen. De jeugd vermaakt zich tegenwoor dig weer volop met „krabbetjes van gen" en ook hengelen is een geliefde spori. Wanneer men de jongens aan den kant van het water bezig ziel, verwondeit men er zich over dat er niet velen te. water vallen. Deze week zijn echter, voor zoover ons bekend, reeds drie jongens in het water te rechtgekomen. Zij werden gelukkig allen gered. Gisterenmiddag had de heer H. uit Middelburg het ongeluk onder S ;roos- kerke, bij .het tekort riemen van een draai op den weg, in volie vaart, met zijn motorfiets tegen een paai ie rijden, weike in tweeën brak, en verder door een heg in een sloot terecht ie komen. Het ongeluk liep nog vrij goed af, daar de heer H. alleen een /uil pak opliep en de motorfiets beschadigd werd. Men schrijft ons uit Goes: Naar aanleiding van een voorstel van den heer Hollman om de eerste vierjaarlijksche verhooging groot f 100 van het onderwijzersminimum te splitsen in 2 tweejaarlijksche ver hoogingen van f50, besloot de raad de vooreestelde salarisregeling voor de onderwijzers der openbare lagere scholen aan te houden tot de volgen de zitting. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv Kerk. Drietal te Krab- bendijke ds. Muller te Heinkenszand ds. Bal te St. Philipsland en ds. Elenbaas te Sirjansland. Ger Kerken. Beroepen te Mid- delharnis ds. C. Staal te Oosteriand. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens diefstalA, M., 15 jaar, wonende te St. Kruis, gedetineerd, 9 maanden tuchtschool; I. L. de R., 12 jaar, zonder beroep en P. B. C., 11 jaar, zonder beroep, beiden te ZuiJdorpe, ieder eene maand luchtschooi wederspannigheidA. G., 31 jaar, en J. K., 21 jaar, arbeiders te Dom burg r.o. 1 eene maand no. 2 eene week gevangenisstraf mishandeling.' D. E. C. H., 43 jaar, machinist te Koudekerke f 3 boete subsidiair 3 dagen hechtenis A. i30 jaar, huishoudster te Viis- singen eena week gevangenisstraf; vrijgesproken: C. j. V. H., 38 jaar, tramconducteur te Koudekerke en J. K., 26 jaar, dienstbode te Sou burg beiden beklaagd van diefstal, en P. A, Q., 36 jaar, stationschef te Axel, beklaagd van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer door s'.oomvermoge i over een spoorweg. Voot de rechtbank te Middelburg werd heden in besloten zitting be handeld de zaak tegen den 17 jarigen S. J. uit Vlissingen thans gedetineerd, beklaagd van diefstal van goederen ten nadeele van zijn ouders. De substituut officier van justitie eischte, dat bekt. ter beschikking der regeering zat worden gesteld. in openbare zitting stand terecht de 44 jarige H. P. uit Middelburg eveneens gedetineerd, beklaagd van diefstal van kippen op het erf van P. Simonse onder Gapinge in den nacht van 24 op 25 April, Beki. ontkende beslist aile schuid, Uit de getuigenverklaringen bleek, dat het spoor van beklaagde's rijwiel ge volgd is vanaf de hofstede tot aan zijne wor.ing, en dat ten zijnen huize drie lever.de en enkele doode van den diefstal afkomstige kippen ge vonden werden. Het O. M. eischte zes maanden gevangenisstraf met aftrek van hei voorarrest. De verdediger, mr.J. Adri- aanse, meende, dat het wettig bewijs niet geleverd is en vroeg vrijspraak, mocht de rechtbank echter tot ver oordeeling overgaan dan riep hij clementie voor beki. in, omdat deze een huishouden met zes kinderen heeft. Uitspraak in beide zaken 21 Juni. Voor de rechtbank te Zwoile heef! gisteren terecht gestaan de 27- jarige boerenarbeider G. v. K., te Barneveld, die op 30 April te Appel gemeente Nijkerk, Cornells van Harten oud 84 jaar, van beroep schaapherder den hals heeft afgesneden. Beki. zeide de misdaad te hebben gepleegd om dat hij geld noodig had om te kunnen trouwen. Het O. M eischte tegen hem 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg een onderzoek naar de geestvermogens van beki., maar de rechtbank wees dit verzoek af. De instructie inzake H. B., te Beek, verdacht van moord op de 7- jarige Marie Hartjes te Beekis gesloten. De officier van justitie heeft gerequi- reerd ver wijzing der zaak naar de open bare terechtzitting ter zake van dood slag en feitelijke aanranding der eer baarheid. Wanneer de aangevraagde verwijzing toegestaan wordt, zal de zaak zeer waarschijnlijk op 9 fuii a.s. voor de rechtbank te Arnhem dienen. De rechtbank te Groningen heeft Martin Kt., die bij de famiiie Poiak aldaar had aangebeld en nadat de dienstbode hem had opengedaan met een revolver op haar en vervolgens op de gebroeders Poiak gesc'noien had, waardoor de genoemde personen ver wond werden, wegens poging tot dief stal en moord, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf mat aftrek van de pre ventive hechtenis. De eisch was 6 jaar. Ds m iiciea, die te Velzen een revolverschot op zijn meisje losteen daarna zichzelf verwondde, is, na iat in het militaire hospitaal te Haarlem de kogel uit zijn hoofd was verwij derd, ter beschikking der militaire autoriteiten ges'eid en naar den krijgsraad verwezen. Gisterenavond geraakte een 6 jarig knaapje te Amsterdam aan den O.Z. Achterb:i /wal bij de Korte Niezel te w«X" Een viertal personen sprongen hem na, doch het mocht niet gelukken het kind te redden. Toen het knaapje ten slotte door middel van dreggen op het droge was gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. Te Schimmen'(L.) is een man door een paard doodge slagen. In de mijn „Voccant" bij Kerkrade werden 3 w rklieden, die werkzaamheden in een schacht ver richtten, door afvallend gesteente afgesloten. Men hoopt ze levend te kunnen redden. Tusscher. Adorp en Sauwerd (Gr.) werd door een arbei der een zwaar voorv/erp, vermoedelijk een dwarsligger, uit den trein gewor pen. Een spoorarbeider werd er door getroffen. Bewusteloos werd hij naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij gisteravond overieed. Gisterenmiddag werden te Oiterterp door een verdacht uitziend individu drie revolverschoten gelost op twee voorbijfieisende onderwijzers. Gelukkig troffen de schoten geen doel. De dader, weike vermoedelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd voorloooig naar Beestenwaag overgebracht, ten einde verhoord te worden. De hevige onweders van de laatste dagen hebben verschillende slachtoffers gemaakt. Nabij Kcakau in het doip K zywazeka sloeg de bliksem in in de kapel, terwijl er juist godsdienstoefening gehouden were. Vier personen werden gedood en zes zwaar en 12 licht gewond. Ook in Frankrijk zijn, behalve de materieele schade wijnbergen wer den door den hagel vernield menschenlevens te, betreuren. Te Sarreu (dep. Haute Maine) zijn drie boeren die o nder een boom schuilden, door den bliksem gedood. Te Avize werd een werkman en te Amifontaine een vrouw gedood. De commissie van onderzoek naar de oorzaken van den ondergang der Fransche onderzeeboot „Vendé- miaire", meent dat een botsing on vermijdelijk is geweest, gelei op de respectieve routes der beide schepen. De commandant van de „Sc. Louis zou derhalve geenszins verantwoorde lijk te stellen zijn voor de aanvaring de „Vendémiaire" is vermoedtlijk door den boeg van de „St. Louis" in tweeën gerammeid en de waterdichte schotten hebben waarschijnlijk niet aan den aandrang van nel water kunnen weerstand oieden. De luchi- opborreiing gedurende 5 minuten be wijst? dat net mecanisme der „vende- mtaire" geheel is vernield en dat de equipage ongetwijfeld zeer snel is omgekomen. De commissie is over tuigd, dat er geen pogingen tot red ding der duikboot mogelijk zijn ge weest, welke door den siroom is medegevoerd. Volgens Duilsche bladen is de kapitein van Köpenick, van wien gisteren gemeld werd, dat hij in een ziekenhuis te Londen was overleden, nog altijd zoo gezond als een vischje in het water. De grappenmaker, die voor enkele jaren de heele wereld deed schudden van het lachen, zou weer een nieuwe „posse" uitgehaald hebben. Het begon den ouden schoen maker al lang te vervelen, dat men niet meer over hem sprak, dat hij, die eens den burgemeester van Kö- penick in naam van den Keizer ge vangen nam en de geheele gemeentekas leeghaalde, in vergetelheid geraakte. Hü moest de Duitschers weer eens laten lachen en heel listig liet hij van uit Londen zijn overlijdensbericht de wereld inzenden. Tegeiijk heeft de oolijke schoenma ker eens kunnen lezen, wat de bladen zooal bij den dood van den kapitein van Köpenick schreven. De commissie inzake het on derzoek naar de ramp van de „Ti tanic" is nu genaderd tot het hooren van de ambtenaren van den Engei- schen Board of Trade, die, nietwaar, door het achterlijke zijner eischen aan schepen gesteid, mede oorzaak is ge worden dat velen der „Titanic het leven verloren. Sir Walter Howell, chef van het marinedepartement van den Board werd gisteren verhoord en allereerst sprak de voorzitter met hem over de quaestie waarom eigenlijk het aantal booten moet worden vastge steld naar de tonnenmaat en niet naar het aantai opvarenden der sche pen. De getuige wist daar goede re den voor op te geven, maar in den loop van het gesprek kwam de pre sident der commissie opnieuw tot de conclusie dat het ondoenlijk zou we zen een schip als de „Titanic" van zooveel booten te voorzien dat er bootruimte is voor alle opvarenden, want men kan daarmee feitelijk nog niet volstaan, maar moet veel meer boolruimle hebben, omdat gelijk bij de „Titanic" gebleken is, lang met alle booten gevijld worden neergela ten. Om veilig te zijn zou men dus booten moeten hebben, veel meer dan naar het aantal menschen precies vereischt zou zijn en bovendien zoo geplaatst, dat zij gemakkelijk te be reiken zouden zijn. Bij de „Titamc zouden er op die maniet 80 booten aan beide kanten van het schip moeten geweest zijn, en dan is nog niet eens zaker dat men er iets aan heeft bij een ramp. want de zee moet kalm zijn, wil men booten kunnen neer)2ten. De voorzitter beslooi„op die manier zou men een stand van zaken kunnen krijgen, die het uit een commerciëei oogpunt onmogelijk maakte om een schip te laten varen." De tweede vraag was deze waarom heeft de Board Oe eischen niet ver scherpt na 1894, maar is hij blijven staan bij een m-x mum van 10,000 ton? En ook dit wist Sir W. Howell niet goed te beantwoorden. Hij gelooft dat, men te veel vertrouwen heeft gehad in de waterd chte schotten. In 1911 evenwel is er een commissie benoemd om te onderzoeken of de reddingsmiddelen aan boord der schepen vermeerderd moeten worden, maar de proeven riaar aanleiding van haar verslag genomen waren pas ge houden toen de ramp van de „Tiia- nic" plaats greep. Merkwaardig was het dat een brief aan de commissie over die ptoeven, geschreven den vierden April, eerst den dag na de ramp van de „Titanic" aan de com missie verzonden werd. Het vermoe den lag voor de hand dat men ge schrokken door de ramp, haast ging maken met het werk der commissie. In een Duitsch weekblad „Die Gartenweir komt de volgende mededeeling voor, waarschijnlijk van een ooggetuige Een aangrijpend treurfeest werd kortgeleden aan boord van het stoom schip „Carmania" afgespeeld, toen dit daar kwam, waar de „Titanic" gezonken is. Onder de passagiers bevond zich mrs. Lorsing, wier man tot de verongelukten benoorde^ Zij bracht van Londen, vanwaar zij vertrokken was om net graf van haar betreurden echtgenoot te zien, een immortellenkrans en een aantai bloe men me;e. Toen het schip op de plaats van de zeeramp was gekomen, het de kapitein het schip stilliggen, en mrs. Loring wierp den krans en een armvol bloemen naar beneden in het watergraf, als blijk van vereering van haar verongelukten man. Daarna viel zij in onmaent. De 500 passagiers waren met gebogen en ontoiool hoofd getuigen van dit treurig offer en vele vrouwen weenden van aandoening. In Portugal heeft noodweer ge- heerschi. Wervelstormen hebben over het geheele land groote schade aan gericht en de scheepvaart heelt zware verliezen geleden. Een paar rijks- sleepbooten zijn voortdurend in dienst ont in nood verkeerende schepen te hulp te komen. Aan de Noordkust zijn een aantal schepen gezonken. Bij Peniche vergingen elf visscherssche- pen. De bemanningen konden voor het meerendeel gered worden. Vele menschenlevens moeten echter in den storm verloren zijn gagaan. Aan da kust van Vianne do Castello spoelden zes lijken aan. Tal van buiteniandsche schepen hebben in Poitugeesche ha vens schuil gezocht. Ten einde den tsaar bij zij t komst te Moskou, welke stad hij in geen negen jaar nad bezocht, af doende te beveiligen, beeft ie politie in die stad een razz.-i g mouden, waarbij in éen nacht niet minder dan 3000 personen werden gearresteerd. De kiopjacht werd verricht door een duizendtal politieagenten, die zich om elf uur 's avonds op de binnenplaats van de politie-prefectuur verzamelden, met een groote macht detectives en andere pohtiebaamten. De volkswijken van Moskou werden omsingeld, en de logementen en pensions grondig doorzocht naar verdachte personen. Het spreekt van zelf, dat bij een zoo groot aantal gearresteerden, honderden zich bevonden, die zoo onschuldig waren als pasgeboren kinderen, en 'nog nimmer iets met de politie uit slaande hadden gehad. Volgens de bladen was het meerendeel der ge vangenen naar Moskou gekomen om er gedurende het bouwseizoea werk te zoeken. Niettegenstaande de ijverige na sporingen van bij-a de geheele po litiemacht van den staat Jowa, heeft zij nog niei kunnen ontdekken, wie de moordenaars zijn van een familie van 8 personen te Villisca (Jowa). Zelden heeft een drama zooveel op zien in genoemden staat verwekt als dit. Alles wordt in het werk gesteld om de moordenaars te vinden, en zelfs wordt er van bloedhonden ge bruik gemaakt om hun spoor te voigen. Het eerst werd de misdaad ontdekt door een kantoorbediende van Joseph Moore, het hoofd der vermoorde fa milie, die verwonderd dat Moore niet op het kantoor kwam, naar diens woning ging, teneinde naar de oor zaak daarvan te vragen. De klerk vond de deuren gesloten. Met behulp van eenige buren wist hij deze echter te openen, zoodat hij het huis kon bin nentreden. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich voor zijn oog. In de logeerkamer lagen op den grond de lichamen van Lez?3 en Ina Shbiinger, twaalf en negen jaar oud, die juist dien nacht da gasten waren van de familie Moore. De kleine meisjes w/uen zeer waarschijnlijk in hun slaap yermoord, daar zich geen (eekenen van een worsteling vertoonden. Van beiden was met een bijl de schedel Ingeslagen. In de slaapkamer van het echtpaar vond men den heer en me- v ouw Moore even:ens met verbrij zelden schedel. In een andere kamer lagen de vier kinderen van Moore, waarvan de oudste 11 jaar was, op dezelfde wijze vermoord als hun ouders. Midden in de kamer lag de met bloed bevlekte bijl, het eenige wapen, waarvan de moordenaar ge bruik heeft gemaakt. Welks reden de moordenaar tot het plegen van zijn misdaad heeft gehad, is moeilijk te zeggen. Men meent, dat de moordenaar der Moore's dezelfde is, die verleden jaar een familie te Colorado Springs, een ander te Kan sas en een derde in een oostelijke stad van Jowa vermoordde. Deze aanslagen nebben nl. onder dezelfde omstandigheden plaats gehad als de moord op de iamilie Moore. Ook tnans werd evenals bij de vorige ge vallen niets gestolen. In Italië volgt het eene moord- proces het andere opbet is alsof den menschen wat a0 siding moet worden gegeven bij net eentonig wordende oorlogsnieuws. Den 21 en December 1907 werd de bekende ingenieur Arvedt, uit Verona in den D-tretn van Rome naar Ancona veimoord en beroofd. Hij was een man van 54 jaar, die zich voorname lijk bezig htetd met concessies en die voor zeer rijk bekend stond. Om half elf 's avons had de trein Rume verlaten. Halverwege de reis, ongeveer 2 uur 's nacats, was een kort oponthoud bij de kxine stad Coiigao. Nauwelijks stond de trein stil of een man liep op den station chef toe en deelde hem mede, dat in een eerste klas coupé een lijk lag, waarna de man snel verdween. Men ging naar den aangewezen wagen en zag daar op den vloer en op de banken piassen bloed, en tusschen iwee zitplaatsen gekneld het tijk van een man, die door tal van messteken vermoord was. De kleeren waren doorzocht, de zakken geledigd. Hier was een lage roof-moordenaar aan het werk geweest, maar wie was de dader Het mes was een gewoon wapen, zooals er duizenden zijn. Tal van personen werden gearresteerd, wier onschuld echter spoedig bewezen kon worden, en die men, nadat zij een jaar of soms langer in den kerker hadden gezeten, wier vrij liet. Eindelijk kwam men door een toeval op een spoor. Een jonge, arme boe renvrouw, Dominica Fiüenzi, koebt op een dag in Fetni brood en betaalde met een nieuw biljet van honderd lire, waarop een kleine bloedvlek zat. De politie nam de boerin gevangen en ten slotte bekende zij,dat zij bet geld mei andere dingen had gekregen van Pietro Tordo, een buurman van haar. Die had hei in den nacht van den 21en December gebracht. Zoo had men dus den moordenaar gevonden. De medeplichtigen, vier in getai, vielen de politie nu ook spoedig in handen. Twee van de mannen, An- geio en Capriiogho, worden met de vrouw beschulaigd van medeplichtig heid, ae anderen: Todo, Ceccaroni en Tazzagüa van root-mooid. Vier jaar heeft de instructie geduurd, honderd zestig getuigen zullen wor den gehoord. Toch zal het proces niet lang duren, want Tordo heeft al be kend, en de bewijzen zijn zoo over tuigend, dat ontkennen door de an deren niet zal baten. Een veldwachter hoorde een getuige over een zaak, waarin een jongen zijn vader mishandeld bad en vroeg U keni het gezin. Hoe was overigens de verhouding van dien jongen tol zijn vader GetuigeOch, 't was, zooals Vondel zei. De kleinen heen op 't kleed, de grooten op het hart, Veldwachter: Met wat Vondel zegt hebben we niets te maken, Die zal zelf wel als getuige gehoord worden als hij iets Van 't geval afweet. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) Mjnheer de Redacteur. Wat -heeft U mij nu toch doen lachen met dat berichtje over de vischmarkt. Niet daarom omdat zij voor het gebrnik ongeschikt is geble ken, want dat is eerder te betreuren vanwege de gemaakte onkosten en

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 2