Vrijdag 14 Juni Feuilleton» Kromme Wegen. No. 139- 50e Jaargang, 1912. BINNENLAND. VUSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken reg. 1 meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fweemaal berekend. Qroote jetters en clichés naar plaatsruimte. le.45 0.40 30*. .20, ..30, >,30, Ï.40, 1-40, 1.30 nit 45a 55d ..50 1.10 tod, .50, >.05, 1.5a, pOd, 10, pOd, .50, LOa, ll5 fein- Ins- op Ese. de Versshijtif daggSijks,, uitgezonderd op Zon- art Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10, M>nnem®nts-Adwerfentiiii op zeer ooordeeiig® ooormaardsn Het Koninklijk gezin te Dobbin. Het leven van de Nederlandsche Koninklijke familie op het kasteel Dobbin heeft het karakter van een stil en landelijk verblijf temidden van de Mecklenburgsche familieleden, die sedert Zaterdag 8 Juni op het kasteel vertoeven. Terwij! de broeder van Prins Hendrik, Hertog Adolf Fre- derik, de toekomstige gouverneur van Togo, zich naar Berlijn heeft begeven om zich klaar te maken voor het vertrek naar zijn Afrikaansche post, zijn te Dobdin nog achtergeblevenen Groothertogin Maria van Mecklenburg- Schwerin en de Groothertogin van Oldenburg, de moeder en de zuster van Prins Hendrik. Zondagmorgen heeft het hoogege- gezeischap in de kerk te Dobbin de godsdienstoefening bijgewoond. Te voet begaven zij zich door de dorps straat naar de kerk. De Koningin was geheel in 't wit, en zag er zeer goed en opgewekt uit. De dienst werd ge leid door pastor Kittel uit Kieth, die na afloop bij H. M. aan tafel genoo- digd was. Zondagmiddag kwam de Prinses weduwe Reuss XVIII, een geboren hertogin van Mecklenburg, de vorstelijke personen een bezoek brengen. De Koningin houdt zich veel bezig met Prinses Juliana, met wie zij dik wijls in een door een Shetlandsche ponny getrokken wagenlje uit rijden gaat door den tuin en het park van het kasteel. Een enkele maal strekt het bezoek zich ook uit het dorp, welks bewoners dan niet nalaten de Koningin- en Prinses luliana, die al tijd vergenoegd met haar handje zwaait op hartelijke wijze te begroeten. Maandag hebben de dames en heeren van het gevolg van H. M. en Z. K. H. een bezoek gebracht aan Güstrow, een plaats met een leven dig verkeer en rijk aan bezienswaar dige oudheden. Verwerping Bakkerswet. In een gehouden vergadering van .Patrimonium" te Amsterdam werd met algemeene stemmen da volgende motie aangenomen „De Christelijke Werkliedenver- ceniging „Patrimonium" te Amster dam,in vergadering bijeen op Dinsdag 11 Juni 1912, kennis genomen heb bende van de verwerping der Bak kerswet door de Tweede Kamer der Staten-Generaalkan niet niet nala ten minister Talma hartelijk dank te zeggen voor de indiening en kloek moedige verdediging van de Bakkers wet, waardoor ons bij vernieuwing is gebleken de werkelijke begeerte ora te geraken tot opheffing van schromelijke sociale misstanden 3.) Zooals bekend is, wordt in deze kringen het huwelijk over het algemeen niet als eer.e zaak van het hart be schouwd, maar als eene familie- en zaak-aangelegenheid opgevat en zoo werd Esthersm oeder Peizer's vrouw, nadat ze hem te voren nauwelijks een- of tweemaal gezien had. Zij werd de vrouw van een echtgenoot, dien zij in kennis en beschaving verre overtrof, van een man boven dien, die in het geheel geen karakter bezat, in wiens ziel hebzucht en de zucht om tot iederen prijs rijkdommen te verwerven, de alles overheerschende neigingen waren. In weerwil daarvan was dit huwe lijk, zooals in aeze kringen gewoon lijk het geval is, uiterlijk kalm en rustig. Maar de vrouw leed zwaar. Zij wist, dat haar man bij het ver spreekt voorts haar diep leedwezen uit over de verwerping van deze wet door de Tweede Kamer der Staten- Generaal besluit deze motie te pu- pliceeren en gaat over tot de orde van dezen dag." Een anecdote van Prinses Juliana. De Haagsche Kroniekschrijver van de „N. Gron. Crt." hoorde dezer dagen hoe voorspoedig Prinses Ju liana zich in alle opzichten ontwik kelt. En wat het aardigste is zij vertoont in haar doen en laten al de eigenaardigheden van een gewoon kind het blijkt meer en meer hoe ook de geboorte en opvoeding van een prinses geen invloed hebben op de natuurlijke ontwikkeling van het kindergoed. Dat bleek onlangs bij de Iaatsie audiëntie van den minister president, mr. H e nskerk, op 't Loo De Koningin liet, zooals zij we! meer doet, de jonge Prinses even in Haar kamer brengen om den minister te begroeten. De kleine Juliana weigerde ook maar éen woord te spreken zooals andere kinderen ook soms zwijgen als men ze wil laten praten. Niets baatle en na eenïge oogenblikken zond H. M. 'i kind weer wc-g. Nauwelijks had zij de kamer ver laten of ze opende zelf nog even de deur, stak het aardige kopje nog eens r.aar binnen en riep met een spotlachje den premier toe: „Kuit!" Toen verdw .en zij ijlings. Plan 1913. De Centrale Commissie voor „Plan 1913" hield op 8 dezer te Utrecht hare vijfde vergadering, onder voor zitterschap van jhr. C. F. Van de Poll. De voorzitter kon de verblijdende mededeeling doen dat hem ter audiën tie was gebleken, dat H. M. da Koningin groote belangstelling koes tert voor het plan om in 1913 geheel Nederland voor den vreemdeling aan trekkelijk te maken. De vergadering besloot samenwer king te zoeken met de Tuchtunie voor het uitgeven van een leesboekje ten behoeve der lagere scholen, waarin den kinderen geleerd wordt, dat zij zich tegenover vreemdelingen behoorlijk dienen te gedragen. De vergadering trok een bedrag uit voor het ui'schrijven van een prijsvraag voor de samenstelling van dat boekje. De Commissie voor de buitenlandsche reclame deelde mede, dat zij reeds bezig is in het buitenland reclame te maken vcor Nederland. Bovendien is door een hater leden een rondreis gemaakt door Nederland met een Ergdsehen schrijver, ten einde hem in staat te stellen stof te vetzame en voor een boek over Nederland en een reeks van artikelen in Engeische mogen, dat zich gestadig vermeer derde, niet den rechten, eerlijken weg volgde en zij vreesde, dat de wind dien hij zaaide, hem eens storm zou doen oogsten. Later nog kwam zij tot de droeve overtuiging, dat zij zelfs de achting van haren man verloren had, en wel door eene omstandigheid, aan welke zij volkomen onschuldig was, namelijk dat zij hem geen zoon schonk. In deze streken toch houdt zich de joodsche vader voor onteerd, indien hij niet ten minste éen mannelijken nakomeling Bezit. In weerwil van alles echter bleef zij met onwankelbare trouw de op zich genomen plichten vervullen, en wijdde hare opmerkzaamheid vooral aan de opvoeding van haar dochtertje, in wier „hart zij de kiemen legde, die zich iater op het rijkste ontwik kelen zouden. Na den dood harer moeder werd Esther in een opvoedingsgesticht ge bracht niet in een der moderne pensionaten echter, maar in een Or thodox joodsche inrichting te Galicië, waar men minder op vorming van het hart acht gaf, dan wel daarop dagbladen. Men is voornemens later ook met Duitsche en Fransche jour nalisten tochten door ons land te ondernemen en hen opmerkzaam te maken op veel moois dat de reiziger gewoonlijk voorbijgaat, zonder de aandacht er aan te schenken, die het toch zoo ten volle verdient. Naar aanleiding van bij de Centrale Com missie ingekomen berichten kon een lijst van plaatselijke plannen worden opgemaakt. Op deze lijst komen o. a. voor Middelburg. Tentoonstelling vau Zeeuwsche kleederdrachten en volkskunst; bijzondere tochten door het eiland Walcheren. Dombu.rg. Tentoonstelling op hel gebied van het Badwezen. Internationale studen'enbijeenkomst in verband met de Vredesbeweging. Als een van de wijzen, waarop het Delftsch Studentencorps zijn lustrum in 1913 waardig zou kunnen vieren, is aan de corpsvergadeting een plan voorgelegd tot bijeenroeping van een internationaal sluder.tencongres. Als lustrum viering vermocht dit voorstel evenwel geen meerderheid te verkrij gen, hoe sympathiek men overigens 't plan vond. Dit gaf enkelen Delftschen studenten aanleiding een bespreking te houden met eenige Leldsche stu denten. Men voelde in beginsel veel voor een internationale bijeenkomst tot viering van de opening van het Vredespaleis, aangezien daarvoor toch reeds veie studenten uit Midden- en West-Europa in Den Haag verwacht kunnen worden, mede in verband me! de nationale feestelijkheden. Even wel dienen de voorwaarden van liet welslagen overwogen te worden, de kosten globaal geraamd en de inklee ding in hoofdzaak vastgesteld. M n vormde daarom een voorloopige com missie van vijf leden, aan welke opgedragen werd in September, a.s. bij de hervatting der colleges rapport uit te brengen over de genoemde punten, waarvan exemplaren zullen worden rondgezonden aan alle stu denten-organisaties in Nederland, om zoo mogelijk van de leden adhaesie te erlangen. Daarna zullen even'.ueele plannen overwogen worderren oproe pen gericht tot buitenlandsche uni versiteiten. Als aöactis der voorloc- pige commissie fungeert de heer F. D. Rigeaud, voorzitter der „Minerva"- radactie, - Juliana van Stolbergplein 106, Den Haag. Naar aanleiding van de op 7 Juni ingezonden amendementen in het ge wijzigd ontwerp van wet betreffende de rechtspleging bij de iand- en zeemacht enz. zijn thans door de regeering in overleg met de commis sie van rapporteurs alsnog eenige de meisjes met de ritueele voorschriften zoomede met de plichten, die zij later als huisvrouw zouden te ver vullen „hebben, bekend te maken en haar eene zekere uiterlijke beschaving te geven door het aanleeren van muziek en talen. Hier echter ontwik kelden zich de kiemen door Esther's moeder in het hart van haar kind geiegd, op het gelukkigst, trois de uiterlijke schoolvorming. Zij bleef jaren achtereen in deze inrichting. Tehuis was zij overbodig, tot men haar vader van de zijde der inrich ting mededeelde, dat de opvoeding zijner dochter voltooid en het meisje volwassen was. Hij kwam zelf om haar af te halen en was buiten zichzeiven van ver rukking, toen hij haar zoo in hare jeugdige, bloeiende schoonheid terug vond. Nu werd in hem de trots des vaders wakker, en had hij zich vroeger nooit om haar bekommerd, thans be gon hij haar bijna ie vergoden. Esther was dan in het vaderlijk huis teruggekeerd, doch weemoedige her inneringen waree het eenige, wat haar bij deze thuiskomst begroette. wijzigingen in het ontwerp aange bracht. Gewenscht wordt o.a. nog geacht, de toevoeging van een niet-rechts- geleerde als raadsman behoudens het geval, dat een advocaat niet be schikbaar is enkel op het uit drukkelijk daartoe strekkend verzoek van den beklaagde te doen ge schieden. Gemeenteraadsverkiezingen. De gisteren te Arnhem gehouden verkiezingen voor 2 leden van den gemeenteraad in district I hadden den volgenden uitslag (Vacature G. A. van Nispen)Uit gebracht 1815 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. Bos man (S. D. A. P.) 322, J. S. F. van Hoogstraten (A.-R) 826 en Th. J. F. A. Liefrinck (Vrijz.) 667 stemmen, zoo dat herstemming moet plaats hebben lusschen de heeren Van Hoogstraten en Liefrinck. (Vacature dr. Nijhoff)Uitgebracht 1807 geldige stemmen. Jhr. D. C. Graswinckel (Vrijz.) 726, jhr. mr. H. K. M. van Nispen tot Pannerden (R. K755 en M, <Jy (S. D. A. P.) 326 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats hebben lusschen de heeren Graswinckel en Van Nispen. Bij de gis eren gehouden verkie zing voor een lid van den gemeente raad Se Hilversum in district ill (vacature-Perk) werden uitgebracht 1215 geldige stemmen. Hiervan ver kregen de heer D. Kuyper (anti-rev.) 570 en de heer dr. M. Niemeysr (vrijzinnig) 645 stemmen, zoodat ge kozen is de heer dr. Niemeyer. Spoorwegconferentie. Gsiermorgen werd t: Amsterdam in de lokaliteiten van Artis de zitting geopend van de vereenigde Euro- peesche conferentie voor de dienstre geling derireinen en doorgaande rijtuigen. Da heer J. A. Kalff, lid van den raad van administratie der HoIIand- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij, die de directie der bovenbedoelde conferentie voert, opende deze met een toespraak, waarin hij, ook na mens de andere Nederlandsche spoorwegmaatschappijen, zijn erken telijkheid erover ui'sprak, dat de vorige conferentie te Triest Amster dam ais plaats dezer samenkomst had aangewezen. •Hierbij wordt de gelegenheid aan gegrepen den heeren deelnemers en hun dames een indruk te geven van onze twee groote havensteden: Am- sterdam en Rotterdam, waarvan de intense handel en het verkeer zullen doen inzien, dat de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen er voortdu rend naar streven de treinverbindin Een haar zelf onverklaarbaar „iets* had haar reeds als klein kind belet haar vader met vol vertrouwen en hartelijke liefde tegemoet te gaan. Later, toen hij zich jaren lang niet om haar bekommerde, had zij deze verwaarloozing diep gevoeld en was er als het ware een gevoel van ver bittering tegen haren vader in haar hart opgerezen, een verbittering, die nog toenam, naarmati het der doch ter duidelijker werd, hoe ongelukkig hare moeder door de handelingen van haren vader geweest was. Ja, sinds Esther zich thans weder in het haar vreemd geworden vader lijk huis bevond, kon zij een zeker gevoel van angst niet van zich zetten, een gevoel dat te meer toenam, naarmate zij het streven van haren vader opmerkzamer naging. Deze omgaf haar wel met weelde, schonk haar geld en kostbaarheden, verzocht haar dikwijls hem ieder hardr wen- schen te kennen te geven, teneinde deze te kunnen vervullen, toch ge voelde Esther zich, in weerwil van dit alies, met den dag eenzamer, vooral ook wijl zij geen omgang had met wien dan ook, en haar gen met de groote steden van Europa steeds meer te verbeteten. Daarop werd met de besprekingen betreffen de de dienstregeling een aanvang gemaakt. Na afloop der vergadering werd per extratrein, aangeboden door de Staatsspoor, naar Rotterdam gereisd voor een boottocht door de havens dier stad, aangeboden door het ge meentebestuur. Groenwezen te Leiden. Op de corpsvergadering zijn eenige wijzigingen aangebracht in de wet en regiementen, den groentijd betreffende. Met machtiging der corpsvergadering was de collegium zoo welwillend eenige inlichtingen aan de pers te verschaffen lo. Op voorstel van het collegium is besloten tot de instelling van een commissie van bijstand, bestaande uit 3—5 oudere-jaars corpsledenzij zuilen het collegium helpen in de nauwgezette handhaving van het re glement op den groentijd, waarin omlijnd zijn de rechten en verplich tingen der groenen en studenten. In dit reglement was reeds sinds vele jaren de bepaling vervat, eergisteren ie Utrecht aangenomen, dat ontgroe nen op straat en in tegenwoordigheid van buitenstaanders verboden is. De commissie van bijstand zal dezelfde ■rechten en verplichtingen hebben als het collegium. Blijkbaar is de be doeling van de instelling een soort van algemeen patroonschap ie geven in eenige personen vereenigd. De commissie van bijstand wordt be noemd door en is verantwoording schuldig aan het corps. 2o. Ingesteld is het onmiddellijk en oogenblikkelijk beroep der groenen op het collegium, zoodat voortaan een groen, zich gegriefd gevoelend, door de behandeling van een student, onmiddellijk zich uit het gezelschap mag verwijderen, teneinde zijn beklag te doen bij het collegium. 3o. De derde wijziging betreft de onkosten aan de eerste-jaars veroor zaakt door de opvoering van het groentheaier. Zij zijn tot een bepaald bedrag teruggebracht, terwijl voor het bth.er der gelden een strengere verantwoording is ingevoerd. Ten slotte vermelden wij nog, dat weldra de benoeming tegemoet gezien kan worden eener commissie uit het L. S. C aan welke wordt opgedragen een grondig onderzoek in te stellen inzake de lustrumviering, en in een beredeneerd rapport voorstellen even tueel te belichamen, strekkende tot vermindering der in de laatste jaren steeds aangroeiende maskerade- onkosten. De meeste voorstellen werden met bijna algemeene stemmen aange nomen. vader zich soms dagen lang op reis bevond. Deze ontving wel is waar veie bezoeken, maar leidde zijne be zoekers meestal in zijn eigene kamer, zijn werkkamer, zooals hij die noemde, waar dan de gesprekken op fluiste renden toon gevoerd werden. Bovendien kwamen deze bezoekers meest in het iate avonduur of bij nacht en deze geheimzinnige wezens verontrustten Esther slechts opnieuw. Waarom behandelde haar vader zijne zaken zoo geheimzinnig, waarom kwamen zijne handelsvrienden niet bij dag Waren zijn zaken geen eerlijke? Een vaste stap, die op de gang luid weerklonk, kondigde eindelijk in den laten avond de terugkomst van Peiser aan. Hij begroette zijn dochter door haar een kus op het voorhoofd te drukken en las den brief, die gebracht was, zonder dat hij zichzelf den tijd gunde, zich van zijn overjas te ontdoen. Toen Peiser zoo in het volle licht onder de lamp stond, zag men, dat hij een korte, krachtige man van on geveer vijftig jaar was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1